Дочка. 1968.03. Смерть. Товариші, панове. 1968.03

 

Іванов Порфирій Корнійович

 

Частина 1. С.1 – 96.

 

Редактор – Ош. Редагується з благословення Іванова. (Див. Паршек. 1981.02, с. 115, 127).

 

1. Сьогодні свято неділя, і до цього дує з пониззя вітер.  Я, як цієї книги автор, по ньому швидко пробіг, як якась на це діло особливість.  Можна буде похвалитися, як це люди говорять про мою здібність. Я письменник, і на це взявся за прозу, про нашу дочку.  Вона між нами такими народилася, і своє місце зайняла, і свою належну область, навіть район якийсь.  Я, як природна істота, але розумом розвинена.  Хочу сказати про своє народження в цьому ділі.  Я не пред'явила нікому ніякої претензії, щоб бути в житті людиною залежною.

 

2. Я людина така, як усі люди з жіночим поняттям.  Я хочу всім сказати про все зроблене з тими людьми, хто став ростити і вчити мене, щоб я одягалася не погано, а добре.  Словом, прикрашала себе.  А годувати себе смачним, солодким і жирним.  А в домі щоб я жила добре і зручно. Мої сили піднімуть на свої довільні ноги.  Я буду перед батьками дочка. Вже мене цивілізовано назвуть за мою ввічливість, яка не одна така була.  Згадайте, за що мене і вас любили.  Я і ви робили.  Руки мої не ждали, щоб мене називали дочкою. Я така доросла, як і всі були предки. А ми ж поки діти, та ще сучасні люди будемо. Якщо по-моєму не будемо робити з вами, хто нас осудить.

 

3. Ми з дитинства з першого дня.  Коли мої молоді роки проходили, то вже мої батьки були у всьому своєму задоволені.  Це моя робота, вона моїми ділами моїх батьків зобов'язала.  З цього часу назвали не по імені, як нас усіх звали.  Я заслужила за своє все почути ввічливо «дочечка».  Мене рідна мати, і та не пхали, а завжди просила: «Будь ласка, зроби для мене». А мама моя або мій рідний батько, вони не любили на когось дивитися і сподіватися.  Я добре сама про це діло знала.  Я теж у цьому прагнула без усякої науки. Особливо день наш, він для цього діла зранку прийшов.  Мої очі дивляться, що робиться в наших умовах.  Я чула, як моя мати до батька відгукувалася, як парочка голубів. У них була своя домовленість, їх учила обстановка наша сімейна.  Їх ніхто не примушував і не просив.

 

4. Яка в цьому була їхня і моя любов!  Я теж, коли бачу здалеку, де тільки не була.  Моя мати час знала, що в цю мить не одні ми у цій місцевості жили.  Вона, як всі наші матері, для всіх.  Заторохтіла ложками, я бачу, що їй необхідна своя допомогу.  Вона мені ніколи не дала незгоди в цьому ділі, а навпаки, до цього мої руки допускала.  І ледве мені, як донечці своїй, не скаже про це діло.  «Мила моя доня, рано братися за все це».  А коли тільки сама вникну в це, то і вона – мені.  Без свого спасибі ніколи не залишалася.  А от якщо у мене, маленької такої дівчинки.  Я адже в цьому не перед своїми рідними заслужила, щоб мене за мою ходу, що створилася.  Я була, якщо подивитися здалеку.  А мене моя мати рідна любила, як свою дочку, прикрашати, щоб ніхто з усіх наших близьких і далеких друзів.  А ви знаєте, коли мати свою дочку не нарядить. Завжди.

 

 

5. І я, і інші мої ровесниці, вони теж для цього всього заслужили бути дочками.  А в природі такій, як ми її притягнули, побачили, як наше сонечко себе показало.  Воно так по тихих природних умовах угорі по небу плавно піднімалося, і ставало на своєму місці.  Як я така для них рідна своя дочка.  Ми звикли з самого початку нашого життя добре на це все звертати увагу, і про це нам говорити.  Я теж їм є дочка, та ще не яка-небудь, а близька.  І в цьому ділі в усіх відношеннях розвинена чого-небудь гарненького на ось цій арені поставити, як дочка, що робить у цьому.  Інші люди не скажуть про моє, підготовлене в цьому.  Я в свій дитячий вік, і при моїй такій в житті швидкості.  Я не чекаю, поки мене будуть мої батьки кликати, і не як-небудь, а дочечкою будуть величати.  А як це нами усіма, батьками і матерями, робилося.  І побачила мати або батько, або хто-небудь старший.

 

6. І почне свій голос у  цьому ділі підвищувати, мовляв, Маша або Даша.  А вона навіть забула, де вона є, і де чого вона робила, навіть у цьому всьому забула природний час.  Я дочка своїх батьків, у нас хороший сад в огорожі.  Які у нас дерева, вони ніколи такими не бувають, як наше дерево яблуня.  Завжди вона без чогось стоїть взимку голими заледенілими відростками.  А коли цей час, як-от клімат, ми в природі нічого в житті не зустрічаємо. Наше для всіх нас таких людей.  Як ми з вами чекали, так і дочекалися.  Повіяв легенький теплий вітер, він весь сніг застарілий.  Звідкись взялася зі снігу вода, покотилася по всім своїм яркам.  А травичка у нас у саду зазеленіла.  І весь наш вигін перемінив свій вигляд.  То він був у природі білий, а зараз робиться зеленим килимом.  А верби недалеко від струмочка стоять всякими видами, вони раніше всіх дерев починають цвісти. Ми звикли завжди про це все говорити, і сильно скажуть наші старші любителі в цьому.  Вони дивляться на все, що в житті робилося.    

 

7. Це буде не все, про що ми якраз розповіли.  Це не все є в природі.  Розквітають такі пахучі родючі дерева, які розвивають свої квіти в запаху.  Ми коли виходимо на свій балкон, то неможлива штука відбувається у нас між такою сім'єю.  Я, як дочка їхня, сиджу та з увагою про це слухаю.  Мій батько так без нічого не сидить, а щось з такого любительського читав нам вголос.  Особливо він цікавився прочитати в газеті центральній про любительський спорт.  По-моєму, мої сили в цьому ділі.  Наш вік примушував, у цьому духові живив.  Особливо моя здібність, яку я, як дочка, мала.  Перепрошу, зупиню свого тата, такого розуміючого, якщо він стане нам двом з мамою розповідати.  Особливо багатьох дорослих тривожив в цей час футбол класу «А».

 

8. Наші команди Радянського союзу роблять свою таку зустріч, про котру не наслухаєшся, коли буває зустріч двох сильних команд.  Московська і Київська грають, розігрують кубок в Москві на стадіоні в Лужниках імені Леніна.  Я своєму татові, як рідна і улюблена дочка, без своєї ввічливості, що зародилася для нього, скажу, назву його татом: «Ви вибачте мене, будь ласка». А він не один раз так мене слухав, і любив про це розповісти.  Я йому не кажу, а запитую у нього.  Він теж мене, як свою дочку, слухав, і намагався з посмішкою своєю відповісти.  Я говорю не про що-небудь таке.  Хочу знати, за кого з усіх гравців любить вболівати.  Я, говорить своїй дочці, люблю дивитися і слухати по радіо про одного воротаря міжнародного Яшина, на кого свою увагу звертаю.

 

9. Це наш московський чоловік, що зародився для цього мистецтва.  Є й такі гравці, як у збірну Радянського союзу входить киянин Сабо.  Ми тільки про це розмовляємо.  У нас у нашій державі хіба тільки один футбол. Є цікава спеціальність, ланкова на нашій землі вирощує на хорошій підготовці. Теж дочка одного селянина, вона вирощує високосортну кукурудзу.  Яка вона росте велика, знята разом зі своїм агрономом. А я за умовою не по сільському управлінню дочка свого батька.  Мій тато майстер одного цеху в металургійній промисловості, свою роботу в колективі робить акуратно.  Я сиджу та думаю про свою таку дорогу.  Мені в цьому доведеться колись іти за своїм віком до школи.  Думаю сама не про себе особисто одну. Я є у своїй родині, і то я стараюся на шляху свого розвитку.  Мене змушує наше становище робити в такій скромній нашій родині, де без всяких слів ми не обходимося.

 

10. Я дочка свого рідного тата, який своїй любимій донечці не встигне сказати. Як вона поспішала про що-небудь, що трапилося в домі за цей час, коли я був на своїй роботі.  Вона не хоче у себе такого начальника мовчазного у себе в цеху мати.  Робітники – це є наші трудівники.  Вони роблять ту продукцію, яка потрібна не одному сільському господарству. Сталь нами виробляється хорошої якості. І ми її випускаємо стільки, скільки нашим людям у виробництві треба. Сталь ця хороша, замінює алмаз. Ми    намагаємося зробити із сировини найкращу сталь.  Вона у нас робиться так.  Як я своєї улюбленої дочці хочу набрати найкращу якість, на її погляд, улюблене таке плаття і хороші дитячі туфельки.  Скоро, скоро вона зі своїм здоров'ям потягне через свій поріг на поріг початкової школи.  Це буде, і обов'язково між нами назріє.  Ця наша дочка улюблених батьків дожене.

 

11. Ми з вами цей час побачимо і дочекаємося. Особливо наша велика природа дні пришле такі хороші приємні на кожному місці. Особливо нашому хліборобові, трудівникові в полі.  На такому ґрунті ми поселилися, живемо.  Без усякої води тут нічого не росте, і не робить земля ніякого врожаю.  А зараз мій тато нам з мамою розповідає про нашу таку величезну розвинену на людях науку.  Наші вчені додумалися і зрозуміли канал для цього діла прокласти.  Ми практично навчилися добувати з цього місця свою селянську сировину.  Особливо наша казахстанська бавовна, вона нас усіх навчила на цій землі цю сировинну продукцію отримувати.  Я, каже мій тато, роблю їм залізо, в асортименті виробляємо сталь.  Як хочеться подивитися на таке господарство, в якому працюють всі наші діти, наші школярі.                                       

 

12. Донечка наша вже про це думає, у неї на рахунку її роки.  Їй хочеться в житті зустрічатися з такими днями.  А їх зустрічають по природі не одні спортсмени. А люди збираються на своїх з'їздах. Вчені всякої спеціальності, і економістів, і політичних людей розробляють і вирішують всякого роду справи.  Ми копаємося в природі в усіх різних країнах. Хочеться знайти для всіх нас, що живуть на білому світі людей.  І між усіма нами говорить тато з мамою про свою таку маленьку дочку, яка не учиться, яка тільки думає та збирається швидше набратися своїх сил для того, щоб мої ноги мене носили.  І в житті собі несли те, що тільки належить. Чоловік наш такого складу, він ішов своєю дорогою умовами. Він хіба не хотів зробитися таким небувало новим чоловіком, як він між нами зародився.  І ми такі всі свої, близькі до чоловіка, пожити одне таке прекрасне на цьому місці, де ми з вами обрали такий вечірній випадок.  Ми з вами всією сім'єю на ось такому балконі перед нашим близьким садом, він у нас, як якась особливість у житті. Те він ввів, і дихав своїм ароматом.  А зараз такі вродили плоди, ось, ось нал’ються, і дозріють у повноті.

 

13. А наша дочка вже піднімається на свої довільні ноги. Вони мене таку охайну носять.  І можна буде хвалитися тим, що вони не піддавалися ніякому дитячому захворюванню.  Вже можна сказати про такий випадок хорошого боку, в якому ми опинилися.  Хоча ми самі молоді люди, нам в цьому жити б, жити до свого часу треба.  А час, на нашому дворі сонечко сховалося за горою, вже стала темрява.  Дворова птиця на своє місце сіла.  Всі великі комашки і метелики летять просто на світло, що обпалює.  Ми втрьох без вогню свої місця зайняли, і проводимо про минуле.  Особливо дочка нам розповідає про старе життя предків, яку наші люди індивідуально проводили. Власницьке життя нашими батьками залишено, воно робилася в природі у великому нестатку.  Були в цьому ділі такі бідні, неімущі люди.  Вони у себе навіть снасті ніякої, плуга для оранки не мали.  А борона навіщо йому, якщо у нього немає живої тяглової сили.  А що ми зараз зробили.  Дороги поробили асфальтовані.  По тих місцях, де раніше без пішого ходу не обходилися, зараз там дороги. Автомобільний транспорт прогресує. У природі є люди, хто потребує швидку поїздку.  Він знає, де автобуси ходять, і вони людину будь-яку підбирають.

 

14. Автобус наш, водій державний. А людина чия? Наша. Їй доводиться голосувати, руку свою піднімати. Водій бачить, робить тихий хід. Каже: треба взяти людину. Ми не про одне завжди ці вечори на балконах проводимо.  У вихідні дні ми ранкову ранню зорю просиджували тоді, коли наше сонце пробиралося між садовими деревами.  Нам здається, у цих умовах живуть люди всі, не мають у себе потреби. А вона у когось є різна, але не однакова.  Не знають, що робити в цьому ділі. Особливо люди, що живуть на білому світі. Хіба можна в природі капризувати.  Каже нам усім про себе особисто, мені чи на своїх таких батьків не ображатися.  Або я не вмію робити так, як роблять інші, свої рідні або хто-небудь старший.  Вони зовсім не такого покрою.  Ці діти без душі і серця.  Вони не вболівають, щоб ти ніде ніяк не робив у своєму житті.  Це з такою поведінкою вони в природі народжені.  Треба народжуватися нам усім, і зробитися перед усіма близькими.

 

15. Вони між усіма такі живі істоти.  Я теж є природа.  Мені треба також у всіх ділах бути капризним.  Мені сказав, як підлеглому чоловікові  Я чула, але не зробила.  Мені здавалося, це не стосується, і дуже важко зробити. А в мене, як у метеора, народжене і виходжене моє любиме серце. Я люблю своїх батьків. І моє бажання – тільки зробити не як-небудь.  Мені треба швидкість. Я її хочу так зробити, щоб люди інші побачили, і звернули увагу на моє все. Треба чоловікові бути таким, що робить.  А ти старайся зробити сама в природі, та ще у великому, можна сказати, центрі.  Дві сестри рідні жили з різними професіями. Старша сестра, у себе для життя кімната інша. Бухгалтером працює і себе годує, і сестру годує. А це між ними не ладиться, доходить до лютої бійки.

 

16. Застосовують у цьому бою руки, часто за волосся таскають.  Ніякого в цьому миру.  Значить, дочка наша така у своєму житті, у неї, як у природі знайдено.  Наша дочка така є.  Ми її просимо і благаємо своїм серцем, душею поки вона така є в житті своєму молодих років.  Треба буде жити по-нашому, по-старому, як робилося до цього часу.  Не знайшлося ні одного чоловіка, щоб взятися про цю дочку написати, що вона у нас перша, і не така, як всі дочки зробилися жінками.  Вони не робили в природі те, що наша дочка зробила.  Вона стала цікавитися в природі життям. Ми, як батьки, їй не показували. А хотіли, щоб наша дочка такого віку за це діло своїми руками не бралася.

 

17. Ми в змозі самі це зробити.  Ми не втратили в цьому всьому своє здоров'я.  Ні в кого не просимо, все робимо самі.  Наше в цьому ділі є таке невмируще, як у всіх, воно продовжується вічно за рахунок.  Дочка у нас народжена в цьому духові.  Ми їй, як здоровій дочці, довіряємо, але не хочемо, щоб вона вникала в це все.  Ми від неї чуємо не шкідливе.  Вона нам каже.  Яка я в історії ваша така донька, що народилася, якщо я не буду за вашим розвитком про це саме діло знати.  Чия це буде в цьому ділі така допомога.  Ви мене народили для цього, щоб я у вас росла і піднімалася, як ніяка інша дочка.  Вона теж жіночої статі, хоче у себе мати в цьому віці ляльку не погану, а хорошу.

 

18. Каже нам, батькові й матері, дочка.  Я для цього народжена, живу в природі, і я роблю те, що нам усім доводиться робити.  Ми в цьому народжені, йдемо по дорозі такій кучерявій.  Вона для нас така починається, щоб ми всі опинилися не за лялькою, а за чистотою, за хорошою гігієною.  Я не хочу, як ваше улюблене таке дитя, красиве.  Ви його народили для того, щоб я так повільно піднімалася, і нічого не робила.  А у вас на кінці села просиділа свій вік, нічого не знала.  Це моя є наука така.  З першого дня свої оченята відкрила, і побачила вашу таку улюблену турботу про свою улюблену доньку.  Ми її берегли цим, ручки, ніжки скручували, намагалися ми.  У цій ганчірці в сповивальні я цілими днями і ночами спала.  Ви ж дорослі люди, розумієте про це діло добре.

 

19. А мене, як дочку рідну, тримайте в нехороших умовах.  Я такою не народжувалася, і не була у матері в животі зв'язана. І спала так, як мене навчили рідні. Це добре?  Треба сказати спасибі нашій великої матері природі, що вона не пішла зі своїми силами.  І не стала мені зв'язаній уві сні заважати, а дозволила вибратися з цього болісного життя, яке мої рідні зробили.  У них таке було бажання, вони у себе мали спокій. Коли я була в цьому всьому початкове дитя, тоді де були ваші очі, і що ви тоді робили вухами.  Ви були сильні мене таку народити, і побачити перед собою такі мої сили.  Вони в мене народжені, як родило в природі родюче дерево свої плоди річного характеру.  Все життя безперервно робилося природою так, як ми бачимо.

 

20. Всю зиму стояло дерево без усякого прибутку, голе, без листочків, і не було жодної квіточки.  А зараз десь взялися зелені розкриті листочки енергійні.  Кожен сам собі живе, і він же по-своєму розмовляє.  Він зберігає своїми силами квітку, і його бажання – залишити більше плодів. Але він не природа, і не повітря з водою, та земля є, які вічно це роблять, що зробили мої батьки.  Вони мене з умов витягли, і поставили на мої такі ноги.  Я вже дочка ваша, і вважаюся у природі людина, не чоловік, а така ж сама дочка жінка.  Ми з вами тільки не знаємо, яке місце в природі на фронті займу. Чи то я буду агроном, чи то я зроблюся хімік, або голова колгоспу, або інженер буду, директор заводу.

 

21. А може бути, я зроблюся комерсантом. Це будуть мої сили на це.  Я дочка цих батьків, зможу запитати у них про моє таке народження.  Що їх змусило в цьому ділі так народити, і для чого я така добра, як я виявилася?  Чи не буде краще для мене, такої дочки, щоб я у своїх батьків нічого не робила, а навчилася бути без цього всього?  У природі не вчитися так теорії, так фізичної праці.  Природа цього бачити не хотіла, щоб я цьому була, як дочка.  Моє діло одне – годити, годити своїм рідним, близьким.  А коли б я не була такою, як я виявилися перед усіма людьми, їм я сподобалася і іншим людям.  Особливо мій вчинок зацікавив Іванова торкнутися мого життєвого питання.

 

22. А що якби це була правда в цьому. А за правдою дуже багато робили свої індивідуальні спроби.  Як Сєдов йшов своїм ходом відкривати холодну північну частину.  І також інші показники.  Сміливці, ватажки, мислителі разом з Богом завоювати загробне життя, яке нашого брата в бідності вказувало на те місце що моляться.  Хто в цьому трудився через одне місце раю, і царі творці цього не отримали.  А як вмирали безслідно.  І також у цьому розчинила свої ворота для того, щоб жити легко і добре, і тепло.  Що і змушує в природі чоловіка бути порушником.  Він для цього почав робити діло, але часу йому не вистачило.

 

23. Вавилонська вежа будувалася небагатими людьми своїм розумом.  У них народилася така думка в природі таку вежу зробити, щоб з ним зустрітися швидше.  Але це все не створилося, звалилося.  Були часи, на землі проходили дні Мойсея.  Він свого близького брата на гору взяв, і там з Богом зустрілися, і говорив з ним.  А коли повернувся до свого    народу, вони тельців спорудили.  Мойсей наказав три тисячі людей призвідників знищити.  За Бога билися давно і довго.  А от за погане і холодне ніхто не брався, і не хотів зустрічатися, і не думав без усього залишатися.  А за чуже, не своє, як билися до крові, так і досі між панами і товаришами, і буде при такій сваволі.

 

24. Господаря у природі немає.  Розбійник, злодій і вбивця. Словом, до життя не людина.  А в природі дорога така залишалася, вона була і буде, якщо він за неї візьметься, і буде робити.  Тільки не патріота і не чемпіона світу, хто сам себе в житті фізично не пожалів.  Як був початок, так він і буде з маленького у велике.  Земля руська не займалася, і на ній такої техніки не було, і не буде такої вимогливості.  Вона розвивалася на молодих здорових силачах, які самі себе оголошували богатирями.  Дійшли до такої техніки, до такого озброєння, самі стали боятися такого великого і далекого досягнення, яке руйнує центр. У цьому ділі немає нікого порятунку, тільки смерть.  Та й де це таке взялося, і буде продовжуватися це нехороше стратегічне в людях діло.  Воно введено людьми минулого звання.

 

25. А краще буде, якщо люди розпочате не будуть дороблювати.  У природі треба людині зробитися метеором, і в усьому знаючою.  Дочка рідного батька і матері така розумниця свого двору.  І в саду виявилася неприємність, зробили хлопці вулиці свої місцеві витівки, які в саду опинилися.  І вони зробили сьогодні ввечері, то їхній був початок.  А у тата мого була рушниця централка.  Він про це діло почув, та за неї, на балкон. Полякати його примусили місцеві умови, в яких ми, вся сім'я, опинилися.  Воно змусило цих хлопців кинути свої витівки після пострілу з централки.  Ми якраз у цю хвилину не спали, а сиділи.

 

26. Нам розповідав, що було раніше, а його робили наші люди похилого віку, що вічно живуть. У них і тоді таких умов не було, особливо в якому-небудь початковому селі.  Воно у себе такий край зі своїми хлопцями, їм легко зібратися в гурт, і сидіти та розповідати про свій учинок за весь день.  Я, говорить один хлопець зі своїм таким учинком.  Де ти не буваєш, на кого не дивишся, а в селі, та в такому зі своїми деревами.  Нащадки на землі розташувалися, як ми в саду.  Ми від потомства такий сад стали мати, нам у цьому природа давала свій урожай, він нас збагачував.  До чого тут хтось, як такий у нас вічно розвинений порядок.

 

27. Це добре довелося нам таким.  Ми довго в цьому не спали, а почули шурхіт, що створився в цьому ділі.  Він з рушниці вгору без жодної цілі – бах.  Куди, навіщо і як?  Нашому татові було спочатку, та ще в цей тихий час не було ніякого вітру, ні краплі дощу.  А звук пострілу прокотився в усій глибокій балці.  Тепер це вічно робиться вуличними хлопцями.  Їм глибокої річки немає, щоб поплавати вдень такою сонячною системою.  Весь день безперервно ми в молодості ходили назад, вперед, про одне купання не забували.  Всією вулицею в одне місце приходимо і йдемо.  Може бути, ми, як такі хлопці, і не пішли, але саме життя примушує.  Воно на місці не стоїть.

 

28. А з місця одного пересувається в інше.  Ми, кажуть хлопці, зроду не пішли сюди, якби знали, що господар такий.  Почув наш шерех, швидше за рушницю, та стріляти.  Ми коли почули про це, то не знали, що робити.  Швидше звідти.  Ми сильно злякалися, з цього саду летіли, як куля.  Куди, самі не знали?  Нас змусили умови це зробити.  А хіба мій тато це зробив.  Він теж свого саду господар.  Знав добре, що йому давно заздрять.  «Ач, який щасливець у цьому ділі».  Коли вродила наша природа, вона на це розумниця, таку погоду нам із собою принесла.  У когось сад, а у когось і ягода.  Особливо у нас було яблуко не яке-небудь за кольором, червоне яблуко.  А на нього доводилося дивитися здалеку.  Як дивитися тому чоловікові, тому господареві, хто, може, у себе не мав таких засобів.

 

29. Особливо між нами, такими хлопцями.  Вони такі права мали довго в такий час не спати, та один одному про що-небудь розповідати.  Це ось наша історія невмируща, тепер будуть хлопці боятися.  Це наш такий кипучий час, він нас поставив на свої ноги, та не так, як це робилося багатьма.  На собі носити одяг перший, на голові – картуз, і до того яке-небудь взуття.  А в той час мало було такої сировини, яким ми з вами оточували себе.  А більшість було в цей літній час, коли наша мати природа з холодного пішла, а прийшла до такого нашого діла.  Ми майже всі сидимо разом у купі, розмовляємо про це.  У нас у кожного не було на ногах взуття.  Ми звикли чекати кращого.  Думали, що нас в цьому ділі не почують і не побачать.  А коли ми дісталися до яблуні, стали рвати яблука.  А господар не спав.  А сади сімейні були, берегли від чужих рук.

 

30. Так і вийшло між нами і цими бешкетниками.  На це їх прислала природа.  Мій тато не пожалів заряду туди послати, полякати їх. Моя дочка каже, тато її.  Вона не забула і про це розповісти.  Вона нам розповість про те, як їй було своє таке здоров'я у своєму житті відновлювати.  Про цей минулий час, в якому доводилося всю бутність.  Лежала скручена в сповивачу, та дивилася в стелю.  Що я в цьому чекала, і що я думала, до мене це не доходило.  Я нітрохи не знала, де я перебуваю, і що буде зі мною?  Свою матір, як виховательку в цьому всьому, багато раз на день бачила.  Та до того я чула, як вона мною, як маленьким дитям, цікавилася і посміхалася.  Я бачила, дочка говорить, і про цю справу чула.  Але не забувала про все, що робилося вдень, і чула про ніч.  Але не розуміла, до чого, що робилося і робиться.  Особливо, що мої рідні думали.

 

31. У них одна була мета і завдання – дочекатися часу такого. Доведеться від порога свого відриватися, йти в путь дорогу.  А по ній мої всі ровесники, вся наша жіноча система.  Вся жіноча стать прийде до порогу школи.  Там зустрінуться зі своїм першокласним учителем, будуть мати дружню обстановку, яка буде робитися між ним і мною.  Він мені повинен говорити свої технічні слова, які я буду слухати, і писати, та в цьому рішати.  Моє буде таке діло, мені треба вчитися.  Це вчення покладено розуміти від самої першої літери і до останньої.  З них треба скласти слова «мама, тато».  Мої рідні, за їхнім прикладом дочку.  Вона у них повинна вчитися не погано, а добре, від чого і рідні будуть робити для цього всього.

 

32. Їм дочка не говорила.  Може, вона цього діла не захотіла.  Але її умови в цьому відриватися, і йти до чужого дядька, хто їй не уболівальник.  А просто вчене особа, яка закінчувала навчальний заклад вищий.  Це люди по-своєму хочуть, щоб люди вчилися, і зробили те, що роблять вчені.  Вони говорять.  Ці маленькі люди  повинні зробитися такими здоровими людьми, яких рукою не дістати. За їхнім розвитку, він не з бідних стався.  У нього хитрість своя – зробитися самому ученим.  А до цього всього наша дочка себе веде.  У неї всі здібності спрямовані, весь у цьому шлях свій такий зробитися в житті і ділі такому, в якому вона себе тримає.  З першого дня свого навчання вона не хоче від інших таких дівчат, у яких здібності не знайшлося, і їх немає у них.  А у мене до всього є серце з душею це робити.

 

33. Не змусять вчити урок, у мене ці здібності є.  А дочка наша може так навчитися писати якусь фразу, що з'явилася в природі.  Вона буде нам, любителям, писати дійсну правду.  Ми, діти всі, учасники в школі, вчимося до своїх канікул.  Ми свої дні відпочинку без усякого діла не залишаємо.  Сон ми проводимо повністю, рано не встаємо.  І не чуємо, як наші чорні близькі граки відлітають.  Вони самі себе годують.  Їм доводиться в різні боки пробиратися для того, щоб у природі знаходити чого-небудь проіснувати.  Це їхня була така природна робота.  Вона не зупиняла будь-якого грача, щоб так без своєї праці залишатися.  У грача самого не буває, щоб він де-небудь взяв і відмовився.  І не став він жити так, як живе зараз він.  А у нього, як у грача, з місця летить, і кричить.

 

34. Своїх інших граків заставляє, щоб вони піднімалися і летіли в степ. Як і роблять наші селяни хлібороби, що живуть у цьому місці своєї землі. Також вони були зацікавлені прибутком і ростом хазяйства. А грак цієї місцевості, він птиця, що не відлітає, а живе на тополях. У них корм придбавають на індивідуальних городах. Люди жили, скошений хліб катками, неубраний доля птиці. Щоб  зимою брати складену солому, а селянину турбота в цьому берегти корм у природі. А коли ця система з городів, входить весна, зелена трава настає. Вигін відкриває свою цілинну траву в зелені, котра дає людям прибуток. Природа розкриває на це свою благодать, котру роблять самі люди. Треба в поле їхати, і там сіяти зерно в оранку на землі.  

 

35. А щоб поволочити встигнути, людина не управлялася.  Наш грак у цей час прилітав різними наступами хитро. Він це все поодинці зробив, і зараз він якусь особливість придбаває. Наші діти нашого віку бачили, і влітку бачили, і взимку.  Особливо тоді, коли діти розв'язними один з одним грали.  Я теж в цьому ділі зацікавлена на вулицю вибігти, і разом з іншими цей час використовувати.  А сонечко ходило по небу, хмари то закривалися, то відкривалися.  А ми між цим робили ігри до самого пізнього вечора.  Ми не бачили, що в повітрі робиться.  І літаки гудуть, летять високо інколи.  Хоч рідко, але якесь мовлення в природі.  Дуже високо пролітає ворон зі своїм моторошним криком.  Після його прольоту з'являється в природі своє небувале.  І літає високо шуліка, з висоти нападає на маленьких птахів на ходу, і вбиває.

 

36. Яструб б'є жайворонка і голуба. Але грак не кровожерливий птах. І також замазура галка по трубах лазить.  Та є між усіма ворона, вона любить бур'яни очищати.  А граку доводиться спільними силами грати, та злітати на найвищу гору.  Я, каже донька, свідок, яка завжди в спостереженнях за хорошу поведінку, за хорошу громадськість, яка робилася не одними граками.  Де-небудь на високих тополях, на кучерявого товстих відростках робиться гніздо, і ним користуються граки, своїм місцем.  Щоб індивідуально, грак не любить це, це тільки ворона.  У дочки нашої одна думка і одне діло, в якому може опинитися будь-який і кожний чоловік.  Він же є всьому ділок, про це саме думає.  І думає у своєму житті більше зробити.  Тому всякого роду поява в житті новенького вважається в природі її добром. А ми, такі люди, без цього всього жити не навчилися.  Життя людини проходить один раз на материку в тих умовах, в яких людина наша земна опинилася.

 

37. Чи то він створився, як люди про це говорять.  Люди вчені у своїх працях зазначають, що чоловік не для чого-небудь на білий світ народився, як хороший мислитель, свого роду ділок.  Як це вийшло в його такому житті, яке примусило чоловіка кланятися, і дуже сильно їй за все наявне в цьому ділі дякувати. Наше життя таке є у великій матері природі.  Вона нас пустила в це, щоб ми з вами знали, що природа сама ніколи ніде ніяк не вмирає.  Як жила вона в цьому, так вона живе, і робить те, що буде треба.  Чоловік ніколи не мав у себе такої цяцьки, вона в природі з'явилася.  І такого залежного чоловіка в житті не було, а зараз він є.  У нього форма нова небувала в цьому, хіба можна буде зберегти на чоловікові.

 

38. А в чоловіка народжене є на ньому те, що розумів у природі.  Йому воно треба.  Наприклад цей дім, якого людина зробила на цій ось нашій землі.  Раніше такого слова в житті не було, щоб його назвати.  Будівельники, архітектора, які в житті на майбутнє передбачають не в таких будинках жити або містах.  Кого ми з вами додумалися відзначати в цьому ділі.  Цю місцевість, в якій чоловік живе. Моя дочка вже учениця середніх класів, учиться  непогано. А як всі люди робили, роблять добре, так вони і залишаються в цьому хорошому та теплом.  Це все дає нам природа наші добрі дні, що прийшли.  Ми їх, як людей хороших, змусили добре і тепло зустрічати.  Як це між нами, людьми, в природі робилося, робиться, і буде робитися.  Немає в житті ніякої такої зміни.  Як боялися чогось, так і на сьогодні люди бояться.

 

39. Між людьми і природою є живе в тілі життя.  Але вона цього діла не робить, що моя рідна дочка про це розповідає.  У донечки нашої такої як воно робилося до цього, і робиться тепер.  Вона була не вчена. А зараз її роблять, щоб вона вчилася в цьому ділі.  А потім свою науку на живому факті показала.  Про нашу матір природу, яка напала на бідного чоловіка з одною конячкою.  Його зустріли вовки в лісі, і зарізали останню конячку, на якій бідняк назад, вперед їздив, і сам себе годував цим.  А зараз це життя таке померло.  Одні віжки знадобилося, піти в ліс.  І там вибрати таке дерево, до нього віжки прив'язати, і на них задушитися. Чоловік  такого хорошого не придумав, і не хотів по-новому жити.  А це, що він надумав, кожен може зробити.  Тому чоловікові не довелося в лісі задушитися.  Його бджола сильно вкусила, було боляче.  Вона йому практичну дорогу показала.  Каже бджола: ми задалися меті одній.

 

40. Цих звірів, що панують над усіма нами в природі.  На такому дереві, де щорічно цвіте квітка, а потім за собою народжує плоди ягоду.  А ведмідь ведмедик звір без цього не обходиться.  Йому треба не одні яблука, яких він поїдає.  Він більше ламає і робить яблуні шкоду, від чого відбувається в цьому хвороба.  А як ведмідь розоряє бджіл, таких маленьких комах, які живуть своєю працею.  Наша дочка, вона в своєму житті не забула про селянську в селі таку необтесану у своєму житті бідність. Те, що робить у природі чоловік.  Йому дано, щоб він їздив на одному коні.  І там, де голодний звір живе, чоловік з конячкою з'явився.  А для вовків це все в природі дух. Для вовка немає солодшої від кінської крові в природі чистій. А чоловікові після цієї стихії нічого не залишається, крім як задушити себе.    

 

41. Йому, як чоловікові, каже наша дочка. Цього мало, що вкусила сильно. Вона розповіла про війну, про природу, про ліс, про звірів різного виду.  І про маленьких бджіл, як ведмідь відривався і втікав з лісу, і вовк з цієї місцевості.  Їх усіх прогнав своєї стріляниною бджолиний укус.  Коли написала наша дочка, не закінчила про близьку чорну птицю.  Вона в нашій такій місцевості ведеться, її зберігають умови, людина ці умови сама робить. А граку лафа, у нього степ, як на хорошій долоні.  Голодний даремно не полетить в степ, і не стане своє місце кожен окремо.  Якщо йому належить те зробити, він свої здібності знає, де і як себе кинути. Чимале стадо розташувалося в нашій такій місцевості, де наша дочка з рідними проживала.  Таке зручне село велике розташувалося.  Господарі один за одним своїм багатством гналися і йшли. Їм як власності, індивідуальності.

 

42. Тільки душа і серце не таке оточувало.  Каже мужик цього села.  Який герой перший грак, він летить самий передній, поспішає потрапити на своє місце. Наше таке діло хліборобів. Ми не граки, поодинці завжди вилітає і завжди прилітає. Особливо це робиться їхня воля летіти гуртом, і розмовляти по-своєму. Нам, таким мужикам, що живуть у цих умовах, треба було б сказати своєму близькому сусідові.  А ми, такі люди, живемо ніби гуртом селом. У кожного господаря є свої ворота дерев'яні. А є, аби не пролізла своя і чужа скотина. Є для цього виїзд драги або брички, або гарби, або віз.  У неї може не одна конячка з хомутом, у голоблі гужами через дугу.  А супоню затягуються кліщі, сиділка перепоясана ..., тримає голоблі. Віжки в руки бере, а батіг бере для того, щоб коня підганяти. Яка конячка, які драги, і яка упряж, і що за кучер, куди він їде і навіщо.  На все опрацьовується чоловіком його певна думка, та ще яка.             

 

43. Для грака не придбавається.  Ми з матір'ю сидимо на балконі, вона нам свою роботу розповідає, як легко їй дається математика. А твір і різні розповіді у мене, як у природі робилося.  Особливо це було в нашому такому дрімучому лісі.  Тут порода хороша, поряд стоять річні сосни, самі себе прикрашають одним видом.  Для нашого лісоруба відомо хлист.  З нього можна взяти шпалу для розпилювання і підтоварник. А сучків майже не знайти до самої вершини.  Ця порода народжує свої дозрілі шишки, подібно до горіха, чим харчується білка. Вона каже про одну нашу сосну. А скільки стоїть красунь ялинок з розкішними своїми частими сучками.

 

44. Ця порода росте, і показує сама себе однаковим кольором. Взимку вона стоїть, як цукрова.  Головка вся покрита важким шаром білого снігу. У лісі жити, та на ці скарби нам, людям, доводиться дивитися. А тут на цьому місці, що красується, не одна себе показала ялинка з сосною, як якісь у цій справі наші пани.  Ми, всі люди, по цих місцях ходимо, та милуємося такими місцями.  Особливо на землі, по якій ми з вами повзаємо, та зустрічаємося з новими для нас породами.  Тут же поруч, як намальована природою, наша красуня галявина, по якій пливе своїм тихим ходом чиста вода.

 

45. А на околиці біля цього красивого місця наша білого кольору берізка, як свічка частого характеру.  Вона нам з себе виділяє дерев'яний дьоготь.  Ми в цьому лісі не ходили так просто, а милувалися кожною окремо зростаючою гілочкою.  Вона ж, як і всі дерева, свій запах створювала.  Взимку завжди можеш зустрітися з будь-яким, що плутає без усякого сліду.  Я, говорить сам собі чоловік, не любитель тут у цих умовах жити завжди.  Далеко від себе, не видно тебе, як у великому місті.  Є вулиці, суцільні будинки стоять, вони не дають своїми поверхами доступу променям нашого сонця.

 

46. У великому густому лісі ми теж не бачимо сонця.  Це наш з листя дах.  Ми вже не звертаємо уваги.  Але в лісі цьому можна зустріти не одного звіра, та ще якого.  Буває зустріч з найменшим сіреньким зайчиком, зустрічається сама лисиця.  Бачиш птицю глухаря, які збираються на галявинах, і там грають, як дворові птиці.  Вони мають у себе півнів, вони водяться в дикому стані.  У них велика нерозвинена сторона самих себе зберігати, як і вовки, що бродять по лісах, по горах.  І в просторі до тварини близько чоловік, він над цим панує.  Від кожного життєрадісного який-небудь дохід.

 

47. Людина на це все робить і розпоряджається.  Наша природа, яка живе на білому світі.  Це ліс, дрімуча істота, улюблена для нашої людини на всі види, які ми не нагадали.  Це промисел, та ще який між людьми він є.  У лісі можна жити, тільки не так, як на просторі на землі, вона вічно материк.  А пішло все від бджоли, та від самого маленького жала.  Це невмируща зброя проти будь-якого звіра.  Не те, що це впливає будь-якому нашому звірові або будь-якій тварині.  Каже така улюблена дочка своїх батьків.  Я говорила, що це бджолине жало на всіх людей вплине. А ведмідь шкідливий бджолам, розоряє їх скрізь і всюди. Де тільки добереться до дупла і вулика будь-якого, своїм рилом колупає.

 

48. А от бджола про це все і не знала.  Це чоловік допоміг, бджолу навчив, як лютого звіра з його шляху зняти.  Він якраз виліз на яблуню, на дерево, сидить на суку, і відростки не жаліє, а ламає.  Природа терпить від такої ваги, як у нашого пануючого по всьому лісу ведмедя. А в це пролітали дві подруги бджоли, вони домовилися у своєму прильоті.  Якщо тільки зустрінеться цей руйнач, ми повинні на нього такого накинутися, щоб він більше не заважав нашому життю.  Ми весь час терпимо у своєму дуплі.  А ще треба зустріти нашого розорителя в селянстві.  Вовк накидається на овечок, їх підряд ріже, їм горло, і кров п'є.  Ми самі собі цю штуку не зжили.  Доводиться накинутися на ведмедя.

 

49. Догодила спритність, двоє відразу сіли на очі, обидві і ужалили – наш ведмідь з дерева впав. А коли розбився, то йому треба підніматися і бігти. А куди ти будеш бігти, якщо очі не дивляться, ноги міцні. А ліс є ліс, не рядочком розсаджений. Тільки розігнався, і лобом вдарився. Це не почуття було, а прірва, у чому криком заревів.  На крик прибігли інші.  Він їм, як ведмідь ведмедям, розповідає про те, що робилося між ними.  Ведмеді стали зустрічати цю неприємність, від чого доводилося з цієї місцевості йти.  Ми отакі сякі перед природою заслужили, а потім нам за це довелося бігти.  А також не одного по шляху ранньою зорею зустріли, і стали його цим жалом прищеплювати.  Вовк теж зустрівся так само, як пішли всі ведмеді, і слідом пішли вовки.  Слідом лисиця звільнила місцевість для того, щоб селянам була свобода.

 

50. Дочці цікаво про одне. А потім не доводить, бере інше. У неї такі батьки, був час, то самі розповідали.  А тепер каже той, якому доводилося слухати.  Це діло дається природою.  Вона розташована, і сильно людина це бере, вона діла творить.  Як йому або їй хочеться розповідати, і також всі слухали про літаючих угорі граків.  Як воювати, так їм доводилося гуртом в своє місце летіти.  А діти, кому доводилося на своєму місці гратися, він або вона чує крик, або шум робиться, то туди піднімаєш свої очі, до цього шуму.  А вони один за іншим летять, як хочуть передати.  

 

51. У донечки нашої географічна карта всієї земної кулі, не яка-небудь є.  Зазначено нашими вченими наш покрій ґрунтовий площі всього належного материка, видно з усього визначення.  Дочка хоче нам усім сказати про цю картину.  Вона розмальована своєю фарбою для того, щоб ми про це знали не точно, а приблизно.  І ми бачили, скільки вода займає свого місця, і скільки займає життєвий материк зі своїми поверхнями.  І показує всякого роду види, що це таке є в житті людини, тобто всього нашого людства. 

 

52. Ми тут бачимо різний колір про якусь в житті самовільну національну сім'ю.  Або про яку-небудь національну державу. Всю цю місцевість, де люди причепилися своїм життєвим магнітом.  І електризувалися своїм індивідуальним власним організмом назад і вперед на своїх ногах бігати в природі цій тільки одягненими, наївшись, та у своєму належному красивому і зручному домі.  Нам цього на цьому місці художник не відобразив.  Є на це інші.  Фото зображують окремо і дім, і людину, і те, що вона робить на цьому місці.  І що є на землі, у воді і повітрі.  Ми, люди, раніше тут цього не мали.  Зараз є, на що нам дивитися.               

 

53. Нам дочка, як ініціатор цього, розповість, і рукою покаже, як на живий невмирущий факт у житті.  Автору лише б подивитися на це все, що робиться в природі.  Тихого і спокійного життя немає і в повітрі, і у воді, та на нашій землі.  На нашому материку робиться чоловіком його початок маленький у житті, але зате фізично важкий, сам захищений і залежний у природі. Чоловік – це є не птах, сам літаючий, і не риба є, що сама пожирає.  Особливо живе у воді махина кит, в тонах визначається, і тому є місце, в якому він грається.  Ми на землі в такій атмосфері, в якій всі наші люди живуть, та мислять і роблять, начебто в цьому всьому є одна залежність.

 

54. Наша така от дочка нам про це в нашому такому життя ще не бралася і не говорила.  У неї поки зацікавленість змусити людей інших, щоб вони її з увагою слухали, і розуміли її сказане одне слово.  Вона їм строчить не для чого-небудь такого.  Вона хоче нам сказати не про те, що вона бачила або сама чула.  Ця історія між нами давно пройшла, тобто вона померла, як непридатна річ.  Її природа вилучила.  Тепер на борозні, або в такому просторому нашому ґрунті, по землі не плазує людина своїми ногами.          

 

55. І не хвалиться своєю живою силою, яку він, як господар, виходив і мав у цьому ділі.  Це все зробив сам чоловік. З самого маленького телятка виходив здорового рогатого бика.  Який він сильний, а страшний між нами. Завжди він у стаді буває без усякого налигача. Одного пастуха без палиці не боїться. А коли покаже кій, свою гарну палицю, він від неї біжить.  Що це, здавалося б, перед одним таким чоловіком, хто гроші за це придбаває. А цілим стадом корів розпоряджається, весь свій день безперервно ходить за ними, як за тваринами.

 

56. На них кричить, та ще й як гордо, щоб вони його боялися.  Вони ж озброєні рогами.  А який у нього рев, якщо зареве, та покоситься на тебе.  Ти ж чоловік, та ще й який боягуз, кожного бика боїшся. А зараз от він їде на нашому залізному коні.  Це техніка залізна, але нежива.  Цю силу чоловік не боїться, а думає він про неї.  Думає, це нежива така річ, яка не скаже своїми словами.  Як робилося раніше усіма людьми кожен свій день, що прийшов.  Ти цього вола, на якого ярмо одягав на шию, і ... не ставив за ясла без линви. Завжди на налигачі, та з палицею, щоб він боявся людини. Залізо мертве, зроблене руками людини трудом.

 

57. Це машина, трактор, чим людина не боїться управляти.  Вона не жива, а мертва.  Не розмовляє, і не скаже, що їй буде треба.  Людина сидить на ній на стільці, кермом командує на своєму ходу. Трактор – це ж махина. А людина натиснула кнопку, або якийсь важіль – вже мотор загарчав, значить, машина запрацювала.  Пішла у неї енергія, технічна сила, якою людина опанувала, і змусила, нею керує.  Вона підкоряється розуму.  А машина ніколи не скаже про своє фізичне хворе в природі.  Скаржиться в цьому ділі чоловік, йому робиться боляче, він відчуває на собі, коли у нього що-небудь болить.  Йому природа створила.

 

58. Дочка і про це не забула розповісти, як наші молоді люди парочкою створюють свою любов через свою обіцянку.  Вона їх змушує сходитися через слова, сказані їй чи йому.  Один одного на свій вік не забути – їхня хвала. А коли вони зійшлися та домовилися, вони довго не жили, а розлюбили.  Наше таке людське діло, ми стали шкідливі. Один хоче своє показати, а інший своє. Самі знаєте, через хороше ми це зробили і отримали.  Як це робилося, робиться в усіх своїх хороших стосунках.  Ми так робили або хотіли. Але щоб вийшло, у нас рідко це робилося, але було з поганого. Під гору не котяться. А на гору лізуть, намагаються захопити висоту багатства.

 

59. Але ми добре знаємо, добре робимо своє життя, яке робимо.  А коли народжується в чому-небудь, в якому-небудь ділі, далі доводилося від цього хорошого відступити.  Дуже багато історичного в житті чоловіком сказано.  Навіть Авраам, Божий улюблений і близький чоловік через хорошу любов.  Авраам хотів зробити, перед ними усіма хотів похвалитися, що він батько своєму синові.  Він хотів його зарізати, за предковим явленням. Хотів йому в груди ножа увіткнути. А йому на це все Бог сказав: «Авраам, Авраам, що ти робиш. Хіба це тобі буде треба».  Я хочу сказати, дочка.

 

60. Син зі своїм батьком не ріднилися, а своя наявна злоба в природі проявлялася із-за свого багатства.  Батько ніяк не хоче своєму рідному синові передати своє. У батька своє самостійне, а у сина своє, як би у батька відібрати. Це не одного сина думка вела не по одній дорозі.  Є діти для батька одні й інші, за заслугами визначав. У батька мого було п'ять синів. Найстарший помирав, любив батька свого не як інтелігента, а як трудягу шахтаря.  Без усякої хитрості свою сім'ю розвивав, та ще було чотири донечки.

 

61. Для допомоги першого сина одружити.  А за нього через дітей не пішла ні одна дівчина. Всі зверталися і відмовлялися бути подругами.  Каже мій батько.  Крім шахтарській руки, ніяка природа по дорозі батька не йшла. А змусила старшого сина бути вболівальником за своє таке худе господарство.  Мій син Паршек у всьому присвятив помічником.  Ніхто не думав, не гадав у своєму житті, у такого батька талант народився.  Чого тільки не посіє, урожай сам у хату прилізав. А свою власність не хотів у батька відбирати, а як господар вникав і розпоряджався.

 

62. Якби не Паршека сили, ми б у Гуковому не створили хутір Іванов.  Він мене примусив бути спочатку уповноваженим цих усіх 10 дворів.  Але я теж не тягнув у індивідуальність, гріб своїм учинком туди, куди це слід.  Я, каже, розумів, цей хутір був чужий, зовсім не мій.  Я свою любиму дружину Уляну Федорівну послухався, як друга, усю нашу створену систему господарства залишив. Перейшов в Червоний Сулін, де моя здібність показала на арені, що я вмію жити і свою роботу творити. Я всі свої сили поклав, і робив уклад соціалізму, про що написано.  Вчені наші психіатри зустрілися з ним по дорозі всього розвитку.

 

63. І зараз іде мова про діло самого Паршека.  Він психічно захворів, зі своєю такою хворобою зустрівся з нашими вченими.  Я їм кажу про біле, а у них виходить чорне.  Я говорити починаю про чорне, а в них приходить біле.  Не було з людиною це, щоб людина відмовилася від свого блага, а взялася за природу так, як не бралася наша проста у природі людина.  Москва у себе має центр.  Там люди з науковим ділом зі своїм розвитком знаходяться, світила від іншої людини не відходять. Беруть, у природі роблять самі те, від чого їм робиться добре і тепло зі своєю цивілізованістю.  Я, говорить Москва зі своїм урядом, не бідно для цього зберігаюся.

 

64. Особливо наші низи, наші області нашої землі.  Вони не відстають від свого наявного труда, фізичного і розумового.  Москва зі своїм наявним добре знає про природу, яка у себе має дві дороги.  Одна дорога прокладена між людьми всюди зі своїм поняттям про хороше і тепле.  Це залежна в природі людина, вона не зможе людину за собою вести слідом без нічого.  Ми, кажуть люди, живемо для цього, боремося, воюємо з природою, щоб у нас було, у що одягатися, і що їсти, та в чому жити.  Це наші в Черемушках дома не одноповерхові, як були, а багато поверхів.  Така будова знаходиться, або робиться нами на низах.  Ми для цього діла живемо, мислимо, і робимо те, що треба людині.

 

65. Я, як автор цих слів, все передаю через дочку.  Вона каже про дорогу Паршека, про його загартування.  З якої він не побоявся, що його засудять вчені, і йому не дадуть можливості про незалежність людям розповісти.  Дочка нам все говорить.  Вчені добре знають про загартування-тренування, що воно нам потрібно всім. Але ми, всі вчені і невчені люди, знаємо добре, що загартування – це є наша практична наука.  Вона робиться практично Паршеком.  Він говорить.  Ми, всі люди, знаємо про це все, але ми без грошей не навчилися жити, і не вміємо залишатися без праці.  А Паршек говорить.  Це все добре робиться.  Їм хіба погано це, що у нас це все штучне.  Ми самі розвинули, визнавали, визнаємо зараз труд, без якого жити не зможемо.

 

66. Я перед психіатрами своє розкриваю, як же я залишився без праці таким.  Я в той час був гренадером, вмів працювати, умів вчитися.  Дійшов до практичного труда, став у ньому себе показувати не таким, як усі люди.  Кажу світилам нашої області психіатрам  доктору Покровському, доктору Артемову, та професору Н. Н. Корганову.  Я виступив перед ними не зі старим, а з новим, ніколи не вмираючим.  Я на собі тоді робив те, що роблю зараз у Москві.  Завтра в Казані, а післязавтра буду в Гуково за місцем проживання.  Яким я був, таким залишився.  Зараз стою у першому відділенні біля розпеченої печі, свої слова одне за одним ставлю логічно, як мене навчила природа.

 

67. Це все зосередилася дочка наша, про цього Паршека говорить.  У нас, усіх людей залежних, питає.  А що якщо ми знайдемо в природі такі якості, які нам допоможуть залишатися в природі без цього труда, а з легкою думкою.  Щоб не працювати, а жити так, як ми не пробували.  Ми б пішли в нього?  Ні.  Так що ж ви, шановні всі люди, хочете моє таке діло відібрати. Я теж вкладник в це саме.  Що ви робите, але я з вами поділився.  Вам показав свою дорогу, а взяв свою. Ви йдіть хорошою і теплою дорогою.  А я йду дорогою поганою і холодною.  Вас нікого не примушую і не прошу.  Знаю, ваше все, знайдене вами, воно вас приводило, приводить, і буде приводити до загибелі.

 

68. До такої загибелі, яку не хотіли б люди мати, але їх змушує природа.  Ми з Уляною вийшли на одну гору, і на іншу підійнялися на ... Уляна була у наряді.  А природа джерело, та ще яке в житті.  Це наша між водою і повітрям в материку земля.  А ми, всі національні люди, оселилися на своєму ґрунті своїм умінням.  Природа змусила кожну людину окремо саму себе зберігати.  Людина по-різному навчена повзати по цій місцевості.  І в такому рідному кліматі зі своїм здоров'ям зважилася по землі ступати.  І тут же рядом на цій місцевості привласнила, як своє наявне.                                                  

 

69. І вивчив, як корисне для життя свого.  Він зрозумів це, і став цим самим продуктом жити, і своє, в природі знайдене, мати.  І зберігати у себе це власне, чим довелося один час жити.  Це було кожної людини в кожному своєму дні, що прийшов. А він у нас був між нами в природі різний, не такий, як це в нашому житті треба.  Ми тут на цьому ось місці розташувалися.  І з ніг до голови на себе наділи красиву матеріальність, зроблену руками.  І полюбили, як одну з усіх красуню, стали берегти, як наше око.  У своєму дворі поставили огорожу для іншої людини.  Був такий у житті закон: на чуже, інше не нападати, і ніяк не заважати.

 

70. Сім'я національна одного свого місця розширювалася своїм полюванням, належним багатством.  Своєю силою розуму привласнили, і поставили якусь межу. А в руки береш зброю, і не пускаєш в хід, а показуєш самого себе.  Кажеш: ти теж є у своїй місцевості чоловік.  Національність свою ти маєш, ґрунтову землю, на якій за свій прожитий час зробив свій крок.  І проклав дорогу через кордон до свого сусіда.  Хотів у нього повчитися, порозмовляти, і дізнатися про його наявне. Адже сусід до сусіда – це є життєва умова, для життя все.  Лежить на столі зроблений руками торт.  Ми з вами, люди, що живуть на цьому материку у своїй місцевості, повинні поділити його і поїсти.

 

71. А от скільки дістанеться, і як наїсися, і що вийде?  У цій справі ніхто не знає про цього чоловіка, хто це майструє добре або погане.  Він її вживає, і тут же на цьому місці зникає.  Яке між нами на материку є життя, за яке дочка взялася і розповідає.  Вона для людини однакова.  Вмирав, вмирає, і буде вмирати.  У цьому не торт відіграє в житті ролі, відіграє ролі чоловік.  У нього знайшлася сила приземлитися.  Він за це вхопився, і став робити для себе порятунок у цьому.  Йому знадобилася необхідність.  Через це ми побачили в прибутку зростання, ним зацікавилися, і зробилися на це майстри.  Нікому ми не кланялися, і не хочемо говорити.

 

72. З допомогою Бога невидимого чоловіка, йому кланялися, та ми йому дякували.  Щоб найманий робітник, цього не було.  Щоб солдат стояв на посту, такої науки не існувало.  І хвороби на людях спочатку не було.  Лікаря в цій частині, кафедри не відбудовували.  Це зараз люди дійшли до цього.  Вони побачили на столі торт, якого не всі їдять.  Тільки через що наші люди помирають?  Цього ні один наш чоловік не скаже, крім одного чоловіка, його дорога Бога.  Він для цього загартувався, повірив природі, що в ній є друзі.  І з ними чоловікові треба дружити, любити, і користуватися правами такими живими.  Як бушує в природі вода, вона людину своїм учинком страшить.

 

73. Тільки Бог не боїться такої стихії.  З нею разом буває у воді не тихого порядку, а в самій бурі.        

 

Товаришам і панам

 

Два класи на материку розташувалися, і поділили своє панування над природою.  У цій справі стали залежні від природи.  Кожен день кланялися.  Зі зброєю в руках змушуєте землю, воду і повітря, як помічників у цьому ділі. Захопили самовільно це місце, і побудували на розі будинок.  Це у вас не останнє, і не таке, як воно було до цього.  Ми з вами такого розвитку і озброєння не мали, були безграмотні.  Наш мозок безсилий робити, щоб вийшло в цій справі хороше і тепле.  Все своє життя ми з природою воювали, боролися, робили вміло.  А от від істини.  А вона не в природі виявилася, в житті людини.

 

74. Не буде в нас своїх тіл – не буде у нас нічого.  А коли наші тіла енергійні виявляться, то нас ніяка особливість не візьме ніде ніяк.  Чому так ми одягаємося, ми їмо, а в будинку живемо.  Самі хворіємо і застуджуємося. Хворіємо, хворіємо, і, врешті решт, у свій час людина будь-якої особливості вмирає.  Це робиться у нас, і у них робиться, у віруючих людей.  Вони побудували між собою за землю, за багатство ненависть і зло таке, яке дійшло до вбивства.  Чужим добром скористалися, а своє таке нікому дали.  Ця робота введена самими людьми, адміністративними чиновниками, які не хотіли своє місце віддати незаслуженому. А взяли, поділилися навпіл, і в цьому ділі озброїлися.  Стали один з одним воювати з силою, людьми.  Прийшли до одного.  Найменша національна держава біля моря В'єтнам, а в ній фронт створили.  Там наші своїм допомагають, а вони – своїм.  Кров людська річкою тече.  І нічого не зробили в частині того, щоб кинути воювати.

 

75. Усі хворі зі своєю загрозою.  Немає вболівальника, щоб кинути, і не робити більше цього. Щоб рахуватися з чоловіком.  І визнати за ним свою ввічливість, яка не повинна капризувати.  А своїм ділом чоловік будь-який повинен чоловікові будь-якому допомагати в його житті.  Не чекати в природі, щоб чоловік до чоловіка приходив, і заради чогось просив у цій справі.  А щоб чоловік імущий у цьому всьому шукав і знаходив нужденного.  А йому треба допомогти, щоб він у нужді не жив, а був у достатку.  Ось що повинні зробити між собою в природі – любов один до одного, але не зло.  Досить йти від бідної людини.  Досить не рахуватися з людиною.  Треба визнати своє місце, щоб воно за тобою не залишалося до твого безсилого життя.  Треба буде визнавати іншу, не таку людину, яка це робила для себе, щоб тобі було добре і тепло.  А для іншої, як знаєш, турботи ніякої в цьому.  Йдуть, біжать розумні від дурнів, бо розумні робляться через теоретичне поняття.

 

76. А мудреця Бога ми не хочемо дорогу визнавати, і не погоджуємося з його силами, які будуть потрібні людині ображеній, хворій, забутій усіма.  Це буде між нами в природі.  Чоловік завоює сили, і всю можливість цього отримає, зробиться через це все.  Він змусить чоловіка не хворіти.  Ми коли це визнаємо в житті, йому дозволимо.  Він нам покаже істину, яка зробить, щоб наш молодий чоловік у житті своєму запобігав будь-якому захворюванню.  Ми знайшли в природі такий вчинок, яким чоловік буде займатися.  То чоловік буде заслужений у цьому всьому.  Хворіти і застуджуватися не буде. А щасливим. Що тільки хоче зробити, через це буде успіх.  Спробуй з душею і серцем. Треба буде визнавати Бога чоловіка. А у нас один робить те, що треба буде зробити, щоб бути Богом.  Його діло жило, живе і буде жити з нами завжди.

 

Сосна.  Яка в природі є, свого кольору в природі.

 

77. Не одна живу тут, і не одним живу запахом.  Моя така здібність.  Від мене такої немає, як роділля я є, одна з усіх зростаюча.  Можна буде похвалитися своєю викладеною красою.  Я дерево таке є, люблю жити на просторі.  Всім хочу сказати, яка в цьому багата.  Вище від усіх стою, красуюсь сонцем я.  А на свою тему розмовляю.  Навіть кричу під час вітру не в місті, і не в селі, у просторій тиші.  Яке це привілля нам, усім деревам.  Говорити з усіма не стану через своє життя, таке далеке з усіх.  Наш такий час не за горами, він прийшов, та свою пісню проспівав.  Ніколи про це не сказав.  А свою правду скажу.  Про велику нашу правду, яка не один рік з нами, такими деревами.  Я одна тут живу, та красуюсь перед усіма.

 

78. Моє завдання таке, як і всіх нас, сосон.  Я люблю природу таку, як вона є.  Завжди вдень і вночі зустрічаюся.  Особливо видозміна, який-небудь час.  А ми про його знаємо, як про якусь зиму чи літо, що нам усім не заважає, а чисту душу відкриває.  Ми, говорить нам сосна, не повзаємо по землі.  І не хочемо бачити, що на нас побачив чоловік.  Він своєю розвідкою нашого брата знайшов, узяв та наблизився.  Свою гостру сокиру та довгу пилку пустив на нас в хід.  Я, як така сосна, від одного маху повалилася.  Моя така вагу впала, але ні трішки не розбилася.  Хіба я одна така була, за нами чоловік полював.  Йому треба дошка наша, і він нами живе.  Рубає нас підряд, ні з чим не рахується.  Каже нам сосна, як про якусь правду.          

 

79. Мені говорить про цю ніч.  Я можу розповісти про нашу бідність, з якою ми з вами завжди разом живемо, але нею ніколи в природі не хвалимося.  Не зможемо вчитися на це, не працюємо.  А колись воно саме в цьому ділі прийде.  Особливо цей ось нестаток, з яким треба було завжди і всюди рахуватися людині в будь-який час року.  Людина змогла б добре сісти на своє таке місце, де люди зі своїм апетитом прийшли.  Готове, зроблене руками, поставили на стіл це все поїдати.  Кажуть присутні люди.  Ми на це діло дуже багато працювали, все це створювали ми.  Нам було погано.  Та дивитися доводилося на ту або іншу людини, хто цього столу в себе і такого не має.

 

80. Він би зміг це мати, у нього немає цього місця.  І немає в нього таких сил і здібності, які повинні бути у кожної людини. Чоловік цього не знав, і він навіть про це не подумав, про свою таку бідності, що йому доведеться в такій природі бідно жити.  У нього, у такого чоловіка, немає, у що одягнутися, щоб показати себе людям.  Немає хорошої одежини.  А раз немає на ньому доброго штучного, то у нього немає і на столі, щоб досита наїстися. У нього таких сил немає, які має і ними розпоряджається господиня.  Поганий безсилий господар, бідний неімущий чоловік радий спекти хліб у себе, або зварити борщ, як його варять інші.

 

81. Вона навіть через свою бідність не спала солодко.  І не брала свою кружку, як бере людина після достатнього обіду. Людині добре себе годувати, поїти, одягати і в будинку жити.  Ми коли що-небудь робимо в житті, ми здорово на це діло трудимося.  А от бідний неімущий чоловік у цьому ділі, він би, може, раніше вас усіх в цьому ділі встав, і, може, зробив раніше вас, але у нього немає того, що має багач.  У природі не всі такі люди, які, хоч трошки, але крадуть.  Навіть чужим мислять.  Завжди намагаються рано піднятися, і з двору виїхати в той степ, який чоловіка давно очікує.  У нього повний двір тварин зі снастю, зі зброєю в руках.  Але бідний неімущий чоловік, він би радий встати, і так зібратися, як збирається імущий чоловік.

 

82. Ми з вами так думаємо, що бідняк не роботяга.  І він не зміг робити те, що робить багач.  У багатія любові немає до бідняка, і немає у нього довіри, як до чоловіка бідного.  Ми думаємо, що він чоловік нехорошою боку, на наше добро наскочить, і почне його привласнювати.  Ви його, як бідняка, де-небудь зустріли з ввічливістю, перед ним вклонилися своєю голівкою.  Сказали свої слова, мовляв, вибачте мене, будь ласка, за те, що я тебе, такого бідного чоловіка, потурбував.  Я тебе хочу попросити, як чоловіка не такого, як я маю у себе.  Хочу тебе попросити: будь ласка, до мене у двір.  Мені в цьому добре, як і я, створювати у труді це добро.  Від цього вчинку ні один чоловік бідний не відмовиться.                    

 

83. Хіба ми вчені є люди наші.  Якщо він добре знатний між нами, усіма людьми.  Добре знає природу.  Він же нашого брата збагачує, йому створює розум.  І серце б'ється для того, щоб жити добре і тепло.  Бідніше і гірше від усіх нас, людей, живе наш руський чоловік Іванов.  Він на собі не носить красиву форму, і не визнає на людині його чин.  Він говорить.  Бідність моя послала до світила, до професора Лунца.  Він не сказав, за що в умовах тримають цю бідність.  Будь-яка національність зустрічає посланців від такого-то царя, або короля, або князя.  Його, як посланця, приймають, слухають з увагою. Лунц світило психіатрії, теж має право тримати такого чоловіка, як у нас народжений Іванов.

 

84. Він послав посланців для того, щоб дізналися про цей кінець і край.  Ми з вами взялися за материк, за ту бідність, яка складалася в людині.  Він на своєму місці став відбудовувати це життя, в якому виявилася свого роду бідність. У ньому зав'язався свій нестаток.  Треба, щоб була можливість мати у себе таку штуку, або такі потрібні діла.  Треба було від природи самозахист, який робився із сировини.  Особливо було кустарництво.  Технічної руки було мало, нею користувався капітал, люди, що мали засоби.  У них був через гроші близький прилавок мануфактурний. А от біднякові дісталося кустарництво, одне з усіх важке життя.

 

85. Цю штуку ми не вміли робити, нас змусила в природі наша бідність, яку ми стали зживати поступово.  Одні сильні бралися, а інші безсилі, нікуди не придатні.  А вони починалися з зернятка, з шматочка землі, з лопати, з самого нестатку.  Чоловік в цьому ділі зростав, огороджувався в цьому ділі.  А раз йому це все в житті давалося, воно поступово завойовувалося.  Куди ти глянув, для якої потреби, або для чого прийшов?  Я є чоловік, не народжувався для поганого, я народився для хорошого.  Мене зустріла природа, як живе тіло.  Повітря силу ввело, а вода промила слід, земля наша матір до себе прийняла повзати.  А люди цьому навчилися, стали по-своєму робити.  Не стали природу розуміти, не стали її слухати.  Вона адже розмовляє з нами, навіть учить нас своїми днями кланятися.

 

86. Ледве не просити природу, щоб ми з вами, люди, погодилися з нею. І дали свою згоду змінити потік нашого життя, цю систему, цього чоловіка незагартованого.  Треба поставити на арену нового загартованого чоловіка.  А ми, як люди землі, цього всього діла, ми його почали робити.  Але щоб доробити нам, ми з вами в цій частині нічого не зробили.  Хіба це дорога одна, яку ми почали.  Це стара дорога, нікуди не придатна.  Дві тисячі років живемо з великими обіцянками, з великою надією.  Очікуємо свій час.  А самі не знаємо нічого, що буде завтра.  У природі дві дороги.  Одна хороша дорога, друга погана дорога.  Як ви думаєте, якою дорогою нам з вами буде треба йти?  Всі ми закричимо: ура, нам потрібно хороше. А погане женемо з колії.  Ми любимо природу своїм серцем і душею хорошу і теплу.

 

87. Ми ж люди вчені нашого усього світу.  Куди ми з вами ділися?  У найгірше життя.  Воно було між нами, і так воно залишилося.  Води простір більше, ніж земної кори.  У воді є свій світ, живе без зброї, та ще нас з вами своїм тілом годує.  Питається: кому погано?  Нашій матері природі.  Вона має в собі це повітря, воду і землю, що нам дало все.  Ми від неї отримали своє наявне хороше.  Хіба вас просила вода, щоб ви по ній плавали?  Або вас змушувала земля використовувати всю площу, як ми з вами зробили?  Оремо землю бажану.  Засоби викачуємо, вугілля на-гора тягнемо, руду, нафту і ліс.  Все це людині треба було.  І також користуємося повітрям.  Особливо наше свавілля.  У воді затопити корабель, або пустити в повітря технічну машину.       

 

88. Як ви, вчені, думаєте: добре буде в цьому природі?  Нам, людям, слава, в природі живе цяцька.  Не хвалимося живим, а робимо все мертве, що нашого брата змушує здоров'я втрачати.  Наше одне бажання – мати гарне здоров'я, щоб не хворіти і не застуджуватися. Цього ми в житті не отримуємо. Люди в природі такі: хочеться жити в природі.  А, врешті решт, ми з вами помираємо.  У природі між нами прогресує смерть.  Ми ліземо на рожен. А раз ми не живемо погано, а живемо ми добре, нас з вами, тіла природа спалює сміливо.  Здавалося б, це не треба робити.  Ми в цьому ділі помилилися.  Не треба буде трудитися, а ми з вами трудимося.  Землю в природі оремо, риємо яму в ній.  І сіємо для цього зерно, ростимо врожай хліба.  

 

89. Ми по воді плаваємо, рибу в ній ловимо.  По повітрю літаємо, птицю вбиваємо в польоті.  Ми в цьому ділі добре і тепло живемо. Але за це все зроблене ми, всі люди, створили живу силу, робимо для цього снасть. Всю зиму готуємося, думаємо день і ніч.  Час до себе тягнемо, таким його очікуємо. Як треба буде в цій справі поспішати. А коли пора приходить, люди їдуть з двору.  Тягнуть живе і мертве, і самі по землі пливуть.  Добираються з цим до місця, і починають працювати разом з тваринами зі снастю.  Кажуть: так треба.  Всю нашу весну і все наше літо із землею так борсаються.  Самі це робимо, а у самих апатія.  Ми в це не віримо.  Всьому діло природа.  Якщо вона хоче, обов'язково вона зробить.  Для цього діла є повітря вода і земля.  Вони ввели смерть в людському житті.

 

90. У них на це є сили і така воля.  Вони не люблять чоловіка, його не вважають своїм.  Раз чоловікові треба було це все зробити, природа допустила чоловіка в цьому робити.  У цьому всьому розвинув себе, не став жити по-природному, а вхопився за своє власницьке тіло.  Одягати до тепла і добре, годувати жирним і солодким досита, і в зручному житловому домі.  Ми не отримали того, чого треба, а бездільною дорогою пішли.  Цим ось оточили себе, це буде дорога наша.  Ми з вами так жили, та свої діла творили.  А в природі їх багато, нам їх не перелічити.  День наш прийшов, він нас з вами змусив, щоб ми робили.  Наші руки одні, ми їх для цього зробили.  Одну мету перед собою поставили.  Доріг для цього багато, нам їх не перелічити.  Одна буває коротка, інша буває без кінця.                 

 

91. Ми з вами намагаємося своє життя пройти, і нічим ніяк не зачепитися.  Кожна наша людина в цьому ділі всьому.  Робилося, робиться, і буде робитися нами в природі така, як вона є.  Це ж люди самі, у них це зробилося.  Вони отримали в цьому, і вхопилися за це діло.  Яке воно важке для того, щоб зробити.  У нас таких це все вийшло.  Якби не природа, не наші милі друзі, нічого у нас не вийшло.  Повітря, води і земля.  Якби не природа, нас би не було давно.  А то ми, самі люди, без цього не помилилися.  Взяли та пішли самі, у них у всьому зробилася яка дорога хороша.  Ми це все змайстрували.  То було на цьому місці кустарне село, техніка зовсім відсутня, їздити доводилося на конячці, або ми з вами звикли запрягати вола.

 

92. Ми далеко не їздили.  А як наші бджоли.  У них робота одна така є в природі.  На своєму особисто ходу гинули, як наші мухи, ми їх убивали.  Бджолам таким маленьким зробили в процесі дім. А в цьому будинку свій один з усіх порядок.  Всю нашу місцевість ми добре знаємо, як якусь річ. Особливо знаємо про літо. Встає вранці наше сонце, ми – за ним, як один. Від свого порога починаємо, дивимося очима самі. А наша маленька бджілка між нами, усіма людьми. Вона недарма летить тут, та своїми пір'їнками продзижчала біля нас.  Ми з вами тільки сказали про це саме, ми теж такі. Бджоли не такі є в житті.  Можна сказати, замазурі.  Фізично ходити багато ми дуже лінуємося. А бджола така між нами, хвалитися бджола не хоче, а працювати попереду всіх. Вона про це знає, що ця якість буває в цей час один раз. У неї, як у нас всіх.  Без всяких грошей ти ніде не треба.

 

93. Твоє діло одне – переступити поріг.  Вже атмосфера інша, ти не так дихаєш, у тебе не така думка є. У висоті маленька пташка, її люди називають нашим жайворонком, що живе. Її діло одне перед нами.  Коли вона летить у висоті, ви думаєте про це, що робиться в житті.  Вона де тільки не буває, а своє гніздечко не втрачає. Людина теж така на білому такому світі, у неї така дорога.  Не птах літаючий, не бджоли, що дзижчать.  А коли йдеш по дорозі, та ще такій, як вона була.  Ми її робили самі з самого нашого раннього ранку до самого вечора.  Ми не такі є, як бджола і птиця.  У нас з вами не те є.  У степ не самі крокують, і без чого-небудь не залишаються. Завжди з нами разом яка-небудь зброя, ми з цим живемо.  Та робимо ми з вами те, що ніхто не робить, найбруднішу роботу.  Із землею борсатися, як з якоюсь маленькою.

 

94. Весь рік безперервно без цього ось ні кроку.  Весна наша прийшла.  А ми з вами тут як тут вже на цьому місці, та з цим ділом.  Вже тикаємо зернятка які-небудь недарма.  Наше всіх таке завдання – із цього насіння виростити не одну річ, а багато таких речей.  У степ несемо в кишені, а зі степу веземо в возі.  Знаємо про це добре, що це буде треба.  Ми його посадили в землю, травою не дали зарости, кожне окремо по кілька раз сапаємо. Я теж є людина, розумію це діло, коли і як все.  Ми, як такі люди всього розпорядку, знаємо так про природу.  Про один день окремо, або ж про тиждень.  Ми намагаємося знати про місяць, також про весь рік, що проходить.  Дві особливих сторони, які вони є різні.  Взимку такий час, тільки влітку не те зовсім.  Якщо тільки подивитися здалеку своїм оком, можна буде сказати про все таке, що є.

 

95. Які для цього є кліматичні умови.  Ми по ось цій дорозі не один раз у житті своєму зі снастю проїжджали.  Раніше пошта така.  Коли їде від села до села, дзвіночком дзвенів.  А от раніше граки всі на своїх місцях. Навіть цього порога стадо пастух збирав.  Каже чутно сусід: це літо непогане буде, за яке будуть зроблені в житті потреби.  Людині це буде в житті треба.  Скажімо щодо цього, у нас в нашому такому господарстві народився для розвитку великий прибуток.  Нам природа створила.  В один час прибавилося лоша або теля, кого треба довести до хорошого віку протягом трьох років.

 

96. Ця тварина допомагає своєю силою людині в її фізичному сільському труді.  Ми, всі люди, один час цим раділи, і з першого початку цю тварину не жаліли запрягати в хомут. Наділи вуздечку, або запрягли вола в ярмо, та взяли на налигач.  Годували ми його не так, як себе.  Йому давали солому суху, або полову, від зерна відходи, буває сіно.  На все час приходить у природі, коли потрібна допомога тварини.  Без неї нікуди ти свій ніс не просунеш. Легше і швидше від усього можна.