Поїзд. 1969.11.ч.1

Іванов Порфирій Корнійович

 

Частина 1. С. 1 — 100.

 

Редактор, перекладач – Ош. Редагується з благословення Іванова. (Див. Паршек. 1981.02, с. 115, 127).

 

1. Мій маршрут лежить прямо від Ростова на Дону до Москви.  Моя бригада прийняла для того, щоб у ньому моєму народові доводилося своє місце у вагоні з провідником мати. Наш потяг осадили за командою в свій намічений час. Ми, всі люди, чекали, як якусь особливість. У нас на руках були квитки.  Ось, ось по всьому вокзалу нашого міста прокричала система нашого радіо.  Ми були готові.  Обслуга вокзальна по порядку направляє пасажирів цього поїзда.  Люди не з однієї місцевості сюди потрапили, їм доводилося кожній людині підходити до свого вагона за квитком, ставати в чергу. А провідника справа така – дивитися за посадкою, щоб до неї не пробрався безквитковий пасажир. Каже вся підготовлена бригада.  Ми для цього робимо нараду.

 

2. Нас учить стосовно цього обстановка старших наших працівників. Ми просимо, щоб наші люди в наших вагонах дотримувалися тиші й повного порядку, за своїм місцем дивилися.  Це ваш був у нас відпочинок. Нашим відходом з місця, є такі доручені люди, вони своє око від стрілки годинника не відривають. Чекає цього моменту відправлення не один черговий по станції.  Чекає, найголовніше, водій цього електровоза. Та й народ весь, що належить до цього діла.  У них думка така, щоб швидше їхати.  Навіть під вагонами колеса не крутяться, вони чекають команди від диспетчера.  Він теж сидить на своєму місці, служить народу, щоб водій цього составу знав добре своє діло.  Рушати  з місця треба, щоб люди не ображалися, а сказали про наше вміння це робити.  Ми для цього діла вчилися.  Нас народ оточує, може говорити про весь такий пробіг за цим профілем.  Ми, як водії, його кожного разу дивимося, примічаємо, робимо все.

 

3. А попереду наша природа на кожному місці свого пробігу. Ми за графіком відправилися, нам команда подалася, вчасно черговий свій сигнал підняв угору.  Наша радість нашої праці вхопилася за те, щоб дати свій сигнал.  Ми відправляємося.  З нами, може бути, їде рядовий колгоспник, він поспішає потрапити в свій будинок, він відпочивав на Чорному морі. Також відпочивають наші люди, їм всі місця були надані за те, що вони хороше нам зробили.  Їде нашим поїздом будь-який науковець фахівець, він теж на своє трудове місце поспішає.  А зараз його пасажирське діло – разом з іншими людьми їхати і знайомитися.  Перед ним вибачатися, у нього, як сусіда, запитувати: ви звідки є, де ваше місце проживання?  Я, він говорить, проживаю в колгоспному селі Вешенського району.  Ми живемо на Дону, з нами разом живе наш донський письменник Шолохов.  А ми вирощуємо на Дону.

 

4. Ми, він говорить, оремо донську землю, хліб своєму народові готуємо.  А ми, говорить ростовець працюємо в Сільмаш. Робимо ми комбайни для того, щоб ви свій посіяний хліб, що росте, стиглий  косили, молотили.  І по конвеєру його давали нам, державі, для того, щоб це наше зерно потрапило на млин, і змололи біле хороше борошно. Це тепер робиться нами всіма, це борошно завод хлібопечення отримує, і пече нам всякого роду і буханки, і булочки, і бублики.  Все це нам робить тепер машина.  Каже дідусь за своїм ростом, який сидів збоку.  Раніше ми в селянстві мучилися.  У нас доброго не було тягла, навіть не така снасть, якою доводиться обробляти цю землю. Ні плуга доброго, ні борони хорошої. А хліб був треба. Грядку на землі робили з хорошої оранки.  Зерно сіяли руками, а волочили боронами.  Щоб зернятко скоро вхопилося, треба йому потрапити у вологу, а тоді воно росте.

 

5. Все це робилося нами, людьми такими, не озброєними. А зараз у нас, таких людей, не одне це змінилося. У борозну пробрався залізний конструйований трактор. Соха колишня пішла, вся жива худоба зі своєю силою теж забрався.  Нам тепер не страшно, все на колесах по грязі крутиться, вантаж везуть у степ.  А наше робоче місце на шахтах, у заводі разом з фахівцем інженером.  Ми разом вам, як сільському господарству. Нашому колгоспникові треба техніка не яка-небудь для землі. Йому треба машина роз'їжджати по всій території. Наш селянин любить хвалитися, як на цьому «Тихому Дону» хвалиться перша бригада поїзду зі своїм прямим начальником. Ми прикріплені для того, щоб обслуговувати пасажирів, що сіли на своє місце.  Він у нас в зручному місці і в хороших умовах.

 

6. Нас як таких Ростов Дон проводив своїм відходом.  Ми на ходу залишили Кизитиринку, залишили Аксай зі своїм Доном.  А через Тузловку проїхали, нас зустрів Новочеркаськ. Зі своїми пасажирами роблять в наш поїзд посадку.  Черговий по вокзалу, черговий по станції свої місця займають.  А сигнал горить червоний, водієві це не дорога. Він дивиться в розклад, не відводить своїх очей від стрілки годинника, яка змусила змінити своє червоне світло зеленим.  Новочеркаськ вклонився цьому поїзду, що прийшов.  Сказав спасибі за те, що моїх людей не залишили, а посадили у вагон.  Всі цьому були раді, у наш поїзд прибавилися люди, вони їдуть до Москви. У них законна відпустку, їм хочеться час провести в нашій матері столиці. А поїзд електровозом дає свисток. Треба буде готуватися, щоб зайняти місце.

 

7. Ми, кажуть ті, що їдуть, рушили, нас Новочеркаськ гонить, не хоче, щоб ми простоювали.  Оператор точний відхід з Новочеркаська «Тихого Дону» доповів диспетчеру. А в пасажирів своє бажання з'явилося про що-небудь таке в житті своєму розповідати.  Ми свою молодь ведемо по дорозі прямо в ціль для того, щоб їй жилося добре і тепло.  Став розповідати про одне те, що хотілося в житті нам отримати.  Для нас хороший одяг майстром робиться. А їжу готують для нас, таких людей, найсмачнішу жирну, солодку. Ми всі в цьому поїзді № 45 можемо піти в ресторан, і там за столом вимагати будь-яку їжу, приготовлену кухаром.  Та й по-сусідськи зустрітися можна, познайомитися, хто звідки є.  Я, каже пасажир цього поїзда, робив посадку в Ростові.  Їду я в Воронеж, хочу провідати близьких своїх рідних.

 

8. А у нас у Радянському Союзі немає між нами чужих. Я, каже знайомий. Ми познайомилися в поїзді, їдемо разом в одному купе. Я повинен сказати, як ростовець.  Працюю на Сільмаш давно, роблю деталі і складаю комбайн. Ми їх посилаємо в місця, що потребують. Там де люди спільно з ученими агрономами взялися за свою землю.  Вчасно під зиму восени зорали, цю зяб вони поклали під сніг. А тепер ми з вами чекаємо і готуємося зустрітися після такого нашого зимового морозного холоду. Для нас має наблизитися зі своїми теплими днями наша прекрасна, завжди вона і до нас приходить в році один раз. Цей сніг, якого промені сонця проганяють, робиться водою, і береться силою, хоче за своїм місцем пробігти. Ці якості, зроблені природою, для нас є завжди новими, так як це робиться природою.

 

9. Такого діла, такого місця ми ніколи не бачили, а зараз є воно, і буде воно перед нами таким.  Ми з тобою двоє їдемо в цьому ось поїзді, подружилися ми з тобою. Тепер в ресторані за ось цим столом.  По проходу ми не зупинилися, а пробігли на своєму ходу цей Хотунок, якому треба було низько-низько своєю голівкою поклонитися і сказати свої слова.  Ми, це не трудівниця електричка, яка іде завжди через дві години, вона нашого брата розвозить від самої Лихої.  Вона на самому маленькому ходу забирає всіх людей, що чекають.  Вони можуть тільки на нашу таку швидкість подивитися. А от їхати на ньому так, як ми.  Хоч рідко, але їздимо ось цими поїздами. А зараз нас з тобою, таких людей, хто в ресторані користується як ніколи ніде за ось цим столом.  Нехай інші скажуть нам і позаздрять, що ми такі є люди, випадково зустрілися і разом їли.

 

10. Нас з тобою чекають у тому місці, куди ми за квитком їдемо. Як завжди чекає наша робота на виробництві, яку ми вміло робимо. А в сільському господарстві є дуже багато різної роботи, так і цих поїздів у нашому союзі.  Вони направлені від самого села до самого міста, району та області.  Ми звикли на колесах кататися, возити самих себе, та інколи наші люди свій продукт. Їм треба буде його продати, а іншій людині треба буде купити.  Базар нами введений для того. Це місце є, щоб наші люди своє наявне привозили, і за ціною своєю продавали.  Наше таке в природі діло, ми на це закладаємо свою працю, щоб у нас вийшли лишки. У нас земля дає нам прибуток.                      

 

11. Ми по ній їздимо, стараємося потрапити туди, куди це треба буде.  Ми намагаємося від поганого діла відірватися, і прийти до небувалого хорошого. Ми вже проскочили на ходу цю відстань, в якій багато людей жило і своє діло робило. Ми придбаваємо вугілля.  Запалюємо в заводі всю вогняну систему. Треба нам залізо – ми його придбаваємо.  Треба нам сталь – ми її робимо. А з цього всього голку придбаваємо, і також нам потрібно шило.  Ми одяг шиємо, і також шиємо чоботи.  Ковадло обробляли, і на ній тягнемо із заліза деталі, які ми поїздами розвозимо.  Це буде треба.  Місце оточили своїм ім'ям.  Для нас був пробіг від Новочеркаська до самих шахт.  Хто тільки з нами по дорозі не зустрічався, і хто на нас своїм оком не дивився. Ми бачили, намагалися повз його проскочити. Вся земля, котра у себе тримала.

 

12. Вона нам ростила і готувала чоловіка, щоб він робив у природі.  Ми цього поїзду є водії, їдемо своїм рейсом.  Для нас кожне будівництво, ми його бачимо, і хочемо сказати сусідові, та й цьому нашому місцю, що проїжджаємо: ми завод Сільмаш.  І ми залишили також завод виноробства і рибну донську частину.  Проїхали повз овочевого заводу також.  Ми залишили на нашому пробігу скляний завод.  Вся хімія Новочеркаська, і електровозне виробництво, ми їхали біля агрономічного викладання, військового табору теж.  Ми на цій місцевості залишили тут же поруч.  А коли ми пробиралися до каменоломні, наш поїзд зустрів вугільні шахти нашої області, на яких навчаються і працюють практично наші народжені діти.  Їх, як дітей, змусила вся наша людська обстановка.  Ми з вами для цього діла цих дітей вкинули в природу, вона їх зустріла.  Вона їх ростить, і вона їх здоров'ям оточує.  Каже їй, як дитині близькій.

   

13. Я, каже вона, вам цей поїзд.  І от ми приїхали в місто Шахти, нас з вами зустріли шахтарі.  Ми зупинили свій поїзд, червоне світло був перед нами.  Я якраз у цей час глянув на свій годинник.  Стрілки показували 8 годин з хвилинами.  За календарем показували нам 17 число. У цей час нам доводилося відірватися, і їхати прямо перед териконом на станцію Гірську. З ким наш ростовський диспетчер на тему цього поїзда розмовляв.  Він у оператора питав про наш пробіг.  Ми йому відповіли.  «Тихий Дон», поїзд № 45 йшов строго за графіком. Ми його о дев'ятій годині пропускали, він пробирався по електричному світлу між нашими лісами в наше місто Червоний Сулін.  Він у літній час не приймав, а як такої поїзд мчав мимо, забував своєї такою швидкістю.  Наші сулінци раді таким поїздам.  Але нічого ми, сулінці, не зробимо.  Міністерство так ввело графік, примусило.

 

14. По цій дорозі і Волгограду поїзд ішов, і Саратову, також Тамбову.  Архангельську, Новосибірську, Караганді.  А в Сочі, Адлер і Баку поїзда повз нас, сулінцев, на тиждень туди, сюди проходили.  А жінка, одна пасажирка, стала про це в людях розповідати.  Ми люди такі, хочемо хвалитися набором, як борщ у нашій місцевості для першої страви готувати.  Мода наша така.  Вона каже про порядок, про руки наших добрих людей на Дону.  Я, каже вона, така жінка, за собою беру цей ось приклад, як щодня доводиться цю їжу готувати.  Я в будинку найголовніша господиня, на мені всі мої ключі знаходяться.  Якщо це буде треба що-небудь, я починаю куховарити на розведеному вогні.  Спершу я воду ставлю на плиту, сіллю посолю.  Я вже порядок роботи у себе маю. Хочу сказати.  Ми для цього живемо, на всю холодну пору запасаємося. У нас вириті глибокі льохи, без цього ти не залишаєшся.  Для тебе ці ось двері доводиться щодня відчиняти та зачиняти.  Там у нас все варення лежить нашої людини.  Особливо ми для цього засолюємо в природі на цей час капусту з хорошою якістю.

 

15. А у цих улюблених людей застосовується гіркий і запашний перець, лавровий лист.  Словом, це все робиться для нашого запасу.  А в цей запас лягає буряк червоний і морква. У піску багато зібрано картоплі. Ми з вами живемо один раз.  З докладом варимо цей борщ, і з докладом на столі наше приготування. Воно робиться в усяких умовах та в іншому місці, тільки різно.  І не так зовсім ведуть порядок, як ми, донські люди.  Можна сказати про ростовців  Вони зробили в історії, і пустили по всій території наш такий поїзд. Таку красу ми поки пропускаємо у своїх місцях нашої області, яка примусила у себе мати на цю справу своїх людей.  Ми з вами у своїй галузі. Не один наш такий за прикладом готувався у себе зробити для себе красу. Вона людину своєю формою і своїм фасоном показує на арені.  А чоловік наш шахтар нашої шахти трудиться, і хоче вугілля багато на-гора дати. А хіба сільське господарство, колгоспна система не хоче на землі зародити урожай.

 

16. А міліціонер зустрівся з неприємністю.  Мене примусили молоді хлопці у своєму вчинку з ними не погоджуватися.  Їх треба буде прибрати до законного порядку. Я, говорить особа, затримана законом. Дуже погано мені виправдовуватися тоді, коли люди нападають.  Це сторона та, в якій є все.  Вони живуть за прикладом не старого порядку.  Ми на це діло учимося, і хочемо сказати про наші шахти, наші заводи, нашу таку землю.  Ми, такі люди, у цьому придбаваємо собі життя.  У нас за цим дивиться наукова сторона.  Вчені люди роблять, говорять про те ж саме наше покращення.  Ми беремо.  А що було зроблено нами, такими людьми.  Особливо наш земний чоловік у своєму власному дворі чи господарстві розпоряджався сам собою.  У нього були, за селянським звичаєм, воли.

 

17. На їхні шиї клали з дерева ярма та залізні. Вони чіплялися за війці, закладалося притикою.  Якщо ми зібралися в далеку дорогу, то у нас з собою накладено у мішок на цілий тиждень свого печеного хліба. Ми з собою не забували брати сіль, сподівалися в дорозі на вогонь.  Якщо нам потрібно буде гарячу зварену їжу поїсти, у нас на це є картопля.  Ми її чистимо ножом, беремо пшоно, і готуємо степовий суп.  Яка в дорозі в нашій природі була принадність.  Ми без усяких розмов не сідаємо за стіл. Завжди згадували що-небудь хороше. Особливо наше втягування в цей шлях.  Ми з вами так від свого села не відірвалися, нас з вами примусили умови наші.  Ми надумали прокласти свою дорогу не з порожніми возами.  Наше селянське діло таке. Почули від когось, хтось    з наших людей почув про ціну на нашу пшеницю.  А вона у нас завжди була, і є, чим хвалитися.  І повезти на своїх волах цей вантаж.  Раніше були намічені на цій землі шляхи.

 

18. Вони нашого брата примушували ганяти в Ростов живу худобу. А зараз нам довелося з собою взяти свою власну пшеницю. І везти її в місто Ростов, або Таганрог. Ці два міста були нам прикладом. А ми, як селяни, на волах пробиралися.  Бувало, скажемо, передовому треба буде відпочити в якийсь час у цій дорозі. А людині треба буде в будь-яку погоду крокувати. Не одні люди по землі крокують, і не одні тварини живуть. Ми, кажуть птиці, у повітрі літаємо, а про землю ніколи не забуваємо. Як звір ховається в лісі, і самий злий звір ведмідь. А от сіренький зайчик, він нешкідливий з усіх. На кого вся людська нога не наступала. А сонечко так свої промені розпростерло від самого далекого краю.  Наш селянин думає про те, щоб ця чорна наша земля вродила багато.  Ми цим яром, цієї рівниною, яка не отримала того, чого слід.

 

19. Під'їхали ми до цього великого села на лузі. Там жили більшість багаті мужики. Я, говорить один з усіх, разом проживав.  Я бачив на них. 22 жовтня 1969 року.  Космонавт рухається.  Ми з вами це діло добре бачили, навіть чули як наші полководці уряду рапортували про завдання.  Ми, всі такі люди, що це нам у житті дає.  Якщо ми цінності на це діло затрачаємо. Ми закладаємо на це свій труд спільними силами, у нас це виходить.  Наше колесо не зупиняється, швидко починає крутитися. А ми на ньому намагаємося зручно, як птах, у повітрі пролетіти.  Нас з вами це не здивувало, і нічого для людини не зробило хорошого корисного, щоб ми з вами між собою в природі побачили легке.   

 

20. Як воно було, так воно і є, і залишилося на нашій людині.  Вона такою не народжувалася в природі. Її процес примусив на себе надіти цю красу.  Вона їй не допомогла, а сильно своїм завадила. У неї живої природної якості немає. Вона мертвим на живому тілі людини висить, як фасонна форма.  Ці люди досита наїдаються, начебто надовго. А потім беруть, цю красу надягають, і нею, як одягом, перед усіма хваляться.  Вона поки міцна, висить на тілі доти, до того часу, поки почне свій колір у природі втрачати, і прийде в непридатність. Ми, такі люди, до цього діла готуємося, і робимо іншу, не таку, ще кращу, ніж вона була. А потім вона також псується, і заважає здоров'ю людини процвітати. Ми так жили, так живемо.

 

21. Але відшукувати нового небувалого, ми не пробували відшукувати.  Без цього поїзда, і без цього хорошого одягу, і без їжі, і без будинку. Тобто, ми повинні пожити в природі холодно і погано.  Це тільки Іванов один-єдиний чоловік у світі на станції Сулін з Кавказької залізниці о 8 годині 57 хвилин стоїть не таким, як усі люди, яких ми брали в свій поїзд.  Вони сідали з квитком, їх садить народ, вони їхали з курортів, з гостей.  А Іванов, він такий один, ми його приймали без усякого квитка.  Він з нами сідав в одному купе.  Я, каже Василь Іванович, намагався з ним щодо цього розмовляти.  Він говорити вміє не про те, що було раніше, або це продовжується.  Він торкався нашої такої молоді.  Вона не природою виховувалася, а природою народжена.

 

22. Ми для цього діла народилися, і хочемо примусити себе в природі жити. Як ми себе примушували в природі робити, щоб ми у себе мали те, що нам буде потрібно для нашого життя.  Ми з вами працюємо в природі так, щоб у нас виходило. У нас для цього діла є джерело земля, ми від нього користуємося всередині і ззовні. Сировину добуваємо, а з неї робимо продукт, деталь.  Ми це все робимо для того, щоб ми не сказали про своє невміння. Ми думаємо, і хочемо самих примусити в цьому ділі створювати продукцію.  Один час ми будуємо собі з природи на місці свої будинки. А в них ми придбаваємо необхідність ту, яка треба буде в цьому будинку, як зручна сторона, яку ми робимо своїми руками.  Носимо на своїх ногах цей шитий одяг, хороші і зручну меблі.  І то ми все робимо, щоб нічого не потребувати.   

 

23. Треба буде посуд, а до нього ложка і ополоник.  Та й до столу треба буде не один наш випечений хліб, ми його готували до нашого столу. А на цей стіл готується руками. То ми ставили не порожні чашки. Ми в них наливаємо зварену на вогні з води належну їжу.  Чим їсти? У нас є зроблена з дерева ложка.  І до хліба ми кладемо залізний ніж, щоб різати. Ми цю буханку режим на шматочки або скиби для того, щоб добре наїстися нам.  Ми беремо в руки ложку і шматок хліба, його зубами кусаємо, і з повітрям разом цю рідину з хлібом жуємо для того, щоб нам його без усякої перешкоди проковтнути.  Ми не одну ложку рідини сьорбаємо.  Ми, як хороший млин, так і ми поспішаємо, і сильно в цьому ділі до поту робимо. Ми наїдаємося досита. А потім іти куди-небудь у природу надвір за чим-небудь таким.

 

24. Ми без одягу нікуди не ходимо, по холоду одягаємося до самого тепла, щоб зберегти самих себе у природі. У ній одне для цього діла на одному місці нічого не стоїть, а з місця одного в інше воно дівається. Нас у цьому прощає, не дає своєю повною зміною в повітрі. То одне в природі робиться, і робилося інше, а нашому братові, як чоловікові одному з усіх, треба захиститися від того, що робиться в цьому житті на нашій землі. Ми без взуття не навчилися залишатися. Надягаємо чобіт або черевик для того, щоб цим усім похвалитися. Ми знаємо, що в природі своїм тілом робимо. Природа як така нами такими в житті, що ми робимо, не радіє.  Вона, як мати рідна наша земля, бере і скаже про ранній час.  Це ми, як люди цього поїзда, а він у нас по нашій землі біжить по своїх сталевих рейках. А наше діло – сиди на місці, або спи, якщо ліг спати.

 

25. Твоє діло таке мертве. Тобі сниться сон, ти літаєш, як птах. Живеш дуже добре в природі, сидиш за столом, і один з усіх ділом пробіг. Ми з вами залишаємо свою місцевість, а до іншої наближалися, як якась технічна зроблена машина.  Вона зроблена за організмом людини.  Їй треба, як людині, одягтися, наїдатися.  Це так робилося людиною в природі, так робиться в природі і машиною. Вона по своєму всьому робить, більше від усього вона не піднімає. Природа за це все наявне на цьому фронті і машині, і чоловікові не дає в житті волі. Вона зношується, він теж, як машина, сходить з колії. А в природі є якості. На це всі наші люди не хочуть дивитися, бо це в природі погане і холодне. До себе природа тягне. Нічого з мертвого ніде довго не живе в природі. Одне живе тіло живе, і буде жити.

 

26. Хіба чоловік живий у природі.  Він так само, як і машина.  Вона живим чоловіком управляється доти, до того часу, поки не стане зношуватися.  У природи не зношується ніяка особливість живих тіл.  Залізо іржавіє, в залізі все міцне і мертве розбивається на друзки. А людина жива енергійна зі своїми силами, з волею може жити вічно.  Вона цього доб'ється через свою славу.  Для нього відчиняються знову ворота.  Він їх відчинить прямо до тієї мети, до якої треба буде.  Його ідея правильна, вона йде по дорозі, тій дорозі, якою не проходили люди.  Вони не хочуть нею йти.  І не хочуть дивитися на це все наявне в природі.  Коли люди всі помирають, їх кладуть в землю, і закопують в труні землею. Він вже не обігрівається, і йому там недобре. Люди цього не хочуть, а самі лізуть туди.  27. Немає.

 

28. Наше таке діло, ми робимо його так, щоб воно було видно. Це є живий факт. Ми на місці цього пробігу можемо говорити, який це небувалий новий наш поїзд. Ми його назвали «Тихий Дон».  Він нас усіх пасажирів підбирає. Це наше всіх таке діло жити на одному такому місці, і робити для себе особисто хороший, теплий дім, який ми ставимо на кутку своєї садиби. Ми його робимо не на один день, ми його робимо не на один рік, щоб у ньому жити, процвітати. Та в ньому жити, і про інше дуже сильно думати. Людині не один дім на місці потрібен був. Ми намагаємося це місце хорошим парканом обгородити для того, щоб чуже не заходило. Ми своє все намагаємося в цьому місці робити, як якусь будівлю. Нам потрібен у нашому дворі погріб, виритий глибше. І для цього каміння наламати, а потім його добре зі склепіннями викласти. А землю на цей камінь для тепла засипати, щоб у цьому погребі зберігався зимою сирий продукт.

 

29. Він придбавається літньою порою трудом, а потім його щодня витрачаємо. Ми вважаємо, в цьому ділі зберігаємо своє життя тимчасового явища. Приходить день завтра, нам як таким знадобилася денна їжа. Ми починаємо майструвати. Спочатку розводимо в будинку вогонь у печі, до цього діла наносимо в посуді води.  Кажемо: треба буде до сніданку зварити суп.  На це потрібно не одна вода.  Потрібно для супу картопля, та для заварки сало. Або м'ясо ми кладемо, щоб суп був перед нами заслужений.  От чого наш льох у себе має. У ньому не одна картопля зберігається. У погребі стоять діжки з різними соліннями. Люди солять капусту для борщу, вона вживається. Без цього основного борщу ми не зможемо продовжувати своє зимове життя. Для нас цей льох – це наше тимчасове сховище. Воно для нас є не на одну капусту. А в погребі може стояти діжка з іншими соліннями. Може солитися кавун, або яблуко мочитися і синенький, зберігатися морква і буряк.                   

 

30. Як ми доглядаємо, миємо цей состав, або окремий вагон. Як окремо наш господар теж прибавляє до цього нашому погребу. Ми як господарі повинні знати і дивитися на цю всю створену картину, яка змушує людину від старого і поганого йти.  Ми такого швидкохідного поїзда в Ростовській області ще не мали, а зараз маємо. Він багато зупинок не поважає робити, як не поважає господар будь-який вниз спускатися.  У нього одне є таке бажання, щоб вгору підніматися, і прибавляти у дворі те, що буде треба. Це будується людиною для своєї зручності комора із засіками, куди не одна пшениця засипається, і під добрим дахом зберігається. Є засипано в засіках ячмінь, жито, і зберігається багато іншого. Комора – це не останнє, що людина зробила для зерна.  У господаря є жива худоба, їй теж треба приміщення. Воно зимньою порою спасає цю тварину.  Вона вимагає від людини, щоб за нею доглядав.  Якщо це добро у нього так швидко прибавляється, це його є одна для всіх є велика в житті радість.

 

31. Він завжди радіє, коли чоловік народжує чоловіка. Та ще син у нього знайшовся. Він в навколишній обстановці іншим людям скаже, який я цій справі щасливий батько свого рідного сина.  Вже моє діло таке – його треба зберігати. Як зберігають всі ці люди, які його приймають на ту дорогу, по якій доводиться «Тихому Дону» проходити.  Я, каже стрілочник цієї станції, стою на дорученому посту. Моє діло – це чергового наказ, я туди його направляю, звідки наш «Тихий Дон» без зупинки.  Він у нас, як в незаслужених людей, зупинки не має.  Так же само, як у батька з матір'ю не виходить у житті натуральної дочки.  Вони сильно думають не про наш один поїзд.  По всій території диспетчера знають ту годину, ту хвилину, з нами, таким персоналом, як ми з вами його зустрічаємо з командою.  У нас на станції, як у доброго господаря у дворі підібрана вся добра сім'я.

 

32. Якщо візьмуть яку-небудь роботу або у дворі, або в степу.  Ми з вами, кажуть вони, цього сонечка раннього ранку не чекаємо.  До сонечка піднімаємося, та біжимо на свою таку потрібну роботу. Від нас таких от людей і цей поїзд не піде. А з нами разом з бригадою їдемо по всіх місцях, де нашому поїзду всі люди головкою кланяються.  Хочуть йому сказати, як «Тихому Дону», як у тебе приємно і затишно в своєму купе відпочивати.  Нам як таким доводиться почитати яку-небудь книжку або газету.  Вона нам дає знати, а що наші вчені зробили в природі.  Вони у нас проклали шлях у космос на інші планети.  Нам пише наша газета.  Ми дивимося в телевізор все їхнє угруповання.  Вони нам багато небувалого в цю хвилину зробили.  Їхня діло – в атмосфері в невагомості вони пролітали так, як ніколи цього не було. І ніколи вже такого випадку не буде, як ми цим поїздом їхали і читали газету.

 

33. Вона своє написане нам показувала, як про якесь наше тепер сільськогосподарське життя. На полях робили трактора або наші комбайни. Від них автомашини швидко бігли, везли державі на елеватор зерно. А конячка наша минула, вона не в моду себе запряженою показувати. Тепер нашим таким людям представлено їздити і бувати, літати на літаках. Ми плаваємо по воді на кораблях, льоди арктичні проламуємо. Говоримо людям, у цьому ділі дуже сильно ми хвалимося.  Говоримо про це ось: ми так ми такі в житті герої. Зробили поїзд, його таким пофарбували, написали ми букви, їх прочитали.  Це буде наш «Тихий Дон».  Ми його прийняли, обслуговуємо бригадою. Говоримо всім своїм пасажирам про їхню гігієну у вагоні, чистоту і порядок, як буде треба в своєму рідному й улюбленому місці.  Ми живемо і плодимося, хочемо, щоб у нас у сім'ї росли люди і багатіли славою.

 

34. Нам треба, щоб хлопчик був і дівчинка була.  Щоб у нас росло за рахунок тварини наше господарство. Ми їдемо поїздом, дивимося на наші міста, на станції, села, хутори.  А людям там не доводиться сидіти, щоб нічого в житті не робити.  Вони знають перед батьківщиною свій обов'язок за це діло братися. Ми без праці не люди, і ніхто такі.  Крім того ми вміємо все на землі робити, і за це все ми потрапляємо в могилу.  Дорога, вона нас веде прямо, по ній треба нам давно йти.  А ми цю дорогу не любимо, вважаємо, вона для нас нехороша. А як же наш ростовець Іванов цю дорогу знайшов, застосував.  Вже 35 років зиму зустрічав і проводжав не так, як люди жили і будували для себе таке благо.  Це природне багатство на нашій рідній землі. Ми з вами нічого не знайшли такого, щоб ми, всі люди, жили в природі легко.

 

35. Ми в природі менше прожили, чим доводиться жити.  Більшість попереду.  Скільки ми живемо.  І один час як людина у своєму житті прожив.  Треба не вставати рано вдосвіта, а тебе так із цього місця положення жене, не дає більше лежати.  Це наш такий поїзд зі зручністю, щоб у ньому, як у чому хорошому, їхали.  Ми, всі пасажири, без усякого місця не залишалися. Це зробили наші руки, щоб ми дивилися по бокам для того, щоб ми бачили в природі кожен кущик, що стоїть. Та що на нашій землі в цей час робилося.  Поїзд наш «Тихий Дон»  і вночі дивився своїми очима, він далеко видимість свою водієві показував. А наша земля один час звільнялася від минулого року, від урожаю вона ще не звільнена.           

 

36. У себе мала буряк, і стояла неприбрана кукурудза.  А озимина зеленіла, як килим.  Наша душа з серцем мріяла, хотіла, щоб це все зібрати, і визначити, як якесь хороше.     Кожен пасажир їхав і дивився у віконце.  Та свою думку ніколи не забував, завжди пам'ятав про наших людей, що створюють.  Вони працюють у шахтах, нам роблять один час вугілля. Вони нам працюють, дають із землі на-гора, себе в цьому зберігають.  І також заводчики, вони нам будують обладнання, ставлять на колеса машину, вводять їй мотор, запалюють вогонь. І роблять з енергії струм, електрику, що наш цей поїзд жене так швидко, і дає нам світло. Все це наші є донські люди. Ми свій поїзд не забуваємо, щодня його відправляємо, і щодня його зустрічаємо.

 

37. Наша в природі велика радість їде швидко на колесах. Ніхто нам не скаже про нашого руського чоловіка Іванова.  Він з нами у 8-му вагоні їде, з нами особисто говорить.  Це наш природний народжений між нами, ростовцями, один чоловік.  Він говорить нам.  Не треба буде так хворіти і так застуджуватись. Ми, особливо наша молодь, яку ми пхнули, вона їде прямо по тому шляху. І те вона робить, у чому помиляється. Ми в цьому самі винні.  Для нас, таких людей, відкриті по всій нашій землі дороги. Ми повинні по них самі проходити або проїжджати, або пропливати, або пролітати. Ми ж це робимо самі разом з ученими. Наші трудові руки ці якості здобули. Чому ми ховаємося від природи, від її такої якості. Це вже ми робимо в ній недобре. Ми не любимо природу один час, не хочемо бути в ній такими.

 

39. Йому в цьому допомагати.  Чи це не я.  От електровоз нас з вами на цьому ось поїзді везе.  Ми тільки поглядаємо.  Бачимо кургани териконів, це шахти.  Ми їх залишаємо позаду, як залишаються наші по шляху ці близькі хутори. Ми біля них мчимо, та говоримо про них.  Там наші колгоспники своєю землею хваляться.  Вона ними обробляється технікою, вони її роблять в грядку, вони в неї сіють зернятка, вирощують свій урожай.  Ми на заводі будівельному робимо на замовлення машини будь-яку деталь.  Наше таке діло, туди треба посилати, де ця деталь потрібна. У нас на це є парки, колони і всякого роду господарства.  Ми коли у праці добре заробимо, то нам з вами не гріх і випити.  Знову Іванов говорить нам слова.  Навіщо це робити? Чи не можна без цього обходитися? Ми звикли це робити. Як ви думаєте, я б не випив, або не зробив того, що ви робите?  Навіщо, мене природа таким зробила.

 

40. Ви бачили такі якості на людях, щоб був такий в житті такого росту чоловік. У мене ж така практика, такий у природі шлях. Я якщо дізнаюся про людину, що лежить в ліжку, хворого, то у мене вже думка така, я йому повинен допомогти.  У мене є засоби для цього. Я уболівальник цього діла.  За мене повітря, вода і земля, що нам в житті і дало, і дає.  Ми в цьому зробили машину, ми її осідлали, вона нами управляється.  Вона з нами, такими людьми, на нашій мові не говорить. Прошу вас усіх повірити мені.  Не дай бог мою ідею не допускати в життя.  Вона зможе через людей у природі добитися. Вона мені допоможе зробитися, для всіх хворих людей я стану помічник.  Люди хворі повірять мені як такому не чоловікові, а Богові одному.  Будуть мене своїм вченням просити.  І так будуть моє вчення виконувати.  Хворіти хворобою ніколи не будуть.

 

41. Що може в цій справі краще.  Якщо він хворів, або вона хворіла своєю хворобою. А до мене він звернувся, або вона звернулася. Я, як у цьому ділі чоловік, у чоловіка питаю: чим ти страждаєш?  Він мені показує свою верхню губу.  Злоякісна пухлина, неможлива була, коли на неї дивишся.  Люди зустрічають це гидують, не хочуть дивитися, бояться такого от у природі захворювання.  Я йому, як хворому цією хворобою, кажу свої справедливі слова.  Він мене слухає з увагою. Ваша така хвороба над вами такими не грає ролі. А граєте ви, якщо моє будете виконувати.  Моє – це ваше.  Природне практичне явище фізично в повітрі, у воді та на землі.  Будь-якій людині буде дуже страшно.  Людина ніколи цього в житті не робила і не збиралася робити.  Я йому кажу.  Якщо ти хочеш, щоб я тебе прийняв.  Він просить мене, він благає мене, щоб я його такого прийняв.

 

42. А Лиха вже нас приймає.  І, як це належить, він свою стоянку дотримав.  Так і чоловік, він дотримав сам себе в цьому ділі.  Йому як такому нікуди було діватися.  Ніхто йому не дав ніякої своєї фізичної допомоги, як потрібно хворій людині.  Каже він мені, як тому, хто вміє знаходити засоби, і цими засобами задовольнити нашого хворого чоловіка.  Лише б він захворів своєї наявною хворобою, він уже хворіє.  Хоча і в температурі лежить, це не його така вже смерть.  А наше діло, лікаря, таке.  По команді все це робилося, робиться, і буде робитися.  Сказали люди, та близькі до цього діла, можна сказати, сусіди.  Вони дізналися, вони проговорили, що наш близький сусід чимось захворів. А лікаря діло, аби до них дійшло, вони вже в цьому ділі вояки.  Бояться в житті, як би не проліз між людьми будь-якої нехороший ворог.

 

43. У них недовіра до цього чоловіка, якого їм довелося зустріти.  А ми його дуже сильно в своєму місці в лікарні як такого очікуємо.  Це у нашій справі, говорить, людський баз, тримати таких людей.  Вони через свою складену хворобу там лежать під контролем лікаря.  Ми знаємо добре, цей лікар сам на черзі стоїть на своєму місці. Він знаходиться в труді, як наш «Тихий Дон», Ростовської області поїзд.  Якщо він буде на місці стояти, то він між нами ніякого прибутку не буде мати.  Його діло одне є – до себе людей нужденних з місця свого тягнути. Ми з вами всі так робимо.  Для нас люди побудували лікарню, там ввели фахівців, і стали приймати хворих. Їх ми, як лікарі, лікуємо доти, поки їм самим не стане краще. Лікар здорову людину тримати не буде.     

 

44. Лікарня – помічниця нашій смерті. Вона практично вчиться на нас.  Як ми свою молодь виховуємо. Так і наш на це поїзд охороняється в їзді, така в їзді потреба. Ми знаємо, коли і як їдуть інші люди.  Особливо себе перед усіма пасажирами сам себе показав Іванов.  Я помічник ображеному, хворому.  Мені вони не треба. Я вчу здорового чоловіка.  Юнака хочу навчити, щоб він робив те, чого всі люди бояться.  Сергій Іванович, він мій є давній пацієнт. Після його такого прохання я взявся за нього так, як ні один чоловік не робив. Я стомлення чоловіка пробуджую новим учинком і доглядом. Беру сам йому холодною водою до колін мию ноги, доглядаю фізично за ним. І добре дізнаюся, як чоловік буде здоровий.  Коли холодною мию йому ноги, вони зараз же почнуть горіти.

 

45. Я йому кажу: це вже твоє здоров'я повертається назад.  Це наш в лікарні такий є лікар.  Він добре знає, що крім цього місця, хворому діватися нікуди.  Як і поїзду нашому.  Він по всіх маленьких містах не стає, на його таку долю є міста великі обласні.  Я на них десять хвилин стою, мене тримають за цим часом мало.  Люди роблять посадку, люди виходять.  Також у лікарні койка не тримає хворого, якщо він не потребує лікуванням. У нього немає, куди дівати, рідних немає.  Ми такого хворого тримаємо, намагаємося за ним доглядати, але вже без потреби. Ми б його, як іншого, закопали.  Але біда одна, він не вмирає.  Пустили б ми з вами такий поїзд, якби для нього не виходили пасажири.  Пішов би чоловік на свою роботу, якби за неї нічого ніякої копійки не оплачували.    

 

46. Ми з вами за це діло живемо, працюємо.  Заробляємо копійку для того, щоб наша людина в природі добре і тепло жила.  Нехай це раніше при такому царському режимі наші донські козаки жили не всі однаково. Між ними були такі, яким не доводилося на поїздах їздити.  Їхнє діло було раніше, у руках водити за налигач волів. Та борсалися вони із землею, собі існування. Вони ці якості робили для того, щоб їм на Дону жилося краще від усіх. А від бідного нашого неімущого страждальця і наш Дон не втік, від такого порядку. Я і тоді був таким, і зараз зі своїми днями зустрічаюся з людьми на нашій землі.  І ми робимо самі те, що зараз. Раніше колесо крутилося зі скрипом. А зараз воно у нас міцне.  Ми на ньому бігаємо так, як наш поїзд.  Він у нас зараз своє керівництво змінив, а взяв інше. Дорога північнокавказька залишилася позаду.

 

48. А прийшло на зміну своєї ніжкою наступити, і з тим світом зустрітися. У них запитати про їх, і про своє розповісти. Я користувався на відстані, там був.  Особливо мене цікавило життя людини на землі на своєму місці. У Ленінграді, у Москві, у найвищих місцях. Там де наші люди живуть, і через свою справу багатіють, їх комерційне життя на своєму місці.  Вони невпізнанні робилися в природі, вони від інших бідних людей ішли.  Їм вони були потрібні тоді, коли вони йшли до них що-небудь таке зробити.  У цьому ділі жили одні, і жили інші. Все життя в цьому відкривалося. Але я народився не для тих і не для інших. Я народився для природи, щоб вона мене представила для цього діла таким чоловіком, якого в житті між нами не було.

 

49. І такого немає між нами.  Я сам себе змушую думкою бути там, де моя нога не ступала. Я зважився таким піти, якого люди ніколи не бачили. Ми бачили людей різного характеру, і бачили багатого, і бачили бідного. Але не бачили такого чоловіка, якого між нами ще не було.  Він нашого не потребує, особливо зараз у своєму шляху.  Ніхто з нас, таких людей, не пробував залишатися в таких умовах, в яких залишився я.  Я йду в напрямку одного життєрадісного хутору.  Думаю, ким себе їм показати?  Господарювати запізнився, той час минув. А вирішив перед ними самого себе показати старцем. Я тоді нічого не потребував, але саме становище змусило це зробити.  Іду я до першої хати, а мене зустрічає зла собака хорт, вона мене змусила відступити.

 

50. Вони не побачили цей вчинок.  Я пішов по своєму наміру, йду я, нікому нічого не роблю.  Я їм був не потрібен, такий в житті чоловік, якого вони не знали. Їх примусила хвороба звернутися до мене.  Я у себе мав силу волю сам себе зберегти, і також іншу людини навчити, щоб вона не хворіла і не застуджувалася. Ось тому я став учити Сергія Івановича Качаліна, що буде потрібно зробити, щоб у нього не було цієї хвороби злоякісності, що нав'язалася.  Немає людини і немає засобів для видалення її від людини.  А моє, говорить Іванов всім, що сиділи в цьому вагоні в своєму купе цього поїзда.  А у мене для цього служить користю природа. А в ній повітря, воно народжене нею без кінця і краю.  Про що мій розум по ньому лазить від землі і до самих інших планет.

 

51. А на землі там, де нога моя не ступала.  А вона в будь-який час наступить.  Це буде земля, ніким вона не захоплена, крім тільки цього поїзда, він за своїм тактом іде.  По воді одні кораблі плавають, та підводні човни. А чоловікові такому, як я живу, то вона йому допомагає. Я Сергію Івановичу ноги мию холодною водою, і тут же питаю: після води твої ноги робляться теплими?  Він каже: «Так».  А раз теплі, то вже ворог переможений.  А раз ворога перемогли, то вже є хороше.  Можна буде цим самим у молоді хвалитися.  Це була розповідь перед нами усіма в цьому поїзді, у цьому вагоні № 8, купе 5, і місце верхнє 19. З нами разом їхав Василь Іванович з курортів, він сам з Червоного Суліна.  47 років не був, а зараз заїхав.  Йому доля випала це діло слухати.  Але щоб повірити, цього він не хотів.  Його діло було рекомендації, те робити, що зробили вже ми.

 

52. За його ділом, треба чоловіка примушувати, щоб він вчився так, як ми його тепер примушуємо робитися таким ділком, таким героєм, якого люди в житті не бачили.  Він зробився у нас трактористом, він зробився комбайнером, навчився бути агрономом.  Землю обробляємо, ми отримуємо в цьому плоди.  І наша молодь вчиться, організовані робляться комсомольці.  Це їхнє таке спільне діло, вони у труді цього досягають, вони у труді робляться героями.  Василь Іванович цю ідею, зроблену людьми, підтримував.  І хотів, щоб за це діло взявся Іванов.  Він хотів: за цю думку, яку говорить у словах Іванов, його треба посадити вічно в лікарню.  Хіба це людина.  Він себе вважає розуміючим у своєму житті.

 

53. Він же цим самим Іванова вбиває. Це адже те, що Іванов робить, він це зробив не сам.  У цьому ділі була ініціатор природа. Вона його вчила, як буде треба вчинити в ній, щоб людині зробитися в природі новою людиною, щоб у ній не застуджуватися і не хворіти.  У природі цього Іванов заслужив. Йому не треба курорти, щоб там себе показати.  Він має курорт для себе і для іншого, це природа, та ще яка. Вона на будь-якому місці майстриня зберегти чоловіка будь-якого в цьому ділі, в чому себе примусив Іванов.  Це не на базар їхати щось природне продати або природне купити.  Я чоловік загартування-тренування, їду в Москву на прохання наших хворих людей.                     

 

54. Вони хворіють, вони страждають у цій справі.  Але знають добре адресу мою, пишуть листи, своє прохання ставлять, щоб до них приїхав Іванов, і дав їм своє здоров'я.  Ми цього в житті не відшукували, що нам знайшов Іванов.  Він зі своїм не ховається в ліс для того, щоб наші люди цього не знали.  Навпаки, він впровадив.  І каже медицині про неї, що зроблено багато.  Ну що ж, я, каже Іванов, не проти цього всього, що ви зробили і робите.  Це добре.  Але, можливо, ви недоробили в чому-небудь. А в мене є на це діло зернятко зіниця, яка розділяє з вами.  Ваше є мистецтво, для людини хімія допомагає.  А у мене це не входить.  Природа єство, повітря, вода і земля.  Вона нам все дала, навіть народила людину нашу земну.

 

55. А чому вона не допоможе цьому началу, нашому всьому життю людини.  Те, що ви зробили, ваше ніхто не відбирає.  Але те, що я ввожу, говорить Іванов, це не ваше є, а моє.  Я його знайшов, тепер сію.  Цей поїзд, він нам зуміє розповісти про все це.  До Москви велика відстань. А ми повинні в ній бути за графіком о другій годині 23 хвилини 18 жовтня. А зараз ми рушаємо з Каменська в Глибоку. Наші вчені медичної служби міністерства охорони здоров'я СРСР, вчена рада прислала своє визнання загартуванню-тренуванню для запобігання всякому захворюванню людини.  Вказав про інші установи, ними вони займаються.  Це добре мені, що я ношу в кишені, начебто я хвалюся перед усіма своїм.  Я прошу нашу молодь, щоб вона мені дозволила перед собою виступити.

 

56. Я їй практично розчиняю ці ворота про мою таку ідею. У 1951 році зустріла держбезпека, пришила політичну статтю.  Я три роки і десять місяців пролежав у лікарні психіатричній за 58 статтею.  Я їм казав «біле» – вони говорили «чорне».  Я кажу «чорне» – вони говорять «біле».  Ніколи я перед лікарями нашими не думав, що вони моє загартування будуть душити.  У них і досі мабуть не прийшла свідомість. Людині цій треба допомогти.  Мої сили так і залишалися на мені, я ними оволодів. А преса районна Червоного Суліна по голові била, як шамана, в міліції теж не визнали.  Винним як допомагав, так і досі допомагаю, і буду допомагати через своє вміння в цій справі.  Взявся за цю справу «Крокодил», написав свою статтю «Порфирій цілитель».                

 

57. Написав фейлетоніст Рябов, він помер на третій місяць після.  Я, як ображена особа, у цьому був ображений, але я цього не визнавав.  Виступав перед громадськістю міста Москви.  У мене питав психіатр, доктор медичних наук про мою таємницю.  Він так у мене питав,  якщо я помру, кому свою таємницю залишу.  Я їм сказав: у мене немає ніякої таємниці, а є чиста правда. Я вмію так залишатися, і вмію так робити.  Як я робив, роблю, і буду я робити з вами разом. Тільки ви моїм таким шляхом не підете, і не побажаєте бути таким, як я себе показую. Слідом втрутилася «Московська правда», вона свою статтю написала «Пророк гастролює».  Тобто я їздив на «Зіму» по Москві, і буду я їздити на «Чайці».  Словом, це все не зупинялося в природі.  26 відділення міліції в Мар'їному гаю зібрало всіх кореспондентів.

 

58. Стали його фотографувати, як загартованого чоловіка, та ще діяча. Іванов зустрівся з кореспондентом газети «Вечірки», із завідувачем Ордтенікідскім районного відділу здоров’я.  Він усіх 50 осіб опитав, що вони стали через діло Іванова здорові.  А громадськість Москви примусила, щоб Іванова вбити, щоб він не показував сам себе.  І тут взяли, написали статтю в «Вечірці», начебто я з коровою разом, моя друкарська машинка.  Ванна з водою, я її продаю літрами.  Дуже було на цю неправду мені дивитися і моїм пацієнтам.  Ми туди до редакції, ми там довели свою правоту. То завідувач друкарні нам сказав, щоб ми пішли в академію медичних наук на Солянку, свою пропозицію внесли внеском.  Я і туди не побоявся зі своєю правдою прийти.  А там зустрівся з дитячим лікарем Олександрівським. Він мені допоміг своїм, взяв на облік, і прикріпив професора Шипова Анатолія Костянтиновича.     

 

59. Хірурга інституту імені  Павлова в Казані. Куди неодноразово я до нього приїжджав на його таку роботу.  Я не боявся морозних днів, у Рязані йшов я по вулиці, а мене виявили, дійшло до начальника міліції міста.  Він дзвонить до головлікаря №2.  Каже, що це у вас там за таке діло робиться.  Він виклав на професора Шипова Анатолія Костянтиновича.  Дайте йому трубку, професор слухає.  А начальник своє вимагає, прислав машину.  А професор просить Іванова, щоб поїхав, розповів про свої наміри.  Я, каже начальник міста, не знаю, що у вас там робиться.  А Іванову доводиться відзвітувати, поїхати для зустрічі з начальником міліції.  Його як такого не бачив.  Начальник попросив зайти до нього в кабінет відзвітувати, що треба.  Він повинен зрозуміти Іванова, що це є велика справа в житті.

 

60. Ми, говорить Іванов, звикли, коли нам добре і тепло.  А коли нам холодно і погано, то ми від того йдемо, біжимо від цієї неприємності.  Я звітувати в медицину не прийшов, а своє накопичене їм приніс. Це моє загартування-тренування, яке примусило мене так свідомо зробити.  Я не застуджуюся і не хворію, тому я по вашому місту хотів пройтися.  Я тут не порушив вашого спокою.  Так, як я ходжу, ви не побачите такого чоловіка між вашими рязанськими людьми. Я Ростовської області, народився на Україні, проживаю в Червоному Суліні.  Цим ось займаюся, та ще навчився допомагати бідним хворим.  Це моя практична в природі професія.  Я в цьому ділі хворий.  Якщо побачу хворого, намагаюся, йому всі сили кладу, хочу допомогти.

 

61. Я там довго не звітував. У мене був на руках такий документ, якому всі так кланялися. Я три рази був у Казані.  Вів бесіду з лікарями, з колективом.  Їм же цікава ця історія. Я їм казав про апендицит. Не треба було його різати тоді, коли це робили хірурги. Я з ними на цю тему говорив. Не треба буде нам ніж. Ми заберемо стіл операційний. Так що я їм був не перешкода. А чоловік, якого професор Шипов випробував. На очах я себе показував. І зараз їду на цьому поїзді не тепло, а холодно.  Моя ванна – це глибока північ, яку я випробував до Кірова. 46 градусів я зустрічався з холодом взимку. По морозу тільки тріщить дерево, а я виходив, простоював, і біг по цих снігових умовах.   

 

62. І так з медициною нічого не увінчалося. Треба Шипову написати про цього чоловіка.  Людям треба розповісти, щоб люди про цього Іванова знали.  Професор пішов, його немає.  Він десь є зі своєю історією, яка не захотіла з правдою займатися. А все одно це буде. Мої сили між людьми такі жили, живуть, і будуть жити. Я не кидаю хворого. Якщо він звертається до мене з просьбою, я беру і допомагаю. Дійшло до того, колективно приймаю на селі, а охоронець мовчить.  Лікарі бачать, але нічого не роблять, крім як у міністерстві охорони здоров'я СРСР на Рахманівському провулку. Я домовився з помічником міністра Рубаневічем, він мене послав за раковими хворими, щоб я їх привіз на свій рахунок у Москву для дослідження. Я дав слово злоякісних людей привезти з периферії, їх було у мене шість.

 

63. Та причому тут ця хвороба, яку наші вчені не зможуть вилікувати.  А в моєму практичному ділі відбувається все добре. Я люблю природу, близько біля неї оточую себе.  Їду я в Мілерове, не боюся нічого.  Я їду не базарити, а на прохання тільки хворих.  Чому не передати це все лікарям.  Я і поїхав у 1963 році 11 травня в Кіровоградську область.  Перш ніж їхати, я написав в обком КПРС.  Цей лист потрапив жінці завідуючій відділом здоров’я, до якої мені довелося звернутися, як прямого начальника, хто зустрів мене, допоміг мені, щоб взяв я одного ракового хворого. А скільки цих хворих, вони хворіють, ніхто їм не допомагає, крім моїх сил. Я приїхав, вони мене чекали. І от цю ніч всю під 13 травня я приймав народ, навіть лікарі дивилися на це діло. Вони не могли слова сказати моєму пробудженню. А 13 травня відірвалося жити від цього, я пішов у важкий режим.     

 

64. Мене оточила за це сторона охорони, з якою я в природі розлучився. Природа від мене пішла. Переді мною став навпроти порушник закону, вони мене в стінах оточили, і стали разом бити.  День і ніч не забувалося посилати свою думку на те місце, де доводилося таким бути.  Я все це робив для того ображеного хворого чоловіка, хто втратив мене на один час. Зі мною зустрілися в природі воїни, хранителі чоловіка. Він у них, бідолаха, сидить, думає, як якийсь вічно не вихований злий злочинець. Мені було не до цього поїзда, який рушав з Мілерова.  Він ішов у Черткова за останнім кінцем нашого.

 

68. Ми, наші люди, весь ростовський народ передає в дружбі нашим воронежцям так само, як ми зустрічаємо їхній поїзд.  Він і до нас теж у дружбі приходять, ми з дружбою його приймаємо.  Так і я сприймав цей режимний закон. Я більше не побачу в природі.  Всі молоді люди збилися з правильного шляху, вони отримали свій строк. А мене, як такого чоловіка, знають всі, що я загартований. А чому він потрапив у наші умови у в'язницю?  Соромно говорити, за що сюди такі люди потрапили, з якими зустрівся у Знам'янці Іванов. Його зустрів спеціальна приймальня, як такого чоловіка.  Охоронець став шукати по нашому Радянському Союзу.  Вони мою хворобу на мені узнали через Казань.  На цю хворобу приїхав сам кіровоградський обласний прокурор і начальник міліції області, та начальник міліції Бобренецька.

 

69. Вони, як світила, зі мною говорили.  Я їм точно змалював про загартування-тренування. Воно мене такого навчило, щоб я в природі не застуджувався, не хворів. І також інший чоловік, хворий, забутий усіма, він від мене отримав допомогу. Вони мені не повірили, а стали свої обласні права над моїм тілом влаштовувати. Я їх просив, щоб вони мене з ученими пізнали, як це було потрібно. У них з'явилася своя добра воля і до мого здоров'я. Так прокурор сказав, посадити у в'язницю, обстригти велів.  Словом, вони мене змусили по тюремному режиму ступати. Я у Знам'янці сів, як і сідали зі мною в вагон інші ув'язнені.

 

69а.  Вони моє загартування примусили підкорятися своєму тюремного режиму. Вони не захотіли, щоб я їхньому народові своїм умінням допомагав.  Вони знали з історії, як Ісуса Христа воїни з життя зняли. Так вони хотіли мої сили з життя видалити. Вони дуже помилилися. Не це я мав, як чоловік.  Сюди мене везли по умовах. Мене стали охоронці за це судити, що я такий милостивий для людини один виявився.  У мене на це зброї ніякого не було, я не бунтував. Я хотів було вчених просити, щоб вони за це діло взялися.  Їхній програш.  Вони мої сили не знали, для чого я цей путь взяв на себе. Я тільки просив і прошу. І буду природу просити гучним голосом, щоб вона мені дала життя, і навчила мене по поганому і холодному ступати, тобто по-новому жити.

 

70. Це мій у цьому ділі був у природі у в'язниці аналіз. Я не ображався, що в ці людські умови потрапив не таким, як усі. А мене моє тіло стали воїни приймати, і через свої руки передавати.  Я це добре знав, що зі мною старе, гниле життя, вмираюче на людині, буде битися.  Я це добре знав, що люди на мені помиляться. Я помічник у цьому ділі. Не я, як чоловік, хочу.  Хоче сама природа перебудувати сили людські на зовсім інший лад.  Як не хочуть люди багаті вчинок Іванова, та ще віруючі в Бога. Вони його чекають зверху, як це написано. Він і до нас прийде на арену в золотому одягу на хмарах. А що, якщо це буде правда.  Вона виявиться через хворого на Іванову, кого ми з вами за його ідею судили.

 

71. Це була їхня неправота.  Люди Учителя посадили в Кіровоградський ізолятор, а потім в Одеський.  А там до психіатрів в ізолятор № 14 вже обстриженим, підготовленим до народного суду судити.  Учителя в одягу лікар психіатрії Алла Павлівна Крицька завідувачка в Одесі психіатричного ізолятора спростувала всіх раніше психіатрів.  Зробила чоловіка з хворого здорового. Одягла шапку, наділа черевики і весь належний одяг, який Іванов не носив.  Його охоронці взяли в трусиках. А психіатри хотіли народові передати у футлярі, судити через в'язницю.  І тут вона себе підвела. Змусила народ неправдою оточити себе.  Учителя конвоювали через Одеську в'язницю.  Кажуть, визнали здоровим чоловіком.

 

72. Все наявне в Червоному Суліні описали.  Сказали нехороші слова: «Грабіжник народу».  А за це слідчий разом з адвокатом піднесли через 15 статтю розписатися для суду, щоб Іванова Бобренецький народний суд судив. А ростовський адвокат Лінніков приїхав Іванова захищати, як хворого. Не велів Іванову говорити, тільки сказати слова: я вчений чоловік. Суд продовжує у народу питати: що Іванов робив?  Вони не зрозуміли, вони не робили того, що треба було.  Вони і не отримали того, чого слід було.  Значить, погодилися послати на вічне ліжко в лікарню. А замурувати від народу через психіатрію.  Думалось так народові, а вийшло не так.

 

73. Вчені в Москві про Іванова теоретично знали, але не чекали його до себе таким, як він їхав. Через Харків везли в центральну Бутирську в'язницю. У психіатрії інститут імені Сербського, треба було туди Іванову потрапити.  На це спішив поїзд залишити свою область позаду.  Через Чертково перевалив до Воронежа зі своєю швидкістю. У Воронезькій області в самому місті Учитель приймав хворих. Він їм давав здоров'я, за це народ сам його засудив. Він був своєю ідеєю прав через любов до природи.  Йому його діло воїни припинили через їхній режим, вони йому не давали доступу до природи.  Він рвався, їм доводив свою правоту, яку в себе мав.                      

 

74. За ним ні один злочинець не пішов.  Всім була страшна ця ідея. А він у нашому цьому поїзді про це розповідає, як про істину. Він хоче, по приїзду в Москву, зустрітися з Петровським.  Про що Іванов повинен йому як міністрові світилу всього нашого Союзу.  Він прослухає істину цю, що пережив сам Іванов у людях, що не розуміють.  Причому тут хтось, якщо це все зробила природа.  Вона його як такого вкинула в цей давно розвинений режим.  Він не побоявся з ним у будь-якому місці зустрітися, і ворогові, що наступає, дати свою відсіч.  Іванов у цій частині самородок. Він підготувався в цьому ділі, взяв правильну дорогу, щоб пройти по ній.  І не зачепитися за це, а довести своїм здоров'ям перед ученими.  

 

75. Нехай вони скажуть, що це все є неправда, розвинена на Іванові.  Він ходить, він їде цим поїздом «Тихий Дон».  Розповідає про той народ, який його один час судив, як Бога в природі.  Але природа заступилася, вона зробила те, що робиться зараз у людях. Ми, всі віруючі люди, чекаємо той час, який робиться Івановим. Він їде до Москви не бунтувати.  А таких, як Майя Носова в Москві, 105. Варшавське шосе, 2, квартира 37. Про цю людину знає медицина, її лікарі, як вона страждала, хворіла серцем. А зараз, ростовці і воронежці, подивіться на це кипуче в людях діло.  Воно не в нас одних це хороше сіється раз.  Майя не знала Учителя, через людей вона прийшла до Учителя, і стала у нього просити здоров'я.         

 

76. Діло Учителя одне – ображених природою приймати, і давати їм їхнє здоров'я. Так Майя Носова говорить, всім ученим ставить запитання.  Чому Суворова називали всі самородком?  Перемога моя. Я – самородок за ділом.  Джерело – загартування-тренування. Труджусь один я на благо всього людства. Навчаюся у природі, перед світом хвалюся.  Правду хочу сказати про самозбереження своєї особисто клітини. Моє молоде здорове загартоване серце 25-річної людини. Вихід мій у світлі. Я не боюся ворога, не боюся нічого, навіть своєї смерті. Якби цього не було в житті моєму, то я давно помер, мене не було.  А то я чоловік землі, дихаю дуже сильно, кажу різко не про якесь диво.  А про природу, про фізичне практичне явище.

 

77. Найголовніше, це чисте повітря, вдих і видих, снігове явище, миттєве пробудження центральної нервової частини мозку.  Я люблю і вболіваю, але не забуваю я про хворого, його душу і серце знаю. Хочу йому допомогти, через руки струмом убиваю біль. Це нам не слова говорять, а все робиться ділом.  Рука моя пише владика, найсправедливіше діло ніколи не забути.  Мене треба просити – будеш здоровий.  Кому це буде не треба, юнакові нашому молодому?  Та ні, шановні.  Це є світове значення.  Нам треба буде нашу природу, як матір, любити, цінувати, як око.  Неправда не говориться, а правду маю.  Ролі не грає хвороба над людиною, а грає людина над хворобою.  Нам треба вчитися у Іванова, щоб не сідати в тюрму, не лягати в лікарню.  Жити нам вільно, не лізти на рожен.  Яка буде слава за наше все!  Ми повинні головкою кланятися низько старому, старенькій, дядькові з тіткою, молодій людині.  Це життя таке моє.

 

78. Зрозумійте своє терпіння, серце загартуйте. Милі мої люди, гляньте на сонце, побачите правду, своє одужання. Бути таким, як я, Переможець природи, Учитель народу. Моє вчення треба всім.  Це наше всіх здоров'я, яке я в природі знайшов, ним я користуюся через своє таке терпіння, що народилося.  Моє на мені, нікому не дається права ним оволодіти, крім одного. У житті треба такий шлях пройти, і залишитися в природі таким живим. Чоловік, що народився в природі таким чоловіком, якого довелося зробити в природі для життя одного для всіх. У природі не хворіти і не застуджуватися, а жити завжди вічно через своє поняття, через своє знання, яким у природі довелося оточити себе. І те став я робити для самого себе. Треба було в природі вставати з ліжка, і думати про задоволення людського життя.  Ми думаємо про свій прибуток.

 

79. Людина кожна хоче залишитися на багато часу без хвороби, здоровою людиною, тобто нічого не потребувати в житті.  Спати, потягатись так, як робилося нашим рідним чоловіком, він у цьому програвав своє здоров'я.  Він не народжувався у нас у такому затишку, як йому його мати в процесі життя його створила.  Він і досі б спав, якби його не будила снідати мати.  Вона була не в силах своїх своє дитя вигодувати.  Вона відмовилася своє почате на дитині доробляти. А справи були такі.  Народила в природі –  значить, догодуй і одягни, щоб дитя твоє було задоволене. А ти за своїм бажанням не в силах його утримувати.  Воно твоє дитя, у нього немає того, що є в інших.  Йому це треба, а взяти матері ніде.  Мати в цьому робиться безсила, і не розумна, щоб придумати таке зробити своїй рідній дитині, щоб вона матір не турбувала і не просила у матері.

 

80. Слова матері були сказати, показати дорогу ту, якою всі діти матері пішли.  І знайшли собі таке життя, яка була потрібна людині.  У одного був розум один, а в іншого був інший, як це і зробилося між двома людьми.  Один вмів, інший ні.  Краще було б для них, таких людей, щоб процвітала між ними просьба, ніж ми стали людину примушувати.  Щоб він прийшов до тебе і попросив для того, щоб життя своє врятувати.  Це чоловік бідний неімущий прийшов до багатого, щоб він взяв його до себе що-небудь робити, лише б тільки примушував господар.  Я, чоловік, все буду робити, лише б жити, та їсти те, що він дає.  Це минулий розвиток на людині.  Він був, є такий, і буде такий, якщо ми дорогу цю не змінимо, і не візьмемо це ось нове небувале на людині діло. Взятися за природу таку, як взявся своїм здоров'ям наш Іванов. Його всі люди били, вся адміністрація й охоронці.

 

81. Я кажу правду, цю правду, а для мене стелиться кимось небувалий режим.  Це хіба нове вводиться в життя.  Я говорю. Перш ніж жити добре, треба пожити погано і холодно, через що ми отримаємо продовження.  Я шукаю не труд, а без труда треба буде обходитися. А у Василя Івановича, комуніста, як близького до уряду більшовика, народилася думка моєму заперечити. Він цього не бачить і не розуміє, як якийсь шкідливий скептик. Він це рішення вченої ради читав, я йому давав. Мені хотілося, щоб він мені допоміг з ким-небудь зустрітися, з такими людьми, які допомогли цьому ділу. Я правильно йду по дорозі, а він противиться.  Йому це не до душі, він їздить на курорт щорічно.  Вважає, він втомлюється щороку.                    

 

82. А там він відпочиває. У нього запитує Іванов.  Чи всі люди отримують цей відпочинок? «Ні», – Василь Іванович сказав. Але він перед державою заслужив на громадянській війні. Йому каже Іванов. А у мене син у вітчизняну війну хоробрим загинув. Це і залишилася правда, але я цим не козиряю. І не ображаюся на це все, що вчені психіатри вважали мою здатність. Моє мислення правильне. А навіщо ж вони мою молодість убили.  Нехай наш народ скаже про це діло, як я між ними себе розвивав. Я природу не злякався, що вона мене такого чоловіка образить. У мене в руках адже народилися засоби, я спочатку став цьому чоловікові допомагати. Я такий уболівальник, від самих ніг до голови своїм мозком, думкою проліз.   

 

83. За що на мені свою думку проклали. У цей час, коли мені було 35 років, я працював.  Я робив те, що робили всі. Я трудився, а мені створили ЛТЕК.  І визнали на мені хворобу шизофренію.  Я 1-у групу з праці отримав.  То що ж тепер я повинен так і вмирати. Я пройшов випробування вчених психіатрів від самого центру, і республіканську Казанську психіатричну лікарню, яка два рази тримала мене у себе, як хворого. Потім спускають мене на місцеві низи.  Я через Казанську і Ростовську в'язницю проскочив, потрапив у Гуковську.  Новоровенецк, там теж були лікарі, вони мене зустріли, як учні Коргана М. М. Вони мене знали, прийняли, як свого хворого.  Вони теж про це говорили.

 

84. Я їм про це сказав: помилилися на мені психіатри. Я все одно доведу свою правоту, свою працю опишу. У кожній ученій установі мій рукопис залишився, лежить, і він чекає моє визнання всіх учених. Я пишу про це, кажу про цей наш поїзд, він до Москви через область іде, і не дарма людям про це розповідає. Моя здібність до цього була, вона є зараз, і буде вона.  Це природа, вона мене за це все любить. У мене немає того, що мають на собі ті люди, які не зможуть жити без цього. Їм треба буде цей поїзд, та ще в цей час.  Людина без цього хорошого і теплого жити не зможе.  А як же так, що я такий залишаюся. Час знаходити в природі не таке, як воно влітку було. Сонечко гріло щосили.

 

85. А зараз і сонце не таке, як воно було до цього. Чоловікові такому, як він є зараз без сили, йому доводиться боротися, воювати з природою. Не треба буде над сонцем різницю будувати. Треба себе сонцю показати, як воно ніколи не бачило таким. У нього здорове тіло, здоровий дух. Таких тіл, такого чоловіка, який природу любить. Він не йде ні від повітря, ні від води, ні від землі. У чому все наше життя таке, якого не мав ні один чоловік. Люди всі хворі, їхня хвороба при них залишається. Її треба любити, а не йти так, як іде від неї медицина. Ми повинні цей каприз із дороги прибрати, як непридатний у житті. А народити такого чоловіка, хто полюбить нашу на нас хворобу, і буде її проганяти від нас силою, волею.

 

86. Василь Іванович, зрозумій все моє, каже йому Іванов. Я, що треба, для цього всього сам фізично працею вклав внесок цьому всьому. Я з лісу не вийшов, все зробив практично. Вам не подобаюся я. Давайте ж у житті в природі зробимо такого чоловіка, нехай він доробить моє почате. Це не мені одному шлях такий важкий. За допомогою людей все це треба зробити одному в природі. Хіба чоловік не зуміє цього зробити, що зробив на землі я. Шапку з голови вже дуже багато познімали, ходять без головного убору. Діло доходить до ніг. Я теж не ходив роззутим, а прийшов час такий переді мною, треба було роззутися взимку по снігу. Я це не для себе зробив.

 

87. Я робив, я роблю, і буду робити для ображеного, хворого, забутого всіма людьми. Ніхто йому не допоміг, крім мене. Я заради цього хворого став ходити роззутим, ходжу зараз, і не кину ходити роззутим. А потім все інше до трусів. Я від природи хорошого і теплого не отримував, а поганим я від людей всіх оточив себе. Мені в тисячу раз холодніше від усіх. Але я практично знав про це в природі здоров'я, і хочу, щоб воно залишилося між усіма. Я хочу від людей усіх відірвати відстаючих молодих людей. Їм допомогти, щоб вони залишилися людьми справжніми здоровими, міцними, такими ділками, як я в природі. Давайте ж спробуємо на одному чоловікові, на тому чоловікові, хто свою здібність у природі покаже однаково, і людині, заслуженій у природі, дасть легке.  

 

88. Чоловік свою роботу, що пробуджує. Нам не треба багато людей по цій дорозі пускати. Нам треба одного чоловіка такого перед усіма показати. Він прийшов на землю для того, щоб змінити потік, а поставити потік правди, щоб засяяла істина на землі. Досить нам в землі рити ями, та робити людині труну, і навіки її закопувати в могилу, і там лежати в землі прахом. Це більше не буде поширюватися в природі на чоловікові, якщо він буде Учителем для того, щоб учити іншого чоловіка цьому ділу. Щоб не застуджуватися і не хворіти, треба взятися за вчення практичне Іванова. Доглядати за своїми ногами, в день два рази холодною водою мити. Встав з ліжка – берись за ноги, їх мій. Лягаєш в ліжко – теж мий. Це твій милий труд для того, щоб тебе носили енергійно ноги.

 

89. Твій перший внесок любов твоя до себе, пробуджувати повинен ти в природі. А коли ти йдеш по дорозі, з тобою зустрічаються люди усякого порядку, старі, ровесники і молоді. Ти їх не забувай своїм словом пробудити. Голівкою низько вклонися, і скажи «здрастуй» дідусеві або бабусі, дядькові з тіткою і молодій людині. Їхню таку милість від них не чекай, роби ти сама або сам. Це твоє все буде для всіх. А потім не забувай ти шукати нужденного такого чоловіка, чого-небудь він потребував, йому треба допомогти. Якщо ти можеш, допомагай. Без слова нічого не треба давати. А коли цього чоловіка виявиш, ти сам скажи: я, мовляв, цій людині даю за те, щоб нічим ніколи ніяк не хворіти. Віддай з душею і серцем цій людині. Четверте. Це субота, це 42 години. Марафонський пробіг він спішив зробити. А тут терпи, не їж нічого, і ніяк не пий.

 

90. У п'ятницю ввечері о шостій поїж, а будеш сідати у неділю о 12 годині обідати. Перед цим виходь надвір, піднімай голову, і з висоти тягни повітря, і проси ти  Учителя, хто тебе учить. Сам тягни повітря через гортань, а сам говори: «Учителю, дай ти мені здоров'я». Він у нас такий один, хто не жаліє віддати своє здоров'я. П'яте. Це – не плювати і не харкати на землю. І не пити ні горілки, ні вина і ні пива, і не курити. Ось це ми повинні, кожна людина, у себе усно знати, і вчити цьому всьому нашу молодь. Природа наша і чоловік наш. Я ці якості випросив у природі. Вона мені такому віддала все те, що треба. Я вже не побоюся зустрітися ні з якою особливістю у природі. Не побоюся я повітря, не побоюся води, і не побоюся землі. Піду по цих умовах сам для нашого народженого в природі бідного, хворого чоловіка, щоб він більше не був таким.

 

91. Хіба це добре нам, таким людям, щоб ми цього в житті не добилися, і не зробили те, що буде треба в житті. А нам усім треба те, що розповідає Іванов Василю Івановичу. Він його слухав. От ми з тобою двоє приходимо в хутір. А там люди живуть, своє життя продовжують, та людей нових народжують. А ми туди прийдемо, що ми там будемо робити? Вчить їх або вчитися у них, скажи. Добре знатимеш про природу – будеш учити. А ні – відмовся. Я, каже, буду таким, як є моя партія. За мене все. Я повинен вчинити так, як треба. Моє діло – це всіх нас учити, щоб люди не були без роботи.

 

92. У природі дуже багато діл, вистачить для життя, лише б здоров'я. Ми народжені для того, щоб без діла ніякого не залишатися. Наша земля така для нас, таких людей. Ось ця дорога, по якій мчить наш поїзд, а ми в ньому їдемо. Можна сказати, ми величаємося, у нашому поїзді зустріч. Василь Іванович є, як усі люди. Живуть на білому світі за рахунок природи з окремими днями і ночами. Весь день безперервно у людини на прольоті. Він хапається за все, що є в природі. Йому весь день від самого сходу сонечка   і до самого заходу. Йому ніколи роззути свої чоботи, і скинути свою шапку, та роздягнутися, як це робиться людиною вночі.

 

93. Він лягає спати в ліжко за своєю звичкою. Він для цього весь день безперервно робив одне діло. А ніч прийшла, вона нам спокій піднесла, ми в ній спимо без усякого такого діла. Чоловік очима так не дивиться і не говорить своєю мовою. Це буває з чоловіком не один раз у житті, він сам атмосферу будує собі. Якби не чоловік такий, як він народився. Його це діло, він для цього на білий світ народжений. Без сніданку не лишатися, а обід теж перед тобою. Коли лягаєш спати, треба теж поїсти. І одяг треба твій нічний, ти без нього ніколи не зіваєш. Тілу не потрібно холодний струмінь, а людина любить покласти себе в тепле і м'яке.

 

94. У чоловіка дуже багато всяких доріг.  Якщо він не пішов по своїй точній дорозі, він узяв дорогу чужу.  Не тим, так іншим.  У чоловіка не один є двір, за яким люди можуть ходити назад і вперед весь день.  Зранку і до самого вечора так завжди робилося нами.  Куди ти підеш з двору, крім степу в природі.  А він починається від самого порога і до самого того місця, де ми на землі завжди разом працюємо. Та що-небудь у житті хороше робимо, а з цієї справи завжди отримуємо прибуток. Ми одні без нічого життя своє не збудуємо і нічого у нас, таких людей, не вийде.  Двір теж треба отримати для свого життя.  Вічно він лежить на своєму місці.  Ми на ньому чого тільки не робимо. Ми хочемо, щоб наша хата була краще від усіх хат.

 

95. Це моє діло хазяйське.  Я, як людина, першу думку прокладаю на хату.  Дивлюся на дах, на трубу, як у ній виходить з печі дим.  І як дах міцний, чи не тече, облизані стіни.  На все це дивився і думав.  А де це все бралося?  Тільки в природі.  Це ми думали про те, що нас зберігає, і кому ми віримо.  Ми цей шматочок земельки, який захопили, тримаємо у себе, як поле своє.  Один час її риємо, готуємо.  Говоримо, робимо, хочемо отримати тут на цьому місці прибуток.  Вона в році робиться один раз, а інший раз вона лежить спокійно, відпочиває.  Ніякої користі вона не дає.  А про неї знає і думає людина, вона цей час не забуває і не буде забувати.

 

96. Це її життя. А в житті нашому є повітря, що проходить по природі, яке на одному місці не стоїть, а рухається щохвилини. Туди воно потрапляє, де це йому можливо.  Воно живому тілу допомагає, як буде треба в цьому ділі в цьому місці жити. А ми від цього повітря, що проходить, наробили для себе всякого роду хороми, і користуємося ними.  Людина без цього всього ні одного дня не зможе життя це продовжувати. От що природа зробила, чоловікові ввела власність, індивідуальність. Він вважає, це його діло, йти по дорозі і мислити про це.  А думка змушує робити.

 

97. А в цьому ділі чоловік помиляється. Він у цьому ділі сильно помилився, став у житті іншого слухатися.  Повірив йому, що це буде треба зробити.  Чоловік не народився таким, він не став, яким він в процесі зробився.  Особливо він став слухатися, і він став робити.  Йому від цього стало не краще, а гірше.  Він заразився цим, і став у себе потребу мати.  Йому цього початку стало мало, він вже став від іншого просити.  А коли людина просить у людини, значить, у цієї людини немає. Треба давати тій людині, хто має це все, коли людина зайве має.

 

98. У кого природа, у того і слава.  А у кого є приватна власність, у того є вічна нужда.  Вона мале місце у себе має, їй треба місце незмірно велике без кінця і краю.  Це має у себе незалежність в природі життя таке, в якому немає нічого подібного. Чоловік живе не так, як живуть усі люди.  Йому не треба ніяка їжа і ніякий одяг, не потрібна стінка, ніякий будинок. А захист живого – повітря, вода і земля.  Ми від них, від цих тіл отримали сировину.  А з сировини зробили продукт, змайстрували собі будинок або одяг.

 

99. Його так даремно не робили і не гадали. Їжа готувалася для їжі.  Потрібно їсти, тобто наїдатися досита їжею, яка є хороша, жирна, солодка і смачна.  Найголовніше, побільше.  От чого хоче у себе мати людина.  У нас свій материк, своя земля, свою сировину ми добуваємо.  І в побудованих заводах ми робимо продукт, деталь, ставимо на колесо машину.  На рейках, по асфальту швидко біжимо.  Намагаємося перекинути в одне, в інше місце, щоб там людині задовольнятися тим, що ми знайшли в природі.  У нас є, що їсти – хороше, солодке, жирне і смачне.

 

100. Ми — люди однакового покрою.  Маємо у себе стіл. На нього ставимо, і дивимося, що краще та більше, та смачніше поїсти. А одяг ми робимо з найкращого матеріалу, також фасон цивілізований. А доми ми ставимо на землі найкращі, в чому ми вільно вмираємо.  Це все ми самовільно на землі зробили, ввели це самі. Стали в природі це придбавати, стали запасатися.  Маємо у себе те, що в природі довго не живе, а псується, як і наше все життя.  Вона починається або почалася від самого заходу, звідти вся цивілізованість іде прямо. Вона розвивається на вчителях, агрономах, лікарях та інженерах. Все штучне засяяло в цьому ділі.  Ми з вами тепер не побоїмося їхати на ось цьому поїзді «Тихий Дон».