Лампочка. 1968.06. ч. 1

Іванов Порфирій Корнійович

 

Частина 1. С.1 – 96.

 

Редактор, перекладач – Ош. Редагується з благословення Іванова. (Див. Паршек. 1981.02.26, с. 115, 127)

 

1. Сусід до сусіда звернувся, йому став по своїй дружбі говорити: знаєш що. А сусід каже, і нічого не чув, а якщо чув. Ти що мені казав?  У нашому сусідньому селі з'явилася на арену свою лампочка, електрику провели. Її назвали по імені, по батькові Ілліч.  Вона своє променеве світло вже почала від самої нашої столиці Москви.  Від Червоної площі, від мавзолею Леніна до самого нашого народу, до всіх людей.  Це світло з серцем, з душею на всій нашій землі в природі проявиться. Наш самий відсталий в праці і в техніці всієї території колгосп освітить.  Не буде більше в цьому ділі відставати.

 

2. Ця сама лампочка не по одній магістралі, не по одній лінії сюди прийшла, і своє красиве життя ввела.  Її можна побачити в будь-якої нашої початковій школі. Вона може себе показати з першого класу. Він у нас не один є, їх дуже багато по різних наших місцях. Яка вона у нас прогресуюча на білому світі. Лише б з'явилася на це місце одна.  Особливо в нашому заводі без неї ми цього діла не продовжувачі.  Вона нам потрібна не в одному заводі в наших цехах, лампочка потрібна в конторі будь-якому працівникові в бухгалтерії, що рахує, і потрібна в кабінеті директора. Ми зможемо мати цю лампочку в нашій квартирі в будь-якому місці, або в залі, або в покоївці, вона може світити і в туалеті.

 

3. Та й фабрика від цього діла не відвернеться.  Свою руку протягнуть, і скажуть люди всі наші в один голос: спасибі початковому нашому чоловікові, хто цю історію ввів.  А тепер можна нам усім до одного чоловіка, хто де і як живе, особливо на шахті у нас під землею.  У кожного верстата ми не однією лампочкою користуємося.  Ми причепили попереду машини очі, це теж лампочки світло.  Водій цієї машини не боїться нічного часу.  Він їхав вдень, і бачив розташовану місцевість. Вона себе показувала по-різному. На одній рівнині площі землі є між цими випади, перетинаються балки.  І протікає річка, через яку не одні ми переїжджаємо. У них така думка не про це все, що ми бачимо.          

 

4. А вдалині ми повинні побачити не те, що бачили. Попереду нас чекає непрохідний дрімучий ліс, або яке-небудь стародавнє село від нашого світла.  Ми можемо розгадати, де буде місто і село.  На цій дорозі для всіх однакові сигнали.  Ми можемо прочитати про яку-небудь область.  Вже ми знаємо про предків, і які тут люди, хлібосольні чи ні.  Нам з вами сигнал указує поворот, і нам за знаком крутий спуск. А які є на землі хвилі.  Світло наших лампочок не освітить.  Коли ми будемо їхати тут вдень, та в хорошу сонячну погоду, нас ця місцевість примусить звернути велику увагу. Це по дорозі з нами зустрілося обласне українське місто Харків, в якому не один квартал, і не одна вулиця, яка з нами без людини не зустрічалася.  Ми по ньому їхали довго.

 

5. Шум автомашин продовжувався. Постовий міліціонер свою справу знав, за порядок примушував, люди і машини свою дорогу знали.  Коли їдеш по тій рівнині, де знаходиться далеко-далеко населений пункт.  Він нашу швидкохідну машину бачить.  Як їхньому розташуванням позаздрили.  Так і люди, що проходять.  Добре цим думати, як якимось незвичайним чоловіком.  Він умів бачити, і вмів дивитися, навіть гальма регулював, це його була майстерність. А хіба це було не діло сидіти ззаду на м'якому місці.  А сидіти не кожен зуміє на такому місці.  Як буває, їдеш, та ще в який час влітку чи взимку.  А поля, не завжди людину можна бачити, і в якій формі, і який фасон.  Ми з вами звикли зустрічатися з найкращим.

 

6. Хіба погано на машині кататися.  А потім з дороги коли повертаємося, з далекої дороги, сідаємо за стіл сяючої лампи. У нас мова йде про те, що ми бачили, як люди живуть не в Москві, а там, де мало між собою вводиться цивілізованість. Особливо саме життя, побудоване на материку, не застосуєш до життя в Москві.  Самі є світила всіх наших організацій, установ і наук.  Найголовніше, це керівництво.  Військова система або медицина, геологорозвідка.  Повітряне і морське, будівельне, вугільне, залізної руди, і сільське господарство.  Найголовніше, радянська влада, президія, профспілки, партія, без чого нікому не ступити.            

 

7. Лампочка бачить правду. Але щоб сказати про неї, неможливо зосередиться. І не вміє висловитися так, щоб люди зрозуміли, чим краще полководець від підлеглого, або професор від санітара, або нянечки.  Установа одна, і життя природне одне. Підлеглий не йде, і санітар з нянечкою не відмовляться, а за наказом роблять, що їм скажуть. У природі в цьому велика-превелика різниця. А от у житті здоров'я однакове, що в одного і другого не стійке, втрачається. А от щоб знайти де-небудь такий засіб, не знайшлося, і немає чоловіка.  А як помирав чоловік через хворобу, так він і кінчався безслідно. Крім тільки тих, що падають з повітря, якщо підрахувати, скільки їх при мирних умовах загинуло.

 

8. А від смерті гинули всі. Різниця тільки в похоронах.  Когось за місто везуть, а когось з будинку спілок виносять, його згорілого в урні замуровують в кремлівській стіні.  Вважають це діло останнім.  Лампочка світить однаково на командира і підлеглого.  Тепло до життя і до смерті однаково.  А от засоби відпускаються і комісії виділяють не однаково.  Держава економічна і політична одна для всіх.  Тільки різні будуть в загробне життя, в яке не бояться лягати прахом у землю.  Кажуть сильно віруючі.  Вони добре знають, що ніхто не робить у природі по Божому.  Тому вони так само, як і всі, не б'ють в долоньки за те, що вони безсилі залишатися в природі.

 

9. Що віруючі, що скептики у всьому своєму багатстві без усякої слави померли.  А щоб хто-небудь знав, чи буде що-небудь таке.  У цьому є дві думки.  Однієї скептики дотримуються.  Кажуть, що ми тут робимо, це наше все.  Ми там іншого ніякого не отримуємо.  Лампочка одна зі своєю якістю, що нам, і також по всьому видно, і віруючим, один закон у природі.  Молися, дуже сильно проси, щоб ти потрапив у рай. Як малюється між нами скептиками і віруючими, це не все.  Кажуть віруючі скептикам.  Вони підуть за відмову від усього Бога у вічну муку.  А нас він прийме, і дасть нам через прихід на землю свою згоду в усьому, ми будемо з ним.  Лампочка – це сонечко, однаково для нас у житті.

 

10. Але не однакові ми в правах.  Бог є, він був між нами, так він без лампочки залишився.  Баптисти, сектанти всякого роду незалежність, людську бідність не визнають.  І не хочуть скептики і віруючі так залишатися при холоді і при поганому ділі.  Каже це людина.  А лампочка у фарі знаходиться, показує дорогу на суші і на воді.  Ми звикли у своєму призначеному кабінеті або залі, де людина зможе задумати будь-яку річ і її зробити.  Вона цьому всьому допомагає.  Під лампочку, та не одну, молодь для себе побудувала танцювальне коло, де молоді люди зав'язують життя своє, знайомляться, домовляються продовжувати в цьому духові.  І ця лампочка зможе висвітлювати нашого співака, кому надано повне право співати будь-яку освоєну пісню.                    

 

11. А ми всі, що зібралися, слухаємо, аплодуємо за його діло.  Він успіх голосом завойовує.  А наше діло – сидіти на своєму місці. А у самого думка непогана на свою користь, треба буде вчитися, знання накопичувати.  Теоретично багато знати, і добре свою належну роботу робити, у чому лежить весь шлях. Ми з вами їдемо на електровозі. Водій наш веде по магістралі впевнено. Він сподівається на дорожніх будівельників, на їхню всю здатність.  На такому підготовленому ґрунті на шпалах укладено так точно великовагові рейки.  Ми по цьому місцю не одного пасажира провезли без усякої стихійної аварії.  Ми тут не в денний час зі своїми сусідами в купе сиділи, і вели мову про багато що.   

 

12. Особливо стосувалося нашої молоді, як вона у нас виховується.  А ми народжуємо дівчинку і хлопчика. А от у них вчинок не один. Дівчинка – до обряду, а хлопчик – стріляти.  Дівчинка – по-домашньому, а хлопчикові доводилося ближче до землі.  Та й до тієї сезонної роботи, вона нами робилася щорічно.  Кожен раз в житті нашому нам потрібно хліб не чорного характеру, а щоб ми завжди їли хліб білий та булочки.  Ми з вами звикли роз'їжджати на таких швидких пасажирських поїздах. А в них є ресторан, де можна буде гарячі страви споживати, і друге смажене поїсти, запити компотом.  А про випивку спиртову, можна навіть випити пива приємного пляшку.  Ми без цього ніколи не залишаємося, і своє в цьому ділі продовжуємо.

 

13. Ми, люди свої, любимо про що-небудь хороше поговорити.  І тут же поруч стоїть погана річ, ми і про це не забуваємо.  Коли встанеш вранці рано, вийдеш надвір. А кури з півнем розсипалися, шукають собі корм. Кричать: ко, ко, ко. А пароплав по глибоководній річці йде, пробирається по сигналам.  Тільки на берегах були села, вони зустрічали і проводжали. Ті люди, яким доводилося цю річ бачити, і одному пасажиру позаздрити, свої слова про це сказати.  Ми тільки цього ніколи не бачимо, і у нас цього не виходить.  Робота наша така, встаєш, поспішаєш, і лягаєш, теж швидше треба заснути.  А тут, як на гріх, ув'язалася така думка з такою дорогою, по якій нашому пароплаву треба проходити.  І направо, і наліво бачити і розуміти, де ми знаходимося.

 

14. А ми з вами знаходимося на материку, де розташовані від самих гір, по рівнині протікають річки, і зустрічаються на шляху цього всього лісу.  А ми з вами обрали таке зручне для життя місце, щоб там доводилося жити, та так трудитися, як нас змусили умови.  Ми без землі не отримаємо ні зерна, ні овочів.  У нас не буде саду, на якому ростили всякого роду смачні ягоди.  Ми на це винайшли ґрунтове місце, і там посадили садову яблуню і хорошу грушу.  Ми маємо сливи та вишні, все це буде нам у процесі треба.  А я, каже легковій своїй машині професіонал водити асфальтованою дорогою, яка перерізає наші села і міста.  Та до того ж треба проїжджати мостом через річку.

 

15. Цікаво очима дивитися на природу, що там на землі було посіяно.  І чого тільки не побачиш.  Зустрічається інша якась вантажена бортова машина.  Або проходить автобус, він нашу людину везе, і її бережуть, як око.  Попросять водія, щоб він зробив зупинку. Так і робиться в нашому побуті.  Ми тепер не будуємося індивідуально, допомагають спільними силами, колгоспом. А раніше до цього, якщо тільки людина задумала побудуватися, у неї повинен бути привезений за час камінь, ліс, будматеріал і все інше.  А тесляра наймає, всю обстановку за домовленістю робить.  Все це коштує кошти, а їх мало, не вистачає.  Людина в цьому ділі не живе, а мучиться, і сильно.

 

16. Тому й введено людині вчення, щоб знати, як буде треба якусь фразу, написану кимось, прочитати.  А коли живе людина без грамоти, вона такого історичного в теорії не розуміє.  Дивитися на сонечко, і бачити при ньому таку зміну, і на нього сподіватися, начебто вона через це добре живе.  А раз людиною не скоро опрацьовується, вона не отримує того, що слід.  Ми звикли купувати не погану річ, а хорошу річ, яка нам буде в домі треба.  Скажемо, народився чоловік.  Ми його намагаємося ростити в достатку всього, щоб одяг, як одяг, який шиють не так на один день. Це готується для людини їжа, яка псується один час.

 

17. А раз чоловік прибавився, вже його вважали їдцем. А коли йому треба одне й друге, то обов'язково потрібно і третє.  У природі лежить сторона одна для життя, щоб бути в природі, зробитися залежним чоловіком. Треба буде в природі жити, і не хворіти нічим ніколи.  А згодом нічого не вийшло. Чоловік старався, всі свої сили поклав, всі свої можливості представив.  То йому було треба одне, то треба інше.  А як у природі не вигравав чоловік, так він і залишився без виграшу.  Хворів зроду, так він і хворіє.  Як він помирав у цьому безслідно, так він і буде в цьому вмирати.  Інших слідів, або інших доріг не знайшов.  А було тоді, коли не було лампочки, горів у цьому ділі горючий гас.  В житті нашому не було лампочки.                 

 

18. Горів і коптився в ґніту гас.  Ми в житті своєму добилися, зробили з сировини в природі цю лампочку. Там її повісили, де ми обдумали, що вона нам необхідна.  Ми її народу показали спочатку. А раз ми цю річ придумали, і в життя своє ввели. А раз це нам треба було, ми не зможемо те, що треба, відкинути. У природі, та ще такій, дуже важко доводилося це все початкове вводити. А раз воно з'явилося в природі, як живий факт у ділі. А діло, воно робилося спочатку дуже важко.  І все ж ми зробили, на шляху всього цього ми отримали.  Без голки ми не живемо, без шила ми не залишаємося.  Також і без ножа, також без усякої сокири і без пилки у нас ніякого діла. А це все було першому чоловікові треба.  Це життя людське, яке без усякої лампочки.  Тоді ми на будь-якому місці, а зараз вже ні.

 

19. Люди без лампочки – ні на якому місці. А як тільки таке для людини є місце, воно з усякою зручністю.  Якщо він хлібороб. Що перед ним було, людьми даного часу багато змінилося.  Коли дивишся на ту ж саму ниву, на ту ділянку, зараз є від трактора  п'яти лемішів одна борозна, один на весь лан вал. Оранку не робить, щоб робилося пропускання, огріхи.  Це оранка, яку орав трактором тракторист.  Він у практичному ділі в селянстві агроном усієї ґрунтової землі, і великої природи, клімату, погоди. А селянством займатися треба кожен день окремо.  З ранку і до самого вечора знаходитися в атмосфері під променями сонця, та при жорсткому вітрові.  А чоловік від усіх умов.

 

20. Він на це дивиться, і почуття чують. Вирішає наперед за кілька днів. Чоловік добре пізнав природу, зробив собі лампочку, і ввів її в життя.  Вона спочатку потрапила під землю, обслужила шахту. Пробралася в машинне відділення в кочегарку, кузню, столярню, не забула про лазню, про контору. І не забула про гуртожиток, на 75 чоловік 25 вольт лампочка.  Прибудували і вугільний склад висвітлили.  Це було приватновласницьке підприємницьке таке життя, з яким доводилося авторові зустрічатися практично.  Особливо лампочка з'явилася в сільському управлінні.  Лампочку і фари здобув залізний кінь.  На ньому людина виспівує свої пісні.

 

21. Ти земля наша ґрунтова.  А я хлопець молодий.  Наша нива в просторі розвивала духом себе.  І фанерою світло прокладала, немов ладиться вона.  Та на річці буде такій, коли заспівають у лісі птахи.  Зрадіють на своєму місці люди.  А в природі зміниться атмосфера.  Ми з вами скажемо про це.  Це буде наша найближча і маленька пташка соловей.  Наша будівельна система робиться усіма нами.  Як з'явилася наша перша лампочка, вона нас оточила.  Сказала нам усім, щоб ми з вами ніколи ніде пішки не ходили.  Доріг у нас багато, автобуси є.  Навіщо тобі треба буде кінь. Виходь ти на дорогу, руку свою піднімай. Скажи своє слово.  Ех ти мій водій, є для всіх наш ти чоловік.   

 

22. Від людини, найголовніше, пішло це Боже ім'я через одне знання в цьому.  Ми старих людей не визнали, їхній розвиток.  А вони ж жили, у деякий час своєю роботою хвалилися, нашим усім, що ми зробили.  І що ми отримали, хоч і лампочки не мали.  Навіть не було, чого запалити.  А от життя наше продовжувалося між нами в природі.  Хоч і було холодно і важко, але все ж жили, та ще без своїх дітей не залишалися.  Хата своя була, і був свій двір зі своїми будовами.  Без благословення Бога нічого не починали робити.  Все зробили ми з його ім'ям, та й лампочка зроблена з ним.  Що тут такого, якщо ми з ним разом зробили, або він у нас був помічником.  Хіба буде погано нам, якщо ми не вміємо, а коли ми попросимо, у нас через це виходить.

 

23. Що з цього всього, якщо ми перестали цьому всьому вірити.  У нас з вами дні так у тижні поставлені, як вони у нас на рахунку.  Ми з вами святкували, нас умови примусили.  Після такого шестиденного труда такий сьомий день ми святом тижневим воскресіння ввели.  Хіба це свято нам в цьому часі завадило.  Воно нас не вчить, щоб ми робили що-небудь погане. Він від нас не відбирав наше для всіх хороше. Ми з вами кожен день не забували робити те, що було потрібно, нам з ним разом Богу помолитися.  Встав з ліжка, треба нам молитися.  Ми спочатку умилися, а потім нас змушує свідомість це робити.  Ми не якусь нісенітницю вводимо, щоб з неї сміятися, як з якоїсь нісенітниці.       

 

24. Ми в цьому живемо один раз, але не знаємо, що робити нам.  Який сміх між усіма нами.  Людина не танцює, не співає.  А бере собі в цьому багато, не примушує, а трошки треба.  Боже, милостивий будь, я грішний в цьому. Так прости мене грішного.  Я нікого не прошу, не благаю вас, але повторюю.  Тут такого смішного в цих словах нічого немає, тільки хороше.  Багато митар не вмів молитися і просити Бога, щоб він йому прибавив чого-небудь.  У митаря не як у фарисея.  Це тільки він багато для цього молився, щоб йому Бог давав не мало, а багато.  У митаря не створювалася така думка, щоб обманювати Бога.  Він слухав, що фарисей Богу скаже.  У митаря була велика боязкість, він не думав перед ним виправдатися.  Він йому за це ласкаво сказав.     

 

25. Я не мав наміру тебе ображати.  А багатому слова на його довге моління не відповів, а взяв і покарав. Наявне, що було багато, знищив. Тепер із цим розбирайтеся добре, що між бідним і багатим.  Бідний своє в цьому має, а багатий своє.  Бідний залишився зі своєю однією лампочкою. У багатого є свої та інші засоби, він на одну лампочку прибавив. Значить, не хотів так по-бідному жити, взяв та пішов.  А у бідного одне – за ним гнатися не молитвами, а фізичним умінням.  Не думав, не гадав чоловік бути таким, як хочеться.  Хіба мені такого одному з усіх хотілося видатним у природі залишитися.  Я тут сам не винен, що мене такого народила в житті.  До чого тут я.

 

26. Якщо більше не хоче. Видно, сама природа захотіла, і на мою таку долю випала чара.  Та на це люди ображені багато лежать, чекають мого приходу.  Я не лампочка є, яку зробили з сировини для користування.  У кожному місці її людина зможе отримати.  Я людина, народжена матір'ю і батьком. Не бувало ніколи, щоб людина пішла по тій дорозі, по якій не ступала нога людини.  А зараз вона ступає.  Хоче не перешкодити нікому, а своє в цьому ділі ввести в життя, яке повинна в природі жити.  А всі люди вчені не погодилися зі мною думкою. У мене одне для всіх – треба на землі жити однаково всім добре і легко.

 

27. Найголовніше, це буде задовольнити дітей.  А діти народжують нам чоловіка всякого діла.  Краще на землі жити легко, чим я живу важко.  А ці всі можливості такі в природі є.  Але ми з вами не хочемо їх випробовувати на собі.  У нас до цієї справи велика недовіра.  Ми, віруючі люди, віримо в Бога.  Йому багато дечого молимося, і одне не маємо, не хочемо виконувати.  Через серця і душі у нас нічого не виходить.  Ми, ні один у цьому чоловік, не робимо цього діла.  Тому ми боїмося природи.  Ми в цьому не отримали довіри, і не заслужили від природи того, що слід.  Як були в природі залежні, так і залишилися безсилі боротися.  Ми тільки на це маємо недовіру, боїмося природи.

 

28. А природа наша мати.  Ми просимо те, чого не слід. А в природі треба мати до всього життєвого серце і душу, заслуги від повітря і води, та землі.  Ось тоді довгі молитви не треба.  А потрібно фізичне природне явище.  Дух людського життя.  Найголовніше, до всього є почуття.  Вдих і видих.  Перед кожною справою в проханні: «Природа, дай мені життя і моє вчення».  Що і допомагає одному чоловікові в його житті.  Він один такий між нами є уболівальник.  Вболіває за ображеного чоловіка, за хворого, забутого всіма.  Йому навчився природно допомагати, щоб він більше ніяк і ніде не хворів і не страждав. Лампочка ніяка тут ролі не відіграє ніде ніяк.  Грає ролі всюди чоловік, не такий, який під лампочку все робить, без неї ні кроку.

 

29. У лампочки є лампове, а у людини є людське.  Ми з вами звикли одне – під лампочку всі діла творити.  Без лампочки ми робимо, але дуже мало. А коли лампу ввели, перед нею стоїть на місці верстат зі своїми видними променями. А біля цього всього чоловік на своїх ногах з руками.  Він робить окремо, кожну майструє, точно приганяє, робить машину, та ще й яку провідну, з фарами, та з кермом.  Сидить на ній чоловік водій. А слід йому показує вдалину. Ми всі в машині хочемо сказати про видимість, дуже вона прекрасна, від чого ніхто не сховається. Навіть якщо десь появиться по дорозі наш сіренький зайчик, він не скоро йде з колії. Машина його наганяє.                     

 

30. А лисиця якщо на дорозі покажеться, тут же вона йде.  Не хоче людину з лампочкою дражнити. У людини чотириколісна багато кінських сил машина мертва.  Вона не розмовляє ні на якій мові. Живиться природою, пальним, і змащується маслом.  Їй, як якийсь особливості, всі люди своїми головами кланяються заради себе особисто.  Але природа кожну людину окремо добре знає, своїми силами ледве не скаже про їхнє ставлення до машини.  Ми з вами живемо, по землі крокуємо ногами, катаємося на колесах.  Ніколи не подумаємо, що вона в житті нашому зможе образити своєю зручністю, як це зробив у машині чоловік.  Він цього сам все добивався, зробив по-своєму.  Так сильно працювати, і швидко можна йти, можна доганяти.                                                                                                                                                                                                               

31. А людині лише б вогонь, лише б лампа, вона без неї ні кроку вночі.  Вдень людина їде без усякого туману, а по сонячній ясній погоді.  У водія розвинена далеко видимість, він добре розгадує будь-якої марки машину, що зустрічає.  Вона без усякого голосу свого не проходить, а завжди слідом свій голос позаду залишить.  Ми якої-небудь цієї місцевості люди зі своїм поняттям, живемо на своєму місці давно.  Намагаємося своє село механізувати й електрифікувати.  Навіщо це треба до сусіда не їздити і не ходити.  Ми маємо свою кузню, залізо гаряче тягнемо, робимо на приблизну деталь.  А станком обточуємо, щоб добре до того місця, до якого треба, приходило.  Ми математично враховуємо все те, що в житті треба буде. Треба буде машина або трактор, ми його робимо з фарами, з очима.

 

32. Не боїмося заходу сонця, нас темрява не лякає в цьому ділі.  Не у нас одних лампочка потрібна.  Або наша без динамо машини не машина.  А коли працює машина, вона без електрики не живе. Всі її сигнали на самому світлі.  Я й то інколи бачу машину, пробирається в дрімучих лісах.  Людині не видно нічого, крім лісу. Та більшість є по-над дорогою невелика розташована ялиця, або її називають ялина. А береза біла своїми листями при бурхливому вітру ніколи мовчки не буває, добре їх чути.  І осика теж не мовчить.  А сосна в деяких місцях насіннєва показує, як старожил.  Хоч їдеш вдень, хоч вночі, світло лампочки ніколи так не втрачає.

 

33. У сільському господарстві, та ще на тракторі можна очі побачити за роботою якого-небудь збирання.  Ми лампу змушуємо, щоб вона світила, нам дорогу показувала, як якомусь вболівальнику.  А уболівальник є великої форми цього сезону, та ще який у житті на черзі футбол.  Ми добре знаємо спільного характеру команди, яка з якою і коли будуть битися.  І в якій команді які загальні організовані сили.  Навіть можна сказати окремо, як вони грають.  І хочуть у цьому ділі особисто себе показати, що вони вміють забивати. Ми цих гравців даремно не викидаємо, кажуть нашої цієї сутички вболівальники.  Інтерес наш один між нами поки без лампочки при такій видатній погоді. Вона нашим гравцям допомагає в цьому ділі.

 

34. Та й фара своє світло прокладає.  Говорить нам, всім людям, тут відпочиваючим, хто прийшов сюди на стадіон подивитися, як дивляться всі люди з великим інтересом, з великою волею.  Хіба не можна погодитися з такою силою з такими людьми.  А їх за рахунком там знаходиться тисяча.  Всі ми до одного чоловіка кожен раз, щоб був у ворота гол, яка була б між нами весела радість.  На наше таке бажання це діло зовсім відсутнє.  22 чоловіка одним м'ячом займаються.  Кожному гравцеві свого колективу хочеться забити в чужі ворота голий м'яч.  На це діло всі вболівальники підведуться зі своїх місць, і в один голос закричать такому енергійному бою. Це місце, від одного крику буде якийсь людський шум.

 

35. Це небувале бурхливе море.  Щоб воно тихо стояло, цього ми з берега не бачимо.  М'ясник – це делікатна спеціальність з розрубки туші.  Все треба знати, і зробити людині з цього всього, щоб перед тобою та ще перед лампою лежав на вітрині асортимент хороший.  Жирний край, хто його любить у борщі.  І хорошої якості грудинка з ребром.  А філе частина задня з одною вирізкою ... Словом, хто розбирається з м'ясом, той поганого не візьме.  А кому треба м'ясо, той добирається до якого-небудь м'яса. Такі люди продавцеві будуть дуже треба. Багато м'яса продається за гроші, і вміло з ним розправляються.  А ростити доводилося цю тушу роками, і берегти цю тварину.  Для такого діла робили тільки одні вмілі господарі. У них на це знаходилося вміння, і був для цього час.

 

36. Я, говорить хороший досвідчений в цьому ділі господар, не одним цим живу, і не цим одним займаюся.  Природа велика річ, зі своїми днями приходить на наше місце. Сонечко від землі ходить далеко, і Місяць не близько буває зі своїм шляхом, чому люди, як істинному Богові, вірили.  Під їхнім світлом всякого роду у праці оберталися.  Раз не було такого світила близького, як ця лампочка.  Вона прикрашає кожне своє місце, чим чоловік, буває такий час, цікавиться, всі свої сили направляє. І хоче він зробити свою в цьому ділі любов. Ми такими розумними або знаючими були.  Не могли бути технічними людьми, і математики не знали.  Жили так просто, брали в природі в такій просторій тиші, де можна було побачити те або інше, якого кінця не знайти багатства.  Таке джерело, така драма.

 

37. Хіба не було чоловіка тоді.  Коли в природі не було чоловіка, вона народила чоловіка безсилого. Він не вчився, щоб жити. А не те робити, що роблять усі люди на білому світі. Встають з ліжка і лягають у ліжко. А самі не перестають про своє здоров'я думати. Чоловікові ні одному не хочеться в природі залишатися без усякого здоров'я. А здоров'я чоловікові дається тільки природою.  Вона нам на наше місце, на наше все надсилає погоду, такий день, ми його зустрічаємо.  Приготували самі себе, зробили в цьому всьому своє предкове явище, збільшили своїми руками. Ми без усякого зброї не навчилися зустрічати в природі будь-який свій призначений день.

 

38. В якому ми не звикли залишатися без того, що нам сьогодні треба. Скажемо, нам треба хороший з усіх піджак, або хороші штани. Та хромові туфлі, та кашкет з козирком.  Це все наша людська форма.  Вона прикрашає людину тоді, коли людина досита наїдається. У природі вважається, це є здоров'я.  Тоді, коли чоловік одягнений і наївся заходить у дім, і там він розташовується в цих умовах, в яких доводиться не наїдатися, і бути сильно енергійним чоловіком у природі. Це не природа є.

 

39. А є у природі чоловік, та ще який він буде в цьому, якщо він хоче зробитися іншим, новим чоловіком.  Він для цього візьме, і те, що треба, без усякої лампочки в будь-якому місці, де тільки хоче. Це його голова, його руки, його ноги, і серце з розумом будуть на одному місці стояти.  А на відстані у висоту буде підніматися, і вниз у воду опускатися.  А там без кінця і краю лежить тіло не вивчене нове небувале для чоловіка живого.  Він все одно цього в житті доб'ється.  Природа проблему вирішить. Раз ракета плаває, літає, а чому не буде літати людина?  Бог на місці одному не буває.  Його по суті ніхто не бачить.

 

40. А він усіх бачить, чує, це його діло. А ми цього не хочемо знати, бо це нас не влаштовує. Ми з вами шукаємо зручності, і хочемо це все зробити.  А воно знаходиться у нас на нашому місці.  Якщо тільки ми з вами будемо хотіти, і станемо ми це робити з душею і серцем, то у нас це обов'язково вийде.  Ми з вами індивідуально думали, і робили теж самі.  Все ж зробили в цьому всьому нашу малих вольт лампочку з первісної енергії витоку.  Ми ним користувалися спочатку дуже рідко і важко.  Не скрізь все це було вдало.  Не кожне місце ця лампочка обігрівала. Пам'ятаєте, як нас раніше міський, старий і закопчений, нашого колишнього служаку жандарма тримав. Ми тоді такий розпорядок у цьому місті. Та залежало від самого царя, і від самої нашої цариці.

 

41. Вони разом продумували всі губернаторські такі режими. У будь-якій нашій губернії для кожного нашого чоловіка було дуже важко.  І було недобре сказати своєю мовою про що-небудь не таке у своєму житті.  Особливо чоловік може завжди хороший, коли він у свого того ж господаря так добре себе найняв. Я, каже, за нього всією душею, стою горою.  І роблю те, що треба буде зробити, щоб це місце, і ці ось великі стіни, що стоять. Кожна окрема хороша або погана побудована їм каюта.  А вона в нього робилася трудом.  Всі ці можливості, вся ця система без участі своїх рук не робилася.  Тому діло треба не мені одному, такому хороброму.  Я лише тому називався сміливець у цього хазяйського нашого дому, господар не зміг обходитися без сторожа.

 

42. Без такої в житті людини, хто не одне місце знає таке, якому треба вклонитися. У день не один раз туди заглянути, і сказати по-господарськи.  Ми живемо на цьому місці один раз у своєму житті.  Ми добре знаємо самі про себе, я який є на білому такому світі, а який ти переді мною.  Люблю давно правду, але от роблю неправду.  Візьму я найму якогось працівника у своєму любимому житті. Та й він же мій є працівник, за мої особисто гроші він у мене найнявся.  Якщо тільки перестане робити те, що буде нам треба, я зараз же прожену геть.  І більше він жити у мене не стане.  Як був такий без всякої лампочки.  А раніше тільки багатії ліхтар запалювали, і фунт гасу в себе палили.  Таке робилося тільки у великому селі, та в сільському управлінні, де з боку на бік поверталися.  Щодня десятники зберігали це місце без усякої лампочки.          

 

43. А церква, та ще була православна зі своїми дзвонами.  А вони у нас всередині на найвищому місці. На дзвіниці линва спущена, вона і від маленького, і від великого дзвону.  Каже в цьому давнішній староста.  Я в випадку будь-якої стихії ніколи не прозіваю в природі погоду.  Особливо в селі яка-небудь пожежа, що трапилася.  На погоду я рідко, але влучно б'ю, щоб чоловік, що заблукав, мій дзвін почув, і приїхав у наше село. А коли що-небудь загориться, скажуть всі наші селяни, які виявлять це якого-небудь господаря горе тут.  Я всі свої можливості представляю свій дзвін не жаліти, б'ю тривогу, особливо вночі.  Буває пожежа, начебто все село горить, видно від вогню.  А коли хто-небудь помирає. Ми бачимо по приходу чоловіка, як він тужить за ним.  І хто, найголовніше, помер, господар дому.                           

 

44. А раз господар дому помер.  Наш сторож добре, прекрасно його за умовами життя знав, і йому хотів послужити. Три рази усіма дзвонами.  Спершу маленький протяжно б'є, а потім інші, і доходить до великого.  А коли помре малюк, йому один раз вдарять, більше вже не б'ють. Багач коли помирав, йому непростимо вдарити п'ять раз. Це люди все робили від самого села своїм колесом до самого базарного місця.  Все думав він та гадав про його першу в житті торгівлю між собою й іншим яким-небудь паном.  Або який-небудь робочий назве мене господар.  Я цього ось не очікую.  Можна сказати, нас двох з дружиною. Вона в мене майстриня зробити, і себе примусити теж бути.

 

45. Над цим шматком коров'ячого вершкового масла, а він вдало у нас вийшов.  Корова як корова, а в цьому ділі відіграє корм.  Ми самі один без іншого чоловіка не зможемо, щоб не зробити.  Раз ми змінили становище в природі з гасу на лампочку, вона змусила змінити становище всього закону.  Скільки років тривало, робилося по-хазяйському, по-індивідуальному, по-зразковому змушував чоловік чоловіка.  Він відривався, не хотів свого рідного батька і матір слухатися.  У нього одне зроблено самим.  Своя дорога, свій шлях, яким треба буде йти, і по-своєму робити.  Його ділу і лампочка не допомогла.  А як воно робилося спочатку при закіптюженому ліхтарі, господар боявся.  Так воно і вийшло перед батьком у сина, який не хотів слухатися.

 

46. Один з усіх син молодшого прикладу.  Я, каже він, цього порядку не хочу, щоб зі мною рідний батько так чинив. Це одне наше близьке і важке знущання.  Ми в такому життєрадісному порядку самі себе змушували, у великих сім'ях, що кочують, ми жили.  На тільки зроблені нами дерев'яні прості обіддя, оточені без усякої окови.  Ми так довго нуждою користувалися.  З місця одного в інше плем'я, що кочувало, рухалося, підкорялося умовам.  Наші старожили так на цей весь час, що прийшов, дивилися. Та виводили свій обов'язок у житті за нашими небесними світилами, за ясними зірками. Та в такі окремі дні, які не були достатньо хорошими.  І вони дійсно нас, людей, так своїм ділом втягнули.  Ми з вами цього не думали, а адже довелося зустрітися з небувалим у природі життям.                             

 

47. Ми всі хотіли, щоб природа наша такою в житті не була, щоб наш сьогоднішній ранок залишився у нас без нашого яскравого світила, без сонечка.  Воно не показалося, і нам не захотіло таким бути, як ми його так чекали.  Але не подумали про ту саму неприємну народжену в природі стихію.  Ми б з вами так не рухалися, і не поспішали з цього місця потрапити.  Я, каже, у цьому племені прорахувався, помилився я в природному ділі.  Взяв на себе одне, а вийшло за моєю думкою інше.  Хто з живих людей наших хотів такі лиха в природі на собі випробувати.  Нехай ми, такі люди, що мислять і  роблять, у цю історію потрапили.  І загинуло з нами дуже багато безвинного худоби, за нашу людську одну помилку нас з вами не стало.   

 

48. З нами стихія не порахувалася. Та й ті люди, яким доводилося, хоч рідко, але вдало один з одним зустрічатися, та про своє життя-буття розповідати.  А зараз вже ми з вами, милі друзі, не зустрінемося, нас не буде природа по голівці гладити.  Як вона нам в наших руках, та на такому ось місці.  Ми зробили мізерну лампочку, і нею так оточили себе.  Як ніколи по-новому через цю стихію на своєму облюбованому місці зупинилися.  Нас з вами всі люди, і вся природа нас оточила, і дала велику в цьому славу. Ми в природі знайшли джерело, це наша невмируща мати годувальниця земля.  Я, каже вона, у себе стала мати те, що вам у житті буде треба.  Я ж вічно невмирущий материк, і поверхня, що не змінюється, яку доводиться зустрічати одну, що видозмінювалася в іншу.    

 

49. Нехай нам про це все наша людина скаже. У природі всьому діло – це люди, вони самовільні.  Вони народилися в природі розумними, вони тільки дурнями вмирають.  Їхнє невміння це зробити.  Вони захопили в природі материк, і на ньому стали повзати.  І по землі такій стали шукати для себе істину, чим є можливість огородитися на один час життя, що приходить.  Лампочку за розвитком та знанням зробили.  Ми раніше не мали у себе вогню, а прийшло все на це діло.  Наші руки майстри роблять все те, що ми в процесі робили, робимо, і будемо робити в цьому ділі.  Я добре знаю про розвиток на місці одному, облюбованому нами всіма.  А от тільки ріст у нас у кожного не однаковий.  Ми поступово і точно.    

 

50. Пам'ятаю, як зараз. У нас кукурудзу було не в моді сіяти. А були такі на землі аматори, які намагалися на такій землі масивно скористатися посівом.  А в нього невміння примушувало успіхи в землі отримати.  Я, каже господар, недарма пробую, і хочу кожен окремо стовбур цієї рослини. Мені каже господар. Я в агронома запитав: «Ну як же бути в цій справі?» А він мені каже: знаєте, що треба буде зробити цієї кукурудзі, яка дає людині великий-превеликий прибуток. Я його чекаю в цьому вже багато часу, а він ходить навколо цього. Я дочекався цього. Він мені сказав вже після: треба сапку гостру і добру, щоб рубати цю траву, а сходам свободу давати.  Ось що буде треба зробити нам усім, щоб у нас не було в їжі нестатку. А кукурудза це є.

 

51. Це є маленьке поросятко, а добрі люди не всі мають сили для вигодовування його на жирне сало.  А коли є у господаря сало, він без нього і борщу не їсть.  А до борщу треба мати золоті руки, хорошу господиню, яка любить свого чоловіка, такого здібного в цьому ділі бути справжнім хліборобом.  Це значить, свого діла майстер.  Як і майстриня свого місця є у доброго господаря дружина охайна.  І все вона робить по-хазяйськи, що вона тільки не візьме, що буде треба в цьому нашому дні.  Ми завжди чекаємо і сподіваємося на свою рідну матір.  Вона нас з вами народила, вона нас і годує, і вдягає у форму свою.  Також заводить у дім, і там укладає в постіль спати.  Хоче мати своїй дитині створити спокій.  Так і природа.  Раз вона захотіла, щоб лампочка була, вона зробила у себе все.

 

52. Лампочка опинилася в багатьох місцях, вона замінила гасовий вогонь.  Раніше ми про цю технічну систему не думали, і не гадали раніше про час. А яка вона зможе бути, і що ми з цього будемо робити.  Лампочка може один час світити в цьому місці, де потрібна на цьому місці.  Людина без цього всього не зможе обходитися. У неї таке явище, яке повинно живим фактом оточити себе.  Ми можемо де-небудь обдумувати.  А потім практично фізично цю деталь поставити на те місце, з якого ми з вами взяли старе, а новим замінили.  Так само, як робиться в самих людях.  Перші віджилі, непридатні до продовження життя, ми їм дорогу знаходимо від самого порога до самого кладовища.

 

53. Де тільки людина не буває, і що вона не чинить у природі, і як, а от від цього шляху людина нікуди не дівається, крім як потрапляє в землю, і там вічно лежить у землі прахом.  Ці сили, вони енергійні, лежали в природі, лежать у ній.  І будуть вони в природі лежати до самого того часу, поки цей чоловік зі своїми фізичними силами прийде.  І у нас, таких людей, сам запитає про те, що ми з вами в природі до цього часу робили, і що в цьому всьому ми отримали?  Наші такі будуть слова, ми йому скажемо свою правду, яка нас оточила ділом.  Багато ми думали, багато гадали, а від фізичної праці не зуміли піти.  Нас наш розум примусив це робити, ми з великим трудом змінювали свій предковий побут.  Ми багато залишили позаду життєрадісного живого. А от самі себе в цьому ділі слідом закопували.  Навчилися з природою воювати, і природу вбивати вогнепальною.

 

54. А потім узялися за самих себе.  Один проти одного ми пішли зі зброєю в руках, вбиваємо, із землі своєї знімаємо.  Самі не знаємо, за що?  Кажуть: нам треба буде це.  Ми й робимо, а вмираємо один за одним.  Він нам не заперечить, свої слова скаже: але робіть, якщо це треба вам.  А я цим, що ви робите, не радію.  І не хочу, щоб ваша лампочка в тому місці світила, де тобі, як людині, довелося захворіти, і так сильно хворіти в житті.  Як деяким доводилося мучитися в цій хворобі.  Похворів, похворів, став безсилим. Попросив у цьому сам Бога, щоб він прийняв свою душу на той світ, тобто умертвив.  Робіть, якщо ви це хочете.  Ви таке діло на собі особисто розвинули. Я вам бажаю хорошого, але сам особисто не буду робити.  У вас народиться до мене така думка, таке діло, ви попросите мене, але буде це пізно.                  

 

55. А зараз мої такі слова.  Відійдіть ви від мене, і створіть таке благо, яке я маю.  І сам нас залишить у спокої, сховається від наших очей.  Він скаже свої слова.  Я вмирати, як ви вмираєте, не хочу, щоб при лампочці закінчувати своє життя. А от природу любив, люблю, і буду любити, як якусь матір особливість, яка буде у мене в душі і в серці моєму. А раз це я роблю, то в природі для цього буде більше таких справ.  Вони були і є, вони в природі саме погане і холодне для мого тіла.  А вам треба мода. Нам треба плаття з  облаткою, нам треба туфельки на гострому каблучку, і нам треба на вуха сережки.  Ми, жінки, в цьому зацікавлені як ніколи.  А чоловікам треба форма, костюмчики.  Треба сорочки останньої моди, туфлі різного кольору. А пальто треба осіннє і зимове.

 

56. Їжа є кожна як ніколи хороша, смачна, свіжа, пахуча. Лампочку зробили руки людські, їм на прохання їхнє допоміг Бог.  Цю штуку створили для того, щоб із цією штукою людина закінчувала своє життя, в якому весь час крокувала за допомогою чогось.  Хіба не можна було отримати легке життя в цьому напрямку.  Ми будуємо все, і робимо фару прожектора.  Можемо своїм світлом будь-якому ділу якого-небудь або літаку, або на воді пароплаву. Ми можемо потерпіти від такого зробленого струму, з яким доводиться завжди чоловікові індивідуальному рахуватися.  Як рахується особистість, яка оточує себе громадою, яка приймає і робить те, що роблять усі.  Ми зупинилися на одному місці в таких умовах, де є для користування те, чого потребує будь-яка людина.         

 

57. Ми знаємо, що земля, вона потрібна хороша долина, де є річка, та дрімучі стоять ліси.  А рівнина нам дана для того, щоб на ній жити та плодитися будь-якому живому. Ми цю місцевість захопили, на ній поселилися, обгородили двір, поставили на розі дім з усіма вигодами.  Ворота зробили, у дворі вирили    колодязь з воротком.  Всі належні споруди, комору, виритий і викладений льох.  Є, де тримати в хорошому вигляді чисте зерно. І щороку в сезон засолюється різна овочева продукція, особливо зберігається в погребі картопля.  Для варення є все.  Каже господар, як про своє наявне діло.  Ми, каже він, і не були у своєму житті рівні.  У нас відбувається найжахливіша психічна гонка.  Одному треба бігти, іншому треба відставати.

 

58. Не у кожного господаря є свій плуг.  Або нічого людина з снасті не потребує, у природі таких господарів дуже мало.  І вони є, тільки дуже мало.  Чогось немає, щоб насититися на сьогодні, цього ми не зможемо.  А от так, як це робилося між нами, такими господарями, хто не зможе однаково в природі жити.  Будинок ставиться за планом, і один раз у житті. А наше життя таке, воно жене всіх у шию.  І хоче нам, всім таким людям, щоб ми знали про свій обов'язок.  Я, каже він, такий зроду в житті.  У мене в моєму господарстві є коні, та ще племінні.  Масть свою сіру придбали, яблуками оточені.  А гриви такі, на них красива шлея з посторонки, та вуздечка з намордником, двох парні віжки.  Запряжена пара в лінійку.  Я, як господар цього добра, що хочу, те і зроблю.  Для мене не одна гора, або прокладена дорога по рівнині.

 

59. Буває, перетинає цю дорогу.  Потрібно для цієї справи, щоби був міст.  Але щоб заклали величезні кошти. Не одне це все ми зробили на своєму подвір'ї.  Хороший господар в цьому ділі погано камінь на камінь не покладе.  У нього такий мабуть щасливий на це двір. Коні як коні водяться. А бики тягають плуги, господар їх зібрав для цього. Як буде треба, в к ... запрягають наймолодші, а середні старші.  Самі передні – це водії всієї цієї роботи, яку робить людина.  Він для цього отримав шматок землі.  Обдумав за часом і по ґрунту, що слід треба цей рік посіяти.  У господаря на це є всілякі засоби, і великий в голові розум.  Він не забуває думати про нестаток, як він є в його житті.  Намагається його уникнути.

 

61. Та якийсь на цей виїзд віз, або мішки чи є для цього.  У природі не одна лампочка зможе одну правду в житті говорити.  Я не людина цієї ось землі.  Жива людина, але не світиться лампочка, яка світити зможе в нашій природі не на одній землі, і не в одній воді.  Або я перебуваю в повітрі для одного чоловіка.  Він без мене, такої маленької, але такої, що світить, у ділі сам не зможе обходитися ніде.  Я, як лампочка, така річ, зроблена людськими руками.  Для того я така, що світить, видніше від мене під час ночі нічого в житті немає.  Я віха всьому рушійному ділу.  Якщо захочу людини підняти з постелі.

 

62. У нього, як такого чоловіка, стала прогресувати думка, яку природа нам народила.  Хіба я, каже в цьому лампочка, не ініціатор у всьому.  Ми не зможемо продовжувати своє життя без усякої лампочки.  Це так нам усім каже чоловік.  Якби не я зі своєю головою, то у нас би не було такої електричної лампочки.  Ми б її не називали по імені Ілліча. Це засновник і продовжувач, був Ленін за електрику.  У нас говорить свої слова лампочка.  Я зобов'язана сказати про одну правду. Вона перед нами є в нашій економічній державі. Ми її на руках своїх піднесли.

 

63. На ось цьому материку кричимо ми у весь голос.  Як від полоза жаба, так і ми йдемо зі своїми силами, кланяємося ми умовам. Сильно говоримо про це, щоб ця робота мене прийняла. І вона дала те, що буде шкідливо цій людині.  Я свідок цього всього.  Не завод прийшов людину просити.  А людина звернулася в колектив для того, щоб там собі обґрунтувати своє вчення, або свій труд хороший показати, що я вмію робити те, що роблять усі.  Вони живуть у природі один раз за рахунок цього, а потім вони вмирають, як небувалі.  Люди всі в цьому залежні, вони безсилі боротися за життя.  Їх не вчила обстановка, щоб жити і продовжувати ці роки.

 

64. Всі уми були і є зосереджені для того, щоб чоловік у цьому ділі жив і збагачувався, робився багатим.  Щоб чоловік жив у природі, і одягався добре, і їв досита солодке і жирне, та в нашому домі з усіма вигодами.  Тільки про одне наявне забули: хороше нас з вами веде до поганого, як би ми з вами не жили, і ні робили те, що буде треба.  Ми з вами можемо помилятися. Розумним не треба народжуватися в природі.  Треба народитися в природі незнаючим чоловіком, а потім побути дурнем, а вже з дурнів треба вилізти в розумного небувалого чоловіка, у незалежного ніким ніде ніяк.           

 

65. А те, що ми зробили над собою, це живий буде факт.  І лампочка добре світить, і місце в житті хороше для того, щоб людині в природі через діло добре.  А ви знаєте про це діло, що чим.  І природа не радіє нашим тим, що ми робимо. А лампочка, вона де не буває, може зустрічатися по всьому нашому материку. І вона не відвертається від найменшого і здорового чоловіка, хто на своєму місці не сидить, а все рухається по природі, шукає для себе хороші умови.  Для чоловіка одне те, що він має, набридає. Він не забуває про своє наявне, а через стінку дивиться, підглядає, сам із собою розмовляє.   

 

66. Я цього ще не бачив, а тепер побачив, як наша невмовкаюча лампа свої всілякі сили по природі прокладає. У неї, як у птаха, крила в пір'ї. Вона розташовується на всіх місцях даного материка. Це все нам зробив для себе чоловік предків, йому це буде треба. А раз він за це добро взявся, він зобов'язаний це зробити і побачити перед собою. Ми спочатку сиділи багато часу при темряві. Та всі ми думали від цього всього піти подалі. Всі свої людські сили на арені клали, намагалися на шляху це зробити, раніше зроблене нами.  Його треба зробити, щоб вийшов живий факт. А потім це кинути назад, і кинути за другою.

 

67. Чого ми тільки не робили, і чого ми не бачили, але такого ми не зробили.  А зараз у нас є, і буде перед нами.  Це наша електрична лампа. Де б чого не робилося і не починалося, без її участі не залишалися.  Без лампочки, без світла її ніде нічого не робилося, і не буде так скоро творитися. Кожне місце на нашій землі, воно було зайнято чоловіком, він без цього не залишався.  Йому треба була відома дорога, по якій слід було пройтися, і там чого-небудь зробити.  Ми з вами намагаємося, щоб не одне діло робилася без участі нашої могутньої лампи.  Вона у нас попереду, вона у нас і позаду.  Ми такі люди народилися на білому світі. Лише б тільки одна людина взялася за це діло, то люди намагаються бігти слідом.

 

68. Раніше ми без усякої лампочки всі індивідуально збиралися їхати зі снастю в степ. І ми такого світла в машині не мали. А все ж ми дорогу таку зробили.  Вона нас зустрічала, як кінь у стайні чекав.  От скоро сам господар до мене прийде, і своє бажання в цьому проявить.  Треба буде йому їхати по цій давно прокладеній дорозі, де їздять наші всі односельці. А у нас, як у одного такого маленького чи великого господаря, де можна буде повчитися. А він спорядив своєю збрую, яка вона є в нього.  На конях все бляшки сяють.  А бричка чотириколісна так торохтить, як тарілкою, чому можна будь-якій людині позаздрити.

 

69. І поцікавитися собі цю річ справити. А що нам дає корівка? У рік приводить одне теля та молоко, щодня ми від неї отримуємо продукт.  Ми з вами задовольняємося так само, як і без лампочки.  Ми одягалися і їли, входили ми в житловий дім.  Але наша хвороба, наш нестаток від нас з вами не йшов.  Ми з вами болісно зробили в природі цю лампочку, яка нам таким людям, не загартованим, залежним у природі, хто своє життя не хоче змінити на зовсім нові шляхи, які жили вічно в потоці однаково.

 

70. Нам, таким людям, цього мало, що ми на матінці придбаваємо. Це наше багатство, яке ми зробили руками, а придумали розумом.  Для того це все зробилося, щоб людині один час пожити та сваволити цим багатством, а потім померти.  Це не природна дорога, а дорога наша людська.  Ми в цьому всьому помираємо.  Ховаємося, біжимо від цього діла.  Нам не подобається таке життя, яке ми зробили.  І лампочка цього не захотіла, щоб чоловік у цьому ділі вмирав. А природа тим більше, вона згоди людині не давала, щоб він у ній помирав.

 

71. Все це наробив сам чоловік.  Він не хотів бачити старе, а нове не зробив. І так він помирав з лампочкою, так він умирає з нею.  І буде вмирати завжди доти, поки не змінить свій потік в житті старий на новий. Хіба це людина така, як вона у нас є жива енергійна, а мертвим оточила себе. Мати є природа, а в ній є повітря, вода і земля.  Що може бути краще і багатше від здоров'я.  А ми такі є люди в житті, без усякої лампочки нічого не вміємо робити.  Природа, вона людину навчила технічною бути, і фантазувати, щоб обов'язково це було.  Хіба не було на ось цьому місці, на якому зробилося світло.

 

72. Природа – це живе і невмируще джерело.  Є в природі, починаючи з мурашку і до самої людини, всі вони залежні, і в цьому ділі вмираючі.  Як вмирає день початковий, так і ніч, що не спасає. Чотири роки без 18 днів пролежав та продумав.  Багато писав не про даного чоловіка залежного, вічно вмираючого, що безсило бореться, хто хотів життя. А його природа зустріла своїми силами і волею, не дала можливостей жити.  Не хворіти, не застуджуватись.  Цього ми, всі люди, хочемо, але у нас нічого не виходить.  Між нами всіма як ми жили, боролися, воювали з природою, так ми і робимо зараз.  Але в житті нашому успіхів не отримали, людина виявилася безсила у цьому ділі.

 

73. Не захотіли для цього діла.  Ніхто такої згоди не давав.  Та й хто піде на таку смерть.  Через її поріг переступити, а наступити на поріг той, де буде можливість зустрітися з Івановим.  Він провів компанію за цього нового чоловіка, який виявиться сильний у цьому ділі боротися за незалежність  Вона озброїла, дала повне право в своєму будинку це робити, що робить для незалежності.  Один день 1 Травня йому довелося зустрітися, щоб нічого не їсти і не пити.  Це не наша людська дорога, по якій ми всі ступаємо.  Особливо цей день, в якому ми в «Огоньку» у Москві.

 

74. Через телевізор нам наші заслужені артисти декламували, і роль свою кожен окремо виконував.  Що-що, але чарка, або туди налите вино.  Воно нам нагадало й допомогло при лампочці випити і закусити на користь свого органічного здоров'я.  Нехай вже це так робиться в нашому такому культурному народі.  Ми співаємо, ми танцюємо, ми розповідаємо, ми граємо, і ми слухаємо, сміхом оточуємо себе.  Хочемо, щоб наш лютий звір нам танцював так, як це робилося ним.  Він стрибав, він робив так, як людина від нього очікувала.  Він на спину лягав, і своїми ногами задніми крутив начебто колоди, але легко зробив.  Для нас це радісне.                       

 

75. А от для мене ні.  Кіно: весільні дзвони.  Люди з людьми воювали, вбивали.  Перемога залишилася за червоними.  Чотири молодця отримали право бути в строю на конях бійцями.  А щоб повірити цій дорозі, цьому ділу, що Іванов робить не по-людському, а по-Божому.  Треба буде йому вірити, все буде.  Не віриш – не треба, вмирай. Так говорить Іванов нам, усім людям, про те, що зробив.  Це всім нам відомо про це діло, про яке доводилося говорити з усіма лікарями, що зустрічалися.  Їхнє діло було лікувати своїм умінням чоловіка, який потребував здоров'я.  А Іванову таке здоров'я не було потрібно.  У людей штучно зберігалося їхнє здоров'я, тому їм треба буде лікарська допомога.

 

76. Лікаря допомогу технічна, а моя загартована допомогу, природна. Лікар за смерть ніде ніяк не відповідає перед людиною, це природно.  А у вченні Іванова ніколи не буває ні хвороби, ні застуди, ні смерті.  А тільки здорове життя без усякого такого діла.  Лікарі цьому не вірять, а кажуть: це гіпноз. А Іванов їм каже: це не гіпноз. Якби у мене був гіпноз, я б у вас витаскав усі ваші гроші з кишень.  Їм говорить.  У мене є істина моє загартування-тренування, що дає все мені. А ви цього не маєте, і нічого у вас не буде в цьому ділі.  Незалежність, вона звучить перед усіма людьми.  Виступає перед ученими за те, щоб ми, всі люди, що живуть на білому світі, це зробили.           

 

77. Один час свій виступав перед усім світом за свою вимогу, щоб у нас між нашими усіма людьми в природі було панування економічне багате, яке ми, весь народ, створили.  Це небувала нова картина, яка живим фактом визначилася. А чому це нам не погодитися з одним чоловіком, хто вносить свою індивідуальну пропозицію стосовно одного чоловіка між нами, усіма людьми, у природі в залежності. Ми повинні одного чоловіка незалежного народити, як віху в цьому ділі, і йому дозволити практично цим займатися.  Ця дорога, цей шлях був до цього діла.  Тільки ніхто не дав свою згоду, щоб по ньому йти.

 

78. Іванов не лампочка, а живий чоловік.  Своїм терпінням пробив щілину, і зробив не людську дорогу, якою люди йшли, ідуть, і вони хочуть по ній ступати.  Їм природа не дозволяє, і не хоче, щоб людина вічно така безсила була.  Це вічно розвинена в природі система.  Між нами усіма це одна лампочка, яку ми самі для нашої зручності зробили.  Чоловік був у природі безсилий, вірив техніці, а не погоджувався з єством, так він і залишився.  Весь костюм, вся форма, зброя для чоловіка, так він і носить на собі.  А чому нам не спробувати, і не зробитися таким чоловіком, як себе примусив Іванов між усіма залишатися. Ми були свідки.

 

78а.  Ми бачили на факті, що Іванов є цьому ділі завойовник.  Він не нав'язує ніякій людині свою ідею. І не хоче примушувати, щоб чоловік це робив. І ні від кого не ховався і не йшов, щоб іншому не дісталося.  Таких місць дуже багато, і такого часу в природі вистачить. Будь ласкавий, стань збоку і роби.  Право всім дано так робити, як робив або робить Іванов.  У природі чужим не цікавиться, а своє не упустить.  Хіба це погано буде нам, всім таким залежним людям, хто з природою не володів. Так з природою бореться, щоб продовжити своє життя в природі. Це нове і реально хороше для життя.  Чому це не робити, або не залишатися в природі таким?  

 

79. Ми з вами вірні друзі в природі, зробили самі те, від чого шкідливо.  Хіба можна буде від такого відмовлятися.  Якщо ми живемо один раз, та ще не погано, а добре. Це тільки наша народжена у нас лампочка, вона нам дає світло. А людині нашій вона легко не давала.  А змушувала його робити щось у житті, щоб бути в природі ображеним. Ми добре знаємо, що чоловік може, і вміє він робити. Його діло дає користь. Але ми не хочемо його просити, як просять небаченого ніким бога. А перш ніж бути Богом, треба по Богу робити.  Бог нікого нас не примушує. А зі свого боку у нього до нас велика прохання, щоб ми з вами не робили те, від чого нам всім шкідливо. Чому ми з ним не погоджуємося.

 

80. А своє розпочате як продовжували, продовжуємо. Ніхто нас не хоче вчити, щоб ми кинули свою дорогу, по якій ми йдемо. І робимо те, чого не слід. Нас змушує робити наша природа. Ми боїмося залишатися без цього всього. У нас до природи немає довіри, що вона є мати. Яким вона народила, і яким вона зустріла наші тіла. Ми мали дорогу одну для всіх однаково. А наші батьки і матері своїми силами повели. І робили над живою людиною те, чого не було потрібно.  Не треба було за законом розвитку самої природи, щоб одягати мертвим живе тіло.  Або живе вбивати, мертвим робити, а потім зі слиною ковтати досита. Це колесо крутиться доти, до того часу, поки шпиці не розхитаються.

 

81. А раз шпіци не стійкі, в ступці обід не тримається, силу втрачає.  Та й дім, він мертвий без усякого технічного діла.  Перш ніж господар ставить на землі свій дім, він дивиться назад, які у нього є великі ресурси, і яка в нього буде    можливість цей дім у себе зберегти.  Цей будинок для будь-якого господаря є прірва, ніколи ти його не наситиш. Завжди будинок живе хороше приймає. І це живе хороше живе в ньому один раз, усякою особливістю користується. У цьому будинку в нього бійня, їдальня, кухня, пічка вогняна. У цьому домі чоловік зароджується, і один час живе, а потім закінчує в цьому будинку своє життя. Хіба це дорога наша людська. Вона не вічна дорога, щоб у ній жити.

 

82. А от ця дорога Бога лежить, вона і до цього часу лежала, і була такою, як треба було людині, не захищеній залишатися.  Може бути, ми, люди, пішли не по людський дорозі, як ми з вами весь час намагалися йти, як нас предки навчили. Ми не пішли по дорозі Бога. А взялися за свою, за ту дорогу, яку ми самі облюбували. І ми робили те, через кого померли. Це все зробила лампочка, вона зустріла людину таку, якої не було. А своїм процесом змусила, щоб без цього не залишалася. Людина стала одягатися, стала їсти, і в домі жити, що й примусило тіло бути залежним у природі. Революція жовтнева створила повне право вченим у природі розпоряджатися ділом.

 

83. Їм Ленін дав копатися, ритися, тобто шукати в природі те, що було потрібно нашому народові. Раніше лампочка не була введена в люди для того, щоб було зручно робити, щоб на арену прийшла заміна в житті. Вона повинна народити нам чоловіка незалежного, еволюційного, загартованого в тренуванні, сильного в природі, щоб жити і вчитися не по-старому, історичному. А по-новому, небувалому з кругозором, світоглядом. Доводиться в природі знати те, чого наші вчені не пробували в цьому ділі  копатися, щоб знати природу, і нею користуватися так, щоб не застуджуватися і не хворіти. Ось що треба людям, нашій молоді. Щоб вона взялася це діло робити, щоб у них вийшла не смерть їхня. А щоб вони в цьому ділі оточили себе, і робили те, щоб у цьому ніколи і ніяк людина не вмирала.       

 

84. Для цього треба проявити свою любов, не однобоко жити, як наші всі вчені самі себе так змусили молодь вчити.  І по дорозі своїй крокувати для того, щоб пожити один час, та поласувати хорошим і теплим, а потім через це все наявне треба померти.  Навіщо це робити, питається, в людині народитися?  Народився в цьому ділі, пожив та попрацював, тобто поборовся, повоював з природою, а потім у цьому всьому здався. Наш новий чоловік без усякої теорії. Практичний чоловік, мудрець знайшов засоби в природі, як буде треба з ворогом воювати, щоб він не був перед чоловіком сильний, як він є зараз. Не питає ні в кого, а як тільки хоче, на будь-якого чоловіка нападе.  Ми з вами, всі люди, поки безсилі боротися з природою, воювати з нею, щоб нам у цьому було добре і тепло.

 

85. Ми цього не отримали.  Нам навіть лампочка в цьому не допомогла.  Як була перед нами, усіма людьми, в природі хвороба, так вона і залишилася.  Вчений ти чоловік, або невчений, а на тебе через твоє хороше і тепле напала хвороба, та ще яка.  Ми з вами, всі вчені, зробили в природі дуже багато такого, що потрібно для життя людини.  Але, найголовніше, ми не знайшли засоби, щоб цьому ворогові дати відсіч, щоб на нас не прогресував ворог, і більше не існував він.  Ми цього не добилися.  Як був ворог, так він і залишився при нас. А от новий чоловік, незалежний у природі, наш руський чоловік Іванов, він оточив себе світоглядом, з кругозором пізнав природу. Не став з нею жити так, як живуть люди всі залежні.

 

86. Радіють лампочці, кричати на весь світ по природі. Ми, мовляв, вчені, це ось зробили. І отримали в природі струм, електрику. Ви в цьому ділі мережу розвинули добре.  Але от з ворогом ми не владнали тепер.  Як був на нас рак, так він і залишився.  Ми не в силах з ним воювати.  Такої зброї не знайшли, щоб нею будь-якому ворогові дати відсіч. Природа не хотіла бачити на людині цього. Тому вона народила одного такого чоловіка, хто проявив сам себе так, як хотіла природа бачити такого чоловіка, хто не буде боятися природу через любов одну, яка повинна бути і в людині, і в природі. Коли не буде між природою і людиною війни, тобто боротьби, тоді-то не буде в житті смерті. Іванов чотири роки проговорив про це.

 

87. Написав дуже багато про це діло. Особливо написано про ворога, як треба буде з раком боротися, щоб його в природі на людині не було. Найголовніше, написано «Загартування і люди». Белетристика вченого проза. Вона пише про життя, про природу, та про одного небувалого чоловіка, кому дано право не йти від іншого чоловіка своїм поняттям, а ближче ставати. І разом з ним про це розмовляти, щоб разом удвох так продумати, як ніколи. Треба буде зробити, щоб у нас у природі народився такий же юнак, якому доведеться цю історію прочитати, і зрозуміти так, як доводиться про неї писати й думати. Для того це все робиться чоловіком, щоб цей юнак повірив, як істині.

 

88. А коли чоловік практично зробить, він обов'язково оточить себе живим фактом. Ми, вчені, не зможемо цьому заперечити, бо це є велика правда. Ми з вами не будемо шукати смерть, а ми знайдемо через це все життя. Нас за це все природа полюбить, і вона зробить те, що буде треба природі. Людина зробиться для цього живою людиною в усьому ділі, мудрецем для винахідливості слів. Бо це буде треба для того, щоб наші вчені не сказали, що це є неправда, або це насипано з мішка. Це буде істина в природі, таємниця, знайдена в умовах, і нею оточив себе чоловік. Писав при лампочці стоячи, креслив слова, і будував у цьому фразу для того, щоб читач розумів, про що пише автор.

 

89. Він навчався в природі, вона його через любов, і хоче сказати, як єдиному чоловікові. Він цього добився, що на нього ніяка особливість у природі не впливає, як впливала всім нам, залежним у природі людям, хто не хоче жити по-природному, іде від неї, ховається. Каже природі: ти така нехороша наша мати. Народила всіх однаково, а от у процесі життя ти нас неоднаково оточила. Одного зробила багатим, а іншого бідним. Вона каже: ні, любі мої ви всі друзі. У цьому всьому винуваті ви самі. Все це зробили для того, щоб у мене такими не жити, як я думала і хотіла. Дорога для всіх лежала, вона лежить і зараз для цього.

 

90. Але ми самі не хотіли нею йти.  Взяли та пішли з вами дорогою тією, якою не варто було йти. А треба йти дорогою тією, яка зараз підхоплена тим чоловіком, хто на сьогодні доводить про людський напрямок, про життя на материку.  Де не одна зроблена лампочка, і не одна людина на неї дивиться, і від неї отримує світло. Ми таку штуку зробили самі в нашому домі своїми руками, для цього озброїлися. Приходить наш день, ми його дочекалися.  Думали, що нам буде добре.  А коли ми стали проводжати те, що зустріли, то ми цим життям залишилися незадоволені.  Ми того, що треба, від природи не отримали.  Нам треба мати краще від цього.

 

91. А природа виявилася не матір'ю рідною. Ми хотіли було, щоб вона нам не одну таку лампочку представила.  Хіба справа в одній цій лампочці.  Справа наша тепер така.  Нам треба буде такого одного чоловіка. А він у нас між нами є. Не хвалиться, що він це сам зробив. І тепер він це діло таїть.  Вчені всі психіатри світила нашого радянського союзу.  У Москві інститут імені Сербського, куди доводилося потрапити, як практику цього діла.  Вчені вважали хворим і шкідливим хворобливим чоловіком через гроші. А тут гроші ні до чого, вони нікому в житті не допомагали, і не допоможуть ніде ніяк. Тільки вони примушують людину будь-яку їх придбавати, і їх витрачати на себе особисто.

 

93. Не хочемо, щоб наш чоловік не робив того, що робимо ми всі.  Гляньте назад: ви побачите своїх предків.  Від чого вони померли, що їх змусило покласти себе в землю?  Наше природне багатство, материк, на якому лампочка дає світло. А на воді ми своїм умінням проклали, як протекти цьому всьому. А в повітрі те ж само лампочка горить недарма.  Її бачить наша така улюблена в усіх відношеннях молодь.  Ми не хочемо залишатися зовсім без лампочки.  Намагаємося показати свої молоді роки тому чоловікові, хто з нами поділився навпіл.  Так як однобоко ми себе змусили жити, нас усіх природа не жаліє, а карає, як це слід. Не загартованих людей, а залежних людей у природі.  Щоб вони знали себе, і попросили іншого чоловіка, щоб він допоміг їм.        

 

94. А ми з вами цього не робимо, і не хочемо, щоб наш бідний хворий, забутий усіма цим не страждав. Вся наша молодь у цьому всьому розростається зі своїм юнацьким поняттям.  Вона цим зацікавлена, щоб у себе не одну цю лампочку, яка нам не в одному місці умови створює. Ми хочемо її бачити таку на будь-якому створеному місці, де нам з вами доводиться чого-небудь у житті своєму робити. Нас примусило наше життя, тобто наші природні умови.  Воно треба буде всім нам.  Не одне це, що ми через лампочку добилися, вона нам допомогла. У житті свого друга через любов ми стали мати.  І так добре ми у своєму житті оточили себе.                

 

95. Сім'я нова пішла, і стали ми по-старому жити, та свої діла людського життя творити. У нас є те предкове в природі життя, яке ми з вами створили на цьому материку. Ми розділилися з водою, взялися за землю. З нею стали близько жити, і на ній стали добиватися, щоб було на що-небудь таке хороше дивитися. У нас, людей таких от, як ми, юнаки, зародилися.  Своє плем'я ми на ноги піднімали, це було нам дуже важко. Ми були безсилі для себе створювати те, що потрібно. Ми, як юнаки, не намагалися в природі в житті на нашого брата одягнути, що краще. Ми ж їх усіх найсильніша заміна.     

 

96. І хочемо сказати про те, щоб знали наші добрі і милі такі в природі люди, кому дається тільки один раз в житті на себе подивитися, як на якусь особливість, яка не збиралася з колії йти. Воно, це життя, змусило людину в цьому ділі робити, і від цього всього в житті отримувати. Ми прожили чимало на цьому ось місці, а де ми всі в цьому поділися. Як ми вставали, думали про це ось хороше. А самі в цьому ділі нітрохи не знали про це ось хороше, яке ми знайшли, і стали споконвіку користуватися. І стали творити те, чого не треба. Ми з вами приходили до дорослих людей, не стали про погане думати, стали від нього йти.