Мука. 1971.01.ч.1

Іванов Порфирій Корнійович

 

1970.12.07 — 1971.01

 

Частина 1. С. 1 — 95

 

Редактор, перекладач – Ош. Редагується з благословення Іванова. (Див. Паршек. 1981.02, с. 115, 127)

 

1. Вранці рано довелося підніматися з ліжка лише тому, що треба, хоча і не тримаю в руках у жмені цю нашу білу м'яку круп'яну муку. Як вона себе змушує разом з людиною жити. Мука сама не приходить на своїх ногах, і не починає чого-небудь такого робити.  Людина після цього всього встала для того, щоб по своєму двору ходити, і на що-небудь таке поглядати.  А в цей самий час якраз і показалося на східній стороні, із-за землі визирало сонечко. Ми, люди всієї цієї ось місцевості, йому як Богу, що ходить по небу, вклонилися. Ми йому віримо, воно починає нас обігрівати своїми променями на ось цьому місці. Та ще після такого часу, коли на землі лежав морозний старий сніг. Він звідси забрався тільки завдяки цьому яскравому розпеченому сонечку.  

 

2. Воно для цього піднялося, і в упор стало в землю ударяти. А природа свою колишню форму на багато змінила. Цієї пори вже не стало, а прийшла на зміну весна. Як вона довго до нас приходила. Та її не пускала на своє місце холодна зима. І люди зробилися не такими в природі. Їх умови, що прийшли, примусили про борошно забувати. Сьогодні, на наше щастя, зі свого боку подув жорсткий вітер. Він усіх мельників, хто мав свій власний вітряк. До нього, як виробництва, треба на хорошій конячці. Хазяйська упряж запрягається в драги, на них кладеться мішок зерна. Люди про це не забувають, самі себе готують вони не для цієї справи, тільки треба чоловікові це змолоте борошно. Я, каже Петро Микитович Бочеренок, нікому ні в чому не кланяюся, як є інші люди, що живуть.        

 

3. У них немає мішка зерна, з чого можна буде на цьому вітряку змолоти борошно. Я, він говорить, на все село один такий багач. Якщо тільки треба буде з двору куди-небудь поїхати. Особливо нас усіх, маленьких і великих хліборобів, турбує час, що прийшов на наш такий чорноземний ґрунт. Ця місцевість ніколи не чекала, ми самі своїми очима вдалину в природу дивимося, як вона іде своїми ярами, нам цю місцевість мітлою очищує. І тут же поруч слідом біжить зі своїми променями сонечко. А ми тут як тут готові зі своїм наявним багатством. У кого є конячка одна єдина, а вона не в силах обслужити це господарство, людина з людиною складається для плуга, щоб із землею управлятися.   

 

4.Так у хліборобів робиться для того, щоб в цьому суспільстві тебе приймали, як сільського мужика, кому доводилося мало бувати у своєму дворі в літню пору. Як ледве щось таке, робиться в природі на користь того, що робиться. Сьогодні для людей будній день. А тут підскочила на цей час природа для того, щоб у полі спішити. Треба буде із собою забрати. Тепла і ясна погода. Ми з цього якраз на нашій землі починали. У нас в такому прекрасному місці стояла над річкою висока верба. Вона своїми розвиненими зеленими бруньками від сонця затуляла. Нас двоє, дівчина і хлопчик, самі з собою говорили. Для нас, таких людей, хто цей рік своєю роботою і турботою примусить всі шматочки цього місця, де ми з вами не кидали. А сиділи та думали, як буде треба взяти для нас, людей, щоб природа давала прибуток.   

 

5. Ми для цього змололи мішок борошна. А воно збиралася з весни зі своїми днями, які по порядку йшли, і з собою свою природну і стихійну силу для людини вводили. Тут у цьому ділі хоч відіграло в житті борошно, воно відсутнє. Не виправдалося в природі з борошном. Чоловік примусив сам себе занедужувати. Ми отримали в тілі нестаток.  Весь рік кидаємо для цього думку. Ми збираємо по землі це маленьке зернятко, воно у нас збережено лежить в захованому місці. Чекає, а коли з нього буде сипатися мука. Ми нею один час живемо. З водою робимо ми тісто. Мішаємо, щоб воно підійшло, і було готове для посадки в піч для випічки. І на це потрібно удача. Коли вийде хліб з борошна, добре подивитися. А око наше визначає природу не так, як вона до нас приходить.

 

6. Ми хліб випікаємо гарячим. Починаємо вживати, особливо з рідиною. Вода скрізь і всюди допомагає. Вона нам борошно розводить, з водою швидко ковтаємо. Навіть птиця найпростіша, вона шукає на смітті для себе корм. А ніч – відлітає на своє дерево на спокій, вона таке життя своє проводить. Ми, люди, це бачимо, але зробити в цьому не доводиться. Як ледве щось таке, самі вже входимо в приміщення, де умови нами зроблені. Ми цю землю не оремо. Робимо восени оранку, кладемо її під перший сніг, що випав. Ми як хлібороби крупного звання не забуваємо, вперед готуємося, щоб у нас була сила на це, і снасть цю землю обробляти, тобто зернятко посадити. Нехай воно сходить, і показує зелений масив, як якусь особливість. У цій справі ми від нього чекаємо урожай.

 

7. Коли цей великий з колосками хліб, він нас змушує інше очікувати. Ми придбаваємо, що краще. Це ми піднімалися на арену цього місця самі через нашу муку, через наше діло. Як хочеться в нашому житті, щоб жити добре, і щоб було легко. Без усякого труда, ми так пробували, щоб у відро сама мука набиралася. Наша діло таке було – треба працювати. Каже дідусь Сеюк. Ми через муку всі до одного чоловіка на білому світі живемо. Працюємо в селянстві. Весь тиждень у полі за цим ось зернятком. Воно нас змушує його вирощувати. Починаємо ми ці дні за собою тягнути. Від зими до зими сидимо, крім свята. У такий день люди в церкву приходять помолитися. Гріхів багато роблять, і от ідуть сказати. Гурьянович, він дзвонить нам у дзвін.

 

8. Та й будить нас, що сплять у будинку. Теж турбота така через муку жити-то треба. А от Чівілкіни, Трошка з Амелією, вони жили під бугром, поділися. Так цей бугор по імені і залишився. Люди зовсім переробилися, від такого життя відмовилися. Жили мисливцями бути. Взяли основну роботу селянську важку залишати позаду. Людині не захотілося вмирати там, де його батьки поховані. Через борошно вони поклали своє життя, їх за це закопали. Вони лежать до свого часу. Говорили, що буде таке друге пришестя, за наше борошно буде Господь судити. Ми грішили, у нас гріхів дуже багато.  Я, каже Потап Віленовий.  Великий мужик, Богу вірив завжди, він ходив до церкви Богу помолитися. А прийшло і на його таке життя, повалила його природа, він помер, його не стало на білому світі. І мука в цьому не допомогла.

 

9. Хіба тільки Потап Віленовий був зі своїм порядком. Багато таких випадків на білому світі було. Але між людьми любові не було. Кожний чоловік себе від іншого огородив, не хоче дивитися на сусіда, що він там має, і як він живе. Цього ми не звичні робити.  У нашому такому селі за силою до сусіда не приходили, її створювали у себе. У землю сонечко пішло по нашим головам крокувати, та іншу атмосферу обробляти. То було сонечко, а то стали навислі хмари. Вони закрили нас від сонечка, стало не так. Ми живемо тоді добре, коли є в мішку мука. І Федот хлібороб, він добрий господар у селянському ділі. У нього верблюди є, він на них без усякої муки оре землю. Вони поїдають. А працювати, теж кричать, не хочуть. Але господар від них вимагає, щоб вони робили те, чого хотів Федот. Він теж чоловік, любив бородою трясти.                    

 

10. Іван Іванович Горюха. У нього дві пари конячок. Він своєю бородою, як якийсь молодець. Він не старів, а завжди красувався. Йому люди були не такі, як усі люди.  Дуже багато було таких красенів ділків умілих. А життя таке, на ярмарках виступати, купувати, і на це треба вміння. А в полі косою косити хліб. Хіба це не вміння наше весь день безперервно за цим хлібом. За цією роботою ми все життя билися, та крутилися, це зерна мали. Ми з нього робимо борошно, веземо на базар. Імущий цю муку хвалить. А робітник, хто має гроші, він у селянина купує. Картає, але все ж природу обдурили, продали як ніколи. Змусили самі себе хворіти. Ми хворіємо, один робить із цього діло. А в ділі робиться людьми. Ми стали жити та думати, як розбагатіти, і зробитися краще від інших.    

 

11. А жити доводиться, не сидіти на одному місці. Зернятко росте не в одному місці, і не одного воно сорту. А мука виходить пшенична, ячмінна, вівсяна, і буває житня. Базар не одну муку має в людях. Аби в кишені були гроші, для них знайдеться людина майстер зі своїм виробом, зі своєю дорогою. Він йому приготував. Стоїть на дверях хлопчик, і так-то розпинається, просить: «Зайдіть, вас господар з товаром просить, щоб ви зайшли». А ввічливість починається і кінчається перемогою. Ми зараз рахуємо по порядку номерів, а учимося з букв складати фразу. А борошно, вона є борошно. У ньому є тільки наше людське життя. Воно повзає по землі, воно топче собі дорогу. Воно шукає собі в природі не погане, а найкращу якість. Без муки не погризеш зубами камінь. Була і сталева струна.  

 

12. Чоловік без ножа обходився. По молодості зберуться навколо хлопці, і почнуть на балалайці бринькати. А які були струни. Кажуть: «Почекай, обірвалася струна». Це добре було музикантові. У кишені котушка опинилася. А кусати довелося нашому Михайлу Слюсареві, він був здатний на це. Вже і його, як власника над цією землею, природа поклала. А ти живеш, та ще кращого очікуєш. Кажуть, там під горою жили Луганчата.  Багатий по приходу жив батько Федір. Важкий тілом був мужик. Його захищала більше від усього приватна власність. Він був бджоляр, та до того без попів батюшка. Роботу він не ніс важку, господарював копійкою. Ніколи не лаявся, називав усіх дітей: «Мої хлопчики». І цей Федір не втримався, його в землю закопали.

 

13. Якби не мука наша біла м'яка, як піна, ми з вами, може бути, і жили. А то вона в будь-якому місці продавалася. Кожен цей маленький ярок, він для цього починався, а от кінчатися доводилося морем. Не було б цього у відрі борошна, ми б з вами про цей початок нічого не знали. Це тільки робилося на наших мужиках, і в нашому селі.  Мука дала розум людині, щоб на землі вирити глибоку шахту. І поставити на ній чавун-ливарні домни, завод коксовий хімічний, і також машинобудівний завод. Словом, там люди наші вчені (взялися) за це тільки заради борошна. Вся техніка, весь народ народжується для того, щоб у ній навчитися, і змусити себе нею керувати. Так було в шахті. Вугілля добувалося, проходили хід найголовніший, а поперечні для лав різали, щоб звідти руками на своєму горбу витягали.

 

14. А потім наверх барабан конем. Топили, жили, багатіли, горілку попивали. Це не люди були тоді, а одні з усіх наших мужиків шахтарів. Вони в суботу приходили чорні, як вугілля. А в кишені несли золото, срібло для підтримки своїх сімей. Був Максим Куліш, його так називали. У нього кум був Корній Іванович Нестеренок. Теж мав кума Потапа Волоха. А слідом за ними Гнат Дарда по роботі. Трохим Ілліч, Василь Платонович, Родіон Платонович, Федір Іванович, Максим Пахомович, Никон Родіонович та Іван Савелійович. Їх історія, зі своїми піснями, зі своїми гучними словами вони різали, як алмазом, цей синій міцний камінь. Все їм давало здоров'я це робити борошно, печений, зроблений тоді хліб. Вони без цього не залишалися.

 

15. У них тоді працювала думка здорового характеру. Люди сім'ю свою мали, ростили діток своїх. І, врешті-решт, від природи нічого такого хорошого в житті не отримали, крім одного розорення. Їм гроші донські при революційному ділі. У 1920 році літак з Харкова летів, не долетів, на кордоні зламався між Щетово і Оріхівкою недалеко від Луганська. А льотчикам по туману довелося потрапити до цих людей. А там були партизани. Іван Єгорович і Аксен до партизанів. Вони на конях, на бричках, прискакали, спалили цей літак. Їх було .., шахтарі не зуміли, загинули. Як їм довелося в кам'яних, цементних пагорбах сидіти. Вони в Новочеркаську у в'язниці були. Жили, теж красувалися, веселилися, співали пісні, танцювали. А за смертю, кожного з них своя смерть забрала. Немає їх, і немає теж інших.                    

 

16. Це мова йде тільки про видатних людей. Борошно не одне це в житті. Раніше мали, як якусь хорошу кличку, ми мали її. Сильно вірили, вважали, що це було. Христос був спаситель хорошого, теплого. Ми ж не пішли його слідами. Стали сусід від сусіда відвертатися, огороджуватися. «Це моє, а це моє». Хіба цьому Христос учив: один від одного йти, відвертатися, не любити? Ми перекручували самі себе в цій справі. Не хотіли іншого знати, як він живе, чого він потребує, чи йому допомогти. Цього жоден віруючий не робив. І він не робить лише тому, у нього самого мало. Боїться назад відступати. Всі люди за те, щоб було і прибавлялося. Цього не хотів Христос, а ми цим займалися. Ще десь там цей час іде до нас, а у нас уже передчасно заготовлено. Ми його у себе бережемо, і хочемо, щоб воно жило. А раз воно є, і ми хочемо за рахунок його жити.  

 

17. Борошно з голови у господаря не виходила. Він про нього знав, і не хотів, щоб воно від нього йшло, бо це людини все життя. Не буде землі, не буде сили, і не буде снасті – і не буде людини. Ця дорога втратить слід. На цьому кургані, на цій рівнині стадо рогатих корів пасли. А в селі, та ще такому, як воно була у нас, розділилися на чотири сторони.  Люди одні пішли по православній дорозі.  Другі повернулися в єдиновірну церкву, треті стали дотримуватися старообрядницького приходу. А останні, вони були без попів. І от хто був правий з них. Один свій прихід хвалить. Каже: ми на стороні найвірніші люди, у цьому наш буде Бог. А інші привласнювали, говорили: ми на порозі цього діла, наш буде Бог. Треті не погоджуються, кажуть: ми праві. Четвертим як таким доводиться себе захищати.

    

18. А от одна проти трьох на кулачки билася. Борошно це все робить між такими людьми. У них був сільський ризик. Один від одного йде, і один одного доганяє. Хоч однієї на дворі курочкою, яка може в один день своє яєчко дати. Не думайте, що люди сплять, не бачать, що робиться у сусіда за стіною. Ми з вами, правда, вже давно дивилися, але не бачили цей прибуток. Його в житті нашому не бачили. А зараз, коли кинулися ми туди, а він є. А раз у нього є, то вже це його. А раз у нього є, то нашому такому ось братові хоч іди з цієї дороги. Що мені скажуть мої люди, як своєму господареві? Вони скажуть: «Ти жити не вмієш, у тебе немає в голові». Начебто ти дурень, а я ні, розумна людина. А раз мені така система, треба буде в природі робити.      

 

19. Так робилося в молодості моїй. Всі хлопці, як один, підросли, і стали дивитися на чуже. У них зародилося їхнє здоров'я. З ним вони йдуть, і хваляться перед паном. Йому потрібно в цей час люди, він їх набирає для цього в своє господарство, яке він мав у себе.  Коні хороші, збруя теж, і в що запрягати. Поле було велике, не займалося ніким. Там росла трава для сіна, її пан чужими руками скосив, у копиці поклав. А нам, цим хлопцям, що працюють у наймах, скажи, ми гори зламаємо. Знаємо цю ось селянську роботу, знаємо і здоров'я. Це робити – робимо. Нами один чоловік управляє, дає всім свою вказівку. А ми, як якісь маленькі бджоли, швидше туди, куди це треба, біжимо. Ми з вами вміємо це робити.      

 

20. Із степу возити сіно в гарбах. Як люди робимо цю роботу, яку наші предки робили.  Ми від цього не відвернулися, господарювати довелося, а підкорятися треба. Господар є господар, а ти повинен підкорятися. Така твоя робота. Ти її ніколи такої не робив, а зараз ти зробив. Кажуть це ж люди. У них проходять дні, та ще які взимку в Пилипівку. Будній початковий перший в тижні понеділок. Він якраз при розвиненому морозному холоді. А важко людям самого себе привчити такого дня, як вийшло на ось цьому тижні. Ми знову ж бралися за те. Зима така продовжувалася, не поступалася минуле. Вона сама себе вела по такій самій дорозі. А от коли змінювалася атмосфера, у повітрі не те, знижена заступила. Щось стало відчуватися легко. А от ми чекали інше в цьому.

 

21. Наш м'ясоїд зі святами прилазив. Він мав найбільше свято Різдво Ісуса Христа. І Новий рік, а потім вже Водохреща. Ці дні люди провели, а тут скоро буде Стрітення, зима з літом зустрілася. Вже зима відчувала не те, сонечко ближче. Підходив час Масляної. Вона нам привела для людей піст і весняний час для того, щоб сніг пішов, а зелень прийшла. Настав у природі перший початок. Від самої квіточки починає ріст ягідка, на що наші люди зі своїми очима вп'ялися. І своє бажання, змусили себе на цей прибуток природний дивитися. Особливо чекати: а коли вона нам дозріє. Ми з вами так на цій землі чинимо. Це було вчора, коли дерево стояло без усякого росту. На нього навіть пташка маленька не хотіла дивитися, і не сідала.

 

22. А от коли аромат по цьому місцю продихав, на це місце, на зелений листок та біленьку квітку десь взялася бджілка і жучок, та комашка. Їм це корм. А людям треба чекати. А час сам не стоїть, рухається як ніколи, себе показує. Ми з ранку раннього ще до сходу сонечка. Як ледве щось таке, ми швидше звертаємо увагу, що на небі палаюче сонечко. А коли прийдуть порожні суцільні навислі хмари, то тут вже нам про це не говорить сама природа. Вона не робить те, що зробилося перед нашими людьми. Їм їхати куди-небудь не доводилося. Це погода нам не підказала, як якась іграшка. Вола або конячку запрягаєш, тобі як такому доведеться їхати. Ми приїдемо і подивимося на якусь доспілу червону або жовту ягоду. От які на ось цій воді, та над цим селом. Скільки зграй плаває гусей, між ними стоїть вожак гусак.          

 

23. Їхав зі степу в село на волах, а в цей час люди готувалися до вечері. Нам теж доводилося з борошном на цьому місці зустрічатися. Навіть у селі нашому був природний випадок. Всі наші люди всю осінь сиділи в степу над ось цієї хліборобною землею, хто як був. А у кожної людини своя думка проходила. Нам усім, що живуть на білому світі, ця мука допомагала. У ній вся наша сила в житті є.  Її тримали в мішку, на базарі продавали, її хвалили, її і корили. Це природа, з якою наша людина в природі не навчилася, як буде без цього залишатися. Милі ви всі мої сусіди, сказав Єгор Сич.  Тільки от приїхав від Гераськіна вітряка. Він мені змолов камінням непогано борошно, яке можна повезти продати нужденним людям. Він каже, виявилася зайве таке. Лоба друг його покаліченого життя.

 

24. Швець з України шив нашому селу мужикам чоботи в хаті Тихона. А Єгор і Лоба прийдуть під віконце, і починають його дражнити: «Ти хохол, ти Мазеп».  Доти вони дражнили, поки він у вікно молотком не пустить. Але це діло не обходилося так. Тільки що вийшли з церкви, вони там Богу молилися. Треба було обідати, а тут кулачки починалися. Навіщо ці чужі були нам усім. На польському провулку  кожен раз розвивалося це. Бердяцькі діти напівроздягнені, вони хотіли своєму супернику ніс до крові для сміху розбити. Така була між тими, що живуть, ініціатива, так вони і чинили без усякої образи. Якщо йдуть в поля стада корів, а їх було три. Треба було один з одним теж ладити. Це пастухи, у них місця вистачало. Навіщо йому заважати комусь із своїх.  Справи проходили не так це даром за борошно.

 

25. Люди не спали, будували, хотіли, гналися, переганяли, не рахувалися. А у самих в серці зло відбувалося на це. Борошно не мало у себе ніякого слова, щоб якого-небудь  чоловіка догнати і сказати йому. Що ти робиш, це тобі так треба в житті? Ми з вами поспішаємо впоратися. Це зернятко у нас на великому рахунку. Ми з вами його бережемо, як золото. Робимо для цього все, аби у нас кожен день накривався цей стіл. І на нього ставилася їжа варена, та до неї клався відрізаний шматок хліба. Тоді чоловік це все бачить, він до нього готується, говорить. Стіл наш, ми його майструємо весь рік безперервно. Скільки раз ці ворота наші нами відчинялися, і скільки раз вони зачинялися. Чужі люди туди не заїжджали, самі ми за можливістю. А куди ти поїдеш, крім степу і млина. А по селу роз'їжджати, тільки каталися люди з жиру.     

 

26. І на цьому місці довелося побувати.  І ось на це все примусила природа. А по такому селу можна тільки по вулиці в свято погуляти. Під час дитинства ти нічого більше не знаєш, крім свого двору. Це твоя буде прогулянка. Ми не раз їздили в місто, возили вугілля продавати. І раптом з'явилися на арену наші цигани, що кочують. У них така звичка людям бідним ворожити. Це було теплої літньої пори, коли люди в полі працювали. Їх примушували умови, бути такому сонячному часу, що проходить по землі.  А зараз велика хмара наскочила, і не дала променям розпростиратися, і своє тепло показати. Ми звикли більше від усього дивитися на ясне розпечене сонечко. Воно на місці не стоїть, а все рухається, як і люди зі своїм багатством ростуть. Їм хочеться більше і більше отримати. А в природі таке життєве явище.    

 

27. Сама птиця домашня, вона збирається з духом своїм. Хоче, щоб у неї були маленькі пташенята. Довго вона до себе веде цю справу. Воно звучить по всьому цьому двору. Як же так, що курочка навела своїх писклят. Не бути цього місця – не бути цим курчатам. І собачка на своєму місці, так-то вона до цього всього радісно відноситься. А півень цю штуку побачив, заговорив своїм старим словом. Як же так, ми приїхали сьогодні з базару. Що ми там бачили? Ми селяни, а крім нас, є ще гірше. Значить, така доля. Це все відбувалося при молодості. Ми навчилися по вулицях, по провулках, по садах бігати.  Здавалося, нам це все легко. Тільки тоді нам не хотілося з ліжка підніматися в понеділок.  Це важкий день, йому доводилося поклонитися, він нас до себе тягнув. Йому здавалося, це буде треба від душі. Коли їдеш на коні з ким-небудь удвох.

 

28. А інші люди подивляться, як на якусь особливість. Наш дідусь Гриша на своєму вітряку собі та іншим молов борошно, та хвалився, він це діло вміє. А раз він уміє вітряком володіти, то йому нелегко селянином бути. Ми і до цього придивлялися, та говорили про все те, що робилося. Ми, як тут вже малювали та примовляли по-своєму, що було раніше, то і буде завжди. Горобці прилетіли на цей корм, який ми з вами курям робили. А потім вони відлетіли далі робити.  Горобець піднімався і відлітав подалі звідси. Ми це бачили, як сорока прилетіла, і стала скакати по-своєму. Вона так без нічого не прилетить, у неї на це є якась мета, і у ворони. Тільки що-небудь винесеш з будинку, кинеш на дорогу, вона тут як тут з'явилася, зі своїми ногами та крилами стала все гребти.    

 

29. А борошно тут як тут з'являлося, воно учило людей у будинку і в полі, що доводилося людині робити. Він у голові тримає, щоб у нього було краще від усіх і в дворі, і в полі. А для двору треба буде не одна конячка з драгами, не одна бричка з волами, не одна корова з вівцями. Ми у двір за рахунком своїх наявних впускаємо, і в своє місце їх заганяємо, щоб вони там самі від цього терпіли. У них у полі недостатньо трави. А тут краса одна з усіх, поле розташоване зі своїми ярами, з камінцями, що лежать на своєму місці. Та рівнина лежала, перед тобою тепла швидка чиста річка. А над берегами розташований лісок, галявина. Нам це буде треба, і тварині, де пастися, та лягти перед сонцем, вилежатися. А потім від спеки води попити, начебто якесь задоволення.  

 

30. А в лісі, у такому бурхливому гаю, там стояли одна перед одною сосни. Їм доводилося зустрічатися не один раз з розвиненим у природі вітром. Ми це бачили, і готувалися самі до цього діла. А діл – і в природі, і на землі, і в повітрі, також у воді, аби тільки хотів чоловік. Йому, як такому, захотілося свої руки простягнути. Йому, як такому озброєному, природа відчинить ворота, покаже живий факт, лише б він намітив. А вченим доводиться зосереджуватися, пускати в атмосферу чоловіка підготовленого космонавта. Він же в природі залежний чоловік. Щоб природно фізично боровся, у нього сил і волі немає. Він у цій справі ніколи ніяк не завоює. Він у природі не борець, а безсила в житті людина. Не тіло живе прогресує, а тіло йде вічно в могилу.            

 

31. А щоб жити так, щоб не хворіти і не застуджуватись, ми цього ніколи не отримували.  А швидше від усього діло своє не дороблювали. Валяє його природа.  Він лягає в ліжко, і починає охати, стогнати. І буде в цьому чоловік падати. Йому, як такому чоловікові, доводиться від природи отримувати хороше і тепле. Борошно – це дещо таке, воно нам у деякий час дає хліб. Ми через це на землі живемо, у повітрі живемо, і на воді живемо.  Нас умови примусили про це думати. Ми в природі живемо однобоко. Ми тримаємося хорошого і теплого, що нам створює зручне таке місце. А ми його зробили. По землі проклали магістралі на сталевих рейках, на залізних колесах. І проклали асфальт для автомобіля. Самі себе возимо, і вантажі належні теж ми доставляємо. А на воді ми корабель ввели.

 

32. По всіх великих річках і морях, та океанах ми плаваємо, буваємо в усьому світі.  Також зробили літак, супутник в невагомості ввели, навіть досягаємо інших планет.  Це все нам дало хороше і тепле. Ми в цьому залишилися залежні в природі. Від поганого і холодного йдемо. Нам треба поїзд швидкохідний, зручний, щоб було тепло. Ми його зробили, він у нас є. Нам треба автобус найзручніший і теплий, теж він у нас є для пасажирів. Хочемо бувати на краю світу – тебе туди доставлять, твоє бажання. Ми так швидко велику кількість вантажів доставляємо, їх ми швидко отримуємо. Також і на воді пароплав, він же криголам. Ламає крижини, і пролазить туди, куди це треба. Ми маємо в повітрі супутник. Теж з усіма зручностями люди наші літають у космос, успішно досягають.

 

33. А землю ми оточили технікою. І своїм знанням також природу примусили, щоб вона нам родила врожай. Це ми зробили, прогнали посуху. Можемо перед природою цим похвалитися. І сказати свої слова: от ми, так ми такі люди. Живемо в природі однобоко.  Визнаємо і робимо в природі хороше і тепле. Але ви не забувайте, що між нами усіма в природі є величезне і найсильніше – це холод, це погане. Коли ми живемо і користуємося здоровими правами, нам добре і тепло. А коли на нас нападає хвороба або застуда, ми вже губимося. Ми не живемо, а відмирає. Нам наш двір не треба, нам степ не треба. Нам тоді не треба конячка, нам не треба корівка. Нам не треба і свинка, і овечка.  Нам не треба буде птах. Нам треба буде життя, що вічно не вмирає. А ми його знайдемо через одного чоловіка, хто ці якості знайшов.

 

34. У природі є одне, є інше. Є життя, є смерть. Коли чоловік живе, він думає про життя, без борошна не залишається. А коли він помирає, тут уже і борошно не допомагає. У повітрі, у воді і на землі є все. Аби тільки хотів це мати, йому дається самою природою. Чоловік же жив по-власницькому, огороджувався індивідуально, хоч і в нестатку жив, але куди ти подінешся. Багата людина бідну не бачила, їй не допомагала. А вмирати доводилося бідному і багатому. Вони жили в природі, але недолюблювали через наявне багатство. У одного було, а в іншого не було. Хто мав у себе, він боявся одного нападу. Начебто він ламав його стіни і пролазив за його добром. Він все життя цього боявся, а от піти від цього не зміг. Як і зараз бояться смерті, а самі один за одним помирають.          

 

35. Про Радянську владу тільки розмовляли, та думали деякі люди, але прийшла, звершилася. Так і ця незалежність, вона непогана річ, вона не борошном задоволена.  Вже голоблі немає, щоб виїжджати з двору. І їхати в степ, і там зустрічатися з ярами, з камінням, з горбиками, і по бур'яну, по травичці, по квіточкам, біля річки. Це все робилося залежністю. Вона їхала, вона дивилася, вона побачила, як інші дикі.  А ти слідом кричав. Якщо рушниця була, ти у нього стріляв. Це все ти робив у природі. Міг на цьому місці зупинитися, і подумати гарненько, що-небудь такого в житті зробити. Це була воля чоловіка зібратися з духом, розпалити тут вогонь. А до вогню треба вода, а потім вже борошно, з якою треба буде зробити яку-небудь їжу. Робиться багато.

 

36. Хоч галушка, хоч затерте борошняне блюдо, а хоч пампушка, а все одно їжа. А от незалежність – така річ. Їй не доводиться виїжджати, і приїжджати у двір після такого шляху, якого залежність творила. Вона не любить на ногах стояти, вона не любить живою людиною залишатися. Вона любить у природі зробити не живе, а мертве, щоб було, за що ховати її. Ось що хоче у себе мати залежність. Хороший будинок з усіма вигодами, з пристосованістю, з одягом, з їжею. Людина співає, людина танцює, а от без цього всього у людини сила не народжується. Це тільки не скасовується сила у незалежного чоловіка.  Він може на будь-якому місці оточити себе атмосферою. Нам треба одного чоловіка такого сильного у всьому, щоб він умів жити в природі і добре, і погано.  Щоб він був при спеці і при холоді. От тоді-то буде правда життя чоловіка.

 

37. А в людському шляху є дві дороги. Одна дуже хороша, прибуткова, велика. Інша зовсім непридатна, вмираюче життя в природі. Це діло борошно не робило. Воно трудом придбавалося. У нього є сила одна з усіх. Вона даром не давалася ніде, ніколи вона з рубля не виходила. Воно нас годувало, воно нас одягало. І в дім заводило для того, щоб там жити та діла свої творити.  Ми народжувалися в будинку, ми в будинку і вмирали. А от щоб спробувати, як буде треба жити, щоб не запрягати цю конячку в драги. Не вести за собою в ярмах того вола, так не проганяти з дому в стадо корів. Для незалежного чоловіка, одного для всіх, не вимагається ця мука, вона йому не потрібна. Він у степ не виїжджає, за собою не тягне живу силу. Йому не треба буде земля, щоб за нею доглядати.

 

38. Люди і зараз спостерігають за погодою природною. Вона тихо стоїть, вона на воді і в повітрі вирує. А людина до неї наближається з технікою. Вона для неї є зброя, на що вона сподівається, як на якусь гору.  Борошно – це не велич у житті людини. Борошно є в природі гроші. Його не насипають в ярках, або десь мука набирається в мішок. Він нас змушує, щоб ми з вами глянули на сонечко і побачили правду, яка є різниця на білому світі між людьми в природі.  Вона всіх живими народила. Тільки в процесі ми потрапили через хороше і тепле в халепу. Ми захворіли всі нуждою. Нас рідні зустріли, ми ними оточили себе, і за це всі стали робити у своєму ділі. І недоробили, а один від одного через матеріальність пішли.

 

39. Кожний чоловік обрав свою дорогу. Він по ній ішов сильний, направо і наліво кидав свої довільні ноги. Але ніколи він не дивився, а своє самовілля робив. Він своє наявне багатство у себе мав доти, поки він був сильний, але за хороше і тепле. Ми, професіонали свого місця, не відмовлялися у себе це отримати. Але хороше і тепле довго з нами не живе, йде від нас. Ми втрачаємо у себе це наше здоров'я. Ми його не бережемо, а йдемо у природу, озброєні наступаємо, і від неї ми її якості відбираємо. І ми з вами що хочемо над ними, те й робимо. Це не наше, а природне. А ми зловили, прив'язали. Кажемо: це моє. Потім убили або продали. Словом, це життя замучили. Вона від цього померла. Ми її зарили як таку. А той, хто в природі робить, він же і помиляється.                

 

40. За помилку його природа карає. За те, що він Богу сильно вірить, а не виконує. Ми так і робимо з ним. Краще буде не знати і не вірити, і не виконувати, чим його знати і вірити, а не виконувати.  Кому гірше через це, що ми робили або робимо.  Він до нас прийде. Він вже Богом землі прийшов. У ділі самородок.  Він загартований у тренуванні. Трудиться на благо всього національного народу. Навчається в природі, хвалиться перед світом. Хоче правду сказати про самозбереження особистої клітини.  Моє молоде здорове загартоване серце – 25-річної людини.  Вихід мій у світлі. Я не боюся ворога, не боюся нічого, навіть смерті. Якби цього не було в моєму житті, я б давно помер, мене не стало. Я людина землі, дихаю сильно. А говорю різко про природу, про фізичне практичне явище. Найголовніше, це чисте повітря, вдих і видих, снігове пробудження, миттєве оздоровлення нервової системи, частини мозку.

 

41. Люблю і вболіваю, але не забуваю про хворого. Знаю його душу і серце, хочу йому допомогти, через руки струмом убиваю біль. Це нам не слова кажуть, все це робиться ділом. Пише рука владика, ніколи не забути, дуже справедливе є. Прохання яке?  Мене треба просити – будеш здоровий. Кому це буде не треба, юнакові молодому?  Та ні.  Шановні, це світове значення. Нам треба природу берегти, цінувати, любити, як матір рідну. Це не слова, а правда говорить. Ролі не відіграє хвороба над людиною, а відіграє ролі людина над хворобою. Нам треба учитися за вченням Іванова, щоб не сідати у в'язницю і не лягати в лікарню. Жити вільно, не лізти на рожен. Нам буде яка слава самих себе любити. Про дідуся і бабусю, дядька з тіткою і молоду людину не забувати.  Їм головкою кланятися низько, говорити свої слова: «Здрастуйте».

 

42. Ох, і життя моє для всіх, вона важке. Зрозумійте моє терпіння, серце загартуйте.  Гляньте на сонце: побачите правду, своє одужання. Бути таким, як я, Переможець природи, Бог землі і Учитель народу. Це не ваша є в природі перемога. Ви залежні люди.  На ваших тілах висить одяг хороший і теплий. Ви ним прикрашаєтеся, хваліться своєю красою. Бог вашим цим не радіє. Воно ваше, зроблено вами, ви залежні. У вас душі і серця такого до сусіда немає. А у чоловіка незалежного в природі, хто не пішов по людський дорозі, обрав свою природну. Не прикрашається так, як ми прикрашаємося.  Він живе гірше від нас. Йому холодно, а нам ні.  Він уболівальник за ображеного, хворого чоловіка, забутого всіма нами. А він хоче, щоб між нами всіма. Це в'язниця, вона тримає у себе злочинця, і тримає у себе хворого лікарня.  Це все через вчинок один, зроблений людьми.  Його треба для цього нам усім виконувати.

 

43. Щоб ми цих справ у природі не заслуговували, бути злочинцем і хворою людиною, на це є вчення, найпрактичніше для всього світу. Перше.  За собою доглядати, мити ноги холодною водою по коліна вранці і ввечері. Встав – мий, лягаєш – мий. Свою ввічливість перед іншими людьми так постав, щоб вони були тобою задоволені. Ідеш по дорозі, а люди з тобою, як з людиною, повинні поздороватися. Ти цього не чекай, а сам низько кланяйся, говори їм: «Здрастуй». Дідусеві, бабусі, дядькові з тіткою, молодій людині. Твоє діло – їм сказати, їхнє – як вони знають. Третє. Треба буде шукати між собою бідного, нужденного чоловіка. Коли його знайдеш, йому треба допомогти зі словами: «Я цій людині допомагаю через те, щоб було мені добре».  І віддай без усякого.  Четверте.  Приходить субота, ти в неї не їж і не пий до самої неділі, до обіду.      

 

44. А коли треба сідати, ти вийди на двір, і підніми обличчя. Сам тягни повітря, і проси Учителя: «Учителю, дай мені здоров'я». Три рази скажи і потягни. Це в тебе є свято твоє. Потім.  На землю не харкай і не плюй, не кури і не пий. Це законне в природі явище, заповідь.  Вона нами робилася, робиться, і буде вона робитися для цього людьми. Вони через це перестануть бути такими людьми, яких ми з вами самі робимо своїм капризом, своїм злом. Нам потрібно буде для всіх незалежна ввічливість.  Вона була, вона є, і буде вона між нами, якщо ми будемо самі між собою робити. Ми в природі живемо для того, щоб нам було від цього діла добре і тепло, чим ми і програємо в цьому самі. А де ж наше з вами погане і холодне? Ми його втратили, і на віки віків пішли в землю самі через це. Ось що нам залежність зробила на нас, на таких людях. Ми поробили для себе одяг хороший і теплий.

 

45. Виготовили їжу жирну, солодку. Дім поставили на розі з усіма вигодами. Пожили, сваволили, а потім померли. Це не завоювання в природі, а програш наш перед природою, перед Богом і людиною. Ми не живемо, а вмираємо. Немає, чим хвалитися, а є, чого корити. Чоловік буде суддя цього. Він заслужив без цього всього жити. Він живе один у природі незалежним, має у себе здоров'я. Не жаліє нічого ніде ніяк. А всім бажає щастя, здоров'я хорошого. Борошно тут ролі в цьому не відіграє. Я був у лікарів психіатрів на випробуванні, лежав як хворий у Казані в лікарні. Мене моя боязкість оточувала, що я звідти не вийду ніколи. Я був не проти цього всього, що між людьми робилося або робиться ними. Вони від природи залежні. У них для цього споруджена велика боязнь і недовіра до природи, до її умов.

 

46. Як мені не доводилося виступати, я ніде не мовчав, і не боявся нікого. Я так робив, щоб не було борошна, а була одна істина переді мною. Я не був у якомусь порожньому дворі, де немає нікого.  Я був в установі, де люди є вчені. Вони там розуміють, говорять руською мовою. Щоб у їхньому господарстві був такий пацієнт, цього тут не бачили.  Сам Алмаз каже: «Такого хворого не лежало в житті, і, певно, не буде такого». За що тільки не візьметься. Потрібно торкнутися будь-якої спеціальності. Водій, він готовий прийняти машину, і їхати за завданням. Маршрут такий треба проскочити для пасажирів.  Ми на цьому місці є, розвозимо людей. Хто їде на південь із задоволенням самому собі.  Там є море, сонечко смажить, і там є пляж, купання яке. А людині є в цій справі благо.                 

 

47. Борошно ні за яким ділом слідом за людиною не бігає, і не піде. А людини умови за собою потягне. Алмаз Розаєвич, це вам пише Іванов. Він хоче тобі істину сказати про хороше і тепле.  Це наше в природі діло, ми його не довели до самого кінця. У нас немає чоловіка, щоб він у цьому задовольнив себе, і сказав нам: ось, мовляв, життя яке.  Чоловік народився в природі. Добре мене батьки зустріли, на білому світі пожив добре.  А тут треба вмирати. А мені як людині пропонують ще краще жити. А я не хочу. Це між нами не робиться. А от це в житті нашому вводиться.  Ми всі народжені природою.  Якби не вона, ми не народилися. Це вода промила слід, а повітря виштовхнуло. Земля прийняла чоловіка, щоб він на ній сваволив, жив довго. Ми цього самі не захотіли, щоб наше дитя пішло з тими умовами, які йому стали в житті заважати.

 

48. Ми стали йому підказувати, тобто вчити його, як буде треба в природі зробитися чоловіком таким, як він є зараз. Тільки що мати рідна почула, у неї в животі щось ворушиться живе. Значить, людина. Його мати носить в утробі дев'ять місяців, береже.  Він там жив живим, нічого не вживав, і не вимагав від нас, а життя свою продовжував.  Ми цей час знали і чекали його. Готувалися, щоб цього малюка зустріти зі своєю особливістю. Він від нас не вимагав. Коли прийшов до нас, він атмосферу побачив і почув, став лякатися. Він у матері жив живим. А зараз його роблять у природі залежним від умов. Він не просив, щоб на нього надягали сорочку, щоб йому представили шматок хліба, від чого чоловік став залежний. Але в природі так нічого не робиться. Люди стали самі це обробляти трудом.

 

49. Стали вони землю примушувати своїм умінням, стали вбивати життєрадісне. І за рахунок цього пожили, потребували цього, а потім втратили сили, зійшли з колії, тобто померли. Це сама людина зробила у природі. Тому так воно робилося і робиться, і буде робитися доти, поки не знайдеться у природі людина. Це все на собі пройде, випробує, і нам скаже про це все. Ми помилилися, ми в цьому загинули. Тільки зараз нам чоловік живий наш земний знайшов дорогу не людську, а живу, енергійну неумираючу. Вже так, як він себе представив 37 років, і ще він цим не нажився.  Каже: так жити, як люди живуть, я вмію, тільки не вважаю за потрібне. Хороше й тепле – вмираюче. А от холодне, погане, жити так ніхто не пробував. Це я один такий чоловік взявся за це, живу незалежно в природі. Про мене такого люди не знають, що між нами народжений чоловік з такою якістю.            

 

50. Це будь-яка людина не зробить. За всім ділом, це дорога Бога, не людини. Треба буде робити, Іванов тому й робить, у нього воно виходить. Це діло зможе зробити тільки Бог. А я чоловік, це роблю. Хочу, щоб воно між нами жило і процвітало. Іванов сам себе примушує, сам себе жене в бій для того, щоб чоловіка іншого народити не такого, як Іванов. Може бути, кращого від нього, сильного, доступного у всьому тільки в корисних справах. Щоб чоловік був здоровий і сильний для того, щоб іншим людям хворим допомагав. Ось чого нам треба від природи добитися.  Бажаю щастя, здоров'я. Я пишу, і сподіваюся, все це буде. Такого чоловіка між нами не було, щоб він для цього народився, і робив він те, що всім треба буде.

 

51. У Гната Алімповича він купив собі вітряк, найняв Бердецкого Гордія мельником. І от у нього у вітряку було великих селян завезено зерно на борошно, його забрали хлопці. А у мужиків з'явилася охота цю муку знайти. І судили, і радили разом з урядником.  Виявилося, цю муку забрав Іванов, ніхто більше. Ставиться питання: цю муку вибити.  Що не буде, а борошно повинно знайтися. Запрошує на цей бій урядник, садить у кордегардію, і починає його бити як ніколи людей в цій справі. Мужики чекають, скоро борошно стане сипатися. А борошно так борошном залишилося. Мужики, так вони і залишилися мужиками перед хитрими злодіями. Вони не дізналися, хто борошно забрав.  А ображений чоловік тільки відірвався від биття, йому по виходу тут же про борошно сказали, і запропонували за борошно горілку разом пити.        

 

52. За борошном Іван Іванович Горюха з хлопцями їздили на його конях. Це була у всьому вина залежного життя самих людей. У них не було й думки, щоб відривати себе від борошна. Воно потрібна на сході, воно потрібно і на заході. Треба воно і на півдні, і на півночі там, де чоловік зі своєю сім'єю зупинився на цьому місці. Він знайшов потрібним там за рахунок свого вміння жити. Йому в цьому знадобилася з першого початку мука. Він з неї став пекти хліб, і себе він став годувати. І до того треба була вода, з чим він став жити. І в труді став робити все індивідуально по-власницькому.  Кожний чоловік себе огородив своїм місцем. І намагався, як би це все придбавати в житті легше. До цього прогресу самі люди не залишалися без тварини іншої, яку примушували на хребту це робити.

 

53. Тварину запрягали в хомут, в ярмо, і великі вантажі возили. Особливо допомагала землю орати. Орали і жили за рахунок вола, на ньому вся сила була, його різали, ним жили. А зараз ця сила змінила свій характер. Переключилися на мотор, на машину на колесах. Стали створювати транспорт, стали їздити назад і вперед. Ми стали в життя вводити струм, електрику сміливо ввели. У нас створюється залізо, ми його плавимо, у нас асортимент виходить. Ми легко землю перевертаємо, ми дістаємо врожай і великою машиною. Від нас пішов серп, а прийшов комбайн. Не встигне дозріти, як рядочками лежить хліб для того, щоб його молотити. Ми тепер легко себе годуємо, і легко добуваємо на себе одяг. Також будуємо житловий дім у цьому.

 

54. Для нас це не проблема залишити своїх рідних, і почати будувати своє нове індивідуальне життя. Ми так і робимо, і чинили, і будемо чинити. Все це робиться цивілізовано. Робота роботою, а життя своє потрібно. Спільними силами ми будуємо хутір, ми заводимо аул, селище, село. Село, місто, своя вулиця і свій будинок. А от це все робилося, і думалося добре і тепло жити. Десь, на нещастя, взялася хвороба, здоров'я пішло. А його дуже важко знаходити. Такого засобу у нас немає, і людини такої не народжувалося, щоб любити.  Хвороба – це наш ворог. Він і до нас прийшов для того, щоб нас, таких молодців, у житті не було. Хвороба є така, як магніт, за собою людину вести. Аби тільки напала, рідко людина повертається назад. Більшість ідуть за законом всі в землю. Їхнє діло те, що вони робили, не виправдало.              

 

55. І умови життя чоловіка не виправдали, так чи інакше чоловік не втримався. Його це все не врятувало в житті, він, бідолаха, помер. Вже йому холодно вічно лежати в прахові в землі на своєму місці. Гірше не може бути.  Живи, а потім треба вмирати.  Хто це хотів чи хоче. Ми безсилі жити без борошна. Тому треба братися не за те, що ми весь час робили і робимо зараз. Ми через це все вмираємо. Нас у цьому ділі, що ми робимо, природа не жаліє, бере і нас карає. Спочатку застудить, ми захворіли. Яка є хвороба. Є така, раптово вмирають, а є така, довго вони мучяться. Показують на собі свою хворобу, яку може кожна людина отримати. Ми від цих хворих відвертаємося, не хочемо на них дивитися. Це наша нелюбов до життя, нелюбов до людини.

 

56. Є хвора в місті Миколаєві, селище Варварівка, Василівський провулок, 8. Котюк Люба.  Вона 20 років прожила, вона живе надіями. Знає тільки одного Учителя. Він їй допомагає заочно на відстані на просьбу її. Сьогодні, 16 грудня 1970 року, на землю ліг чистий білий сніг. Який він для тіла приємний. Живий енергійний холодний, як сніг, але біліший від борошна. Чим не зацікавлений цей чоловік, якому доводиться ходити роззутим без усякого захисту самого себе. Сьогодні середа. Він їсти не стане через це все. Якби хто-небудь хотів це діло зробити! І спробував своє тіло загартувати для того, щоб у природі не потребувати нічого: ні одяг, ні їжу, ні житловий дім. А буде треба те, що в житті прийде в природі, що вона принесе. Це його є зброя. Любити природу, зберігати її, цінувати, берегти, як око своє. Якщо я це з душею в природі.

 

57. Ось що нам з вами треба: подумати про це всім. Якщо з вами зробимося такими, як на сьогодні є між нами Іванов, природа нас не буде так ображати за наш з вами вчинок. Ми свою думку перебудуємо на зовсім новий лад. Борошно наше ми не будемо чіпати. Чоловік для цього зробиться новим чоловіком. Він увійде в природу, бідніше від нього не буде в житті чоловіка. Йому буде холодно, але зате голод не буде з'являтися. У природі на це народяться сили. Без цієї муки людина збережеться. Ось що нам природа принесе, життя, але не смерть. Ми цим будемо розпоряджатися, але не природа, як вона хотіла. У неї свої сили Всесвіту, а у людини сили штучні. Коли чоловік огородиться єством, то природа його полюбить.

 

58. Він своє ніколи в житті не втратить. Це здоров'я, яке має зараз Іванов, тобто автор цих слів. У природі є тому слава, хто перемагає в природі ворога. А ворог – це природа.  А в ній є діло, яке ми з вами робимо весь час те ж саме, але ніяк не доробимо. Ми в ньому як непридатні вмираємо, і будемо в цьому ділі вмирати. Ми з вами це життя не змінюємо, а йдемо старими шляхами, початковими. Що ми з вами робили в природі, те й робимо. У нас інше не виходить у природі. Багатіли, багатієм, і будемо ми багатіти через нашу політику. Вона нас примушує це робити. Без економіки всі бояться залишатися. А як же Іванов, він незалежний від економіки, він від політики незалежний. Жив, живе, і буде жити через своє пізнання в природі.

 

59. А в природі біліше від снігу немає нічого, і холодніше немає нічого, ніж сніг є. У всьому житті це щастя є, плоди. А ми їх як таких не знаємо, ховаємо своє тіло, ховали, боїмося, як ворога. А от Іванов. У Іванова народилася така натура. Перемога буде за мною, але не за вами всіма. Не хочу хвалитися перед тобою. Самі ви особисто повинні знати. Навіщо це буде мені, якщо це холодно. Ми цього холоду боїмося, говоримо: навіщо це все нам треба, якщо ми маємо на це одяг, нашу красу. Він нас захищає, ми ним хвалимося з усіх боків, що він у нас хороший і теплий. Що може бути від цього краще. Якщо ми весь день на собі носили його, ми з вами втомилися. Згадай, як це виходить. У будь-якій дорозі людина втомлюється. Швидше його як такого треба знімати. Тіло втомлюється, йому треба відпочити. Ось що ми отримуємо в процесі. Щоб нам було легко і добре, і тепло.

 

60. Нам це все дає, ми від цього отримуємо, ходити одягненими, і наївшись щодня. Ми б їли вночі, але час сну. Ми працюємо, ми живемо, але не отримуємо того, що треба. Ми цим, що ми працюємо, думали з вами: через це живемо.  Навіщо ми вивчаємо в природі космос?  Ми чогось новенького хочемо знайти. А що, якби ми з вами в природі знайшли якість, чим ми замінили труд людини. Питається, ми б у нього пішли? Ні. А як же було мені. 35 років я ніякою хворобою не хворів. Мене примусили вчені, мене зустріла ідея. Я як такий оточив себе людьми, вони мене в цьому зберігають. Так що ж ви хочете від мене особисто, щоб я перед молоддю мовчав. Ми куди її ведемо? У природу в бій воювати. А які сили маємо ми, а які сили має природа. Ми штучним кидаємо на неї, а вона на нас природно, щоб ми знали. З нею воювати, їй доводити, щоб він знав, що робити в природі, щоб було легко.                              

 

61. Всяка робота для тіла людини важка. Я, як такий аналізатор, пройшов практично по природі. Тільки в житті фізично не працював, щоб у природі людині підкорявся. Я був від цього діла далекий. Чому ми з вами не хочемо у себе таку якість мати. Тільки треба довіритися нам усім, і сказати йому так: якщо ти цього добився через учених людей, все це роби сам. Чи не краще буде, якщо ми це діло візьмемо, і почнемо робити те, що робить сам Іванов. Він нікого не примушує, нікого не просить. Сам ці якості знайшов, ними користується між людьми такими, як вони є зараз. Раз я вмію це робити в природі на людях, хто може сказати мені, що це погано. Люди стоять на черзі, чекають свого дня, і в ньому доводиться комусь захворіти. Лікар цього дочекався, прийняв цього хворого, його як хворого у себе в лікарні поклав, хоче йому допомогти.

 

62. Це вже не допомога: лежати на ліжку, і на ньому чогось чекати. Це робиться людьми в природі, вона нами розпоряджається. Що хоче, те і зробить. Хороше треба заслужити.  А погане за рахунок нашого доброго і теплого саме прищепиться. От які діла між нами проходять, нехороші, хворі. А перш ніж не хворіти, не застуджуватися, треба гартуватися в тренуванні, щоб у природі жити погано і холодно. Чоловік від цього всього не отримав у своєму тілі бадьорості. Ось що треба нам, усім людям, мати. Щоб ми в природі через загартування-тренування не хворіли ніякими захворюваннями. Це ми, всі люди, від природи отримали, і ніколи не будемо запобігати. Ми в природі не будемо через це діло бідними. Ми будемо самі вольні у всіх людських відносинах. Що тільки в природі хочемо, те ми від неї отримаємо. Треба нам буде для юнака нашого молодого, він у природі через це отримає життя наше таке, якого у природі не було.         

 

63. А от за Івановим треба вчитися, щоб навчитися бути таким, як він є у світі один.  Борошно давно сиплеться з мішка. Люди його зустрічали без Бога. Йому сильно вірили, вони молилися. Просили його, щоб не залишатися без усякої муки. Вона зустрічатися стала при розвитку самих бояр, борошно і тоді сипали з мішка. Лицарі і князі з борошном зустрічалися. Також не пішов від цього Петро Перший цар російського народу. Він борошно сам не висипав, але всі його підлеглі. Полководці, губернатори, пристави і земські начальники, старшини волосного управління, та сільські старости –  зупинялися всі на мішку борошна. Воно їх годувало, воно їх одягало, воно їх у будинок заводило спати. Вони що хотіли, там з борошном і робили. Їхнє право розвивалося при борошну. Власність вводилася на землю 1917 років.

 

64. Якби не партія більшовиків. Борошно тут відігравало велику роль під час повстання на царя. Цій справі знайшовся теоретичний чоловік, політично вихований. Пішов назустріч трудовому народові допомогти відновити на землі Радянську владу, якій заважали в житті і ліві, і праві. А як була мука, так вона і сиплеться досі з цього мішка.  Ніякої зміни не проявилося без борошна. Хоча скептики не вірять Богові, і не вважають його. Він був весь час з борошном, воно при ньому сипалося з мішка для того, щоб цих людей прибрати із землі. Нехай вже люди були при Богу. Вони своїм учинком грішили, їх за це карав Бог і з борошном. Їх забирав, і гнав геть із землі за їхнє порушення. За те, що вони борошно у себе мали, і направо, наліво продавали за золото. Їх за це Бог не полюбив, а взяв та покарав, хворобою оточив. Він похворів, похворів, і здався.

 

65. З борошном разом помер, його не стало. А тепер народжені люди в природі іншим явищем, іншою політикою. Колективом купою цю муку стали з мішка висипати так само, як висипали за царя батюшки. Бог невидима особа в житті їм допомагав. А зараз ми без Бога це борошно з мішка висипаємо самі для цього вчення, взяли в свої руки землю. Що хочемо, те ми і робимо над цим борошном. Воно нас, учених і невчених, годувало, одягало, і в дім воно вводило, укладало. Спи дитя моє рідне. Природа співала йому пісні.  Без усякого Бога він борошно висипав з мішка. Він закривав очі з борошном. Різниці ніякої між цим. Воно раніше давилося камінням, а зараз вальці. Раніше вітряк, водяний млин, а зараз борошномельний завод. Муки стільки, скільки раніше цього запасу не було.  А зараз ця мука є, і вона буде при цих залежних людях.

 

66. Вони бояться залишатися в житті своєму без усякої муки. З Богом так воно робилося, і без Бога воно робиться. Борошно не переставало сипатися з мішка і тоді, і зараз. Воно сипалося, і сиплеться зараз воно для того, щоб цих людей з борошном народжувати. А потім примушує їх, щоб вони зношувалися в цьому, і робилися з борошном непридатні до життя. А їх, як непридатних, природа гнала з життя геть подалі. А зараз борошно відійшло від цього діла. Ролі не стала мука відігравати в житті. Чоловік без усякої муки народився на білий світ зі своїми силами, з волею. Прийшов у природу одним через любов його до повітря, до води і землі. Це є любимі невмирущі друзі чоловіка. Він для них виявився близьким і невмирущий одним. Він їх просить, як людей, щоб вони йому допомогли учитися, як буде треба навчитися жити, щоб з мукою ніколи не вмирати. А жити без усякої муки.   

 

67. І навчитися, як буде треба ображеній, бідній людині допомагати. Треба навчитися писати про це. Я зробився через це все без усякої муки. Мене навчила цього природа, мої милі невмирущі друзі, вони мені в усьому допомагають. Я через їхнє діло між людьми виявився Богом. Про це діло тепер судіть самі, що я роблю з вашим борошном. Воно сиплеться, і вчить вас усіх, як треба з білим світлом розпрощатися, тобто померти.  Цього борошно наробило, воно оточило цим. Він прийшов на землю не для того, щоб умирати. Він шукає не минуле царське життя, і не сьогоднішнє соціалістичне, в якому люди всі живуть залежні в природі, безсилі в цьому боротися з природою. Вони жили, вони живуть так, без борошна не залишаються.  Направо, наліво продавали, продають і зараз. Це їхній є в цьому програш.   

 

68. Одні вірили Богу, але не виконували, до них він не з'являвся. А от інші не вірили йому, і не визнавали його, що він є такий, як його нам представила природа. Чоловік зуби свої втратив від їжі. А зараз каже: мені не треба буде так наша їжа, як вона потрібна нам усім. Борошно – це золото зі сріблом. Торгівля з людьми – це війна з ними. Іванов розпинається, кричить на всю нашу природу. Нам не треба мотлох, це є  безкорисне. Люди в природі народжуються, а потім умирають. Нам треба чоловік, такий чоловік, щоб він не продавав борошно, і він його не мав. Воно нам не допомагає в житті, вона нам заважає. Воно народило людину, вона її й умертвило. То що ж ви, панове або товариші, за те, щоб нам умирати в цій справі, що ми з вами робили? Ми повинні свій потік змінити на новий потік.  

 

69. З борошном не гріх з Богом умирати, і будуть умирати без Бога. А от із себе зробити Бога нікому не можливо, тільки одному Іванову. Він заслужив у природі одного. Він усі хвороби сприйняв, усякого ворога від себе прогнав. Тепер прочитайте лист присланий.  Здрастуйте, Учитель Порфирій Корнійович.  Вам пише хвора Лідія Михайлівна Баженова. З міста Апостолова, Дніпропетровської області, вулиця Дзержинська, 60. Коли про вас я дізналася, що ви добре лікуєте людей, вирішила вам написати. І описати листом свою хворобу. Я вас, дорогий Учителю, прошу допомогти вилікувати мене. Я буду вам дуже вдячна. Опишу свою хворобу. До тринадцяти років я була зовсім здоровою дівчиною. У 1965 році захворіла я сильно ангіною, що поклали мене в лікарню. Після лікарні у мене стали збільшуватися гланди, і хворіти на суглоби.

 

70. Знову мене поклали в лікарню, і лікували гланди і суглоби протягом двох років лікування. Лікарі запропонували вирвати гланди. Гланди вирвали. А суглоби на ногах і руках, і всьому організмі все гірше і гірше. Багато раз я лежала в лікарні. Але загалом, можна сказати, більше перебуваю в лікарні, ніж удома. Після довгого лікування, це вже шостий рік моєї хвороби, мені зараз 18 років. Мій організм так ослаб після лікарняних процедур, які мені робили. Таблетки, уколи, ванни, масаж, електрофорез. Лікуванню не піддається. Діагноз моєї хвороби лікарями встановлено. Поліартрит хронічний з порушенням суглобів, інфекційний. Хворобу свою я відчуваю, так у зимовий період мені дуже погано. На повітря виходити не можна. Як тільки вийду, то суглоби у мене так болять, що я місця собі не знаходжу.

 

71. А коли в теплі, то мені легше. От влітку я можу і ходити, але не рівно. Треба ходити тільки під холодком. Сонячні промені теж шкідливі для моїх суглобів. Одного разу я на сонці позагорала, і потрапила до лікарні. У мене кожен суглоб опухлий. І погано згинаються пальці, у колінах, ліктях, плечах, стопах, пальці на ногах. І дуже болить серце. Коли я вранці встаю з ліжка, суглоби у мене скуті. Я не можу стати на ноги, поворушити пальцями. Загалом, весь організм, як дерев'яний.  Прошу вас, дорогий Учителю, дати мені пораду, і допомогти мені стати на ноги.  Адже я через цю хворобу школу не закінчила. Вона мене прикувала шостий рік до ліжка. Ще раз прошу Вас, дорогий Учитель, допоможіть мені в моєму горі.  До побачення.                       

 

72. Люди ви всі, що живуть на білому світі. Ну як, за вашим ділом, мені їхати до неї, подумайте і скажіть. Вона ображена чим? Незнанням своїм. Вона неправильною дорогою пішла слідом за людьми до лікарів. Вони самі такі ж, як і ця Лідія. Ну що ж ти поробиш з нашими такими людьми, хто цьому не вірить. Кажуть, що як такого Бога немає, який літає в хмарах. Його там і не буде, він же людина така, як і всі люди, тільки не прикрашений одягом. Ходить по снігу без всякого одіяння. Просять його як Учителя. Він допомагає тому, хто ставиться до нього, як до Бога. Людина не буде хворіти. Та й хто може таким бути, як він ходить зиму і літо роззутим, в одних трусах. Каже: я уболівальник за хворих, забутих усіма нами. Учитель не забув місцевість на Кавказі.

 

73. Невіномиський район, станція Овечкіне. Бондаренко звернувся, з дружиною просить Учителя. Каже: «Прийди, подивися мою дружину, вона не ходить вже 17 років ногами». Я, Учитель, не допомагав таким, але не відмовляв у цьому нікому. Багато хто отримував допомогу. А Учителеві треба було перед цим сказати: якщо тільки ця жінка піде ногами, то тоді Учитель піде по снігу ногами. А Учитель до цього ніколи не ходив по снігу. Учитель іде з метою, щоб показати, довести свою правоту, що він є Бог землі. Він прийшов, його зустрічають, віником долівку промітають. Я їм сказав: зустрічайте так, а як же будете проводжати. Їм треба моє здоров'я, а я його вже на людях сильно сіяв. Багатьох поставив на ноги, вони Учителеві дякують. Учитель наш рідний, він говорить молоді. Не треба нам чекати від природи милостиню, треба робити.

 

74. Нам треба робити те, що буде допомагати. Я про це розповідаю лише тому, що я давно це роблю, і буду робити. Мені це треба. Я Бог землі, а він не повинен так сидіти і мовчати про це. Отримав цей лист від такої ображеної людини, їй 13 років було. Вона не хворіла, вчилася. Вона жила на щастя. Що буде в житті, ти, Марку, грай. Якби вона в природі не мала бажання, як дівчина, жити добре і тепло, вона б цього не робила. У неї навіть така була думка: вчитися і вчитися. А от щоб не вчитися, і нічого не робити, такої людини в природі не народжувалося. А що тепер зробили цій дівчині. Гланди захворіли. Що робити їй, крім лікарняного ліжка. Безкоштовне лікування, там лікар чоловік, який про це знає. Лікарня приймає цю людину для того, щоб їй там допомогти.

 

75. Куди, крім лікарні, підеш пожалуватися, якщо у нас всі люди такі. Як ледве щось таке, вже кажуть: він захворів. Хворіє, як ця дівчина. Їй сказали лікарі, як хворій у цьому: треба гланди видерти. Біль пекельна не проходить, а більше розвивається, і гірше – значить, треба. Хвора і на це пішла. Їй хочеться бути такою, як вона була до цього. Але біда цієї дівчини, вона для цього в природі нічого не робила, щоб бути здоровою. А 1965 році зустрівся з Івановим у Казані. Його охоронці в Україні в Кіровоградській області в Бобренцях взяли за його діяльність. Порахували шарлатаном за його небувалу діяльність. Він не лікар, гланди не буде висмикувати, а все саме залишати. Нехай ця людина залишиться без гланд, як і зробили. А хвороба як була, так вона залишилася. Хвороба – це ворог. Він до людини приходить для того, щоб змучити, зробити людину непридатною. А потім вона сама здасться.

 

76. У всіх суглобах на ногах, на руках, на плечах, і в пальцях залишився біль. А тут до цього десь взялося, болить серце. Хворію вже шість років. Якби ви знали, як ця хвороба, яка мене оточила, вона так мене змучила. Я як хвора хотіла померти. Але людині смерть дається кимось. А ця хвороба нашим лікарям голка, вони їй, як сталі, нічого не зроблять.  Це небувалий на людині ворог. Йому не треба поганого робити, треба ввічливо вчинити.  Уколи, таблетки не допоможуть, що і не дало рентабельності. А хвора, це не мука в мішку. Треба буде для людини спекти хліб, вода є, дріжджі теж приготовлені. Розв'язати ми вміємо мішок, і скільки треба на це муки, ми не пожаліємо. Вона нашого брата всюди годувала, годує, і буде годувати. А от таких людей, у нас їх багато. І ті, які лежать в ліжку, стогнуть. І ті, які на черзі стоять, чекають приходу цього дня.  А він із собою принесе свої сили, і нашого брата збоку покладе.

 

77. Чого для людини є в природі. А хвороба це дещо, вона така. Скільки цих людей мучяться в різних хворобах, і в різному вигляді людина хворіє. Один лежить у лікарні, стогне. Інший ще боїться туди приходити, хворіє на дому. А скільки їх таких у нас є бідолах. А хіба це не люди є, які у праці заробляють копієчку для життя. Він теж знає, що з ним теж зустрінеться природа, не буде рахуватися з тілом його. Вони цим заручилися. Якщо тільки захворієш де-небудь, тут як тут підскочить автомашина з червоним хрестом, вона швидка допомога. Там може бути черговий лікар, або з персоналу сестра. Вона в цьому досвідчена, знає, кого і коли з собою брати, і куди, в яке місце його як хворого визначити. Його приймає ванна, нянечка. Якщо води достатньо, справний водопровід, та й справа налагоджена в господарстві, скупають хворого. Білизну одягнуть, і підведуть хворого до ліжка. Лежи, хворий, спокійно.

 

78. А за тобою око буде дивитися, як ти будеш себе в цих умовах вести. Нянечка теж має кмітливість, вона з борошна пече всякого роду хліб. А тут лежить на ній ця пряма  робота. Вона її знає, за нею стежить. А коли цю роботу вона буде залишати, вона своїй напарниці про все своє нове скаже. А напарниця прийшла з волі, з дому в цю роботу. Інколи персоналу роблять лікарі та сестри п'ятихвилинку. Там нашого брата по голівці не гладять за твою таку помилку. Її зробила нянечка, а лікарю вже про це доповіли. Лікар на це адміністратор, головний від усього ключ. Скаже хворому: треба це робити. Хворому не відмовлятися. Всьому діло він для всієї цієї лікарні. Він наказує, він і примушує нянечку не пекти з борошна хліб, а за хворим новим, що надійшов, треба дивитися. Людина, це є нянечка, вона не для одного. На ній лежить половина відділення хворих, хіба за всіма встежиш. Буває, і прорветься. Лікар зі своїм порядком, у нього нянечка не одна, з ким він має свою справу.

 

79. Її на роботу брав у цю лікарню цей лікар. Вона всю свою голову розіб'є, буде хвалити вчинки цього лікаря. Хворі чекають лікаря щохвилини до себе, от, мовляв, прийде до мене, і що-небудь зробить мені, я буду здоровий. Сказав кому-небудь, але не лікарю, розв'язати цей мішок. І сипати цей мішок борошна, кожна людина це зробить. Але от таку хворобу, як у цієї дівчини ангіна. Здавалося б, початкова і не серйозна хвороба. Вона поклала людину, та ще в нашу лікарню. Якби лікарі знали, що робити цьому хворому, вони б не помилилися, як це виходить. Чоловік живий, він хоче на білому світі жити, але ми не навчилися його зберігати. Хворій людині один шлях – це лікарня. Це є лікар, сестри і нянечки. Весь медичний персонал у цьому господарстві зберігається своєю зарплатою. Але у них, таких працівників, такого діла немає, вболівальника за хворим немає, навіть такої думки, щоб хворого жаліти.

 

80. Хворий психічний сюди потрапив хворим, його зустрів персонал без усякого лікаря. Хворого прив'язали. Він сюди потрапив через свою розвинену хворобу на місце свого життя. А коли його лікарня по-своєму прийняла, він від цього прийому глибоко заснув. Він спав при умовах усіх цих хворих. А тут лежать хворі з різним діагнозом з тривалістю. Нового, що надійшов, всі вони чекають, як і його чекали. А коли він розплющив очі, він побачив цю атмосферу, вона його знову оточує, він її злякається. Буде просити лікаря, щоб він до нього прийшов. Кожен день його нянечка з ним чемно вчинить, йому розповість весь наш денний розпорядок, як нашого брата тут тримають під командою лікаря та головного. Лікар всьому діло, але він буває свої години. Навіщо він тобі потрібен. Як ти йому так потрібен. Він же тобою гидує, чистою рукою не візьме. Це чоловік не хворих. А не знаю, як назвати в цій справі, говорить автор. Кому потрібен хворий чоловік, якщо природа його жене з путі.

 

81. А раз взялася природа, вона з тобою не рахується. Це природа, але не мука є така, яку можна у всіх умовах купити. І її продати для того, щоб людина один час за рахунок її жила. За рахунок цієї муки не одна лікарня зберігається цим спокоєм. Хворі теж копаються в борошну, тому цей хворий теж. Хтось із людей, що знає в цьому ділі, що є на білому світі такий-то народжений у природі чоловік. Він не таку форму на собі носить, не так з нами говорить про життя. Ми, всі люди, зовсім не такого покрою. У мене є те, що мають наші люди всі. А ось їх немає. Вони такі ж самі підлеглі, один одного знають, як друга в житті. Всі живуть однаково. Їм за їхнє все природа не допомагає, а навпаки, вона всім заважає. А от Іванова вона знає не так.

 

82. Одна дівчина тільки догадалася. Вона взяла і написала з усіх свій лист, вона виклала свою ввічливу просьбу. Просить не одного Учителя, а нагадує Порфирію Корнійовичу. Це його нехороша кличка, вона створювалася залежною від борошна особою. Учитель будує життя без усякої муки. Він каже. Треба не тоді у лікарів лікуватися, коли ти захворієш. Треба до цього знати, а що буде треба зробити, щоб природа не накидалася. Воїн той, хто не боїться кулі. Він веде себе до того, щоб не воювати, любити природу друга свого. Помирати через це не будеш. І коли зробляться через це всі люди, не буде ніякого злочинця, ніякої хвороби. Навіщо тоді в'язниця, навіщо тоді лікарня, якщо люди в природі з людьми жити будуть у любові. Чоловік таку думку створив, яка йому в цьому допоможе.                              

  

83. Хіба це буде в житті погано, якщо ангіна буде видалятися без допомоги лікарів. Ангіна для людини перше захворювання і початкове, вона теж приходить до людини з нехорошим таким. Від неї доводиться отримувати інші ускладнення. Багато людей по-різному від неї хворіють. Це теж до хорошого не приводить. До таких лікарів людина потрапляє. А вони теж у цьому люди, намагаються на людині зробити хороше, але не завжди. Це не що таке є, а хвороба людського життя. Якби люди того не отримували нестатку, що отримують завжди в природі, то тоді й життя не таке було у людини. А то не так поїсть, не так поп'є, не так одягнеться, не так повернеться. Та не так сам себе покаже. А це все в природі людині діло є, а в ділі будь-якому вона може помилятися.   

 

84. Треба буде нам зізнатися. Ми люди такі є, нам погане не пахне. Ми шукаємо в ділі хороше. Хто по поганій дорозі може швидко пройти? А Іванов іде по дорозі корчуватій, вона веде його по природі. Страшно недобре йому біля людей таким. Наші люди звикли зустрічатися людина з людиною з хвальбою. Один одному говорить про що-небудь таке, а інший його слухає. До того вони домовляться, їх змусить хвала неправдою оточувати себе. Один іншому говорить: «Ти знаєш, що я сьогодні вранці поїв. Якби ти про цю справу знав, ти б ніколи мені не зізнався. Це завдяки моїй улюбленій дружині, вона надумала про такий хороший сніданок. Вона знає мене   і любить. А тебе як?» Він у нього запитує. А йому він відповідає: «Я хвалитися не стану, не люблю говорити про одне те саме».

 

85. «Я теж відірвався від свого дому, дружина проводила: іди ти милий мій хороший, так вона сказала ласкаво переді мною». А що ми в природі зустрінемо, і добудемо для себе. «Ти в житті своєму зустрічався з хорошим чоловіком?» – «Зустрічався». – «Говорив ти з ним що-небудь ?» – «Говорив. Він мені розповідав про свою історію, як він прожив її. Хвалився». Він був воїн, провоював усе своє життя, вбивав дуже багато людей тих, які йшли проти нас. А ми йшли на них. Так воно довелося мені в цьому залишитися в живих. А зараз от вже роки мої старі стали, тепер не до війни. Це моя була молодість. Мені сказали: «Треба йти воювати, захищати царя». Інший цар пішов на нашого царя. А ми його люди, пішли за царя вмирати. Не довелося мені на війні загинути, так доведеться, мабуть, померти в цих умовах, як вмирали всі люди в природі.

 

86. Такої розмови в житті ніколи не було, щоб наш чоловік земної кори про це мову вів. Ми, він говорить, до цього діла звикли. Без цього всього нам залишатися ніяк не можна, щоб зимою без усякого одягу людині бути. Це найгірше, холод. А як же наш Іванов, він теж людина, народжена матір'ю, народився, як і всі інші народилися. Іванов з неба не падав. І до 35 років все робив, що робили всі. А потім він відмовився. Став у природі шукати на собі погане і холодне. А виявилося, всім це недобре і ніяково. Кажуть: «Він збився з праведного шляху». Ось що його змусило. На чоловікові є хвороба. А це не чоловіка є хвороба. Вона йому розум дала, що треба буде інший одяг мати, кращий від цього. Та й до того треба сьогодні поснідати те, що краще, щоб бути здоровішим. У одного є, чим поповнити це своє черево.

 

87. А адже в одного чоловіка здоров'я, що барана з'їв би, але його немає у нього. Він теж хворий, та ще який у цій справі. Ми раніше жили, кожен собі багатів. У селі добре було б нам, всім людям, що живуть в умовах, якщо це було так. Раніше треба три пари волів у себе мати. А цього було мало. Більше всього є одна конячка або пара биків. У когось ще й цього немає, є одна хата, в якій він живе, як якийсь кріт. Свого немає, йде до дядька чужого, або наймається, або купує. А в іншого око придивилося, придивився. Він побачив цю штуку. Усі свої сили туди він направив, хоче привласнити. Думку туди він направив, всякими шляхами шукає туди вихід. Він один єдиний чоловік виявився через це між усіма злодій. Його умови, хвороба примусила, вона йому шлях такий обрала, щоб цим в житті займатися спеціально по-професійному. 

 

88. Якщо тільки до свого чуже не прибавиш, то і своє в цьому не втримаєш. Я, каже, один по цій доріжці коли йшов. А збоку її жили Колінчеви зі своїм млином і ставком. А у них біля хати був розташований сад, яблука, сливи. Це тоді показується, коли в полі косять хліб, та його везуть на город. А на город люди везуть живе і мертве, намагаються люди поспішати. Їх це змушувало. А треба ж думати про баштан. Ми про це не забулися, взяли та посіяли на цьому місці кавуни, вони уродили, і так возами возили без кінця і краю. А хліб, це борошно є людського життя. Без нього і пари биків у ярмі ти не будеш мати. Борошно це є мужицька в селі історія. Самого себе нею годує, і про прохача старця треба мужику не забувати якусь частину. Без усякого осуду людина людині допомагає. Якби це робилося без Бога, то у людини не народилося це.

 

89. Борошно мужики у даремного чоловіка урядником не вибили. А своє наявне царське право у волосному управлінні на віки віків втратили. Радянська влада прийшла. Вона народжена з партією більшовиків в одному році, і так само виступила проти старого за нове. Учитель Іванов, він коли працював у шахті, то йому думка говорила. Чому в шахті Христос не працював, а працюю я особисто? Вожу санки, ганяю з вугіллям вагони, рубаю зарубку, відбиваю уступ і його кріплю, як небувалий підземний шахтар. І мені довелося в Донбасі своє здоров'я закласти. Я цю роботу робив юнаком. Доти я був шахтар, поки мене мій брат Іван Федорович не переманив на Штерівський. Англо-франко-російське товариство. Я там влаштувався через Івана Потаповича Кобзіна та через Крисена. Я зроду не був на виробництві командуючим.

 

90. А зараз я старший апаратник над кількома бігунками. Стежу за вивантаженням та за завантаженням. У мене години відіграють ролі. А моє діло таке: живи та гроші отримуй, та за дівчатами стріляй. А молодість грала, я не знав, куди кидатися. Чи то за вдовицею, чи дівчиною. А природа не дала ні те, ні інше. Директор заводу англієць Пуссель взяв розрахував за полячку, ніби я її побив. І так більше мені не довелося повернутися назад, щоб я був підлеглим. Був на російсько-німецькому фронті, сидів у секреті. А не бачив ворога доти, поки Керенський наші гвардійські частини не зняв, і послав на Каледіна на Ростов. Ми залишили всю Галичину через відступ. А зараз Леніна команда подалася нам стояти на місці, нікуди не рухатися. Прийшло поповнення молодих офіцерів, вони стали солдатам впроваджувати науку астрономію. Стали розповідати, стали історію, релігію вводити. Словом, те, що заважало старому.            

 

91. Вчення Леніна було зроблено так, як хотів сам народ взяти в руки радянську владу. Її вважали так, як мужики. Селяни вважали шахтаря не людину в житті. Вони так говорили: голодранці ці люди. Так в людях тих, хто не хотів завоювання, звучало слово. А у мене, як у робочої людини, по природі так раділо серце і душа цим приходом, що люди будуть самі над цим ділом господарі. Ось що треба було зробити нашим руським людям. Це був в армії полководець Ворошилов та Будьонний, практичні воїни. Вони показали самі себе в діях всієї армії. Та був Чапаєв, він теж був народний воїн. Фрунзе, Сталін, Орджонікідзе. Словом, ті вояки, хто сам себе показав у бою. А думка Іванова була на всю природу. Він де б не був, чого не робив, а радянська влада – це всі люди на землі.

 

93. Період того часу вже пройшов, його не стало. А народилось зовсім інше, в якому не жив ні один чоловік так, як сам себе примусив жити Іванов. Він уміє стріляти, тільки він не вбивав нікого, крім як свідомість зробила один час м'ясником. За це був законом покараний, як якийсь злочинець, за що доводилося бути ударником одним з усіх. Це була проба мого життя. Вона красувалася, робилася свідомо. Це був у житті небувалий молодець, якому люди не так заздрили. А він був, та ще він хотів жити так, як усі не жили. Зараз у цей час наші люди розбалувалися. У кожного своя зброя, свої сили куди-небудь піти на своє полювання. Ми з вами так і робили. Хотіли – зробили, ні – програли. А війна царська програла, німець Україну забрав.

 

94. У такий час, як воно було рідко, декому доводилося залишатися на носі свого життя. Один одного гнали із землі. Але як би не билися, не воювали з великим і озброєним режимом, відновили цю Радянську владу народним законом. У цей час збирався з'їзд Надзвичайний. Туди їхали делегати, обрані з усіх кінців нашого союзу, тільки ув'язненому і божевільному не відчинили ворота. Я був сильний, говорить Іванов, цих людей захищати лише тому, що у мене народжені природою природні сили для свого тіла здоров'я зберегти. Але всі були цим оточені, стояли вони всі на черзі такими зробитися. Я знав, але вже я не робив. Був вилучений за це з труда, щоб я не брав участі в цьому соціалістичному будівництві. Мене вчені непридатним, хворим поставили в природі.

 

95. Я, може, і радий би попрацювати. Де-небудь постояти сторожем для того, щоб цю копійку заробити. Я міг би руку простягнути в цей час, зробитися над людьми прохачем. Тобто моє самовілля від мене ніхто не відбирав. Я не кланявся кожному, що проходить, щоб люди сказали свої слова. Брали в безпритульні – помилилися. Не так це було. Мене зберігали копійкою профспілки, місцевкоми, за що я був зацікавлений до них зайти. Себе в цьому ділі показати, що я був колись теж шахтар. А зараз не маю права, так вчені зробили. Але я і від цього утримання пішов. Моя продукція – це були між людьми здоровими люди хворі. А їм ніхто з усіх не допомагав, крім мене. Мені ці сили природою далися. Ще працював в організації, а сам навчався самоосвітою, розбирався з людиною.