Плуг. 1970.11.ч.2

Іванов Порфирій Корнійович

 

1970.10.10 – 1970.11.04

 

Частина 2. с. 96 — 193.

 

Редактор, перекладач — Ош. Редагується з благословення Іванова.  (Див. Паршек. 1981.02, с. 115, 127)

 

96. Всю нашу можливість представляємо в цьому ділі. Тільки прибрали, скосили цей урожай цю хвилину, а за інше ми беремося. Ми плугом зорали, за це всі ми від землі отримали урожай. Самі себе цим рік прогодували. За це все своє придбання ми одяглися, зробили для житла собі дім. А в будинку ми ввели вхід для того, щоб один час показати себе іншим, що ми, мовляв, ввели. Ми думаємо про це, у нас у голові є в житті те, чого не було в іншої людини. Це наша енергійність, це наше діло. Ми в цьому ділі дуже сильно поспішаємо захопити, щоб раніше від усіх цю небувалу роботу зробити. І впоратися від цього всього. Це наша людська думка, вона нас усіх примушує. Ми робимо те, чого ми з вами ніколи не робили.

 

97. Тільки що комбайн з поля пішов, у плуга така для людей є на цій землі енергійна дія. Знову він борозну за борозною відкидає, робить загальну масивну оранку. Її плугом орють так, як вона не оралася зроду. За нею дивиться чоловік, і він про все думає, особливо про природу, про її якості. Вона живе разом з повітрям, водою і землею, що нам створило в житті. Найголовніше, це повітря, вода і земля. У них і вийшов цей плуг, якого загнали для цього в борозну. Він готує в природі для майбутнього діла. Йому доводиться орати. Її класти під сніг, під холод, морозне діло. Весь час безперервно ми про неї, як джерело, думаємо, а чекати доводилося діла.

 

98. Ось що наш плуг говорить. Я таким плугом у природі ще не був, щоб так швидко і вміло зорати, та готуватися під весняний день. Ми про цю зорану землю на ось цьому нашому місці вперед визначили, як і завжди. Ми ґрунт змушуємо, щоб там родила пшениця. Або ми оремо на озимину по підготовленій землі. А все інше ми робимо оранку. Я, каже плуг, так цю землю зораю, як ніколи, жодна травичка не зійде. Я на це ім'я багате знайшов, як ніхто не знайшов. Багато людей все своє господарство так добре розвинули вчасно. Людина шукала, думала про неї не так, як всі думали. Ще не настала пора, а ми сказали. Для цього діла ми маємо плуг, ним так глибоко оремо таку підходящу ґрунтову землю.             

 

99. Вона лежала, вона чекала нас з плугом. А ми до цього діла готувалися. Наше діло таке – цю місцевість зорати. Всі свої сили кладеш для того, щоб зорати швидше. А людям треба, якщо він не одну десятину для себе зорав. А багато чоловік цією оранкою перед усіма людьми, та ще зорав за гроші іншим людям. Це доводилося робити людям усім. Такий річний день проходить у році один раз. Люди Богу в церкві моляться, і влаштовують обіди з випивкою. Гостей називають, є, за що. А от бідний чоловік, який живе там десь скраю. У нього немає огорожі, ні однієї корови, а дітей півдесятка. Є, що поїсти – поїсть. Немає, чого поїсти – так потерпить. А у багатого чоловіка, імущого такого молодця, у якого не один плуг.

 

100. У нього те, що потрібно для життя. У нього весь двір оточений огорожею. У нього є одні законні ворота, в які входять і виходять, в'їжджають і виїжджають. Більше від усього роблять у природі привезення, і накопичують базу. Двір без нічого не буває. Є для коней конюшня, під великим замком бережуть коней. Є бичачий сарай, там стоїть з ними корова, та запліднювач зростає. Є місце для овечок і свинарник. Цього господаря і плуг поважає. Він за ним так ходить, як молиться в церкві стоїть і просить Бога, щоб він про нього не забував, як такого. У нього є, а обов'язково до цього треба буде прибавити. Це господар тільки просить, благає його заради чого-небудь, а треба дати. Чоловік не дарма орав землю, не дарма він про неї сильно думав, і не дарма готувався.      

 

101. Плуг говорить про предкових людей, про тих, хто помер на віки віків. Помер Іван Севастьянович Новиков, раніше свого рідного батька помер. Потім помер слідом Іван Тимофійович Іванов, він теж так само помер. Слідом за ним отець Тимофій Кузьмич помер. Іван Омелянович теж скоро помер разом з дружиною. Помер Фома Щербаков,   слідом за ним помер Платонка Бочаренок, помер Харитон, слідом за ним помер Сергій, теж Бочаров. Також Климентій помер. Захарій помер, Наум священик. Слідом Федір Луганченок, потім помер Про ..., за ним поховали Еммена, помер Антон, Трохим. Слідом за Карповим вмирає Тимофій. Помер Родіон Міюсовцев, Григорій теж. Помер Полєхін Гаврил, Мишко, Павло. І Норалов Семен помер. Теж слідом вмирає гірко Трегубов ...

 

102. Помер Мишко Прогонін. Помер Костя Бурбак, помер Трохим Ілліч. Помирає слідом Ігнатко Лазарєв, помер Свіско, слідом вмирає Мікейка. А за ним лягає Екімка, потім вмирає Федот Лазарєв, а потім Максим Сичов вмирає. Умер Федір Іванович, за ним помер Ліфугка. І так помирають усі наші люди, вони з природою не ладнають. Їхнє діло одне – від неї брати плоди. Їхнє таке діло – орати плугом землю, готувати. Без цього діла один день чоловік не проживе. У нього попереду лежить на шляху поле, земля в багатьох місцях. У нього, найголовніше, це що потрібно для чоловіка в його житті. Він для себе сіє пшеницю, ячмінь, жито, просо, овес, чечевицю та горох. Садимо кукурудзу, капусту, та соняшник. Йому треба буряк, морква, помідор, огірок. 

 

103. І те треба, і інше треба, все треба. На цьому тримається весь світ, вся природа. Вона починається із самого сходу, йде разом з нашим сяючим сонечком до самого. Іде воно по різних людях, що зустрічають. На нього всі люди дивляться, як на благо, сподіваються, як на свій         перед сонцем порятунок. А сонцю заважають промені пускати хмари, що біжать по небу. Вони самі інколи вирують, організовуються для того, щоб пустити великий дощик. Ми це бачимо, ми це діло чуємо. Але видалити цього ми не в силах. Хочемо сказати про самих себе про те, що наша національність у своїх умовах там живе. Там вона і робить свої всі неприємності, які ми самі робимо. Ось що нам дав плуг.

 

104. Ми по природі лазимо, і вночі собі шукаємо вихід що-небудь такого знайти хорошого. А більше від усього ми хочемо наїстися досита. Це нам зробив у природі плуг. Він заклав на це діло свої корені через наш з вами організм. Він для цього самого примусив себе в цьому ділі потребувати. Плуг – це така є на білому світі картина, яку сам чоловік придумав. І зробив своїми руками для того, щоб він нас завжди годував, поїв і одягав. Ось для чого чоловік зробив цей залізний плуг, трохи змазаний. Він з гвинтами і гвинтиками, різними болтами, які тримають гострий леміш. І на середині прикріплюється різець, якому доводиться різати землю. Ось що робиться людиною в нашому теперішньому житті.

 

105. Ми хлібороби справжньої землі, не захотіли далі в сільському управлінні борсатися. А взяли та пішли у виробничу частину, стали вугілля в шахті добувати. А в заводі ми стали лити чавун і робити залізо, сталь. На іншій машинобудівній системі ми робити стали гаєчку і болт з деталлю. А потім на верстаті виточували, робили діло, за нього отримували заробіток. У плуга стали питати, як у виробництва. Коли було краще тобі в твоїй роботі, раніше чи зараз? Плуг сказав: раніше від мене вимагалося менше, ніж зараз. Я довго мав життя. А зараз у цей час на мене наклали багато роботи, я скоро зношуюся. Мене роблять скоро на заводі люди.     

 

106. Краще жити, ніж умирати. А життя було для чоловіка важче, ніж зараз його зробили. Помирати так чи інакше доводиться. У природі вічного немає. Тільки в природі так даром не пропадає. Аби намітив в житті чоловік, йому природа обов'язково в цьому допоможе. Людей люди примушують, щоб вони на цих людей працювали. Краще було б людині, якби нею ніхто ніколи ніяк не розпоряджався. А зараз люди таке право шукають, у них під руками лежить для цього зброя, вся техніка. Ми його робимо, що нам треба. Треба нам вчасно зорати яку-небудь місцевість. Ми нікому не кланяємося.

 

107. Ми всьому цьому не кланялися при цій великій техніці. Як ледве щось таке, вже підготували, направили цього чоловіка. Їм доручили це зробити, починають через цього чоловіка весь матеріал приймати. Як укладають, з цієї комори цей матеріал беруть, і доставляють на об'єкт якого-небудь будівництва. Там виконроб, він має у себе креслення. Йому дали людей, він ними розпоряджається. Куди хоче, туди посилає за своєю особистою спеціальністю. Якщо він муляр, якщо він тесляр, та ще якої руки, або маляр. Вони мають за свою роботу, за розрядом платню отримують, хто скільки зробив виходів. Справу роблять люди, а справа без людей не росте.  Всьому діло – це люди. Їм на це є школи, учить їх старий робітник.     

 

108. Цьому чоловікові платять за його таке діло. Він їх, як дітей, що цікавляться цим ділом. Дають за його роботу гроші. У них є на це перші хлопці, і є другі, а є зовсім ледачі. Коли чоловік береться зробити яку-небудь покладену роботу, він на неї спочатку подивиться, як на об'єкт. І скаже, за скільки часу її можна зробити. У нього сила, у нього на це розум. Він бере – значить, він зробить. А коли він цю роботу вчасно зробить, він нею хвалиться. Був важкий труд. А раз було важко йому, але зате він скоро зробив, за це ось він гроші отримав. А мисливець якогось діла, він спочатку готує до бою зброю, чистить ствол, робить для стрільби заряди. А коли він заряд поставить, то очікує природної погоди, і вибирає теж день, те місце, де природа посилає якусь живу дичину. Мисливець іде туди.

 

109. А раз він сюди прийшов, то він до цього підкрадається. Дивиться, щоб йому побачити. А рушницю напоготові тримає. Як ледве щось таке, вже можна стріляти. А коли ми чекаємо і самі одне просимо, щоб прибавлялося, нікуди воно не дівалося. А коли вона стала, то тут уже можна сказати комусь спасибі. Господарство в цьому виграло, в ньому прибавилося. А господар, як якась одиниця жива енергійна, така видна прибуткова.      

 

110. А от гончар по нашому селу возив, продавав горщики. Він не продав, повіз у сусідське село. А на шляху була гора Калінчева, вона цього гончара не випустила. Конячка його зупинилася, віз із горщиками потягнув назад, а горщики  один за одним покотилися. А гончара бідність оточила, він на це дивився, у нього сльози на очах. Як був такий час, людині треба було з-під ... села. Це було не вдома, а в іншому чужому зовсім селі. Треба на підводах їхати. Зібралися, у мішки взяли посуд, поїхали на конях, а їхати разом з сусідом. А господар мав таку бойню масла, просив привозити. Буду бити масло.     А от плуг, він був при всіх. Особливо зараз цю хвилину даного року 1970, в жовтні місяці під 17 день, під суботу.

 

111. Під ліву лопатку вдарило і стало колоти. Не дихнути, не повернутися і не кашлянути, словом, голка. За що доводилося взятися, від цього ворога як буде треба позбутися. Він сів не на якийсь жарт, це внутрішня хвороба серйозна по-фізичному. Але мої очі не кидали, весь час вони дивилися на цього ворога, що розташувався, на те, що в тілі було. Потрібно через все це не відмовитися зовсім прийняти лікаря, і якусь таблетку проковтнути. Цього сам автор цих слів не робив. У нього, такого чоловіка, віри в це не було. Він був оточений один час єством, природою, повітрям, водою і землею. Чому він сильно вірив, і на це сподівався, що це все його спасе. Це ж нікого. Таке говорить плуг про час Чехова.

 

112. Колись був він лікар, медичний працівник. Він письменник, написав про даму пікову. Каже плуг. Був Гоголь, він написав про мертві душі. А тепер Шолохов про своїх станичників розкрив свою картину. А Лев Миколайович Толстой – «Війна і мир». Вони літературні діячі, їх примусили умови. А Іванова учасника зробило загартування, і зробили люди. Він розділив весь світ, все людство, між собою і всіма поставив різницю одну й іншу. Залежна сторона у всіх ділків і не ділків, вона їх оточила. А незалежність, вона взялася за одного загартованого чоловіка, і на ньому сильно-сильно базується. Він сам з ворогом будь-яким наступаючим справляється, його бачить своєю думкою, своєю стріляниною  по тілу, повітрям, водою. Так що вода тіло пробуджує, вона дає людині життя.

 

113. Весь день весь час дивився, та прогледів очима, та дихав. А сам за цією ... невідривно від неї, з нею був, відчував. Будь-кого найбільшого з усіх посади на моє місце, він не витримає, зараз же помре. Це його безсилля боротися з природою, він не може практично робити в природі. Людей дуже багато розташовано на всій нашій землі. Живуть вони, шукають у природі одне, щоб жилося їм добре і тепло. Ось чого всі люди хочуть. Вони цим не задовольнили себе. А пожили один час та покрасувалися цим ось, а потім пішли з колії. Цього заслужили всі, що живуть на білому світі, вони померли на віки віків. А от не зустрічалися такі, щоб вони їх охороняли. Цих людей не народжувала природа, і їх не було.

 

114. А зараз природа народила. Він у нас такий один-єдиний у природі ображеному, хворому, забутому всіма допомагає. Якщо хто-небудь адміністративно карається, то Учитель йому допомагає. Він отримує задоволення, за це все дякує. А чого людина в житті потребує? Одного здоров'я. А здоров'я у кого? Та в одного Бога. Він з природою жив, живе і буде жити так холодно, так погано один з усіх. Таким він був, і таким він залишився. А в природі ці якості є, ми їх не зможемо дістати, ми не вміємо їх знаходити. Вони були, вони є, і вони будуть, якщо тільки у нас чоловік це діло візьме, і буде він робити сам. У природі таких доріг вистачить, він повинен у ній досягти, бо його буде діло одне на ногах.                     

 

115. Йому треба чисте повітря, океанська вода, і вся наша земля. До цього треба йому люди, які б вони не були в житті своєму, всі земні національності. Бідні і багаті, всі вони женуть від себе природне холодне і погане. Сили свої в пошуках належать кожній людині. Треба буде робити, те робити в житті, чого наші люди не шукали і не робили. Їм треба. Як ледве щось таке в житті своєму, з самого ранку починає їсти, поїдати різну їжу, що є на світі в житті, хорошу, смачну і жирну. Немає цього – дай гірше. Ми без цього жити не зможемо. У нас таке безсилля. Таке діло треба зробити, а потім за це зроблене поїсти.  

 

116. Ми без цієї думки жити не зможемо. У нас одна є заздрість. Більше, жирніше і солодше. Це наша не наука є та, яка об'їдається. Ми за один день не помремо, ми можемо протерпіти. Я, як автор цих слів, між людьми протерплю, і буду всім своє досягнуте показувати, це моє. Хіба я, такий чоловік, не зможу просити у вас милостиню, або я не зумію красти. У мене є руки і ноги, можу робити, і можу ходити. Але ви цього від мене не дочекаєтеся. А от користь свою на вас знайшов. Якщо ти, людина, хочеш у природі жити, щоб не застуджуватися і не хворіти, то ти від мене отримаєш для цього допомогу.

 

117. Ти у себе не отримаєш шкідливого через це все. А кожна людина повинна бути такою, як вона обов'язково цього доб'ється. Ми з вами не будемо одягатися так добре, так красиво, і не будемо від природи кутатися. А будемо берегти самі себе, як такого в житті. Що ми з вами зробили цим маленьким плужком дюймовим. Вся власність, індивідуальність по всій природі. Вони розташувалися, і орали для цього діла всю нашу землю. Бога просили за кожний маленький і великий обман. Ми його не бачили очима, але усно ми просили, молилися заради тільки його, щоб він нам давав для цього діла, що ми починали здоров'я. А здоровий чоловік, він був завжди хворий.

 

118. Йому було потрібно, він шукав, робив всілякі пошуки, на коліна ставав. У цьому просив Бога, щоб жити добре і тепло. Ось чого цей плуг наробив. Він уже без Бога з маленького плуга зробився у великого 5-лемішного плуга, якого нежива сила стала за собою тягати. А залізна машина трактор, він цей плуг став за собою тягати, не втомлюючись. І швидко цю землю орали, і, врешті-решт, зорали. Ця чоловік, у нього сили його одні. Він самородок у ділі загартування-тренування. Він трудівник для всіх, для всього людства. Він вчиться в природі, він хвалиться перед усім світом. Хоче сказати свою правду про самозбереження свого тіла.   

 

119. У ньому серце молоде здорове і загартоване 25-річної людини. Він його виходив у природі. Тепер не боїться будь-якого ворога, навіть він не боїться своєї смерті. Якби воно в природі було таким, як ми його зробили, то він би давно помер. Він чоловік землі, дихає він сильно, а говорить він різко не про якесь диво. Він каже про природу, про фізичне, про практичне явище. Про чисте повітря, вдих і видих, снігове пробудження, про миттєве одужання у нього центральної нервової частини мозку. Він уболівальник, він любить хворого, він знає його душу з серцем. Він йому хоче допомогти, через свої руки він струмом убиває біль. Він говорить. Це нам не слова говорять, а все це його робилося діло.

 

120. Писалося ним рукою владикою. Яка справедливість, ніколи про це не забути. У нього просьба яка? Його треба буде просити, завжди будеш через це здоровий. Кому це не буде треба, нам, юнакові молодому? Та ні. Шановні, це, він говорить, світове значення. Нам треба всім таким любити велику матір природу, їй низько кланятися, просити. Це буде одна правда. Не мовчати словами. Він показує, на людині хвороба ролі ніякої не відіграє, а відіграє ролі людина над хворобою. Нам усім треба вчитися у Іванова вчення, щоб не потрапляти у в'язницю і не лягати в лікарню. Жити вільно, не лізти на рожен. Яка буде нам усім слава любити самих себе, низько кланятися голівкою.

 

121. Дідусеві з бабусею, тітці з дядьком, і молодій людині. Ех, і життя моє для всіх є важке. Зрозумійте моє терпіння, своє серце загартуйте. Милі ви всі мої люди, гляньте на сонце, ви побачите своє одужання. Бути таким, як він є, Переможець природи і Учитель народу. Його створила неправда. Мені хотілося сильно жити, а от природа не дала. Я раніше працював, а тепер відпочиваю. Вчені наші люди помилилися на мені, визнали свою хворобу. Параноя розвиток його особистості, шизофренія. Ох, молодість моя, як жаліти доводиться її. Але зате я хвалюся, ім'я його ціную. Хороший розумний чоловік корисним мене створив.  Руки мої золоті, а розум дорогий. Якщо знаєш моє тіло, хвалися перед усіма. Звертайся до мене, проси сильно: «Учителю мій дорогий, дай мені моє здоров'я».

 

122. Коли мене упросиш з душею і серцем, ніколи в образі не залишишся, а те ти отримаєш, що слід. Природа багата матір. Повітря, вода і земля – найближчі рідні милі незабутні друзі. З ними можна вчитися, і у них можна навчитися. Для самого себе і для іншого треба буде трудитися, загартовуватися в природі, сили і волі набиратися, щоб вони були в тебе. А потім сіяти це маленьке зернятко. Ми звикли хворіти і застуджуватися самі. А Учителя немає на це, щоб учити людей, крім одного тільки руського простого чоловіка, хто сили свої перед усіма поставив. Не лікаря, не знахаря, а особисто свої загартовані. Йому хочеться передати всьому народові, ображеному чоловікові, забутому всіма, хворому.

 

123. Він сильно хоче бути в житті здоровим. Але чоловіка ще не знайшлося, щоб він був такий, щоб про це вболівати і сильно думати, як буде треба йому вміло допомогти. Він щодня вболіває і сильно думає, страждає. У цьому сам природу просить, щоб вона відчинила ворота для цього чоловіка назад повернути своє здоров'я. Що найголовніше в житті?  Їй сказати спасибі за її турботу, за незалежність свою, яка йому допомогла. Чоловік став здоровий, вже хвороби не стало, є життя одне здорове і міцне. Ось це і наробив наш маленький і великий плуг. За ним як таким чоловік проходив. А все ж пошуки звершилися. Народили цього чоловіка. Він у нас тепер є між нами такими. Ходить при будь-яких обставинах, чи то буде холод, чи буде спека в природі.

 

124. Для нього це все одно. Він знайшов ці якості, ними обгородився. Каже: вони не мої особисто, це все для народу. Чоловік може бути в цьому будь-який і кожний чоловік. Треба буде віддатися цьому. То ми індивідуально з природою боролися, самі себе захищали, багатіли, робилися господарями. За це нас вона не жаліла, а накидалася на наше здоров'я, і від нас всякими засобами відбирала. Ми робилися бідні люди, нас оточувало вічно неживе, холодне, нам було в природі і погано. Ми не виграли, а програли. А коли ми зробимося такими, як цей народжений чоловік зі своєю пропозицією. Не по-старому треба жити, а по-новому. Не треба готуватися до завтрашнього.

 

125. Як ми себе примушуємо сьогодні. А приходить, ми починаємо робити. У нас приготована є база, ми у неї маємо запас на багато років. Це все не порятунок. А коли ми не будемо у себе розділяти, який сьогодні день, і який буде завтра.  Дні однакові нас оточують, тільки ми не однаково самі себе представляємо. А пошуки відчинили ворота цьому чоловікові, що не однобоко треба буде в природі жити. Ідея Іванова всім приносить світогляд.  Не треба жити тільки добре і тепло. Нове життя не відвертається.  А як говорило своє, так вона і залишиться в руках незалежності. Це живе тіло, воно говорить нам усім. Якщо ми візьмемося за природу, і станемо їй не кланятися, а своє право вводити.

 

126. Не підкорятися природі, а свою сили і волю отримати.  Хіба нам такого чоловіка спільними силами можна зробити, щоб він у нас був такий. Ми добре знаємо, що цьому чоловікові можна бути.  Якщо ми хочемо, ми свого доб'ємося.  Патріота ми робимо у труді. А цього героя зробило його діло. А те, що нам з вами вранці доводилося завжди робити.  На млин потрібно, зерно на борошно змолоти. А їхати доводилося в інше село, там це все відбувалося. А в селі нашому, такому великому, таких господарів багато.  Їм не тільки цей млин треба. Вони такі люди, аби тільки надумав. У нього колеса свої, коні теж.  Треба з балки дров привезти.  Він ні в кого не питає, намагається в своєму будинку швидше зробити.  

 

127. Треба яму для чого-небудь лопатою вирити, людині ця робота дрібниці. Людина для цього має руки, і є ноги. А потім розум, він у нього не стоїть на місці. Одне тільки починає, а інше тут же поряд недоторкане стоїть. А коли прийдеш до нього, стане тобі жалко цього місця. Ти, може, і не зробив, але у тебе на це великий нестаток. У тебе здоров'я є, ти починаєш робити. Зробив цього мало, у тебе на шляху стоїть інше. Я хочу сьогодні у дворі скласти стіну з каміння. А ти мені вчора що сказав? Що на сьогодні ти зібрався їхати на базар. А базар усім потрібний, тільки для нього гроші потрібні, їх треба мати. А ми їх не заробляли, і як таких грошей немає. А от живемо на одному шляху на землі, хліб сіємо весною, а от вирощуємо літо все.    

 

128. Нам треба не спати сьогодні ніч. Знаєте, який завтра день. Ми, як люди, за ним ганяємося. Знаємо добре, що буде завтра свято неділя. А в ньому в церкві вони Богові так сильно молилися, як ніколи. А коли з неї виходили, намагалися потрапити за стіл, знову щосили їли з Богом. Такого в житті не було, щоб після обідні нічого не їсти. Ми його весь тиждень прочекали, одне працювали, працювали. Це не перший раз, а завжди. Ми коли його проводимо, а в понеділок нам важко починати. Краще було б, якби прийшов який-небудь день, а в ньому природа дощ піднесла. Вона б, на наше щастя, дощик принесла, ми в ній тоді свій сон розвинули. Як добре і солодко з ним спиться. Знаємо добре, такі дні бувають рідко. А після цього дощу в атмосфері десь зранку виникне туман.           

 

129. І в цьому стоїть на траві велика роса, вона нікуди не дівається, крім ясного сонця перед обідом. Ми починаємо розбиратися, один іншого стали бачити, стали чути. А він як був у цьому році, так він і залишився. Але чоловік придбав таку штуку. Він кожен день, що прийшов, намагався нагодувати вранці, в обід, полудень, і вечір. Це йому було мало. На це все він кидав всі свої в цьому ділі пошуки по природі. Вона чоловіка примушувала бути в ній великим і залежним життям, у чому чоловік не змінив сам себе в цьому. На тіло чоловіка сів несподівано такий у природі грибок, тихо, спокійно себе в цьому ділі показав. Ми, вчені, навіть не зуміли розглянути, як повалив дим з труби.

 

130. Його ніхто не погнав, як тільки повітря в себе потягнуло. Так і життя людини по землі покотилася. На це прийшов у допомогу всьому цьому плуг. Він добрий такий, у житті примусив народити і тимчасово зберігати людину. Завжди не однаково тіло живе в мертвому. Двері відчинялися в будь-яку хвилину в будь-яку годину, будь добрий, заходь і тут роби те, чого не робили люди. На ногах стоячи, написати такі слова. Тільки думка примусила в природі цей плуг представила, щоб плуг орав і орав. А ми в ньому жили, і вчилися для того, щоб наше людство знало про наші для всіх ворота, які себе як такі відчиняли на кожне знайдене діло, щоб йому вільно довелося без усякого такого важкого приходити.           

 

131. Ми легко все у себе діставали, але важко ми з вами вмирали. Це все нам наробив плуг дюймовий. Він багато нам зорав нашу землю, вона нас водила за ніс. Ми про це, що повинно бути, не подумали, і не хотіли з таким ділом зустрічатися. Ми шукали, шукаємо у природі таке діло в житті, якого у нас ніколи на людині не було. Ми від природи хочемо отримати таке хороше, як робиться в природі. Ми на арені бачимо на людині одне – це є її прекрасний одяг. Він його оточив красою, він і зробив людині своє хороше. Дім стоїть з усіма вигодами, і також їжа в магазинах. Тільки працюй, роби, тобі за твою копійку віддячать. 

 

132. Ця копійка нами зроблена, ми за свою роботу отримали. І живемо за рахунок її один час, а інший – ми з нею вмираємо. За цю ось копійку нашу природу, як безцінність, продає і купує наша людина. Це не приниження, а просто копійка. Це людини зростання в її економічному житті. Так кажуть у природі. Є зерно – заводь свиней. Є гроші – будуй  млин. А копійка потрібна скрізь і всюди. За копійку можна поїсти, і можна за неї продати самого себе. Довго цей плуг орав землю, за ним чоловік ходив слідом. Він думав про врожай, просив Бога, щоб він йому створив в його житті великий урожай. Ми маленькі люди, не любимо жити без копійки. Вона нам дає те, що треба.    

 

133. Копійку можна тільки піднімати легко на тому місці, де наші люди своє добро загубили. Але коли її заробляєш трудом, доводиться чекати дуже важко цю копійку. Людське здоров'я, воно в природі для людини все. І йому як такому копійка не потрібна, бо базару на це немає. Люди привчили самі себе, щоб витрачати копійку на хороше і тепле. Воно захоплено ними. А от погане і холодне ніякої копійки в житті не вимагає. Воно в природі лежить поки таємницею для людини, вона його боїться. У чоловіка ризику на це діло немає. Він помирає в цьому для того, щоб було хороше і тепле. 

 

134. Чого б він не починав у природі робити, він без хорошого не обходився. Бо це його така перед ним стоїть сторона. Він сідає за стіл свій, де він завжди досита наїдається. У нього своя підібрана ложка, йому поклали порядно, відрізали ножом шматок хліба, борщу жирного з м'ясом налили. Він це поїв, як першу страву, чекає другу, і цьому місце знайшов. А третє, стакан компоту запив.  Краще від цього не може бути. Не голодний мужик, йому треба відпочити після такого хорошого обіду. У людини і на це є звичка пошуки пускати по природі для того, щоб знайти в ній таку дорогу хорошу в житті, щоб нічого не робити. 

 

135. Хіба це буде в житті погано Чоловікові, якщо він оточив себе своїм власним місцем. У нього це своє, він ним розпоряджається, до одного часу цим живе. У нього це право ніколи ніхто не відбирає. А хіба діло вченого хтось може відібрати, якщо тільки він своє місце займає в колективі. Він цю роботу добре знає, як її роблять людські руки. Він розрахунком цю роботу описав, знає добре практично. А от щоб знати цю матір природу. Вона нас родила для життя. Але природа нам цього життя не дала. Вона пустила людину в пошуки по ній шукати те, що природа мала в житті своєму. Ми живе знайшли, вбили його, обробили, зварили, поїли, тобто те, що знайшли, знищили.

 

136. Це таке наше пряме завдання: одягнути, нагодувати, і в хату зайти жити. Це йому є все. Плуг це наорав, він копійку в життя представив. Плуг не кидає орати, і по-своєму говорить, та про інше мислить. Не дай Бог, ця земля цієї місцевості вродить стільки, скільки не очікуєш багато. Куди будеш дівати. А плуг оре і оре свою належну землю, яка у себе народила день такий, який перед людьми виявився без усякого продукту, без одягу та житлового дому. Чоловік народився, із собою такі якості приніс. Це його вихід, його діло таке, з яким доводилося людині в природі зустрітися, як з якимось особливим моментом.

 

137. Це такий для життя є день, він і до нас небувало прийшов зі своєю силою, щоб у ньому людина жила, і сильно про це у житті не забувала про всю історію. Для чого вона жила, і те вона робила, з ким вона прощалася на віки віків. Ми в природі не жили, а промучилися пошуками того, чого хотіли. Нам природа давала по можливості. Треба було восени зорати земельку, сил не мав. А тепер під борону без всякого плуга посіяв зернятка. А на моє таке щастя, десь узялася посуха, та ще яка. І цей посів зійшов з колії, і оточило стихійне лихо неврожай. Що можна з цього очікувати, коли ми з вами думаємо про прибуток, а виявилося, у нас збиток. А раз у нас не вийшло в житті, що може бути? Великий нестаток. У нас немає, і немає, де взяти.

 

138. Де б ти і як не був, для тебе повинен готуватися обід. Ти його, як звичайно, очікуєш. Це твоя звичка. Не один раз сідаєш за стіл для того, щоб поїсти смачного, та більше, та щоб жирне і солодке. Я, каже, з дому виїхав, була дуже ясна сонячна погода, а вона в дорозі змінилася. А які раніше були дороги? Аби капнуло дощику, звідкись виникає грязь. Вже на хорошій збруї не доїдеш, сам себе лаєш. Кажеш, що ти в цю хвилину нічого не знав. А здалеку видно було хмари, саме це діло показувало. Але у нас така думка: його, мовляв, не буде. А дощик у нас не спитався, узяв та полив на землю. Стала грязь, вона стала налипати. Важко було без сонця ходити, особливо взутим у чоботи. 

 

139. Які були одягнені чоботи на ногах. Кінь б'є копитом об камінь, він не дивиться на сонечко. Їй, як конячці запряженій, треба буде за собою вантаж везти по якій-небудь дорозі. Вона тягнеться, а по ній доводилося їхати. А от плуг оре землю, чоловікові це буде треба. Він народив людину, він від неї, як дитини, став вимагати, примушувати, щоб дитя виконувало його наказ. А раз батько хоче над дитиною познущатися, він може їй все зробити. У дитини теж розум є. Вона народжена для того, щоб у природі жити не так, як живуть у даний час діти. Вони не навчені, щоб слухатися. Батько своє бажання не застосовує. Він добре знає про історію самого себе, він теж так народжений.

 

140. Дитину народили в природі люди, вони і вимагали від неї, чого хотіли. Дитина бачить, дитина чує, і вона ж розуміє. А ми за історією їй даємо ім'я, вона ж людина жива енергійна. Вона на білий світ з'явилася для того, щоб своє життя продовжувати. А ми їй завадили, наділи на живе тіло самозахист, зроблений руками. Його, наповненого досита, огородили стінами. І наказали, щоб дитя спало. Мати відривається від нього, йде, кидає напризволяще, дитя потрапляє в незручне. А мати його втішає, каже: «Тихо». Забороняє йому плакати. Воно цю картину бачить, на собі відчуває, проходить практично. На цій дитині перевіряти, дитя своїми засобами зберігається. Є, що одягати – одягаємо. Вважаємо, це вічно розвинений закон, його треба завжди виконувати.

 

141. Треба їсти не один раз, а багато раз. Так ми для цього дитя і робимо. Замазався одяг ним – ми знімаємо, інший надіваємо. Хочемо, щоб наше дитя любилось в достатку. Батько імущий чоловік своє дитя одягнути і нагодувати. І дитя батьки виховують. Його він слухає сильно, якщо йому що-небудь дали. А коли, щоб він тобі дав. Це він розуміє. Він добре знає про сорочку, про те, що йому дають. У нього руки, курячі ноги, смітить собі. А ось що треба, зернятко в собі. Чоловік запах чує, що перед ним стоїть на столі, і що висить на цвяху. Це для нього для тіла. Дитина не хоче погане і несмачне. Що солодше, та жирніше, та більше, чим дитя виховується. Йому дай, він вже вимагає. Не даси – у нього вимогливість, та ще яка є. Це дещо таке інше. Тварину прив'язали до кола на линві, і буде весь день на прив'язі. А дитина є дитина.          

 

142. Дитині в її житті треба мати. Вона турбується про неї, їй усі послуги приготовляє. Вона її любить, як дитину. Ми її з дитинства починаємо балувати. Воно зустрічається то одним, то іншим воно зустрічається. Ми його жаліємо, воно у нас таке одне є. Ми за ним дивимося, це діло наше. Він у нас учиться, запам'ятовує одне й інше. Один для нього приходить день, він на нього такого своїми оченятами дивиться. Ледве не скаже нам, що йому хочеться. А ми бачимо його, як своє дитя, але не розуміємо, що він у нас просить. Ми намагаємося про нього так забувати, як ми тримаємо в думці його. Він звикнув нас зустрічати, нашу до нього несерйозну посмішку. Вона його змушує до цього діла привчатися. У людини є одне – за своїм багатством, за своїми силами очікувати дитя.    

 

143. Наша справа така. Каже: нам треба народити. Якого? Він чоловік, його треба ростити. Він сам піднімається із-за батьківського вміння. Треба нам, всій молоді, від такого діла відмовитися. Кинути таке молоде початкове життя, яке нами робиться. Це все збудували наші предкові люди. Вони для цього росли, піднімалися самі, все думали, як би зробитися справжньою здоровою людиною, яка могла б сама себе огородити засобами. І для самого себе купити те, що буде треба в її прогресуючому житті. Чоловік на своїх ногах своїм тілом, своїми руками, своїми ногами обережно все це для самого себе показує, щоб люди сказали. Ось, мовляв, трудівник, у нього під руками горить.       

 

144. Він, як майстер до будь-якої справи. У нього видна хватка є до будь-якого труда. Цьому ділу була і є розмова така. Ми, всі люди, народилися для того, щоб так фізично трудитися, щоб у тебе було одне, було інше. Чоловікові в його житті межі немає. Він намагається у себе прибавляти, а йому природа поступово все це дає. Чоловік збагачується, йому це треба для життя, і дуже багато треба, поки здоровий і мислить. А коли організм зробиться іншим, то вже природа не помічниця такому чоловікові, хто став старіти, став відходити, забувати, пам'ять не така стала, став губитися. А люди бачать його старість безсилу, кажуть. Його називають дідом, непридатним до життя.

 

145. А другий програвав, відставав, губився по своїй дорозі. Ми і це все на дітях своїх виграли. У одних були достатні успіхи в усьому. Вони вчилися, вони працювали. Їм було в цьому якесь щастя, воно їх оточило. Вони вчені, як і всі, один час пожили та покомандували своєю роботою. Вони про одне своє не знали, що їм доведеться, врешті-решт, губитися, як загубилися всі у своїй роботі вчені і невчені. Ми добре прожили, у нас був одяг теплий, хороший у фасоні. У нас була і їжа жирна, солодка, і багато. Все це нам наорав плуг. І поставили ми будинки собі з усіма вигодами. Побудували міста, автомашини ввели. Електровози нас везуть, ми роз'їжджаємо по всіх своїх місцях там, де це буде нам треба. 

 

146. Ми живемо добре і тепло. Ми забулися, що наше життя ... погане і холодне. Ми до цього самі себе вели, ведемо, і будемо ми вести себе до цього. Ми застуджуємося, ми хворіємо, а потім закінчуємо життя смертю. Ось що наш молодий чоловік сам собі зробив, убив у цьому ділі сам себе. А щоб жити, у нас знайшовся один-єдиний чоловік. Пішов своїм тілом на злочин усього життя. Став по снігу ходити роззутим. Всю свою форму до трусів скинув. Не став жаліти сам себе, а пішов на жертву. Він своїм тілом спасає все наше людство від смерті. Пожили один час, та сваволили економічно багато. А тепер будемо з вами жити по-новому, по-небувалому, погано і холодно, життєрадісно.     

 

150. Коли це молодь візьме, простежить це, і стане підтримувати це діло Іванова. Він же чоловік, просить нас усіх цього. Ми орати залишимо. Візьмемося за самостійне живе життя, яке нас усіх переробить. Тобто ми почнемо робити те, що нам корисно буде. Невже це мені не хочеться бачити. Молодецький Іванов своїм тілом доводить, що нам потрібно буде жити. Смерть нам не потрібна, а її наші вчені визнають, і примушують людину на рожен лізти. Особливо нашу молодь, народжену в цей час. Вона нами вихована йти в бій з ворогом. Люди поділилися навпіл. Одні своєю політикою хваляться, а інші своєю політикою хваляться. Кажуть одні, живуть добре і тепло.

 

151. Ми теж живемо добре і тепло. А як прогресувало на нас недостатнє життя, як ми втомлювалися, так ми і старіємо. Нас природа валяла, валяє, і буде валяти. Ми безсилі боротися, ми залежні. Нас за це природа не любить, ненавидить наші тіла. Вона нас жене геть подалі. І буде вона нас гнати за наші всі зроблені вигадки, за хороші обороти, за всю нашу молодість. Іванова недарма видалили з труда, він для цього не заслуговував, і не хотів на цьому всьому продовжувати. Знайшов іншу дорогу, зовсім не таку, не залежну, а природну, близько обґрунтував. Від неї, близької, рідної, не відходить, а приходить до неї.

 

152. Це буде добре нам усім, якщо Іванов помре? Скажуть: був такий, а тепер немає. А що, якщо він буде жити, і буде жити, як природа робить. Вона його прислала, йому вона засоби передала для ображеного, хворого, забутого всіма. Каже вона йому: ти у мене один-єдиний такий чоловік, хто про це вболіває. Ти не хочеш, щоб була в'язниця і лікарня. Через твій учинок виправдає все твоє діло. Ти будеш у перемозі, ти будеш перед природою і людьми Учитель. Нам треба добитися від природи одного того, щоб ми від природи отримали одне безсмертя. Плуг на це діло одне – кидає один за одним пласт, прикладається. А чоловік за цими рукоятками ходив, а зараз у машині сидить, думає.

 

153. А от за життя людське не беруться, за правду, за чоловіка. Його не учать, щоб він не застуджувався і не хворів, щоб йому природа йшла зі своїми силами на користь його організму, як вона йде Іванову. Гляньте на його таке тіло, воно ж так важко терпить, йому холодно і погано. Ніхто цього в житті не хотів, а Іванов на себе це взяв, йде по цій дорозі. Йому не треба буде ніяка особливість, їжа. Він у дорозі проходить так, як ніколи ніхто. З іншими людьми говорить, розмовляє про одне, про особисте здоров'я. А його треба вміло зберегти, щоб воно не втрачалося, і не йшло від людини.               

 

154. У природі ці якості є. А ми їх не хочемо шукати, які вони є. Найголовніше, у цьому чоловік. Він народився для того, щоб жити в природі. Вона на ньому така була. Він не хотів цим займатися. У нього було одне – у природі знаходити і привласнювати, як своє власне. Йому дано природою, дано умовами. Він у себе має, і називає в природі своїм національним ділом. Ми це блюдо, цей шматок, цю ганчірку, цей будинок знайшли, своїми руками зробили. А тепер, будь добрий, чоловік, живи так, як хотіли на землі всі земні люди. Їм не треба в природі це погане і холодне, вони не привчили самі себе так бути, як Іванов. Без усякого плуга все це зробив сам у природі, в умовах.

 

155. Йшов він по дорозі. Йому попереду виявився хутір, в який потрібно було йому зайти, як зовсім чужий чоловік. Він там нікого не знав, доводилося вперше сюди заходити. У цьому хуторі жили всі господарі, маленькі і великі. Чим я повинен бути перед ними? Адміністратором, управителем, цього я в природі заслуговую. А що, якщо я прийду старцем просити чого-небудь у них. Я наважився, пішов. Тільки хотів до господаря звернутися, а собака зла така велика до мене відвернути, щоб я не йшов туди і не просив. Треба було обходитися тим, що в природі знайшов. Не потребувати нічого ніяк, а бути господарем у природі. Зберігати все те, що є. Нічого не потребувати, бути Богом землі, щоб між людьми нічого не робити такого поганого, а робити людям у природі все хороше.

 

156. Щоб не хороше, а погане, ми від цього місця біжимо. Поріг є людини один, від якого не відривається. Одне йде, а інше приходить. А щоб назавжди відірватися, життя саме погане, холодне забирає. Воно на всякій людині розкриває свої сили, які починають робити своє діло. Дорогі ви мої діти, юнаки ви мої, не забувайте моє таке важке терпіння. Мені в житті дуже холодно, і дуже погано дивитися, немає ніякої у своєму житті краси. Ви про це добре знаєте, бачите моє таке енергійне живе тіло. Воно нам усім ледве не скаже свої слова. Як важко з цими людьми злагодити своє наявне…

 

157. Це життя наше людське обґрунтоване, щоб по-новому жити, по-історичному, щоб у природі не втрачати своє здоров'я. Ось до чого лізе до нас ця ідея. Вона про себе, такого чоловіка, пише. Це буде все одно чоловік. Загартування-тренування, воно хоче жити разом з природою, разом дружити любов'ю. Не треба так чинити, як чинимо. Ми бачимо чоловіка не такого, як ми є, але не хочемо його зрозуміти. Він нам не є своїм ділом небувалий у житті. Це продовження в природі за рахунок її. Вона учить чоловіка, йому свої сили дає за те, що він у природі робить. Він не йде ні від кого зі своїм ділом. Навіть просить і благає, як своїх дітей, щоб хоч трохи пробували це діло робити, чим є можливість жити і жити.

 

158. Це буде не щось таке, а чоловік. Він же для цього діла народився, і хоче нам, таким молодим людям, передати. Моє таке є писання як било, так і б'є всю минулу історію. Вона нашого молодого чоловіка гнала в шию, щоб він у своєму житті не робив те, що йому було від цього шкідливо. Хіба це є наше життя, яке ми створили. Воно у нас є таке важке і шкідливе, але його в природі слід було робити. Це така між людьми історія, яку вони самі побудували, один від одного йти. І за швидким гнатися, щоб наздогнати, і таким не лишатися, як він. А зробитися більше і краще. Але біда одна є між людьми і природою. Той правий у житті, хто сильніший, той і переможе. Чоловік народився для життя, він цим шляхом не пішов.

 

159. А пішов по тому шляху, де довелося знайти один час хороше і тепле. Це є, і буде воно одне, яке нас усіх у житті приводить до поганого і холодного. Ми від цього хорошого і теплого вмираємо. Так навіщо ж ми з вами так живемо. Та одне – землю плугом перевертаємо щорічно. І кожен раз у самих така є думка велика про великий урожай. Взяти з цією земельки стільки багатства і прибутку, скільки ніхто. А як же бути такому чоловікові, хто у себе цього не має. У нього теж є думка така, щоб обов'язково отримати. Він усі свої думки примушує перевертатися з місця одного в інше, і про те не забуває думати. Як же так, у нього є, а у мене немає. А коли природа мені дасть, це вже мій прибуток є.                       

 

160. А в річці у воді живому тілу не холодно, а тепло, енергійно, добре. Ми з вами зустрічаємо дні такі, при яких падає температура. Холод доганяє, а люди всі до одного чоловіка в природі ховаються. Вони залежні в ній. У них є все для того, щоб пожити та поласувати, слідом за плугом походити. Та подумати, як не думали всі живі люди. У людей собаки стали не злими, їм захотілося собак зробити злими. Взяли кота, посадили в мішок, запрягли коней, і поїхали в степ для дресирування, собаки слідом за ними. І от кота випускають, щоб собаки його роздерли – так господар про цей випадок подумав. А кіт не пішов туди, куди хотів господар, він врізався в зад конячки. Вона від цього моменту схопилася своєю швидкістю додому.

 

161. Їх не можна було втримати. А двері, ворота зачинені – вони і врізалися. Коні загинули, і розбився господар. Ця історія була, вона повинна відбитися. Це зробила в історії кішечка. А коли собака невелика взялася за верхню губу, вона вкусила, то тут вже не було, куди діватися. Як тільки єдиний маленький жайворонок від яструба ховається, у нього серце б'ється. Як у нашого маленького дитя, як йому хочеться волею опанувати, як йому хочеться у себе силу мати. Воно на ніжки стає, воно ними крокує, і саме між нами думає. Каже саме собі. Як це виходить у житті своєму, що він починає до всього такого. Як це було, що чоловік народився живий енергійний, він став у процесі свого життя в природі цей маленький чоловік.

 

162. Він починає придивлятися, слухати. Його тіло примушує розуміти, береться. Що з хорошого, те вибирає. А з плачом від себе гонить. По дорозі протоптаній біжить. А от коли грязь, нікуди не гожа. Природа, вона нам усім не потрібна. Але куди ти їх, ці дні, у природі дінеш. Таке в природі ніколи не буває одне, щоб було погано. Людина народилася, щоб жити. У людини один напрямок у житті. Як би такій людині мати таке щастя, з яким би довелося жити не так, як прожили наші всі предки. Вони не хотіли бачити, і не хотіли чути, щоб між ними і природою розвивався нестаток, наше з вами незнання. Коли ми тільки здорові люди, у житті стараємося жити.

 

163. І от наші люди такі, вони жили розкошуючи. Вони сіяли щорічно на зораній землі хліб. Для цього діла весь рік безперервно дні зустрічали, проводжали. Без праці не залишалися. Вранці починали, ввечері кінчали. А про те, про що ми не знаємо, ми з вами беремо, хочемо зробити в природі. Вона від нас чекає, але ми з вами не хочемо розуміти. А у неї є дві сторони для нашої людини. Одна дорога протоптана, інша ні. Ми звикли ходити на виробництво, з виробництва, поки нас носять наші ноги. Ми на них звикли ходити, і бігаємо ми на них. А от втомлюємося, вони примушують на них не ходити, а лягати в ліжко, начебто щоб сил набратися. Чоловік для цього трудиться, копається в цьому.   

 

164. А раз він копається, він там шукає. А коли він це знайде, присвоїть до себе, і скаже слова: це, мовляв, моє, але не ваше. Я це хороше живе знайшов. Хочу, щоб воно жило. А раз воно живе з нами разом, ми вважаємо, це наше. Природа, така вона річ. Сьогодні вона тобі дасть як така, а завтра вона від тебе відбере. І це на білому світі перед людиною буває. Він сьогодні, скажемо, здоровий чоловік, що він тільки в житті своєму не робить. Одне хоче, щоб у нього був прибуток. Він цим росте, і думає про це кожен день і ніч. Щоб він погодився з природою такою, як вона йшла, і прийшла до нас все це зруйнувати. І те людині зробити, щоб вона знала про неї таку. Вона є сила одна з усіх нас.

 

165. Якщо тільки хочеш почати це, то ти, такий чоловік, берешся. Хіба це погано буде, якщо в господарстві прибавляється життя. Ми в природі бачимо цю штуку, але не впевнені в те, що це в людях не буде. Ми не знаємо так природу, як доводиться її знати. Вона так це даром людині не буде все це давати. У неї є дві сторони. Одна є хороша, інша є погана. Те, що ми хочемо від неї отримати, вона нам дає всі можливі види. Це було в природі, воно буде при розвитку в неї. Але погана сторона, вона ще чоловікові свідомо не служила в його житті. Вона йому створювала в природі стихію. Він у неї через хороше життя гинув, тобто вмирав. Його люди, як непридатного чоловіка в його такому житті, у землю закопували.

 

166. Хіба це буде добре цьому чоловікові, хто у свій час жив, він і зробився мільйонером. А коли він цією хворобою захворів, то він у природі шукав для життя свого порятунок. Він не знайшов у природі таких засобів, такого чоловіка, який би йому в житті допоміг. Він зі своїм багатством ділитися пополам, відмовляється від нього. Він каже сам собі. Навіщо я це діло робив у житті. Аби я з цього приводу не клав камінь на камінь. Я йшов на віки віків у житті своєму в землю. Мене люди закопали у своєму вбранні. Я тепер лежу в прахові, і до себе магнітом тягну всіх інших,  хто в дану хвилину в дану годину робить у природі те, що ми зробили. У нас розрослася в природі економіка.            

 

167. У нас, людей таких, як ми є на білому світі. Всі наші люди, що імущі у себе, живуть на землі цій, можна сказати прямо, королями. Що хочуть, те й роблять. У них вийшло. Вони через це живе вмирають. Чоловік жив тоді, коли у нього було, в чому жити. Він мав одне, він мав друге, він мав третє для того, щоб у природі ним хвалитися. За плугом ходити без нічого ти не будеш. У тебе думка не буде мислити про це все. Чоловік цю землю оре і кладе під сніг для того, щоб у житті своєму було в нього. Він на цьому всьому базується, йому вірить, цьому багатству. Він одяг на себе на своє тіло надягає для того, щоб обов'язково піти на якийсь час від природи. Він у цей час робиться в житті своєму красень, із красенів красень.

 

168. Каже він нам. Я, мовляв, від цього сам захистив себе. Мені в одягу робиться тепло. Він мене оберігає від усього поганого і холодного. Якщо у тебе не буде всередині своїх власних сил з твоєю волею, то ти ніде їх к природі не добудеш. Ти чоловік живий енергійний у цьому ділі, ти свої сили втрачаєш в оточенні. Ти чим одягнений? Одягом. Чиїм? Природним. Він тебе не обігріває, а твоєму здоров'ю дуже сильно заважає. Тіло живе витрачає свої сили на це все. Мертве з живим на правах своїх разом не живуть. Те, що в природі зробила людина своїми руками, це є добро природне. Людина один час живе, красується, лізе з цим ділом на гору, щоб це добро мати. Це добро довго не красується, а на людині гине.

 

169. Якби одяг від людського тіла не відбирав тепло, він би на ньому не замерзав. Чоловік, що наївся, у ньому холоне так, що в цьому добре йому не втриматися. Він не живе в ньому, а відмирає. Так що ми із цього всього не знайшли у природі життя, а знайшли у природі смерть. Ми через це помираємо, нас це все псує. Якби ми в цьому всьому знайшли якусь користь, ми б залишилися в живих. Скільки пройшло в житті різних людей. Були ледве не богатирі. Вони у нас де поділися? Ми їх у землю закопали, як залежних людей у цьому ділі. Вони були плугарі орати землю. У них не було такого сильного, як перед нами, людьми, виявився наш простий руський чоловік Іванов. Він Переможець природи, Учитель народу.

 

170. Він учить людей, як буде треба, щоб у природі нашому чоловікові не застудитися і не захворіти. Він на це діло нас. 1970 року 30 жовтня передав прогноз. Буде зранку штурм природний до снігу. У цю хвилину їде, пів на шосту ранку сідає на площадку в електричку. З ним сідають багато хто, хто його знає добре. Але ніхто не наважиться, і в цій справі нічого не запитає. А я б їм як таким сказав. Що ви робите. Ви ж такі є люди, як і я перед вами такий один чоловік. Мій такий вік, таке моє життя. Скільки вас на білому світі, ви самі захищені, ви від цього залежні. Для вас потрібен плуг не такий, як він до цього був. А зараз цей плуг не знадобився.

 

171. Чоловік цей ось, він же не потребує його. І не думає він багатіти в цих умовах. Це ж є люди наші такі, яким годи, годи. А якщо щось не так, то вони знайдуть, що тобі сказати. Я, каже, якщо тільки почну говорити, то люди вчепляться за це діло самі. А зараз ми проїхали Гірську, потрапляємо в Шахти. Люди себе міняють. А коли ми сіли, говорить каменоломня, то ми виявили людину не в такій зовсім формі. Коли він побачив наш прихід до нього, ми його оточили небувало своєї цивілізованістю. А в цей час десь узявся глухонімий, став по-своєму змушувати. Він його не розумів. То глухонімий випросив паперу і ручку, взяв і написав. Він знав, звідки цей чоловік.                     

 

172. Тут-то мене, такого чоловіка, примусило дечого людям сказати. Я їм став говорити. Ваше все у мене є, тільки немає мого у вас. Одяг вам тепло не створює, а навпаки, він від вас тепло відбирає. Що ви їсте сьогодні, завтра і так далі, не допомагає в цьому ділі, а заважає. Колись треба псуватися. А в будинку ми задихаємося на нашій постелі, на пуховому ділі.  Я їм кажу. Я це, що ви робите, не роблю і не визнаю. Ось що почули від мене люди. Що не потребую їжі й одяг так, як воно і є в природі. Вона годує нас, вона нас поїть, вона нас одягає, і в будинку нас тримає як таких. Доти ми живемо, поки не захворіємо А коли захворіємо, то тоді не питай.     

 

173. Люди доїхали до Будєлова, там на завод злізли. Сів сюди працівник редакції «Молот». Він побачив Іванова, вирішив до нього підійти. Вибачився, запитав: «Ви Іванов?» Я йому відповів: я Іванов. «Як це вийшло, що ви такі загартували себе?» Я йому кажу: аби чоловік хотів, він обов'язково доб'ється. Він був з цим згоден. А от з таким згоден не будеш, що людина не буде їсти. Цього не можна буде зробити. От що він сказав йому. А Іванов доїхав до Сільмаш, і в тролейбус до автостанції. Зайшов у кімнату шоферів, з ними, як водіями, привітався. У них запитав про автобус Краснодара. Щойно пішов, о 8-й 15 хвилин. А тепер буде в 10 годин. Автобус буде Ростовський. Цей час доводилося. Хто про що, а про Іванова не забували. 

 

174. Йому дали місце передчасно. А він був упевнений в тому, що йому доведеться зустрітися з іншими людьми. Приїхали ми в Криловську на автозаправку. Кажуть водії: «Ми будемо заправлятися, на 15 хвилин вийдіть». А я, як загартований чоловік, по профілю вперед побіг. Дорога була з камінчиками, дуже важко було наступати. Але я все ж у цих умовах пробігся, мене підібрали своїм автобусом. Ми в іншій заправці заправилися. Я тут уже не вилазив з автобуса, де довго заправлялися. Наше діло було одне – доїхати до Краснодара. У пів на п'яту ми туди приїхали. Я зайшов у автовокзал, а люди всі були біля. Як же так, що він, мовляв, роздягнений. Я запитав про автобус Красноармійський. А він був зовсім на іншому вокзалі. Я залишив цю справу, пішов у вокзал залізничний, який відправляв поїзд на Москву через Ростов.

 

175. Я закрутився з черговим по станції. Вона йому розповіла, коли куди проходять якісь поїзда. А в цей час прибув на станцію. А за мною прийшов міліціонер, він запросив у відділення. Я там довго не затримувався, вийшов. А народ на мене такого з недовірою, щоб я такий не жив, і не показував сам себе. Я – у вагон, а мене – з вагона. Але все ж поїхали, пішов наш поїзд на Тихорєцьку. А молодь мене оточила, усім хотів довести. Мене не знають. Я пробирався до Тихорєцької, вона мене знає, вона про мене хорошої думки. Я чого тільки не говорив, намагався нового дечого сказати про те, що люди не знали. І деякі не хотіли навіть слухати.

 

176. Сам про все світоглядне говорю. Та думаю сказати про життя одне, як ми це діло побудували. У нас у житті такий великий нестаток. Одного немає, й іншого немає. А щоб у нас було, ми цього не мали, щоб мати. А от про це їм скажу, що я зовсім не їм. Народ слухає, до мене йдуть, всякого роду ставлять питання. Мені доводиться їм відповідати. Я до цього готувався. Мені природа на це все допомагала. Вона говорить. Якщо я, як природа, взялася за це все діло, я вихователька цього чоловіка, хто не став на собі носити свою красу. Він не став перед людьми нею так хвалитися. А взявся за істину, за те, що слід. Він став сам себе так загартовувати, як не гартувався в житті ніхто.      

 

177. Йому, як чоловікові, підказала. Він зараз ринувся в природу, людям молодим самого себе показати. Він не боїться природи так, як боїмося ми її. Він виїхав з дому для того, щоб зустрітися з природою нехорошою. Йому треба холод, особливо білий сніг, якого всі люди дуже сильно бояться. Вони живуть за рахунок того, що вони самі зробили. У них своя власна лопатка гостра, пряма ручка. Він нею землю копає, він її риє. Хоче сам собі сказати, це в природі для нього буде треба. Він так навчився жити, у нього в руках не одна лопата, щоб нею ямку доводилося рити. У нього в руках гостра голка, чим він сам навчився собі одяг майструвати. Він сам його для самозахисту зробив з самого маленького зернятка, тонкої ниточки.

 

178. Він одягнувся до тепла, на нього надіється, як на якесь могутнє діло. Він надіється на плуг, на залізне виробництво, яке за собою тягає тварина. Її ми прив'язали, на мотузці стоїть. Ми їй умови зробили, вона у нас у сараї стоїть, чекає від господаря милостині. Він же сам розташувався, як якийсь барон у своєму житті. Для нього готуються з крові страви, а тварина чекає від нього солому суху. Він її годує, він її напуває. Він і запрягає її в хомут або ярмо для того, щоб цей плуг не стояв на одному місці, і нічого він не робив. Плуг силою примушує землю орати, та по ній потрібне зернятко посіяти. Чоловік цього всього є сам господар. Він не поїде в люди так, як поїхав Іванов.

 

179. Йому треба земля, йому треба сонце, йому треба вітер. Він до цього сам себе приготував їхати в Краснодар. І там себе показати таким, як у житті ніхто ніколи не бував. Глибока холодна в дощі осінь. У степу в цей час ніхто не обертається. Дощик землю поливає. А чоловік по ній, мокрій, роззутим спокійно крокує. Він своє право в природі шукає. Йому як такому в житті не треба буде плуг. Йому буде треба природа, вона його учить, що зробити з цими людьми. Вони не хочуть учинок його бачити. Вони добре одягаються до самого тепла. Він же не хоче вашого на собі носити. Він носить своє те, що всі люди мають. У них живі тіла, і у нього живе тіло. Вони його сховали, а він цього не хотів робити. Він приїхав до Краснодару на південь у такі умови, в які не треба було їхати.

 

180. Він приїхав, він приготувався не так, як усі приготувалися по своїх місцях їхати. Їх чекає дім теплого характеру. А от йому дім не буде потрібно. Ось що шукає по природі Іванов. Йому не треба ніяка в житті риба. Він приїхав до Краснодару не в теплий сонячний час. Якщо тільки комусь довелося зустрітися з таким чоловіком. А до нього прийшла на другому поверху залізничного вокзалу жінка молода. Вона циркачка, але у неї кволе здоров'я. Її примусила правда. Вона серцем до нього звернулася, у нього стала, як у чоловіка такого, якого в житті ще не було. Вона йому так свої слова піднесла: як це так, щоб себе загартувати. Я їй, як любительці в цьому ділі. Це Учитель стосовно цього, він навчився в природі, він хранитель усьому.

 

181. Він для цього і сюди приїхав, але люди наші цього поки не потребують. Вони живуть у природі одні, можна сказати, добре і тепло. Але інші живуть, сидять у в'язниці і лежать у лікарні. Про них вболівальника не знайшлося, і немає його зараз. А от Іванов, він у природі б'ється, на весь голос свій кричить. Сам просить вчених, щоб вони його праці друкували. Він їх сам написав, сам цю тему знайшов. Тепер ставить перед народом одного чоловіка, такого, як він, вболівальника, страждальця про життя. Не треба брати мене, не треба на мені це життя будувати. Треба обрати такого чоловіка, хто повинен зробитися таким чоловіком, хто буде ображеному, хворому чоловікові допомагати. Він є в природі цією силою, яка буде будь-якій людині допомагати в усіх його нестатках.    

 

182. От за цим сюди Іванов приїхав. Він в будь-яку хвилину і кожну годину свого життя може людині допомогти. Його недаремно народ своїм транспортом везе. Він від Краснодара приїхав, сидів на одному місці, а сам говорив про природу. Коли став доїжджати до Тихорєцької, йому доводилося підніматися. І йти по вагонах до ресторану для того, щоб по перону не бігти. І раптом ... на контролерів, які добре знають Іванова. Йому в його роботі, що він робить, обіцяють подяку. Але він не перестає писати про цього чоловіка, який на землю прийде, він уже прийшов. За наше все зроблене він нас усіх засудить, за те, що ми стали в природі жити за рахунок її. Здоров'я ми від неї брали, її поїдали, її зношували, і в ній жили, як у будинку.  

 

183. Ось що ми плугом робили. А зараз 5-лемішними плугом розводимо цю нашу економіку, яка розросталася. Вона нами створюється, вона нами робиться в природі, ми в ній умираємо. Ми, всі люди віруючі і невіруючі, в цьому ділі думаємо, гадаємо про своє життя-буття. Цього в житті не буде. А для чого я приїхав в Тихорецьк. У житті ми зустрічалися з чоловіком таким, якого ми бачили давно. Він у нас такий на землі єдиний чоловік зі своїми датами. Він своє ставить на ноги, ніколи не потребує сидіння. Куди б він не їхав, йому місце не треба. Він їде завжди на своїх ногах.  Каже. Я пишу стоячи. У мене думка про це не коротшає, а розвивається, як ніколи ні в кого. У мене думка одна – думати про поїзд, Кисловодськ – Київ його маршрут.    

 

184. А Іванову треба проїхати до Ростова. З ним начальник міліції цієї станції на цю тему розмовляв. Казав, що треба його посадити. Це поїзд швидкий. Він не потребує ніякого місця, сам стоїть та думає. Як же вийде, якщо треба буде в цей поїзд сісти. Це не фунт ізюму поїдати. Каже сам собі Іванов. А поїзд вже зайшов у станцію, за ним приходить по вокзалу начальник і міліціонер. Хочуть його посадити. Приходять, своє діло обробили. А начальник садить. Він мене в житті такому не бачив, а дав своє слово до Ростова довезти. Я залишився задоволений всієї Тихорєцькою адміністрацією. Вже у вагоні, мені дають на проході місце, я його не потребую. Поїзд рушив, без усякої зупинки ми їдемо до Ростова. А за цей час, якщо я не сяду на місце, скільки можна обдумати. 

 

185. Я начальнику говорю. На базарі не бував. А їздив і їду в природі для чоловіка одного лише того, що робиться на сьогодні в людях. Вони таке життя на собі розвили. У них виявилася така політика і така економіка, з якою доводилося щось зробити в житті своєму. Ми для цього на землі живемо, і придбаваємо для себе те, що буде треба в житті. Ми під ногами весь час топчемо цю нашу землю, її щороку ворочаємо плугом, для того вона нам потрібна. Ми про неї ніде і ніяк. Самі хочемо у природі навчитися з якого-небудь старого історичного на нове. У нас з вами і раніше це було. Наш дюймовий плуг орав землю, через нього наші люди багатіли, але не були цим задоволені.

 

186. Ми прибавляли, і в будь-яку хвилину у нас виросте велика кількість. Тільки ми одне робимо, а за друге хапаємося.  Це буде наше діло. Ми звикли, щоб у голові стояла така думка про моє таке діло. Невже це історія, на яку я по дорозі натрапив. Ніхто не хоче потрапляти у в'язницю, і ніхто не хоче лягати в лікарню. Всі до одного стоять на черзі. Ми б, може, і не потрапили туди, і не лягали в лікарню. Нас з вами примусила там бути необхідність, яка зустрілася з людиною по дорозі. Я, каже, не думав у житті бути таким злочинцем, але мене такого примусив чоловік. Він біля мене повернувся так, як я не хотів його бачити. А у нього кишеня була, я помітив, що у нього там гроші.   

 

187. А раз там лежать гроші, я задумав їх витягнути. Моя в цьому ділі професія. Довго не думав, туди рукою. А мене як такого помітили, як я ці чужі гроші забрав. Я піймався, на мені справу створили, і представили в суд. А суд народний засудив, і покарали строком. Сиди стільки, скільки дали. А у в'язниці сидіти важко. Одне думаєш про свій дім та про близьких. Як не хочеться в цих умовах просиджувати. А скільки нас таких, тут люди всякої назви. Ми сюди не хотіли потрапляти, діло наше примусило. Краще бути в життя у великому нестатку. Це буває хвороба, та ще яка. Можеш від цього захворіти, і тобі природа не дасть своє здоров'я. А без усякого здоров'я свого людині зробиться погано.  

 

188. Ми любимо на голові носити чуб, і любимо одягатися до самого тепла. А в природі одне не стоїть. Особливо на півдні під час літньої пори жарить природа, а в ній пече сонечко. Воно часто буває, без усяких хмар атмосфера. Ми, люди старого покрою, взялися за природу так, як вона в житті своєму не очікувала від нас, такого в природі прогресу. Тільки що чоловік наш маленький народився, вже ми думаємо, а що буде йому треба в його житті. Якщо тільки дівчинка, то їй доводиться на голову надягати хустку, як якусь красу в житті. А хлопчикові шапку, подібно до того. Він робиться у природі чоловік, та ще який він мислитель, хоче сам себе цим багатством у житті добре і тепло огородити.

 

189. Ми всі такі народжені в природі люди, боїмося залишатися без усякого самозахисту. Найголовніше, це є в житті своє. Людині треба плуг, чим землю орати, з неї робити грядку. А без усякої вологи нам не залишатися. Ми звикли зустрічати природу, з одного боку. А з другого боку, ми ховаємося, залазимо на всю зиму на півроку в свою халупу, і там ми просиджуємо день і ніч. Ми там самі себе годуємо, самі себе одягаємо, і всю ніч безперервно спимо, робимо своє задоволення щодня. Ми без сніданку, без обіду і вечері ніколи не залишаємося. У нас у будь-якого господаря на це діло заготовлено всякого роду продукт. Людина тримає запас, цю нашу картоплю, яка нам дає суп, або борщ. І з м'ясом, і без м'яса, а з чистою водою.

 

190. Ми з вами досита наїдаємося. А потім беремо, себе прикрашаємо. Що є, на себе надягаємо. Якщо хлопчик, йому треба штани, чоботи. А якщо дівчинка, їй треба спідниця і туфлі. У чому їхнє все життя, вони дуже сильно цьому всьому ділу вірять. Намагаються із землею цим плугом борсатися. Земля так без плуга плодів ніяких людині не дає. Тільки сніг із землі випарується від температури, вже чоловік на землю зі своєю снастю з зернятком волочиться. Він поспішає захопити в землі вологу, що створилася природою. Сам по землі тягне на колесах, і тягнуть тварини. Теж за собою тягне залізні. Йому дерев'яні борони роблять із землі грядку. Сам господар через плече несе мішок із зерном. Він його направо, наліво кидає. Сам просить у цьому Бога, щоб про його він не забувся.

 

191. А послав таку велику для всього діла природу, щоб вона йому надіслала кожного дня таку приємну погоду. Особливо щоб кожен свій ранок сходило яскраве сонечко. Воно нас, усіх людей, будило від свого солодкого сну. Воно всім несло своє багатство. Чоловік піднімався швидко з ліжка. Сам знав, що буде треба в природі зробити. Весь день проходив своїми ногами по цій землі. Зробив для себе цю грядку, у неї посадив зернятко. Його діло тепер – чекати сходів. Він одним днем сам себе весь рік прогодує. Це він робить одне. А друге, він добуває одяг, сам собі в цьому ділі самозахист. Чоловік у цьому всьому збирається, робить собі це все не погане діло в житті, а робить хороше. Він просить Бога, щоб він йому вродив такий урожай, якого треба зібрати. А чим зібрати, якщо у нього одні руки.

 

192. Кажуть, який він добрий чоловік. Яку він зробив у природі для цього свою фізичну роботу. У нього у дворі чого тільки немає з тварин. А їм треба корм, чим годувати. І це все у нього є. Сам у себе відчуває фізичне здоров'я. Все він робить сам. Він творить в будинку сам для того, щоб було, чим наїстися. На цілий рік на все готується. Чоловік цьому всьому, що він бачить у себе, вірить, як своєму оку. Тим, що чоловік у житті своєї став мати, перед усіма людьми хвалився. На весь голос говорив. Це його було діло, він сам без кого-небудь це все зробив. А найголовніше з усіх, це природа, вона все це наробила. Всі вчені є. Він не знає, що в цьому зробити, щоб більше від цього всього мати. А на це все його бажання.

 

193. Розривається його вита линва. Вона не стримала його особисте здоров'я, яке в чоловікові зародилося, і до часу жило, піднімалося. Ось що робив своїм тілом чоловік до того свого часу, поки він не втратив своє здоров'я. Коли це все у нього обірвалося, серце не стало битися, а мозок перестав мислити, життя перестало рухатися. Зупинилося все, і стало слідом за ним відмирати. І померло все те, що було в житті. Його тепер не стало, як не стане цього плуга. Він не буде потрібен без цієї людини.                                 

 

1970 рік 4 листопада. Іванов

 

:7011.04   Тематичний покажчик

:Бог Землі   27, 33, 114, 115

:Хороше й тепле, холодне і погане   28, 30, 1233, 159

:Що буде без плуга   31, 33, 56

:Молодь    54

:Обігрівати самих себе    57

:Перша людина   60, 87

:Богу треба всі національності    115

:Здоров'я     133

:Кинути предковую життя    143

:Учитель рятує від смерті    146

:Безсмертя    152

:Одяг    168

:Праці Учителя друкувати 181