Природу не обдуриш. 1969.10.ч.1

Іванов Порфирій Корнійович

 

Частина 1. с. 1 – 100

 

Редактор, перекладач – Ош. Редагується з благословення Іванова. (Див. Паршек. 1981.02, с. 115, 127).

 

1. От і я, автор цього діла, до вас прийшов, і голівкою своєю вклонився, сказав: «Здрастуйте».  Наші милі діти і дорослі отці з матерями.  І ви, наша інтелігенція, вчителі та викладачі, професори.  Ми, як люди цього всього значення, особливо початкового класу хлопчик чи дівчинка звертається до своїх батьків за допомогою, як до джерела.  Я, він каже, є учень даної школи, куди прийшов з проявленою любов'ю до всього теоретичного знання в процесі.  Я, як дитя, особисто звертаюся з проханням до вас усіх, щоб ви мене знали, як чоловіка.  Його з усіх чотирьох з душею і з серцем полюбили сильно за те, що він дав свою згоду пройти цим руслом, цією непротоптаною дорогою, по якій важко доводилося нам, усім дітям, йти.

 

2. Ми від батька і від матері відірвалися, прийшли зі своїм здоров'ям. А ми, вчені всього діла, повинні визнати і погодитися з тим, що не у кожного учня є однаковий розвиток. Ми його примушуємо всіма своїми силами, щоб він або вона вчилися добре. Наше дитя без усякого, ніякої мети не має.  Всі ми учимося так, доганяємо, переганяємо один одного, як ніби учневі це буде треба.  Це не один день і не один тиждень, і не один місяць, і не один рік.  А треба буде без кінця і краю вчитися, вчитися і вчитися.  Вийшов я з млина в місті Шахти.  Це було на лінії залізниці.  А під ногами була жужелиця.  Кажу своєму супутнику: ти мене ведеш так, як вів колись вояк Сусанін.  Він був моїм словом здивований.

 

3. А в цей самий час зустрілися два маленьких хлопчика в білих сорочках. У них на грудях висіли червоного кольору краватки. Вони перед старшими обов’язок намагалися виконати, сказали: «Здрастуйте, дідусю».  Я був ними здивований, за їхній учинок.  А мені за це довелося похвалити, що вони молодці.  Я учням 1-го вересня побажав у навчанні щастя і здоров'я.  А вони навіть слова не промовили.  Я на їхній весь такий вчинок сказав: діти ці були заслужені. А у самого була гра, по цій дорозі по жужелиці під вагонами проходити.  Цю дорогу зробили самі люди, а мені такому доводилося йти.  За все це зроблене будуть перед природою відповідати самі люди, їхнє це самовільне діло.  Мені забажалося в цю секунду по маленькому вітру.

 

4. А люди, будівельники цієї дороги, шляховики мене як такого чекали на пероні біля вокзалу міста Шахти. Вони їхали поїздом електричкою в Гірську на роботу, куди мені теж по дорозі.  Я бачу, що цим людям я був цікавий.  Я їхав поїздом пасажирським. А вони мене побачили, і погодилися у себе мене зустріти. От і зустріч наша така.  Дуже багато, та й усі дівчата молоді і хлопці, які знають це життя.  От і мій виступ перед організованим колективом.  Я до них підходив, як чоловік новий небувалий. З цими людьми привітався, їм сказав: «Здрастуйте».  Вони в один голос відповіли: «Здрастуй». Вони хотіли, щоб я з ними їхав у поїзді електричці.  Я їм кажу: у мене немає квитка, я боюся з вами такий їхати.

 

5. Вони мені в особі свого начальника закричали: «Ми будівельники».  Ось показують на свого начальника.  «Ти, – вони кажуть,– з нами поїдеш».  І тут же поруч пішли щупати питаннями про моє життя.  Я вам таким людям про все своє ідейне розповім, а ви мене прослухайте.  Вигукнули: «Просимо, щоб ти нам про своє таке діло розповів».  Перше, і я разом з вами не заперечив жити не погано, а добре, не холодно, а тепло.  Усі навколишні, що тут зібралися, хотіли, щоб я їм щось цікаве розповів.  Я їм кажу про їхнє те, що вони мали.  Зима – це є природа. А ми до неї, як до поганого діла.  Приготувалися зустрітися в тому, у чому ніколи не бували. А природа цього не хоче бачити. А от вона мені довірилася.

 

6. Вона так мене не чекає, я не готуюся. А моя в цьому любов до природи, якщо я не ховаюся від повітря, води і землі. Це мої милі друзі. А раз друг, він допоможе мені. Їх змусило у мене запитати про мою праву ногу, вона солідніша від лівої.  Їм здається, що вона хвора.  Я їм кажу.  У житті дві сторони, і так у мене є. Велике бажання, і така в житті любов вам, як фізичному труду, свою істину розповісти. Це моя робота є.  Ви їдете на роботу, я їду з роботи.  От мені випала доля енна вам розповісти. А що мені доводиться робити зі своєю бурхливою думкою, вона мене турбує одна. Всі люди, як люди, думають про своє те, що вони віки навчилися самі робити.  Це ось ви цій прекрасній дорозі не даєте відпочити, щоб по ній наші швидкохідні електрички не бігали.

 

7. Вони швидко через вас бігають. Ви цю дорогу турбуєте, зберігаєте, як своє око.  Це було і до вас, і воно буде таким вічно. Але от такого нового небувалого. Я у них запитую.  Ви бачили, крім мене, такого, як я є?  Вони відповіли: ми тебе бачили одного, що їде на московському поїзді. І ми хотіли зустрітися з вами, збулася наша вся мрія. Ти між нами такий є один у природі.  Ми тобі віримо і сподіваємося на твої сили.  Що ти робиш, це все буде нашій молоді. Так я їх прошу послухати. Я думку свою залишаю вам, щоб ви так знали, як знаю я.  З цього вийде життя наше невмируще, якщо ви тільки своїми силами мене підтримаєте.

 

8. І погодиться, може, хто-небудь з вас усіх один мою ідею підтримати.  Я їм кажу.  Ви от вже готуєте до зими все те, що буде треба в житті. У вас є вже приготовлений вами одяг і їжа, і є житловий дім.  Я їм кажу.  У мене природа.  Мої милі друзі – це повітря, вода і земля.  Самі одні з усіх помічники і вчителі в житті. Тільки вони троє нам це життя дали.  А от тепер вони взялися за мене. У них не те робиться, що ми отримали. У них робиться дуже страшне, але живе.  Це води море.  У воду доводиться не вам, а мені спускатися в глибину без усякого дихання.  Не влітку буде робитися, а взимку.  Я їм кажу.  Це їм мало мого.  Доводиться у нього такого запитати: «Нам цікаво, що це таке у вас така нога нездорова?» Я їм кажу.  Це люди, та ще нашої землі, соціалістичні і капіталістичні.

 

9. Вони мені зі сміхом повірили, як еволюційному чоловікові, хто народився для того, щоб людина не жила по-старому.  Це буде, історія ніколи так не пропадає.  А от природа, вона жила, живе і буде жити.  Багатство людини починає рости із самої курочки, з курчатка, з півника.  Та з ягняти, порося, теля, лоша.  Ми виходили великого вола, конячку придбали.  Для свого побуту ми змайстрували на чотирьох колесах віз, стали легке і важке, потрібне в житті, привозити і відвозити.  Це наша з вами фізична робота.  Якби не природа така, у нас з вами на нас не висіли на ногах штани, і не висіла на грудях сорочка,    чим ми один час хвалимось.

 

10. Вона у нас з вами зшита новенька з хорошого матеріалу.  Це не одне у людини, а є дуже багато в житті.  Готується з продукту для того, щоб ласувати, їсти, наїдатися.  Для цього потрібен був стіл з лавками, зі стільцями.  Все це робиться людьми для задоволення.  Ця природна місцевість стала.  За рахунок здоров'я людини хутір створювався.  А цьому хутору належала земля, вона теж є природа, без води і повітря нам нічого такого не давала.  Сонечко з самого ранку і до самого вечора.  Ми, як люди, не з одним ним проводили своє життя.  Нам допомагала хмара закривати ці гарячі промені.  І потім може піти маленький і великий у житті нашому дощик.  Це все робилося для того, щоб земля була волога.  

 

11. Ми без цих водних і повітряних властивостей не зможемо майструвати життя.  Треба на землі діло робити.  Для цього ми не одним цим займаємося.  У нас з вами в природі руки золоті і розум дорогий. А сировини вистачить, аби робилося, а ми вміємо робити.  Іду я по дорозі, по вулиці свого міста. А наша жінка йде проти мене з парасолькою, вона пішла від природного сонця.  Мені як такому в неї довелося запитати: мовляв, жарко?  А вона мені сказала про те, що у неї серце хворе.  «Тому я, – вона каже, – парасольку ношу».  Мені перед нею доводиться вибачитися. А другий раз я зустрів людину, він був одягнений у великих чоботях.  Йому важко доводилося по своїй дорозі рухатися.  І тут мене змусило запитати у нього.

 

12. Він мені сказав: «Дуже важкі чоботи, і до цього ноги хворі.  Дуже важко і боляче ходити».  Він каже: «Щоб я роззутим пішов, помру, не піду».  І це буває.  А от так, як мені доводиться, такому чоловікові, не думати, як думають усі люди про природу, про діло своє. А що людина повинна зробити, щоб у природі зустрітися з іншим часом.  Я, говорить людина, так сама себе примусила.  Зима наша так проходить, а весна зі своїми діями настає. У людини інші думки про життя прийшли.  У неї сам такий час підказував, як буде треба зробити в природі, щоб у тебе як такого було, у що одягнутися тепліше.  Це час примушує нашого брата завжди про себе думати, щоб була можливість продовжувати своє життя.

 

13. Літо народжує нам усім осінь.  А осінь нам народжує зиму холодну, не такий час, як ми з вами його провели.  А зараз такий от день, ми зібралися з силами його зустріти, приготувалися.  Говоримо самі собі, це наше всіх таке життя.  Розпочате з вами залишати позаду, а небувале, що прийшло, захоплювати.  Але щоб не думати і не робити одного й іншого, без цього не можна.  Ми весь час жили, ховалися від умов.  А потім змінили, не стали цього робити.  З усіх нас, що живуть на білому світі, виявився я один єдиний у світі чоловік.  Ніхто з усіх не думав і не робив на своїх умовах у житті, щоб про час, що йде,  так не думав, як думають усі люди.  Вони не хочуть у природі, щоб він до нас приходив, як це буває, з теплого в холодне.

 

14. Листя на деревах пожовтіло, відпадає.  А як ледве щось таке, вже робиться людині недобре.  Треба буде вже готуватися для того, щоб людині одягнутися. Це кожного з нас в природі.  Ми не хочемо, щоб на нашу долю прийшла скоро на ось це місце інша атмосфера, інше зовсім повітря.  А коли це змінюється, то й людина робиться зовсім інша. А зараз така природа взялася за нового чоловіка, за такого чоловіка, хто не боїться в житті поганого і холодного.  На півночі далеко від нас по відстані Москва.  Ми коли їдемо в неї, то збираємося, і хочемо туди потрапити.  Це буде наша релігійна церкву.  Раніше люди такі в житті були, у них були на це діло засоби.                                         

 

15. Вони на ось цій місцевості цю церкву ставили, щоб інші люди у себе сказали про цю справу: є в природі Бог.  Тому наш чоловік, він дуже сильно боявся помирати.  Його примушувало те, що він знав у себе, і намагався в природі сам себе в цьому показати.  Я, мовляв, людина віруюча в Бога нашого Христа.  Для цього діла не жалію копійку.  Вона будувала таке в житті місце, в якому був вівтар, прикрашений художньо багатьма позолоченими різними видами та іконами від батька і сина і святого духа.  Також сидів у висоті сам Саваоф Бог і народжене від Марії немовля Христос.  Він же був зі своїми учнями та іншими святими.  Був Микола Чудотворець, на коні воїн Георгій Переможець.

 

16. Ілля пророк, та стояли голі люди Адам і Єва.  Показали плащаницю Христа, замученого розбійниками.  За це все хороше, зроблене людям, Бог взяв воскресив на небо Христа. А Іллю вбивцю людей на колісниці на трійці коней Бог до себе на небо взяв. Це все всередині цієї церкви як належне в золотому хресті дуже сильно зберігалося. Ми в цій усій місцевості дуже добре знали про це все діло. Туди за законом всього цього діла близький до всього сторож, якому, як порядному віруючому в Бога, довірялися ключі церкви.  Була титарка, її мала людина, довірена особа старости.  І був у цьому господар піп, служитель всієї теоретичної науки релігії.        

 

17. Без усякого запрошення туди ніхто даремно не проходив, крім одного дзвонаря.  Дзвони в будні дні ніколи не дзвонили.  А коли був дзвін, то люди вважали у себе цей день якимось святом.  А в нього кожна людина цього приходу повинна обов'язково прийти сюди. І зняти головний убір перед своїм святим, кому вона дуже сильно вірить, з усіх любить його, і йому ставить за гроші свічку. Сам цю свічку у титарки купив і поставив.  А в самого є слух, слухає, що йому в цій службі батюшка в книзі прочитає.  Там написане не дурнем, а ділком цього діла, де сам Бог Саваоф і Господь Христос свої зроблені справи показує.

 

18. Зі своїми ангелами, архангелами літає. А Христос навчав бідних людей, як буде треба у багатої людини його таке добро забрати і привласнити.  Для цього були учні, вчилися проповідувати в народі про Ісуса Христа, про таку людину, хто в природі бунтував.  І йшов проти режиму воїнів хранителів, ватажків народу, давав їм свободу. А люди повірили цьому, стали шанувати. Ходили до церкви щодня, молилися Богові. Вважали це діло святом.  А в людях є слава для того, щоб не сказали на цього чоловіка погане.  Він намагається сюди потрапити добре, і в цих умовах постояти та подумати. Тут багато можна буде зробити і побувати. А раз чоловік оточив себе цим, то він має повне право прагнути туди потрапити.  Я, каже чоловік, що прийшов.

 

19. У цьому ділі сам в церкві перед іконою стоїть. А сам ходить по степу, де росте на землі посіяний хліб. Ми в цій місцевості завжди хочемо хвалитися, що ми зможемо. У нас на це висить на нашому тілі фасонний одяг, ми цим красуємося. Самі тут стоїмо, а у самого думка свердлить побувати в таких небувалих умовах. Особливо треба виходити своїми ногами, намагаємося захопити.  Умови наші женуть туди, ми можемо потрапити зі своїм здоров'ям, там для цього побувати. Зимою ми не цікавимося в те природне місце потрапити.  Холод жене в нашу халупу, холод змушує в халупі придбавати дану їжу.  Ми це приготували.  Хочемо сказати всім, що у нас є база.  Вона нас годувала, в ній ми жили.  І от коли у нас багато, то ми не знаємо, що робити.                

 

20. У такий от місцевості в такому селі Оріхівка жили мужики хлібороби, селяни.  Вони знали своє таке гаряче діло, фізично вони на ногах тупали. Вони хотіли, щоб природа щороку давала свій рясний урожай. Люди дуже сильно в цьому трудилися самі індивідуально. У кожного чоловіка була жива сила і збруя, вона йому допомагала доглядати за ось цією землею, яка лежала не рівно з усієї площі.  Була земля чорноземна рідна, славилася на все село. А була така земля, зовсім незручна. Можна сказати про неї, вона не родила, стояла в камінні гора.  Але під цими горами були прориті глибокі балки з джерельною водою, що протікає.  Ми по них, як своїх умовах, лазили, шукали біленьку маленьку квіточку.

 

21. Особливо була Івкина зі своїми умовами, вона була у великому і бурхливому лісі.  Вона нам чимало давала лісу, ми будувалися. Робили з каменів огорожу, ставили хати підряд, і записувалися за своїм належним прізвищем.  Це життя, яке ми мали у себе.  Воно нас змушувало ночі зимового часу не спати, все про це сильно думати, як би скоріше від цього всього поганого в житті піти.  Я, каже самий крайній у цьому селі чоловік, живу сам, ніхто мені не заважає у своєму ділі.  Кажуть люди ті, яким доводилося дивитися, і бачити з цієї ось вулиці, на якій жили прославлені мужики зі своїм господарством. Свою хату він мав, і огороджувався силою своєї.  Він у себе мав двір, ворота, які відчинялися, зачинялися для того, щоб господареві доводилося на своєму возі який-небудь корисний вантаж везти.

 

22. Це господарство бігло, йшло від нас. Люди на одному місці не сиділи, їх природа гнала в свій бій для того, щоб самі люди на роботі своїй.  Вони за землею вміло доглядали, їхнє діло було одне на шляху.  Вони зустрічали, і вони цей час, який між людьми по природі проходив, зустрічали неоднаково. Один приходить до одного дуже добре і вправно.  А от інший такий день, якого люди не бачили, з ранку ранньою зорею сонечко своїми променями на нашу землю не світило, а заграва наступала. Чоловікові, такому господареві в цьому селі, треба було вставати з ліжка.  А на дворі змінилася атмосфера, вгорі в небесах затягло хмарами, сонечко сьогодні зовсім закрило.  А з них полив сильний дощик.

 

23. Усім треба було виходити з хати надвір. А в природі фронтом наступало. І грачам нічого було робити в ось цю погоду.  Ми б своїм таким бажанням не захотіли по двору в цьому всьому ступати ногою.  На це і наша собака хорт ходить на ланцюгу по двору.  Вона рада була на кого-небудь з чужих гавкнути.  Але якраз нам довелося не виходити в цей недобрий для всіх день. Ми повернули свої уми до того самого діла в нашій природі.  Треба було б сусідові до сусіда за чим-небудь прийти. А дощик, як на якийсь гріх, свої можливості направив, і так сильно з висоти ллє.  Я вчора не думав про це саме, що на мою таку долю буде по природі продовжуватися, проходити неприємність. Ми цю якість у себе довго не мали. Сонечко вранці яскраво приходило, і розганяло все хмари, що наплили.  Десь брався східний сухий вітер.

 

24. Він цей ґрунт на землі сушив.  Це було в будній, та по ясній сонячній порі.  Ми запрягли волів у ярма, а коней в хомути, та до барки і війці причепили залізний дюймовий плуг.  Його направили ось цю десятину зорати, і покласти її в цей час під зиму під сніг. А у самої нашої людини була така зароджена думка: цю владу або таке право замінити на інше.  Це право було чуже, зовсім не наше.  А от те, яке ми з вами намітили зробити, це буде наше.  Ми до нього підготувалися, робилися в цьому ділі самі над природою господарі. У цьому допомогла розбиратися з цим ділом теорія.  Вона підказала людям, щоб вони революційним шляхом відібрали владу в свої руки.  І так це діло довго робилося на людях підлеглих, вони були незадоволені.

 

25. А раз невдоволення народжене, то вже не змусиш людей з цією справою погоджуватися. А про своє нове не забувати. Ми з вами не хочемо жити по-старому історичному в режимі, у недоброму ділі в нестатку.  Дуже важко доводилося нашій людині так жити.  І от від цього і почала зароджуватися в природі велика людська вимогливість, через важке несправедливе життя у труді стали на виробництвах робочі закликати.  Збиралися в гурт для того, щоб про це поговорити, та згуртуватися разом за своє право народне.  Ми господарі цієї справи.  Ми під режимом все це робили, і вважалися в природі поневоленими.  А природа-то наша, ми в ній народжені для життя.

 

26. А раз між нами в природі є велика різниця, то ми і виступили, стали своє вимагати природне.  Ми є всьому дулу хлібороби селяни бідняки. Цю землю лопатою копали, нам у цьому допомагали робітники заводів, шахт і фабрик.  Ми були ініціатори всього нашого життя.  У нас, таких людей, був чоловік господар.  Він це життя сам собі будував.  У нього були гроші, він їх накопичив через наш труд.  Нас таких бідняків зібрав, і примушує на себе, щоб ми так добре працювали, робили те, що було треба.  Воно нас не рівняло через це діло.  У природі є дві дороги, по яким доводилося нам ступати.  Ми йшли, і один від одного йшли.  Бігли сильно, але щоб догнати і перегнати, нам це в природі не давалося. І певно нам це не буде даватися.

 

27. Люди в життя приходять не в один час, і не з одними силами.  Який був наш великий земний цар. Ми йому вірили, його зберігали разом, на одній дорозі жили.  Якщо тільки доводилося захворіти, у нас ні в кого природа не питала, і нікому вона нічого не говорила. А своє те, що треба, вона вимагала, і робила те, що їй було треба. У людини нашої своє, а у природи своє.  Ми з вами хочемо, щоб вона була така між нами, як нам подобається.  Нам дай, та ще не мало, а багато. У неї є слова.  Чого ти до мене, як людина, лізеш, і що тобі в цьому треба?  Я і без тебе можу жити.  А от ти цього не зможеш зробити. У мене всі свої для цього є сили.  Що захочу, те я і зроблю. У мене як природи йдуть такі бурхливі дні, в яких люди поділилися навпіл.

 

28. Одні зробилися свої, а інші чужими зробилися.  Стали моє наявне один від одного віднімати, а вони стали не давати.  От і війна революційна між людьми в природі. Та ще не яка-небудь, а політична. Такої війни не було, як вона введена нами. Ми чекаємо час і готуємося, щоб у цей день, у цю хвилину зробили те, що буде треба. У нас таких людей пішла боротьба за життя на смерть. Ми стали вбивати чоловіка за його справедливість, за те, щоб він так не думав і не гадав у природі.  Вона його примусила так жити, як він намітив.  У природі треба буде трудитися, треба буде робити для того, щоб природа давала.

 

29. А наше діло таке: хоч і важко, але працювати буде треба, і важко.  Ми для цього в природі народжені – бути здоровими людьми.  Наші люди обрали свої комітети, стали розмовляти про нове право, про закони.  Від того, що було, вчинком не відійшли.  Їх вічно в житті мучила стара економіка, вона зберігала своєю хитрістю чоловіка. А чоловік для цього ввів політику.  Він від засобів своїх, грошей, не пішов.  А став їх у праці придбавати, хто як.  Особливо для життя в селі у людини вважалася цінністю земля, та ще яка вона була перед усіма людьми.  Треба була для варива капуста, а вона готується один раз в році.  І те буває в ходу, без усякої води нічого не буває.  Від самого розсадного діла ти за нею доглядаєш, як за немовлям, із зернятка, із самого початку.        

 

30. Це нова між природою і людьми революція, вона наробила за те, щоб люди про цю діло знали, бо такий у теорії створився народний закон. Стали свій фізичний труд для цього діла закладати.  Стали самі робити в природі те, що їм раніше доводилося робити для того, щоб у них вийшов від нашої землі прибуток. А коли люди за це в природі вчепилося, у них знову зав'язалося таке залежне життя. Ми не хотіли по-природному на нашій землі жити.  Взялися за те саме, що робили над землею раніше. Ми стали самі те ж саме робити.  Від наших рук, від нашого розуму не пішло минуле. Як ми з вами один час чекали природу не таку, як вона нас з вами оточила.

 

31. І тримала в своїх умовах.  Вона нас з будинків не випускала цілу зиму. Ми не намагалися бути там, де ми один час буваємо, це наш належний природний степ. Ми там свої сили завжди на ньому закладаємо.  Це таке відбувається в природі у людини діло, вона про це не забуває всю ніч безперервно.  Його це деталь, яку він робить для того, щоб вона йому в цьому ділі допомагала.  Це кустарництво, воно без учених було, саме робилося, як ніколи. Ми з вами хотіли, щоб у нього виходило.  Воно раніше виходило, і буде виходити доти, поки ми не визнаємо природу і людину великими друзями.  Вони будуть один одного знати, і будуть один одному допомагати в усіх відношеннях.                              

 

32. Ми, люди, не будемо робити те, що робили весь свій час. А зараз природа взялася за чоловіка одного з усіх. Вона не стала такою страшною бути, як вона була, і змушувала до цієї деталі готуватися.  Ця деталь йому в будь-якому ділі треба було робити.  А ми за що не бралися робити, а решті в цьому не виходило, хоч ми на це все закладаємо сили.  У нас виходить, тільки ми цим не задовольняємося.  Це є наше всіх природне бажання.  Якщо тільки вона захоче, щоб між нами був такий час, що проходить.  Вона нам давала, і в будь-який час вона не пожаліє своїх сил нам дати.  Це природа, це повітря, вода і земля.

 

33. Якби вони не були в цьому ділі ініціатори, то після такого революційного руйнування нам би природа нічого не дала.  А то ми з шляху всього розвитку живу силу зняли, а ввели в життя залізного коня.  Трактор нам своєю силою став допомагати.  Ми на нього посадили людину, вивчили, як буде треба вміло ним керувати, щоб він нашу таку землю туди і сюди в сторони розкидав.  Для цього треба було трактору пальне.  І без повітря він не заводився, а без води він не працював.  Наші вчені над цим багато попрацювали, та подумали про це діло. На допомогу прийшов агроном зі своїм знанням, з теорією стали разом робити для цього діла грядку.  Вона була людині треба.

 

34. Ця ось земля, ця ось місцевість, вона нам стала від самої сировини від незнання своє наявне створювати. У нас для цього є шахти вугільні. Ми в них так працюємо, даємо вугілля на-гора. Поставили завод, фабрику. Затопили котел, щоб створювати пар. Ним привід крутимо. Басейн відкрили для того, щоб качати нафту. Ми побудували школи перших класів та середньої освіти людини. Також технікуми, інститути для того, щоб у нас був інженер, учений чоловік. З розрахунком примушував свій колектив робити машину.  А для неї стали прокладати дороги. Ми встановили магістраль, залізницю. Стали вантажі перекидати для того, щоб у нас виходило на цьому місці культурне життя людини.

 

35. Наше сільське господарство змінило своє колишнє русло, а взяло нове небувале теоретичне знання.  Ми раніше хліб ростили, на око все ми робили, у нас наукового нічого не було.  Ми у себе не мали для цього діла школи. А зараз наші діти навчаються для того, щоб навчитися бути інженером. Ми для цього трактора робимо, з розрахунком підшипник. А водія ми вчимо для того, щоб він знав природу. А в ній не одна земля.  Найголовніше, нам дає врожай.  Для цього є у неї вода і повітря, без чого ми ні кроку.  Мало того, що нам чоловік у цьому ділі ініціатор, він практично все робить.  У нього очі, у нього руки.  Він фізично не відступає від цього.  В цей час цим людям соха не помічниця, і коса ручна нічого цьому хлібу не зробить.              

 

36. Люди в цьому ділі змушують себе дуже сильно думати. У них така справа. Без будь-якої думки нічого не починається після свята неділі. Коли б не було в природі, а люди себе вважали, вважають такими трудягами у всіх викладах.  Особливо на виробництвах в будь-якій роботі, яка робиться нашим чоловіком. Йому ця робота, яку він взявся робити для себе і для іншого. Він дарма не буде свої руки бруднити, у нього тіло не хоче в порваному ходити. А він хоче свої сили в будь-якому місці закладати за те, за що доводиться людині один час жити не погано, а добре. Селянина мучить земля. Він без неї ніякого життя не збудує.  Вона йому народить прибуток, якщо тільки задумає на цей рік що-небудь більш цікаве.

 

37. А природа, вона така для всіх мати.  Без нічого ти щось не зробиш.  А коли у тебе не порожній двір, а повно худоби. У тебе снасть є, чим цю землю обробляти, то у цієї людини в цій частині потреби ніякої немає. А у неї весь рік весь час ти нічого не знаєш, крім одного.  Сьогодні раніше встаєш, треба буде збиратися їхати до своєї належної землі.  Вона давно нашу людину чекає.  От, от вона своєю силою нагряне, і буде зі мною, з такою чорною землею, займатися.  У такої людини є на все свої викладені манери.  Вона завжди робить.  У неї це діло є, аби тільки задумала на цій землі отримати кращий прибуток.  Вона для цього не пожаліє своїх сил, всю свою можливість представить на ось це місце.

 

38. У нього така проходить своя робота.  Він один без іншого нічого не зоре. А раз у нього не буде тяглової сили, чим цю місцевість перевернути, її зробити чорною землею, вона між нами такими бур'яном заросте. А коли людина про це діло добре знає, що буде треба робити.  Цей понеділок перший день у цьому тижні. А природа вона така зі своїми силами, зі своєю волею, вона чоловіка тримає в умовах.  Він добре знає про це місце, на яке він не сам один приїхав, щоб з нею повоювати, тобто за нею доглядати.  Ця земля сама мертва, якщо не орати глибоко.  І вчасно все це людиною робиться, і вчасно цю грядку роблять. А коли землю добре оброблять, то тут треба приготувати для неї зернятко не погане, а хороше з усіма чистими видами.

 

39. Та ще яке це зернятко буває.  Це зернятко в цю землю впаде, і не дасть ніякого сходу, і це буває у природі.  Людина думає багато, але мало отримує.  Йому хочеться таку сім'ю створити, яка буде в купу все гребти.  Я, каже чоловік.  А раз на це місце мої сили приїхали, вони повинні зробити те, до чого я підготувався.  І хочу на цьому місці зробити те, чого люди інші ніколи не робили. А моя думка примусила, я роблю те, що буде треба всім. Я це все робив для того, щоб мені такому природа дала всі свої можливості для того, щоб був урожай. А раз у мене ця продукція добре вродить, то я тоді-то буду жити.  У мене буде зайве. А коли будуть лишки, а базар на гроші позбавить.  А коли назбираю грошей, то почну будувати, придбавати іншу будову.

 

40. От які у мене є плани, я їх намітив зробити.  А в природі такій, як вона є, це одне щастя людини: пожити в ній один час багато, але не бідно. Природа у людей питає.  А що ви за свій такий прожитий час у мене, щоб було вам добре від цього?  Люди своїм життям дуже сильно хваляться. Говорять самі з собою. Ми це діло завоювали кров'ю, взяли владу в свої такі руки, тепер ми режимом будуємо у нас. Якби не було в'язниць і не було лікарень, ми б з вами сказали: дуже добре.  Ми отримали це через економіку, цю політику, нею козиряємо.  Сюди на це діло прийшла природа, вона нам таким все говорить.  Хіба я для цього вас народжувала, щоб ви думали про це, а потім робили.  Ваше діло розпочато вами, але недоробили ви його, померли самі.

 

41. Ні двір ваш повний з живою силою, ні вся ваша снасть або техніка не допомогла, щоб ти, людино, не захворіла.  Ти обгородилася, як якийсь король, живеш сама.  Для тебе земля джерело.  Нам говорить природа.  Я не для того вас народила, щоб ви вмирали.  Гляньте ви на сонечко, яке воно правда, ніким воно не огороджене, своїми променями всіх нас обігріває.  Природа всіх нас любить.  А ми для чого поставили на місці, і привласнили до імені свого цей наш дім, якого ми самі зробили, і в ньому живемо один час.  А потім у нього зі степу живе тягнемо, а з двору – мертве.  Говоримо самі собі: це треба.  А природа зі своїм живим ні від кого не сховалася, і не думала живе ховати в будь-яку хвилину в будь-яку годину, лише б він був живий.  Він, як чоловік, не робить, і робити не буде.

 

42. Ми в життя ввели не один власний будинок, і до нього огородили садибу, назвали своєю, щоб інші чужі не з'являлися ногою.  Чи цього природа хотіла?  У неї такий є намір, щоб чоловік цього не робив.  А він узяв та поділився сам із собою.  У одного є, а в іншого немає.  Хіба вчила природа в ній ловити якусь тварину, і її прив'язувати в складеному сараї.  Самі оремо землю, різнотрав'я знищуємо.  Кажемо: трава потрібна лише тому, що нею треба лікуватися.  За що?  За те, що зробив сапку, і став рубати бур'ян.  На це є у людини хитрість: своє ростити, а природне з колії видаляти.  Тіло своє за рахунок природного багатства зберігається.  А навіщо буде хтось, якщо людина в цьому ділі озброюється, і хоче бути переможцем у всьому.                      

 

43. Природа не дає ніякого значення нашим ученим.  Вони для цього вчилися, щоб природу примушувати своїм умінням. Але виграти вони не зуміли за своє те, що їм довелося за собою вести темного чоловіка.  Він для цього за ним пішов, щоб розуму набратися.  Нас на це діло вчили, щоб ми в природі вміли робити, щоб через це довелося добре жити.  Нашим ученим цього мало, що вони в природі знайшли, і зараз вони мають.  Ми, люди, хочемо, щоб природа нам не жаліла, щорічно свій рясний урожай на землі давала.  Ми такі люди, народжені в природі.  Без цього хліба у нас дихати легені не будуть, і також серце наше не буде битися. А мозкова частина розуму не буде так у себе мислити.

 

44. Людина не буде робитися здоровою.  А то в своєму будинку, та за кухонним столом зі своїм гострим ножом що-небудь цікаве майструє, і робить смачний свій стіл.  Це діло не в одного проходить, і не один день доводиться нам усім з такою їжею зустрічатися.  Для цього ми у дворі маємо колодязь, а в будинку вогонь.  Нас навчило минуле тепер придбавати.  Нам на це діло сама природа надсилає такий день небувало ясний, у сонечку.  Жодної хмаринки на небі немає.  Такі вітри ми рідко в році зустрічаємо. У такий час нам нічого не треба було б робити. А коли ти нічого не будеш робити, то ти не будеш таке розкішне мати.  У тебе у дворі чого тільки немає з життєвого.  Є у тебе їжа різна.

 

45. Не одна є курочка, не один є півник, та й до цього ходять, кричать качечки з селезнями.  Є великий гурт гуси.  А по двору ходять свині та вівці, та є корова з молоком, вона нам народжує телят.  Якщо розібратися з усім, що не будеш придивлятися на наше сонце, де воно є.  Як його без усякої їжі доводиться важко мати.  Краще не народжуватися в житті нам, як буде залишатися без усякої їжі.  Щастя людині в житті один раз дається.  Місце людини одне з усіх, я його зайняв, ним розпоряджаюся, як командир усіма підлеглими.  Це моє таке вміле діло.  Я пастух, пасу стадо.  Знаю, як буду чинити з безсловесним. У мене для них є хороша палиця, щоб вони мене слухалися.

 

46. Я, говорить чоловік, умію класти камінь на камінь, так робиться будь-яка будівля. А коваль своє залізо тягне на яку-небудь деталь. А токар на своєму верстаті точить і робить будь-яку річ. А слюсар своєю роботою на місце ставить деталь, щоб в машині ця деталь точно працювала. У цій машині водій зайняв своє місце, і хоче він нам сказати. Я є в цьому ділі водій, свою роботу люблю і роблю сам. У природі доріг дуже багато. У мене є костюм, його робив кравець. Він його приміряв, робив таким фасоном для того, щоб інші люди в нього втягувалися.  І до нього приходили, як до замовника, свій матеріал піднести. Майстер непоганий цю роботу знає. І хоче, щоб у нього було здоров'я хороше.  Він на своєму місці день і ніч сидить.   

 

47. У шевця теж непогане місце, він робить чобіт для показу, не хоче свою марку втрачати. Також у нашій місцевості ці люди, вони треба будуть не на одному виробництві, вони треба в будь-якому місці. Вони займають у своєму господарстві, особливо такому, що має матеріальність. Для неї комора є, і строго за законом її витрачає.  Це є механік, якого всі рядові робітники слухаються.  І також сидять на своїх місцях чесні люди, вся бухгалтерія.  Вона у себе має своє око для обліку всього труда.  Є диспетчера, теж за свою роботу відповідають, і її роблять під указкою самого інженера начальника, без якого жоден колектив не обходиться.  До цих людей сама інтелігенція зберігається в цьому ділі.  Особливо на допомогу прийшли лікарі.

 

48. У них їхнє знання примусило сидіти, і свою технічну роботу на людях робити.  Лікар, як науковий чоловік, має повне право ізолювати за його несправедливість у тілі.  Лікар – це аналізатор усього здоров'я. Сіли сюди діячі, професори, вчителі всіх наших добрих і поганих людей.  Вони народжені придумувати та робити таку річ, яка нам, людям, треба.  Ми одержали б у себе для цього діла письменників. Пишемо ми про своє наявне, про нашу матір природу.  Вона нас навчила, як буде треба самих себе в цьому ділі спасати.  Ми для цього в землі знайшли сировину, поклади, басейн з пальним. Ліси масивні, їм кінця в цьому не видно.  Одні рубаємо, інші ростуть.  І також пласти вугілля відкриваємо, і руду залізну знаходимо.

 

49. Для себе всі ми на землю ставимо чавуноливарні заводи. Ми кокс випалюємо.  Все це треба було, і без кінця нашому ділу потрібно.  Ми без усякого діла не зможемо залишатися, одне достатньо. У природі всьому діло – люди.  Вони робляться стратеги, і хочуть зробити все. Люди на землі, люди на воді і в повітрі. Зі своїм виробом, зі своєю зброєю хочуть довести природі, що вони вміють робити. А в природі робиться чоловіком.  Він цю річ робить для того, щоб вона йому допомагала від природи легко отримати те, чого він хотів.  Чоловікові треба буде виріб той, що йому в житті завадив.  Це його хвороба, що створилася, у ньому проявилася, то немає того, що буде треба.  Він втратив своє здоров'я. А його адже так даром не знайдеш, і ніхто його нам не дасть, бо це неможливо буде зробити.

 

50. У людини немає, скажемо, шапки, немає чобіт – вже нестаток, і болючий.  Без цього жити не можна буде, і ніхто цього не зможе зробити, крім одних людей.  Вони один у одного крадуть, і один з одним воюють, і за що гинуть.  Це все зроблено в природі людьми.  Вони придумали, у них це народжувалося живим фактом.  Якщо їм треба була ця потрібна річ, то для цього треба буде обов'язково сировина. А сировина знаходиться в природі. Її з самого зернятка люди у труді придбавають на нашій землі. Без нічого ти сам землю не скопаєш, і нічого ти на ній не зробиш, для цього треба жива сила.  Щоб мати 10-дюймовий плуг, треба три пари волів з ярмами, війці.  Одній людині треба буде за плугом ходити, та одній треба поганяти.  Цоб, цабе – це така кличка.

 

51. А коли людина має цих волів, вона ними сама керує. Є на це інші люди, якщо своїх немає. А худоба є, і є земля, треба буде строкового працівника. А він якщо найнявся за гроші працювати, то це чоловік не свій, а чужої сім'ї чоловік. Свою хазяйську таємницю вже не будеш говорити. Він твою грошову касу не перевіряє.  У нього вони є, і можуть бути через придбане зерно, якого людина має багато.  Він розводить свиней, годує їх на сало, а сало продає за гроші.  Коли їх багато накопить, він придбаває у себе млин.  Він йому як такому багато дає прибутку через робочі наймані сили. У людини вже не проста назва.  А цей господар вже вважається підприємець. Він борошно може продати якому-небудь пекареві, хто на якому-небудь руднику або заводі випікає хліб і годує робітників.

 

52. У господаря цієї шахти за домовленістю вони взаємно розплачуються.  І от це була приватновласницька копійка.  Вона не сама йому лилася по воді, а люди її створювали шляхом свого фізичного труда в шахті. У шахті під землею є спеціальність саночника, хто по лаві, по штрекам.  Між ногами лямка з гачком, вона чіпляється за санки.  Під горою відчіплюється, а на горі зачіплюється.  Цьому саночнику треба з верхнього уступу натаскати 40 вагонів вдвох. А один вантажив, два відбійника, Кружелева зміна, та два вагонника.  Від видачі все залежить, відбійники упряжкою і вагонники. А санки звідти тягали вугілля. Це були показники одні з усіх у шахті. Савка вантажник, а Ілля з Паршеком тягали.  12 чоловік було зарубники, це зміна була, підрядна артіль, якою жив через це він.  Двічі уступами розпоряджався.

 

53. Підпорядковується в шахті чоловік. У природі є дві людини: фізичної праці і розумової праці.  Є людина в матеріальному багатстві, і є бідна теж.  І також людина з політикою своєї розпоряджається один, іншим.  Через наявне у них багатство вони мирно в природі не можуть жити.  А самі зі своїм особисто здоров'ям бояться залишатися без краси людської.  Це його шапка на голові, яку він не скидає, носить щохвилини свою красу.  Також у нього на своїх ногах надіті теж непогані зшиті майстром чоботи.  Він ними перед усіма людьми хвалиться.  Каже: це я їх придбав, купив за свої гроші.  Тепер їх ношу не для того, щоб ногам було в цьому легко. А надів я їх на свої ноги для того, щоб до мого тіла не проходила вода, і не проходило повітря. Також я боюся сирої чорної землі.  Вона чоловіка без цього не тримають у житті своєму.

 

54. Як ледве щось таке, вже говорять люди, збоку його живуть: вже наш чоловік, який хвалився чоботами, захворів.  На допомогу його багатству дуже багато готуються між собою після смерті поділити, скористатися випадково таким шматком, якого ніколи я не очікував. Це мені дала смерть цієї людини. Тепер я за це діло трохи поживу. А коли до тебе або до мене чуже потрапить у руки свої, то можна сказати прямо.  Я теж можу також жити багатіти, як жили мої минулі люди.  Вони живуть, як всі жили, багатіли природою, а потім у ній за це діло померли.  Багата людина не заслужила в природі нічого в цьому, і бідна теж.  Всіх нас, людей, наповал поваляла природа за те, що ми в цьому ділі багатіли.  Робили те, від чого нам усім було шкідливо.  Ми з вами дуже сильно думали про те, щоб ми в цьому ділі жили добре і тепло.  Нас з вами оточив наш двір.                                   

 

55. Наша садиба, наше місце землі.  Ми на ось цьому місці народилися, і ось на цьому місці ми померли.  Це наші з вами в природі ніякі не заслуги.  Нас усіх смерть оточила для того, щоб ми в ній так не робили, як зробили ми один час.  Починали робити з нічого, ми нічого не мали.  А нам, усім людям, природа дала.  Вона давала все життя, і дасть зараз все нам усім. Ми від неї отримаємо з надр землі належну сировину, яка нам природа за нюхом нашим дала, можливості. А що доводилося робити в цьому ділі?  Ми відкрили вогонь, чим стали палити, що знайшли в землі. Стали палити, палимо, робимо для себе чавун. А потім робимо залізо, а з заліза ми змайстрували всю належну снасть. Це наша з вами зброя, наш інструмент. Наше все для цього діла здоров'я, воно нас змушує в природі.

 

56. Все те, чого не має чоловік, він повинен мати. У природі над землею, над водою і повітрям чоловік господар.  Він для себе все робить. Сам у ній іде на рожен зі своїм здоров'ям, не жаліє сам себе. Це наше людське таке життя.  Вона чоловіка не просить, як це належить будь-якого чоловіка просити, щоб він зрозумів, що не треба буде робити це.  Я, чоловік, не просьбою батьківською зустрівся, і став задовольнятися. А мене змусили, щоб це робив.  Мене необхідність оточила.  Якщо я не буду у себе мати цього, що маю    зараз, я помру в цьому, мене моє незнання задавить.  Ми навчили себе на ось цьому місці запасатися, щоб у нас було.  І воно має бути через нашу турботу.

 

57. А з турботою людина живе і воює з природою. У Миколаївській області є Варварівка, вона у себе тримає хвору Любу Коток. Вона Учителя ніколи в житті не бачила і не знала.  А коли вона про вчення Учителя почула, то вона зараз же вхопилася. Стала робити те, що роблять усі хворі.  Вони хворіли, а тепер вони роблять те, що для цього буде треба нам усім. Ми не застуджуємося і не хворіємо. Що більше буде треба.  Якщо Люба за це вчення взялася, і робить вона.  Але щоб захворіти, застудитися, вона цього не отримує.  Як же їй Учителеві не писати і не просити Вчителя, якщо вона тільки легке від цього отримує?  І ми повинні сказати про цю людину. Це буде Люба Коток.  Вона наша хвора, наша страдниця.  

 

58. Про неї Учитель знає, що засобів на це діло немає. А хвора є хвора, вона хоче допомоги, легке в житті.  Але такої людини в природі не знайшлося, і засобів люди не створили.  А як мучилася в ліжку людина, так вона і мучиться зараз, і буде хвора мучитися через своє таке незнання.  Вона нічого такого не робила в природі, щоб не захворіти. А ми всі такі є в природі. Сьогодні ходимо на ногах. На землі кинуто камінь кимось, піднімаємо, нагинаємося, з дороги прибираємо.  Кажемо самі собі: це буде треба.  Самі споруджуємо спокій у домі. Цілий день безперервно ми не кидаємо у своєму дворі робити. Не хочеться, щоб зроблене завалилося.  Хочеться, щоб у тебе у дворі килим лежав, а в будинку золото сяяло. Так завжди думає про це наша людина.

 

59. Їй є можливість дуже багато дум кидати по природі.  І куди ти не кидалася, а все одно в житті невдачу отримувала. Це всьому діло є наша природа.  Вона нашу людину вкладає в ліжко спати.  Вона у ньому спить, не прокидаючись, великим сном.  Людина лягає спати для того, щоб назавтра знову це саме робити.  Природа і тут майстриня зі своїм ясним сонечком, яке свої промені розпростирає, робить людині по землі видимість.  А у людини на це є очі, вона ними дивиться, стріляє по природі в те місце, де це буде треба.  Ми здорові всі люди в природі.  Наша справа не кидати.  А те, що робили вчора, ми повинні сьогодні повторити.  А вчора теж так само клала людину природа, так само вона і піднімала.

 

60. А за те, що треба буде по-вчорашньому готуватися, всі сили напружити, і зробити те, що треба. Хіба хвора цього не зробила, що роблять усі здорові люди?  Вони сильні змусити розумом своїм природу давати життєві плоди. Їх треба до порядку виробляти.  Щодня треба буде сідати за стіл на лавку. І брати ложку в руки, та шматок хліба в іншу, і сьорбати одну за одною ложкою, щоб з хлібом кусати, жувати і ковтати.  Це буває, робиться не один день людиною. Рік в цьому проходить, інший наступає. А в ньому 365 днів. Треба людині три рази поїсти не погано, а добре, досита.  Це робилося людиною, робиться зараз.  І буде робитися до того часу і до тієї години, поки природа не оточить людину.  І їй створить хвороба таку, як її отримала Люба. Вона теж би робила те, що ми робимо в природі.

 

61. А у Дніпропетровській області, Васильківському районі, хутір Шевченко.  Марія Володимирівна Помазан.  Вона зі своїм хворим тілом фізичним у колгоспі була найкраща доярка, брала рекорди. А співачка була перша, танцювала теж. А коли її природа звалила, поклала в ліжко, то медицина прийнялася їй допомагати в лікарні.  Що вони тільки не робили цьому захворювання, але щоб їй допомогти, ми цю якість не мали.  А от таких областей багато по землі.  А скільки таких хворих в ось цих місцевостях. Вони теж лежать, страждають, мучяться. А про Учителі не знають так, як Марія зустрілася з ним.  Вона теж, бідолаха, мучилася до одного приїзду Учителя.  Він допоміг позбутися неможливо хворих колючок.  Вона тепер дає пораду вчення Учителя. А в пораді миле легке життя.  

 

62. Про це все дізнаються люди хворі, вони закричать в один голос. Та й ми ж з вами, всі люди, від цього діла не пішли. Стоїмо на своєму місці, і хочемо, щоб ми не хворіли, не застуджувалися, а жили сильно. Але на нас таких не подивилася природа, поставила під ряд.  Ми вже у неї стоїмо на черзі.  Вона нас усіх до одного поставила, і сама сказала: за ваше це хороше і тепле. Мені доводиться з вами рахуватися, як з людьми природи.  Ви такі люди є, від самого джерела пішли зі своїм багатством.  Ви не вважали мене, як матір рідну, і не стали її своїм тілом любити.  На себе взяли всю свою ініціативу, оголосили ви мені своїм здоров'ям війну. Я ще до вас зі своєю якістю не прийшла, там десь перебуваю, а ви як такі готуєтеся.

 

63. У вас у голові не виходить ця думка.  Я для вас є джерело земля, міняю щорічно сама себе. То на мені розростається зелень, одягнуться дерева листям, земля заросте травою.  А над цим усім почнеться живе життя. Це буде комаха, або муха, та бджола роботяга.  Вони завітали сюди поласувати перед своїм сонцем. А коли на них накинеться сильний струмінь дощу і води, вона природою своєю вологою допомагає на землі багатіти один раз.  Якщо на це все подивитися збоку, а що робиться на ось цьому місці і в цьому оточенні.  Ми як люди живі не хочемо, щоб у нас не було сонця.  Не хочемо поганого в житті бачити вночі.  Як ледве щось таке, кажуть: уже село, за гору сховалося сонце.  І життя все пішло кудись.  Ми, всі люди такі, вже свої очі направили до сну. Ми це життя любимо в подушках, в ковдрах, в теплі спати.

 

64. Та перевертатися з боку на бік.  Ми не живемо в цей час, і нічого не робимо в природі. Не одні ми з вами розвалилися, і міцно спимо.  Нашому братові доводиться бачити своїми очима, навіть розмовляти з ким-небудь у своєму сні. Буває, такий сон присниться: ти в повітрі літаєш. От життя людини.  Встав з ліжка, ногу не піднімеш, дуже важко.  Одягнувся, наївся, а в будинку, хоч не виходь.  Хочеться хорошого.  Це наш людський є сон. Лише б голова схилилася, і от тобі, вже спиш. А кровожерливість у цей час не спить і не лежить. Він нюхом чує, і знає, де знаходиться живе тіло, що спить.  Він, як цар усього народу, що хоче, те він і робить. Його це є сила накинутися на сплячого живого.  Так врахуйте ви, люди.  На вас теж природа своїми силами накидається, і хоче тебе звалити. Але ми себе пробуджуємо, водою умиваємося, хочемо жити.  На ноги стаємо, і знову в путь свій ідемо.  Нас ніхто не затримає.

 

65. У нас, таких ділків людей, дуже багато по природі лежить доріг. Особливо є на півдні для людини, є і на півночі, є на сході і на заході.  Скрізь зі своїм людина крокує, хоче довести природі своїм умінням, своєю хоробрістю, що ми в ній зробили і робимо не те, що маємо.  Наша мета людська – від поганого і холодного йти.  Один Учитель на землі зі своїми правами по дорогах нашим не ступає.  І не хоче він ступати так, як ступають всі наші люди.  Вони б у своєму житті ніколи не працювали, і не робили того, що вони роблять зараз. Їх наш час змушує, вони дуже сильно бояться нашої енергійної зими.  Для них не по душі є білий пухнастий сніг.  У них усіх думка така: якби завжди світило нам сонце, і не було у нас холоду.

 

66. Ми б тоді з вами зажили.  А то діло таке в житті.  Сьогодні сонце, а завтра його немає.  Літо пролетіло на землі, а тепер прийшла зима, білий сніг огородив.  От які в природі проходять між людьми діла. Дорога клалась асфальтована по Перво Кузнечній.  На це все будівництво приїхав секретар міськкому, став будівельників ганяти з усіх боків. А завод взяв і поламався, ланцюг порвався. А ми з вами говоримо, це все зробили люди, і зроблять.  Сьогодні день, чисте небо, все в сонці. А чоловік наш хтось є.  Він залишив нас, усіх будівельників, і сказав нам.  Живіть ви так, як я прожив, ніколи не думав про цей день, що мені доведеться помирати.  Я не один такий у світі виявився.  До мене люди вмирали, і після мене будуть умирати.  Я вас усіх дочекаюся, ви до мене прийдете, тільки не в один час.

 

67. У вас під руками залишиться якесь діло не таке, як у мене. Може, краще це вийшло у мене, а у вас вийде краще. Я помер безболісно. Але вам доведеться захворіти, та похворіти, а потім вже помреш. Дуже важко і прикро буде. А от жити нам у природі треба навчитися. Ми звикли багатіти, щоб у нас було для життя все. А фактично, якщо розібратися з історією, а в ній чогось у нас не вистачає. А раз у людини є якийсь нестаток, то вона вже закрутилася, у неї створилася хвороба. Тільки вона яка є. Буває хвороба в природі різна. Немає чого на себе в природі одягати. Людина думає, як їй у природі придбати. Вона будь-якими шляхами до цього підходить, всі на це сили кладе.

 

68. Йому як чоловікові такому, а він хоче бачити це, у нього його немає. Він по тій дорозі піде, по ній подумає. А йому природа не дозволяє, щоб у нього воно не було. Чого тільки не приймався він робити, для цього щастя не здобув. Хоч бийся лобом об стіну. А раз природа не хоче дати, ти в ній безсилий отримати. Як ви думаєте про це дитя. Він хіба не хотів у школі вчитися, як інші. Йому розум не дає. А в природі можна буде це отримати. Але природа, вона така пані, завжди тримає його в умовах. Хлопчику не дає його розум. Він би без нього, може, і вчився добре. Але природа, така вона шкідлива, допомоги ніяк не дає, хоч плач. І також Люба в Миколаєві, вона 20 років хворіє, їй ніхто з людей не допоміг.

 

69. Як вона, бідолаха, мучилася, і досі вона мучиться. А вмирати не вмирає, як інші. У неї такі в житті свої заслуги. А ми, вчені, не зробили їй засобів для того, щоб від цієї хвороби позбутися. Тесляр через уміння зробився столяр, а у нього інструменту не вистачає. Йому треба виточити шикарну ніжку, але на це верстата немає. Ця сама робота відбивається в хворобі. А вдіяти нічого ти не зробиш. Сокирою цю ніжку не зробиш. Також на своєму місці сидить на стільці письменник, він думають про яку-небудь у житті хорошу фразу, це яка-небудь розповідь. Але в голову йому не кожен раз входить. Він нехай в цьому вже не письменник, він не зможе зосередитися, і в люди не може цю розповідь представити – вже це його є хвороба.    

 

70. Таку думку у себе мати. Хто її створить тобі, крім природи? Вона творець усього. Хоче – на все село чим-небудь прославить чоловіка, щоб у нього вчилися всі, як буде треба на все село одному розбагатіти. Хіба це в природі не є на людині така хвороба. Він багато думає. Але щоб вийшов живий факт, цього немає. Комерсант – хороше діло у чоловіка. Але біда у нього – оточив у цьому великий нестаток. Я, говорить людина, така ж, як усі, але не можу зробити, щоб був великий дохід. Йдемо ми по дорозі вдвох, крім нас, немає нікого. А попереду лежить портфель, його хтось загубив. Ми його знайшли. Один каже: «Мені». А інший теж сказав: «Мені». Комусь він повинен дістатися.

 

71. І от ми його відкриваємо, а там один папірець лікаря про померлу людину. Так воно і виходить. Лікарю, та ще хірургу, дуже хочеться удачу завжди отримати на людині. А природа взяла, і перешкодила, людина з-під ножа померла. Це велика хвороба лікаря, невиліковна вона на ньому. Але нічого ти не поробиш. Хворий сам цього хоче, щоб йому цю біль видалили. Тому лікар ніяк не відповідає за це діло. Пічник кладе в будинку піч із цегли. Він теж робить, що буде треба. Але йому в цьому природа заважає. Не так, як це треба, повітря надходить, тяги такої у печі немає. Пічник теж захворів, хворіє перед господарем. Гроші треба отримати, а удачі немає, є один у цьому ділі програш. Піч не горить. А коли удача виходить, то і грубка, як грубка, а пічник, як пічник.

 

72. З господарем розплачується за роботу. Це теж є хвороба людини. Приходиш на те місце, на якому є два чоловіка. Один продає, другий купує, це їхня обоюдна хвороба. І от один купує, іншому доводиться це продати. Яка в цьому є радість, справу зробили обидва. Але от назавжди не зуміли, щоб цього не робити. Сьогодні йдеш з дому на ту саму роботу, з тобою ніколи не зустрічалася думка така. А коли це не буде робитися, вже є хвороба людини. Він би радий не піти, але умови такі прийшли. Не пішов би на роботу, а життя саме вимагає, хвороба природна змушує. Якби не була хвороба, я б не потребував у природі того, що мені потрібно. Я хочу у воді скупатися, але надворі холодно.

 

73. Боюся, як би не простигнути, і не захворіти – вже є хвороба. А це чи не є хвороба людини. Водій електровоза пасажирського поїзда з місця рушає за графіком. А в дорозі йому довелося зустрітися з неприємністю. Йому люди в цьому пробігу завадили. У них своя була причина не дати ходу далі вчасно. А водія нервовість. Він обов'язково дивиться вдалину вперед і назад. Це його пряма в цьому в дорозі хвороба. Він узявся доставити кожного пасажира на свою належну станцію. Цього мало, що він приїхав цим ось поїздом, він був вчинком всім в поїзді задоволений. Його водій віз, як свого громадянина або пасажира. Він їхав на поїзді в своєму вагоні, і в купе на своєму місці, і говорив також з пасажирами про них під час проїзду. Це теж його була в природі радість, яку чоловік у дорозі цього руху мав.                 

 

74. Мисливець самий завзятий  у цьому. Він днями, ночами готувався до цього дня, до цієї хвилині, коли він прийде на місце свого полювання. Він чекає у природі звіра, а вона йому не дала – він уже хворіє. Що за така в природі причина? Про це ніхто з людей не зможе сказати, бо це теж хвороба мисливця. Наша є для людини хвороба – це природа. Раз він не знає в ній, що буде далі, він боїться залишатися в природі без усякого захисту. А раз він боїться природи, він уже з нею не вояк – боягуз. На нього один час нападає наша домашня кішка, у неї на це сили є, вона лапою змію вбиває. Така це кровожерна війна. Ми не вважаємо здоровим чоловіком. Він думає, у нього думка така є про природу, про хороший тихий день. Йому погане не треба.

 

75. От що нам каже наша сім'я. А в сім'ї цій живе наша народжена в природі вдова. Її чоловіка війна забрала і вбила. А вона залишилася з дітками, їх треба до розуму довести. Це теж є між нами всіма хвороба. Ми цьому горю всі хочемо допомагати, але у нас це діло між нами і природою не виходить. Ми з вами забуваємо про те, що з нами по дорозі ця хвороба, вона може зустрітися. Ми герої зараз. А коли самому вийде, то вже сльози. А сльози у людини так даром не приходять, їх примушує мати природа. Людина для життя свого ставить на місці своєму обраному дім з усіма вигодами. Каже: я буду в ньому жити, як не жив жоден у природі купець.

 

76. Ось яка наша є між нами хвороба. Нічого не треба було робити в житті. А тобі, як чоловікові безсилому, в цьому твоєму домі життя природа не дає, як це робиться нею. Чоловік труби не виведе на даху. А його смерть зустріла. Не хвороба чи це наша чоловіка. Хочеться пожити, а йому не дає природа. Які ж ми є люди в цьому ділі. Нас з вами оточує скрізь і всюди хвороба, вона нам в житті сильно заважає. Так, як вовк кровожерливий, він овечок зубами ріже. Це теж є в природі така хвороба, яку ніхто з дороги не забере, крім тієї особи, хто сам себе за рахунок свого тіла зберігає. Це той чоловік, хто не бореться за своє існування в природі.

 

77. Я, говорить нам усім. Ця дорога була безболісна, так вона і залишилася між нами всіма. А от по цій дорозі ми з вами пішли, і наробили аварії для самих. З нами зустрілася стихія. Ми у ділі захворіли. Якби ми не думали про те, що прийшло, нас би природа таких не очікувала. Вона бачить здалеку, хто до неї близько крокує. І навіщо рибалка у воді рибу ловить, він же у воді гине через це все. Нам, людям, хочеться повоювати з людьми, тільки ми не знаємо, хто буде у перемозі. Говоримо ми. Нам буде погано, програш, та ще який. Ми в цьому ділі самі затівали, нам потрібно просторе життя. Ми хочемо хороше і тепле. 

 

78. Пастух полями пасе стада через брак коштів, він не хоче погане. Хіба це не природа наша зробила, щоб ми були обидва вболівальники. Ми хочемо один у одного право в житті відібрати, тільки ми не знаємо, як і де. Для цього діла ми готуємося, робимося ділками в цьому всьому. Нас природа вчить не спати в ній. А ми засинаємо – ми в цьому програємо. Вже є це загальна хвороба. Це теж є хвороба людини, та ще яка в природі вона є. Перш ніж треба буде сідати за стіл, приготуй думку: для чого і навіщо. Каже чоловік: вмираю, хочу їсти. Це теж є хвороба, та ще вона яка в житті. На столі не те, що буде треба в житті, і смак не такий. Але треба чергу зробити, час прийшов. І от, хоч не смачне, а їсти треба.

 

79. Це тебе примусила необхідність. Ми з нею в природі живемо, і хочемо, щоб природа нас зберігала. Ми маємо район, у ньому сидить на місці своєму секретар КПРС. Він має колектив. Підбирає народ, щоб він робив те, що думає цей секретар. Він господар усього і вболівальник створюваного. У нього люди вчені, учать на це молодь. Всякого роду є спорт, загартовування. Людина в цьому місті робить те, чим цей район хвалиться. У нього є все, але немає в цьому районі вболівальника за життя. Людина навчила сама себе робити те, від чого вона легко застуджується і хворіє. У людини немає вчення такого,  щоб вона навчилася сама та інших навчила не хворіти і не застуджуватись. 

 

80. У районі теж живе тварина корова. Вона молоко несе людям. І хоче примусити себе не вболівати за це. Вона каже, що це треба буде. Не давати людині це молоко – вона без молока ні кроку. Ми з вами у практичному ділі, нічого не знаємо в цьому ділі, яку користь це молоко людині дає. Так і п'яниця алкоголік. Він би випив, але, на жаль, у нього в кишені не виявилося однієї копійки. Інший чоловік не такий питущий каже: я б пив, у мене на це є здоров'я і гроші є, також час є, але жалію грошей. Чи це є не хвороба обох людей? Тільки в одного своя, а в іншого своя. Це було раніше. Доброму господарю, щоб показати себе хліборобом справжнім, у себе треба мати три пари волів з ярмами, з гарбами, вівцями.

 

81. Ця сила підніжним (кормом) годується. Робота робилася на землі людьми, вони без неї залишатися жити не змогли. Яка б не була в природі стихійна розруха, вона людину тягне по дорозі до того, щоб був у людях важкий труд. А він у природі між людьми, який би не був на фронті, завжди впливає на тіло людини. Хто б у природі не став з нею боротися, своє наявне доводити, що ти прав. Хіба вся історія людського життя жива, її вже немає. Вона померла, в ній люди дуже важко жили, у них неставало. Вони не знали, де брати, і що робити з цим нестатком. З цим незнанням всі померли. Народилися ж у природі люди, які навчилися тепер за рахунок природи жити. Вони живуть один раз.

 

82. У них така сила в житті, яку вони мають. Це буде треба придбавати, і зношувати на собі, як непридатність. Один час радіти. Так нам наше життя в природі говорить. Ми, такі люди, без нічого не можемо рахувати поспіль дні. У нас, таких людей, дуже важко проходить за це вболівати. Ми не знаємо так, як доводиться природу знати. Вона така є голубонька зі своїми справами до людини. Як ледве щось таке, вже говорять, сонечко піднялося, від землі відірвалося, і наближається до сніданку. А люди наші так добре напрацювалися, їм треба поїсти. У них на це були люди, їм довірилося це робити. У них було приготовлено в цьому ділі всю сировину для того, щоб приготувати яку-небудь до сніданку їжу. Це вони вміли робити.

 

83. Без усякого вогню ми не починали, і без води ми не обійшлися, до цього всього треба були дрова. Щоб запах, смак, ми додаток туди хороший ввели, і також уміння своє заклали. Робочих цього діла треба буде годувати. А хто помер, тому не потрібно нічого. Він своє програв, його ідея не виправдовує. Він робив те, що нам усім шкідливо. Історія одна й інша показала свій нестаток. Людям доводилося в природі шукати життя у своєму важкому фізичному труді, так це було треба. У одного була своя приватна власність, він нею козиряв, над нею робився господар. А от іншому неімущому чоловікові біднякові доводилося шапку знімати, і низько йому кланятися, щоб він його взяв у раби. Так тоді це треба було у багатих людей. Була природна в цьому ділі сила.

 

84. У їхній кишені розвивалася розумова сила, щоб людей інших підлеглих примушувати. Нехай вони працюють для цього. У людях не народжувалася в природі жалість, тому що це все було чуже. Навіщо був цей чоловік, якщо йому треба працювати, трудитися для цього чоловіка, у кого засоби є. Він ними на будь-якому фронті хвалиться. Їхнє покоління розвивалося в природі доти, поки не прийшло на землю протиріччя. Ми стали зустрічатися з бунтами, самі люди це в природі робили. І роблять вони завжди в житті тоді, коли доводилося важко залишатися в природі. На це знаходилися такі люди, хто більше від усіх за цю революцію кричав. Він був у цьому ділі прав перед чоловіком. Ми, люди, жили в цьому дуже важко. Ця історія людей у природі вчила, щоб вони один на одного з кулаками накидалися.

 

85. Це у них була велика така слава. Якщо людина жила збоку, свої наміри тримала, як буде треба від близького свого подалі піти, щоб його лапа на моє не наступила. Довго таке діло в цій історії проходило, боротьба, в якій не розбиралися. Між цим ставав чоловік один сильний, іншого немає. І, врешті-решт, цей безсилий чоловік набрався своїх сил, і розбив усі їхні окови. Перша історія не дала чоловікові того, що він хотів. Йому завадила природа. Другу історію вона ввела. Це сам народ взяв у свої руки, сам народ став робити той розвиток, той початок, якого ніколи не було. Все перейшло в руки держави. То нас люди в природі примушували, щоб ми на них працювали так, як вони хотіли. А от зараз час такий людський почався, вчені люди стали самі на це діло  працювати. І всіх інших вони примусили, щоб вони разом будували своє благополуччя.

 

86. Вони виявилися в природі господарі. Вони стали робити те, що й раніше над землею творили, і також з повітрям і водою. Це все людині в природі допомагало, і в першій історії жити, і в другій теж так само. З природою людина воювала, вона ж воює зараз зі своєю технікою. Вона їй допомагає легко справлятися зі своїми наміченими планами. Не так було, як раніше. Бичували, кочівниками були. Зараз люди пішли інші, вони не роблять те, що робили раніше. Їх природа примусила, ми у великому нестатку жили, умови такі у нас були. Все нібито було, а чоловікові доводилося помирати. Не хотілося б у житті це отримувати, але нічого не поробиш з цим ділом. Звідкись прийшло незнання. Я сильно захворів, лежав, мучився доти, поки сили мої віднялися.

 

87. Руки мої не стали працювати, ноги не стали ходити. А серце призупинялося битися. Розум став забуватися, і от настала несподівана в природі смерть. Людині довелося все наявне залишити позаду, хороше і тепле. На віки віків закопали, як непридатність. Це нам наша перша розвинена на нас історія, і також друга на це місце прийшла. Ніякий учений, ніяка особливість у цьому ділі нам не допомогла. Як була у природі людина, так вона і залишилася. Людині в житті раділи, коли вона приходила до нас, ми її зустрічали живою людиною. А потім на це все не подивилися, що її нам природа народила, взяли на себе це все. І стали в природі відшукувати те, що було людині шкідливо.

 

88. Він у нас не просив одяг, він у нас був приготовлений. Ми взяли свій манер, самі одягалися, і його одягли. Самі їли, і його примусили ковтати. А в домі народилися, щоб у ньому померти. Це все для чоловіка зроблено нами, щоб він у природі сам навчався придбавати. Він з першого дня став на це все дивитися. І він бачив у природі хороше і погане. Хорошому радів, а до поганого сльози проливав. Сам робився в природі чоловіком. Якби він шукав у природі таку дорогу, по якій доводилося чоловікові залишатися без усякого труда. А то він взявся за своє діло. Воно його примусило робити це діло, щодня у нього думка про це діло. Він не зміг залишатися без одягу, він не зміг бути без їжі. Його будинок у цьому ділі зберігав. Він жив у цьому ділі, все це придбавав у труді.           

 

89. А труд, який би він не був перед людиною, він важкий. Від нього всі добрі і недобрі люди йдуть. Такого діла не починалося, щоб без усякого труда залишатися. Одягати нікому, годувати ніхто не буде, а будинок не побудують. Все робить труд. Сама в цьому ділі людина прожила в природі дві історії політичні. Але того, що треба, не добилася. Все вона зробила за старим розвитком, а нового в життя в природі вона нічого не зробила. Людина за своє право як боролася, тобто з природою воювала, так вона і досі робить з нею. Вона ж мати, батько всього цього, але ми з нею не рахуємося. Намагаємося в ній робити те, що робили до цього. Через це ми і отримали неприємне у себе.

 

90. Не ми довели своїм природі. А вона стала права, зняла нашого брата зі шляху. Це не доказ у природі. Те, що ми робимо, у нас не виходить. А от за цим іде третя історія в природі. Сам чоловік практично робить. Вірить природі, своєму тілу. Воно не одягається, воно не їсть, і в дім не заходить. Живе не так, як усі живуть, і час свій незвіданий   чекають. А він не таким у природі для нас, що живуть, прийшов. Туман весь день безперервно привів. А хотіли, щоб не це між нами сталося. У природі нічого такого в житті не пропадає. А коли люди свій день пропрацювали, та проходили весь день, а вечір робиться вже безсилим часом. Саме сонце сідало за землю, а у людей робилася апатія. Вони свої сили зосередили, щоб лягати спати.

 

91. Це все робили самі люди. У них все було ними приведене життя. Сонечко від них іде, це все робилося самою природою. Вона людині показувала дорогу, що треба буде вночі в темряві робити. Ми його самі створили, і готували вже своїм вчинком. Ми не жили, як це слід. А взялися за самих себе, щоб укласти свої тіла скоріше. Наші сили були підготовлені до того, щоб лягати. Всі після такого життєвого діла швидше, без усякої такої підготовки ми в подушки, та хропимо. До тих пір ти не засинаєш, турбує жадібність, вона робила людину довго не сплячою. Вона думала про завтрашній день, що вона буде робити.              

 

92. Всі люди, що сплять вночі, нічого не думають, і нічого вони не роблять. А приходять самі в тілі сили.  Треба буде знову ж сонечку підніматися, і так себе показувати, як воно показувало завжди до цього.  Навіть комашка, і та почала рухатися з місця одного в інше, як і людина. Він скоріше біжить у двір, і там намагається вчорашню недороблену роботу свою доробити. Всі люди на ранок встали, їм хочеться щось фізично зробити. У нього під руками лежить гостра сокира або стоїть лопата гостра, з чим чоловік без всякого діла не залишається. Ліс біля будинку розташувався. І на це земля є. Яму можна в будь-який час на все копати, лише б хотів у господарстві яку-небудь будову прибавити. На це треба буде рити фундамент.

 

93. А коли людина береться за лопату. Діти наші нам говорять. Навіщо нас ви народили? По-вашому такому, ми жити не станемо, щоб народитися на білий світ для життя. А ви нас примусили за вашим початком нашу природу зустрічати. І ми стали готуватися, у чому цей час прожити. А сонечко не стало світити, як і зазвичай буває, зійде яскравим для нас. А ми по ньому по нашій землі копаємося. Все це змусило радуватися вашому місцю, вашій хаті сільській. Ми в ній, як завжди, піднімаємося на ноги. Хороше здалеку дивилися, а від поганого йшли. Це ви самі нас навчили, як буде з вами так погоджуватися. Ваше, зроблене вами, ми на себе одягли. І всю бутність його носимо, поки він на наших тілах зігниє.

 

94. Ми цю штуку помічали. Залежить все від вас таких для нас добрих. Ви нас жаліли, а ми цим добром користувалися. Хто від хорошого дня куди-небудь дінеться, якщо в ньому завжди приємно відчувати. А коли в природі що-небудь інше настає, вже шукаємо що-небудь не те. Для тебе зроблено самозахист, все це сама людина своїми руками зробила. Вона побоялася залишатися в природі такою, як її народила природа. У ній не було погане все. Ми адже діти ваші, ви народили нас для життя. А куди ви їх повернули зі своїм знанням? Ви хотіли, щоб ваше дитя вже з першої години вам допомагало у вашому житті. Ви не любите недобрих дітей, а вони народжуються між нами такими. Кому хочеться слухатися своїх.

 

95. Хто хоче підкорятися в природному житті. Сама особисто людина не хоче даремно де-небудь ходити. Ми, вся молодь, така є. Хотіли, щоб нічого не робити, але життя хороше продовжувалося. Ми не одна є молодь, ми вже старі люди, що віджили, у них теж такі є традиції, як би як-небудь легше. А то дуже важко перед кінцем свого часу. Тому ми, всі люди, повинні сказати про це, що нам таким у цій справі краще не народжуватися. Це наш чоловік нам говорить. Тільки що народився, подивився очами. А потім слідом за цим ділом треба буде ступати на ноги. А слідом за цим потрібно розуміти, і розбиратися зі всіма життєвими ділами. 

 

96. Людина маленька хоче бути здоровою. Її бажання одне – на ногах ходити не помалу, а швидко. І треба буде вантаж на собі носити. Дуже багато часу в цьому цій людині проходити, поки це все в житті здійсниться. Ми до цього навчилися з дорослими розмовляти. Треба б один одного в цьому розуміти. Він для цього в природі народився, щоб на кожне місце класти своє ім'я. І кожну зроблену руками річ міг назвати так, щоб вона залишилася в історії. Скажемо про будинок свого життя. Ми в нього заходимо в двері. А там вже приготовані людьми лавки, щоб люди заходили в гості, і сміливо, як вдома, в них сідали. Це був такий предковий закон зустрічати своїх близьких і знайомих з хлібом і сіллю.

 

97. Садити за стіл, класти на стіл, що треба. Один ніж на нього будеш класти, до ножа треба хліб, і його треба на шматки різати, та щоб ложка була велика. А коли господар в чашку наливає борщ чи суп, то тут вже потрібно твоє особисте здоров'я та твій особистий апетит. По-хазяйському діло йшло, людина не соромиться цю приготовлену людиною їжу їсти. Як вдома, так і в гостях робиться. А дати треба буде. Цьому ділу навчаються, та це людське, зроблене ними самими, відтворюють. На це діло людина народилася, щоб у житті знати, що зробити в цей день, що прийшов. Він до нас прийшов не з чим-небудь таким.

 

98. А він і до нас на землю прийшов, як і завжди, з водою і повітрям. У нього, крім цього, немає нічого. Людині не одне це доводиться, за столом сидіти. У нього велика є турбота, потрібно все наявне придбавати. Природа на цей рахунок велика і багата у себе це все мати. Вона без усякого місця, яке знають, не обходиться. На нього треба буде зі своєю силою приїхати, і вчасно туди представити те, що для цього місця треба. Без чогось що-небудь не виходить. Перш ніж треба буде мати це, що хочеться в цьому ділі мати від природи, людина не губиться, а все думає про це. Як і всі люди народжувалися, і про це діло вони думали.

 

99. Вони не змогли забувати від природи брати. Хлопчику, народженому в природі, поки ця турбота не треба. Він за стіл батька і матері сідає, його батьки бережуть. Вони його одягають, вони його годують і ростять, як це належить. Все буде треба. Але умови є умови людини. Природа для людини є місцевість, та ще яка. Її треба буде знати з усіх кінців як таку, що вона дає в цьому ділі, і яку користь. Людині доводиться для цього діла дуже багато трудитися, і робити те, що буде треба. Людина без хліба ніколи ні одного дня не залишалася. Їй треба до хліба дуже багато для того, щоб був приварок.

 

100. А ця місцевість, на яку доводиться нам усім їздити, і приїжджати звідти вчасно не порожнім. Як це робиться нами. Ми тут мішок зерна розкидали. А взяти, ми взяли дуже багато в праці. Спочатку ми дивилися, як це все догори піднімалося, по днях прибавлялося. А нам доводилося дивитися і чекати як ніколи. Цей господар всі сили кладе на це, всю свою волю зосереджує з цим ділом. А урожай зі своїм наявним добром поспішає, один раз встигнути задовольнити його таку думку, щоб ця місцевість така зробилася, як її господар не чекав. До цього дня чоловік зі снастю готувався. У нього на це є розум, щоб думати.