Понеділок. 1973.09.ч.1

Іванов Порфирій Корнійович

 

Частина 1. С.1 — 63

 

Редактор, перекладач — Ош. Редагується з благословення Іванова.  (Див. Паршек. 1981.02, с. 115, 127)

 

1. Це наш людський, на землю для цього діла він і до нас прийшов, він зі своїми килимами ... Ми його зустріли зі своїми силами, зі своєю любов'ю, з таким часом, з яким наші люди всі не відвернулися. І стали на сонечко дивитися. Вони не заперечили самі з ранку піднятися, і до самого. Як це слід, одягнувся, взувся, шапку на голову надів. А тепер, будьте ласкаві, туди нам треба з вами йти. Це наша робота, усіх нас труд. Ми без нього з вами ні кроку, нас змушують умови. Ми в ньому як люди є в природі, нам випало на нашу долю цей день датою зазначити, святковим відпочинком. Ми в ньому як люди живі намагалися свій стіл накрити, чим слід. У нас на столі те, що ми придбали. Це за свої гроші купили для того, щоб добре наїстися, добре напитися, щоб своє це річне свято весело провести.  Ми в ньому співаємо пісні, ми в ньому танцюємо, і сидимо перед телевізором, дивимося на наших людей циркачів.

 

2. Я такий і до вас у ваше життя ввалився, змусив вас по вашим вчорашнім прикладам шлятися. Я вас до цього діла мого дня своїми силами не допущу. А доведеться сказати, яке було зранку допущене сонечко, а хмаринок на це місце не показалося. А от люди в природі перші теплі дні залишали, а холодні в атмосфері повинні бути. Вони свою форму ніяк не змінювали. Рак – це людини є життя, найгірше і холодне. Воно ніким ніде ніяк не визнається. А природа ці якості має, з ними будь-якій людині можна зустрітися всюди. Ми не знаємо, в якій формі він і до нас, цей ворог, прийде. Чи то він зможе пробратися з півночі, чи то з півдня. А буває зі сходу і з заходу. Ми не зможемо по історії своїй сказати істинно. Люди зі своїм здоров'ям самі себе вкинули зі своїм тілом, зі своїм самозахистом. Нам не хочеться бути в природі, як це треба. Ми звикли більше всього мислити, і свої пошуки направляти туди, куди це треба. Ми ховаємося від цього всього. Ми не хочемо зустрічатися з чим-небудь. Ми чекаємо, щоб у природі, та ще в такий, як ми з вами не думали, зустрічатися з нею. А наше сонечко, яке промені направляє з висоти до нас в океан нашого простору на нашій землі в наших умовах. Ми з вами це бачили, з чим ми оточувалися і намагалися відчувати. А який і коли час у природі приходить, і який він від нас іде. Ми намагалися його у себе чекати, а він до нас у житті приходить, як ми навіть і не думали. Сонечко, воно для нашої землі з самого ранку прийшло, з собою атмосферу притягнуло, нам все говорить. Це всьому діло є природа, а в природі відіграє ролі в усьому повітря, вода і земля, що в житті цьому нам народило чоловіка. І назвали його люди по імені, він батька став мати і свою матір. А у матері такий, як вони є у всіх матерів. Діти у них навчаються, слухаються, запам'ятовують кожен у будинку шерех або яку-небудь між собою розмову. Мати його вже ... як ніколи розуміла.

 

3. На нього такого вона свій погляд завжди клала. Вона ж є йому рідна мати. У неї така є турбота, і її це материнська справа. Як тільки щось таке, де б вона не була, і там що-небудь вона робила, вже ах, а як там. Вона називала своїм рідним дітям. Я його, вона все говорить. Всі його слухають, як вона за нього стоїть горою. Я, вона каже, дев'ять місяців проносила в утробі своїй, у своєму животі. Я намагалася йому там не перешкодити тамтешньому життю. Воно мною не забувалося, щодня прораховувалися поодинці ці хвилини, що проходять між нами.  Вони зі своїми секундами будували години, а з них створювався день маленький і великий. Між ними проходили такі ж самі ночі. Вони людину завжди своїм шумним приходом тривожили. Я, каже наш пастух сільської громади: ніколи влітку до солодощів не висплюся, а от зимою було моє діло. Як ледве щось таке, я вже своє тіло ставлю на арену. Я ж є мати роділля, я його народила в природі, зберегла. Ось що нам цей день цей рік приніс у такому місяці. Можна сказати, я вже розумів, і те я бачив, що в цій місцевості природа в атмосфері робила. Воно недовго одне буває, а після цього приходить зовсім не те, інше.  Коли накидаємося, його бачимо здалеку, а він перед тобою себе розкрив живим природним виглядом.  І хмара як хмара показалася.  А у нас, у таких людей, думка непогана, вона між нами такими проходить.  Діти підросли, оточили нас, їх зустріла в цій місцевості школа. Тримає дітей у своєму вчительському ділі. Я хлібороб на своєму місці, воно мене так учить. Хочуть люди, щоб моє знання прийшло до матерів, батьків і всім близьким нашим людям. Вони чекали, вони хотіли дочекатися, а коли це прийде та минула на землі хвилина, а їх по білому такому світі.  Були свідки, як це дитя або його рідна мати.  Вона його сюди зі своїми силами нам народила.  Він не пізнав, і не хоче сам себе вважати воїном на своєму місці. Ми з вами про вас не забули. А нам дуже добре. Ми мовчимо.       

 

4. Я це не перша сюди потрапила з людьми. Та в такому місці вона з нами говорила, коли вона до нас не приходила. Вона до нас пала з висоти. Як вона до нас змогла вчасно так швидко заглянути. А ми які є люди такі. Ми як ледве щось таке, вже ми тут як тут з вами прийшли, йому вклонилися, як якомусь предмету. Ми не хотіли, щоб наш цей хлопчик, цієї матері син, ходив до школи, свої юнацькі літа проходив. Зробився в цьому вчений чоловік зі своїми теоретичним поняттям, з красотою свого штучного. Життя моє. Ех ви ноги, мої ноги дорогі. Ви не хочете мене носити. А природа, мати рідна моя, мене научить, як ходити. У землі – велике джерело. Ступати, ходити по ній. Там швидкі ріки проходять, а ліси дрімучі стоять. Тут ось на цьому місці птахи, звірі водяться. Це все наше в природі людське в цьому життя. Ми сильно в цьому озброїлися, стріляємо прямо в ціль. А землю копаємо, буримо, дістаємо в глибині сировину. Руки наші золоті, а розум у нас дорогий. Ми кидаємо свою думку із заходу на схід, там, де ми жили з вами. Всі багатства створювали, через труд наш ми всі померли.

 

5. Квіточка є на світі аромат, до нього всі жучки біжать. Вони знають цей час, коли він приходить до нас. Ми вранці піднялися, почули аромат. Усім нам ясно стало, до нас прийшло сонечко. А наших дворових птахів. Злетів на ворота півень, і так він пісню проспівав. А мужики стояли, сказали голосно свої слова. Ну і природа яка є перед нами.  Вже пролісок прийшов до нас у гості. І свій вид нам показав, і світлом оточив нас.  Значить, прийшла весна, Ми тепер зажили. Відіспалися, покачалися. Діло прийшло до нас, таких сільських мужиків, зі своєю снастю, зі своїми силами. На весь голос заговорила вся наша спільна сім'я. Робити доводилося нам. Яка в цьому є турбота. Всі як один ідемо ми в бій. У кожного чоловіка народилася своя бадьорість. Знає, практично довелося всю худобу на ноги ставити. Ось це діло наше. Природа висушила поля. Наша жива скотина підготувалася до діла.

 

6. А квіточка стоїть, красується. Якась маленька рівнина. Місяць вночі освітлює. Ми разом гуляли. Часто серце забилося, мозок працював до краю. Квітці місце очищалося.  Це вид був, схоже. Ми намагалися одне робити. А в природі діл багато, нам важко їх шукати. Вся зима безперервно для людей є нестаток. Любили, дбали на це діло, як на якусь годину. Ми зустрілися, подивилися, самі взялися робити діло. Знаєш, по погоді зайчик, він ховається, боїться всіх. Значить, ця звичка золотому кільцю на користь. Сам господар у порога свої ноги поставив. Я приїхав по цій дорозі. Конячка запряжена бігла, кучер сидів біля віжок. Ми свята проводили. Наш був такий день, треба було попрацювати чистим серцем і душею. Погода наша там стояла, вітер тихо дув. Треба буде зустрічатися, як наш кум з кумою. Я, каже сусід сусідові, багато часу спав. А в суботу, як і всі наші, нічого ми не їмо. Ми люди такі є, красуємося, радіємо перед цим. А вогонь самі розводимо, немов наш табір. Ми цигани національні, і ми не всі хороші люди. Нас таких багато у світі знає сама природа.

 

7. Наша п'ятницю така, скоро буде неділя. Кульгати довго доводилося. Значить, вірна доля. Годинник пробив дванадцять. А життя природне змінилася. Як наш рідний чоловік, сам себе примусив. Пішов трудитися в природу. Вона є подруга золота, дні свої принесла. Ми їх у себе чекали. А всю зиму безперервно мороз, сніг, холод. З самого ранку до ночі доводилося все думати. А коли це прийде наша така весна. Ми так довго чекали, та все ж ми дочекалися. Квіточка на дерево прийшла, і нас змусила на неї дивитися, любов за нами залишилася. Наш такий чоловік з нами взяв, поділився. Своє, як квітку, поставив. А нам усім, як чужим, не захотів заважати. Знаю, хороше є в людях, і не забув між вами погане. Був я на морі взимку, намагався потрапити на пляж. Я не бачив ні одного чоловіка. Тільки довелося запитати. Ти ж вода, є милий для мене друг, невмируща особа, а де ж є ваші люди? Вона мені ласкаво сказала: вони роз'їхалися по домівках. Вони в мене живуть однобоко, вони люблять тепле і хороше. Без усяких грошей життя на цьому місці не створиш. Дорога нас веде до цього початку.

 

8. Я цього хлопця люблю.  Але в нього немає сил, а волі не пришиєш.  Я, каже вона нам, люблю, обіймаю вас усіх за вашу для мене любов. Я вас прошу і обіймаю, цілую, обіймаю як одного. Що буде треба в житті нашому такому чоловікові, він нам все говорить. Якби природа така взялася за себе, і переробила свої дні, зробила інакше. Щоб ми з вами  зробилися спільного характеру. Нас з вами страшить у житті одна для всіх смерть. Ми з вами живемо на місці, нас оточує нещастя. Як нам хочеться бачити хороше.  А тут десь взялася природа, вона взяла і перешкодила нам. Не той самий день прислала після святкового дня. Умови наші змусили. Ми з вами це у себе не чекали. А зранку бажання одне ... ясне тепле сонечко. Яка між нами такими була велика радість. То ми вчилися так, як треба було вчитися. А нам умови завадили. А от тепер у нас є воля. Сила в природі одна з усіх: повітря, вода і земля. Наша машина, вона не піде без цього всього.  Перший у житті є для нашого будівництва цвях. Його люди наші намагаються забити молотком.  Найперше є справа – гуляти по алеї парою. Надворі під відкритим небом наша птиця дворова.

 

9. Ніхто нам у житті не скаже про наш усіх учинок. Ми в цьому є шахтарі, працюємо у підприємця, у господаря своїх надр. Він відкрив вугільні пласти, цим вугіллям торгує, вагони казенні вантажить. Життя моє таке є. Хочеш працювати у мене, у такого одного з усіх, треба лізти в шахту. Раз найнявся, значить, продався. А зараз живу на волі. Купив чоботи лаковані, а піджак зшив з канвою. Ось як ми з вами прожили. Є на плуг своя сила – значить, хвалитися треба. А верба одна стоїть між нашими садибами. Ми з вами їхали на конях, дивилися ми вдалину. Нам, на наше щастя, летіла бджола по дорозі. Нас було якраз троє Гришка, Іван та Петро, по одному карбованцю всього. Наша ясна картина, возити зі степу снопи, а одинок на току класти. Все село знає, мисливець на своїй дорозі.  Наше таке місце, ми до нього прийшли. Тут ось молодь гуляє, щовечора вони підрід.  Собачка молода знає в житті, кого захищати. Ми рибалили тут поруч. А в саду на цих деревах фруктова річ висіла. Жили поруч ці мужики, самі землю орали. Хрест давно тут сяє, це просто буде нам. Вся картина розвивалася тут по цій ось погоді.

 

10. Ми, як ледве щось таке, нас на це діло не запросять. Ринок рано збирався. У колгоспному дворі всі бригадири сходилися, а людей усіх не було. Молода зроду ця дівчина мислить пісеньку свою. По дорозі ми з вами пробиралися. Це був для нас базар.  Купували ми одяг, прикрашали самі себе. Тільки от закінчили діло, нам дають тут же наряд. Орати довелося довго цю ось пайку. Наш тракторист і водій знає землю добре.  Заходить він тут сміливо, а у нього різкий голос. Ми збиралися у клубі, нам там читають лекцію. На Кавказі живуть люди, все залежні від неї. Приходить на своє місце осінь, їй поступається місцем літо. Люди зібралися в купу, чекають свого розпорядку. Ми сьогодні повинні зробити всю цю роботу. А на бережку цієї річки любитель рибак розташувався. Здалеку ми побачили це місце. Нам сказали всім точно. Верба на сонечку стояла, попереду всіх цвіла. Озера на півночі знаходяться, там де птах водиться. А бджілка летить над лісами. А конячка пасеться біля річки. Як півень прокукурікав, так і качка прокричала. Зимою холодно буває, піч горить у хаті завжди. Батюшка читає повчання, ми, всі люди, слухали його. А бики рогата скотина вся на забій ріжеться.

 

11. Люди жили в природі, самі боялися її сильно. Їм від цього недобре було. У них була турбота, чекати їм весну доводилося. А зима поступатися не хотіла. Самі люди продовжували, їм хотілося сильно спати. А промені сонечка піднімалися, приходив снігу кінець. Як не хочеться працювати. Цю нашу чорноземну землю. Нині роби, завтра роби.  Це буде добре до кінця. Ми читали про історію, як селянам жити важко. Вся робота наша проходить по землі весь день безперервно. Людям треба жити непогано, всім хотілося добре. Я хлібороб і селянин, люблю своє таке життя. На порозі нога ступає. А шлях тягнувся далеко. Рубали лід на шматочки. Думали, гадали про що? Вся наша снасть піднімалася, вона поспішала в бій. Фронт як такий, з ним доводилося рахуватися.  Погода стояла завжди поруч, а чоловік від неї тремтів. Пісні свої в цьому не забував, хотілося йому голосно співати про природу прибуткову. Вона нас не забувала, давала свої всі багатства. Їм доводилося від неї брати. У нас на арені заводи. Ми робили все, що хочеш. Треба буде робити річ, ми складаємо з деталі машину. Робив ділок сам чоловік.  Він у нас вчився в школі, теоретично оточував себе, практично він досягав. Жити треба нам багато, нестаток нам не треба.

 

12. Ми робимо із сировини машину, ми крутимо її колесо, а мотор ми заводимо, пальне ми палимо. На річках моря заводимо, електричні станції ставимо. Так ми народу даємо через наших учених, щоб наші люди були  всі до одного чоловіка озброєні. Знали, для чого вони роблять. Їх природа як таких, вона чоловіка змушує, каже йому вголос. Ти повинен зробитися в природі такою людиною, яку люди у себе не мали. Це буде залежати від себе. Ти ж є в природі господар. Хіба буде погано тобі в цьому, якщо твої сили будуть нарівні з природою. Хіба це буде нам погано, коли чоловік завоює свідомість? Він мислитель природи. Хіба природа не згодна з цим самим становищем. Чоловікові захотілося бути в ній Переможцем природи. Хіба не можна цього навчитися, щоб між нами бути учителем?  Не теоретичним, як це буває, а практично на собі зробити. Ворог є для нас природа, ми в ній живемо однобоко. Ми з вами її не знаємо, йдемо ми від неї. А в ній треба жити з кругозором, свою любов прокласти до природи. Що значить торгівля наша. Один хвалить, інший картає, це на ринку відбувається торгівля. Люди природою живуть. У них у кишені є гроші, вони ними самі розпоряджаються. Купують люди здоров'я, продають те ж саме. А природа цього не хоче. Я, каже, вам не ринок.

 

13. А мати роділля всіх. Я є ваша хранителька. Мої сили в мені, вони є і будуть невмирущі. Не діліть мене навпіл. Живіть разом, я – з вами, а ви – зі мною.  От тоді-то буде наша любов. Все наше життя в цьому. Природа я така багата матір. Наше повітря, вода, і наша з вами земля, що нам з вами народжує щохвилини. Наша діло – нам намічати. А її діло таке – народжувати. Люди самі чоловіка зробили. Він у процесі розвився інженером, письменником, лікарем, винахідником, конструктором. Ділки нових речей, ми від них отримали. Їхав пан по дорозі, а конячка його втомилася. Він приїхав у село, дозволив у ньому відпочити. Якось погано відбувалося між такими людьми. Комусь щастя народжувалася, а хтось швидко відпадав. Вся красива природа залишилася тепер позаду. Ми зібралися всією родиною зустріти наше це свято. Про що думали ми, гадали, з хорошим завжди очікували. Братик ти мій рідний, постривай ти, не йди. Думка твоя така погана, її треба нам призупинити. Саме затіяла розмову між нами, такими людьми. Хто раніше жив у селі, а тепер він живе в місті. Навіщо йому така земля треба?  Він майстер своїх рук, живе на волі здоровий, робить діло своє. Під руками лежить молоток, руками доводиться його брати.

 

14. А в природі йдуть дні такі, їх вона до нас прислала. Посадила між ними річні святкові дні. Це законне явище щотижнева неділя, ніколи я б її зроду на шість днів не проміняв.  Ось це дні важкої роботи. Ми, всі люди, до неї прийшли. Сонечко високо піднялося. А хороша наша домогосподарка приготувала нам сніданок. Вона сніданок хороший зварила, змусила нас руки помити, з голови скинути шапку. Хочеш – сам Богу помолися.  Це буде так прийнято у нас. Робота роботою проходить, А вже відпочинок це слава. Нас природа гонить усіх у бій. Фронт – велика це штука, нам довелося її пізнати. Вона душу і серце стала мати. Наш письменник пише книгу, він виводить слова свої. Це історія буде про героя такого. Це буде сучасний автор наш Володя Черкасов. Він узявся за таку тему, якої ніколи не було. Між нами народився самородок, потрібно нам усім написати. Він Володі сам говорить про нього, про минуле життя, як він жив, проводив свої діла. Я залишив непогану історію, вона клалася по всьому світу, як про чужого чоловіка. Він не зміг жити за своє добро. Знав своє нове життя, до нього акуратно наближався. Його така була дорога, як би краще від усіх нас себе в людях показати. Ще хлопчиком стояв, рот в селі втратив.

 

15. Тулився на ногах своїх, пригинався, щоб наздогнати. А по обличчю всю сопатку розбили. Хіба ми не люди є в природі? А китайці є не народ? Французи з англійцями, будуть наші індіанці, турки, іспанці, греки, всі араби, португальці. А от ізраїльський народ пізно захоплення став мати. Ми навіть японський народ, що воює. з німецьким переможеним народом робимо олімпійські ігри. Це все робить наша молодь. За свою чудову роботу вони золоті зірки отримали. Наш весь народ голосно з трибуни аплодував.  Спорт давав фізичне мистецтво. Лижники свій пробіг, успішно вони зробили. Я, каже фігурист Заєць, руських ініціативу не підведу, танець останній протанцюю. А всю публіку в свою пару втягнули. Де б яка гра не була, вона робилася всюди нами. Нам музика грала танець, а люди сиділи, добре відпочивали. Самі собі хотіли такими бути. Це буде нам краще від усіх. Коли чоловік живе, він танцює і співає, і виступає на арені.  Каже, як у природі чоловік. Йому як такому чоловікові, хто всі свої сили кладе на своєму природному фронті. Ми природу вважаємо, вона хороша. У неї є дві сторони. Одна хороша, інша погана.  Коли у нас прибуток виходить, а якщо збиток народжується. Це не гра в футбол, або ми граємо у волейбол.

 

16. Ми, як молодь така, знаємо, як життя своє розвивати. А на вулиці в нашому селі свої пісні співаємо. Неділя для нас свято. Ми в неї завжди відпочиваємо. А корова Бура в сараї стояла, вона нам давала молоко. Нам господареві вистачало, і на ринок знайшли продавати. Весна цього ось року, ми пізно її зустрічали. Як усюди на хорошому дереві багато бруньок наклюнулося. І пташки шпаки прилітали, минулі місця позаймали.  Дідусь наш давнішній жилець свою сивину на волоссі показує. Шахта в Донбасі перша комплексну бригаду створила. А листочок весь на дереві сам себе зеленим показав.  Ганна Петрівна, жінка наша, всю писанину сама прочитала. А робота наша, вона така, всіх нас робити змушує. Мене, як водія машини, природа зустріла одного з усіх. Земля рівнина, вона лежала, до себе трактор з причепом чекала.  Ех, і птахи ви перелітні, з одного місця в інше. А шпак, чорний птах, своє місце навесні облюбував. Діти наші, учні школи, зібралися перед ним, і слухають його пісні. Ми колгоспники свого двору. Нам лектор читає газету. Яка є на світі причина, наш такий чоловік захворів? Йому як такому страждальцеві ворота всюди відчинилися. Ми з вами хлопці підлітки хочемо, це одне. А друге, все замінити. Дорога одна нас веде до мети не вмирати, як ми вмирали. А треба таку дорогу вишукати, яка б у житті звільнила.

 

17. Ця сторінка невмируща така. Ми ж є люди всієї природи, хочемо жити в житті сміливо. А нас з вами, таких ділків, дні, що прийшли, беруть і осаджують. Ми адже їх дуже сильно боїмося. Найголовніше, січень місяць, бувають у ньому сильні морози.  Люди живуть свій час, але не привчили самі себе. Це ось наше село з такими незабутніми прийомами. А маленький звір зайчик нас як людину боїться. А жаба у воді, що квакає, вона теж боїться цього зайця. Христос як чоловік, він ходив у будь-який час, ходив по землі.  Наше діло одне з усіх, ми цьому ділу віримо. І за цим законом живемо, віримо і вмираємо. Як же нам, таким людям, у цьому ділі беззахисним. Багато років ми прожили, а вчитися ми не навчилися.  Корівку ми не одну маємо, самі в цьому молочко поїдаємо.  А от закону в житті нового ми не навчилися створювати. Живемо на білому світі не одні.  Я Петро, Іван і Калістрат. Андрій Старчиков помер давно, Герасимчука Архіпкі Нестореного.  А слідом за ним помер Платон Бочеренок, а потім Павло Міхєєв і так далі і тому подібно. Всі ми з вами помремо через це все незнання наше. Ми в природі з вами не навчилися, як нам у ній жити.  Життя наше хороше і тепле. Ось які є наші з вами справи.  Аби тільки померла людина, люди зроблять все, і викопають яму, і закопають.

 

18. Ось яке є в залежності життя. Взялися за своє місце таке, важко його нашому братові здати. Це не наше, а природне життя. Воно нас народжує для життя, а ми з вами взялися за нашу смерть. Ми з вами не полюбили природу. Найголовніше, у ній є холод. А кому він нашому чоловікові потрібний. Він у природі живе квіткою, його вічно тримає природа. Вона нас усіх до одного народила. Ми народилися ягнятами, а процес наш створив нас ділком. Я став у шляху своєму інженер, або мене навчили бути лікарем. Ми зайняли своє місце між людьми, а поганого в житті не зжили. Говоримо ми Богові свої слова, щоб змусити. По його слідах ми ніколи самі не підемо, і іншій людині не дозволимо. А як був між нами наш незнаний у цьому ворог. Це є велика природа, вона на наше горе народжує героя, і вона надсилає чоловіка героя на наше таке щастя.  Ви в природі адміністративна особа, у нас з вами є ображена особа.  Хто йому як такому чоловікові, хворому, ображеному всіма допоміг, якщо ми з вами не хочемо бачити погане? Наше всіх таке лежить завдання – оточити себе в природі хорошим і теплим. Ми, всі люди, такі є в природі. Якби не було смерті, ми б нічого не визнавали в житті. От у житті нашому людині природа заважає. Ми намагаємося своє місце тримати, вважаємо себе сильними в цьому. Закон наш усіх гонить по нашій усій старості. Сам знаєш про своє діло. Роки йдуть, старість оточує. Ми маємо у себе молодь, вона у нас теоретично підкована.                

 

19. Свій стан боїмося здати, як уряд. Себе вважаєш чим. Це наше тимчасове явище. У природі ми на одному рахунку. Ми втрачаємо самі свої сили, хочемо їх ніяк не упустити.  Це моя буде сила. Треба в природі жити. Я на це багато вчився, добре історію знаю, особливо нашого чоловіка. Він намагався вчитися в природі. Вона його в умовах своїх ростила, рахувалася з тілом його. Люди близькі рідні йому намагалися в цьому ділі допомогти. Чоловік робився фахівець, його обстановка оточувала, він ім'я своє особисте мав. А люди його величали, по імені, по батькові називали, за його розумну голову хвалили. Він між нами піднімався, говорив розумні слова. Ми його так слухалися, намагалися між собою, щоб він був. На ньому одяг золотий. А що він сьогодні їв. Він фізично не працює. У природі між людьми ватажок. Ех, і життя його багате. Тільки нікому не хочеться вмирати, а хочеться всім нам жити. А природа, вона нас не тримає.  Сили свої скасувала, не дала йому свої сили. Мороз сьогодні відбуває. А весна до нас приходить без усякої сніжної води. А граки чорні кричать. Більше немає такого нічого.  Люди своїми підборами гримять. А паровоз місцевого заводу ... своє дає знати. Я молочниця свого діла, теж не проти свої слова сказати. А наш любитель покупець встав рано на базар.      

 

20. А господар свого продукту теж не відстав свій товар хвалити. А у тебе в кишені злодій лазить. Це хороша твоя міліція. Ти ходиш назад, вперед, сумуєш. Твоя пара молодих дітей, вона займає перше місце з фігурного катання. Ех і школа моя, дала мені знання. Я буду працювати, командувати народом. А люди наші це люблять, хочуть із себе зробити героя. Наша така буде місцевість, вона нас зустрічає, проводжає. А ми з вами красуємося, говоримо: от ми, так ми, самі цю штуку зробили.  Ввели своє вміле вчення. Яке однорідне зерно, скот такий племінний. Ми цим економіку розвиваємо, а життя робимо хороше і тепле. Якби не природа наша, ми б жили вічно. А то ми вважаємося її ворогом, у нас немає до неї любові. Ми її не знаємо так, як треба.  Говоримо про неї: вона нехороша. А якби ми з вами її знали, яка вона є перед нами, вона б була милий друг. Як вона сама невмируща. Ми ж воюємо з нею марно. Нашого брата вона змушує йти в дорогу шукати фронт. Щоб не так просто, а озброєною людиною, штучно захищеною. Природа, вона така мати, вона нас усіх народила. Ми оремо землю швидко, хочемо доглядати за нею. Вчасно робимо самі діло, хвалимось хорошим, теплим. На роботі в колгоспі за землею ми весь рік безперервно проходили. Нас природа так зустрічала, давала нам усім діло.

 

21. Цей день буває в році один раз неоднаково. Річечка починалася з джерела. Що не крок, другий, вона прибавлялася.  Наші діти найкращі в житті, їх учимо ми завжди вміло, одягаємо їх тепліше. Водимо ми для того, щоб вони хвалилися цим життям. Але потрапити в це місце не змогли.  Я, каже, грав у футбол, сьогодні провів гру добре. Від нашого сонечка дуже жарко, це буває завжди влітку. А от зима наша така, великий холод стоїть. Ми з вами звикли завжди рахуватися тоді, коли тепло. А от коли ворог пролазить в наше тіло сам, ми починаємо переживати. Хвороба і до нас прийшла. Ми безсилі люди, нас оточив ворог. Це все зробила нам природа. Вона слід у себе ділом показала. Ми його стали так робити. А щоб ми з вами його доробили, важко довелося в природі хворіти.  А ви знаєте, яка це є хвороба. Вона дуже втомлює, від чого доводилося помирати. Життя людині не сонечко створює. Буває, знахідку ніч підносить. Кінь сильного характеру возить багато вантажу. А старець, що жебракує, йому і сумка важка. У ресторан люди тверезі заходять. Правда, звідти виходять не тверезі. Що можна зробити злочинцеві, такому в природі ділку. Він для цього діла народився. Всьому, що створене, протилежний. Я, говорить, як горобець потрібний у житті. Мене як такого природа тримає. Нехай чоловік знає, де він живе. Це не хто-небудь, а природа.

 

22. Ти на тіло одягнув свій костюм, а тепер можеш його роздягнути. Мисливець прийшов на зміну. У нього є для цього ніж, він не побоїться тебе зарізати. Ти для нього в житті не друг. Їхав із села хлопчик. Куди, навіщо він їхав, не знав? А ось овечка тварина, багато несе на собі вовни. Ми проїхали цю от дорогу, про це нехай скажуть люди. А в селі в кожному будинку на порозі багато бруду залишилося від чобіт. Ми не знаємо природу так, як нам доводиться знати. Це повітря, це вода і земля – найближчі, по-моєму, друзі. Вони мене так навчили, зробили мене, людину, Богом. Чого ж нам з вами не погоджуватися. Наше таке людське життя. Аби тільки згодився, дав своє в цьому бажання. Двері господар будь-який відчинить, аби тільки людина захотіла. Моя така була робота, я в природі навчився сам. Всьому цьому протилежний. Нікому з усіх ніде не заважати, а своє таке діло поставити. Моє діло – природу треба просити, як рідну свою матір. Знаєте, що вона мені сказала? Їй стало в цьому жаль, що я такий у неї син зародився. «Я, – вона каже, – тебе вбила б». Питаю у неї: за що?  Все життя тебе як таку слухав, ішов красти в природу. Мене в цьому били. Судили, як тільки людям хотілося.  Ти ж сама свідок, як це діло відбувалося. Від мене всі люди відвернулися. Я в природі залишився таким один, поділився з людьми навпіл. Взяв свою сторону, погану і холодну.

 

23. Яєчко курочка знесла, а люди його так прибирають. Прийшла на арену наша весна, кури всі до однієї закудкудакали. Ми цю систему будуємо давно, ні на що ніяк не дивиться. Іде з колії саме літо. А адже осінь десь береться, тут як тут. Це всьому діло є атмосфера, вона себе так часто змінює. Як ледве щось таке у нас, вже робиться зовсім інше. Ми з вами його чекаємо не таким, як було у нас наше тепле літо. Кожен жучок на своє місце лізе, а бджілка теж трудівниця літає. Ми з вами такі теж є люди. Якби знайшли таку дорогу, по якій і без труда залишалися, ми б з вами в нього не пішли. Нас це все змушують умови, та ще які вони є природні. Зимою дорога важка, а от влітку дуже легко. А вівторок нам один з усіх сьогодні розцвів. Наше сонечко ясне, але холодне. Всім людям це не до душі. Як від цього всього сухого просто бачити довелося нам.  Нам би в цей час з вами по білому сніжку походити, а його нам природа не давала.  Каже нам усім: почекайте. Я не хочу свої енергійні плоди перед усіма людьми покласти.  Я буду перед вами всіма. Скажу, це буде перший початок. Не забувайте про моє писання.  Я це вкладаю через ображених. Я в цій справі є уболівальник. Коли бачу цю людину, кажу всім нам про це діло. Яке воно є у нас перед усіма, коли я один дивлюся у воду. А в самого така є думка. Я прошу сам природу, вона нам дає все.

 

24. Я вже, можна сказати, у природі за віком дорослий чоловік. Мені 20 лютого зрівнялося лише сімдесят років. 35 років прожив так, як живуть у природі всі люди. А уже сорок рівно зрівнялося, як я таким став у природі. За всім висновком нашої природи, тільки починаю жити. А от люди нашої землі, вони моєму ділу заважають. Нікому не хочу, щоб йому було погано. Живеш добре і тепло – живи. Але навіщо так робите. Ти нічого не напишеш, якщо не будеш знати, особливо в нашій природі. Я поділився з людьми навпіл. Вони залишилися при своїй думці, а я не захотів їх мати. Своє, ніким не зайняте, взяв. Вони йдуть по старому шляху, а я йду по новому шляху. Про це пишу, і дуже багато. Всі хочуть у природі жити залежно. А я від цієї залежності відмовився, взявся за природу, за незалежність. Вважаю, правда є холод і погане. Цього діла ніхто не робив, і ніхто в даний час не робить. Чому про це діло не писати. Я ж цьому всьому протилежний. А раз я протилежний, значить, у цьому всьому живу. Кому я пишу з усіх людей? Геннадію Костянтиновичу Ушакову. Якщо на кулачки битися, як билися раніше люди, це фізична в цьому сторона. Її між собою кинули, а взялися за технічне. Яка була у Гітлера техніка. Знайшлися сміливці, знищили. Так що штучне не сила є. Є сила у природі чоловік. Всі люди відмовилися від Бога, а він його на собі створив.                                                  

 

25. Він не гітлерівська система. Вболіває за ув'язненого і хворого. Наш віник мете по підлозі так чисто, одна принада. А в природі дуже багато добра, ми у себе як красу маємо. Летить дзижчить на волі муха, а павук з багатьма ногами її чекає. У нього під ногами павутина лежить, він їй слід як ніколи заплутає. А ми, як тільки ранок свята, у нас на це є продукція. Ми, як хороший є господар, повинні її на ринку реалізувати.  Ех, і життя проходить споживача, він думає про себе. Хліб як такий потрібен, а до хліба треба приварок. Ось, у чому його життя проходить, у великій розвиненій нужді. Діти народилися, їх багато. Дати їм треба свій розум, у нас є школи. Тільки вчися, не лінуйся.    Ми йому з малих років вводимо своє теоретичне знання, і учимо його майстерності. Ми цього хотіли, хочемо, і будемо хотіти. Ярок з бугром не самотній. Ліс теж з водою не те є. Люди в селі не такі, як є в нашому місті. Які квартальні будинки, а провулки розташовані між вулицями. Які навчальні заклади, в них навчається багато студентів, особливо у нас в Ростові. На всякій вулиці свій номер. Коли йому потрібно допомога, то яка буде вона треба? А зараз допомога така в житті – ми повинні мати своє здоров'я. А коли чоловік не хворіє, він своїм тілом хвалиться. Він іде до підприємця, до господаря найматися. А господар його здатність знає, хоче його оцінити.         

 

26. І сир є в нашій торгівлі. Це двоє наших ходили, їм базар здався дорогим. А картопля коштує шість карбованців. Грек Іван фото від мене отримав, йому як національному це буде треба. Який би він на землі не був, він своїм умінням хвалиться. У нього є своє власне місце, він сам розвинув своє господарство. У нього є для цього земля. Зручна вона, чи ні, він намагається силами своїми її як таку використовувати.  Вона має ріки й ліси, та різних умов надра. Людині в її житті треба. Він своїми силами оточив себе між людьми засобами. У нього в голові розум. Він таке господарство став мати, в якому багато іншого треба. Люди в природі стали робити, їм знадобилася зброя. Люди стали цю зброю робити. На це все виявилися люди хитруни цю нашу цяцьку робити. І її на міжнародному ринку продавати, чим людина економіку стала будувати. У нього виявилася вогняна точка домна, він її зробив для чавуну. А потім став робити залізо і сталь, а з цього всього – асортимент. Без повітря, без води тут не обійшлося. Машина потрібна людині, він її зробив таку, як це треба.  Він без повітря, води і землі не обійшовся. Машині треба профіль, простір. Він цю дорогу проклав залізну. Зробив для цього паровоз, а до нього причепив вагони, куди став вантажити вантаж і тварин.  Сільському підприємцю зробив машину молотарку. А потім став робити трактор, куди потрібні механізатори, люди вмілого характеру.        

 

27. Став чоловік трактор водити, він став землю орати. Люди споживачі стали, їх треба було годувати. Вони свої письмена в даному виді ввели. А люди стали людей ловити. І стали їх привчати до праці, куди треба була зброя. Людині треба одяг, треба хліб, і треба будівельний матеріал. Він боїться залишатися в природі, він у ній ховається.  Робить дім, пече хліб, сіє бавовну, майструє одяг. На це все знайшлися господарі, стали цим займатися. За це все, зроблене чоловіком, залишилася його приватна власність. Він нею індивідуально оточив себе. Став добувати те, що треба. У нього люди робили все.  Він мав керуючого розпорядника, і мав всякого роду спеціальності, що займаються. І от у цьому утворилася наша нова небувала інтелігенція. Робочі години роблять, а бухгалтерія їх рахує. Значить, гроші потрапляють людині через касира. На робочому лежить тяжкість. Він директора обслуговує, інженера, майстра, бригадира. А йому потрапляє те, що дадуть. Питається, кому це все буде треба? Нашим людям, що оточують. Так їх треба порахувати господарями. Значить, народженому чоловікові одна зразкова зарплата. Люди народилися для життя, вони оточили себе здоров'ям одним, серце у них з душею. Жити їм треба довго. Вони цієї тривалості не вчилися, а скоріше вони йдуть з життя.  Їх важке погане гонить, вони шукають хороше і тепле.

 

28. Ось чого хочуть люди. У них думка одна є, щоб багато мати всього, нічого у природі не потребувати, та й довше пожити, нічим ніколи не хворіти. Письменник на сцені говорить.  Щоб дитячий був письменник, такого в житті ніколи не було, а всі письменники пишуть дорослим. Ми дитя народжуємо легко, виховуємо важко. Ми його не просимо, намагаємося його скрізь примусити. Він у нас народився ягням, фізично не розвинений. Ми його в природі самі народили, хотіли в цьому самі вчити. А от своєї ввічливості не маємо. Говоримо йому грубі слова, називаємо його по-вульгарному. Іван або Петро, Микита. Вже він обзивається недобре. Він любить просьбу. Його вона завжди оточує, дитя бачить, дитя чує. А ми його, навпаки, примушуємо, як підлеглого. Говоримо йому вголос. Він ці слова чує, але вони йому не діють. У нього одна неприємність. Він би цього не хотів бачити. Його діло одне – хороше бачити. А люди навчилися пхати людей.  Він людина, як усі люди. А їхня справа одна – працювати. Це історія в людях стара.  Машина вантажна на ходу, їй багато треба в дорозі пробігти. На ній їде сама людина, дивиться на свій годинник. А час був якраз обід. Всі люди до цього готувалися. Стіл накритий був для них, у них великий був апетит. Поїли добре, попили, треба тепер відпочити.

 

29. Робота попереду стояла велика, комусь її доводилося робити. Лопата гостра рити яму, а руки людини на це. Дзвінок продзвонив – значить, прогулянка. Наші хлопці кинулися в гру.  М'яч футбольний котиться до самого краю, а його б'ють всією командою футбольною. Ми вболівальники всього стадіону, ми не можемо сильно кричати. Це між нами суперечка пролунала. Один говорить, другий повторює. І от, нарешті, забивають господарі свого поля гол. Як люди не витримують з місць, оплески. Наша сьогодні на цьому місці взяла. Хлопці взялися за м'яч дружно. Як один уболівальник сидів, вболівав.  А тепер вони всі кричать «ура». Наша в цій справі взяла. Дружні ми всі хлопці, не дали своїм умінням дихнути, одне – били, гнали до воріт. Воротар – це сама одиниця, хто відіграє в цьому роль. А наше, уболівальників, діло – дивись за грою, та придивляйся.  Ми в сільській місцевості живемо. За землею ми самі вміло доглядаємо. Один іншій людині підпорядковується, наказує свій план. Ти йди свою роботу робити, там ти потрібен зі своїми руками. Машина трактор заведений, гарчить мотор на своєму місці. А люди на цей шерех тут як тут, за своєю роботою дивляться. Біля корів на фермі потрібно догляд людьми. Як тільки свято на носі, тобі кажуть: наш відпочинок. Хочуть збиратися разом наші однолітки хлопці. У нас на це є мова красива. А голос, ми його створюємо.  Для цього потрібно випивка, наша для всіх закуска.   

 

30. А коли настане понеділок, він важкий у природі такий день. Жив скраю наш Ермолайка, а з іншого краю жили Колгонята. Якщо треба по-старому йти до церкви, Богу там нам доведеться помолитися. Завод ливарний чавуну веде до виробу заліза. А в цьому господарстві фахівець є, хто яку свою роботу робить. А коли нічого не вмієш робити, менше всього попиту. Я курю трубку тютюну, мені треба через легені дихати. А збоку наші люди, готуються зустрітися з нами. Всі свої сили, всю здатність зібрав. Хочу сам перед усіма хвалитися. Приїхав селянин на базар, привіз свою продукцію. Він є господар у природі, зібрав у праці багатство. А свято було для всіх. Погода в ній змінювалася. Як тільки сонечко піднімалося, а з півдня запах наступав. Радість наша проходить між нами один раз, а от неприємність приходить, нашому тілу недостає. Профіль залізниці, він тягнеться з краю в край. А у людини таке бажання – бути в природі з усіх героєм. Я запрягаю в драги конячку, сідаю сам, віжками управляю. Батіг рукою тримаю міцно, а тварину ним підганяю. Дорога по цій місцевості неорана, ми по ній намагаємося потрапити. А про якусь ... історію. Я людина є комуніст, мене зробили умови. Раніше цього не було, а зараз ми всі в природі. Так хочеться нам жити, ми живемо і проводимо.  Це ж умови такі.

 

31. Каже нам лютий, такий останній день зими. Початок, людей ставлю на ноги.  Вони цей час самі знають, їх цей прихожий день весь рік годує. Наша робота в полі, нами робиться там у степу. А життя людини не зупиняється, біжить по своєму руслу щодня кожен раз. Не було такого часу, щоб наше таке сонечко не приходило до нас, свої сили променів з самого раннього ранку. Вже роса своєю водою побігла без кінця і краю. Ти, моє життя така, згадай про мене саме. Я день і ніч у тебе б'юся, жити мені хочеться з тобою. А ти така не хочеш знатися зі мною. Буває, і хмаринки не побачиш, і сам кінь не пробіжить. А от бідняк в селі слова свої не промовить. А от багач його боїться. Не хоче сам себе підняти. Він завжди говорить і думає. Не дай Бог такого дня, в якому мені, страждальцеві, доведеться в житті відстати. А з неба будуть литися струмочки, стане сира погода. А мені, такому хлопчику, я вже став дорослим, моє таке життя попереду, не до цього, щоб мені жити. Я оточив себе зовсім не тим, що буде треба. У природі дні не такі, вони і до нас приходять, і ночі не такі настають. А наше діло таке.

 

32. Як же нам тепер бути. З нами, такими людьми, і природа не стала жити. У ній змінилися її сили. Вона така, вид не такий. Запах зовсім змінився. І от стало чоловікові погано. Він сили свої втратив, їх у нього таких не стало, як вони були до цього.  Годинники ходики ходять, проштовхують хвилини. А ми, такі люди, самі йдемо від цього. Як бувало, приходить і до нас таких весна. Десь візьметься тепле повітря. Ми стали його розуміти. Роздягнувшись, у природі назад, вперед ходимо. Ех, весна, весна ти моя рідна. Я один так живу. Мої сили – це ти зі мною. Люблю я тебе один. Моє таке є серце, і моя така в житті душа. Я тебе не боюся так, як бояться тебе всі люди. У них дорога не така, як це слід її мати. Наша, всіх людей, дорога не погана, не холодна. А от твоя не людська є, а природна, що не вмирає.  Жити б, жити нам усім, але нам не дає природа. Вона не хоче, щоб ми були такі. У нас з вами є на нас мішок. Ми з вами не живі люди, нас оточило наше штучне. Ми в цьому ділі захворіли, нас ударила наша мати природа. Ми люди є хворі, нам дай, і багато.

 

33. Наше життя, кажуть, пройшло. Ми його самі втратили. Та ні, воно у нас не починалася, ми з вами ще не жили. А зараз ми з вами повинні знайти такий шлях. Через такі ворота, які знайшли люди, не треба йти.  Треба нам шукати інші, щоб кожній людині було в житті доступно. Це буде наша така свобода. Своє робити, щоб не заважати іншому.  Ідеш по своїй доріжці, з тобою зустрічаються люди.  Ти знай їхню думку, що створилася. Вони йдуть, про своє діло мислять. У них є одне і є інше. Він може зробити, і може не зробити. Це їхнє таке бажання народилося. А у нас є бажання своє. Ти їм вклонися низько, скажи свої слова: «Здрастуй». Людина без природи є ніщо. А в природі є всі багатства, вся слава людини. Дивишся у нас не так даремно. У мене зіпсувалася нога – вже думаю те, чого ніхто не думає. Раз оточила моя хвороба, значить, такого віку не жити. Природа не щось таке є, це повітря, це вода, і це земля. З чого люди розбагатіли, вони живуть непогано. А от наша хвора людина, у неї немає хорошого одягу. Ми б раді купити, але, на жаль, грошей немає. А от випити захотілося мені, немає зовсім грошей у мене. А багатий засобами, він говорить сам собі. Я б пив, і дуже багато – гроші я так шкодую. А багач я вже давно, копієчку на копієчку збираю.       

 

34. Від нас область наша далеко. Місто, найголовніше, Ростов на Дону. Ми через Новочеркаськ їдемо. На шляху нашої дороги шахти  Ми з вами проїжджаємо в даний час на автомашині. Дві години їдемо по трасі ми. А у самих очі по сторонах. На нашій землі можна побачити дечого. Особливо житлові селища, куди не подивишся очима. Видно того, що пливе по воді, він сліду не робив ніякого. Два жучка разом котили велику круглу землю. А сонечко так пекло своїми жаркими променями. Люди хочуть зробити в житті небувалу річ. Це його нова робота, він для цього заклав сили. У нього, як чоловіка вийшло, цьому ділу бути. Наша промисловість велика. Люди хочуть одного, щоб вона росла сильно, і обробляла будь-яку річ. Ми на це все наше діло закладаємо небувалий свій труд. Із землі ми тягнемо сировину, доставляємо на заводи. Там у нас стоять всякі станки будь-якої зробленої марки. Люди там самі думають, обробляють будь-яку річ.  Вона нам буде треба в природі. Як ніколи робимо чоловіка, ставимо його на свої ноги.  Він бачить далеко очима, а як він чує вухами. Це його життя, що спасає. Йому доводиться про це думати, не забувати про свій слід. Він у воду ліз купатися, і робити він став у ній всякого роду пробудження. Ми в цьому отримуємо задоволення.

 

35. Ти весь свій час ходиш, робиш сам свої пошуки. Тобі, як письменнику, треба знайти свою улюблену справу. Вона нашому народу буде треба. Він сам це в природі зробив, оточив себе на цьому місці. Нам для цього потрібні гроші, ми за них будуємо життя.  Воно нас тримає на землі, по ній ми крокуємо ногами. Нам здається, ми багато пройшли.  А зробити, ми більше зробили. У нас це не як у капіталістів, своє власне життя. У нас земля наша. Що ми хочемо робити, ми завжди так робимо. Хочемо поставити свердловину, геологорозвідка у нас сильна. Вона нам шукає поклади. Сили у неї – це є люди. Завжди збираються в купу, говорять про те, про що треба. Дивився на народний суд, на горе людського життя. Хіба він не чоловік є в житті, його зібралися наукою судити. До суду засідателів яких-небудь не запросять. Голова вчений чоловік. Виступає сам прокурор, справу слухають присутні люди. Збоку по боках два міліціонери. Він від нас, від людей, відривається, його люди гонять від себе. Вони його духу не хочуть. Діло його зроблено в природі, ним розбираються за законом юстиції. Чоловік сидить на своєму місці, він цього не чекав у себе. Йому треба в житті мир, щоб люди жили вільно.  А ми з вами розмірковуємо, ми його здоров'я не знаємо. Стоїмо самі на черзі, ми завтра захворіємо. У природі діл вистачає. Наше одне – діло робити.

 

36. А коли людині в житті не пощастить, вона важко від цього йде. А зараз ми слухаємо найголовнішого суддю. Він один з усіх милостивий, він і багато карає. В одній нації сусід виорав у землі горщик не простий, а прибутковий. А інший сусід на нього напав судом, хотів цей горщик відібрати. Цей горщик такий. У нього поклади молоток – два там буде молотка. Рубль покладеш туди, а виявиться два рублі. До суду і потрапила така справа. Треба їх засудити мирно, але горщик був цінний, суддя його у них відібрав. А люди на це діло відгукнулися недобре. І от батько дізнався, приїхав його засудити. Йому як синові каже: «Ти що робиш у народі?» Батько каже йому, а він як суддя себе виправдовує. Йому як батькові рідному цей горщик показує. Батько синові не заперечив, дав своє слово його зберегти. Взяв і вліз сам у горщик, два батька там виявилося. Який був його батько. Суддя втратив свого батька. Так і письменники пишуть своє поняття. Їм треба буде героя знайти. Він знайшов у цьому ділі мене. А щоб зважився про цю істину своїм нарисом написати. Ми правди дуже сильно боїмося. У нас поки відіграє ролі наше зроблене штучне. Воно нас учить, як жити треба. Жирне, солодке, і багато. А от у житті своєму погане і холодне.

 

37. Засоби знайдені в природі, щоб ніяк ніде не хворіти. Це є вчення Бога. Ідеш ти по своїй дорозі, з тобою зустрічаються люди, вони будуть усякого характеру. Їм ти своєю голівкою вклонися, скажи сам: «Здрастуйте». А їхнє в цьому всьому діло: вони як хочуть, так залишаються. Ввічливість твоя буде треба, вона переможе будь-якого ворога. Бог у ділі своєму чоловік, він заслужив перед природою, йому довелося випробувати всі наявні хвороби. Для нього дні однакові, що перші, що другі і треті.  Різниці ніякої немає, а є весь тиждень рівно. У нього немає, щоб відходити. Він навіть просить іншого. А чоловік зробиться корисний через своє діло. Весна перед усіма є ясна в природі картина. Холодні дні проходили. А хлібороб не сидить на місці, йому треба садити в землю зерно. Він з іншими людьми змагається, хочуть приборкати природу, вона їх до себе тягне. Їй хочеться, щоб чоловік не сидів. Він любить свій труд не легкий, а важкий. Він для нього необхідний. А як же так між нами вийшло, що Іванову не дали працювати? Він злякався спочатку, йому дали першу групу. Він метався по білому світу. То він працював, цим жив. А зараз він провів випробування на самому собі особисто.  Куди не піду в місцевком, мені вони допомагають у цьому. Така є в природі хвороба, ніхто з усіх її не хотів.

 

38. Понеділок після прощального дня, він нам приніс не тепло, став відчуватися холод.  Яке життя хлібороба? Він у цьому хворий чоловік, йому треба за землею доглядати. У нього для цього є снасть, чим цю землю обробити. Вона нам народить урожай, ми його робимо самі. Техніка – велика річ, скрізь і всюди в нашому колгоспі. Ми її отримуємо від держави, хочемо цим усім довести. Рано сіємо в землю зерно. Хочемо, щоб весна наша    була. Люди хочуть молока. А коли молоко, буде і масло. Це не все є в природі, придбавають від птиці яйця. Ми можемо бачити в телевізор саму сільську роботу, як механізатори поводяться. Вони орють, вони сіють. Проводилась дитяча олімпіада, діти звітували перед журі. І стосувалося тварини, про нашу мурашку, а яку вони роль відіграють? Летюча миша як поживає? У природі зберігається дуже багато такого добра, але жаліти її не доводиться. Як змушували її, так змушують. І пісні про це співають, між ними так танцюють. Про чарівних птахів мова була. Про сильного і безсилого говорили.  А у Бога сил немає, він нею ніде не хвалиться. У нього є сама природа: повітря, вода і земля. Від чого залежить все життя. Ми все для себе зробили. Машина допомагає, сама собі робить, як би було від цього добре і тепло.

 

39. А зима є зима така, дні лежать її давно. Бог народився не для смерті, він народжений для життя. У нього така є ідея. Не ховатися від природи. Вона є йому одному в житті великий друг. Природу він любить своїм тілом, своєю душею і серцем. Завжди своїми словами звертається, її просить. Ти природа є всіх, і також є мати рідна – повітря, вода і земля. Для тебе треба думка. А у мене вона вже народжена така в наших людях. Ми з вами живемо в природі, але життям не задовольняємося. Ми з вами бідні люди. Взялися ми за теорію, десятки років ми учимося. Хочемо багато знати про те, про що знають люди добре. Якби вони не знали природу, вони б у ній не жили зі своїми наявними силами. Вони у них залежні від неї. Йде весна, теплі дні, нею радіють люди. А приходить один час зима – люди починають готуватися. Вони без нічого не залишаються. У них є житловий будинок, у ньому є всі вигоди. Є спільний стіл, стоїть. Є у кожного своє місце. Вони бачать, рахують наші дні, що прийшли, які до нас приходили. Вони з нами завжди говорили, і досі вони говорять. Зупиняють нас усіх своїми сказаними словами. Ми і на той рік прийдемо такими ж самими, як і були до цього.

 

40. А ти такий є вояк. Не встигло сонечко за гору сісти, вже наша людина курка. Йому треба місце для сну, він лягає в подушки спати, це його улюблена пора. Він його дочекався один раз. Наслухався, наговорився. А тепер прийшов такий час, наш холодний день прийшов, зима морозна прийшла, багато снігу з собою принесла. Біліше від нього немає нічого, а холодніше теж немає нічого. Ми таку атмосферу не любимо, йдемо від неї подалі. На себе тягнемо шкуру, нам від цього холодно. Без усякої їжі ми ні кроку. Як ледве щось таке, вже грубка наша горить. Вона розмовляє з кухаркою, а що ми будемо снідати. Всьому діло – кухарка. День наш цей прийшов, він не хотів нас таких бачити.  Створив навколо себе таку нехорошу атмосферу. Ми, всі люди цього села, не вийшли і не купалися в ній. А тільки показалося нам це яскраве в променях сонечко, нас таких ось людей наше місце до себе потягнуло. Сніданок готувався людьми, апетит давався природою. У чашки борщу насипали, до чого самі сідали. А в природі такій нас з вами чекало діло. Це наша небувала робота, ми ходимо до неї щодня. Можна сказати, всім людям це діло зовсім набридло. А от краще від усього, коли приходить свято. Наша введена предками з самого ранку неділя.                                                      

 

41. Хто вірить сильно Богу, він ходить до церкви помолитися. А щоб працювати пішов, добре буде нам усім. А от понеділок перший день шестиденного тижня. Як він нам набриднув. У житті своєму зустрічаємо. І як ми її проводжаємо по такій ось погоді.  Південь сьогодні не так показався, як це бувало. Наше красиве місце тримає в умовах сильно. Ми люди такі є, у нас є сади фруктові. Нас зустрічають люди, про наше все вони запитають. Ми їм скажемо голосно, у нас є своя продукція. Збиралися, довго укладалися, і, нарешті, ми приїхали. Вранці рано піднялися, а приїхати довелося пізно. Сон нашому братові сниться. Начебто він у ціль попадає. Є на це багато грошей, тільки доводиться багатіти. А сонечко ось цією порою стало вечірньою зорею заходити. Сам чоловік цієї місцевості, йому з нею довелося розлучитися. Каже нам альпініст: «Я довго і багато лазив по горах». Бачив різного роду природу, спливали швидко струмочки з гір. А коза з маленьким своїм рідним дитинчам. Вона нас побачила таких – тут же швидко зникла. На базарі нас є дві людини, один продає, другий купує. Дуже цікава картина, коли проходять повз люди. Вони бачать цього чоловіка, самі води набрали, мовчать. Дерево великого росту, а який сильний урожай.      

 

42. Король якоїсь національності любить своїх слуг примушувати. А люди, вони є такі, гонять його з престолу. Махає рукою маленький хлопчик, він про це хоче комусь сказати. П'яниця напився горілки сильно, значить, йому так треба. З природою розбиралися, як вона сюди введена. А ми були такі люди, нас учені для цього вчили.  Наш лікар змінив свою місцевість на зовсім іншу, не таку. Дружина в нього сильно хворіла. А зараз, коли приїхала, померла. Вовки зграєю тут бігли, але напасти вони не зуміли. Весна прийшла до нас холодна, навіть шпаки не прилітають. Їхав раніше по дорозі цій купець. Ми, все бідні люди, дивувалися. Корову гнала в стадо господиня, а ранок із землі йшов. Ось яка наша тепер причина. Жити треба цьому мужику. А в церкві про це дізналися, дзвоном стали бити. Думка наша така біжить, їй такій немає зупинки.  Ні мати рідна не допоможе, ні батько рідний з братами не допоможе. А от двері наші відчинилися, я як людина через них пройшов. В саду було місця мало. Як от на річці гребля. Півень наш тут же закукурікав, це була його особиста проба. А в цю яму було зарите сміття. За законом цього, наш прокурор з нами разом народився, а шлях його нас усіх оточив. Не треба нам таких законів, нам потрібно в цьому життя. Вітер з півдня так тихенько дув, а сонечко сховалося за хмарою. Ми з тобою двоє на пару по цій дорозі йшли.    

 

43. Хоч і не слід вперед писати, але ми строчку з вами простежили. Горілки напився натщесерце, і спасибі ніхто не сказав. Баня спекотна топилася, мені так хочеться напитися. А кольорів у квітів багато. Хоробрість угору лізе. Ну що ж ти, ніч, нам скажеш. Як якась є краса. Порося бігає сильно, можна їм позаздрити. А у дзвони три раніше калатали, наша була перемога. Заєць, самий малий звір, буде вважатися на ходу. Море у своєму виді вирувало, а чоловік стояв і думав. Їх одна є хвала, це все люди робили. Є таке у мене написане. Мене треба буде просити, ти будеш скрізь і всюди в природі здоровий. Це будуть мої сили, вони в житті все зроблять. Аби тільки захотіли, це все нам відкриється.  Ми з вами дожилися до ручки, не стали ми вірити нікому. А що тільки хотіли, те ми в житті зробили. Мої слова є не діло. А раз сказав, значить треба. Рука не напише даром. Це одна є істина. Ми всі хочемо теплого, доброго. А кому буде треба погане, холодне? Це неможлива штука, коли треба буде сказати. Я, каже всім нам хлопчик, мене народила сама природа, чим я повинен залишитися задоволений. А зараз такі є дні. Ми дожилися до самого тепла, а вийшло в житті холодно. Як нам усім хочеться пожити в природі добре.

 

44. Дні за цим ділом приходили, нас із собою забирати. А люди про це ось не знали, що хотіла природа. У ній не останні дні проходять. Нам нового в житті не дають. Нога моя є хвора, їй довелося захворіти. А от ця є наша погода, вона нас усіх змусить знати. Дощі зовсім не такі, як вони були до цього. Кущик у поле розвивався, а під ним пройшла лисиця. Це буде всьому початок, значить, край прийшов сюди. Любов це є дещо, а одна є й друга. А от собака на прив'язі. Сонечко яскраво горить, а день не теплого характеру, сильний стоїть холод. Ми почули Абрека, ніби будив одного. Місяць залишився до ювілею. Всьому сорок років, як один день. Стілець стоїть на середині. А люди ходять юрбою. Місяць буває на арені. А звір ходить над водою. Як якийсь селянин, він чекає свого врожаю. Колодязь глибоко виритий, воду важко дістати. А дуб зелений виріс, як якась далечінь. Трактор є залізна машина, водій на ній є людина. Солому роблять люди для того, щоб був корм. Мануфактура свій колір має, а сорочку з неї розуміють. Кнопка пришивається ниткою, а людина сама собі кроїть. Сьогодні без усякого діла проходить.  А жаба рано закричала, значить, предмет був такий.          

 

45. З Кисловодська наші приїдуть, кінчається їхній відпуск. Вітряк, старий млин, вже він між нами відмирає. Що тільки не робилося в природі, записали це в книгу. Хор церковного діла, краще буде в річці скупатися. Хлопець як хлопець є фізкультурник, але пара його не така. Ми групою бігали довго, наш виграш одних був. Рівнина лежала зелена, а тут же поруч річка протікала. У каструлі борщ варився смачний, на стіл багато нарізали. Я, каже сусід про це саме. А в тижні було шість днів. Купину колом оточили, наділи на неї білий ковпак. А в чарки лили міцну горілку, треба було йому як чоловікові випити. Сіно складалося в скирту в ясну і тиху погоду. Їдуть по дорозі по-старовинному на конях, а кучер віжками сам особисто править. Приїхали ми скоро на базар, свій сільський викинули продукт. А хлопець був заводила кулачок Стьопка, та сей Бочаренок.  Ми по святах водилися, один одного в житті полюбили. А от хутір наш був невеликий.  Небеса ясні цієї картини. Приїхали всі наші підводи, всі запряжені кіньми. Кум з кумом зустрілися тут, руки свої між собою потиснули. А наш чоловік місцевої торгівлі задумав торгувати добре. Любив картоплю в мундирах їсти, тільки її треба спекти добре.  Електрика – непогана штука, своє на цьому місці світло показати, як квіточка з листочком розвилася. Нікому такого слова не сказала. Я б у цей день народився, але мені природа не дала.

 

46. Це було між людьми тоді, коли хотілося людям жити. Вони будували самі тут будинки, а жити поодинці приходили. Пальто купою на себе одягали, яке воно якісне було. Гардероб гаманець одягу, з ним можна познайомитися. А шафа вся з посудом розквітає. А якого там розміру. Відро води набирає повне, чоловік руками його ніс.  Кільце золоте блищить на пальцях, це є улюблена краса. Хрест на грудях тобою носився, а вірити йому не доводилося. Лікаря вчили багато років у школі. А того, що слід, не досяг. Хворий прийшов до лікаря за допомогою, він сам стоїть на черзі. Я, каже сестра медицина.  Що скаже лікар, те роблю. А лікар є господар лікарні, його персонал хвалить.   Ну і місце таке є, ми до нього приїхали. Стали думати і гадати, що тут побудувати. Або селище для робітників, або місто зовсім нове. Квітка була червоного кольору. Її всі люди там виявили. Запах робився ароматом тут, як хотілося з ним народжуватися. Кінь був карого кольору, а рисак, впину не було. Ховрах виліз з нірки, закричав своїм свистком.  По дорозі асфальтованій всі машини пробігли. Як на сході сонце наше промені яскраві розкладало. Риба швидко по воді йшла, але кінця вона не бачила. Дідусь з бабусею удвох приходили і йшли з місця. Наш дядько з тіткою, їм пошана була.    

 

47. Ось які ми є люди. Нас треба добре розуміти. У нас у кишені є гроші. Що хочеш, те ти купуй. Їде парою кіньми по дорозі, а вартовий стоїть на посту. Кролик схожий на зайчика. А м'ясо за смаком не розбереш. Ми, як люди цього всього діла, нас, таких людей, що живуть, не розбереш. У лісі дрімучому такому є різного виду дерево. А люди живуть суспільством всі, їм ніяких взагалі заслуг. Наша діло одне – треба чекати. Їде до нас картина, кажуть. Вода по яру бігла, робилася сама там енергійно. А лев з птахами не водився, від себе гнав усіх звірів. Хотілося побути в житті здоровим. А природа мені зовсім не дала через каприз, і не хотіла. Наша доля така. Народилося в житті маленьке цуценя. Думали люди про це, що буде далі. Людині навколо всього мало, вона шукає в природі багато. Їй, як людині живій, довелося жити добре. Портрет життя людини, їй треба буде далі ходити. Ноги будь-якої тварини, найголовніше. А сила їхня втрачається в цьому. Наші дні, вони йдуть по порядку, про них ми не зможемо знати. Як тільки ранок наш настає, все село підряд на ногах. Книжок тут немає ніяких, крім мови. Птах великий сірий ворон наше сміття прочищає. А шуліка птах є кровожерний, йому доводиться на своєму місці бути. Колесо є круглого характеру, від місця одного до місця скільки пробіжить. А гонщики на велосипедах тільки хочуть догнати.

 

48. Ліс такий він є дрімучий. Ось на цьому місці найбільше сосни. Риє купи сліпець сміливо, нам вже це є біда. Міста великі нові, їх дуже багато є у нас. А які великі організації, заводи, інститути, і лікарні є.  У нашому обласному місті стоїть введена в'язниця. Колгоспник свій це роботяга, йому слід самому робити.  А бухгалтер – це така птиця, кого доводиться нам просити. Всі низькі чесні працівники, залежать вони від бухгалтера, касира грошової оплати. Ти заробив – підходь, отримуй. Теля народила корова зовсім дурним незнаючим. А овечка родила ягня, зовсім воно буде дурним.  Груша зародилася на дереві, вона висіла довго, поспівала. Ми прийшли до нього сміливо, стали робити все підряд. А які люди зрозумілі, роблять вони все підряд. Робочий шахтного вугілля, йому слід копатися в землі. Тесляр майстер хороший, він може всяку річ змайструвати. А коваль давнішній наш земляк із заліза кувати яку-небудь деталь.  Магазин продуктовий, де можна асортимент підібрати. Швець наш відомий хлопець, він наше село обшиває сам. Саночник лямкою тягає санки, він нам вугілля дає на-гора. Що може бути краще від нашого особистого здоров'я. Сидимо ми сім'єю на призьбі. А люди повз проходять, кажуть. «Здрастуйте, ви добрі люди», – нам сказали, що проходять. Сьогодні рано бригада піднялася, їй треба сьогодні вже працювати. Поле чисте лежало тут, до нього готувалася наша снасть. Водій їхав на тракторі, він орав цю землю.  

 

49. Сьогодні перед обідом було, як наш чоловік захворів. Його як такого оточило наше людське горе. Ми з вами не те стали думати через нашу одну народжену думку. Синичка пташка маленька, коли побачить людину, дає знати. А на цьому великому бугру всі квіточки розташувалися. Наш десятник Холомида знає свою справу ходити. Їхали ми всі переселенці до самого крайнього саду.  Ребріковське близьке село, воно за межею. Тут же поруч село Щетово, разом по одній балці. Мисливець ходить по полю, він бачить    свого зайця. Балка Скаліватська простягнулася, недалеко поруч Оріхівка. А болото з селом з'єдналося вгорі по балці Хомінській. А земля вся була громадська, вона оточила все село від самого саду до Колгонят на низу. Ми в цьому селі народилися, росли, піднімалися, і вчилися. Нас вела наша природа. Ми в природі народилися, нас умови в цьому змушували. Ми дні зустрічали, ми намагалися їх проводжати. Веселка в цей бік розташувалася, вона брала в себе води. Наше таке людське діло. Скільки скажуть нам років. Церква нами побудована, люди ходять у неї молитися. Від самої неділі всього є шість днів. Понеділок перший день тижня, у ньому важко доводилося жити. Ми прожили, пропрацювали тиждень. Стали слухати старих. Головкою нам вклонилися.

 

50. Ніж залізний буде, він нам зможе допомагати. Нам народилася в природі через голову ця наша думка. Ми, люди, так поживали добре, нам весело. Рідним бачити доводилося на вигоні стадо овечок. А жебракувати проявилося, як якась наша земля. Вона нашого брата приймала, тут же по порядку садила. Знає про твоє таке народження наш Єсеновий дядько Ларіон. Це наша буде середина, зібрала майже всіх мужиків. Зроду цього не було в житті своєму в природі. Таке треба буде зовсім кинути, відмовитися жити нам добре.  Ми з вами весь час прожили в природі, але такого ми не робили. Шапку кинули носити на голові, роззутими стали ходити. Нас не всіх вчила природа. Ми народжені такі в ній. Тільки ранок настає, ми готові всі до сніданку. Взяли місце своє близько, на столі все лежало. А про хворобу свою забули. Вона як ледве щось таке, перший півень прокричав, він готувався до бою. Всі лимони ми поїли, залишилися одні яблука. Як зірка ясна показалася цією вечірньою зорею. Крутий яр тут розташувався, від нього лежала рівнина. Цей день був в історії один такий з усіх. Листок кленового дерева найперший порою відвалився. Наша осінь така прийшла, стала нас усіх турбувати. Ми, всі люди, є комерсанти, все підряд ми продаємо.

 

51. А от коли тиждень настав, ми прийшли до нього в діло. Тільки атмосфера змінилася, наша людина вже на арені. Взяв сокиру він у свої руки, і пішов він у ліс рубати. А підвода на коні, біля нього вона чекала. Час наш був на проході, цю місцевість ми кидали. А толока билася зроду, ось на цьому було місці. Жук свою роботу робив тут, а ми начебто на це дивилися. Війна з природою проходить, люди не шкодують самі себе.  Мотор гарчить сильно в машині. Значить, скоро буде мир. Неначе наша вулиця огороджена на нашому такому місці. Соловей не перший раз сюди прилітає, він свої такі пісні співає. Ми звикли зустрічатися вранці, увечері в один час. Пісок купою тут насипаний. Просто можна буде сказати. Я до сусіда звернувся сміливо. Кажу, ти знаєш, що ванна є без усякого кольору, ми в ній дочиста купаємося. Якщо учимося ми в школі, потрапляємо сміло в інститут. Як моя рідна є у світі мати, вона помилилася народити мене. То колихала, все колисала, говорила вона про мене. Її такі були сили, з якими нам всім треба рахуватися. Перший раз у житті було в нашому такому суспільстві. Я проходив по своїй дорозі, але такого у своєму житті не бачив. Я зустрівся з такою думкою, ніколи про це не подумав. Чому це так вийшло між нашими людьми? Живуть у своєму будинку зручно, і всім добре.

 

52. А про погане наше всіх забули, що нам від цього робиться холодно. Я подумав, багато тут походив, і вирішив з ними поділитися. Ручка, це перо золоте, пише про це дуже багато. Про діло самородка, про джерело одне з усіх. Наша людська така наука – це є загартування і тренування. Багато довелося трудитися одному з усіх, це я. Труд мій був у цьому важкий, він робився мною на благо всього народу. А потім став я вчитися у цієї самої природи. Перед усім світом похвалитися, і сказати про істину одну.  Я виходив у природі своє енергійне тіло. Моє загартоване здорове молоде серце 25-річної людини. Це мій був такий вихід. Я в природі не боюся нічого. Навіть своєї смерті не боюся я в житті. Якби цього не було в мене, давно б я вже помер. Чоловік я живий землі, дихаю дуже сильно. А різко я так говорю не про якесь диво – природу, про фізичне практичне явище. Найголовніше, чисте повітря, наш, всіх людей, вдих і видих. Сніжне холодне пробудження, миттєве в житті одужання нервової центральній частини мозку.  Люблю в житті хворого, я вболіваю, ніколи про нього я не забуваю. Душу з серцем його знаю, хочу своїми силами йому допомогти. Через свої руки струмом убиваю біль. Це не слова мої кажуть, а робиться ділом. Рука моя пише владика, ніколи не можна про це забути.

 

53. Дуже справедливе це діло. Мене треба у всьому просити, будеш у цьому здоровий.  Кому це буде не треба, юнакові нашому молодому?  Та ні.  Шановні всі люди, нам треба природу знати, як рідну матір свою. Любити її дуже сильно, низько їй головкою кланятися. Не слова наші так кажуть, а правдою оточені. Хвороба не відіграє над людиною ролі, а людина відіграє над хворобою ролі. Нам треба вчитися у вчення Іванова, щоб не потрапляти ні в тюрму, ні в лікарню. Жити вільно, не лізти на рожен.  Яка буде нам слава. З дідусем, з бабусею, з тіткою, дядьком, і з молодою людиною треба буде по шляху зустрітися. Своєю голівкою їм вклонитися. Здрастуйте, дідусю, бабуся, дядько, тітка і молодий чоловік. Наша справа така, аби сказати.  А їхня справа така – як хочуть. Ех, і життя моє важке для всіх. Зрозумійте своє терпіння, серця свої загартуйте.  Ех, і холодно мені в цьому. Милі мої ви люди, гляньте ви на сонечко. Ви побачите свою правду, своє в цьому одужання. Бути таким, як є я, Переможець природи, Учитель народу, Бог землі. Перш ніж стати цим чоловіком, треба заслужити в природі увагу, самого злого ворога в природі полюбити. З ним разом нарівні жити. Сьогодні день такий приходить, він такий приємний, як і завжди. Він приходить однаково для мене.  Моє таке знання повітря є, вода є, і земля є. Це милі невмирущі друзі, вони в житті допомагають у всіх наших напрямках.

 

 

54. Зустрічається зі мною чоловік. Я його не вважаю в цьому поганим, свою ввічливість проявляю.  До самої його душі люблю. Не чекаю від нього ввічливості.  Йому своєю голівкою поклонюся. Ніколи ніяк поганого не подумаю, завжди бажаю йому доброго. А у мене це все зародилося, хто ж мене за це буде судити. Я по шляху таким зустрічаюся, пробуджую їхні тіла, вони мною оточені хорошим. Хто ж на це діло зазіхне.  Я тебе як хворого прийняв, тебе нужденного навчив. Він мене такого зрозумів, як треба.  Свою любов проявив.  Через це все отримав від мене особисто здоров'я. Хто ж є я такий у природі, якщо люди повертають здоров'я назад? Це дорога не людська, є дорога Бога.    Бог любить природу, просить її своїми словами сильно. Природа, дай мені життя. І навчи мене вченим бути, щоб я знав одну сторону і знав іншу сторону в природі. Я через це все отримав ім'я, тепер ним я хвалюся. Не хвала це є в житті, а істина, природою зроблена. Цьому чоловікові треба вірити, як Богу, його треба просити. Він для цього діла народжений. У нього є його сила волі. Він недарма людьми прийнятий, і ім'я йому дали вірно всі. Люди є між собою природа, вони не повинні з собою воювати, не повинні природу примушувати. Ось які чоловіка діла. Треба не знищувати її, а берегти її, як око своє. Я ходив швидко ногами. А коли захворів, то вже не те.

 

55. Вранці рано пройшов дощик, атмосфера інша стала  Всі машини на ходу, одна за одною гналися. Їм живитися доводилося від природи. Скільки днів ми прожили, а діл ми багато натворили. Усю птицю нагодували, і зробили їм прекрасний відпочинок. Гуси, качки на воді весь день купалися. Наша нога така, на ходу розбираємося. А свині хрю та хрю, вівці закричали, кінь смирно стояв. Значить, день такий. Любов між нами була, надто така гордість. Це не на жарт. Немов, так утікали, ми з життя йшли попереду всіх початків. По землі крокодилу швидко можна. А щоб кого-небудь з усіх зловити, людям було важко. Хитрість наша здолала, як якась іграшка. Ми доріжку проклали до самого колодязя. Горобець пташка така, про неї можна написати. А в книжці погортати, можна читати. А хата була сьома в цього провулку. Сокирою дрова рубали, а вогнем їх спалювали. Немов, таке наше стадо, його пас один пастух. Дві лисиці бігли по цій місцевості. А воїну довелося відстати. Яблука сильно зародили, їх нам потрібно всі зібрати. Ми садили тут картоплю. Пироги пекли в печі. А конячку ми в драги запрягали, віжки в руки брали.                                                            

 

56. Наш сусід Микола поруч, він сам вікна свої відчиняв. А наша молочниця побачила мене, моргнула. Як на це подивишся. Тобі здається, це є все. Один чи по цій дорозі проходиш. Навіщо це буде для тебе треба. Кущ великий, він далеко від нас стоїть.  Дзеркало нам усім вид дає. Це просто таке було. Дитя учиться розумного, нам про нього всі говорять, як про хорошого хлопчика, одного з усіх. Він учиться відмінно, яка в нього дисципліна. Сир голландського виробу, його можна багато поїдати. А мотоцикл така машина, нею можна сильно доганяти. Тут яма була вирита для того, щоб води збирати.    Ножом різали ми хліб, роздавали ми шматками. А от базар починався від самого цього початку. Груди свої він покаже нашим усім хлопцям, як якийсь є дивак. Ми забули про нього. Виходили, заводилися, сильно ми гуртом кричали. А от птиця вся домашня по двору ходила. Сірники купою складалися, а по одній їх всі розбирали. Наша мати була Уляна, сніданок свій зберігала. Ми гармошкою грали, всі нас слухати так хотіли. А балалайка бряжчить, їй не хотілося з нами жити. Ми вчені всі люди, багато знаємо в природі. А от одного ми не знаємо, який буде треба нам засіб.

 

57. Тільки що здоровий проходив, а тепер у ліжку він лежить. Тарілка з ложкою стояла без усякої такої їжі. А футляр з-під ручки, він не зміг дві ручки зберігати. Флакон парфумів стояв на дзеркалі, а запаху ніякого не виділяв. Граки летіли рано вранці, а один з них летів самим заднім. Мотор маленької машини, він віз двох пасажирів. Цегла червоного кольору робила красиву стіну. Вогонь у грубці розгорівся, нам треба варити їжу. Сіль стояла на столі, а ми її брали руками. Тільки що ми її бачили, а стихія така прибрала. Кінь чорного кольору, нам довелося його тримати. А лопатою землю рили глибоко, і дуже просто. Пилка по шнуру пиляла, а знаку такого не давала. От яке мишеня, слону спокою не давало. Годинник на стрілках показав без двадцяти хвилин дев'ять. Рибка хвостиком мотала, сама звідти не кидалася. Кішка могла спотворити людину. А в колгоспі на полях чогось не родило. Ми садили рано капусту, вона виросла яка.  Бригадира запросили, нам дали сапку. Ветлікар по тваринах сам більш горілку попиває. Корм їла вся скотина, а користі – ніякої. Захворіла сильно корова, вона зажадала бика. Собаку замкнули в будку, щоб вона не вилазила.

 

58. Сонечко нині не світить, а туман, що навис, стоїть. Зірки сяяли на небі, темрява на землю прийшла. Дві собачки зустрілися, ласкаво вони стали гратися. А павук від землі піднімався, він робив приманку свою. Сорока знала місце своє біля краю галявини.  Генерал чужої армії, він служить капіталу. Рубль копійками набирається, а копійки йдуть на дно. Казку бідний підніс, а багатий утікає. Вся наша скотина під забій потрапляє. Ми бійці цієї скотини, знаємо йти від неї. А сонечко промені направляє, людям робиться жарко. Поперек дорога простягнулася, а вулиця велика була. Нам двом таким хлопцям можна буде помінятися. А колеса вперед закрутилися, до чого нас вело це. Камінь сильно били молотком, а сама стіна від цього росла. Круглий стіл стояв на місці, а ми до нього разом потрапили. Я приїхав у двір сам, потрібно злазити молодцеві. Чайник був налитий окропом, його багато людей чекали. А в каструлі борщ варився для нашої однієї сімейки. За прилавком за натовпом продавець про нас кричав. А у людей гроші в кишені були. Їм усім буде можна сказати. Бик багата скотина, роги сам може поламати. А овечка мовчить сама. А просто це є якась нісенітниця. Кінь поять у своїй річці. Його знайомі очікують.

 

59. Постій, почекай скраю, ми за тебе такого візьмемося. Це свято неділя. А зі сметаною пампушки, сало поїдають. У пляшки коньяк наливають, чашками його розпивають.  Цукор білий продається, а чай солодкий наливається. Я продам усі пляшки – назбираю я купу грошей. Молоко доїлось у корови, розливалося в глечики. Хліб щодня ми купуємо.  У нас у кишені гроші. Руки в брюки ми тримали, а купити ми не зуміли. Всі здоров'я втратили. Щоб знайти, нам не довелося  Корито худе тут же стояло, а води в ньому ніякої не було. Сам механік провалився, а йому знайти не довелося. Куріпка – лісова курка.  Словом, зовсім не те. Зерно з поля повозили на ось цей наш тік. Кучер їхав на тачанці.  Після обмитих зовсім ніг. Наша солома складена в скирту, а від дощу зовсім не відійшла.  Церква стояла на середині, до неї ходили люди Богу помолитися. У них віра була велика від найпершого Адама. Ніколи так не доводилося, чекай сам цього дня. Прядиво сіяли ми на городі, а полотно ми ткали самі. Озера мають багато риби, тільки треба її вміло ловити. Ліс на цьому місці розростався, його за законом ми рубали. Біг вважався між нами, ми його робили самі. Автомобільний був пробіг, найшвидший у нашому житті. У карти наші всі грають, а програти доводиться одному.          

 

60. Курка несучка наша є, вона нам несе яйця найбільші. Півень у нас має голос, але не завжди він співає. Москвич столична машина, її люблять усі російські люди. Хліб ми ріжемо ножом, а кусаємо ми зубами. Бак водою наливався, щоб був наповнений, він поїв цю нашу корову. Рік проходить цілком, а місяць іде днями. Лід на річці робиться тоді, коли і до нас приходить холод. Озерна вода стояча, але зате вона глибока. Сорока одна в степу живе, вона там нікого зроду не боїться У нас у дворі є колонка, ми цією водою користуємося. Горілка є в кожному магазині, її ми не п'ємо, як люди є. Єрмоленко наш сільський мужик, він живе з родиною гуртом. Сорок років моїй ідеї, як вона у мене народилася. Річка велика і швидка, в ній є багато риби. Сам Сергуткін дідок сказав про це. Дві великі річки зійшлися, стали вони разом жити. Як наші люди на землі з природою воювали. Лук на сковорідці в маслі смажився. А збоку борщ стояв, кипів. Молоко кипить, все піднялося, хоч зараз же пий какао. Сон приснився сьогодні. Я біг швидко в одягу. Томат з пляшки вилили, самі побудували смак у цьому. Знали це діло давно, ми готувалися до діла. Річка хвилею сильно вирувала, а на землі спокій був. Хмара за хмарою приходила, а внизу холод був.

 

61. Давно треба тепло в природі, а холод звідси не йшов. Хлопець дівчину виявив, став він з нею дружити. Каже нам голова. Ми всьому є діло самі, у нас є для цього техніка, ми нею гори ламаємо. Коридор прибудований до хати, у нього заходять у перший раз. Поїзд пасажирський прийшов на станцію, а ми з дому поспішали, намагалися виїхати з ним.  Дорога погана, ми в ній затрималися. Нас було багато людей, діти з нами були. Між нами були вчені, лікарі, інженера, будівельники. А коли до нас пробрався ворог?  Ми і досі не знаємо. З нашої групи захворіла людина. Лікар каже: мені треба термометр. А Іванов каже: мені треба чоловік. Ключ від цього замка, він охороняє цю місцевість. Годинник із  стрілками час показав нам, таким от людям. Війна між нами розгоралася, а начальнику була радість. Раніше кавалерію воїнами вважали, а зараз техніка це замінила. Вино – смачний аромат, а після нього буває погано. Люди роблять все на світі, їм заважає  всьому природа. Пошили костюм за формою, буде наша краса. Три відра гною виніс, не порахувався я з цим. Черга була велика за цим ось хорошим. Зима довго пролежала, ніякої не було хмари.

 

62. Вітер знизу починав дути, морським запахом давав знати. А рибалка вудкою ловив рибу, вона у нього не ловилася. Така потворна угорська картина, немає нічого путнього. Капітан від солдатів ближче, ніж доводиться полковнику бути. Шпигун – нехороша одиниця в людях, він може вбити людину. Хорошої людини в житті немає через свій особисто вчинок. За гроші здоров'я не купується, і не продається ніде ніяк. А корову дійну можна буде купити. Якби не селяни в природі, не було, чим нам воювати. Школяр ходить у школу через нічого робити. Собака на ланцюгу прив'язана, даром вона тут не прив'язана. А чоловік крокує по дорозі, він шукає хороше. Листоноша прийшла до нашого будинку, вона принесла переказ на гроші. Листів не було в пошті, забули писати люди. Книжка лежала давно на цьому місці, вона інтересу зовсім не мала. Машинка друкарська давно була, а писати нею ніхто не вмів. Папір і ручка в мене була, тільки відсутній розум. Писати я навчився. Тільки я не знаю, що писати. Пісні співали ми, всі люди, а от слухати ніхто не хотів. Молоко з корови подоїли, треба буде комусь пити. А старцю нашому, що жебракує, йому милостиню всі подають. Кузня раніше кувала, а зараз перейшла в колгосп. Машина Волга моя буде, тільки їздив на ній син. Мати мене зовсім не жаліє, вона хоче посварити.          

 

63. Корінь зла давно закладений, а спокою зовсім не було. Хмари бігли по небу, вони були порожніми. Борошно в засіках лежало, вона пилу ніякого не створювало. Боягуз – найслабший у житті, його не боялися в цьому люди. М'ясо в каструлі довго варилося. А їсти його не доводилося всім. Бджілці треба буде сонечко, тиха приємна погода. Мати напала на мене сильно, потрібно буде промовчати. Всі годинники ходили, а бою від них не було. Син рідний батька тужив, йому хотілося бути господарем. Машина Волга хороша, хто нею вміє керувати. Лікар теж учений чоловік, але не уболівальник хвороби. Сам – адміністративна особа, його весь персонал слухає. Як хочеться людині випити. А після що будеш пити? Караван верблюжий стало видно, вони рухалися по шляху вдалину. А на базарі скот продавався, це був життєвий факт. Вся тваринна скотина розросталася у нас. Ми за часом ганялися, і чекали його до себе. А він ішов до нас довго, ледве-ледве ми дочекалися. До цього часу готувалися, треба буде його робити. А в природі діл багато, їх всіх не переробиш. Млинці ми пекли удвох, а їсти доводилося чотирьом. Кинули це все робити, взялися за інше. Наша мати роділля природа, народила таким, як треба.