Сажень. 1968.03.

Іванов Порфирій Корнійович

 

Редактор, перекладач – Ош. Редагується з благословення Іванова. (Див. Паршек. 1981.02, с. 115, 127)

 

1. І ніч така була, і не такий день прийшов, настав наш такий час.  Забути не довелося про це ось, але от бачити здалеку довелося.  У нас, таких людей, як ми були, а своя дерев'яна сажень була прибрана в одному місці.  Зараз вона нам не треба, ми про неї так забули.  Завжди говорили, говоримо, і ми не кидаємо говорити.  Напоготові зимового холоду вийдемо надвір з хати, і станемо в цьому сніг кидати.  А з собою ми говоримо не про одну таку зимову пору. У нас до цього велику недовіра, дуже холодно.   

 

2. Запрягали ми конячок в сани. Упряж наша дуже хороша. А які в руках тримають віжки, наших добрих коней, яких би не було в кольорі, від їхнього жиру не втримати.  Мій батя, по-руському батько.  Жили ми весь час на Україні.  Скільки навколо села було землі.  Це наша сажень дерев'яна, вона нами зроблена не в одних нас, майже у кожного господаря є.  І у бідного вона такою є, і також у багатого сажень є.  А от це все діло не в кожного народилося в голові.  Зовсім немає ніякої думки, щоб про це, як слід, написати.  Ми майже всі були безграмотні, не мали у себе знання про це.        

 

3. А природа така наша річ, у неї є свої рідні сили. Вважатися нам, усім людям, про її все хороше прийшло в днях.  Наша людська така турбота кожного разу в цьому ділі.  Наш для цього говорить сажень.  Яка душа або яке серце, зі мною таким, як є я тепер.  Захочу чоловікові в чому-небудь такому головному в житті на нашій матінці землі.  Ми з вами цього на ній не робили.  Як закричить своїм криком: «На сходку, на сходку».  Каже обраний десятник: «Беріть свій вічний сажень, ми будемо ділити на душу землю».

 

4. Це сажня буде діло примушувати будь-якого господаря. Треба буде перевірити свої власні сили, які повинні бути у всіх.  Наші такі діла проходять.    Який би ти не був чоловік, на білому своєму місці жив, ти без живої сили не сильний.  Навіть сказати про самого себе.  Це хоч у рік буває в цьому, наш цей сажень міряє.  На його таку велику моду я ніколи в цьому зайве не скажу. А от про цю живу душу.  Кожен раз міряю її я.  Їй багато не виділялося.  А бралася ширина п`ять сажень, та довжина була сто двадцять сажень.

 

5. Це все робилося в житті чоловіком.  Йому треба буде його робота, а в роботі є початок.  Мені було сімнадцять років.  Я згадую про хліборобське діло.  Треба буде посіяний хліб полоти.  Дні такі були серед дня.  А води я тоді не брав.  На мій весь погляд, я дивився очима. А мені, скраю якщо спостерігати, то здається мені в цьому всьому, краще від нашого посіву немає. Ми такі всі в природі підлітки.  Легше буде, якщо ми не будемо працювати. У законі і тоді введене діло.  З самого ранку раннього наша така сім'я, як усі, зібралися, у шлях свій пішли.  З ними зустрічаються люди одного нашого села.

 

6. Ми, можливо, у своєму побуті і не привіталися, і не сказали їм: «Здрастуйте»,– ми їм говоримо.  Вони нам відповідають: «Слава Богу».  Поспішати в цьому ділі не було, на чому.  Ми не поспішали, а своє життя цього часу знали.  Особливо у нас після цього, день який-небудь покажеться святом.  Без таких наших хороших коней.  Дивно нам усім сказати про нашу таку штуку, що народилася.  Не сажень наш, нами зроблений у цьому.  Я вам про це правду розкажу, як нашу цю от землю ми міряли кожен раз сажнем.  І слова нам раніше отці про це діло не змогли сказати. А без цього всього не обійдеться, яка-небудь непридатність прийде.

 

7. Дочка наша найстарша від усіх, вже вона між нами такими готується.  Куди, у неї, такої красуні, люди всякого характеру запитали?  Вона, не думаючи, а скоро сказала.  Їх назвала милими своїми людьми.  Мені, такий дівчині, хочеться заміж.  А люди її поправили, час прийде.  Як наша срібна вода з Хоминка болота.  Змусила вже багато років не стояти.  Як такий час, що йде зараз, у чому, здавалося, нам тепло і добре.  Ми тоді того, що буде треба, в природі не змогли для себе отримати.  Дорога була протоптана, нею тільки що ми проходили.  А зараз ми б проїхали, але такої всієї можливості не знайти.  Всього у нас було достатньо, щоб на чому-небудь виїхати.

 

8. А от такої пори ... ми, як не старалися, а зробити не змогли.  Наша з вами така з усіх доля, та ще яка є зараз.  До самого місця доводилося довго йти.  Але як не було у нас таких, косою, рукою грабками клали рядки.  Зараз ми з вами добилися одного – ми косимо і підбираємо рядки комбайном.  Нас це, що ми робимо, не задовольнило, як коса наша, граблі наші були.  Але щоб на них ми з вами залишилися, у нас з вами таке око.  Ми лише б на яке-небудь діло глянули, у нас це залишиться назавжди.  Народився наш маленький чоловік.  Які треба будуть нам свої сили, щоб його, такого молодця, зростити.  У нашій такій сім'ї цього не було. Всі наші хвальки померли.

 

9. Один між нами залишився. Не один сажень, що міряє для всіх.  У нас на сьогодні народився з усіх учений для всіх людей чоловік.  Ми про його таке подання в житті зовсім ніколи не бачили і не чули. А механізацію всю він напам'ять знає, перераховує на своїх пальцях. Каже про цей наш розвиток. Ми в сільському управлінні не маємо доброго з усіх наших коня.  А ми повинні зробити метеора, тобто раму, що вічно ходить, яка буде кататися на колесах, не більше шести штук.  Рама така була в нас в таких людях викладеного часу.  Ніколи не буде йти від нашого мотора або двигуна, який буде крутитися 60 років.

 

10. Наше буде така з усіх завдання. Нашими силами висунути між нами та нашою матір'ю природою. І ми назвемо це зроблене універсалом.  Машина наша така, зроблена для всіх. Це не все, що ми маємо і зробили. Землі у нас такої вистачить.  І ми з вами зробимо всюди струм.  Це дійсно буде в цьому ділі найкраща з усіх нас розумниця. А в такому нашому селі з такою величезною технікою, і з такими нашими людьми.  Є в нашому народі здібності.  І наша сажень завжди міряє, але до одного вона не приходить.  Вона бачить, щось зробилося, і це все робиться в світі.  Для того щоб жити, нам треба в цьому ділі не одна з усіх нас ця робота.

 

11. Ми оремо плугом не одним лемішем, а чіпляємо ми за трактор 5-лемішний залізний плуг.  Він підряд всю ґрунтову землю оре.  І з самим собою завжди говорить.  Треба буде не одне наше вчення, теоретичне у всьому поняття.  Нам треба зробити практичне діло з самого початкового першого сажня.  Доводилося заздрість людині бачити, вона на одній душі не зупинялася.  Долучив до цього діла нашу повну в цьому ділі десятину. А ці от призначені десятини, або в даний час гектари, ми їх в житті своєму зустрічали.  Вимірювання сажнем кожен раз, ми з вами не змогли зустрітися з таким ділом у нас.

 

12. Людина привласнює собі цю дату, яка є в людях.  Ми не один раз міряємо це, і зберігаємо для цього.  А зараз наш сажень міряє в індивідуальному порядку.  Зараз сажень міряє, і рахують цим сажнем.  Особливо виробляється в горкомхозі.  Сажнем міряють під городи і під садиби нового дому.  Ми з вами робимо нові селища, села і міста. Для нашої людини треба була не одна земля чорноземна. Ми примусили піски родити.  Нам допомогла наша промисловість, вона нам дала продукцію, не один хліб, який ми їмо.

 

13. Ми зробили прекрасний одяг, а потім для апетиту їжу, та й до того спорудили дім.  Яка наша хитра голова, і такі міцні руки.  Ми самі своєю працею, нікого в житті не просили.  У нас у природі вистачить усього.  Для нас вчені шукають.  Особливо наша розвідка, яку ми створили. Не одні наші руки або ноги, вони нам все роблять, і нас по нашій землі носять.  Наші очі дивляться.  Вони бачать дуже далеко і на півдні, і на півночі, на заході і сході.  Ми не перестанемо робити.

 

14. У нас, таких людей, виходить не одна в цьому ділі снасть.  Для нас є всякого роду зброя, якою ми захищаємося.  І ми робимо те, що треба на нашій землі, у повітрі і воді.  Це недостатня історія.  Немає в нашій механізації такого чоловіка, одного для всіх, щоб він думав про всіх, і намагався без сажня допомогти. У нас у цьому всьому ділі поки прогресує ворог ззовні і зсередини.  Майте на увазі, у чоловіка нашого і в самої нашої природи, без чого чоловікові ні кроку.  Це милі одні з усіх друзі: повітря, вода і земля. Вони допомагають людині створювати в житті все.

 

15. Навіть народжуємо чоловіка, і багато. А всьому діло в усьому людина.  Вболівальника нема за ображеного. У нас, усіх наших людей, непридатні наші серця, всі вони хворі у нас є.  Палять тютюн, п'ють вино, один одного ненавидять.  Брат на брата йдуть війною через наше невміння.  Ми не переможці у природі, не хранителі своєї клітини, щоб виходити в житті серце здорове, загартоване молоде серце 25-річної людини.  Це чоловіка вихід у світлі.  Щоб не боятися ніякого ворога, і нічого в житті, навіть своєї особисто смерті.

 

16. Якби у мене цього не було, я б давно вже помер.  У мене не як у старого чоловіка сили, я їх не мав у сімнадцять років.  Я тоді не бігав, як зараз бігаю.  Це мій дух, моє здоров'я.  Мені, як такому чоловікові, багатство природи не треба. Сажень дерев'яний мені не треба.  Я не свавільний, щоб захоплювати, і до себе привласнювати, до свого імені. Це, що ми робимо в житті, наш природний є ворог.  Ми цей рік ставимо житловий дім.  Ми, отакі люди, робимо не те.  Думаємо ми, що буде добре після нашого солодкого і глибокого сну.  Всі ми так сильно думаємо, але про підготовку ми не знаємо.  Наша в цьому велика помилка.

 

17. І в м'якому, затишному спати.  І сажень наш дерев'яний не заперечує.  Скаже свої особисто слова. Уві сні герой гине.  Пам'ятаєте нашого руського Єрмака.  Або ви не забули про полководця Чапаєва.  Я, як цього діла автор, давно зі своєю практикою копаюся.  А лікарі моїй дружині дають порошки, щоб я в житті своєму спав.  Я на ногах стою, і пишу фрази свого характеру в ділі.  Для них це було безсоння хвороба.  А в мене, як у загартованого чоловіка, розвивалися свої особисто сили. Я не поспішав на землі робити пекло.  Моя робота всіх веде в рай.  Вічно в природі людині жити.  Смерть в такому ділі скасовується, а життя наше в цьому вводиться.

 

18. Ми поспішаємо жити добре і тепло.  А від поганого, холодного ми біжимо, нас це ніяк не влаштовує.  У цьому всьому ділі гинемо.  Нас і сажень дерев'яний не спасе. Як він був треба у цьому ділі, так він таким залишився.  Тільки форма людини змінилася, з широкої вузька стала.  А наука творчості людини як була в природі, так вона і залишилася в житті.  Людина з природою воює, вона її штучно турбує.  Хоче, щоб земля більше родила.  Нам потрібно не мало, а багато.  Ми такі в усьому люди, копаємося, риємося в цьому.  Хочемо мати таку економіку, якої в житті не було.

 

19. Чоловік сама живий є, а на ньому висить вагою мертве.  Ну, що ж, спробували, ми так пожили.  У себе в цьому всьому не зробили, щоб у нас не був сажень. І сам Бог цим не радіє, що на сьогодні робить наша людина.  Землю не вважає своїм другом, а тримає у себе своїм джерелом.  Не хоче, щоб людина помирала за старовинним обрядом.  Ввели в це діло квіти.  Ми вмираємо самі без квітів, а ховаємо людину з квітами.  Ми говоримо: він так за це в природі заслужив перед нами.            

 

20. Сам помер у цьому ділі, і за собою магнітом тягне нас.  Ми не хочемо вмирати, а фактично ми вмираємо.  У цьому ділі і сажень не допомагає.  Раніше наш пан цьому заздрив, як наш косар косив хліб.  Він у цей час повітря розсікав.  А пан їхав у фаетоні сам.  Бачив, цю штуку робив селянин, чому пан позаздрив.  А сам цього не хотів робити, поїхав у місто вмирати.  Розумні люди – вічні помічники в житті великому горю.  Більше від цього діла не буває, коли в житті чоловік помирає. Він не хотів хворіти, і він не хотів застуджуватися.

 

21. А природа за все це взяла і ввела для чоловіка його смерть.  Треба було нам жити.  А природа нам не дозволила далі бешкетувати, її сили властиві вбивати.  Нам треба наша ракета, ми її робимо і показуємо, а самих за це природа калічить.  Треба легке в житті вводити.  А ми примушуємо чоловіка.  Він іде на фронт, і там у цьому гине.  Наша з вами велика помилка.  А Земля у нас велика, ми її як таку зайняли.  І хочемо сказати, і тут не обійшлося без сажні.  Ми проміряли всю належну так, як належить нам.  Нічого ми не зробили.

 

22. Без залізного коня не обійшлося.  Прийшов такий наш час, ми ручну роботу закинули, взялися ми за технічну.  Треба було готувати соху, та одну безсилу конячку.  А щоб від сажні відміряти, а конячкою зорати в осінню таку пору.  Всім людям не залишатися без сажні.  А півень проспівав свої пісні.  Тільки курка знесла багато яєць.  Ми такі в житті є зоотехніки, наше діло одне до тварини.  Якщо треба буде це, що хотіли у нас гості.  Їм було цікаво знати, як у ферми цієї створювався між коровами догляд.

 

23. Ми для цього проїхали чималу відстань.  Нас примусила наука наша.  Газети наші не мовчать, найкращого бригадира хвалять дуже сильно.  Як же нам таким бути.  Корова корові велика різниця.  А тут придбаний від землі корм.  Каже наша доярка з бригади.  Наших цих ось гостей.  Ми приїхали    з ними поділитися.  А тут можна сказати про це.  Вина вся проходить адміністрації, яких ми ділових вибираємо, їх садимо на місце своє.  А щоб була така якість, наше господарство таке, як у них.  Якщо розповісти про це, ніхто ніяк не повірить.

 

24. Наше з вами таке діло.  Ми про це один одному розповіли.  Ми слухали, що нам скажуть про догляд корів.  Доять по-новому історичному.  Як нам слухати добре, ми цьому ділу вчимося.  Корова для нас виробництво, вона нам усім дає молоко.  А молоком діти харчуються.  Частину витрачаємо на потреби, а іншу частину пускаємо на молочний імпорт.  У нас питати не хотів ніхто.  Любов проходить між нами.  Ми трудівники в труді, а практично учимося.  Наше в цьому всьому завдання.  Сама працює машина.            

 

25. За всім нашим висновком, наші люди нам не повірять.  У нас на це засобів немає.  А у них, за розповіддю всією, ми тут не одні бували.  У них для цього буває кореспондент.  Вже не дарма в газету помістили. У них у червоному кутку робиться не одна в житті самодіяльність.  Клуб, видно з усього, робився вченими нашими фахівцями.  У нас робиться далеко не те.  Менше у нас є уваги, і зовсім не така техніка.  Ввели яку тут новинку, небувалу ніде.  Нашого брата цим здивували.  Приходимо сюди без нічого, а тут для нас приготовлена всякого роду торгівля.   

 

26. Товар на своєму місці лежить, а продавця ми зовсім не бачили.  Тут моди немає гроші мати.  На поличках рядочком розкладено в правильному всьому порядку.  Цигарок ми зовсім не бачили, вина не було ніякого, навіть пива в бочці не було.  Цукор рафінад в пачках лежав.  Ми добре бачили їх самовар.  У такий час вільний можуть наші доярки чаю напитися.  Словом, тут нам можна буде не з газет це брати.  А ми бачимо все очима, навіть нас пригостили чаєм.  У них на це були булочки, і на це ми звернули увагу.  Це щось таке з усіх, про одне молоко розповідати.    

 

27. Нелегко їм це доводилося науково між цим створювати.  У нас говорить зоотехнік.  Це все побудована всім школа.  Навіщо нам дерев'яний сажень.  Ми землю тепер комусь не міряємо.  Наша всіх є площа, та ще яка районна.  У нашому господарстві, як у мужика.  Пам'ятаєте, розповідь писалася, як він хотів до сонечка захопити для себе землі.  А тут йому, як любителеві, десь узявся в цьому лужок і вода.  Він і цим оточив себе.  Коли на це місце прибіг, а сонечко сховалося за горою, і цей чоловік помер.  А ми все це розглядали, нам сам зоотехнік говорив.

 

28. Видно з усього цього, ми зірочки не бачили.  У нього до цього всього є душа, та таке виходжене серце.  Це місце таке є у них.  Можна багато, на що дивитися, і чути доводилося довго.  Видно з усього, цей чоловік чимало на це вчився. Його діло між нами не пропало, є, на кому одному вчитися. Сюди приїжджають з усіх кінців на це практичне вчення дивитися.  Господарство, це можна назвати, не одним нам особисто всім.  Хто тільки тут побуває, він запам'ятовує все усно.  Ми звикли не на погане дивитися услід, а ми учимося хорошому.  Тут і голова, вчений агроном.       

 

29. Як це все робиться.  Тут в цьому місці можна іншим людям дивитися не одні корови.  Коли ми подивилися ферму, самі запитали про наші поля, де не так зовсім працюється.  У них, як на хорошій ниві, цей мотор або двигун працює у своєму ділі цілий рік.  Він прикріплюється до рами, на шести колесах бігає швидко. Він не одну роботу сам робить.  У ньому сидить вчений тракторист, закінчив на це вищу освіту, став на тракторі працювати в саду.  Ніж його спеціально, пішов він різати на деревах зайві відростки.  З усіх боків робиться в цьому.  Можна сказати, як на виставці вмієш ...

 

30. Терпи, якщо хочеться поїсти.  На полицях лежать фрукти, але їх вони ніхто не беруть, така в житті у людей свідомість.  Ми цією свідомістю цікавилися.  Не один день тут пожили та подивилися.  Та були у кожного в будинку, теж визначили побут.  Раніше про це історія писала, що люди заслужені попадають у рай, так перед нами це господарство. У всіх не стара ідея, нічого подібного в житті не знати. Ми можемо тут, вони кажуть, жити.  І можемо на цьому місці працювати, і на всі спеціальності вчитися.  У нас є на це створені люди, вони самі це все роблять практично.  Навіть навчилися, як буде треба в природі людині загартовуватися.

 

31. Вони нам не потрібні ніхто.  Розповідає сам цей чоловік.  Під руками у нас не одна сокира, або у нас є наша пила. А за обробку всю служить рубанок.  Ми не теслі є сокирні. А ми всі вчимося, вчені в усьому.  Можна сказати, у нашому сільському всьому управлінні універсали.  Ми практично на цій землі учимося, а потім нам усім показуємо.  Помирати не доводиться тут.  За висновком усім цим, як каже наш Іванов. За висновком усім цим, у нас не буде в'язниці, внутрішній ворог зникне між нами такими.  Грошей у нас не буде в кишенях. Піде злочин.

 

32. А через наше загартування далі хвороби та застуди теж не буде.  Хто ж нас тоді засудить, якщо ми будемо жити однією сім'єю.  Думка наша примусить нас усіх без всякого дерев'яного сажня жити.  Ми, всі люди, будемо загартовані.  Треба буде діло робити.  Без усякого проявляй любов в цьому всьому ділі. Ніякого (не) буде труда, одна буде проходити радість.  Невчених людей тоді не буде.  Даремно гроші зайві не отримаєш. Що старий, те і малий.  У всіх є душа, і є у людини своє серце.  Свідомістю треба огородитися.  Не вважатися в цьому чужим, завжди вважатися своїм.        

 

33. Ти або я встав з постелі – у тебе є вода твоя холодна, я або ти мий ноги свої. А про сніданок або про обід зовсім перестань думати. Моє писання – це стрілянина.  Завжди правду говорить не про одне це господарство.  Нас, таких людей, стосується.  У нас має бути світогляд і кругозір.  Ми цього в природі добилися, залежність усю зжили, не хочемо вірити цій нісенітниці. Говоримо про це різко не про якесь диво, а про любов у природі, та про фізичне явище, і про практичне діло.

 

34. Це найголовніше є, чисте в природі повітря, один для нас вдих і видих, снігове є пробудження.  І от ми всі такі в цьому ділі, наші начебто люди.  Курять вони тютюн, цигарки, і не забувають пити вино.  Все це ось здавалося народу, життя таке у нас є.  Ми його сильно будуємо на ось цьому місці.  Ми придбаваємо через природу, через один наш цей труд.  Яке в цьому було щастя все це на землі мати.  Без усякої сажні робиться.  Ми, як гості цього приїзду, дивимося ми вдалину всі.  Нам здається, все це істина.

 

35. Не у нас було це діло.  Вони, а не ми таку штуку зробили. Цією ось нашою дорогою ми разом з ними проходили. А сади місцевого значення самими людьми тут розводили у кожного любителя у дворі.  А саме господарство від цього діла не відстало.  Ввело в свою землю для того, щоб були в нашому ділі такі хороші умови.  Якщо тільки розглянути на ось цій землі детально, ми не один родючий сад, одні сорти бачили.  Це наша могутня держава потурбувалася провести канал, з найвищих гір пустили для цього воду.

 

36. А коли біля нас проходить вона, ми для себе відриваємо частинку, і нею весь час живимося.  Нас таких вода в природі спасає, ми вгору ростемо і хвалимось, говоримо.  Цього мало, що в цьому ділі працюємо, вирощуємо те, що треба.  У нас на нашій землі тут немає, щоб нічого не було.  Є у нас баштан кавуни.  Овочевий город: огірки, помідори, цибуля та морква.  Нас це майже все задовольняє.  Ми нікому так не кланяємося, а беремо, напускаємо води, і будуємо свою таку економіку. Так нас наша політика учить.  Хоче, щоб ми в ній жили, ніякого гніву не утворювали.

 

37. А закон природи був, такий він у природі залишився. Якщо є у нас на землі, то буде у нас у животі.  Раніше цього не було потрібно, ми цього зовсім не отримували.  Особливо зараз нами робиться.  Не думав, не гадав у цьому, сама природа примусила.  Може бути, і не захворів.  А в природі цього не нажили, щоб у себе вволю мати.  Є у нас, можна сказати, багато.  Але того в житті немає, тому стелиться нестаток, чого-небудь не вистачає.  Дивишся на нього, а сам думаєш: це все, що треба мати.  А коли хочеться, а його немає, вже наша в цьому хвороба.

 

38. Недостатня мрія.  Щось не так у тілі думається, і не так у житті говориться, а от на місці не робиться.  Людина веде себе до того, щоб цим сажнем землю отримати.  Начебто нам усім не хотіла природа наша така.  Вона поставила на свої ноги і економічного чоловіка, також вона поставила політичного.  І самого вченого і невченого чоловіка, хто без цього сажня життя не знайшов.  Ми в природі шукаємо в сільському господарстві, або в різному виробництві.  Ми поки такі засоби стали мати, бо наш чоловік хитрує.  Йому в цьому ділі  треба працювати, а робота така є зручна легка і важка шкідлива.

 

39. Ми такі є люди, хочемо сказати природі. Ми зможемо в ній жити так, як ми прожили всі. А життя буде яке залежне з усіх, як ми жили однобоко, тобто добре і тепло.  Сажень у житті від людини не йшов.  А як він був потрібний, так він і залишися потрібний. У природі таке діло.  Стовп давнішньою кордону так і залишився у нас.  Одного-єдиного немає.  Як була своя національність, так вона між нами залишилася.  Держава була, воно є і буде.

 

40. Багатство наше зі своїми стовпами та кордонами, зі своїми багатствами і людьми.  Вони у нас навчилися жити за своїм таким ділом.  Наш народ збагатився своїми днями, що прийшли.  Вони в житті не приходили так, як це нам потрібно. Раз ми дивимося в природі, більшу місцевість оточили. І ми хочемо сказати те, що треба буде природі. Я яка в житті є, така залишиться на мені. Всі люди такі бачили, і зможуть про це чути.  А скільки минуло часу такого, коли нас з вами примушувало в землі зробити дірочку.  Дістали для цього пласт вугілля.

 

41. І стали потрошку його тягати. Все це зробив сам чоловік.  Від центральної ветерби, яка йшла у нас по ухилу, робилися направо і наліво ходи.  Ставилися часто з лісу рами кріплення.  А по ґрунту слалися рейки для ходіння на колесах вагонів.  Їх на плитах брали, і ставили порожняком на запасний путь.  Все це робилося вагонниками.  Вони брали порожняк по вагону, і гнали цей порожняк у забій.  До самого уступу лежали рейки, а по них теж люди навантажували з лави накидане на хід вугілля.  А ми його, кажуть вагонники, лопатами вантажили у вагони.  Плиту ... окремо, а штиб ішов на сортування.

 

42. Господар не залишався без сажня.  У нього була капіталістична голова.  Рудник був, шахтою називався. А земля була панська. Чоловік не робив без капіталу, робив найману операцію.  Землю не сам особисто засівав, а більшість роздавав селянам.  Треба людині для посіву земля, хутори більшість сиділи на цьому. Людина без просьби не залишалася.  Кому-небудь даремно пан землю не роздавав, у нього була законна скупщина.  Хочеш бути хліборобом – старайся в цьому мати силу для цього.  Не хочеш селянством займатися – іди до господаря цієї копальні.  Незнаючу людину людина побоїться приймати до себе.    

 

43. Більше всього приходили, наймалися у десятника.  Він давав йому роботу, і за ним стежив, як він працював.  Добре старався – тримав.  За це все зроблене платив на місяць один раз получку. Автор про себе розповідає, як доводилося зробитися шахтарем. Без усякого здоров'я не станеш.  Мені, він говорить, п'ятнадцять років.  Я багатий у житті не був.  Моє таке батьківське життя, піти слідом, слідами його.  Так мені сказав Штей гори, які приймали і розраховували на свій особисто розсуд: «Якщо батько працює в шахті, рубає уступ зарубку, ми тебе візьмемо наверх.  У твій такий вік знайдеться і на тебе такий господар».

 

44. Я був у той час по-їхньому пацан. У мене на губах молоко матері. А раз був потрібний господареві десятник, він його, як італійця, тримав.  Як ледве що-небудь таке, вже кричить, своїм голосом знати дає.  Це був голос Алифанова.  А ми двоє з іншим таким пацаном, його звали Федір, мене Паршек.  Ми такі були прибиральники породи, але її треба було по-хазяйськи зробити.  Рукою взяти із землі, клали в носилки.  А носилки – це не ложка на столі.  Пудів по п'ять всієї ваги, ми брали обидва за ручки.  Або він, або я, хтось вперед.  І було для цього місце, комусь доводилося ззаду йти.  

 

45. Не легка для нас була робота, а доводилося працювати важко.  Нам обом платила контора. Десятник Алифанов тебе представляв, а получку видавав    касир.  Нам платив господар найменше.  Ми в день отримували по 65 копійок, і те тоді не було, де взяти. А хтось сіяв вугілля на решето, кидал фізично лопатою.  Для цього був артільник Бугрєєв, у нього не одна пара працювала.  Я як зараз пам'ятаю про це.  У нас, як за гарним прилавком, лише б у тебе було здоров'я.  Сам артільник не сидів біля нас.  Був на це у нас його десятник, стояти, сидіти не дозволяв, а гримав, давав знати, щоб ми всі працювали.               

 

46. І носилки носили за кілька сажнів у купу спільного вугілля.  У нас було не одне решето, і не одна така пара, яка отримувала.  У день нам платили по одному карбованцю. Так же само робилося на землі.  Є сила своя у дворі, надіялися на неї, як на якусь.  Береш у пана землю на скупщину. Немає в тебе для цього сили – куди і навіщо ти підеш.  По-моєму, якби не Федька сусід, я б і досі рився в ногах в пальцях.  А то він пожалів мене, бачить на мені таку штуку.  А погода розгоралася, сонечко було літньої пори. У холодку тільки сидіти, та по-дитячому що-небудь робити.

 

47. І так я про це життя не забуду, воно було тоді дуже важке. Рукопис про це вже написаний. Моя рука не здригнулася зробити. А зараз ось у цей час спогад. Я цього ніколи б не подумав, та й хто хотів би це зробити.  А я навчився, як буде треба цю історію описувати.  Я теж на таких загальних підставах у цій ось Гуковській лікарні від зовнішнього світу ізольований.  Я почав у природі вчитися, як буде треба загартовуватися.  35-я зима між мною проходить.  Мені цей сажень не треба, міряти землю я не навчився.  Не збираюся я чекати свій час.  І не готуюся в цьому ділі, щоб у дворі мати силу, яку мав у себе господар.

 

48. Я теж був такий, як усі люди.  Слухав, що інші скажуть.  А на Любовських ... гудок тонко гудів, через що нам не подобалося. Ми пробиралися до багатого голосам, як на якомусь пароплаві.  Гуде о четвертій годині ранку, а о десятій вечора кінчається.  Так і ми поступово росли в нашому такому великому селі.  Але про цю шахту Морденську ніхто з нас всіх не забував.  Артільник був Бочаров Павло, він нашого брата набирав, і вів на свій підрядний фронт. Ми у нього працювали більшість, і працювали в артільника Саніна, у гуляки безстрашного.   

 

49. Про цей сажень, так і про нього вже написано. Зараз стою, пишу правду.  Все одно це буде, раз я, як чоловік, це роблю.  Мені буде можна, а всім не можна.  Це буде в житті нашому.  Своя особиста неправда є, а їй, як такій, не віриться.  Що я про це пишу, для всіх є правда. А я не хочу, щоб вона загубилася. Хочу, щоб прийшла так у житті, як простий у житті нашому сажень, він ніколи ніде не вмираючий. Ми його зробили, цей сажень.  Без нього ми могорич не п'ємо. Хороша чорноземна площа, у цьому ми своє здоров'я ніяк не жаліли.

 

50. За 15 верст брали скупщину.  Дві частини собі везли, а третю копу везли панові. Та ще пили сильно горілку, як два брати Чувілкіни. Не завадило про них згадати, як вони були між нами. Климка старший, а Екімка молодший.  Обидва любили випивати.  Кабак знаходився на низу.  Ми двоє в цей час ішли, добре ми були на підпитку.  Я тобі дам, говорить Климка.  А Екімкі діло було слухати, як Климку не одному хотілося цей яр під горою загатити, і набрати повно води.

 

51. А потім цю греблю відкрити.  І цих рашків, низовців курців у житті всіх до одного водою затопити. Між ними двома це було, навіть розвився сміх марно.  А зараз, якби вони встали з того світу, перед ними виявилася не сажень у руках, а наш чоловік, що вічно живе.  Його по-вуличному звали всі Паршек, це був Іванов.  Вони б не дали свою згоду повірити цьому живому факту, що це робить наш чоловік. А дивуються, кажуть про це, як і всі наші психіатричні лікарі, і весь наш персонал цієї лікарні.  А Іванова діло – запитати, чи був у вас хто-небудь такий?

 

52. Ми, всі люди, такі зі своєю розвиненою хворобою.  Ми всі нужденні є.  А Іванов не потребує один.  Це знайдено штуку, яку знайшов Іванов.  В історії не було чоловіка такого одного з усіх, який би так загартувався, як наш руський чоловік Іванов.  Вже чимало минуло часу, як він почав це робити.  Це дорога не наша з вами.  Ми з вами по ній такими не підемо, і не хочемо робити.  Це буде для нас смерть.  Ми з вами це робити не любимо, і не будемо в цьому ритися.  Нехай він добивається цього, доб'ється свого, нам показує.

 

53. Це все буде нам треба.  Ми ж люди такі, як є він.  Чому мені, такому мудрецеві, про такого чоловіка не написати.  Він був між нами один з усіх.  Національністю був поляк Бердецький Калістрат Пилипович.  Я б про нього не знав, що він Бердецький.  З нашим батьком були близькі через цей ось сажень.  Один двір був у місці, 20 душ відбулося. У нього було чотири душі, а у нас було всього три.  Мій батько не хлібороб, а шахтар.  А Калістрат був без ... Його діло було бутити.  А мого батька – колупати зарубку, а не хліб робити.  Вони не справжні вболівальники.

 

54. Їм обом доводилося не з душею  і не з серцем своїм.  Теж брали в руки сажень, і міряли свою землю. Тільки не було, чим працювати. Конячка одна була. А у нас було дві конячки, і ті були зовсім не такі.  Говорити Калістрат Пилипович умів.  Коли зійдуться, ... не можна.  Одне й друге слідом летить, любитель це зробити.  Можна сказати дещо про Харлана, він жив біля кладовища. Мужик був здорового характеру,  але працювати не хотів.  Мав одну конячку в домі, на ній роз'їжджав скрізь, особливо їздив у Шахти, на базарі купував виноград.

 

55. Сільський комерсант,  гроші вмів рахувати. Хліб робити не хотів, щорічно про сезон знав, люди без сажні не залишалися.  А він возив по містах свій віз,    то в Луганськ. Буває, повезе в Б ...    А коли запитаєш у нього що-небудь,  він відповідає: мовляв, усе мерці. І прийшов такий час у нас, і Хорлан сам не втримався.  Слідом за ним й інші, теж жили краще від нього. А вмирати, всі померли. Немає тих, хто тоді жив.  Свій сажень отримали,  і лежать на своїх місцях прахом. Природа така є мати, усіх нас зібрала.

 

56. Однаково зробила.  Тут у цьому ділі різниці немає. А от можна згадати про такого яєчника.  У нього був в гаманці товар.  Він був яєчний комерсант, на яєчко давати одну цукерку. Ми і це між собою проводили. Немає навіть Гуревича нашого, кому доводилося в церкві дзвонити у дзвони.  Цього йому було мало.  Він брав свою ініціативу ходити по домах, будити їх своїм «Господи Ісус Христос».  Йому відповіли: амінь.  А він цим не залишався задоволений, відповідав усім їм на амінь: «Спаси Христос, вставайте до ранкової».   

 

57. І цього зараз не стало, і немає зараз дзвонів. Тільки є у нас таких сажень,   міряємо ним все зараз.  Воювали робочі з капіталістами,  не держави з державами.  А громадянська була війна, розорителька в усьому.  В люди входила тачанка, та на ній був кулемет.  І легше було конячці, та шабля в руках, і гвинтівка з кулею,  чим завойовувалася ця влада. Щоб закинути довелося,  цього ми не робили.  Поки вигнали всю інтелігенцію,  яка гналася весь час.  А зараз ми такі люди, нам необхідний сажень.

 

58. Якщо тільки розібратися із цим ділом, що ми робили, нас з вами природні умови.  Що ми з вами не бачили, і що ми з вами не чули, все це робилося людьми.  Наше діло було одне.  Ми робили те, що треба. А в природі, та ще на землі, і в хорошому виробництві, ми з вами жили так, і будемо в цьому ділі жити.  Наше багатство прибавляється, і робиться на нашій землі, воно нам таким давало можливість.  Ми були під великим режимом, і ось таке із цього вийшло.  Ми з вами ніколи в цьому ділі не отримували, щоб було легко.  А всі ми в цьому прагнули.

 

59. А природа зробила те, що треба.  У цьому як було, так воно залишилося.  Ми в природі щоб хороше зробили.  І це в житті буває, що наші люди залишаються незадоволені.  Давайте ми візьмемо приклад свій історичний пройдений, де наші люди поділися?  А час наш жив і буде жити.  Наш перший день понеділка, він буває в природі один раз, і в своєму тижні буває, ніколи в житті своєму не вмирає.  А от діло, зроблене нами, воно не живе саме в природі.  Сьогодні воно зроблено в житті, завтра воно непридатне.  З живої сировини зроблено мертве.  Іржавіє, робиться непридатне.

 

60. А чоловік наш, народжений нами, не мертвий, а живий.  Народився в природі для життя.  Він нам на все не претендував. Він, як чоловік, хотів жити. Він потрапив у такі умови, в які не треба потрапляти.  Якби чоловік знала про це, що йому доведеться народитися, а потім йому треба буде померти, як воно людьми робиться, і це буде завжди робитися – чоловік наш у цьому ділі ніколи б не народжувався.  А то він ще в матері в животі свої умови там робить.  Що він про це все думає?  Ми ж, як рідні йому, про це все не знаємо, і не зможемо ми знати.

 

61. Це, за всією розповіддю, наш близький і рідний чоловік.  Якою він піде дорогою, чи він у нас буде хороший, як ми всі про це думаємо?  У нас одне для його життя.  Ще знаходиться чоловік у матері в її животі, а ми йому, як не народженому, перед його появою в життя даємо своє улюблене ім'я. Чоловік для цього народиться.  Тільки хто він буде в житті, дівчинка чи хлопчик?  Ми з вами про це не знаємо.  Щодо цього не мудреці і не є пророки вперед про це точно сказати, ким він буде між нами.  Ми всі до одного не хочемо.

 

62. Ми всі такі в цьому люди, що народилися у своєму житті.  Не хочемо жити погано, тобто не хочемо бідно жити. Ще не народився на білий світ, а ми йому непоганий одяг зробили, за своїми задуманими засобами.  Ми нового народженого зустріли всі таким бідним незнаючим чоловіком.  Він був живий чоловік, як і всі люди.  З собою він нічого не приніс, щоб перед нами похвалитися. Анаші дні такі, що прийшли, без нічого вони не залишалися.  Треба було за всім правилом цій народженій дитині її належна сорочка.  Ми, як люди, її змайстрували їй.  Треба було у неї розвинути апетит, тобто ми навчилися її годувати.  

 

63. А коли ми його одягли непогано, нагодували його досита, що можна буде зробити?  Тільки потрібен сон.  Треба буде розвинути його.  Коли дитя спить спокійно, ми всі цьому спокою раді.  Хочемо ми, щоб він спав.  Тобто щоб він робив те, що треба.  Ніхто з нас усіх таких не думав бути яким-небудь начальником. Та й хто б хотів бути пастухом. Процес і такі умови змушують бути таким чоловіком, як він є зараз перед нами. Чоловік на це діло вчився, отримав теоретичне знання.  Йому дали в цьому ділі диплом, він у нас виявився інженер, уміє робити за своєю спеціальністю.                       

 

64. Ми його запросили, як знаючого в цьому ділі чоловіка, хто дав своє слово нам робити те, що буде треба.  Ланковий бригадир є, це практичний чоловік.  Сам це діло робить, а іншого взятого чоловіка змушує фізично робити, як робить в групі він.  А вже майстер або директор технічний у цьому чоловік.  Ми добре знаємо його вчення, він не один рік для цього вчився.  Люди, що  знають, випробовували його, він навчався з усіх предметів добре.  Чому йому не довірити сажень, він зроблений умілими людьми.  Нехай він міряє землю, точно обміряє її.

 

65. І цю землю дає на час на один рік для користування. Так це даром не дається, від неї отримують дохід.  За своїм закладеним трудом, та ще й як робилося і де.  Без повітря, води і землі нічого такого не зробиш, і не народиться в цьому чоловік. А чоловік чоловіка тягне вгору.  Сам росте в цьому дусі, й іншого чоловіка змушує таким чоловіком, як він є, у природі озброєним штучним.  Вся мета і завдання у нього – у себе мати у дворі мертве діло і живе.  З цим разом жити, та всякого роду творити, щоб було в тебе одне й інше.

 

66. Жити людина сильно хоче.  Ми, всі люди, про це думаємо, а зробити індивідуально. Ми нічого такого не зробили в частині цього життя.  Як захворювали, так захворюємо. Ми з вами як застуджувалися, так ми з вами і застуджуємося.  Хворіли сильно в цьому ділі, так ми і будемо хворіти з вами.  Вмирали ми з вами весь час, і ми з вами будемо вмирати.  Наша з вами наука навчила всіх жити, один час пожити та покористуватися, щоб не було погано і холодно, а було завжди добре і тепло.  Що й привело нашого брата до цього всього, про яке не думали.  Хіба комусь хочеться вмирати?  Всі хочуть жити.   

 

67. Та щоб було не погано, а щоб було добре і тепло.  Ми з вами дурнями не народжувалися, а розумні ми всі до одного народилися, тільки дурнями помирали. Краще бути дурнем спочатку, ніж доводиться дурнем помирати.  А зробитися в житті розумним, навчитися, як буде треба жити, щоб ніколи не вмирати.  Ми з вами, які б не були в нашому такого житті, для цього нічого не зробили, щоб жити в природі вічно.  Як живе один між нами наш зроблений дерев'яний сажень.  Він жив між нами таким, і він буде між нами жити.  Це вічно не вмираюче і ніколи не зникаюче.

 

68. Був він до цього сажень, і він таким і залишився.  Земля вічний материк – джерело життя людини.  А людина в цьому нічого не зробила, і не хоче в цьому ділі зробити.  Ми з вами живемо однобоко.  Любимо природу одну, найкращу з усіх.  Ми не любимо погане і холодне.  Нам дай хороше і тепле, у чому ми живемо один раз.  А інший раз ми з вами застуджуємося і хворіємо.  А потім похворіємо, похворіємо і, врешті-решт, умираємо.  Хіба це людини життя – один час пожити та пожити, а потім узяв і помер.  Життя людина не отримала.      

 

69. Значить, ми в житті нашому нічого не зробили корисного.  Вчені, учимося, розвиваємо те, що буде треба.  Ми зробили штучно, але, найголовніше, не знайшли, щоб ми мали засоби позбутися природного ворога, щоб його не було.  А ми для цього нічого не зробили.  Не знайшли те, що слід, щоб ми були переможці.  Як був він у природі, так він і залишився в житті.  Зовнішній ворог був у цьому, так він і залишився зовнішнім ворогом. Треба для цього зробитися чоловіком у природі незалежним ніде ніяк.  А бути від усіх вільним.         

 

70. Для чого ми маємо перші класи?  Ми з вами в них учимося.  Для нас буква важко запам'ятовувалася, а як в натурі слово писалося, окремі цифри ставилися.  А яка була в цьому арифметика.  Ми з вами закінчили дітьми початкову першу сходинку школи.  Добралися до середньої освіти, ми закінчили десятирічку школу. А потім завоювали бали для вступу до інституту.  А в ньому доводилося вчитися, слухати професора лекцію.  На ... своя спеціальність.  А вона нами розвивалася, і буде вона розвиватися до практики.  Іншої дороги ми не шукали, і не можемо ми її знайти доти, поки ми не візьмемося.

 

71. Хіба це ми хотіли, щоб ми з вами вчилися по-старому. Чи це буде наша наука.  За гроші учимося на спеціальність.  Ми з вами учимося для самого себе, щоб у цьому жилося добре.  У якому-небудь колективі б керувати.  Яка б не була організація, без усякого начальника не буває.  Обов'язково в цій частині посаджений тут начальник, йому підкоряються тут всі люди.  Нам треба вугільна шахта, а їй буде треба інженер.  Треба руда залізна, теж треба фахівець для переробки цієї сировини на залізо. А для застосування цього всього ми робимо будь-яку машину.

 

72. Це наше належне господарство.  Для цього є охорона соціалістичного багатства. У нас споруджена Червона армія для того, щоб не нападали інші на нас.  Солдат навчений з гвинтівкою, а офіцер з титулом є.  Одному без іншого життя немає, а тільки одного іншому підпорядкування в цьому всьому ділі.  І людина фізичної праці вченому фахівцеві підпорядковується.  І в усьому цьому ділі робиться медична система, наука здоров'я. Армія людей у цьому є.  Ми для цього побудували лікарні і відділи охорони здоров'я.        

 

73. Команда там є, і там є закон.  Хіба не думає солдат зробитися, бути генералом.  Йому не хочеться підкорятися, як і будівельникові шахт, він теж не хоче підкорятися.  Хіба можна няні не вірити. Чи, може, сказати правду.  Практичний фізичний чоловік, йому в цьому не вірять.  Вважають, це неправда.  Рядовий землею розпоряджається, як розпоряджається виконроб.  Він представив креслення.  Йому, як фахівцю, довірилося робити, об'єкт будувати і народ утримувати.  На це прийшла організованість у людях бути комерсантом.    

 

74. Люди на це вчилися.  Робився вченим продавцем, як буде треба обслужити свого споживача в цьому.  На пост цієї роботи прийшов фахівець прилавка.  Агроном – на своє місце.  Невченого чоловіка не вважають досить розвиненим.  Якщо талант на все народжується природою, вона вчить чоловіка.  Яку спеціальність даси простому руському чоловікові, якщо він сам загартувався.  Для того щоб загартуватися, на це все потрібні сили фізичного вмілого труда.  Хто ж з учених людей.   

 

75. Хто ж з учених людей – піти, і зробитися таким, без цього всього залишатися. У природі дві дороги, навчені, не забуті людьми. Вони будь-яку науку розвивають, беруть і роблять самі.  Краще від усього командувати, серед нас усіх бути начальником.  Один свій час пожив, та поробив над людьми.  Якщо не буде колективу, а ним командує начальник, директор якого-небудь заводу. У нього в господарстві цехи на всі вироби продукції, які фізично робить людина.  А директор має службовців з освітою теорії, ведуть облік праці.

 

76. Ставлять палички виходу.  А майстер діла дивиться на його таку здібність.  Руки роблять цю річ вміло, добре – хваляться ним.  Багато зробив – нагороджують.  Кажуть ці люди не погано, а добре.  Вводять у життя зручності, домобудівництво будують.  Торгівлю місцеву має.  Все це робиться законом.  Лікарню в цьому ділі побудували, є поліклінічне око, усякого роду фахівці.  Лікарі з вищою освітою, люди довірені в цьому.  З них є хірурги, невропатологи, вуха, носа, психіатрична система.

 

77. Санаторії є спеціальні.  Для цього відділи охорони здоров'я.  Сидить якийсь лікар, довірена в цьому ділі особа, кому підпорядковуються всі лікарі.  Хвору людину лікують різними своїми шляхами.  Це не сажень, чим міряється.  А лікар вчена особа сказав, що це треба робити.  Не відразу це робиться, і не завжди вдало.  Хірургія за згодою ріже, який ділок у цій справі.  Буває, проходить удача, а буває і невдача.  Хірургія не відмовляється від цього, вона сама визнає помилки.  Я, каже, 50% ріжу, а 50% залишаю в живих.         

 

78. Хіба хочеться людині працювати, або солдату на війні воювати.  Людині не хочеться сідати у в'язницю, вона не лягала б у лікарню.  Для цього діла не народжувалося у нас таких людей, чоловіка, щоб він із цим не погодився, і не хотів би для цього вчитися.  Ми з вами поспішаємо до цього вдатися, ідемо від своїх товаришів.  ... Ми хочемо бути в житті дурнями. У нас така лежить думка, яка не хоче погано жити. А ми, як не стараємося добре жити, а саме діло в цьому заважає.  Якби ми на це не хотіли навчатися, ми б з вами родоначальники були.  Ми в цьому хотіли і зробили.  Хто тебе змушував у цьому.  От зацікавленість залишатися.  Ми з вами самі це розвинули.  Велика в цьому наша можливість.

 

79. Самі за це воювали, за незалежність одну для всіх.  Але ми не захотіли своїм займатися.  Побажали вченого старого чоловіка, щоб він залишився на службі нашого бідного незнаючого чоловіка.  Нам з вами покажи яку-небудь винайдену небувалу цяцьку, ми розіб'ємося, будемо гнатися. Хочеться таким ділом зайнятися.  Ми з вами звикли по-старому, по такому гнилому жити.  Як ми жили, так ми живемо.  Нашій людині треба буде зробитися людиною вченою.  Ми це у себе зробили, стали в цьому ділі технічно, теоретично себе розвивати.  Так ми самі і вчинили, більш широко в цьому робити.

 

80. То ми самі мали конячку, та ще яку безсилу.  А зараз ми не тоді є.  За конячку соху чіпляли, і то ми нікому ніколи не кланялися.  Без цього залізного коня жили ми, та ще як ми в цьому багатіли.  Самі лізли на гострий рожен.  Але нехай ми тоді в житті не вміли, або нам хтось не давав цього в житті зробити.  Раніше були такі війни, чоловік з чоловіком за землю воював.  У боях тоді люди відзначалися. А командири генерали хіба цього не знали, що вони воюють на цьому місці марно. Так і життя наше зажадало, щоб людині нашій знадобилася нова держава.

 

81. Ми раніше до цього знали, своє в житті джерело земля.  Ми, за всім висновком новим, знали, і знаємо зараз цю руську для всіх приказку.  Хто рано встає, тому Бог дає.  Ми з вами такими були, коли багаті в цьому були.  Все у нас з вами є і буде, якщо ми в ділі не будемо розсипати, та що-небудь робити будемо.  Чоловік наш є метеор.  Він спить, і про землю думає зараз.  А зараз ще більше взялися за це саме своє діло.  Ще хороший, теплий час не настав.  Сніг тільки зліз із землі, а чоловік наш земний щупає своє місце.

 

82. Йому не хочеться так дбати, щоб земля упускала вологу.  Це не наше селянське діло не любити ранню селянську роботу. Зараз нам, працівникам, в цьому вчені сконструювали залізного коня.  А який причіп зі снастю ввели.  Цілий і повний агрегат.  Замість одного плуга, який був, причепили декілька підряд борін.  Для цього от діла нашого ми чоловіка в цьому зробили.  З незнаючого темного чоловіка – чоловіка інженера, вченого.  Хіба нам з вами це достатньо, що ми тачанкою воювали, кулеметним вогнем вбивали.  А зараз наші вчені довчилися, зробили у своєму житті ракету.  Поставили, і показують усім.

 

83. Дивіться, ми які люди. Гонимося, поспішаємо в цьому ділі.  Ви, старі люди, поспішайте робити.  А ми, нові, не відстаємо від науки.  Я, як чоловік, не думав цього, а отримав у себе інженера, або військового командира, або лікаря.  Ми з вами хотіли зробитися такими ділками в житті, яких між нами не було.  А зараз ми господарі природи.  У нас капіталіста між нами немає, ми всі рівні в цьому ділі.  На що хотіли, на те учимося.  Захочу теорію розкусити в цьому, розібрав все на землі.  А генералом між солдатами буду – це особистість не нова, а стара.  Робити у себе зброю.  Або мені хтось в цьому ділі знайшовся забороняти.

 

84. Не лізе у нас дорогою своєю для того, щоб стати пастухом, тобто бідною людиною, або гірше від усіх жити.  Наші люди в жодній галузі свого діла не оголосили себе, нюхати навіть не хочуть.  А всіх зацікавленість одна.  Каже молодий чоловік.  Його повне завдання одне – у житті своєму зробитися хоча б міліціонером.  Це яка б не була річ, а живий і прямий чоловік.  Він може за своїм бажанням, по своїй любові зробитися.  Не думав навіть про це, потрапити в халепу.

 

85. Це вже до цього приводить наша велика мати природа.  У неї дорога не одна є, а цих доріг дуже багато.  Багато людей у цій справі.  Вони робили, як у бою з природою.  А як був між нами віроломний невідомий ворог.  Ми з вами думаємо про це часто і кожен раз.  Вважали, що це є якась особливість.  Завжди про це гадали.  А виявилося, винен не чоловік, а особисто він сам.  Його тіло претендувало, обов'язково треба йому самозахист один з усіх, який зжити не можна.  А ми це робимо, і хочемо це робити.                      

 

86. Ми ж хочемо їсти.  А раз ми це хочемо, значить, треба робити, щоб в житті не було погано, а було в природі добре.  Знаєш і відчуваєш це.  А дивитися доводиться не так просто.  Ми це беремо руками, і тут же міркуємо, це ясна картина.  Ми повинні зробити із цього живий вічний факт.  Що ми в цьому робимо?  Розводимо жаркий вогонь, ставимо для цього воду.  А в неї кидаємо продукт, щоб не поганий був, якісний.

 

87. Ми звикли вживати, як якусь неприємність, тобто ми себе годуємо досита.  А як ми наїдаємося добре, ми норми не маємо.  Хочемо, щоб повторювалося в природі, і це буває.  Готуємося до цього роками.  Не хочемо в природі жити погано.  Ми бачимо здалеку.  Особливо ми дивимося на свої особисті потреби, що нам у житті треба.  Якщо є в мішку.  Та й то, з чого це робить.  Наше з вами є зерно, на яке люди звертають свою велику увагу.  Запас свій створює.               

 

88. Немає його як такого – про це людина думає.  Хату будувати треба буде, не з чого-небудь робити.  А якщо не буде матеріалу, і ніде його буде взяти, кому про це поскаржишся, і що скажеш, і де.  Ти стаєш не чоловік у цьому.  Твоя неміч заважає.  Це добре, що ти вчений на що-небудь таке.  Та й до того фізична сила про своє наявне написати.  А кому можна сказати, або про це поскаржитися.  Життя взято з природи.  Побачив де-небудь цей предмет, а він більшість у лісі росте.  А буває, по землі ходить.

 

89. Випадково з'являється в природі яким-небудь живим предметом.  Особливо людині знадобилося життєрадісна тварина.  Природа на твій заклик відгукується, візьме і народить маленьке поросятко.  Людина його даром не візьме, купить його за гроші.  А їх при умовах у житті зробили.  Це монетне є золото.  Вирішується через це життя.  Сам того не їсть, що дає тварині.  Або який-небудь предмет, без якого жити неможливо.  Колись чоловік не мав, у нього сил не вистачало на собі носити.  Спочатку листочок причепив.  Вважав, це все самозахист.  Дому зовсім не було.

 

90. Не було, від кого ховатися.  А про життя своє думав.  І зараз людина не кидає.  Збирається з силами своїми хоч паличку одну мати.  Коли людина має палицю не одну, вона лежить на дворі, то людина іншу притягне.  У природі жити, та нічого не робити – рости наявне не буде.  Для цього діла прокладається дорога, людина нею ступає.  Раніше в селі був один коваль.  Була на все село або хутір одна-єдина школа.  Добре знаю і пам'ятаю.  Будинки рубалися сокирою, фільонки робилися рубанком.  Треба була лавка, або для сидіння табуретка.  Людина на це сили має.

 

91. До цього діла готувався чоловік, він знав одне хороше.  Зробить два просторі кроку.  Він його спорудив сам.  Буває і це діло на чоловікові, не знає, куди і навіщо?  Чоловік з чоловіком не зустрічався, навіть про це не говорив.  Не вмів чоловік робити. Ми того не бачили, що бачимо зараз. Такого озброєння не було, такого в житті не зустрічали. А природа як була, так вона залишилася. День ми своєю появою народили. Якби нас, як людини, не було в такому самовільному життя, ми б на небі не мали сонця. Воно народжено самими нами. Ніхто з усіх його не давав, крім людини сили.

 

92. Зробиться в такому житті у своїй формі генерал, або найголовніший начальник, кому я особисто підкоряюся. Він усьому діло є сам.  Що скаже, те й буде. Вірять його силам усе, з ним рахуються, як з Богом. Він теж такий чоловік, він з наших тіл створився. А ви ж знаєте про будь-якого чоловіка, який він є у своєму житті. Такий же самий чоловік, як і всі такі інші люди. Він один час їсти не вміє, у нього немає такого апетиту. Як ми знаємо царів, ми теж їх мертвих закопували. Він там лежить не цар у своїй труні, а такий же, як і всі люди лежати в землі прахом.          

 

93. Нехай це вже не ми, а цар. Ми всі його вважали земним богом. Ми йому вчинок. Коли він з'являвся перед нами, ми по пояс кланялися. І думали: це прийшло бога тіло. А коли ми його прогнали зовсім з престолу, а ввели старосту всеросійського Михайла Івановича Калініна. Він був під контролем Сталіна. Коли втратив своє здоров'я між нами такими. Так ніхто не відмовлявся від престолу, а Калініна примусили очі. Він подав своє побажання, не зміг далі служити народові, а взяв і відмовився. Він був не забутий нами. Його урядова пенсія, вона йому в цьому не допомогла, а більше від усього завадила.   

 

94. Раз уже очі втратив, ніхто цьому з усіх не допоміг. Калінін, як і всі інші, своє тіло поклав у труну, не наказав палити у вогні, як спалюють усіх в крематорії. Якби Калінін не був чоловіком, він би за своє діло не брався. Коли був здоровий, він нас усіх хоробрих нагороджував, не жалів нічого. Пожив, пожив, і в цьому помер. Його не стало, як і всіх наших людей підлеглих. Яка може бути в цьому різниця. За бажанням Калініна, його інші товариші замінили. А от довелося захворіти нашому генеральному секретарю Сталіну. 

 

95. Не як всі захворів своєю хворобою Сталін, хранитель партії. Він тридцятиріччя завоював. Перед ним всі схилялися. Він на це був вільний у всьому, вбити ні за що людину. Він це сам робив у природі. Сталін не сажень один, зроблений на все наше село. Ми ним користувалися, як якоюсь особливістю. Вона нам для життя відміряла землю. Без неї ми не заїжджали, і не робили цю борозну, яка прибавлялася іншою. І то ми не вберегли цей сажень, халатно в цьому вчинили. Дерев'яну палицю поламали, сажня не стало в житті. Таке ж саме зробили самі люди цього села. 

 

96. Ви думаєте, не раді були його смерті, коли він захворів. Такого режиму в історії всій не було. За місце сталінське гонитва була іншими такими товаришами. Це життя, яке зробив Сталін, ніхто не зміг відміряти на будь-якому кожному чоловікові. Сталін Богу не вірив, був справжнім комуністом, хто сколотив життя партії. Робити інше було можна, крім вбивства людей. Під цією стрункою багато в цьому ділі ховалися. Лише б сказав про це проти, вже життя чоловікові не буде. Люди боролися за життя, а його відбирав у них Сталін.

 

97. Як не відбирав у людини життя наш дерев'яний сажень.  Сажень такий партії не був потрібний.  Сажень не хотів міряти далі.  А партія без цього не обійшлася, вона запросила на службу живих в цьому ділі людей.  І нарядила їх в форму, дала за званням титул.  Із нас самих став начальник.  З народу ми поставили генерального прокурора. Для цього ввели розшук сищика.  І людей усіх примусили міряти свою завойовану землю, яку від нас відібрали, як приватну власність, і ввели її державі.  Ми стали вченому кланятися.

 

98. Мічуріну, як агроному, скинули ми шапку, вклонилися. Сказали свої слова: милостині не будемо просити у нашої матері природи. Якщо це буде треба нам, ми природу, як джерело, землю змусимо родити. Наше всіх завдання у цьому ділі в природі. Помирати ми навчилися всі. Був у цьому всьому Карл Маркс, світило в цьому цю систему намітити. А продовжувачі були інші в цій справі, хто скористався чужим, а своїм особисто не навчився. Сам особисто зробитися таким чоловіком, якого в житті не було.            

 

99. Карл Маркс чоловік, Енгельс теж чоловік, як і всі люди. Такий же мислитель Ленін. І був убивця народжений Сталін. Жоден керівник не відмовився від своєї анексії, контрибуції, що означає вбити ватажка, людського управителя. Треба було зробити з людини не такого свавільного: віднімати в іншої людини, і привласнювати до себе це. Це було раніше, і зараз таке між нами введено. Кінця і краю не видно між нами, капіталістами, і нами, комуністами, хто проти природи озброївся. І ми робили в природі те, що нам у житті шкідливо.

 

100. Ми так само, як усі перші і другі люди робили, роблять. І будуть у природі робити по старому історичному за рахунок природи однієї, повітря, води і землі. Ми боролися, боремося, і будемо боротися з природою. Тільки вона з нами не рахується. Однаково наше життя міряє сажнем землю. І закопують у землю, хто б ти в житті не був. Для тебе землі сажнем відміряли, поклали, самі в цьому закопали. Слово своє сказали: «Чекай нас до себе, ми прийдемо». Які ми є люди, якщо ми вмираємо.

 

101. Це наші не заслуги є у нашої матері природи. Чоловік між нами всіма народжений у природі Іванов. Він не в такому духові живе, і не те робить у житті. У нас усіх одна є думка йти тією дорогою, якою треба. Ми будь-який час чекаємо. Він і до нас приходить таким місцем, одним з усіх, де людина повинна жити і працювати. А на одному будь-яка людина себе вчить по-новому жити, гатися за хорошим багатством. А багатство те, що люди мають у природі. Це одне з усіх своє особисте здоров'я. Ми його на собі розвиваємо до одного свого часу.

 

102. Воно у людини буває один свій такий час. А буває й такий час. Є все у людини, розвинене є багатство. Але у людини це не все є. Треба буде, щоб було добре. А це хороше далі не йде, бере і призупиняється. Не хоче природа людині давати. Це місце, в якому вона жила, зробилося нещасливе. Прибутки дні не дають, господарство в цьому рухне. А слідом за цим всім людина падає, втрачає здоров'я. А раз у людини забувається, у неї немає сили зберігати, тобто людина не в силах обслужити. Дірка худа робиться.    

 

103. Чоловік не в силах своїх, щоб цю латку залатати. Де б ти не жив сам, і на якому ти місці не жив, чого б ти на цьому місці не робив, і що б ти тільки не творив, вже у тебе не те, що було до цього. Ти в своєму господарстві ріс. Тобто ввів між нами такими твоє належне господарство, яке довго доводилося, як доброму господареві, споруджувати. Це час, в якому красувався я, і природа від цього не відверталася. Лише б тільки я замислив, або своє бажання приклав. Як це робилося усіма людьми. Ніхто з усіх людей не хотів, щоб йому, такому чоловікові, у природі жилося погано.

 

104. Місце, відміряне сажнем, у кожного чоловіка, що живе, є своя власність. Особливо дім або квартира, яку має начальник, від чого не відмовиться ніхто. А от умови ці зберігають самі люди. Потрібно буде обстановка зручна, хороша і тепла. Ми в домі учимося робити. Ці умови допомагають людині для себе зробити все. Наші людські умові, які ставляться на стіл, і вибирається смак. Ми на це працюємо сильно, фізично тілом працюємо, і розумово мислимо. У домі прикрашаємося.

 

105. Найкращий одяг на себе одягаєш і йдеш. Це ти робиш для того, щоб інші люди про тебе були хорошої думки. Не сказали свої слова, і не посміялися з цього. А у нас це між нами є. Сажень у нас, один є розмір, робили, роблять у природі самі люди з дерева. Земля, яку міряють, вона нерухомо лежить. Великого масиву площу. У сільському управлінні вона розбивається на лани. Ми для цього є суспільство, ділимо першим жеребом.

 

106. Добре знаємо її ґрунт. Стараємося цю землю зорати не як-небудь, а глибоко зорати. І в будь-який кожний хороший час земля селянами робиться. Особливо багаті люди, у них є для цього сила. Вони у себе мають це все. Для коней з ременя робляться хомути або шлеї, та й до того робляться бурки. Вводяться посторонки. Словом, інша система, що робиться на волах. Надівається на шию ярмо, чіпляється кермо войце із залізним на ланцюгу гачком.      

 

107. Одна пара тягне. Дві пари запрягають у плуг. Три пари, хороший господар цю живу силу має. 10-дюймовий залізний плуг, і тоді сам ходить в чепігах. А погонич поганяє волів. Його діло одне – дивитися на ту чи іншу пару в ярмі. А бик – це є тварина. Йому теж не хочеться робити більше від усіх. Він прислухається і до батога, як його ним по спині б'ють. Та покрикують на ледаря у господаря. Ним вони підбираються. Як волам хочеться спільними силами догодити.

 

108. Зате тварина робить. У неї обоюдна бійка. У році багато є днів, вони для життя бувають різні. Зимою воли стоять у яслах, їх люди годували кормом. Була стоптана солома, відбита була полова, чим віл задовольнявся. Та й холодну воду пив. А конячка вже не те зовсім, їй треба водичка мочити, та й до того посипати борошном. Вона розумниця для людини. Зможе запрягатися однієї, і запрягатися парою, дивлячись куди і як будеш їхати. Господар бачить дорогу.

 

109. Готується за кілька днів. Маже у возі колеса, сам сил для цього набирається. Нікому про це не говорить. Разом з дружиною на ліжку, один з одним будують план. У них між ними двома дуже добре виходить. Один сказав одне слово, а іншій людині не відстати. Господар є всьому діло. А домогосподарка є домогосподарка, вона від господаря не відстає, у цьому всьому допомагає. Господар є мужик, він у дворі розпоряджається. А в домі робить дружина. У них спільне виходить.

 

110. Якщо треба буде що-небудь у житті зробити для господарства, дружина його любить у цьому. Усі свої сили кладе, ні в якій роботі не відстає. У цієї парочки любимої і людина по порядку народжується. Вони двоє передчасно за минулий час готуються. Потрібно буде що-небудь зробити. А діл усяких не перелічити, особливо в селянстві. У такому джерелі, як земля, готуються люди передчасно майже на весь рік. У них про це працює думка, коли доводиться зробити цю нашу в селі роботу.

 

111. Вона в житті робиться людьми. Треба у дворі вирити колодязь. Це буде для хорошого і старанного господаря. За його такою думкою треба зробити. У всього цього росту господареві треба жива людина. Особливо у кого яке діло робиться в природі людиною, і як воно робиться нею. І для чого селянину треба в житті його млин, та ще він буде який. Млин млину різниця. Є у любителя, у сильного мужика на вигоні стоїть вітряк. Начебто непогана річ в такому сільському житті.

 

112. У селянина будь-якого може бути побудований на будь-якій річці млин будь-якого характеру.  До нього готується став для збирання в ньому води. Цей господар без засобів не буває. У цієї людини в голові, він так не думав про землю, як йому треба буде природа, та ще яка вона є навколо.  Він знає, як воду через умови греблі пустити на колесо. А вода сама є в цьому сила, та ще вона яка для цього є у цього господаря. Можна сказати, він є метеор. І про це він думає і робить, і про те він не кидає думати.

 

113. Якби він не думав цього, у нього не виходив на землі такий урожай, як він робиться.  Його роблять люди в цьому. А в людях для цього діла не один такий є день. І не в одного села це все у сільській місцевості це робиться.   Якщо тільки чоловік охочий у цьому в усьому ділі, йому не гріх у себе завести яких-небудь не поганих, а найкращої породи. А вони виводяться один раз у людях. За цю породу платять не малі гроші, а великі. За гарний виріб господарі ні перед ким не мовчать.  А навіть про працівника скаже.

 

114. А от про всю роботу він правду не скаже. А до нього, як до хорошого господаря, є такі люди, звертаються. Візьме і запитає у нього, назве його по імені по батькові. Чоловік чоловіка слухає, і йому він, як людина, відповідає. Скажи, скільки посіяв? Він тобі ніколи правди не скаже. Відповість: «Я посіяв стільки-то з гаком». А гак у чоловіка починається, тільки у нього кінця немає. Так і у доброго господаря на подвір'ї цей живий прибуток з'являється. Він уже готується зберегти. Завелися в кишені гроші, і скільки їх у нього є, він їм дорогу знайде в нужді. За грошима всі в гонитві.

 

115. Гроші хто-небудь даремно не заведе. У бідної людини не будуть. А у багатого, у хитруна вони затримаються, як гроші. Це людини в житті вода. Ними перед іншими людьми хвалитися ніяк не можна, а ховати їх можна буде, щоб інші люди не накидалися. У цих от людей і зберігається до одного часу багатство. Водиться як у небувалого у цього любителя, у господаря не одні є дворові кури. У нього є дворові качки, і ходять великі індики. А запліднювач це є. Вони великого характеру зростають, особливо рогаті воли.

 

116. Їх господар береже для ярмарку. Сеном, сумішшю відгодовує, робить їх силою. Якщо на нього подивитися, він не робочого труда віл, а вирощений для м'яса хорошого. Хвалиться, у господаря річ, виходжена ним особисто. Люди живі, вони не зможуть у природі жити, щоб не хвалиться.  Це їхня в природі хвороба, та ще яка є. У дворі тримають собаку. Щоб вона не гавкала,  це для господаря нестаток.  У собаки повинно зло. На кожну чужу людину вона повинна гавкати, за що її господар тримає.

 

117. Це не собака є у дворі, день весь спить на своєму місці, а ніч вона боїться когось. Гавкає на весь свій двір. Господаря треба берегти, правду говорити, а вона гавкає на будь-який шурхіт. Господар їй перестає вірити, бере і спокійно засинає. Він не вірить сьогодні собаці. А люди споконвіку зароджуються, у природі легкі на руку. Уміють чужим свій час прожити, вони уміючи все роблять.  Треба буде сусіда образити, він про це сильно думає, і готується вночі накинутися, щоб господар не побачив і не чув. Але це робиться вміло.

 

118. Треба буде чесно прожити, він цього дотримується.  Каже сам собі особисто. У мене стільки в природі, скільки ніде не знайти. Тільки працюй вміло на місці.  А коли чоловік трудиться, б'ється в цьому ділі сам, йому в цьому природа дає. Він вважається трудівник у природі. Він більше від цього діла не знає нічого іншого. А в природі не одні живуть, у селі самі мужики селяни.  Їхнє діло одне – працювати  на землі в степу під час. Є між ними інші люди, комерсанти, торгаші, крамарі.

 

119. Уміють копієчку на копієчку в себе заробляти. Тобто не така зовсім робота, не з волами, не з кіньми, а з великими вмілими грошима.  Чоловікові в цьому ділі везе до одного тільки часу.   Буває, і на них природа нападає.  Не в одному цьому місці робиться нашими такими от людьми. Скільки є їх таких людей, які намагаються жити за рахунок того багатства, яке дається природою. У людини та у селянина, у такого роботяги, який трудиться. Не спить він даремно де попало. А встає він рано, і лягає він рано.

 

120. Щось він робить у степу. Даремно людина без діла не буває.  Він для цього і живе. Час у році змінюється, одне приходить у селі, а інше іде зовсім.   А чоловікові про це діло знати, що йому доводиться робити завтра.  Коли осінь настає, листя на деревах жовтіють, і вони відриваються, падають на землю.  Ми, всі люди, це бачимо, готуємося з пристроєм, хочемо добре і тепло зустрітися. І на це робимо такий одяг, шиємо чоботи для цього. А продукт ми готуємо все літо безперервно, збираємо урожай, робимо чисте зерно.

 

121. Та його в приміщенні ховаємо. Для того ми це робимо, щоб зимою в холод жити. Для нашого брата цей час не красив. Люди в цю погоду ці дні тому пропускали, добре та чисто одягалися із самих ніг до голови.  Ми не зупинялися в цьому. Птахи наші, що перелітають з місця одного в інше місце, і то вони знали час, збиралися родинами і відлітали. Їх так умови не примушували, так у природі думати.  І для цього діла в житті ми, всі люди, в природі готувалися. Сажень клали на горище, і берегли до свого дня.

 

 

122. А в природі, як на ниві, вся земля засипалася снігом. Ми за своїм прикладом закинули свій час, і приїхали в свій двір. Самі люди ховалися в умови. А тварині місце знайшли, належного корму дали.  І про самих себе не забули, у льох насипали стільки картоплі, насолили капусти в бочки, огірки теж само.  Не забули про це, помідори намочити, і морква, і буряки столові.  Це вважається піврічний в умовах звичайний запас. Тільки нам, людям всім, доводилося про це мріяти, як їм користуватися цим належним часом.

 

123. Щоранку про це, ніколи не доводилося забувати. Той же самий одяг, який до цього був. Ми в цьому ділі не багаті були, і у нас таких сил не було, щоб не ганятися за днями, і не боятися нам природи. Для нас повітря, що міняється, а ми до нього приготувалися, свій красень одяг на своє таке тіло одягли. І кожний даний такий час, ми дуже сильно в цьому ділі хвалимося. Говоримо самі з собою. От якби нам так добре, як ми з вами зустріли небувалий наш час, що йде по природі. Ми в цьому ж самому зустрілися.

 

124. Не в одну ту ж саму хвилину. Перша сама одна з усіх на нашу землю біла сніжинка лягла. Вона не думаючи це все зробила. Цілий рік безперервно це все змінювалося з одного в інше. Чоловікові доводилося в цьому терпіти. Він про це знав, не думаючи цю ось штуку сам зробив, як робиться людиною. Були такі ж умови. Не одній людині доводилося як таким ранком по гарній погоді. Коли наше яскраве сонечко сходило, у цей самий тихий час ліс наш дрімучий стояв. А листочки один з одним мовчали, їм не було можливості, про що-небудь говорити. Атмосфера волога проходила. Тільки на одному місці такому.

 

125. Наше сонечко з нами було. У нас, як у когось у дворі,  палили із зібраних дров багаття.  А те буває і це завжди. На трубу своєї хати подивишся. З неї йде по-тихому вгору дим. Ми з вами завжди самі про це говоримо.  Дехто з цих ось людей слухався.  Особливо зимою ввечері на вулиці біля чиєїсь хати, люди в цей час про що-небудь говорили. Цікава штука про яку-небудь бувальщина завжди знайдеться всім розповісти. Навесні, коли в нашому селі бігла зі степу вся вода, вона своєю такою силою ревіла. У цей самий небувалий час нашому братові живому чоловікові чистим тілом скупатися. А як було по цій воді поплисти.

 

126. Якби це між нами сталося, як би про цей випадок говорили. Хтось свою жалість побудував, а комусь і в голову це не прийшло. Наш з вами такий початок, вранці щодня народжене.  Ми встали рано для всіх. У своє віконце на природу глянули: а там у природі робиться не те, що ми з вами в житті хотіли.  У нас, таких людей, у житті не було того, чого хотіли в житті. Село наше з вами було велике.  Але наш особистий учинок у цьому. Ми навіть не чули голос півня. Значить, якась зміна, вона зробиться між нами в природі. Люди як люди тут жили. Але у сусіда до сусіда зовсім не було такого.

 

127. Встав, підійшов і сказав: милий ти наш такий сусід.  А то нікому ні слова, сам до своєї улюбленої худоби. Вона вставала, потягалась, думала про своє утримання.  Це було зроблено не рано. У цей час взяв і прокричав півень. Значить, у цьому ділі пощастить. Господар підвівся свою худобу погодувати.  Він це зробить не один, він  усе турбується про це.  Якщо не будеш думати про конячку, і не згадаєш про вола, не про одного такого є. Вони не говорять з людиною, тільки чекають і чекають одного, чим тварина годується. І коли вона у нас п'є, і скільки раз на день.

 

128. Про це діло знає сам наш господар, у нього життєве зароджене положення, через що він не один раз сюди прийшов. І не сказав нікому нічого. Його таке в житті діло. Не сажнем свою землю міряти.  А треба буде їх годувати. Спочатку покладеш соломи сухої, а потім принесеш полови. Якщо є вівця, вона не робоча, з нею беруть шерсть. А кабана годуєш на жирне для корму сало.  Корівка через молоко не забувається.  Треба буде кожен день встати, про це саме не забути. Уміло все будуєш перед ними, щоб ніякої образи.

 

129. Приходиш до неї – мовчить, і йдеш від неї – нічого не скаже.  А ти так уже звикнув. Убрався, всім подавав. А тепер чекайте господаря. Ви повинні про догляд знати,  якщо досита добре годувати, і вчасно її напувати, збоку видно з усього, тварина від жиру грає.  Побачить іншу худобу – бутить, коситься на неї. Йому хочеться з нею побитися. Тварина не любить чуже, а до своїх звикає, робиться в житті своєю. Якщо одна кудись дівається, решта за нею плачуть. Та й господареві в цьому недобре, він любить свій прибуток.

 

130. Встав рано, як і вставав,  А корова телилася вже, привела собі дитинча. А господареві треба добро таке, це телятко прибрати. Для нього така турбота є.  Свої слова сказати в природі, значить, благополучно пройшло. Слава тобі, Господи, за прибуток такий, який зробила нам велика природа. В один час це робиться. Прибавилося в житті – добре. Поменшало – це вже погано. Бог за правилом прибавляє. Сатана нехороший забирає. А  коли сам з'їдає це, так каже: «Богом введено». Словом, така людина. Немає нічого – вже не людина.

 

131. Є у дворі багато – вважається великий у житті багач.  Кому, як чоловікові, у цьому щастить, він за це дякує Богу.  А за те, що він працює важко, він із цим ні трішки не рахується.  Сам рано встає, а пізно він лягає. Наше діло таке не забувати, як у природі це діло робиться. Не було нічого поганого на нашому такому дворі. А коли встав, під ноги подивився, і став про це думати.  Зима на проході робиться, останній сніжок сиплеться. Якби ви знали про нього, який він м'який та білий.  Біліше від нього нічого немає.  Це попередня вода.

 

132. Це приходить не осінь, а йде сюди наша весна.  Діло робиться природою.  Лише б тільки сонечко, та вітер з пониззя, тоді будь-якому снігу не влежати.  Місце своє рідне знайде, у будь-яких ярах вода по-своєму заговорить та від сонця заблищить, як море. Звідкись інші птахи візьмуться, прилетять з інших кінців.  Ми, як наші в цьому ділі діти, дивимося на свою шпаківню своїм швидким оком.  А там сидить наш шпак, уже своє місце захопив, сидить на відростку дерева.  Він у нас мовчки ніколи не сидів, а завжди з такими піснями.

 

133. Голосом, різними вигуками. Одне за одним співалося. Ми, як діти всі такі, говорили самі з собою. Значить, наша весна прийшла, ясна, красна, і тепла. Ми цей ось одяг свій зі свого тіла скинули. Скажемо іншому про своє все. Тепер ми з вами будемо жити, у нас тяжкого не буде, пройде по нашій місцевості легке. Це маленький пухирчик, котрий сидить на дереві, і очікує себе в зелений листок. Та ще яке буде дерево. Якщо воно плодове дерево, покаже свій цвіт, і розкриє аромат свій, не налюбуєшся в цьому.       

 

134. Все це робиться часом. Людині треба плоди.  Вона без цього всього не зможе брати сажень, і нею поміряти рослину. У кого немає сажня свого, у нього немає зайвої землі, щоб на ній що-небудь зробити. Сніг щезне зовсім, земля дороги всі висушить. А оранка вже давно чекає господаря цього діла. Не лопата приходить до людини, а йде людина до лопати.  Господар так без нічого на цю землю не приїжджає, а з собою в степ жене худобу, яка йому в цьому допомагає. Бере хомут і лямки, не забуває про ярмо.

 

135. Якщо він це забуде, не візьме це з собою, у нього не буде того труда. А коли він із собою пригонить весь належний скот, та й до того візьме снасть,   вже, можна сказати про це, я заслужений господар. Не забув, найголовніше, ніж.   Це така зброя перша. Хліб для їжі не зможеш порізати, та й палиці в лісі не зможеш зрізати. А що потрібно для роботи? Не одне живе, або кінь, або рогата худоба. Кому що буде треба. Один одну снасть носить, а інший іншу носить. А без борони не орач, і без плуга не хлібороб.

 

136. Це все треба буде чоловікові.  Не забув взяти палицю. Якщо кінь не піде, віл від цього відмовиться, для цього служить палиця. Вона тварину не жаліє,  бере людина, і б'є по боці.  Хоч не хочеш, будеш підкорятися. І будеш робити те, що треба. Так даром нічого не робиться. А от худобу примушують. Це людини робота, себе в цьому всьому мучити і те, з чим сюди прибула.  Все це робилося не легко, а все робилося людиною важко. Треба було годувати себе, і треба нагодувати тварину. Себе змушуєш ходити, і худобу живу теж.

 

137. Вона безвинна і безсловесна. Так не думає вона, як людина.  Людина сама мучиться у праці, і мучить усю цю худобу. Вона з чоловіком робить разом цю от роботу. Тільки годується не так, як себе годує чоловік. У чоловіка є панування, він все це життя народив. Цю нетривожну землю взяв уміючи, і зорав, поклав її під зимовий сніг.  Для того він це все зробив, щоб земля набралася вологи. А коли вона висохне, її чоловік бороною волочить по посіяному раніше зерну. Це все, почате чоловіком, зробиться, як треба.

 

138. І стане про це думати, щоб зернятко зійшло, і показалося зеленим стеблом. А коли зійдуть сходи, тут людини одна радість. Як же не забула природа. Раніше сажень встигав обміряти цю землю. За такою зробленою зброєю, за такою кустарною снастю.  У кого вона була в достатку, цій людині в житті щастило. А хто цього всього не мав у себе, він бідно-бідно жив. Йому доводилося кланятися, просити його в цьому ділі. Милий ти дорогий дядя, візьми мене, будь ласка. Якщо це потрібно, примушуй.  Я буду робити те, що скажеш.

 

139. Це був у цьому початок.  Сажень йому не була треба. Він старався те робити в цьому всьому господареві, що даремно він не скаже. На користь свою він проспіває. Знаєш, для чого прийшов. Не жалійся нікому про це, я на цей рахунок господар є, та ще таким людям недобрий. Взявся ти за це діло – роби ти по-хазяйському. Господар не спить, він не просипає, а от таку штуку робить. Сам себе примушує в цьому, щоб робилося діло його. І той, хто прийшов на допомогу, теж не спи, а встань, працюй. Діл вистачить у людини, не одне, так інше.

 

140. На те воно і називається господарство. Це вічно невмовкаюче діло.  Одне ще не пішло зовсім, а ти за інше хапаєшся. Тільки що сонечко сховалося за гору, воно там десь сіло. А перед тобою робиться темрява. Ти робиш інше діло. Шукаєш для себе благе місце, щоб у ньому добре спати, і солодко виспатися. Це було, і воно є, ця звичка, споконвіку вона введена.   Сьогодні вдень це робилося. А ніч прийшла – спати доводилося міцним глибоким сном. А коли прийшов на ранок день, ти, як людина, до нього біжи.  Для того ти біжиш, щоб там чого-небудь зробити.

 

141. Вчорашнє, що залишилося, добиваєш, а нинішнє що-небудь починаєш. Коваль теж виходець із селян, щоб такого зайвого не мав.  У цьому всьому ділі мав кузню недурну з горном, зробленим для вогню. І ковадла стояла біля, та був хороший молоток. Лише б тільки задзвенів, люди на цей дзвін з усього села йдуть, та його просять, як діяча. А він був для цього коваль, щоб нікому нічого не відмовляти.  А все брався та обіцяв, це була його робота така.  Не дарма все робиться, а за ту ж саму копійку. Вона була дорога.

 

142. У той самий час.  Це треба будь-якій людині. То дивишся, треба кочерга, а її робить із заліза коваль.  Або який-небудь треба гачок. Словом, без гострої сокири не обійдешся. І будинок на розі без сажні не поставлений на місці. Йому потрібен був тесля, та також не поганий, а майстер.  У цьому всьому була потрібна робота одна для всіх. Треба були рами цьому дому.  На вікна одні, а на двері інші.  До вікна треба для скла рами, двері фільончасті і прості. Та й до того ставиться верх. А потім до цього будинку викладається поріг.

 

143. Будь-який і кожний чоловік не відривався, щоб так. Він збирає в будинку не погане по красі, а хороше. Для того він робить це все у своєму будинку, щоб знати, і те в дорозі робити,  без чого чоловік не залишався. У дім свій назад пустим не намагався прийти. Коли і як чоловік відривався. Бувало, кілька раз відійдеш. А буває, відриваєшся в місяць раз. І буває, в рік один раз.  А буває, стихія зустрічає. На кілька років ідеш. У житті буває різниця, та ще яка є у людини. А приходить, треба відриватися.

 

144. Чоловік у житті вмирає. Йому не потрібно сажень.  А йому роблять вічний дім, у сирій могильній землі дім.  А от без цього сажня залишатися, ми за це право не бралися, і не хотіли робити в цьому.  Залежність людини у природі не жила вічно. А тільки вмирала вона, і ніколи не залишалася в житті. Чоловік у житті найменший, тільки початковий з усіх він, йому природа буде треба через своє особисте бажання. Він хоче, щоб чистенька сорочка, або в цьому ділі смачний хліб.  Не одна йому потрібно сорочка  для його тіла, йому треба чистенькі штанці і хороші нові брюки.

 

145. Та ще хороший якісний піджак, і новий на свій смак кашкет, або з хорошого товару чоботи. Це люди прикрашають чоловічу стать, з яким найпростіший чоловік.  Він без усякого титулу, щоб показувати себе.  А жінка проста селянка, вона без нічого не буває. Їй потрібно не одна хустка, або яка-небудь шаль. А кофточку шиють за приміркою. У цієї дівчини краса. Та також одна з усіх спідничка, а які будуть руські туфлі. І також про це ми розповіли, про найпростіших людей, від яких відривається форма і конструюється в кращу.

 

146. А чоловік на одному місці не сидить. Із найменших місць у природі різну форму носить, і нею хвалиться на все життя. Це чоловіка потіха побачити на кому-небудь форму, і нею дуже зацікавитися Як зацікавлені люди якою-небудь війною в природі. Як ці люди почали. Вони не хотіли своє привласнювати, хотіли своє наявне стримати. У природі будь-який господар у цьому зі своїм повним господарством. Сам собою прийшов на фронт, він оголосив свою війну, щоб жити в природі, і з нею щоб воювати. Найбільшому діячу треба було для життя повітря.

 

147. Він без нього не засновник.  Повітря для життя людини є на будь-якому фронті все, і також у цьому ділі вода, вона є в усьому будівельному матеріалі.  Без чого не буде в житті одягу, і не стане смачної їжі, ми будемо зовсім без дому.  Яке може в цьому ділі життя, якщо ми не хочемо відшукувати в природі не одну дорогу.  Перші люди починали нею йти.  І в цьому добре буває, коли наша природа змінює. А от люди в цьому ділі не жили, як вони хотіли. У них було велике незнання. Коли приходив до нас такий стихійний випадок, про який природа не скаже.

 

148. А раз про твоє діло не знає, що вона зможе сказати.  Бо цю штуку не забути, і ніколи ми не чули, сама природа мовчала.  Про це не говорила зараз, про зроблену для людину таку величезну техніку. Ми до цього випадку ніколи з нею не зустрічались, бо саме діло підказує. Якби не сонечко в цьому, чоловік про це не говорив. Бо ще сніг добре не пішов з нашої землі такої, як настиг час. Він до нас даром не приходив. Хоч і холодно було.

 

149. Але зате людина людині. Про цей момент не говорилося. Хіба ми з вами не свідки минулому в природі ділу. Треба давно не так робити, як справді виходило. Рано-рано ми встали, бачили все те, чого слід було. А воно самою природою робилося. Якби цього не було, ми б з вами досі спали.  А то ми самі в цьому зробили, якусь місцевість зорали.   Все на це наробив кінь. Ми зроду про це не думали. А адже саме воно прийшло не з села таким нехорошим у житті.  Ну, чоловікові прощається, а от жінці ніколи.

 

150. Землі у нас вистачає.  Ми за неї дуже сильно готуємося. У будній день робиться.  І ніколи в цьому не забувається. У полі кущ один стояв. А от без цієї сороки не обійшлося. Вона нас бачила, як ми цією дорогою проходили.  На узліссі це було.  Я намірився про це, як непитущі люди в цьому. Хтось у цьому ділі знаючий у цьому всьому. Хіба один ліс стояв, а яка рівнина була.  Гори від цього пішли. Ми разом, можна сказати, мати не до чого тут. А комусь було потрібно за такої погоди.

 

151. Можна сказати, і не було. Взялася за це природа. Вона дивиться, прямо хоче нам сказати  про нашу, усіх людей,  природну залежність, яка починалася нами, всіма людьми, що живуть.  Хто став шукати по природі те, що ми в житті отримали. Природа така річ,  вона нам дає необхідне  у нашому фізичному труді на будь-якому і кожному місці. Чоловік спочатку втягнувся в це саме. Чоловікові треба було у своєму такому життя те, що людина має.

 

152. А раз він став мати це, він став у себе берегти.  Для того він придбавав, щоб у нього воно було. Всякими властивими силами чоловік робився залежний.  Він із цією залежністю почав індивідуальність свою у власність розвивати. У природі діл не переробити, і їх таких сажнем не переміряти. Вони, ці діла, всюди. Це все наробила в цьому наша мати природа через  людське бажання, і в фізичному труді. Чоловік від такого хорошого відмовитися не зміг. Він почав нюхати в цьому.

 

153. Його умови примусили для самого себе придбавати. У природі є ці якості.  Але щоб сказати про них, вони перед людиною не вічні. Природа є джерело, ніколи не пропадає в житті. Вона людині дає все, щоб людина для цього робила. А раз вона почала робити в цьому, у неї вийшло воно. Природа на все своє така багата і велика.  Лише б людина робила. Вона сама себе не жаліє. Взяти тварину. Ми її вирощуємо для того, щоб жити.  

 

154. Давайте ми, мужики, розберемо по всім його кісточках. А вони у них є силою. Кістяк є фортеця. А тіло, можна сказати, чуже. Один час прибавляється, інший час зменшується. А енергія завжди живе разом з природою і людьми. Залежність, жила вона, і буде залежна людина. А от незалежна сторона, вона збоку разом жила, і буде разом жити. Якщо вона тільки візьметься за цю саму хвилину, коли буде треба жити, у природі милуватися незалежною стороною, котра ніким не починалася.

 

155. Мужик, це початковий чоловік, народжений він у природі маленьким чоловіком, який не розуміє. У нього є все в природі, чим можна зробитися залежним. А от незалежна сторона, вона ніким не випробувана, лежала на своєму місці. Це нова сторона для нас, всіх людей, неможлива. Люди всі живуть залежні. У них між усією природою розташований фронт, і на землі, і в повітрі, і на воді, де людина живе один раз у цьому. І на землі, і на воді, і в повітрі людина безсила помирає.

 

156. Іванов – це наш чоловік зі своїми роздумами. Встає рано і пише. І лягає, без думки жодного разу не заснув. А все думає про нового чоловіка, як його представити в житті, щоб ним залишився вічно. На це я і пишу про це багато.      Уже про це написав. Всю нашу залежність від нитки до сорочки,  від самих ніг до голови. Все пишу і буду писати. Любителі мого життя, читайте, це буде треба. Коли прочитаєте моє, Вам це сподобається.

 

157. Тільки вся біда, вона ніякими грошима не оплачується, і ні в яке чемпіонство не входить. Жила з нами разом, але ми з вами її недолюблювали.      Жили самі, як хотіли. У природі дві сторони. Одна є, й інша є, так що від цього не відмовитися. А треба погодитися з Івановим. Що він говорить нам, це чиста правда, з якою ми живемо, як з хорошою і поганою. Любимо хороше і тепле, а недолюблюємо ми всі холодне і погане. А Іванова таке тіло не відмовлятися ні від чого. Людині треба все.

 

158. Є в природі хороше, тепле – не відвертайся ніде. Є холодне і погане –люби так само, як і перше. Люди добрі мої ви всі, віруючі і невіруючі в моє любиме таке тіло. Воно багаторазовий магніт. Та ще які є умови для нас усіх таких. Якби ми з вами знайшли у природі такі якості, щоб була можливість жити в природі без труда, пішли б ми в нього чи ні? Навіщо нам мучитися, тобто йти через це з життя. Краще було б жити. А ми з вами не любимо Іванова.

 

159. У нього не така думка, нас веде по своїй дорозі. Як же я пішов по ній, не порахувався ні з чим. Взявся за природу, зробив її своїм другом, не став з нею воювати. Хочу сказати всім нам. Не треба вбивати її. Тоді я вам практично покажу все те, що зробив, коли надрукуєте всі мої для вас написані праці. А я їх описав вам сам своєю правою рукою.  Дуже справедливе це, ніколи про це не забути. А яка моя буде просьба? Мене треба буде просити, будеш ти або вона здорова.

 

160. Кому це не буде треба, нашому юнаку молодому? Та ні.  Шановні ви, це світове значення. Любити велику матір природу. Не мовчати, а правду говорити, що нам зараз малює наш герой в перемозі своїй. Спільними силами всіх людей на нашій землі, щоб чоловік своє право взяв собі між людьми. І те став робити практично, щоб із зробленого вийшло. Не одному була користь, а щоб було всім добре. Цей чоловік повинен загартуватися, і в цьому ділі навчитися, як буде треба нам не застуджуватися, не хворіти.

 

161. А він у нас між нами є, і він обов'язково буде, якщо йому люди цим ділом.  Він буде сам займатися. Йому повинні люди не заперечити, а дозволити це робити. Хіба це буде нам погано, якщо він не буде заважати, а навпаки, буде допомагати. Він знайшов засоби в цьому. Ми не такі, як він. У нього природні сили, а у нас зроблені нами. Він один такий є. А ми всі не такі. Не хочемо духу такого. А мій дух такий. Ми від гіршого дня в житті біжимо,

а краще сприймаємо.

 

162. І от віконце мені світило. Це буде якийсь час. Ми є сестри рідні.  Може бути час вчора. А наша церква давно дзвонить. Як кінь один біжить. Ми у відро з вами збирали. А народ своєї породи спішить. Наш в цьому ділі чоловік  хоче про свою історію нам сказати.   Ех ви хмари такі енергійні.  Може один соловей у лісі проспівати. Ми так бігли по дорозі начебто нашого села.  Там наша річка розливалася, як якийсь пил. Начебто буде схоже на це. Найголовніше, місце в цьому, нас з вами оточило вона вірно,  прокотилася швидко там.

 

163. Як опинилася тут картина.  Маленьке, мізерне дитя.  Краще б ми зроду не ходили ось у це місце води. А моя дорога, там дівчина співала пісні сама тоді.  На роботу збиралися ми юрбою. А в саду такому зеленому наші рідні плодові дерева.  Як криниця була на відшибі. Повно наш сусід жив. Як така наша природа.  А от матуся моя рідна хоче жаліти своє дитя.  Ми рідні всі в цьому поспішаємо в степ. Наша в цьому тепла весна.  Жарко зародили ми сонце. Як швидко крутилося колесо, але догнати дружку не довелося. 

 

164. Ех ти малолітній наш хлопчик, хочеш навчитися сам у школі. Не порок твоєму завданню. Ти хотів зрозуміти його напам'ять.  А от нову таку погоду.   Дивишся собі під ноги. Наші старі, усі старші люди,  вони хотіли бачити ввічливість. Хата руська стояла тут на місці.  Красувалися всі близькі дерева. Ми зібралися всією юрбою  Проводжати по порядку всі дні.  Ми недаремно провчилися в цьому, щоб фразу нам про це написати, як мисливець між нами зародився, Начебто наш у класі вчитель.  Яблуко впало на землю. Але тріск пролунав у поле. У таку погоду тихо стояв час.

 

165. Сюжет був схожий на Джамбула, а стиль Адама Міцкевича.  Оспівала слава про це. Як сорока білобока прокричала. Чути ревіння мотору цієї ось машини.  Так не думав сучасний водій.  Настало таке моє діло, я почав зранку його так робити.  Всю худобу загнали в купу робити їй своє щеплення. Земля грядка, вона дорога,  може вологу у себе затримати. Агрегатом ми все поле зачинали. Наше діло зроблено.  Ми проміряли сьогодні сажнем. Після такого обіду запили молоком. А рідна моя така сестриця не догодила своєму щастю заміж.  Наші вівці, що гуляють, багато дали вовни.

 

166. І сорочки, і панчохи, немов наш весь обряд.  А всі люди проговорили    все про річні одні свята. Ми з вами не так зібралися. Все поставили на столі, у чарки горілки ми налили. По склянці всього повно. А закуска дорога для нас, одне й друге смажене. Краще може бути у світлі, як от зроду наша солодка.  Серце б'ється у людини, хоче вона сказати вірно. Ми на цьому місці поселилися, словом наші вірні друзі. А повітря було нам початок, як вода одна була. На землі крутилася вірно, мов байка про царя.

 

167. Знаю я, сильно дихаю, про якусь купу.  Всі наші селяни тримають міцно віжки. Масло ллється з пляшки, а пампушку солодко ковтати. Дрова рубали сокирою в піч для вогню.  Шапка голову накривала, найголовніше, свій чуб.  Всіх дівчат проганяли, святковий цей день. Тільки голос з'явився, найменший  хлопчик. Заридали, закричали всі люди, як якісь птахи.  Ворог великий друг наш, любить він мотузки вити. Наш стакан наповнений, як посаджений на землю качан.

 

168. Ручка на дверях золота.  Не той папір, на чому доводилося писати.  Ну і сонечко наше яскраве, весь день безперервно палило жарко. Світило наш професор. Ложку гарячого борщу поїдати. Тачанка до трійки запряжена, як легко з кулемета полоскати. Нами зроблена хата наша, можна сказати, накрита соломою.  Майже весь день ми проходили, але однією свинушки не знайшли.   Річка наша швидка давно лежала, не просила вона ніякої допомоги. Ми в цьому жили дуже бідно. Але інші говорили це навмисне.  Повна криниця тут води, а напитися нам не довелося. Вчився я довго свої роки даремно, все згоріло в дрібниці.

 

169. І ноги були як ноги, але здоров'я в цьому не було. Щастя знайшлося в природі, скористатися не довелося.  Машина компаунд давня, але нею працювати не довелося. Руки мої золоті, а пишуть про свою історію. Вона залежна була.  Щоб користь яка-небудь, немає. Дуже сильно одягалися ми, співали ми пісні про цивілізованість. Олівцем сильно писали, говорили вголос свої слова. Ти моя мила подружка, ходжу давно, давно з тобою я. Раз проїхали тут цигани. Врожаю сей рік не було.  Ми з вами люди такі є, хоч би один горілку не пив.

 

170. Свято сьогодні жіноче. Щоб любити природу, немає. Наше таке на цьому місці, весь день у дзвони калатали, ми з вами пісні так виспівували, далеко наші голоси чутно. Свистів птах сильно, прилетів чорний наш шпак. Ох, як було чутно сильно про ось цього молодця.  Розвивалася, розгорілася просто мила зоря. Ми всю нічку провозилися тут, а от сусіди наші не чули. Значить, швидкий поїзд проскочив по цьому місцю. Наше діло було в ресторані. Словом, краще не було ніде. А травою зелень заростала, красувалися в цьому поля.

 

171. Гудки себе тут розвивали. Просто це все не так. Немовля солодко спало в колисці. Але хвиля його сильно колихала. Значить, наш близький сусід рано піднявся в своєму дворі. Як велика хмара така без усякого дощу прийшла. Вітер був зовсім не осінній. Можна буде сказати, це зима. Закидало, зарівняло снігом майже всі ярочки. А волога розвивалася на місці не яка-небудь вічно.   Вийшов мужик надвір без шапки. Виявилося, на дворі дощ іде. А стайня для конячки була на яєчка схожа. Кругом, кругом виднілася, тільки не наша сім'я.

 

172. Руки в брюки, цього не робити. А оралася добре земля. Наш такий весь був порядок. Знали, співали, танцювали. Але зайшли ми в цей клуб, і картина наша себе розкрила. Просто діло наше було. По-старому ми проходили. Є, про що нам лише говорити. Дуже пишеться стаття. Кролик вибіг швидко надвір, але зате він скоро замерзає. Звір не може бути від зайця. Боязкішого від зайця звіра немає. І жаба, вона старенька, стрибнула якраз від зайця. Ми були на базарі, і марно без покупки залишилися. Вся місцевість така зародилася, як якась площа.

 

173. Ну, яку казку довелося чути, крім якогось сміху. Наш курець давнього часу без усякого кашлю не залишалася. Круча скелі показалася.  Значить, наші були тут сади. Ми, мені пам'ятається, давно пасли худобу все перебування. Знаю, знаю я тебе, такого мудреця. Вийшов я тільки з дому води відро набрати в колодязі. Вся така наша всіх звичка святки всі на кулачках пробитися. А ми чекали час цей, ми дочекалися його шкідливо. Ніколи ми з вами не подумали, а час наш змінився. Хоча і сильно торгували, але ми свого добилися.

 

174. Чарку або дві могоричу вдвох солодко випили. Розкажи ти нам, старий, про те, що було в житті. Ми так зроду не одружувалися, щоб назавтра довелося розходитися. Ну і любов наша до природи. Як ледве таке, вже лаялися не як-небудь, щоб даремно. По-материному, по-новому. Знаю, пам'ятаю завжди, нам говорила про це бабуся. Хоч ми люди такі, боялися сильно ми Бога. Кожне свято починалося, ми кидали всю роботу. Як хотіли скупатися, лише до самої чистоти. У цей час ми піднялися, і сказали в один голос.

 

175. Дощик сильно починався. Просто буде це так. А от сторож наших. Немов цей майстер. Всю першу зав'язку для себе він відзначив. Пливли швидко крижини по річці, нашому човну не давали плисти. Крім цього черв'ячка, купи тут не буває. У всьому селі нашому дзвони продзвонили в церкві. А тепер настав такий час, загарчав моторний трактор. Може бути, водій не піднявся. Нам треба було орати. Всю ми осінь пропахали, всі ми клали дерен. А зима морозна догнала, прикрасила наші поля.

 

176. От які наші люди. Напризволяще поля залишили. Таке між нами діло.   Очікуємо ми всі весну. І квітка себе розвиває, а бджола по запаху летить. Значить, настало тепло дороге, можна буде купатися в річці. Ми хлопці хоробрі такі, можемо під будь-яку музику танцювати. А от пісні співав співак.

Велика буде в цьому слава. Ми добилися у природи, у таких милих друзів. Це повітря найперше, а вода була друга. Ми з вами прожили на землі, всі як один  померли. Значить, був цей час, коли нас стьобали.

 

177. Корінь злато розкриває, муха в цей час оживає. Сажень міряв усю цю землю. Нікуди вона не поділася. Як її треба берегти, як якусь особливість. Ми з вами все життя жили, були, боролися, але одного свого не добилися. Серце одне загартувалось молодого такого хлопця. Вийшов міцний він такий, не боїться холодів. Це вірш Леонарда да Вінчі. Просто така бувальщина про мене, такого чоловіка, про руського Іванова, як він всю свою бутність своє тіло загартував. Не боїться ні спеки, ніякого холоду.

 

178. Свою в цьому думку розвиває про природу, та про життя. Про те саме одне, та про велике діло. Нам усім треба буде в цьому живий новий чоловік. Яке буде життя між нами, ніколи і ніде не вмираюче. Кручусь я на такій нитці, свою промову про це хочу сказати. А адміністративна особа до цього діла не допускає. Свої слова нам говорить, нам така штука не потрібна. Живемо в цьому багато, тільки серця непридатні до цього нашого клімату. Боїмося ми однієї смерті, це тільки нас лякає.  А щоб ми розкрили таємницю, у природі її немає.  Вона є в людині.  Ключ у нашому житті – це серце.  Можно сказать, у молодого человека.

 

179. Всі ми рядом народилися, крім нас таких час. Так ми жили, процвітали.

Але про одне ми не говорили. Казку «Кажуть, що це було», уже давно її написали. І таку «Мою перемогу». Словом, начебто це чудеса. Знати її таку напам'ять. Знак пролунав десь, там-то тільки ми його побачили. Це пісня була про героя. Немов хлопчик молодий. Ти пройди по ось цій дорозі. Що поганого, не кажи.

 

180. Я такий зроду зародився,  мене природа нагородила. Що ти таке сам зробив. Вона тебе простила. Тільки слова сказав. А на вулиці такий дощик настигав. Мудро слава проскочили, щоб твоє вчення пройшло. Треба буде нам побитися, силу волю показати. Сонце сьогодні було не видно. Душа людини жила. Серце морем оточило себе, клапанами воно билося.  Груди роздягнені були. М'язові люди. Значить, низовка починалася. Буде погода не така. Навіть півень наш проспівав, це вірний провісник.

 

181. Вся природа на нашому носові. Молоком вся обмита. Роси в тумані стояли. Дим зовсім не піднімався. Двоє нас з тобою зійшлися. Про що ми з тобою не говорили. Згадали ми про молодість, які ми тоді були. Що кому скажеш, на це ми були молодці. Не сажень брали ми в руки, зовсім порожній мішок. І двоє нас Іван і Паршек. При місяцю та на вигоні нас Карпунек лякав. День і ніч курив люльку. А про вулицю нашу не забував. Ми далеко його кашель чули. Не хотіли його турбувати, щоб про нас він говорив, та таку нісенітницю творив.

 

182. Краще буде йому і нам. Перукар ось з'явився, а народ наш здивувався. Став він думати і гадати, волос з бороди зовсім знімати. Наші кури всі копалися, знали свою долю. Але свиня тут  з'явилась, цю всю місцевість зрила. Школа наша всіх хлопців, ми давно в ній навчалися,  розбиралися з уроками.

Просто здавалося нам. Надворі біля призьби зібрався гурт людей. Хто про що ми говорили перед усіма похвалитися. Карти різні розклали, брали свою карту.

 

183. А в кузні на ковадлі били молотком жарке залізо. Рудник шахтою називався, далеко до неї довелося йти. Дві підряд якраз річки, один одному не заперечували. Тебе звали по-руському Іваном. А свято наше розгоралося. Супу свіжого наварили, подали його до столу. Тесляр лазить по горищу. Сильно курить трубку  Задзвеніли ми в дзвони. Значить, буде сьогодні субота. Всі чоловіки покупалися. Стало надто ясно, ми проїхали на волах, ніхто з всіх не заперечив. Санки в коня запрягаємо. На похмілля болить голова.

 

184. Перед цим ось базаром свистів во всю ріжок. Наше гнучке коромисло, ледве-ледве води донесли. Вал між нами проклав, зробив вічну межу. Кухня жаром розгоралася, не давала мені спокою на голодний свій шлунок, тверезому нашому мужику. А національність велика в цьому. Можна буде найнятися пастухом. Всі газети прокричали тут, як якісь злі собаки. Носом своїм не рилися, крім тільки руки. Хвіст у зайця піднімався, він сам вдалину біг.

 

185. Розгорілося залізо, його треба ковалеві тягнути. Сад у яблуках розростався. Просто якийсь хлопчик. Всі собаки нашого села закричали своїми голосами. На прилавках було багато товару, за яким стояв один продавець.   Спритно рука закотилася на якусь штуку.  Їде пара на ковзанах. Служить піп молебню.  Скоро буде кінець світу. Хто нам не хоче зізнатися. Вся колона автомобілів, один одного не обганяв. Брався везти наш водій, співав свою таку пісню. Ну, народився у Петрівку, зростав щотижня.

 

186. А багатому такому мужику по коліна тут була вода. Він у ній дуже сильно викупався. Сам на сонце подивився. Значить, буде у нас зміна. Наче в'ється риба в річці. Прочитали, подивилися, неначе наше місце. А у звіра кровожерливість. Немов по морю плив корабель. Крутий берег на річці здавався. Мати рідна зародилася. Вона сльози проливала, а словами примовляла: живи ти, мій синочок, до самого росту піднімайся. Качка поплила, і з берега полетіла на саму середину. А в човні троє пливли, вони хотіли скупатися.

 

187. Пили пиво всі з келихів, а напитися не довелося. Але зате ми допилися, не вистачило в кишені. У гардеробі висить одяг, можна буде хвалитися.  На просторі в лісі ми розкрили в цьому очі, далеко ми подивилися, і побачили зайця. Ми хотіли його зловити, і м'ясо коту відібрати. Підскочили ми під це, руки чисті доклали.  Наша справа буде така. Значить, слово дороге. Краще пісеньку почати, а корівці надіти мотузку, поставити її на місце. Немов ручкою була.  Можна буде подивитися, як на істину таку.

 

188. Ягоди на землі збирали,  все у кошик клали.  Дружина била мужика, немов раділа цим.  Наша швидка машина обганяла всіх по ходу.  Урок треба буде знати, у голові усно напам'ять.  Гречка цвіт розпустила, значить, буде вона жити.  А в свято наше неділю ми сідали за столи.  Нас багато зібралося.  Тут як тут свої були.  Ніж складний розкладали, як на цій ось горі бузина потім зрізалася.  Пилася солодка вода.  А вгорі залишалася одна погань.

 

189. Дерти довелося по потилиці. Дратва з дроту зроблена.  Начебто з чашки нам налили всім борщу, поклали на стіл хліба.  Далі гостру лопату в руки. Наше діло всіх таке. Від порога прокладалося до річки.  Багато рахувалося сажень.  Краще було б нам на пару пройти ось по цій дорозі.  Карман повно розширювався для своїх особисто грошей.  Як каталися ми під гору, немов у човні по річці.  А картопля розросталася, білим цвітом процвіла.  Ну, конячка молода, у перший раз запрягали.  Червоним кольором показалася.

 

190. Повна руська зима.  Хмари наші проходили,  їм кінця не видно.  А у людини сажень не ужився, немов якась погань.  Нам усім підряд попалося це прекрасне місце. Потрібно нам з вами продовження, як якусь надію. Місць багато розташувалося.  Буде славна дорога, нас зустріла дорога нова. Буде для нас небувало, щоб пожити не так, скільки хоче природа. Милі мої ви дні,  наймолодші хлопці,  розкажіть ви нам правду про якогось молодця.

 

191. Він таким героєм був, зроду в цьому ділі помирав.  Нам картина так давалася.  Просто вічна слава.  Їхати нам з вами доводилося.  Як якісь люди. Ми скупалися в озерці.  Дуже просто буде так.  Ми машину затопили. І вводимо в неї струм.  Закрутилися колеса.  Значить, нам прийшов крах. Зазівалися, справи погані нам, таким молодцям.  Не захотіли загартовуватися, життя вбили це самі.  Як будь-яка в цьому картина.  Знали птицю семирічку.  Треба буде нам учитися, як красеню одному.

          

192. От і гвіздок забивався, тримав дошку міцно він. А в житті розвивалася сильно славна земля.  Це буде в житті одному, немов вірні друзі. Ми прожили, тужили.  Щоб знайти щастя, не довелося.  Ліс дрімучий розвивався. Повно славна земля,  вона сильно зародилася між нами назавжди. Смерть з життя зживемо, як якась річ. А введемо чоловіком небувала нове життя. Руки вгору піднімаємо, закричимо ми: ура.

         

1968 року 9 березня. Іванов

 

:6803.09  Тематичний покажчик

:Рай    17

:Учитель про себе   10-17

:Тюрма    31

:Ворог    31

:Загартування   31, 32

:Шахта    43

:Народження людини    61

:Жити вічно    67

:Ворог    69

:Незалежність    69

:Хірургія    77

:Перша людина    98

:Сонце народжено нами  91

:Сталін   95, 96

:Здоров'я    101

:Залежність    152

:Гарний і поганий    158

:Труді   все Вчителі надрукувати   159

:Таємниця смерті   178, 179