Я ніколи таким не був. 1968.11

Іванов Порфирій Корнійович

 

Редактор, перекладач – Ош. Редагується з благословення Іванова. (Див. Паршек. 1981.02, с. 115, 127).

 

1. Я ніколи таким не був, і не доводилося мені таким на цьому місці бути.  А час настав, вже глибока осінь настала.  Я зібрався їхати стосовно свого такого народженого в житті.  Зі мною те саме діло, ніколи воно так в природі не зустрічалося.  Я в цей час якраз по своїй місцевості міста біля вокзалу ходив без нічого. У це прекрасне йшло, в думки таке на чоловіка йшло.  Я його побачив вперше.  Він був молодим чоловіком не більше 20 років.  За його обличчям можна визначити, не з таких.  Він був добрим чоловіком для мого вчинку.  Він на мене зі своїм подивився.  Його примусило як молодого чоловіка звернути увагу, як я в цей час йому такий неімущий чоловік.

 

2. Як усі люди вважали мою на мені на голові білу шевелюру.  На собі носив одні єдині труси чорного кольору.  Я, він говорить, був не в чистому одягу, можна сказати, робочому.  На своїх ногах носив теж поношені туфлі.  Щоб мені позаздрити, і сказати свої слова про все моє хороше.  Я в цю хвилину жив погано, такого незнаючого чоловіка я не брався душу з серцем вивчати.  Хіба таких людей мало повз мене проходило, і всі не кидали на мене, такого дорослого чоловіка, глянути своїм оком. Я цього чоловіка дуже сильно зацікавив появою сюди.  Він повз мене проходив, і в руках своїх, як зазвичай чоловік, ніс ці ось чоботи.  Вони були у нього не зі шкіри, а їх зробили всі гумові.     

 

3. Ось тут я особисто за це взявся, і сказав сам собі.  Це моя буде робота над цим, доведеться пописати.  Я про це ніколи не думав.  А чоботи мені розчинили ворота.  Я повинен не залишити про них так думку свою.  Вона в мене народилася така, є, про що малювати.  Картина моя вже для мене була ясна.  Ці чоботи, яких чоловік у руках ніс, вони мене зобов'язали. Я в трамваї, та ще в своєму місцевому, по дорозі за проїзд заплатив п'ять копійок, провідниці цього хотіла.  Але я їй як такій говорю.  Я на роботу не поспішаю, мені ваш базар не треба.  Я їду в Москву для того, хочу там побувати.  І зустрітися з ученими, їм свою роботу показати, як моє таке діло переді мною виявилося.  Я напишу, у мене на це сил вистачить, розум мій працює добре, а руки це роблять.

 

4. Як не писати, якщо в дорозі це народжене.  Я зі своїм напрямком йду, і говорю про проїзний квиток. А їхати доводилося до самої Москви.  Шлях був далекий, але мені це все дрібниці.  Я це роблю в своєму житті між такими от людьми, та ще наші місцеві на нашому вокзалі.  Я став у черзі п'ятий.  А черговий по вокзалу сказав, що чотири квитки.  Я узнав, що адміністрація це діло зробила.  А сонечко якраз в цей такий час, воно вгорі по південній стороні між білими порожніми хмаринками.  А люди о восьмій годині на своїх місцях змінювалися.  Одні залишали, а інші заступали.  Різні рухомі машини на колесах, вантажні та легкові автомобілі один одного обганяли. Автобус з народом доставив до своєї зупинки, кому це треба вставати.

    

5. А по залізничній магістралі, по дорозі товарні потяги гнали вперед і вперед.  Захоплює своє, а заднє залишає.  Але час не стоїть, вже минуло півгодини.  Ішла електричка з Ростова, входила в станцію Сулін.  А пасажирам треба поспішати, стоянка мізерна. Встають і сідають.  Я теж в цьому спішу.  Електричка не затримується як ніколи, вона тихо рушає. І тут же оголошує, яка зупинка попереду, щоб людина чула і знала свою турботу, і готувалася до висадки.  Сам водій говорить нам, хто їде: «Червоний Сулін».  Я не встав, поїхав далі до Черевкової.  Ми на уклін піднімалися, але так не поступався своєю швидкістю захоплювати.  Вже ми з вами опинилися на кілометровій зупинці.  Остання станція – Зверево.              

 

6. Ми їхали до неї. А Звєрєво станція остання.  Тут потяг стояв з трьома вагонами до станції Лихої, він відправляється в 9 годин 15 хвилин. Ми поїхали у вагоні такому, в якому не було жодної людини, крім трьох військових охоронців.  Вони мене щодо загартування добре знають, і хочуть точно добитися. А надворі атмосфера сувора, люди всі від неї ховалися. І вони хотіли теплого, тільки мені одному було холодно. Я не потребував ніяких чобіт. Вони були потрібні людині, щоб їх носити. А час такий настав мій.  Я зовсім припинив їжу вживати. Люди мої разом у вагоні сидять на своїх місцях, вони ведуть розмову.  Хочеться їм дізнатися: скільки мені років.  Я їм кажу.  Тут не причому ніякі роки, ніяка така особливість, яка змушує нас з вами вмирати.        

 

7. Ми вмираємо.  Де ж правда, у мене чи у вас?  Я не захищаю самого себе.  Мені вмирати можна.  А вам чого вмирати?  Ви ж одягнені, ви наївшись, ви в домі живете.  А провідниця, у неї більше до цієї справи розмова.  Я у неї перепитав: у скільки поїзд № 99 по Лихій проходить.  Мені доводилося отримати відповідь, у моєму розпорядженні 40 хвилин.  Доведеться в станції гуляти.  Поки прийде 99 поїзд, я візьму в касі квиток, каса мені дасть.  А чобіт – це діло чоловіка.  Він його сам зробив для того, щоб у ньому ходити по такій землі, і своє наявне мати.  Як був раніше якийсь купець.  У нього є гроші, він через них живе.  Хвалиться своїми новими чобітьми.  Їх робив йому умілий чоловік, зацікавлений цією роботою. І за це діло немалі гроші він мав. Не один день на це він поклав – три дні.

 

8. Та ще так уміло, з такого хорошого товару.  Шив їх дратвою, прибивав підошву дерев'яними цвяхами.  Дуже було важко догодити такій людині, як був колись купець.  Він даром свої гроші не роздавав.  Гроші все берегли, але їх витрачали за своїм бажанням.  Треба було людині жити, треба було придбавати в чоботах. Він без них нічого в своєму житті не робив.  І ніколи він не залишався в природі без них.  Це його на ногах довільних своїх надто була краса.  Вона його фасон від самої землі до самого неба робила. Як же йде, та ще в свято до церкви.  А тоді дороги були не такі, як зараз робляться в побуті дороги.  Ми, всі люди, чим були обгороджені.  Навіть воду загороджували.  Все це робилося до одного такого бурхливого дня.             

 

9. Ніколи про це не подумали.  Як сама природа надумала такі чудеса у себе проявити.  Після такої хорошої погоди, яка на цьому місці стояла, це рідкість, в атмосфері розташувалася тиша.  А потім і чоботи на людині не допомогли, щоб їх надіти, і людині була можливість по таких умовах в них ходити.  Та поглядати по сторонах, чи є на іншій людині чоботи, кращі від моїх чобіт.  Це була у кожної людини перед собою така думка.  Раніше жили між людьми купці, вони виділялися зі своїми чобітьми.  А за ними гнався наш такий бідняк у цих умовах.  У нього є свої ноги, може, краще від купця, чим він свою хватку краще в житті своєму покаже, як її показує купець за свої гроші.  Чоловік будь-який і кожен в цій справі без своїх чобіт нікуди не піде, нічого не зробить.  

 

10. Дивляться всі на ці ось зроблені кимось, таким майстром, чоботи.  Вони показували себе на людині, він ними козиряв, і не дивився під ноги.  Йому було тоді, не по бур'яну дорога слалася в природі. Робилося для себе людиною.  Він же у нас один єдиний такий, як були вони раніше зі своїми чобітьми.  Без них ми не в моді ні на якому місці.  А коли йдеш по шляху у своїх близьких людей, вони тебе бачать, і про твоє життя малюють картину.  Вони за твої чоботи хочуть поставити на ноги, щоб людина була такою, як усі є люди.  Вони не зможуть залишатися без всякого управителя.  Ми ж вміємо так добре індивідуально робити, особливо в чоботах.  Та ще ми носимо їх для когось, щоб не сказав на це все нісенітниця.      

 

11. У чоловіка нашого нема такого, щоб корити, або сказати як неімущому в цьому чобіт.  Раніше одружувалися без чобіт багато.  Вони в цьому були бідні, немає, чого їх на ноги надівати.  А коли підходить яке-небудь річне свято, воно людину будь-яку ставить перед умовами.  Ми, вся батьківська молодь, ніколи ніяк не очікували.  Ось чого хотіли ми.  Будь-яка і кожна на землі людина, вона живе в чоботах на своєму улюбленому місці.  У чоботі вся сила людини.  Вона замінила на іншу яку-небудь зроблену для пана річ.  Вона не змусила чоловіка шити для чоловіка чоботи.  У ньому залишався за своїм трудом хлібороб.  Його повне діло так робити.  Більшість йому доводилося залишатися на один час без усяких чобіт.             

 

12. Він сильно боявся залишатися без усяких чобіт.  Особливо час його приходив. Треба буде розлучитися на один час з холодом, поділитися. А весна така одиниця, такий для людини шлях, в якому треба буде зустрітися з іншою порою. Ми, всі люди, такі.  Цього хотіли, щоб наше яскраве в полум'ї ранкове сонце сходило, і так по атмосфері гріло тепло.  Це все в житті робилося для того, щоб наші умови мінялися, і робилися на нашій чорноземній землі.  Навколо воно робилося, як стелилася якась зелена трава.  Вона була потрібна для життя людини, щоб вона знала, у цьому готувалася сама себе примусити.  З цього всього, що прийшло в житті своєму, треба буде всім людям робити те, що ми всі в ту прекрасну весну робили.      

 

13. Ми були раді такому довгому сонячному, він для нас приніс з собою великі зміни.  Ввів у життя хорошу вологу росу, вона давала на землі не бувале зростання, а нове. На ось цьому місці, де ніколи воно не з'являлося і не робилося.  А зараз у таку хвилину, таку годину не подивився ні на які особливості, а прилетів на ось це місце прекрасне в цей лісок дрімучий наш для всіх нас відомий соловей.  Він тихо у нас не сидить, і нас в цьому веселить, як якихось тут мешканців.  Ми, можливо, цього голосу і не чули, і не бачили такого місця, звідки голос його давав знати, як на сцені.  Це була в природі найменша птиця, різні пісні свої співала.

 

14. Всіх нас таких веселила.  Ледве своє знання не залишала нам.  Ми зустріли не одного солов'я, який не з'являється до нас таким ось, як ми його не бачимо, а щовечора ми чуємо.  Нам цікаво стояти в своїх чоботах.  Особливо ми в них по нашому рідному двору назад і вперед бігаємо, як по килиму, та робимо свої доріжки.  Нам треба буде на цьому місці бувати. Ми готуємося до бою з природою.  У нас є на це жива тяглова в закутках, запряжена.  Ми її на налигачу тримаємо, як якусь особливість.  І хочемо сказати про її велику допомогу нам, особливо навесні. У нас для цього є снасть, та ще яка, нами зроблена.  Ми, все хлібороби, в чоботах. Вся наша система приготувалася, хоче сказати, наш день такий прийшов.

 

15. Особливо каже господар цього добра, цього початку.  Ми зернятка сіємо всі по землі в чоботах, валянки зимові закинули.  А зараз чоботи, вимазані дьогтем, всі одягли.  Ходимо ми в них, як якісь пани, кого можна величати.  Самі хороші в цьому ділі люди, хто хоче сам себе зберегти.  Він боїться до самої крайності нашу природу, наші дні, які до нас прийшли не даремно, а з якоюсь метою.  Якщо ми самі в цьому всьому не підготувалися.  А земля – це щось таке в житті, вона любить, щоб за нею як такою люди бралися і доглядали, із звичайної площі для себе робили грядку. Спочатку під зиму зорали глибоко. На це потрібні воли, їх три пари, одна від іншої більша.

 

16. Їх треба батогом бити, щоб вони цей 8-дюймовий плуг везли. А він ріже землю.  Одна за одною прокладає свій ... Чоловік слідом ходить по борозні в чоботах.  Це його буде таке діло.  Він у цьому свої хороми городить.  Це думка чоловіка.  Вона на цих чоботах не закінчується, іншу нову пару тримає в запасі.  Йому це буде треба, щоб люди на це діло без чобіт не сказали.  Сам у себе має землю, снасть для цього, силу живу, а сам роззутим ходить.  Ми не любимо, щоб з нас сміялися, та неприємно говорили.  Нехай одні на ногах, а інші в приборі.  Нас це вчить наша природа, та ще як вона нас з вами вчить, дає знати своїми прикметами.  Як ледве що-небудь таке, вже прилетіли наші перші птахи.                 

 

17. Змінилося, інша атмосфера стала, тепла після холодної.  Всі люди до неї виповзли.  Вважали самі себе доброю людиною, хто сам себе до цього приготував, щоб робити щось у житті своєму, щоб від цього діла корисно.  Чоботи вважалися тоді в природі законом, через них сам Іван Іванович був одягнений як ніколи зі своєю красою.  Йому треба буде обов'язково перед іншими людьми показати.  Це людська в природі мода, щоб на ногах були чоботи як чоботи.  А на них був весь візерунок життєвий.  За них раніше одружувалися, в них йшли як люди під вінець.  Без чобіт не вважалася людина в цій місцевості, де жило суспільство, і тягнуло через чобіт вгору.  Ми такі були люди один перед одним.

 

18. Раніше не буде у тебе 8 карбованців, сама середня ціна чобіт – в житті на нозі не будеш носити.  І не будеш відомий, що ти був чоловік.  Шапку ніхто з всіх не скине, ввічливо слово не представить. А назвуть тебе, такого чоловіка, ти є ніщо такий.  А раніше навіть служили в царській армії по 25 років, вони були взуті в чоботи.  Але такого в житті не було, як ми, такі люди, добилися через революційний бій.  Чоботи лаптям програли за те, що люди ними хвалилися.  У них не в голові був розум, а в ногах.  Вони хвалилися не розумом, не головою, а ногами, чоботами.  Це було старе зроблено руками.  Самі люди це зробили і добилися в природі.  Не лаптями в селі показували, а в місті на чоботі.  Був такий у цьому ділі введений закон.

 

19. Ми з вами в чоботах прагнули догнати і перегнати свого сусіда. Він мало у себе мав у дворі, курочку з півником, та кішку з собакою.  А конячка була не одна, була пара конячок.  Є корова, плід творить, заводить худобу більше.  Наше всіх завдання, щоб не був один бик.  Йому треба буде в ярмо пара.  А до однієї пари – ще пара бичків. І так діло саме приходить, щоб було три пари волів. Тоді можна перед усіма хвалитися чоботом.  Ми таких господарів завжди знаємо.  Нічого комусь ми про це не скажемо. Він давнішній мужик зі своєю снастю, вона у нього вся належить живому тяглу, без чого ні слова не говорять.  І нічого ми без чобіт не робили.  А от коли на мені чоботи, я їх ношу, і ними сильно хвалюся, що це мої, а не чиї-небудь.           

 

20. На це наш народ дивиться і заздрить цьому. А в Леніна система була, він ходив у черевичках.  На своїх пропозиціях сміливо в людях наполягав.  Його маси підтримали, щоб в одній державі соціалізм побудувати.  Вчені в чоботах були, не погоджувалися з цим.  Це економіка, багатство всього людства в природі.  Але щоб залишитися без усякого взуття, ми до цього не звичні.  Нас природа в цьому всіх познімає з дороги. Ми залежні від чобіт і черевиків.  Природа як така для нас сильна, у будь-який час може людину образити, і покласти її в ліжко, і потримати, похворіє, а потім помре.  Це вчені та невчені не збиралися обговорювати.  Це тільки між старим і новим залишився один єдиний чоловік.   

 

21. Він між нами ходить роззутий, і без усяких чобіт і черевик.  Ми, всі люди, з нами разом був Ленін.  Він цього не хотів зі своїм поняттям, щоб люди залишалися одні в чоботах, другі в черевиках, а треті в  лаптях. Він хотів, щоб всі навчилися в природі ходити по-новому, але не по-старому.  Як це в сільському такому господарстві щорічно робилося, і змушувало кожного чоловіка.  Майже всю зиму промріяв, і в себе під головами протримав шматочок своєї землі.  І на ній індивідуально, що ця земля йому дасть прибуток.  Він був у цьому ділі безсилий вчасно вкластися, щоб цим ділом був задоволений.  Завжди він звертає увагу на все його зроблене, він цим був незадоволений.  А хотів, щоб у нього було таке сильне господарство, яке мав найсильніший і багатий чоловік зі своєю улюбленою сім'єю.

 

22. У цього хазяїна сини тягнули в купу багатство, вони сильно слухалися батька, їхній це був ватажок.  Але самі ці люди всі носили чоботи, тільки не однаково хороші.  За старшинством і заслугами.  У нас тепер у даному періоді всі люди не по такій важкій дорозі ходять, і не в чоботах.  Вони думають багатіти, як їх батько піднімався через них вгору.  Так хотів хитрун, розумник це зробити раніше, піти від свого близького рідного брата, з яким він все життя прожив при батькові.  Коли батько був живий, ми в цьому всьому не такі в житті зробилися.  Взяли і змінили побут, стали будувати спільне благо, колективний в природі труд. Щоб жилося нам не по-старому в чоботах неоднакових, ми одягнули за Леніним черевики. Примусили самі себе на землі і в заводі, на шахті любити цей великий труд. Ми легко озброєні, ходимо по землі в черевиках.

 

23. Навіть нам хочеться залишитися в туфельках.  Нас теорія оточила так.  Ми хочемо зробити спільне невмируще діло, але з нами такими, як ми.  Що хочемо, те ми зробимо над природою.  Вона нашому чоловікові, нашому трудівникові в ній ще не відмовляла.  Лише б тільки чоловік це намітив, і хотів це в житті своєму зробити, вона йому не відмовляла.  Завжди йшла його задуманому ділу назустріч, дозволяла це в житті.  Чоловік залишив позаду своє те, що мав. Йому чоботи не сподобалося за собою щодня тягати. Та слідом тягти тварину на линві, та за це бити безвинну палицею. Зараз соха пішла з борозни, вона замінилася 5-лемішним плугом.  Його не возить тварина, скотина. Перейшло все на розум, на машину.  Він її осідлав, примусив працювати, тобто замінив живу силу технічною. За рахунок пального стали силу, енергію виробляти на машині.

 

24. Не фізично, як це нашими предками робилося.  Одні в цьому були сильні на ногах носити чобіт. А в іншого лаптя не було, йому як бідному в цьому ніхто не допоміг. І не хотів було, щоб він такий між ними жив. Наша розумна ленінська голова примусила людей не по цій дорозі ходити. Ми тепер ходимо не важкою дорогою, а легкою ленінською. У шеврових черевиках, в містах по перонах асфальтованих. А які побудовано будинку з небувалими обставинами.  Яка є зручна обстановка, ми робимо в кімнаті все. А от раніше ми засобів проти народженого ворога, хто нашому життю в чоботах і в черевиках заважає.  Все у нас робиться неживою силою, як воно робилося. А зараз люди навчилися самі з машиною разом навіть затримувати воду і робити море.    

 

25. Такі наші ленінські черевики. Вони учать людину, технічно озброєні всім.  Але тільки не мали чоботи з черевиками того, що буде треба в житті.  Ми своїми чистими енергійними живими ногами не пішли.  Треба ходити в усіх умовах.  По зеленій траві, бур'яну, і по чорній землі, і по білому снігу ходити.  Ми жити не вміємо, а навчилися вмирати.  От тому наші шкіряні чоботи не зроблені з чого-небудь.  Для чобота потрібно шкіра тварини.  А перш ніж змайструвати на ноги людини чобіт, треба затратити людині фізичну і розумову працю.  Ми на це все вчилися, як буде треба, щоб із сировини вийшов товар.  Ми чимало прикладаємо засобів для того, щоб вийшла юхта і підошва.  

 

26. А тому вже навчилися з цього всього шити чоботи яловичого сорту.  Для царського племені це було ніщо робити тварину нам через забій, залишали шкіру для порятунку наших ніг.  Особливо боявся залишатися в цьому сам цар без чобіт. Йому шили люди, він в них ходив, як цар народу. Так само і теоретик Ленін зі своєю головою, він не сам шевро для черевиків створював, для своїх ніг зручність. Леніну за його засоби, які він мав.  Він їх задарма у майстра не брав.  Все це наробили чисті гроші, чим доводилося розплачуватися.  А от вже здоровому тілу – здоровий дух.  Це ідея Іванова.  Він у цьому виграв.  Змусив сам себе від цього всього відмовитися.  Він не хворий, як його зробили наші лікарі фахівці за його скромне життя, за загартування.     

 

27. Воно його навчило, що буде треба в цьому ділі зробити. Цар сидів на своєму місці, беріг землю, щоб хтось даремно не відібрав, і також заводи, шахти підприємців. А Ленін народом їх відібрав у буржуїв, і ввів це все в державу, чим ми стали, як народ, господарювати. Ми трудилися самі в шахті, на заводі і в сільському господарстві. Спільними силами створюємо політичну економіку. Наша діло в цьому – з природою боротися. Ми для цього озброєні, щоб легко за допомогою техніки прибуток діставали. Наша сила на це витрачається розумом і фізично. Ми падаємо в цьому ділі, зате ми ліземо на рожен, щоб були у нас чоботи і черевики, не які-небудь, а шкіряні.    

 

28. Іванову доводилося всякі на собі на своїх ногах носити 35 років.  Я свою історію, в якій пройшов, не зможу за своє залежне діло, яке жило в шкіряних чоботах.  Я цього і не думав.  Як воно вийшло, що мені доводилося з цим чоботом і черевиком розлучитися, і взятися за чисте енергійне тіло.  Хто мене такого примусив, що я кинув політичну економіку, яка жила в чоботах і в черевиках.  Вся це слава людини, чим я, Іванов, не хотів продовжувати.  А взявся за загальне таке діло, котре не знадобиться робити.  Що люди в чоботах все робили, з цього всього нічого не вийшло, крім стихійної смерті.  Ми навчилися це робити, щоб у ділі цьому вмирати.

 

29. Іванов кинув цю політичну економіку, взявся за червоний хрест, за спільне здоров'я.  Ось що нам треба в природі отримати. У повітрі, на землі ми знайшли, та зрозуміли прибуток. А вода нами, внутрішність, не досліджена лежить.  Воду треба нам вивчати енергійним і фізичним ділом. Вода – це не повітря, яке змусило людини бути в природі залежним.  Іванов ступив з берега у воду фізично.  А у воді такій, як вона лежить не для чобіт, щоб в ній перебувати, або черевиками ступати.  Це атмосфера не знає, і от людини, в чоботах хвалиться або в черевиках ходить.  Ми повинні за це діло взятися, самі цю дорогу вивчити.  Вода це так нам не залишиться, і не буде нам даром так служити.  

 

30. Вона розкрила свою дорогу нам без чобіт.  Купатися, як ми з вами купалися весь час, для нас вода не сприяла.  Вода – це не повітря, яке примусило людину на землі жити, залежно оточувати себе.  Вода – носій тіла людини. Такого чоловіка, хто переможе це діло, яке не буде в воді отримувати поганого.  Ми тільки на материку пристосувалися за рахунок часу, що прийшов.  Ми з ним довго не жили, а тільки на землі з природою воювали. І досі між нами і атмосферою лежить без кінця і краю фронт. Він нам не дав того, що хотіли всі люди. А їм було потрібно продовження, та ще яке. Повітря примусило людину по землі повзати. І в ній у природі хороше і тепле, красиве, смачне знаходити.           

 

31. А в нашій воді такого ми не бачили.  Вода є сила природна живе зберігати, як такого нового чоловіка.  Він не влазить по-нашому такому, щоб так купатися, як ми від великої спеки влізаємо.  І починаємо себе занурювати як ніколи своє тіло, щоб йому було приємно, добре.  Іванов у воді шукає не це.  Він страшиться в ній прогресувати, як у холодній і поганий.  Вода має у себе страшні властивості, як наша темна ніч.  Ми до неї пристосували електрику, воно нам дало видимість.  А до води у нас зовсім інтересу не було.  Навіщо це було робити, якщо ми звикли зі своїм материком.  Він у нас не таких людей, як це треба, у себе тримає.  Чоботи на людині щохвилини носяться.  Людина в них хвалиться, як барон.

 

32. Каже всім: моє життя купця, у мене є все. Лише б я тільки в цьому ділі хотів, для мене люди зроблять.  Я їх за гроші змушу носити на ногах чоботи.  Це був такий природний закон.  Він завжди робив те, що було для кожної людини треба. А ми звикли завжди на землі не так даром повзати, як доводилося шукати для себе якусь особливість. А коли ти підходиш до берега води, то для тебе лежить сила, інша атмосфера. Товщина води, вона свій світ життєвий містить, як якусь грань, яка в хвилях плескається кожен день і ніч.  Ми з вами на це діло тільки здалеку дивимося, хочемо в ній поплавати в один тільки теплий час, коли наше сонечко гріє. Ми з вами взимку не любимо ці якості, що проходять.  Вони нам робляться страшними.

 

33. Ми ні вранці, ні ввечері, ні вдень і ні вночі цього не збиралися робити.  Наша діло – робочі чоботи, та ще лаковані або ялові. А кирзові або гумові – це вже не те. Людині по землі, та ще по такому бездоріжжю, ходити не доводилося у своєму житті. А в чоботах він, як по хорошому килиму.  Не думає, що йому від цього буде погано. Він їх по одному направо, наліво кидає.  Втоми ніякої, на це діло надія є.  Будь-які чоботи твої, не які-небудь у цьому ділі, вони твої власні. Ти їх носиш щодня. А кому-небудь з таких людей, вони їх бережуть, як око своє.  Дуже велика дорожнеча на це. А вода не повітря.  Вода не вимагає ніяких чобіт, ніякого одягу ..., людина без усякого дому.

 

34. Що за таке в цьому життя, та ще у воді, не писати, не читати, а напам'ять треба знати.  Чоботу не в моді там бути.  А чоботи надягають на обидві ноги на землі в повітрі ходити не помалу, а швидко, щоб по путі своєму догнати когось.  Чобіт носиться людиною по природі для прибутку свого.  Особливо є такі люди на білому світі.  Не в гумових, а в шеврових ходить людина комерційна.  У природі є три тіла найголовніші.  Земля, повітря і вода, що нам породило все.  У повітрі є чобіт різного виду.  Чини, вони своїм ім'ям козиряють.  І хочуть сказати, між людьми вони правителі, і хранителі самих себе в цьому ділі.  Повітря має в себе людську хоробрість.  Він живе в природі здобиччю.  Що в ній знайде, зловить, вб'є.

 

35. Кров з тіла випустить, а шкіру зніме, і почне тоді на шматочки розробляти.  А потім готує для себе страви різного асортименту. Люди звикли їсти за своїм достатком, що у кого було, що добуто людиною.  Він цю їжу роздобув де?  Та на землі.  У чому?  Та в повітрі.  У такому місці, де ця тварина розмножувалася. Ми цю штуку роздобули, знайшли її уміючи, озброєнням завоювали. Кажемо: життя наше таке.  Ми його тут зробили, ним користувалися, як якоюсь красунею.  Вона нас змусила на неї полювати. Я чоловік любитель цього діла, від роду цим зароджений. Хочу, щоб у цьому жилося мені добре. Я зі своїм умінням поселився на цьому ось місці, де навколо мене лежить земля.                  

 

36. Не одна вона, а з водою, протікає річка.  І тут недалеко розташувався лісок.  Та гори кам'яні стояли для потреби.  Ми це все робили, і будемо майструвати з цього всього.  Для нас буде потрібно в нашому дворі необхідність вся наша.  Ми повинні в природі мати з однієї хати хутір.  А з хутору – село, а потім уже містечко кустарів, з чого створимо місто.  Ми ж господарі, та ще з великими чинами.  У нас є управитель усього цього, він є закон. Ходить для цього в чоботах. Ми звикли зустрічати по одягу хорошому, йому низько кланятися голівкою.  Це так робилося, робиться у нас на землі в повітрі.  Ми дуже добре в природі живемо через це діло.

 

37. У нас таке суспільство, до нас не підходь, і нічого поганого нам не роби.  У нас є закон, що захищає.  Хто – на нас, і ми – на нього.  А хто хоче жити добре, тому ми хороші.  Любимо в житті дружити і ділитися. Але коли ми завоюємо, тоді ти бережися. Ми в цьому бою не жаліємо себе.  Ворог на нас напав, ми повинні від нього самі захищатися, тобто воювати з ним.  А ми все воюємо люди з людьми, губимося назавжди.  Але одного ми не досягаємо – ворога не перемагаємо.  Як він був у природі, так він і залишився для нашого чоловіка, та ще такого, як зараз.  Ми люди нові в житті, але по старим слідам ідемо.  Хочемо силами довести, вміло скористатися в природі.  Вона наша мати, вона годувальниця моя рідна для всіх.  Її ніколи ніяк не обдуриш.       

 

38. У неї всі сили для цього є.  Якщо тільки захоче людина в цьому копатися, вона обов'язково на своє нападе, і вирішить право цим користуватися, як джерелом.  Особливо вода, вона поки не врахована так, як наша земля, яку ми змусили, щоб вона у нас даром не лежала.  І щороку для життя давала плоди, через що все життя проходить.  Ми її, таку родючу землю чорну, тримаємо під головами, і її бережемо, як своє око.  Хай тільки хтось посміє на наше суспільство напасть.  Ми всі це діло будемо грудями захищати.  Це тільки люди зробили бій.  В повітрі вогонь, сила природна палить. У повітрі це робить, воює за землю.  За життя таке, яке наші предки залишили нам для того, щоб з природою за життя воювати.   

 

39. І робити те, що ми для цього робимо на землі.  Ми тільки думаємо, і ми хочемо жити, але нам природа свої сили не дає.  А бере нападає, і не дає людині так, як вона думає, або хоче жити.  У ній будь-яка стихія готова за свою власність, а вона введена нами.  Ми з природою щохвилини воюємо.  А вода наша без усякого дії лежить, жива енергійна, ніким не зайнята, як і робиться у воді.  У ній так робилося, робиться і буде робитися.  Вода – це не повітря, в якому сприяє вогонь. Він будову знищує, як непридатну одиницю.  У воді цього немає, і не буде.  Вода чину в собі не містить.  Ворог таким не буває у воді, як він розвивається в повітрі в природі.

 

40. Вода жива енергійна.  Щоб на одному місці стояти, вона не стоїть.  Своє наявне знаходить, і пробирається в найбільшу масу море.  Ось що людина в природі шукає, життя.  А нападає смерть.  Це таке в житті людиною введено.  Пожити один час та подумати, а потім зробити діло. Недороблено це діло, людина помирає на віки віків. Бій між людиною і природою.  Я, він говорить їй, іду по своїй дорозі.  А ти зі мною зустрічаєшся.  У мене є своє наявне тіло, а в тебе є всесвіт.  У мене зброя, штучне, зроблене руками.  А в мене, природа говорить, є живе народжене для того, щоб тебе зустріти, щоб ти мене злякався, і надів на свої ноги чоботи.

 

41. Мені це не до душі, сказала людині природа.  Якщо мені не боятися твою силу, я б у тебе нічого не знав, і нічого не робив у тебе.  Ти ж сила всесвіт, у тебе повітря, у тебе і вода, лежить під ногами материк земля, чому я не довіряю.  Знаю я добре тебе, таку красуню.  Ти наша є мати роділля, одна для нас, усіх людей.  Тебе ми не любимо за твоє все погане.  Особливо у тебе повітря, воно є наш не друг, а ворог. Якщо хоче воно, людину образить. Чоботи мої не порятунок у житті є, я їх збиваю не одну пару.  А в тебе, такої красуні. Ти гуляєш по своїх чотирьох сторонах, звідки почнеш наступати на мене своїм пекучим вітром.  Немає сили зберегти мене такого в чоботах.                  

 

42. Я добре знаю про тебе таку. Ми, все такі люди, багато часу готуємося.  Чоботи нові шиємо.  Кажемо: бач, ти яка є.  У тебе день не такий, навіть сонце інше.  Більшість ти дуєш вітром з півночі.  А там вічно лежить на воді крижина, холод, неприємність.  Вона в тебе велика на відстані лежить.  Щоб нам від цього піти, ми безсилі так з тобою воювати.  Крім як на ноги свої одягнути шкіряні чоботи з теплими онучками, або з вовни валянки.  Ми так і озброєні на один такий час, в якому ми не підемо в бій з тобою.  А коли на ногах є чоботи, та й до того кожушок.  Це ти все нам дала, ми розуміли.  А ти себе в цьому міняєш, не ганятися за тобою. У тебе дні неоднакові є.       

 

43. У мене, каже чоловік, є зовсім мертве, неживе. У тебе не таке. А в тебе сьогодні одне, а завтра інше, якась зміна є. А нам всім не наганятися, і не наробити таких чобіт, які б тебе спасли в житті.  Ми раді буваємо, тоді у нас душа стає на своєму місці, коли сонечко підніметься вгору, своїми    променями стане в упор гріти.  Сніг зимовий іде геть.  А із землі вилазить фіалка, зелена трава та біленька квіточка.  Вітер своє змінить, він буде дути з південної сторони.  Люди почнуть інше зовсім думати, особливо прощаються із зимою.  Вода входить в море.  А весна на поріг лізе зі своїми днями, з продовженням своїм.  Ми добре знаємо про це, особливо до зими готуємося, як поганого часу.

 

44. Вона нас змушує і одне, і друге, і третє мати.  А от одного ми, всі люди, не маємо.  Беремо да відмовляємося від того, щоб з природою не воювати, залишатися без усяких чобіт.  Ми про це навіть не бралися, і не думали з вами.  Дорога ця не наша, щоб мати її.  У природі людині з усіх боків дує. Вона одягається для цього, і взувається в чоботи, щоб було тепло від них. А все одно замерзають. Це таке тіло, така можливість у тілі людини.  Сила, воля, вони всередині створюють тепло, через яке людина зберігається, і в цьому спасається, як не тривожна нічим ніяк.  Це не спасіння є, а тимчасове явище.  Один час побути таким, як він є взимку і влітку.  Без поганого не залишається.  Якщо це треба буде природі, вона в будь-який час року людину зможе покарати, тобто повалити.

 

45. А коли людина повалиться, їй тоді вже немає сил.  Ми, всі люди, що живуть на материку, такі.  Якби не чобіт і не черевик з лаптем, ми б з вами не зробили в природі вогонь. Ми без нього ні одну машину не пустили б у хід.  Які ми вчені фахівці, якщо ми без електричної печі букви на папері чорнилом не напишемо.  Які ми лікарі?  Людину живу тримаємо під замком, самі боїмося холоду, грубкою охороняємося.  Це добре, що нас люди в цьому всьому опалюють.  Якби не вугілля і не пристосування у нас, ми б у цьому не жили.  Ми не вугілля палимо, горить з вугіллям повітря.  Це все зробила технічна передбачливість.  Якби не людина в чоботах, ми на мілині б сиділи.

 

46. А то говорять про вченого Менделєєва, Попова, Філатова, Сербського, Введенського, Корганова, Гагаріна.  Де вони поділися?  Їх уже немає.  І як вони вмирали зі своїм розумом?  Так же само, як і всі невчені.  Смерть не теплого характеру, вічно ми лежимо в прахові.  А де поділася сила, енергія?  Вона знаходиться в природі нашим незнанням.  Ми не пробували, і не вміємо починати, як буде треба заслужити від природи такого права, як ми заслужили в природі в чоботах.  Ми їх наділи тоді, коли нога людини стала ходити по землі твердо.  Ми по землі ходити своїм тілом не бралися, і не хочемо так залишатися без всякого чобота.  Вони техніку в життя ввели.                  

 

47. Всякого роду побудували тілу, щоб жилося тепло.  Ми це шукаємо, і хочемо це знайти в природі.  Яке воно цікаве в житті.  Якщо людина візьме випробовувати холод, гірше в житті немає.  Але зате це все холодне і погане, воно енергійне, все гріє.  І від цього всього зароджується в людині сила, воля його перемагає будь-якого ворога. Я, говорить Іванов, страждав від закону фашистів, і також радянська влада мені, моєму ділу не довіряли.  Поклала в психіатричну режимну систему.  Вона мене тримала у себе чотири роки, випробувала моє здоров'я.  Я яким був, таким і залишився.  Уявляєте, як це лежати на ліжку у таких лікарів, як є.

 

48. Вони переді мною зустрілися. Вони цього діла на собі ніколи не відчували.  У них такого не було, як я сам зробив це все.  Вони не вірять моєму тілу, що воно між нами не таке, як воно є у всіх наших людей.  Ми без стороннього тепла не зможемо створювати в природі славу.  Це добре буде нам, усім людям, як ми вмирали.  І будемо ми вмирати по нашому історичному чоботу.  Він нас усіх змусив з природою воювати.  У нас є в руках зброя, у нас є все для цього діла.  Ми робимо з вами, але щоб ми доробили це, воно у нас померло.  Ми його на шляху кинули, у нас воно непридатне стало.  Ми вишукали в природі те, що буде треба нам.

 

49. Чобіт наш, або черевик наш. Скоро ми залишимо земну кору, а завоюємо ми кору Місяця.  Може бути, там і без чобіт залишимося.  А коли ми це діло не завоюємо, а програш у цьому ділі, нас історія закидає камінням.  Хіба можна забути в природі Іванова?  Він же у нас один такий, ми його бачимо.  Каже він про придбане пальне, вогонь.  Ми його придбаваємо через фізичний труд.  Вугілля, і всяка така нафтова вишка, вона струмом качає, і дає нам сировину нафту.  А потім робимо бензин.  Це все нам дає в житті тепло.  Ми в ньому любимо один одного, нас воно зберігає так, як ніколи в цьому.  Всю зиму так обігріваємося.

 

50. Ось яке нам дається тепло.  Це вже не чоботи і не черевики.  Електричне від бензину тепло.  Ми його в кімнатах, і в тих місцях, де люди перебувають, і там вони живуть у теплі.  Це не скромниця і не рятівниця тіла людини. Ми тільки навчили самі себе, як було б краще від того, що робиться людині в хороших чоботах.  Я, каже він, ношу чоботи краще від усіх лише тому, що я між іншими бригадир або який-небудь начальник над людьми іншими.  Вони фізичні або розумові. Але люди цього самі хочуть, у них свідомості немає.  Люди хочуть, щоб хтось їх примушував.  Вони не навчені самі знати, що їм доводиться сьогодні робити.              

 

51. Він іде до місця зазначеного, наперед знає, що йому доведеться своїми фізичними руками на своєму місці робити. Бо це діло, яка нами вчора робилося, не зробили. А стоїть питання в житті перед людиною: це діло, почате кимось, треба комусь доробляти.  А коли ми з вами це зробимо, у нас вийде живий факт.  Ми з вами з цього зробленого придумаємо що-небудь інше.  2000 років розросталася ця історія в чоботах та в черевиках.  Ми зробили одне хороше, а інше тепле.  Цим ми обгородили себе на один прекрасний час.  Ми в цьому пожили та сваволили. А ця воля з нами довго не живе, бере і змінюється на інше.  Ми цим що побудували.

 

52. Ми почали з Господом Богом ці чоботи одягати.  І ними тільки була можливість новими хвалитися.  Та показувати їх іншим, щоб на них такі люди наші дивилися.  Моє життя бачили, говорили і заздрили нашому добру.  Це була така приватновласницька індивідуальність. Ми її знали добре, а робили ще краще для того, щоб не ходити без чобіт. І не залишатися роззутими, як це починалося найпершим в житті чоловіком. Він колись вів образ не цивілізований, зовсім предковий, але початковий без усяких чобіт.  Він не знав про Бога, що він йому прибавить у житті своєму щось інше. Йому набридло життя своє індивідуальне.  Йому забажалося побачити чоловіка такого, як був він.

 

53. Тоді не мав того, що повинні ми мати надалі.  Як ми з вами зараз, такі добрі в усьому люди.  У нас немає того, що мав перший один чоловік, котрому в його житті набридло.  Він не задовольнив себе ним.  Воно в нього без усяких чобіт не розвивалася.  Нікому було йому допомагати.  Він був один єдиний чоловік.  А бажання у нього народилося, щоб побачити іншого такого чоловіка, як був він.  Йому як такому в цьому ділі далося зародитися між повітрям і водою.  Він нічого такого не бачив, і нічого він не чув.  Йому довго природа не давала, вона такому безсилому далі і не дасть за його велике незнання.  Він не зміг так робити, щоб у нього було таке одне й інше.

 

54. Ми такі всі є люди в чоботах. Може, і не одягнув би їх. А побачив їх на іншій людині, змусив себе, щоб у мене теж були чоботи. А як не було іншого такого чоловіка, так і не було доти, до того часу, поки він зустрівся з нею, а не з ним.  Вона на цей рахунок народилася і сталася в цьому.  Не вчитися прийшла в старих.  А старі стали в житті вчитися у нових.  І досі ми нові чоботи робимо на старі, а зі старих ми переходимо на нові чоботи.  Ось що ми отримали з першого небувалого в боротьбі чоловіка.  Не чоловік, як воно думалося, а до нього прийшла на допомогу всього цього сама матір жінка. А коли її побачив чоловік, то він перебудував своє таке життя.  Вчити не став її, а став вчитися у неї.

 

55. Вона більше його знає в природі.  Він того не знав, що треба було знати, як зараз робиться чоловіком, загартованим у тренуванні.  Ми між собою такого чоловіка не бачили.  І хто його знає, чи буде він інший такий.  «Не дай Бог такого щастя нікому», – так підтвердила дружина його Уляна Федорівна. А раз цьому в житті бути, значить не минути це діло, котре не думали.  Щоб на людині здійснилося в житті те, чого ніколи не подумав.  А воно на людині вийшло.  Дорога була, і є вона для людини, лише б він хотів по цій дорозі йти.  Йому природа допоможе, як допомогла техніку ввести.  І розвити самого себе в області того, що нам уже материк не потрібен.

 

56. Ми пошуки пустили не туди, куди це треба буде. Ми хочемо залишити кору земну, а взятися за Місяць. Він поки нам, таким шукачам, ворота не відчиняє. А від нас в невагомості робить жертви.  Ми від землі не йдемо, кругом її літаємо, а от на Місяць не сідаємо.  І не сядемо через дорогу одну таку, яка буде треба. Нам не потрібна в цьому ніяка матеріальність. Мені шахти не треба, заводи теж не треба.  Земля треба буде не повзати, як ми по ній повзаємо, і шукаємо у неї для себе якусь життєву таємницю. Вона не в хорошому і не в теплому розташована, бо це довго не живе. А підвертається до нас у наших чоботах, і стає таке погане і холодне робити.

 

57. Ось чого весь всесвіт тремтить. Ми в цьому ділі не можемо вільно дихати без наших чобіт або без валянок. Як же так ви, вчені, відвертаєтеся від такої справи.  Раз я вмію ходити по снігу, по морозу 46 градусів, значить, моя наука буде жити.  Ви хочете, щоб я ходив в одягу, тобто сам захищав себе.  Я боюсь цього.  Не дай Бог, воно зросте.  Мені давно треба вмирати.  Ніхто ніде не допомагає.  Один Козлітен, секретар міськвиконкому Червоного Суліна.  Невже він не розумів, що він запевняв.  Або він не знав, що я такий загартований чоловік, хто ходить без усяких чобіт.                  

 

58. Виграш в житті не ваш за все, зроблене людьми залежно. Це буде виграш за все, зроблене незалежно. Так говорить нам без чобіт Іванов.  Він два рази по чотири роки психіатрами випробовувався без усяких чобіт.  Йому в цьому всьому ділі ніхто не довів, і не доведе зараз через його діяльність.  Він і зараз від свого не відступає.  Мені таке місце не треба, як його зайняв учений, і в цьому всьому не знайшов таємниці.  Бо без фізичного здоров'я вчений –  невчений.  Я як казав, так і скажу.  Ворога в природі ніхто ніде ніяк не переміг.  Як він був у нас між нами, так він і залишився таким підступним, як і був до цього.

 

59. А от за моїм висновком і викладом, ворог переможений. Це моя така ідея. Своє треба побудувати, щоб іншому не перешкодити, бо так каже закон в природі. Треба самому навчитися, як буде треба працювати над собою. Загартовуватися в тренуванні, щоб не хворіти, не застуджуватись. Це будуть мої для цього сили, і воля моя. Я повинен допомогти хворому, ображеному, забутому всіма, щоб йому в житті стало легко. І це своє знайдене молоді майбутній передати, як вихованцям. Це моя мета і обов'язок, завдання моє. Але мені за це все не доводиться сидіти на одному місці. Треба працювати, і як важко працювати. А мене люди зі своїм захопили, не дають продовжувати.          

 

60. Моя робота одна – рухатися по природі там, де нога людини не ступала, я там повинен бути. Це простір всієї природи на нашій землі. На це треба загальний закон всього людства, щоб про це знали всі національні люди, не заперечили такому приходу, як я буду без усяких чобіт. Він не хороший і не поганий буде не треба. Я не шукаю життя хороше, не шукаю життя тепле. Я живу гірше від усіх, дуже сильно холодно. Але зате я відчуваю енергійно, краще не може бути від цього. Я повинен іти своїми босими ногами, але мені загрожує небезпека. Адміністрація не знає моє таке тіло.

 

61. Темні люди – для мене є все. Я не буду в чоботах або черевиках на сцені виступати і їм майбутнє обіцяти. Я сам буду все робити на очах у людей живий факт. Треба буде визнавати всім це, що я зробив. Моє – це є ваше, а ваше є моє. Тільки треба про це все нам знати, як про якусь особливість хорошу. Ту хорошу, яка треба нам усім. Ми всі люди є, одне хочемо, щоб у нас усіх було здоров'я. Не таке, як ми в чоботах по доріжці протоптаній. Всі люди намагаються там у чоботах ходити, де люди намагаються бути в своєму ділі.

 

62. Я не повинен боятися зі своєю ногою, яка повинна ступити на землю у відкритій атмосфері, і в лісах дрімучих. Людина повинна у воді перебувати для випробування свого здоров'я. Тіло не повинно втрачати сили без усяких  чобіт на ногах. Ми, хто тільки не ходив у чоботах, всі ми залишили позаду   здоров'я. Вони не врятували самі себе. Ні багатому, ні бідному в чоботах не доводилося, щоб нічим не хворіти. Людину вага змушує хворіти і застуджуватись. А от без чобіт я ходжу, відчуваю, краще не може бути від цього діла. Я ще не зробив нічого, але почав робити. Вже стоїть питання. Треба залишити все те, що є, а наважитися піти без усього наявного.

 

63. А буде не в мертвому вигляді, а в живому вигляді. Вода – це не чоботи хороші. Або в них ходити по материку, щоб перед усіма людьми хвалитися. Повітрю тільки доводилося в цьому ділі через такий вчинок чоловіка, а він його створив у себе в таких умовах. Чоботи навчилися носити по великим річним святам. А от без цього всього ми такі люди з вами тисячу років провели свого цього життя, яке ми як ніколи побудували. Це буде сьогодні в цей прекрасний день, та ще 50-річний ювілей комсомолу. Люди по радіо виступали з хорошим, з веселим таким ділом. А тут був день такий як ніколи хороший.

 

64. Весь день безперервно сяяло сонце для цього діла. Воно змусило мене мислити знову про цю воду, про цю атмосферу. Там чобіт людини не пройде, щоб у ньому так прекрасно по підлозі паркетного виду. Вони так себе змусили якесь вигадане в танцях виконувати. Або ж можна сказати про будь-яку сцену, вона людину змусила це робити. А вода всьому цьому ділу пані. У мене вона говорить. Не пройде номер, і не пролізуть ці якості, які ми з вами, всі люди, намагалися зробити. Нас навчила природна обстановка. Ми один час не радіємо, живемо. А інший – про це забуваємо, і починаємо самі співати пісні і танцювати.    

 

65. Нам це далося зробити на сцені в такому затишному місці, де свої всі сили поставили перед цим наші молоді руки. Цю будову в чоботах дивимося. Ми природи боялися. Боїмося залишатися без усяких хороших чи поганих чобіт, особливо які пропускають воду. А для наших ніг ця вода не сприяє. Ми не звичні в цьому всьому розвиватися. Ми з вами всі в хороший, теплий день і його сонце біжимо швидко на літаках, на потягах в Адлер. А там нас, таких от воїнів у природі, які навчили себе йти від такого поганого і холодного. Особливо для нас лежить невмируща північ з усіма своїми умовами. Вона хоче людині сказати про південь.

 

66. Там така погода, такий клімат, з яким можна буде щодня дружити. А дружба людини взутої скрізь і всюди варта одного. Ми від води йдемо, боїмося її однієї краплі. Не дай Бог, вона доторкнеться своєю мокротою до тіла. А вже тоді вся гарячкова біда. Це все робить наша бідність. Ми з вами не знаємо природу. І не знаємо, з чого зшиті чоботи або належний на людині одяг. І їжа, яку чоловік вживає. Вона ніяк не робиться без води. Ми не дружимо з нею, а пожираємо її разом з частинками. За що вона буде нам допомагати, якщо ми її досита наїлися як ніколи. Такі собі люди риємо в землі колодязь, воду придбаваємо для свого житла. Ми її п'ємо.

 

67. Вона нас заспокоює. Але ми в цьому програємо, через це все втрачаємо своє здоров'я. Вода сильніше повітря. Якщо вона хоче наробити землі неприємність, у неї всі її є можливості відірватися від усього цього океану. І маленьким початком це робилося в природі тією властивістю, яку давно люди намагаються пізнати, як якусь особливість. Ми не хочемо, не намагаємося цього знати, що в природі пізнав наш Іванов. Він теж колись ходив у чоботах, і робив те, що тепер роблять усі. Без чобіт і черевиків ходить по землі, але не говорить нікому з усіх про те, що йому дуже холодно і погано. Всі люди бояться природи.

 

68. Вони ні за які гроші не стануть ділитися з людьми. Їм залишити материк   землі, а собі взяти воду, щоб її випробовувати зиму і літо без усякого багатства. Люди будуть своє продовжувати. І всіляке, що вони робили, те вони повинні робити. Іванов у природі відмовляється займатися цим ділом, бо це все нашому братові нічого не дало, крім смерті. Ми самі себе в цьому обманюємо. Народжуємо дітей для життя, їх одягаємо, їх годуємо, і вони у нас в домі живуть. Запитайте у них, що вони від нас чекають у майбутньому? Куди ми ведемо самі себе? Та туди, куди йдуть наші всі предки. Це наша є дорога така, від цього нікому не піти. А от це зробити, що нам обіцяє Іванов.   

 

69. Він шукає одне єдине багатство в природі. Це бути незалежним ніяк ні від кого. Ось що наробили наші чоботи, що вічно носилися людиною. Вони не друг живому енергійному, а творці в ногах хвороби. Нестаток, судома через це скоро робиться в природі, і безсилля. Людина втомлена, стара, іде з колії сама. Яка робота в житті є, це вода. Знаєте, що в природі сама разом з повітрям і землею влаштовує. Вона є сестрою братові повітрю і сестрі землі. Вони разом живуть, але не довіряються. Як земля терпить від людини, як і повітря, теж з усіх боків воно від людини терпить. І також від людини терпить з усіх боків земля. Вона без чобіт не живе з людиною.

 

70. А чоловік у чоботах у цьому всьому нічого не зробив, щоб без них залишатися. Чоботи в ногах, а шапка на голові захисниця, і збоку матеріал не допускає тілу живе. Людина думає про це діло, творить чобітьми слід. Але вода сильна створювати разом з повітрям ураган, від чого і чобіт людині не допомагає. А все робиться руками людини. Що ми їх змушуємо робити на нашій землі, ні обліку, і на воді, і в повітрі. Все це прогресує у ділі. Щоб живим тілом у повітрі і у воді, ми не пробували залишатися. А от це діло ми робимо. Риємо землю, і в землі відкриваємо джерело води. А потім це джерело тягнемо відром одним за одним для своєї потреби в житті.                            

 

71. А потреба така є в житті. Робимо посуд для цього, щоб води набирати. І веземо на підводі туди, де проявиться бажання. Без води не вкусиш, без води не спечеш і не звариш. Вода є будівельник усього. Чоботи не змайструєш, дім не поставиш. І життя своє енергійне на ноги не поставиш. Я, каже вода, чоловікові так багато дала в житті можливостей пожити та сваволити. Як сваволила власність з водою разом. Від води і радянська влада не відвернулася. Як вона була помічниця в усьому, так вона і на інше залишилася. І хоче вона чоловікові допомогти, щоб він змінив вічно розвинену систему, яка змусила чоловіка бути в житті новим небувалим для того, щоб воду випробовувати, як випробував наш Іванов.

 

72. І думає випробовувати зараз воду. Для нього зараз проходить у житті. Його думка не обривається, вона у нього під головами під подушкою. Разом з нею підходить без усякого чобота, роззутим. З морем говорить. Я знаю про тебе, як небувалу силу твою. Я для тебе є мізерність, але премудро до тебе підходжу не для того, щоб мені, такій людині, твоїм добром скористатися. Я не мисливець і не вбивця тебе. Я хранитель свого здоров'я. Ти як природа наша допустила мене з тобою разом дружити. Я пройшов по твоїй земній корі босими ногами 35 років. Чого тільки не зустрічав. Ти мене зберегла, я залишився в живих.

 

73. Мені це розпочате діло призупинити, це буде непридатна картина. Я повинен переступити поріг один, а наступити на поріг інший. Ось моє яке завдання – випробувати холодну воду взимку. Вона у нас жива енергійна. Вода, вона де тільки не буває і не робить. Це ж крапля води, вона в ложці буває, і ми, всі люди, її ковтаємо. Вода нас годує, вода нас обмиває. Ми з нею як такою живемо, без неї не обходимося ні в якому ділі. Вона є така, що задовольняє. У неї поля ніким ніде не займаються. Якщо тільки хочемо з нею розмовляти, вона тебе, милий мій, своїми хвилями обіллє. Ти не ходи близько, у мене хвилі морські, по-своєму говорять, устрашають нас, шибеників. 1968 рік пішов, як ми стали в цьому вмирати.

 

74. Нас в цьому ніхто не вчив таких, щоб ми з вами вчилися у життя. А ми учимося не на корисне, а на шкідливе. У нас таке полювання йти по дорозі своїй, і що-небудь живе побачити, і зараз же його треба стріляти. Особливо наш затятий мисливець, у нього чоботи як чоботи, а рушниця централка двостволка. Не одним ударить, так доб'є іншим ударом. І так ми природу вбиваємо відразу. Для нас народжує вона на просторі зайчика, лисицю куму, і також ліс нам дає кровожерного звіра вовка, ведмедя і різних інших в шкурах. Ми з вами воюємо для життя з природою. А природа нам, таким людям, не забувала своє живе тіло залишати. Для того вона все робила нам. Ми у неї, як у матері рідної.

 

75. У неї для цього чобота народжувалася місцевість, в якій робилися люди на все майже. А рідко виділялися на це діло майстри, у них була здібність така, сировину шкіру добували від тварини. У чоловіка в голові зосереджувалося. Він перетворював цю штуку, яка була потрібна на те, щоб людині доводилося недовго сидіти. Для того він робив зі шкіри підошву і юхту. А потім навчався кроїти на фасон. Він їх майстрував з докладом. Для гарного чобота людина доклад робить хороший, цвяхи дерев'яні, а дратва з прядива. На це треба було людині міркувати. Тобто робити для іншої людини, щоб вона на нього не клала ніякої образи, раз за це бере з купця гроші.

 

76. А гроші і тоді були грошима, за них будь-яку річ могла людина придбавати. Одна була перед усіма біда, вона оточувала. Важко йому як господареві ці гроші придбавати, та ще як і де. Знаю добре підприємців, власників землі і також шахт. Люди мали для цього засоби колосальні, та й до того була земля своя. А раз земля своя лежала не без чого-небудь, у ній стояв ліс, та були надра. А раз надра були потрібні для вугілля, господар будував шахту, копав ухил до самого пласта. На це діло були потрібні наймані люди, куди приходив наш бідняк, сам себе поденно за копійки продавав. А господареві ці люди були потрібні, він ними жив.

         

77. А раз господар себе в цьому показав як підприємця, та ще хорошого платника, про нього люди не забували ніколи. З великої відстані йшли пішки з мішками. Йшли юрбою для того, щоб там влаштуватися, і заробити грошей. А за гроші ми, всі робітники, жили. Купували для тіла одяг, придбавали чобіт, і також робимо на голову шапку. Вона за фасоном і красою. Чоловіка робить його форма. А коли він одягнений, то він і наївся досита. А раз у нього на це є сила, він оточений природою. А в природі дні йдуть не по одній дорозі, і неоднакова погода. Чотири всіх сторін, одна від одної далеко не такі. Ми сьогодні зможемо побачити над собою, перед очима на землі, у повітрі.              

 

78. А що нам наша навколишня природа зможе в наших людях дивом показати? Живемо ми в одному місці одного села ... І в цьому дворі була однакова для тварини споруда, або один шматок землі. А цей шматок. Що на ньому родило. Ми теж не побачили, щоб нашого брата втягнуло. Я жив збоку свого близького сусіда. А у нього не така створена в дружбі сім'я, і не така жива в силі, і в розкладі тварина. Особливо плодилися воли селянські рогаті великі для того, щоб їх запрягати парою в ярмо. І за собою на колесах який-небудь віз, а на возі якийсь вантаж для того, щоб везти цією парою волів. Було велике бездоріжжя, важко доводилося пробиратися і там їхати.

 

79. А я, такий любитель, люблю працювати. Ми на цьому місці жили, обгородилися. Зробили хорошу прибуткову цю землю, а на ній ми. Коли приходить наш теплий час, сніг випаровується від нашого ясного сонця. Ми всі, хто в цьому ділі помічник, зі своїми променями міняти атмосферу з холодною в теплу. Зима іде зі своїми холодними днями, з суворою морозної ночі. Ми такий час прожили, та прогледіли на таку атмосферу. А зараз нас весна оточила, вона нам подовжила день, а вкоротила ніч. Як приємно ходити у своїх чоботах. Як ми зранку до вечора не лягали на цьому місці, де нам довелося один час чекати після такого сну. Ми дочекалися ранку, десь взялося заграва, тут скоро прийшло наше сонечко, що обігріває. Ми його в тепло зустріли як ніколи.

 

80. Наше таке діло – поспішати, бігти. А коли людина по дорозі біжить, вона сильно думає не про такий день, який сьогодні був. Ми думали, що він буде такий. А виявилося, він інший прийшов до нас. Весь день безперервно ллє дощ, та з вітром він полоскає. Це не осінь була, а весна. Сьогодні дощ іде, завтра буде сонце. Цей грязь випаровується, де вона і дінеться. Весна, не щось таке, йде по природі. А як ледве що-небудь таке, треба для цього помазати дьогтем чоботи. Земля змушує за нею доглядати. Сила була, є, про що говорити, і чого берегти. Конячка, пара биків, дві пари, плуг, борони, вся належна до цього снасть. Як господар свого порядку, ми скородимо цю землю, робимо на городі грядку. Хочемо посіяти соняшник, кукурудзу сапою, треба картоплю. Вода в колодязі йде.        

 

81. А цибулю рядками, капусту. І не забулися посадити помідори, моркву. Що і треба для нашого хліба, так це даремно не зростає. Треба для цього волога та енергійна робота, труд наш. Тому мужики надягають на ноги чоботи, а жінки туфлі, дехто лапті носить. І так нікому наша індивідуальність не кланяється. Вона разом із землею жила і розросталася за рахунок прибутку і врожаю. Цей рік нам, людям, далося отримати у своєму житті одне з усіх багатство. У нашому дворі нашого належного господарства з усіх боків прибуток. Від цього людина отримує радість, яка разом з людьми нарівні розвивається. І хоче оточити всіх нас: хлібороба і кустаря, і найбільшого багатія, і керівника.      

 

82. Коли на землі робиться вид для врожаю, вже людина свої здібності спрямовує в хід для того, щоб жити за рахунок цього діла добре. Ми цю школу знаємо. Без кустаря і одинака, або хлібороба, одному жити ніяк не можна. А коли людина живе своєю сім'єю, у нього сини, дочки. Є для цього все, що хочеш, лише б до гурту горнулися. Значить, це діло добре. А коли це діло розбирається по одному, то тут уже не жити. Помирати починають з чогось з першого початку, як і прибуток робиться. А ми живемо добре тільки тоді, коли робиться природою, народжується прибуток, та ще який. А коли від людей іде на віки віків, дуже важко людині залишатися без цієї людини.

 

83. Я, говорить хлібороб, вмію придбавати своє все. Коли природа нам усім дає своє, а ми його отримуємо, нам приємно робиться в житті і добре. Але от коли збиток народжується в природі через наше невміння, ми зустрілися з хворобою. Вона нам завадила. Вона не прислала свої хороші дні, взяла оточила, як ніякою погодою. Я, говорить природа, вже мені набридла ця історія. Чоловік не наситився, йому мало і мало, він хоче багато. А раз хочеться не мало, а багато, тут вже природі несила його задовольнити. Взяла сили свої направила в дім його. А коли сили природні прийшли, і стали розпоряджатися не чим-небудь даремно, взялася за чоловіка одного, і стала сили його мукою відбирати.

 

84. Людина хворіє і хворіє.  А коли людина починає хворіти, і вона стогне не помалу, а сильно, вона примусила нас звертати увагу.  І іншій людині завадила бути спокійною в житті.  Хвороба – це не квітка, запах має.  А людина, що живе у своїх умовах, вона рада прибутку будь-якому, його приймає.  Намагається обслужити, як якусь живу, її намагається у собі зберегти, як своє тіло.  Так і робиться будь-яке діло, і зберігається в будь-якому і кожному ділі й місці.  А користі для людини ніякої, крім одного розвитку ворога і смерті.  Ми, вчені все люди всього світу, теоретично нічого такого не зробили, крім як на старому, давно розвиненому вигляді йшли. Йдемо і будемо йти для того, щоб у природі славу не завоювати.     

 

85. Ми воюємо в чоботах. Ми купуємо за гроші чоботи, і носимо їх по тротуару. Це не наше з вами життя, яке ми в процесі розвинули. А от цього в житті своєї не зустрічалося з природою, між людьми виявилося. На білому світі на арені стоїть дві людини. На них дивиться природа, на велику між ними різницю. Зважилася запитати у чоловіка нашого руського, хто ходить в чоботах все життя безперервно. Мене він слухає, я у нього запитала. У чому справа, ти скажи мені, будь ласка? Я, каже, від чобіт ніколи не відмовлюся, від цього закону, як мої предки в цьому ділі ходили, самі захищали себе, на один час ними хвалилися, і жили на нашій землі.  

 

86. Чимало таких чобіт побуло. А що з цього вони в житті отримали хорошого? Ділки вважалися, але без чобіт вони не залишалися. Видні люди з учених, поетів, як був письменник Толстой, Тургенєв – всі вони в чоботах померли. І такий же самий чоловік, який без чобіт, не навчилися жити. Я живу разом з чобітьми. Куди я, туди і чоботи крокують. А от коли я зустрілася з чоловіком невченим, з практиком, він мені став наносити на всіх, що прожили на білому світі у своїх чоботах, як у колодках. Людина ходить назад і вперед в цих чоботах. Ви думаєте, легко йому від цього діла. Він їх не знімає, а однією ногою піднімає, а інший чобіт ставить.   

 

87. Я розповім про себе. Я ходжу зовсім без чобіт і всякого одягу. На моєму тілі немає того, що носять наші вчені. Їх змушуєш ти, природа зі своїми силами. Вони бояться твоїх днів, твоєї атмосфери. Ти для них не мати роділля являєшся. Ти його народила і зустріла, обмила, дозволила, дала  права повзати по землі в чоботах. Вони чоловіка зобов'язали бути чоловіком у природі, залежним від чобіт. Ти для нього не вихователька, щоб зробитися в природі незалежним чоловіком. Ти мене одного виховала для цього діла, не дала можливості далі в чоботах іти. Я пішов на жертву свою, ніхто цього не робив, і не хотів випробовувати того, що мені доводилося без чобіт пробивати щілину.       

 

88. Це не люди даного порядку. Я народився так само від матері і батька. Знаю добре, що я не падав з неба, але взявся я з природи. Може бути, з висоти з розвитку всього. Я теж був чоловік свавільний, будував життя в чоботах. А зараз цю історію залишив позаду. Ти мене виховала ходити по землі босою ногою. Тобі велика подяка за все твоє хороше в цьому. Люди мене не хочуть, щоб я був таким, примушують. У цьому важко жити. А раз вони хочуть, щоб я повернувся назад, я цього не хотів, і їх не буду взувати. Чоботи – це все чуже, вбите, крадене. Я все це робив між ними такими. Але вони мене бачать, але не погоджуються. Кажуть, я божевільний, тобто ненормальний.

 

89. Я і від цього не відмовився. А може, я і є ненормальний, а всі нормальні є. За цим усім висновком моїм, хто ходить взимку і влітку роззутий, той завоює все в житті, ворога не стане, і не буде в природі залежний від неї. Я говорю про це все «біле», а вони кажуть «чорне». Я кажу «чорне», вони говорять «біле». І так ці люди, наші люди, вони робляться чужі. Ми говоримо одне своє, а моє при мені є все. Лише б хотів, а добитися, все одно чоловік доб'ється. Чоботи нічого не дали в цьому, ніякої користі. Так і не дали нічого хорошого вчені. У них старий розвиток, нікуди не придатний, зовсім непридатний до життя людини.

 

90. Нехай ця ідея непридатна в усьому нашому житті, але я її зробив, оточив на собі. Я не боюся природи, не боюсь я нічого, навіть своєї смерті. Якщо це воно є, як воно робиться в людях, то я давно помер. Вчені не хочуть. Треба спробувати молодого чоловіка на ноги поставити, щоб він це зробив, і більше не треба нічого, як цього добитися від юнака. А вчені добилися свого. Ворог як був перед нами такими, навіть сильніше себе розвиває між нами, так він і залишився за наше все, зроблене нами.     

 

91. Природа захвилювалася, у неї народився в цьому сумнів. Як же так, що одне ніколи це не буває. З колії йде початок. А те, чого не було, починає, воно буде жити. Я запитаю у чоловіка залежного. Він у цьому добрі нажився чи ні? Відповідає озброєний чоловік. Ми, люди землі, нічого такого хорошого не зробили. А лізли на рожен гострий. Живемо один час, поки на нас не нападе стихія. Ми сильно хворіємо, застуджуємося. Нам і чоботи не допомагають. Ходять в них до того часу, поки не відмовлять ноги тебе носити. Ти як хвора людина відриваєшся від землі, лягаєш в приготовлене ліжко. Ми в ньому звикли довго величатися та користуватися.    

 

92. А час сам приходить, треба було встати. А сил у тебе не вистачає твоє тіло, вже безсиле, піднімати. І так цей чоловік веде себе до смерті, він прощається з усіма близькими, рідними. Йому жаль розлучатися з рідними людьми. Він робиться мертвий, вмирає на віки віків. Йому як непридатному в житті своєму, за законом розвиненим усім, роблять назавжди труну, загортають, і на цвяхи забивають. Самі плачуть у цьому, а самі лопатами закопують. Йому обіцяють хороше. Розлучаються на віки віків з таким тілом. Така доля нас усіх чекає. Ми помремо всі до одного. Це не новий наш розвиток у природі, а зовсім він старий, непридатний. Але робиться між нами усіма, і буде робитися між нами всіма.

 

93. Я, говорить залежність, примусила всіх нас, людей, недолюблювати природу. З нею ми воюємо. Хочемо, щоб наш материк давав нам золото з сріблом. Це наш хліб, а ми його добували в праці. Зробили в цьому всьому залізну, сталеву машину, яка крутить своє колесо для вироблення енергії. Провели по всіх місцях, де людина з природою воює. Він при лампочці сміливо вмирає. Не знайшли на це засоби того, щоб людину в цьому   врятувати. Дорога одна йде прямо від порога до самого кладовища. Ніхто цього не помічник, щоб цього не було. Каже природа. Ніхто не винен, як у цьому чоловік сам особисто пішов по цій дорозі.  

 

94. І ніяк не зміг з неї звернути, щоб опинитися на іншій дорозі. Я не завойовник життя, сказав сам чоловік. Як і не жив я, помер, мене не стало. Природа в цій людині, та ще в чоботах, не знайшла правди. Взяла та відвернулася від цієї залежної людини. Вона живе з неправдою, вмирає на віки віків. Природа звернула увагу на все те, що робив незалежний чоловік, хто сам на землі без чобіт. Він не пішов по тій дорозі, по якій ішли всі. Не хотів з природою воювати, і її так убивати, як убивають природу все. А я як такий в житті народжений для цього початку. Мої сили не сідають і не сидять, а все робиться на ногах. Та ще не тихо рухаєшся, з великою швидкістю, щоб серце жило молоде і міцне.

 

95. Як воно робилося, і буде в цьому ділі робитися. Так нам треба вчитися у Іванова, щоб в'язниці не було, що вічно стоїть, і не тягнула за собою лікарня. Ось що хоче бачити Іванов. Свободи і сили, щоб не вмирати ніяк ніде. Ось що треба нам робити всім. А ми не довіряємося чоловікові одному з усіх, хто шукає по природі смерть. Знайшов у собі життя, немає йому кінця і краю. Скільки лежить у землі води, але з берегу вона не виходить. Можна в чашці будь-якій затонути. Треба заслужити від природи залишитися живим в океані, в море. Треба навчитися жити, щоб тебе оточило життя вічне. Ми до цього самі ведемо, шукаємо таємницю. А вона в нас самих, в будь-якій людині, але не в природі.

 

96. Ми звикли спати в ліжку, і вмирати в ньому. А от щоб жити з вами, треба буде лізти жити у воду взимку для того, щоб звідти не повертатися, там завоювати на віки віків життя. Це обов'язково буде, завоює чоловік. Це діло ніколи ніяк ніде не вмираюче. Ось що нам дали без чобіт ноги. Життя, але не смерть.

 

1968 рік 13 листопада. Іванов

 

:6811.13  Тематичний покажчик

:Життя у воді   29,30

:Дослідження води    29

:Залежність   29,30,93

:Вода   39,66,69

:Порятунок, сила, воля    44

:Перша людина   52,53

:Ворог    59

:Ідея: не перешкодити    59

:Загартовуватися    59

:Мета, обов'язок Учителя  59

:Життя Вчителя    60

:Незалежність   69, 94

:Чоботи    69

:Босим бути   89,90

:Що робити    95