Хто ти є. Прод.6802. Матір.6802. Друга серія…

Іванов Порфирій Корнійович

 

:Хто ти є. Продовження. 1968.02.16.с.80. (44-125)

:Матір. 1968.02.07.с.95.

:Друга серія про нову матір. 1968.02.23.с.96.

 

Редактор, перекладач – Ош. Редагується з благословення. Іванова. (Див. Паршек. 1981.02, с. 115, 127)

 

Хто ти є. Прод.

 

44. Я вчений є, самі навчальні установи пройшов.  Навчався за кордоном, закінчував університети в Америці і в Англії. Пройшов усі наші кафедри. Я сюди ось потрапив через наше теля. У Метякінській станиці, вона Ростовської області.  Мені, як позивачеві в цій усій справі, і зараз, і тоді в житті.  Особливо на нашій землі, сюди мене привезли. За моїм розбором, не наші зовсім будуть люди, вони недоучені.

 

45. Як ми по дорозі їхали.  І хто мене, в чому сюди привіз, що я опинився в цьому світі.  Один день такий проходить, інший день, теж ми його пропускаємо.  А земля є людини материк.  Мені тут не до цього доходить.  У мене, як за оповіданням моїм, є велика і сильна фантазія.  Я теж люблю по-своєму природу. У мене немає в проектах кінця, і не бачу, за своїм вченням, краю.  Хіба це є люди ми. Запрошує з собою на Оріон. Кого-небудь туди не беру.  За його такими заслугами.  Чоловік  має бути підготовлений.  Совісті, за його висновком, немає.  Він виводить історію на собі.

 

46. А історія моя починається, я повної назви є інженер. Мене даремно так називають, що я начебто руський Іван, у мене немає на тілі сорочки. Я більше заслужений теорії.  У мене запитай про живий факт: я вам в кишеню не буду лізти за словом. Чи то тут, чи то я там знаходжуся, а земні всі люди говорили про Переможця природи, про Іванова Порфирія Корнійовича.  Мені вони віщували про це, як сорока білобока.  Коли побачить чоловіка, де б він не був, вона вгорі перед ним летить, та все по-своєму кричить.  Так і це кипуче моє діло.  Говорять самі люди.      

 

47. Як наш віроломний ворог перед нами усіма переможений нашим руським чоловіком.  Він для нас є самородок у всьому цьому ділі.  Джерело – своє загартування, з яким погоджується вчений з Оріона. Я працюю один для блага здоров'я, учуся в природі.  Хвалюся перед світом.  Свою правду хочу сказати про самозбереження клітини.  Моє здорове, загартоване молоде серце 25-річної людини.  Вихід мій у світлі.  Я не боюся ніякого ворога, не боюся нічого, навіть своєї смерті.  Якби цього не було в мене, я б давно помер.  Чоловік я є землі.  Дихаю дуже сильно, кажу різко.

 

48. Про вченого найстаршого урядового консультанта.  Він же план будував за Сталіна, п'ятирічки будови.  Це на землі, і на Дніпрі загородити греблю ГЕС.  А раз треба було місце, то ми зайняли площу. Звідти витіснили життя велику Матір природу, сади і посіви вилучили, а водою взяли залили.  Наша в цьому була сила вивчати, розуміти минуле, нове в цьому створювати.  Великий буде облік і невимірне багатство.  Сьогодні тут, а завтра там.     

 

49. Наша економіка впала, і не дала ніякої рентабельності.  А ми в цьому застрільники і вояки в природі своє наявне відняти. А води напускати, врахували ми, підрахували.  Це буде не економіка, а просто плутанина.  Спочатку це діло робити. Коли був на нашому сонце, то мені доводилося побачити простим звичайним оком.  З усіх багато зірок бачив.  Каже нам учений.  Я побачив між зірками одну чорну зірку планету.  Звернувся до Бога, питаю, як господаря неба, що це за зірка, за планета?

 

50. Він мені каже одному.  Раз ти на сонце прилетів такою прогресуючою ракетою, то спустися цією ракетою на цю землю, і там побудуй для болісного чоловіка вічно не вмираючий рай.  Я сюди прилетів на ракеті, оголосив себе Богом. Мене ці темні люди, що не знають, віддали в Москві в лікарню, де мені довелося від мучеників слухати їхні слова.  Ми, вчені, багато вчилися в природі, навчилися хірургією різати людей.  50% ми їм даємо легке, 50% від ножа гинуть. А ти по землі з півночі поїдеш на південь, з Івановим зустрінешся обов'язково.

 

51. Коли я прийшов у порядок, бачу я, перед нами не такий за вчинком чоловік.  Він ходить назад, вперед окремо, ні з ким не розмовляє.  Думаю я, говорить учений.  Я багато зробив проектів на землі, на суші, і в усіх куточках радянського союзу.  А от про Іванова слова великі.  Він за словами Переможець природи, і він же Учитель народу.  Все він зможе зробити для людського життя чоловікові кожному з усіх.  Я чую його звернення, називає Капічка Іван.  Я йому відповідаю по-своєму: треба буде вчитися.

 

52. Візьму та скажу своїй думкою слова.  Треба буде вчитися вам.  У Іванова було небувало.  Він, стоячи, щось писав, але ніхто не був пристрасний, щоб взятися і перевірити, тобто зацікавитися.  А коли по-моєму задумається, інтерес був мій у цьому ділі.  Я на прогулянці лежав голий. А хворі є хворі.  У цих умовах не я один лежав голий зі здоров'ям.  Пам'ятайте муки Ціолковського.  Коли я був здоровий, мої якості були потрібні. А коли зустрівся з Івановим, він до мене підійшов, як ображеного усіма нами, людьми.

 

53. Я зустрічав помічників. Але не бачив друга того, який відвернувся, зовсім мене забув.  Я теж друг і товариш повітрю, воді і землі. Іванов не дивився на тіло, його змусила любов.  Нас тут 180 чоловік.  Я вчений, цьому Бог.  А він є Переможець природи, всього народу Учитель.  Гриз дерев'яні в цьому дошки, навчався в умовах сам, без усякого вчителя.  Нікого було слухати.  Я, каже мені Іванов, ні в кого не знайшов сущої в житті правди.

 

54. Хочу тобі сказати, як не темному чоловікові, вченому і високому.  Перед усіма кланяюся, хочу просити вас, щоб я глянув на 300-річний стиль моєї прекрасної роботи.  Це мій дух мого писання.  І Капічка Іван погодився.  Дав свою ввічливість за це взятися, за правду мою.  Я свою казку прочитав, її прослухали вчені, щодо цього світила.  Перед моєю працею виявився він мій друг у природі, моя любов до нього. Це Енгельс і Карл Маркс.

    

55.  Він так сказав свої слова.  Ваша, написана вами казка «Кажуть, що це було», її ввести в життя.  А Пушкіна слова, казку «Про царя Султана», видалити.  Так!  Так!  Це обов'язково буде.  Таке право у житті прийде.  Ти ж живий є факт.  Говорить учений: я не землі чоловік, з твоїми словами згоден.  Пам'ятаю добре і ясно, як ти про Леніна сказав: Ленін був економіст і політик.  А я, каже вченому Іванов, червоний хрест і півмісяць.  Коли йшов по Москві не взутим, а роззутим, мої ноги чисті горіли.  Змусили Краснушкіна психіатра Кремля поклонитися.

    

56. Коли він тільки побачив мене.  Звернув увагу на ноги, зупинив мене, що йшов, назвав на ім'я по батькові.  Порфирій Корнійович, він сказав.  Ми з ним вже зустрічалися.  Він добре знав мою історію. Каже він мені: «Які вони чистенькі».  Знаєте, що я йому відповів, я не боявся нікого особисто: а які вони теплі.  Професор Краснушкин психіатр моєму тілу вклонився.  Сказав я йому: раз професор поклонився, значить, поклоняться всі люди. Його в цьому оточила посмішка.  Вона між нами розкрилася на Кіровській вулиці.

 

57. Чоловік лежав і дбав, тобто він лікувався в цій справі. А я йому за це не пожалів сам себе в цьому представити.  Ні в Москві не боявся, ні в Ленінграді не боявся, і ні в Києві не злякався.  А цей народ знав добре.  Шукав у цьому ділі помічника, з чим погодився Іван Копичко.  Це його кличка, народжена людьми. А високо фантазерська Оріона. Він мене визнав, як практичного чоловіка, воїна і борця в природі.  Він написав «Загартовування і люди».  Я, каже учений, не як з новим стилем буду згоден, а життям.  Про що і робота моя показує.           

 

58. Хіба це не діло моє: стояти на ногах, і простоювати багатьма годинами. Я, каже учений, цієї праці і на Оріоні не бачив, щоб чоловік трудився на майбутнє. А раз його робота відбувається на благо майбутнього, я не бачив такої людини на всій нашій землі.  І не знаю таких людей, щоб у них народилася істина. Іванов – це той, про якого мені говорили, що він практичний доктор.  Цьому слову заперечив він.  Я не доктор, як у медицині.  Їх стільки напхано докторів, але мого вони бояться.  Мій слід для них –невідома картина.  

 

59. Це все наробили ці доктора, як психіатр доктор медичних наук Лунц.  Можна сказати, прокурор.  А раз суддя, значить конституція, за моїм висновком.  Розповідає мені свої такі фрази, від яких і Оріона народ ніколи не відмовиться.  Є в нього, що слухати і повчитися.  Пише це вона, не моя одна рука, з якою я залишився.  Це зробили на мені вчені.  До того ми шприцами докололи, рука моя права заразилася, стала чорніти, гангрена.  Необхідно медична допомога.  Я двадцять років пролежав у лікарні Боткінській.  Я вважаю лад грошовий.

 

60. А ладу безгрошового у нас немає, говорить учений.  Мене послав. Я спустився від самого сонця.  За рахунок умілого ума я повинен вчити народ землі для того, щоб побудувати рай.  А люди взяли, замкнули мене сюди.  Не вірять мені такому.  А коли у мене не болів мій живіт, де я не був зі своїм здоров'ям.  Кажуть, треба штучне море.  На те вам я його спроектував, чому треба вірити, як фантазії.  Чоловік не мертвий говорить, ми його дуже сильно всі слухаємо.  Без усякого сміху розповідає.  Цього мало, що пише Іванов. Коли він стане говорити, губки оближеш, хочеться слухати його таку розповідь мені.  Він так нікому не говорив.

 

61. Знав він мій характер вченого.  Якби я вченого не бачив, і не розумів його думку, вона навіть для мене цікава.  Сонце моє каже мені.  Повітря теж само мій друг, і також вода другом вважається. А на землі після цього всього треба нам побудувати людям рай.  Досить мучитися людству.  Треба потік давно змінити.  Знаєте, що нам говорить учений.  За моїм вибором, я всіх людей, які заслуговують увагу, брати буду таких я, як Іванов.  Він буде легким летіти, у нього природні здібності.  Природні сили атмосфери.  Якби він у мій мікроскоп подивився, він би побачив біле і чорне.

 

62. Тобто я їх називаю мізерними Ангелами.  Можна сказати, ангелятами.  Коли дивишся вниз на землю, тобі здається, літаючі ангелята мізерно дрібні. А коли дивишся вгору – біленькі крилаті ангелята. Іванов цього не говорить.  У нього будується все на правді.  Це його бувальщина справжня.  Він це все зробив сам у природі. Його така розповідь любителям. Це небувалий у житті живий факт. За Дебальцеве до Попасної є Бродчеський рудник.  А там я один час і з'явився на одному з усіх ринку.  Мене люди такого побачили.  Як на якогось героя всі глянули, і своє слово вголос сказали: «Ля».

 

63. А на це «ля» тут як тут до мене зі своєю грубістю пристав чоловік не як наш, а як, можна сказати, чужий.  Він у мене зопалу запитав, звідки я такий у них з'явився.  Я бачив на ньому форму одну, що він не проста людина.  Але не бачив його серце і душу.  Такі люди ніде так не ходять.  А міліціонеру здається, це неприємність, якій треба дати дорогу.  А в міліціонера така думка і здоров'я.  Без усяких розмов за собою слідом, людину не знаючи, потягти.  Одного мало було.  На це все десь узявся другий, такий гордий і сильний у цьому.  За руки тягнуть чоловіка.  А третього примусила необхідність бити такого, як Іванов, у шию.  Я це тут перетерпів.  Люди це бачили, чули.          

 

64. У них ця істина залишилася.  Ще до вітчизняної війни на мені такому проробили.  До комендантської недалеко було.  Я тут вже бігом біг після такого удару кулаком.  Заходжу до начальника в кабінет. А він очі тільки протирає. Побачив того, що зайшов, не злякався.  А говорить підлеглим: «Де ви такого видерли?» Такі люди з неба падають.  Я не як надприродний чоловік. А як уже сказано у «Моїй перемозі». Чоловік я землі, дихаю дуже сильно.  Не мовчав, а говорив, і буду говорити всім правду.  Я дістав Введенського Акт інституту імені Сербського.

 

66. Люди спішать жити, самі не знають, навіщо?  В одного одна є думка, а в іншого своя думка.  А в нас тут такий розпорядок.  Усім нам на загальних підставах. Тільки встаємо, вже кидаємося до дому.  Або в те місце, де бував.  Особливо згадуємо, яке діло. Хороше ніколи не забуваємо, а від поганого. І я, каже науковець, на Оріону з ними не жив. А от дорога здорового чоловіка.  Це так їм кажуть.  Перш ніж треба буде розумним бути, треба побути дурним.  Радянські люди на працю запросили вчених, вони будуть винуваті в усьому.

 

67. Я будівельник вважаюся в народі.  Для цього мало, треба більше робити.  Вчених усіх називав недоученими.  Так воно і робилося у нас.  Ми знаходилися в ізоляції, нас тримала природа.  Таких умов ще не було, щоб на фронті труда люди з природою воювали за кожен шматочок і камінчик.  Ми в цьому місці живемо, і для цього учимося ми.  Ми хочемо, щоб природа за нас з вами заступилася.  У нас є своя зброя, чим ми легко придбаваємо продукт.  Нам давала земля.  Якби не ці люди і їхня думка, яку вони самі створили.

 

68. А раз люди захотіли цього, у них для цього вийшов живий факт.  Якби я не був учений, я не потребував для себе ресторан першого класу.  Там нам готували за бажанням люди. Ми надіялися на свою кишеню.  З нею ми не заходили в двері, де не стояв зі своїм розпорядком.  Ми перед ним кланялися.  Ми добре знали, і йшли сміливо.  Він зайве з нами не пропускав, за це йому дали ім'я своє швейцар. Ми його задовольняли засобами.  Копійка вміло придбавалася, але от витрачали ми її дуже невміло.  І скоро на те й побудували це місто. То учений запитує в Іванова про своє життя, яке робимо.

 

69. Бував там, де я бував.  І того Іванов не зустрічав, з таким поняттям, з такою фантазією.  Учений не боявся тут лаяти.  Це обережно Іванову давалося.  Він такого чоловіка не зустрічав. Таке писання хвалити, це було тільки тут.  А раз воно між ними розвивалося.  Ми б один одного не розуміли.  Це все бралося з життя свого.  Іванов своєї практики стратег, його це любов вироблена.  Любить мене такого, як я вчений.  Він придивлявся не до одного такого вченого, а до всіх.                    

 

70. Як буде треба назвати правильно цю фразу.  Лежить на землі окремо камінь, ми повз нього проходимо, не хочемо на його життя звертати увагу.  Він адже вічно не вмираючий.  Ми з нього будинок склали, сарай в житті ввели, погріб ним виклали, і колодязь теж виклали.  Немов, це живе все, а не мертве для нас.  Ми в цьому всьому живемо один раз у своєму житті.  Встаємо і лягаємо з думкою.  Не хочемо бідно жити, хочемо ми все багатство мати не маленьке, а велике.  Не бідне, а багате, щоб було, чим хвалитися.

 

71. Нам не треба нестаток, а ми його у своєму селі маємо.  Ми не знаємо, що робимо.  Чекаємо і сподіваємося на природу.  Коли сонечко вдень світило, ми при ньому прожили добре.  А от коли хмари стали з'являтися, та не пусті, а дощові, тут уже не те може вийти.  Гроза велика стала бити.  З сильного дощу з вітром може вийти град, що в цьому всьому ділі стихійно може і несподівано перешкодити.  Чоловік у природі не камінь, що вічно лежить на своєму місці.  Можна його застосувати до найкращої квітки, яка починає жити.  Ніщо їй не заважало, крім пилинки.

 

72. Вона на неї напала, оточила її, як квітку. Квітці не довелося жити, а квітка стала в'янути доти, поки засохла.  Так на своєму огородженому місці чоловік жив і мислив.  Йому такому в його житті обов'язково буде мало.  Він має село велике, свого воно імені.  А хочеться нам усім, що живуть на білому світі, зі свого великого, в повному сенсі сказати, якого-небудь міста.  Не районного, так обласного, хоч самого нашого центру.  А як жив бідно чоловік, так він і живе зараз бідно.

 

73. Особливо зараз живе, і володіє своїми силами Бог.  Він не нашою дорогою йде.  А взяв свою необхідність, сили в природі направив.  Цим, чим користувалися люди, Бог не радується. Він свою дорогу не прокладає, і не чекає так час, як ми.  Не робить так діло, як ми.  Треба б не думати, а ми з вами спочатку подумали, до цього діла підготувалися. Змайстрували одяг для себе, а їжу з продукту приготували.  Для цього побудували дім.  Там у ньому людина панувала.  Треба було одягатися, вона одягалася.  Треба було їсти, людина це їла.  

 

74. А для дому готував будматеріал, щоб споруджувати кімнату.  А одяг шили з матеріалу, їжа робилася з продукту, чого Бог як такий не потребував.  Які ми учені, якщо ми боїмося.  У природі є чоловік, він цю історію розвинув. Він не хотів по-людському жити.  Взяв та поділився, не хотів за їхнім обрядом жити.  Почав відшукувати нове.  Залежність природну на людині не визнав придатною в житті.  А взявся за життя нове небувале, яке споконвіку лежало.  Ніким воно не тривожне, і ніхто з людей не брався.  Це була дорога Бога.        

 

75. Чоловік почав робити, і до того він почав думати.  Без усього він не залишався.  Йому треба було щодня робити.  А от незалежному чоловікові доводилося залишити це, а взятися пробувати в житті без усякого труда перебувати.  Цього робити не доводилося, бо люди не вчилися цьому ділу.  За історією всією розвиненою, мене природа таким народила.  Але не захотіла виховувати так, як належало в житті.  Взяли та примусили чоловіка, щоб я робив в історії те, що зробили для себе всі.  Вони не вчилися в природі, як буде треба жити.  А всі навчилися вмирати.

 

76. Ввели самі це життя, яке зробилася нами.  Ми всі до одного чоловіка недоробили діло своє, почате нами всіма, і, як не бувало, померли.  Незалежного чоловіка зробила сама природа.  Вона подивилася на залежність, яку люди обрали, і не погодилася з ними.  Взяла й відірвала чоловіка від усіх людських прав, а ввела свої природні  живі.  Повітря, вода і земля, з ким чоловік подружився.  Свою любов ввів, не став вірити мертвому, повірив живому енергійному.

 

77. Треба б чоловікові озброюватися, чоловік не став цього робити.  А пішов тією дорогою, котрою не ходив чоловік.  Цю систему людську сам би ніколи не зробив.  Вчені його визнали: сто відсотків не людина.  Все це зробила адміністрація.  У неї такий чоловік з'явився, став вчитися в природі, шукати став писанням нового практичного чоловіка.  Коли треба було працювати, особливо в транспорті.  Перш ніж  йому отримати роботу, треба було зробитися людиною.  Я вже випробував своє покарання, шість місяців простежив, ходив назад, вперед.

 

78. Мене профспілкова організація ввела, шість місяців нічого не робив, нібито я відмовився від роботи.  Робота моя була в ОРС, в Сулінському заводі з постачання продуктів.  Це й примусило вчитися не по теоретичному поняттю.  А я став вчитися фізично, практично. У цьому ділі  обріс волоссям.  Але розумію, що треба працювати.  Іду до обласного прокурора в місті Ростов, він мене, як того, що скаржиться, приймає.  Я йому виклав докладно, як це вийшло, що я таким у житті зробився.  Він мені допоміг у цьому.  «Іди, знайдеш роботу для себе».

 

79. Дає свій номер телефону.  Я йду по вулиці Енгельса, а сам на кожен папірець придивляюся, читаю.  І от раптом запрошення від залізниці,  в Ростовський ОРС залізниці. Запрошується агент з постачання децентралізованого порядку в Невиномиський район з виїздом.  Це було мені потрібно.  Я в кабінет Соколова.  А він в операційному відділі, керує групою постачання.  Він мене приймає, як людину.  А сам показує міністра, називає його прізвище Каганович.  Як він брав працівника, щоб пішов поголився.  

 

80. Я бачу неустойку.  У мене відігравав прокурор.  Я вже про це написав.  Читайте, розбирайтеся.  Четвертий рік кінчається, як я за свою ідею відповідаю.  Без вчених людей ні кроку, завжди з ними разом.  Вони мене визнали хворим.  Я написав своє все те, що треба.  Комісія в особі професора.  Коли я говорив в інституті імені Сербського, не відмовився.  І в Казані в психлікарні від корисної хвороби, і не відмовлюся ніде.  Була Ростовської області психіатрична місцева лікарня.  Лікарів шість чоловік, між усіма головлікар.

 

81. Володимир Васильович лікар, молодий юнак у цьому.  І В'ячеслав Миколайович, їх було два в цьому ділі.  Свідки мого слова, коли я виступав в аудиторії Миколи Миколайовича Корганова.  І тоді говорив про це, і зараз 35 зиму випробую.  Я писав колективу вчених.  Хіба психіатрія не права.  Вона не запитувала у мене, що треба по-своєму писати.  Я два роки в Казані лікувався, шість місяців випробовувався тут у цих фахівців.  Різниці немає, один порядок.  Є закон, а йому треба довести.

 

82. Ви думаєте, що я не думаю, куди і навіщо сюди потрапив.  Якби не було правди, я б цього не робив. Два роки, як один день, перетерпів, і в теплом, хорошому, і в холодному, поганому. Також і тут в умовах мені дали лікарі свою можливість.  Я загартовуюся не до поганого, а весь час загартовуюся до хорошого.  Боюся сказати всім вченим про це все діло, що це дорога не людини – дорога Бога.  А ми цього всього не віримо.  В інституті імені Сербського мізинець вилікував для практики.

 

83. І в Казані руки сестри від мокрого лишаю, вона позбулася.  І тут теж персоналу своїми силами допомагаю.  Треба такі сили цінувати, на руках треба носити.  А не треба нічого писати, треба практично зробити.  Якщо цього я не вмію робити, який же я буду Бог. Якщо я не вимагаю від народу ніякого місця в цьому ділі.  Мені не треба клініка.  Я не вчений чоловік у цьому ділі.  Мені матеріальна допомога не треба, я сам її зроблю.  Мені треба воля до доступу.  Я люблю природу.  Народився для того, щоб допомогти ображеному.

 

85. Хіба моя зустріч з Капічкою.  Я тут зустрівся з Юденим.  Він же інженер-будівельник, його зустріла своя стихія.  Микола їхав на Кавказ для того, щоб підлікуватися, на Новосибірському поїзді, вагон № 8, купейний. На станції Белоренкій увійшов, а в інший потяг сіл. Опинився не в Адлері, а в Гундарєв у Донецьку. У нас система відбувається між природою і людьми, система охорони здоров’я.  Лише б людина захворіла, якою ще хворобою.  Фахівці визначають, і в призначене місце за її заслугами кладуть.

 

86. З простими звичайними людьми розбираються скоро.  А от за Богом інша передбачливість.  Люди не хочуть, щоб він був.  І його силам не вірять. Він не народився для невіруючих.  Він народився тому, хто про нього думає і хоче, щоб він був.  Бог зі своїм вчинком нікому не заважає.  Він не хоче, щоб хтось працював.  У нього розумний роздум. Віриш ділу Бога – дорога одна для нього, і для всіх також.  Збоку стань, і роби те, що робить Бог.  Можна все робити всім.                       

 

87. Хіба він хоче, щоб лаялися, або один одного ненавиділи.  Бог не має власності, і не називає своїм.  У Бога чужого немає, все належить природі.  Бог не хоче, щоб ми воювали.  У Бога є велика милість.  Він, за його розвитком, наймиліший чоловік.  Не хоче бути богатирем, або яким-небудь ділком.  Він не теоретик, а природний практик. Навчався для цього, гартувався на все це.  А раз він уміє читати, він вміє і думати.  А чому не зробити що-небудь корисне.

 

88. Бог не звикнув сидіти.  Його природа примушує не любити неробу.  Бог любить трудівника, і йому дає у труді прибуток.  У Бога одні сили є в природі.  А погане людина не бере, людині треба хороше.  У Бога між природою різниці немає, що є холод, і також тепло.  У Бога, як у господаря хорошого.  А у нього є одне й інше.  Хіба Бог давав свою згоду, щоб ти, як людина, народився. Він нікого не вчив вас, щоб самі захищали себе.  Бог нікому одягу не шив.  У Бога не таке, як у людини.

 

89. Богу не подобається вчинок людського життя в природі.  Ми говоримо по-своєму, але по-Божому ми не хочемо.  У нас всі принципи свої.  Бог ніколи не хотів і не хоче, щоб людина захоплювала в природі.  Земля служить джерелом не Богу, і повітря потрібно людині.  Богу хіба подобається, якщо людина прикрашається.  У Бога потреби немає, як вона є у людей.  Я, каже всім людина, Богу ніякому не вірю.  Тебе, як такого, не змушує, щоб ти йому вірив.  Ти свій розвиток починав сам, або з ким?   

 

90. Коли у тебе не було чогось, що ти в цьому робив, танцював, або співав?  Без наявного, без природи не обійшлося, вона в цій справі допомогла.  А в природі ми не знаємо, таємниці ми не розкрили.  А от кажуть, що він нам дав.  Все це ми зробили, навіть раніше робили.  Збирається в дорогу йти зі своїми кроками по нашій землі чоловік.  Він обов'язково сам себе хрестом перехрестить, і скаже вголос свої слова: Господи, благослови.  Навіщо це він робив, або вона навіщо робила?

 

91. Хіба Богу це було потрібно?  Він по землі ніколи не ходив.  У нього, за історією, є вогняна колісниця, на якій Ілля пророк під час дощу роз'їжджав.  І в цей час грозу створював.  Ми це чули і бачили.  Нам наші старі предкові про це говорили, навіть історія про це написана.  Ми читали, і зараз читаємо.  А от цьому раніше вірили, як невидимому Богу.  Він у всьому був помічник.  Починаєш хліб сіяти по нашій чорноземної корі по підготовленій оранці.  Без цього слова не починаються, завжди з цим говориш.   

 

92. А життя ми з вами починали то в понеділок, то в суботу.  А свято в цьому ввели, ніби це треба.  Ми не кидаємо це робити.  А зараз час змінився, ми зробилися скептики.  Спростували, ввели в це все не моління людини Богу, а танці та пісні.  Раніше говорили, чули бога голос, що говорив.  А бачив його Мойсей, він з ним в особі розмовляв.  Мойсеєві навіть притчу робив.  Не повіриш хіба, і не зробиш.  Фараон цар іудейський весь час розпоряджався режимом.  Що хотів, те й робив.  Треба було вбити немовля.

 

93. Він ні в кого не питався.  Він теж вірив богу.  У нього були свої пророки, він вірив мудрецям.  Вони пророкували про це самі, про цього народженого Мойсея.  Ніхто, як історія це в житті зробила.  Без природи тут не обійшлося.  У цьому Бог допомагав.  Хоча і є написано, що Бога ніхто не бачив, і не зможе його бачити.  Але Мойсея хто створив?  Умови життя людини.  Хто його виростив у житті?  Сама та ж природа.  Мати цього кошика зробила.  А донька  фараона побачила, і це дитя не вбили.      

 

94. Врятували його в житті.  Навіть цьому часу повірили, що за Божим визначенням повинен народитися Мойсей.  Він же не ріс між бур'яном, і не виховувався в чомусь.  Його сили фараона виростили.  Він за всім цим законом зайняв у природі місце. У нього матері не було, а от було людини серце.  І також була душа, з якою Мойсей зростав, і спостерігав за цим. Все це робилося в розвитку до самого часу Богом.  Фараон не було дурним, щоб вірити Мойсеєві.  А Мойсей у цьому озброївся, зробився ватажком племені.  

 

95. Йому не Бог з природою допоміг, а правда сама зробила.  Перед фараоном царем з палички вийшла змія.  Це чи була істина, але історія писала про це.  Хіба п ... не кричали, вони про це говорили.  Як зараз предками сказані слова.  За те, що ми зробили в нашій природі самі самовільно в житті нашому, повинні за зроблене відповісти.  Бог про це навіть не думав, але люди про це сказали, вказали навіть час.  На землю прийде чоловік, визнають його люди за всім розвитком.

 

96. Ось вам живий факт народженого руського Іванова.  Дорога не наша всіх, а дорога його особисто Бога.  Бог то Бог, але не будь сам поганий.  Якщо люди не хочуть, щоб біля них був Бог, вони це сильні зробити.  Але Бог є сам Бог у великої матері природи.  Вона сильніша всіх людей.  Що хоче, те зробить між нами всіма.  Ми безсилі люди до хорошого. А ми сильні до поганого.  Бог нас не вчить вмирати, ми цьому самі навчилися у своєму процесі.  Бог на землю не прийде без усякого діла.

 

97. Він прийде з ділом, з великим розвитком у цьому.  Йому люди дозволили.  Чоловік майстер у всьому.  Чоловік зробив на колесах машину.  Це історія недостатня.  Літаки в життя зробили, але от Бога від себе прогнали.  Думають: це, що вони роблять в житті своєї, є Бог.  Це все тимчасове явище. Треба буде себе зробити Богом.  А те, що ми зробили, це не життя, а смерть.  Бог цим не радіє.  Бог учить людину цього діла, щоб не хворіти, не застуджуватися.

 

98. Ось які Бога сили.  Ніколи ніяк не вмирати.  Це опрацьовується така в житті думка.  Треба чоловікові такому зробитися.  Пройти і порозмовляти з усіма національністями, і з усіма народами на землі, і зробитися корисною людиною.  Про їхню картину і діло розповісти, що ми помилилися у ділі.  Те ми зробили, чого не слід.  Бог нам не велів так озброюватися, і щоб за землю воювати.  У Бога такі проходять діла, щоб без цього залишатися.  Він не народжував людину, щоб вона нічого не знала.  Людина народилася для того, щоб у природі робити.       

 

99. Не вмів бочку зробити, а чоловік її змайстрував.  Наклав туди овочів, і їх зберіг один час.  У Бога таких звичок не народжувалося.  Він чекав цього моменту. Хіба він хотів, щоб у природі змінювалася атмосфера?  У нього не було того, що мав у себе чоловік.  Хіба Бог коли-небудь робив, щоб думати про весну?  Це тільки думав чоловік, він цього чекав у природі. Чоловік не хотів, щоб була спека, та щоб хотілося пити води.  Вулиця для цього тягнулася, щоб по ній росли дерева. У людини робилося не так, як у Бога.  Без потреби не обходилася.

 

100. Бог в час не ходить за грибами, і не мочить їх.  Як ми, люди, вмираємо за цим ділом.  Нас з вами не спасає.  У природі дуже багато діл, та ще які цікаві вони.  Хіба б людині це робити, якщо в природі можна було обходитися.  Чоловік ходить по землі, він для цього діла шукає.  А раз йому буде треба, він за цим іде в природу.  А природа його зустрічає, як озброєного чоловіка.  Йому, як чоловікові, відчиняє ворота, і дає вчепитися за це діло.  Він тепер цьому вірить, і надіється на це діло.    

 

102. Не жаліє за труд платити.  Ми раніше цього не мали, що нам в техніці створилося.  Ми на землі для цього сіємо снастю зерно.  Ніколи це не треба.  А чоловік – це не Бог є, а істота, що потребує.  Він не одну землю примушує, щоб вона зерно давала.  Чоловік викопав шахту, йому знадобився в цьому вугілля.  Він для цього всього знайшов у природі руду.  Для цієї руди завод ливарний поставив, і став виробляти залізо для свого в житті озброєння.  Бо без цього всього людині жити важко.    

 

103. У Бога це не народжувалося, і ніколи дорога Бога не народиться. Чоловік обґрунтував, і те він зробив на землі, що було йому не треба.  Хіба Бог для себе будував дім, або для Бога готувалася їжа?  У день по кілька раз цим чоловік зайнявся.  Бог не радів цим.  Якщо тільки він є, або ми його у себе маємо, то він нашого брата не жаліє, як людину, а стьобає природою.  Вона не любить неправду.  Приймати в житті чоловіка. Треба була природа, повітря, вода і земля.

 

104. Що й дало людині в цьому ділі озброїтися. Людина, не як Бог, хотіла в житті хорошої сторони.  Вона людьми знайшлася, ця залежна сторона, якій люди це зробили.  Їм треба буде природа не голого зовсім характеру.  А щоб земля давала плоди не малі, а великі.  Як робиться людиною, щоб красиве і легке, тепле, хороше, важке.  А у Бога цього не було, він цього не потребував.  Він не прийшов на землю вмирати.  Його мета і завдання все.  Бог говорить нам усім.  Треба вчитися, як буде треба жити.       

 

105. У Бога ніякого самозахисту.  А є у нього одна правда.  Треба буде на собі випробувати цю неприємну хворобу.  Бог від цього не відвернувся, взяв і спробував, розвинув це.  Бог не любитель роз'їжджати, не хоче величатися.  У людини не як у Бога.  Кожне свято ходить до церкви.  Там молиться для того, щоб за свої зроблені гріхи Бог людині пробачив.  Це була така структура, все робити фізично в праці, і в цьому гріх добувати.  Ми раніше цього не робили, таких в житті церков не було, і таких молитов не було.  Вчили їх напам'ять.

 

106. Така обставина була між старим і молодим.  Вставали з ліжка рано.  Бралися за умивання обличчя. Та не забували вчитися малі у старих Богу помолитися.  Молоду людину старі люди вчили.  Лягаєш спати – молися.  Їсти треба – теж молися.  У кожної віруючої людини весь кут в іконах забитий від маленької до великої.  Віра була однакова, що у маленького і великого.  Бог був один для всіх.  Але, що найголовніше, в житті ніхто його не бачив ... ні маленький, ні великий, а вірили дуже сильно.

 

107. Старалися в цьому виконувати, але до цього сил не знаходилося.  Якщо по Богу жити, без кінця і краю вчитися треба.  Щоб Бог людину примушував.  Це його задобрювання в цьому.  Бог нікого не примушував, щоб людина трудилася.  У Бога самого теорії немає.  Він так по-своєму знає.  І через це він не живе по нашому історичному.  Навіть не любить у себе церкву.  Ти, багатій, думаєш, коли молишся, у тебе розум розвивається.  Чоловік робить одне й друге.  Він тихо робиться царем.  А приходить у чоловіка, у нього немає ні одного, ні другого. Яким він був, і залишився.

 

108. Для нього воля є рукам, а по землі повзають ноги.  Якщо він хоче робити, він робить у природі.  Він своє діло робить для того, щоб ніколи не бідніти. А думка кожної людини – бути найбагатшою людиною.  Це все зробили самі люди, вони навчилися у предків.  Бог ніколи не заходив у дім, і його не потребував зовсім.  Хіба Богу цікаво чоловіка в житті карати.  А чоловікові коли добре, він вважає: це Бог дав.  А коли його оточує погане, він цю сторону не божою вважає. Хіба Богу не хотів, щоб чоловік багатів.             

 

109. Багатство людського життя приносить людині недобре.  А свідома бідність, яку не відганяє людина, таких людей природа жаліє, і на цій людині розкриває все.  Хіба загартування-тренування є не наука? А люди, вони не хочуть у себе мати.  А ця дорога не людини.  Тривале життя, і протилежне в цьому діло.  Майте на увазі, що Бог не потребує на землі ніякого місця у житті.  Йому не треба ніяка матеріальність.  Він знає життя людини, не пішов по дорозі їх, не повірив часу. А став своїм займатися.

 

110. Його діло одне – не шкідливе робити.  Бог з першого кроку починав.  Він був таким чоловіком, гірше від нього в житті не було.  Він крав, як усі люди.  Не чесним був чоловіком.  Не з якої-небудь інтелігенції, а від шахтаря батька син.  Зате йому не доводилося ніяк зі шляху знімати зброєю людину.  А фізично працював у шахтах, на заводах.  Бога і звідти вигнала капіталістична система.  Цар набрав новобранців, у гвардійці потрапив.  Але цар зі своїм синодом не втримався, його зняли багаті Меліков і Гучков.   

 

111. Керенському Уряду фізіономія Бога не подобалась. Вербували союзники Англія і Франція до себе.  Бог було записався.  А до нього підходить руський солдат, такий же, як і Бог між нами.  У Бога запитує: «Ти де народився?»  Йому він відповів: у Росії.  «А раз ти народився в Росії, – він Богу каже, – зумій у ній померти».  Бог послухався, не дав згоди.  А в солдатський депутатський комітет. Перша рота, його прізвище, полк.  Бог був набраний у комітет.  Але у самого душі, серця, ніякої не було любові.  Старався потрапити на фронт, як усі.

 

112. Або груди в хрестах, або голова Бога буде в кущах.  Був парад Царського Села.  І наш батальйон у запасі був, коли приїхав Керенський.  Приїхав, привітав солдатів перед маршовими ротами на фронт.  Сказав усім депутатам зібратися ближче до нього.  У це саме діло якраз Бог зі своїми силами потрапив.  Бог не політик і не економіст, а простий ображений чоловік.  За що йому доводилося воювати.  За те, що в «21» обіграв усіх гравців у карти.  Поїхав з виграшом на фронт.  Довго ходив по-над фронтом маршовою ротою, поки довелося потрапити в регулярні позиційні солдати.

 

113. Бог потрапив у 12 роту, четвертий взвод.  Два рази на позицію заступав.  І німець оголошував наступ, і росіяни вирішувалися йти в наступ, але ніхто не пішов.  Гвардійські частини знімає з фронту Керенський, жене на Дон проти Каледіна.  Ми йшли в тил, напали на завод спиртний.  Розгромили, і випили своєю частиною спирт.  А потім команду подали стояти на одному місці.  Ми чекали вибори уряду.  Хто який номер мав.  Бог голосував за Україну.  А перш ніж голосувати, приїжджали делегати оратори.

 

114. А Бог спеціально слухав, і виводив цей підсумок, хто і як краще від усіх скаже.  Природа цих людей народила, щоб вони свою ідею хвалили.  Україна собі, кадети собі по халупам збиралися. А більшовики в атмосфері на трибуні біля церкви.  Кажуть, от приїде. У кожного апетит, чекає.  І думає, який же він буде, цей чоловік більшовик.  Думали, що буде чоловік, а виявилася по приїзду жінка. Її побачили, вона їхала на передку артилерійському, на парі коней.

 

115. Коли вона приїхала під трибуну, злізла з передка, і тут же з нами привіталася.  Запитала у нас всіх: «Чого ви тут зібралися?»  Ми відповіли, що війна.  А вона сказала правду: «Вас очікують родини.  Діти, батьки, матері, і брати з сестрами». За це саме люди Кіровоградської області зі своїм нездоров'ям примусили Бога йти по дорозі людської.  А чоловікові пред'явлено режим за порушення закону.  Бога заарештували за зібрані гроші.

 

116. А гроші у людей брати не можна.  Тому зустрілася в'язниця.  Бог не побоявся бути здоровим чоловіком.  Його таку роботу ні один чоловік не робив, і не був таким.  Холодно і погано ніяка особливість не хоче.  Хіба здоровий чоловік погодився з такими висновками.  Природа всіх людей у своєму житті прикрашає.  Бог цим вчинком людей у цьому ділі не радів. А військові начальники його поклали в лікарню для зміни його форми.  Його вчені не визнали чоловіком.

 

117. А зараз вони підробили, не погодилися з силами.  Взяли Бога, зняли волосся, поголили Бога, постригли.  У психіатрії потримали 35 діб, і в народний суд.  Не як Бога стали судити, а хотіли вбити Бога, як цигана барона. Так і Богу створили умови, одягли його під режимом, і замкнули, як людину, у в'язницю.  Бог у в'язниці ніколи не сидів, він ходив по землі.  Своїм вчинком по-своєму все робив.  Хворого, забутого нами примушував, щоб він жив, не мучився в хворобі, жив вільно в природі.

 

118. А раз Бог це в житті робив, він у людях заробив.  Людина теоретично вчиться.  Їй для управління треба вчитися грамоті, щоб знати.  Читати те, що написано.  І також математика треба рахувати в природі прибуток.  Бути людиною, що знає в усіх відношеннях.  Бог теж хотів вчитися, але йому не дозволили вчитися.  А сказали: можна буде вчитися в природі, працювати і вчитися.  І можна вчитися і працювати.  Не в школі, як навчаються всі.  Бог навчався в природі не на що-небудь даремно.  Його примусила свідомість, треба буде Богу загартовуватися.

 

119. Бути в природі не таким, як є в житті людина. Богу не сподобалося життя людини залежної.  Хто один час живе, повоює з нею, побореться.  А потім падає від старості, у слабкості вмирає.  Богу ця картина не до душі.  Він пішов узнати смерть.  А те життя, яке обґрунтував собі чоловік, Бог від цього взяв і пішов, огородився для цього умінням.  Для цього діла загартувався, щоб не хворіти і не застуджуватися.  Ось чого Бог у природі добився. Завоював у природі сили небувалого чоловіка, нового небувалого чоловіка.

 

120. У своєму житті у природі людина ховається в цьому.  А Бог прямо пішов.  Йому не треба буде порося.  У Бога народилися сили без цього всього обходитися. У в'язниці Бог ніколи не був.  Не було, за що судити.  А зараз люди зосередилися, пішли вони проти Бога. Не повірили Богу, що він є. У такому вигляді є і був.  Коли його забирали, він був у своїй формі, в одних своїх трусах.  За це його не карали. Причепилися до грошей.  А раз у Бога знайшли гроші, де ти їх узяв?

 

121. За законом усієї діяльності, украв у наших людей.  До Бога за це прив'язалися, щоб його засудити.  Бог у цьому ділі не злякався.  Він знав, що за нього природа.  А люди в природі ніщо, взяли Бога посадили, як чоловіка, що не знає, в психіатричний приймач Знам'янка.  А самі стали шукати сліди Бога, що він за чоловік. Їм відповіла Казанська лікарня: Іванов Порфирій Корнійович страждає, психічно хворий. Адміністрація народу, прокурор області та комісар міліції у Бога запитали, що він хотів від них.

 

122. Бог нічого не хотів від них, крім одного – впізнання. А прокурор тут як тут сказав йому в очі: посадити у в'язницю Бога, і поголити, і обстригти.  Хіба Бог не заслужив від свого тіла право на своїй голові носити волосся, або за обрядом у бороді бути.  Він же не чоловік даний, а природний.  Його тіло любить природу не так, як усі її не люблять. Люди по-своєму живуть, і вони роблять те, що шкідливо. Хороше і тепле люблять. А від холодного і поганого зав'язують очі, відходять, їм не подобається північ.         

 

123. А на півночі не на півдні.  Бог від цього діла не йшов.  Одяг свій не одягаю, жив у природі сам.  Для нього не треба їжа або житловий дім.  Бог без цього всього живе.  Він дружбу уклав з повітрям, водою і землею – що його в житті породило.  І в цьому ділі Бог живе, не вчиться так по-людському.  У Бога аудиторії немає. У нього велика мати природа, вона є всьому діло. Мати, вона народила Бога, хоче йому дати його дорогу.  Не воювати з природою.

 

124. А у Бога, без нього ні до порогу.  Він у лікарні лежить.  Хто йому вірить, як Богу, ніколи від його вчення не буде боліти в житті ніяким захворюванням.  У Бога не ліки допомагає, а сама мати природа, яка має силу свою, і волю у всьому.  Я чоловік даного часу, заслужив у природі бути вічним чоловіком.  Хворіти, не хворію, ніякої потреби не маю. А природа обдарувала Богом бути між людьми.  Вчуся у неї, хвалюся перед світом. 125. Правду хочу сказати про самозбереження клітини. Моє серце, говорить Бог, молоде, здорове, загартоване 25-річної людини.  Я не боюся ворога.

 

1968 рік 16 лютого. Іванов

 

:6802.16 Тематичний покажчик

:Запрошує на Оріони    45

:Коли був на сонці   49,60

:Чорна діра    49

:Я спустився від сонця

:Побудувати на землі рай   61,61

:Бог живий Учитель   73,83-125 

:Церква    107

:Природа мати Бога    123

:Здоров'я за вченням Бога 124  

 

Матір

 

1. Я, говорить давно вже багатонаціональна мати, яку народили ми в природі. Теж її назвали матір'ю за те, що вона не боялась в природі нам народити для нашої землі, щоб він задався великої мети. І зважився своїми кроками прийти до того місця, де наша рідна для всіх і любима мати жила. І ростила своїх діток так, як їм хотілося в цьому всьому жити не за яким-небудь звичаєм, а по-предковому. І в минулих літах, коли цій матері не доводилося в житті своєму хвалитися, бо тоді ця наша мати була мало залежна від природи. Вона оточувала себе для дітей в нестатку і в незнанні. Немає, з чого робити.

 

2. А на немає, так кажуть наші предки. Ми дочекалися свого точного в природі часу, приготувалися до нього за кілька років, ми навчилися в розвиненій усій історії. Ми, люди, стали називати свою рідну для життя матір. Вона це зробила, і сама в природі навчилася, як треба чоловіка ростити, щоб він жив між нами, такими людьми, творцями цього діла. Ми по природі для цього ступили по нашій землі по нашій дорозі, на якій з нами зустрілася початкова з першими класами школа. Вона у себе стала мати магніт, і стала туди поодинці дітей тягнути. Вона у себе стала мати для цього вчителя своїх освічених слів. Вона хотіла, щоб наші люди змогли робитися з людей, що не знають.

 

3. Поруч відразу недалеко стояла на високому місці вежа церква, в яку приїжджали навіть з інших хуторів помолитися Богу. І про це не забували, щоб чого-небудь купити для себе. Люди хотіли це діло до служби обробити. До цієї людини зайшли в крамницю. Видно за всім прикладом і обрядом, без Божого явлення сюди не потрапила така на прилавках мануфактура штуками. Вона нам здалася одна від одної краще. І в цю секунду дзвін задзвонив. А цей чоловік був пристойної особистості мужик, ходив у бороді, на голові шапка. Він її відразу зняв, і став хрестити сам себе. Ми не чули, що він говорив тоді. А нам говорить. Мені не треба багато в цьому ділі мати. А треба мені копієчка на копієчку. А нам за свою роботу, яку ми робили на землі, ніхто ніяк не давав.

 

4. А навпаки, підходив під ворота, знімав шапку, і заради Христа Бога нашого він просив. Ми бачили, як цей торгаш хрестився. Він був віруючий чоловік, як і ми. Тільки у нас різна була мати. Ми народилися не для цього зовсім, нас зустріла наша рідна мати, яка в той час цього шматка не потребувала. У неї тоді були руки золоті, а розум дорогий. З фізичної праці робилося полотно, чим наша мати себе огороджувала. І всіх нас одягала і годувала досита. А потім клала в ліжко, заколисувала. Ми з вами це життя на землі зустріли, і поділилися між собою пополам. Одну чекали сильно, другу гнали. Особливо для нас був час нашої теплої вести, що красується в квітах. Не одні ми їй радіємо на ось цьому місці, де ми жили, і нас мати   плодила.

 

5. Не одні ми були раді цьому ділу. Сама природа бушувала водою з білого морозного снігу. З'явилася на землі в кожному яру швидка каламутна вода.  Вона мила поля для іншої будь-якої рослини, у чому ми навчилися доглядати, як за землею. Вона у нас джерело, ми в ній добуваємо сировину.  Ми знайшли будматеріал.  Нам дуже багато допомогла природа, повітря, вода і земля.  На чому ми стали відбудовувати індивідуальні свої власницькі будинки з усіма життєвими вигодами. Ми маємо в цьому ділі вогонь. Ми в ці умови з природи тягнемо живе, і робимо це все мертве і смачне. Ми за нюхом хочемо проковтнути, а за фасоном красиво одягнутися. Нас усіх мати так навчила, але не підказала нам, таким пташенятам, що обростають пір'ям, що в природі є більші нас птиці.

 

6. І вони нас ловлять, роздирають до крові, м'ясо пожирають. А те, що нас зберігало, залишають для інших будь-яких цілей. Як і ми на це діло народжені матір'ю, і по своєму розуму збагачені.  За рахунок цього багатства ми пожили, та поласували в цьому всьому. Але природа нас за це все, що ми зробили, взяла та вбила за наші заслуги.  Ми по землі не ходили так це просто.  Пішов в природу, і нічого не приніс. Такі мисливці нам не треба. Мати нас народила для життя. Але от вона не виховала чоловіка, щоб жити. А взяла, пхнула з порога. Йому про це не сказала, що ти, моє дитя, народилося для цього діла, не доробиш, у ньому помреш.  Мати своє дитя послала в природу для того, щоб він робив те, у чому і помилився. А потім взяв і помер.

 

7. Жодна мати цього не хотіла. Вона хотіла, щоб її дитя не жило так, як це треба, а красувалося цим. Хіба мати не хотіла від своїх рідних дітей, щоб вони жили та хвалилися своїм добром перед кимось. А тоді мати нам розповідає, як ми невидимому Богу вірили і кланялися перед ним. Зі свого наявного багатства виділяли, і робили жертвопринесення. Тобто були такі часи, вбивали тварину, насипали мішок зерна.  Багаття дров розпалювали, клали на вогонь, і спалювали дотла.  Живе живим було, а зерно іншим.  За це брати не поладили, один іншого вбив. Цього в житті не хотіла мати бачити на білому світі.  Але вона це зробила сама, показала слід, і пхнула їх: ідіть і добувайте собі прожиток. Тобто працюйте, і придбавайте собі те, що треба.                 

 

8. Ми і пурхнули, хто куди, і де, і як.  Ми з вами зробилися в природі залежні через малопотужну свою рідну матір.  Вона своїми силами виходила в животі.  Проносила дев'ять місяців, берегла, і пустила в життя в природу.  Вона його, як чоловіка, поставила на ноги за допомогою штучного.  Мати одягла в сорочку, і нагодувала досита, а в колиску спати поклала.  Днем його годує, його напуває, і одягає до краси.  А потім приходить до того, щоб уночі спати.  Мені така воля у всьому була.  Це ввела наша рідна мати, якій довелося у мене вчитися, мої на мені розвинені якості.  Вони зустрічалися і з самою матір'ю.  Вона зустрілася з водою, яка промила їй дорогу для того, щоб по ній іти ногами, а мотати руками.  Дивитися очима, вухами чути, для чого буде треба тіло.      

 

9. Воно у матері було живе енергійне, як у всіх людей.  Мати теж у природі залежна.  Їй потрібно на голову хустку, їй треба на ноги черевики. І на все тіло сорочка, плаття, спідниця, кофта, пальто або шуба з шаллю.  Вона в цьому себе показує руською матір'ю. Вона свої навички по всій нашій матінці землі.  Показала білий світ, могутнє діло своє, і на півдні таке, і на півночі таке ж саме, і на сході з заходом, щоб у людях мала мати свою різницю.  Як ми пускали на це свої людські пошуки.  Ми по природі шукаємо своє хороше і тепле життя.  У цьому всьому що ми дорогою робили. Ми не зустрічалися з тим, що буде треба. А людині, тобто дитині, кожна мати зі своїм серцем, з душею своєю хотіла, щоб дитя її отримало сили, і продовжувало життя.  А умови природні не дали йому сваволити.  Взяли і вкоротили його надумане життя.      

 

10. Мати в природі не знайшла, і не навчила людину своїм бажанням любити всі чотири сторони, за які доводилося матері.  Хіба не шкода розлучатися чоловікові, що народився від матері.  Він не навчився, і не знає в житті своєму, як буде треба, щоб залишитися в живих наших людях матері.  Моє велике є в природі бажання.  Як матері хочеться сильно жити без усякої смерті.  Ми з вами не народжували таку матір, і не бачили її такий учинок, в якому б треба опинитися в цьому ділі всім. Ми хвалимося, що у нас мати – наше одне щастя в цьому.  Любов її, як ніколи введене в природу життя, виходить і в селі з хутором, і в самому центрі в містах.  Наша близька рідна мати не має своїх властивих сил, які знаходяться в природі в кожній людині.  Безсила мати в цьому збереженні. А дорога була споконвіку.

 

11. Вона і буде між матір'ю тієї, яка візьме це діло. І народить для себе дитя, яке буде виховувати не по-старому, а по-новому історичному, не по-залежному, а по-незалежному. Як це ми, всі матері, не робили над своїми людьми, тобто над своїм дитям. Їй не треба наше, не треба передчасне явище. Дитина в животі, а їй пошили одяг, придбали їжу. А будинок з вигодами стали мати. Ми так робили над своїми вмілими ділами. Кожна мати і кожне дитя вчилося у своїх рідних. Не треба було з розвитку людської сили з першого дня одягатися, і не треба людині їсти. А треба буде матері відкрити людям усім нову в природі дорогу, яка має зробити чоловіка незалежного. А цю дорогу треба підхопити всім нашим молодим дітям. Вони цього не знають, їх мати готує зі своїм здоров'ям на фронт у бій з природою.

 

12. Чоловік досяг свого віку, і в руки взяв зброю, і став стріляти по ній. Став у ціль свою попадати, і тварину знімав з життя. Шкіру обробляв на одяг, а м'ясо поїдав, у цьому всьому чоловік робився психічно ненормальним. Він ішов у незнання. Його природа робила чоловіком справжнім. Йому за віком треба б вчитися, набиратися знання. А в природі цього, що хочеш, ніколи в житті своєму не отримаєш. Вона була мати перед усіма, чому можна без усякого вчителя навчитися. Тільки матері наставляння. Вона не одного такого молодця любила. І хотіла, щоб її дитя в такому вбранні зберігалося. Мати хотіла і посилала для того, щоб її улюблений син за її указкою робив.

 

13. А в природі всьому діло були близькі люди, вони на землі будували свою неправильну дорогу. Старалися її так само, як і до цього люди жили зі своїми матерями, які нас, таких бідних, народжували. І хотіли, щоб діти їх, як матір свою, завжди слухалися, якщо треба буде в природі жити. Мати моя любима, вона мене, як дитя рідне, хотіла у себе виховати. Але, найголовніше, це в природі є всьому ділу з усіх таких діл. Це був перед нами всіма, хто в цьому місці жив. Хоч один раз в році це був день, призначений кимсь, його нам у житті своєму прислала наша велика природа. Кого з нас усіх обставини примусили. Ми діти у матері різного характеру. Між усіма був один видатний. Начебто ми повинні жити, яким він до нас прийде.

 

15. Всі ми, як один чоловік, індивідуально направили свою в цьому ділі думку. Вона нас переконала так, як ми хотіли зустрітися з небувалим життям. Ми йому вірили. Як тільки хотіли, те ми в природі робили. Треба було одягатися. Мати наша хотіла і робила те, що у неї було. Вона не хотіла, щоб її діти себе вели гірше від усіх. Мати щодо цього не була багата матеріальністю. У неї були фізичні руки на цьому місці у труді створювати. А труд – це для кожного нашого чоловіка в його житті залежна неприємність, важка сторона. У природі людині треба робити. Для цього люди на своїх народжених місцях трудяться, і хочуть трудитися не важко, а легко. Як це робить між нами всіма мати.

 

16. Вона дітей учить, і хоче дочекатися одного доброго у ділі. Ми доросли до свого віку, треба йти в школу. А в школі чужий дядько на роботі. Він для цього вчився, щоб допомогти матері навчити її дитя, як буде треба не по-практичному жити. Треба по-теоретичному, щоб людина знала, як буде треба писати, читати, і врахувати арифметику. До цього всього, що ми робимо, цю всю нашу роботу треба знати і робити, за це зроблене отримувати. Ми за хороше, зроблене нами, платимо добре. А погане женемо з колії. За цим хорошим у природі між нами, усіма людьми, велика гонитва це зробити, і це отримати. Ми цю систему ввели між нами такими, хто по-своєму по-практичному не хотів продовжувати, і не став погане і холодне сприймати.

 

17. Мати своє дитя в люди не послала, як не треба в школу. Йому зробили фасонний у формі одяг, у сумку поклали шматок хліба. Сама мати це хотіла, посилала, примушувала. Вона була щодо цього хвора. Мати своє дитя не знала, куди вона його посилала. А дитині треба щоранку встати, і в цьому ділі треба дитині збиратися, готуватися до зустрічі із зовсім чужим чоловіком. Учитель не вчився бути щодо цього хворим чоловіком. Він кожному учневі не вболівальник. А його діло одне, лише б тільки були в класі учні. Як вони навчаються, або люблять вони це діло – це не їхнє діло. Учень вранці йде з небажанням, а перед вечором від школи він біжить швидше додому.

 

18. А додому треба обов'язково до матері. Вона запитує у свого рідного дитя про школу та про урок. Вона – людина хвора. Радий би вчитися за своїм бажанням так, як це треба, і він думає про це. Якби не було такого командування, я б не був такий, як мене зробила мати та інші люди, які з мене хотіли зробити якогось діяча. Ми з вами для цього учимося, хочемо хвалитися перед усіма людьми. Я не без грамоти. А раз я навчився писати, найголовніше, читати, розбиратися з законами, і рахувати математично. Це моє перед усіма є вміння. Ми з вами цим огородилися. У випадку чого-небудь, нам, таким ученим людям. Один час ми вчилися, і те ми стали робити. Це говорить один з усіх ватажків, кому всі люди вірили, як путівнику.

 

19. Якби про це діло чоловік сам не думав, і не хотів у цьому ділі бути, хто б ним був задоволений, або хто б хотів на це місце ставати. У чоловіка є якісь у цьому сили. Хіба чия-небудь мати дала свою згоду своє рідне дитя любити, якби він не хотів цією дорогою йти. Ми добре знаємо про те, всі люди нікому не хочуть підкорятися, це на них є живий факт. Якщо розібратися добре, у природі ми кожному дню кланяємося за його прихід. Наше діло одне – ми в житті своєму любимо природу однобоко. Хорошу смачну їжу намагаємося поїдати, а от погану не беремо. Також і погода перед нами розвивається на нашому місці. Усі свої сили зосереджує в цій області. Хіба ми коли-небудь без праці залишалися.                   

 

20. Готував для себе особисто для цього дня обід, вже для нашого чоловіка є фізична праця. З нічого не зробиш в грубці вогонь. Треба буде зварити з чогось непогану їжу. До цього приготувати те, що треба. Вогонь підкладати. Мати вже на це майстриня. Картоплю чистити вміє, води нал’є в чавун, посолить. Чекає, поки закипить. Зварить, дасть йому охолонути. Запросить на це діло заслужених людей. Вони цього добра розпорядники. Круглий рік одне – працювали, не сиділи на одному місці. Їхня мати в цьому вчила, не давала спокою про це думати. Всіх розставила на свої місця. І те вони робили в своєму житті, яке було потрібно для цього діла. Мати є мати у всіх справах.    

 

21. Вона всіх до одного знає, які дні для кого приходили, і що в них треба було зробити. Ми слухали, як нашу рідну матір. Вона наша законниця, влаштує на нас будь-яке в усіх відношеннях діло. Сказала нам вона свої слова. Ми про це добре знали, що це є закон. Ми як один її слухалися. З усіх боків у купу свого дому волокли. Вважали самі себе, обов'язково потрібно для всіх нас розпорядок. У неї під руками не один гострий ніж, з яким вона не боїться залишатися в цьому домі. І вона все своє життя пропрацювала на нас, таких дітей, які знали свою матір. Вона їх народила, і ними за їхнім віком і за розумом розпоряджається.

 

22. Усім їм знаходить роботу. Вона потрібна нам, і ми їй для цього робимо, щоб наша рідна мати не бідна була. Своїм у природі розумом слідкувала за сонечком, а яким воно приходило до нас сьогодні. З природою кожен раз говорила. Не хотіла вона відступати від свого енергійного труда на нашому фронті. Всі люди творці свого рідного села, яким людина, як місцем своїм, розпоряджається. Завжди говорила, називала його своїм. Весь рік у нього камінець та ямочку риє. Споруджує свій двір, в якому мати господиня береже його, як око. Вона не хоче, щоб ми ходили у неї напівроздягнені, для чого вона живе з нами. Вона ж мати, хоче мене зробити чоловіком, щоб люди про його вчинок не сказали погане.     

 

23. Мати своїй дитині рідна вона мати, сказала про цього молодця, про такого красеня, на якого всі наші люди в нашій місцевості дивляться. І говорять про його здібність, яка вона у нього сильна, що не перерита навпіл. Він вже зі своїм розумом лазить вгору. Йому не хочеться, щоб хто-небудь ним розпоряджався. У нього всі навички ведуть до того, щоб не бідніти, а багатіти. Що я за такий у житті господар є, щоб інші люди біля мене, такої людини, пройшли повз і не привіталися. Це не я буду в цьому ділі робити. Я є на цьому місці, всіма людьми вважався за мою здібність, вона мені дана. Мати мене вчила, щоб я не був таким чоловіком, котрого матір за своє діло не любила. Матір рідна хоче, щоб її дитя від усіх краще і багатше жило.  

 

24. Вона бачила по ньому, і ніколи йому ні в чому не відмовляла. Він був сильний у цьому все робити для своєї рідної матері. Вона лягала, вона і вставала, але про свою сім'ю не забувала. Старалася по шматочку прибавити, щоб ми всі до одного хлопця, всі дівчата на собі носили волосся, як волосся. Щоб інші люди не сказали на нашу матір, що вона не господиня. Вона, як природа, вміла не з одними нами розмовляти. У неї є свої здібності про себе сказати. Я є своїм дітям мати і годувальниця, хранителька в усьому. Треба буде нам що-небудь у господарстві через труд свій прибавити – ми за це діло повинні взятися і зробити. Що-що, але пара волів повинна на цей рік прибавитися, щоб ми з вами нікому не кланялися.  

 

25. У нас до цього дві пари волів у дворі зберігалося. Ми неповноцінні господарі. Орати землю самі не зуміли, а прибавляли сусіда. Це була не наша мати. У нас, як любителів, невідривно повинно прибавлятися в усіх відношеннях наше господарство. На що я маю ім'я матір. У мене одне своє щастя – це діти мої, я ними командую. Вони мене слухають, як рідну матір. Не тягнуть на роги, у купу гребуть. Це найкраще в житті. Наша така дорога, якою ми, всі люди, йдемо, і своє господарство відновлюємо. Говоримо всім нам: це господарство наше. Ми його спорудили. У нас є коні як коні, не поступляться будь-якому звірові. А воли, не одна пара, а всіх три. Корів ми тримаємо для приплоду, щоб наше багатство не йшло, а прибавлялося. Ми в цьому ділі майстри.

 

26. Вона пряха і ткаля, своєю рукою лівої робила полотнину. Радувала цим усіх нас: хлопців і дівчат. Вона їм сама шила одяг. Але не була на чобіт мати. А на одяг вона між нами була мати.  Хоч у полотняному вбранні ходили, але не були роздягнені. Коноплю самі ми в цьому ростили, за чим дивилася наша мати. Вона її вчасно прибирала, ставила, щоб висохли вони. А у воду сама клала, під м'ялку готувала, м'яла, готувала прядиво. На гребінь чесала, у мочку створювала. Ну життя було моєї матері, яка не жаліла сама себе. Через кожен рік вона народжувала для своєї сім’ї людину. Ніхто з усіх їй не допомагав їх виростити. Вона сама цього хотіла, і на ноги свої їх усіх ставила.

 

27. Мати всім своїм дітям давала ім'я. Від самого роду мати моя ніколи цього не думала, що у неї, такої матері, народиться син. Йому дадуть ім'я, по-народному його назвуть Паршек. Він народився не як усі, таким, якого зустріла бурхлива природа. Тут і мати не була винувата за прихід цього героя в житті. Його зустріло повітря, вода і земля. Це найближчі рідні друзі товариші. Мати народжувала його не по-батьківськи, щоб цей герой у житті жив бідно, у нестатку, у залежній стороні, яка вела нас усіх. Як хотіла, так і вчинила з його здоров'ям. Герою довелося у своїй красі милуватися. Його люди спочатку намітили бути геройським ім'ям.

 

28. Вся природа заридала відносно зовсім іншої дороги. Вона ним починалася, і стала ним робитися для всіх у житті. Це мати, вона пустила чоловіка по землі шукати те, що треба. Він знайшов життя у фізичному труді. А він йому, як чоловікові живому, завадив. У цьому всьому помилився. Треба б свою матір, яка у свій час взяла і одягла на такого хлопця жіночу розірвану кофту і жіночі туфлі. Та наклала хліба на весь тиждень. Важко було в дорозі в такому вбранні жити. Та по такій дорозі молодому чоловікові ходити. Хоч і совісно, але зате було бідно. У цьому велика нужда такому чоловікові, який зглянувся над цим героєм, над таким вчинком. Ми таких явищ дитячих не бачили.

 

29. Треба було дочекатися до того, що герой у своїй родині не треба. Вже можна такій матері пхати, як це робиться усіма нашими матерями. Вони жаліють, вони виходжують, здоров'я вводиться, на ноги ставлять. Герой почав чужих людей своїм умінням, але скоро в цьому губився. Його карали за його не діло в цьому. Він би не пішов, і не став робити. У нього в матері оточувало багато дитинства. А тоді, коли нічого в житті в природі взяти, що можна робити. А збоку живе чоловік, що має в цьому. Руки героя коли порушували, люди імущі не знали, але догадувалися. А щоб напасти і героя покарати, мало таких людей народжувалося. А більше від усіх була адміністративна особа. З самого початку про мою витівку, яку герой між людьми робив. Начебто цього діла нічого не зміг знати.

 

30. Герой у хвилі знаходиться, навіть мати в цьому не допоможе. У труді такому, як себе примусив з малих років, герой оточував себе. Йому, хоч і невільно, доводилося разом зі своїми людьми. Вони не хотіли, щоб був ображений ними. А він їздовим водив коней, за що отримував у день зарплату 65 копійок. А рубль платили на скирті, треба вилами кидати на скирті. Героя в цьому зробили справжнім робітником. Так робити довго не доводилося. Скоро цю роботу змінили на підприємця, на шахту. З сільського управління – в шахтаря. А мати такі якості не хотіла, щоб я це робив. Я по просьбі і хороше діло. Брат Іван запросив на завод шнедерітний амонал, будівля бігунків, де доводилося бути старшим апаратником. Ланкою керував, робив те, від цього було добре. Ніде, як тільки тут.             

 

31. Мати цього хотіла, і раділа, що її дитя таке у неї небувале зроблене. Але біда всіх людей, з людьми була війна, та ще яка вбивча вона зроблена. Мати свою національність захищає. Один з одним за землю свою билися, воювали, і вбивали для цього діла. А героя народила для цього, щоб залежність, самі капіталісти не дали життя герою. Він був у природі ображений усіма особливостями. За свою любиму дівчинку закон посадив, і тримав в умовах кордигардії. Врятувала в цьому ділі тітка Степанида, рідна сестра матері. Як герой хотів у цьому ділі воювати, всі рідні сили направив бути героєм. На фронті герой отримає в заслугах одне продумане діло. Що завойовував? Да нічого. Тільки треба когось убити, самого себе захистити й іншого.

 

32. А себе куди дінеш, якщо куля летить в той бік, де розташувався ворог. Ми, всі люди залежні, примусили самі себе в природі вбивати. Ми цьому навчилися. Нас брала царська влада. Мати рідна проводжала не для того, щоб вбивати. Вона його вчила, як буде треба з божою молитвою, щоб не вбитим залишитися. Мати в цьому ділі не вигравала, а програвала. Війну природа між людьми ввела за їхнє хороше й тепле, щоб вони знали, за що воюють. Вони не зрозуміють, що природа так даром нам ніколи не давала плоди. Хто це діло у себе розвинув, якщо не людина. Він сам примусив цього працювати, робити в природі своє діло, котре робилося на нашій землі, що було треба для них або для нас. 

 

33. Жили ми в одному селі в одній місцевості, у нас була мати рідна. Вона ніколи не говорила, щоб її саме знали всі, про її розповідь. У нас вона така годувальниця. Вона добре в своєму селі не знає своїх односельців. Знає своє таке велике село, йому дали ім'я Оріхівка, через розвинену на цьому місці минулу історію. Воно нами, усіма цими людьми, населене. Мати наша про це діло нітрохи не знає. Це були у нас не померлі старі люди, на себе брали дуже багато, нібито вони про цю місцевість пам'ятають, про дрімучі ліси, та про великі дуби. Ми від своєї матері не чули. Вона тільки народжувала чоловіка. У неї, як матері, запитай: як це вийшло, що ти, така наша молода мати, на білий світ народила?

 

34. А розповідати ти про це любителька? У нас цього мати не розповідала. Її діло одне було між нами, такими дрібними її дітьми. Вона б рада про це сказати, але вона була неграмотна. А свою покладену денну роботу з ранку кожен раз. Вона практична була за характером. Рідко були такі між нами і близькими сусідами, не любителька з іншими розмовляти. А от бабуся наша Олександра Іванівна вже зовсім не така людина. Без усякого світла, вона сама нічого не бачить, а по-над віконцем при Місяцю, що світить, нас збирає, як курчат. Яким-небудь страхом нас оточить. Завжди вона любила тишу, щоб її, як оповідачку, діти присутні слухали.

 

35. Цього вона сама хотіла, щоб розповідь залишився, як живий факт. Вона політики ніякої не знала. Їй це тоді зовсім не доходило. А дні вона по порядку рахувала, і на арену у себе чекала. Як усі, шо живуть, робили. Увечері скоро не заснеш. А з баю, або які-небудь казки про це, якщо в цьому знаєш саме положення. Особливо старій такій особі. Вона старша від усіх нас, за що ми її любили, і намагалися в купці її слухати. Вона, бувало, стане на своєму такому місці. Вона цим не заважає нікому. А от як таку ми добре знаємо про неї мало. Любила вона, бідна, теж трудитися. У себе народила два сини, і ті були різного характеру. Вона ними теж хвалилася, як мати, вже дорослі. Ми у них піднімалися на ноги, і намагалися про все знати.

 

36. Особливо вона про той час згадувала. А нам здавалося, це ось правда. По- релігійному почне говорити про нас, які ми в цьому ділі грішні люди. А теж такі ж самі грішники в історії будемо. Нам про це нагадує старенька любителька мати. Ми, як діти однієї матері, сидимо, а біля нас сидять іншої матері такі ж діти, як ми. Вона торкнеться, бувало, як і всі, хто живе на білому світі на нашій землі. Добре знають, що Бог є, про нього мова завжди не кидається, говорили, говорять. Як же не будеш слухати, якщо нам про це наша по батькові бабуся. Вона нас, як своїх виведених курчат. Це, щоб ми її слухалися. Вона не переставала говорити: внучки, внучки і внучки. Хіба це я не ласкавість є. Вона, як хороша немолода курка по двору ходить з курчатами, їй, як бабусі рідний. Для всіх вона хоче, щоб її люди, тобто наша рідна мати була такою матір'ю, як вона мати.

 

37. Народила двох синів, та одну дочку Пелагею, улаштувала як ніколи. А сама через це постаріла. Це наша така між нами система. Якщо ми, як старі люди, та до того ми сильно віруючі в Бога у його діло. Ми дуже багато прожили та творили на цьому місці, де ми жили. Бувало, далеко не ходиш за ягодами, вони родилися ось тут поруч. Кажуть про Чувілкін бугор, або про Калмик. Як ледве що-небудь таке, сонце за гору сяде. А ми стараємося всі гуртом у дім або хату свою поспішаємо, біжимо, неначе нас з вами якась пристрасть гонить. Ми звикли дотемна як ніколи бігати, особливо в сухий і теплий час. А вовки на Чівілкіному бугрі в печери збиралися, і давали знати про себе, що вони можуть прийти, і потурбувати дітей. Така у бабусі думка проходила, між нами її розповідь, вона цим страшила нас.                             

 

38. А коли ми зробилися дорослими, не такими, як були, сиділи всі в ... А матір наша не оповідачка для нас, вона нам показувала свою селянську в селі роботу, яка майже в кожному дворі робилася. Це діло матері. Для неї день – це треба потрудитися та зробити для всієї своєї сім’ї. А їх треба нагодувати, треба напоїти. Як доводилося нашій матері не забути про кожного, сорочку або штани дати своїй дитині. На це вона була, наша любима мати. Особливо переді мною вона себе матір'ю будувала, і пишалася перед усіма тим, що її дитя ніколи не скаже проти. Каже йому, щоб він ішов у степ. А там росте наша посіяна по оранці пшениця. Вона тупо себе показує, росте повільно. А сміття їй не дає простору, треба було осот або молочай видалити. А його сила-силенна, всього не зробиш, якесь залишиться.

 

39. Для корму худобі вже незручно. Ми цього уникаємо. Це є така місцевість молочайна. Або татарин наш чоловік без хреста нічого не робить, у нього не так виходить. Візьміть курця, він для цього діла палить. Ми цього у своїй родині не мали. У нас вважався скромний порядок, те, що було потрібно в природі людині. Для цього ми на цьому місці поселилися. Нас для цього діла поселила. Ми з вами для цього природу поділили. Одна сторона виявилася прибуткова, інша збиткова. Хочеться не одній нашій матері бути між нами, такими людьми, як ми у великому нестатку зростали, не хлібороби і не робітники. Ганялися за природою довго і важко. Треба свою власну землю обробити.

 

40. А ми її тільки мали, на жереб завжди щорічно отримували. А щоб обробити, отримати від неї прибуток, у нас сил не вистачало. А мати наша не любила, щоб залишатися бідно. Її батько до цього не вчив. Казав, як доньці: «Іди і придбавай. А якщо не зумієш цього зробити, то краще не берися, і не ставай матір'ю». У нашому селі багато таких матерів. Але біда одна нас оточила, не той час для нас підскочив. Ми не звикли цього в природі робити. А от іншій людині це все робиться, як на долоні. Ти йдеш у такий жаркий час, а він буває, хоч і рідко. Але хочеться обов'язково води попити після такого солодкого смачного сніданку. Наша мати без цього не залишається, а примушує, щоб ми до цього діла готувалися. Мати, хоч і темна в цьому ділі особа, але нікому цього права не давала, не дозволялося робити.

 

41. Як ледве що-небудь таке, вже зав'язалося між собою. Сусід з сусідкою лаялися як ніколи. Ви думаєте, це зробили самі люди. Без усякої природи таке діло не обійшлося. Людина зібралася з силами цей рік багатіти, навіть належні святкові дні. Мало цього проходить часу. Наступає від цієї дороги, якою ми йшли. І думали, щоб ця довга дорога в житті своєму допомогла. Ми всі, що зібралися, і туди б потрапили, де ніколи не бували. Наше з вами це місце, де нас народила природа. Вона про наше все, з вами зустрілося минуле. А раз у нас в нашому домі був подарунок, слухали про те, щоб людина знала, і наважувалася зробити. Ми слухали розповідь нашої бабусі про такий час, що йде, він обов'язково буде. Це наш цар, а на нього накинувся чужий цар.      

 

42. Та до того народжувалися люди такі, як у нас були між матір'ю і бабусею люди зовсім чужі, зведені через рідного батька і матір. Вони б могли не сходитися і не любити себе. Все це наробила природа. До цього вони один одного не знали, і не змогли говорити про це. А все залежить від порядку наших батьків. Батько Корнія Іван Тимофійович примусив Григорія, батька матері, погодитися з тим, що робилося в житті, недолюблювали. А бабуся наша, вона рідна через батька, у неї така апатія. Що можна зробити, якщо роки такі. За що не візьмись робити в домі, все для матері не так. А батько бачить таку неправду. Забути, ніяк не може забути. Таке діло відбувається в природі. Через це не в одних нас таких одружуватися треба, будь-якому чоловікові в житті. Таке між нами побудоване діло.

 

43. Чоловік не знав, і не бачив цього чоловіка. А зараз разом створюють двоє свою сім'ю. У них така зародилася любов через це, як голуб голубку обробляє. Це ж птах, а не людина, зовсім не така структура життя. Рук своїх не має, а більше від усього носиком фиркає. Мати наша або наш батько, як і всі в цьому люди, живуть і трудяться так, як належить у житті. Якщо треба що-небудь такого зробити, вони спочатку домовляться. У них під руками, як майстерність, горить земля, та ще яка. Ми спочатку не знали, що це таке є цій місцевості ґрунт. А коли чоловік про це діло знав, він до нього давно готувався. Все це роблять самі люди, у них це зароджене у предків своїх.

 

44. Пішло по природі таке на білому світі. Тільки не те стане в житті робитися після такого холодного і морозного в зими дня. Ми не один день так зустрічали, особливо тоді, коли на нас висить зшитий одяг. Він так даремно не дістався. Все це провів час у нас, таких людей. Мати і батько люблять, і ведуть своє життя по-предковому. На дворі стоїть зима, дує жорсткий вітер. Бути людині там весь час не можна. А треба хату топити, щоб було в ній тепло. А в такому теплі не одну їжу готуєш за смаком. Ти за кілька днів це приготував. У тебе такі руки, за що ти тільки не візьмешся. Треба дорогу зробити в такому глибокому снігу. Ходити адже треба по ній назад і вперед кілька раз. А в хаті тримаємо для цього діла тепло.            

 

45. Ми з вами для цього сходилися, щоб у нас не одних така сім'я сколотилася. Аби тільки природа пішла на поступки, стала свої дні змінювати, і робити їх з зимових у літні. Таке діло робиться не нами самими через ось цей вчинок. Ми разом двоє. Якщо нам тільки потрібно приготуватися до цього нашого дня. Ми добре про нього знаємо, коли в ньому знижується до нуля температура, і коли вона зможе піднятися. Залежить від природи, від самого часу. Ти не думаєш, а воно саме робиться. Був учора такий у природі страшний холод, робив свій мороз, ми навіть рідко виходили надвір. Навіщо це було потрібно робити, якщо в теплі ми разом сидимо на своїх таких місцях. Нас спокійно примусили, щоб ми, як діти, знали, що можна було робити, а що не можна було.   

 

46. Нас, як дітей, учила обстановка. Ми хіба сиділи на ось цьому місці, та ще зараз. А на дворі для нас лежала люта зима, яка не замовкає. Якби ми цього в житті свого не боялися, ми б так не жили. А то десь лежала від літа зовсім зима. Різниця яка між зеленою травою і білим снігом. А яка температура лежала. Хоч зараз вона змінилася, пішла під свій копил. Ці морозні дні не захотіли нашого брата тримати, як це в житті, та в природі буває перед нашим чоловіком. Він у нас дряхлий щодо цього. Ще не холодно, а він одягнувся. Йому треба умови не холодні, а теплі. Влітку робило тепло наше сонечко. Буває, як почне з висоти пекти в упор наше тіло, і кущі в холодку не допомагають.

 

47. А зараз ось на цьому місці, як на ось цій сторінці аркуша, слова за словами ставляться, про це пишеться. Так і зима робиться між нами. Лише б став падати на землю мізерний сніжок, вже почуття не таке стелиться між нами, це не літо нам, таким людям. А ми ж його як ніколи зустріли і проводили, як і завжди людиною робилося. І не будемо ми заперечувати в цьому, що це не їм робиться. Хату топлять із цього часу, і не те зовсім говоримо, що він або вона говорила за тепла. Зараз ми всі, хто живе, своїх дітей бережемо в домі, у кімнаті в теплому місці. А коли треба буде вийти надвір, він уже шукає в себе чого-небудь одягнути. А матері і батька немає. Він ніяк не зможе про це сказати про природу, яка на одному місці не стоїть. А одне в інше, хоч рідко, але робиться.        

 

48. Хоч я вже давня мати на білому світі через своїх рідних діток, яких я, мати, народила, і намагаюся розум їм дати. Наша мати, хоч і чужа була мати, вона не така мати до своєї рідної дитини, яку вона народила, і зробила таким, як він став. Ми не такі стали люди, і йому ніколи не дозволимо, щоб він нас не слухався. Ми, люди всі, однаково вчимо. Від усього поганого і холодного треба всім, що живуть, бігти. А до теплого і хорошому будь-яка мати не заперечить будь-якій дитині. Вона йому, як мати, всі свої сили покладе на білому світі, а своє таке введе. Хоч одну сорочку, але пошиє, приміряє. І скаже дитині своїй рідній. Ти ж моє дитя, я для тебе в природі є мати. Захочу, те зроблю. Але от іншою дорогою я не примушу йти, щоб тобі було в житті погано. Я для того тебе народила, щоб твоєму тілу було добре.

 

49. Я ж мати ваша всіх, по ниточці роблю сорочку в цьому холодному і поганому часі. Якщо тільки хто-небудь з ним розбирається, і виводить свій підсумок. Це ж перший у нашій природі для всіх на землі початок. Стояла жарка погода. Ми її вважали зовсім не такою, як вона була до цього. Ми зайвого не мали. Як ледве що-небудь таке, вже говорять. Горить, вариться, готується. А в самих апетит лізе в тіло. Хоче кожний, що краще, свіже, та солодше. Ми всі до цього пристосовані. А от тільки вітер північний подув, уже не те стало перед усіма нами. Ми з вами до цього часу такого почуття не чули, а зараз ми в цьому сховалися. Нам важко бути без усякого такого одягу. Ми звикли без нічого зустрічати тепло. А коли настане холод, та ще зима.       

 

50. Ми з вами як один ліземо на рожен. Не треба б одягатися, як це слід. Але мати сказала. А раз її слова, вже закон. У матері нашої ключі є, якими вона розпоряджається над своїм дитям. Сказала, значить, зробила. На те її життя таке. Даремно вона тебе голодного і роздягненого не залишить. Якщо це буде потрібно для неї, вона все зробить. Це є її початок. Прийшла зима, холодні дні лежать на нашій землі. Ми без цього не залишаємося. Зараз наше безсилля примушує. Ми з вами одягаємося, ми з вами взуваємося, і шапку на голову надягаємо. А пальто за даним обрядом непогане робимо, щоб фасонне і тепле. Від хорошого не йдемо. На те ми, як діти, всі свої зібралися і слухаємо, що наша старенька, забута всіма, скаже.

 

51. У неї робиться, як за планом. Вона боїться нас образити. Якщо вона почне бити, вона ж наша не мати це. Як ледве що-небудь таке, вже говорять: заробив, мати побила. Вона погана перед дітьми. А старенька після такого горя, вона поховала свого любимого чоловіка. Такої смерті ні одна одиниця, ні один чоловік такою смертю не вмирав. Жив сімейним життям, здоров'ям хвалився, а в господарстві такому втратив його. Треба було возити зі степу хліб. А ми зовсім цього не знали, не хотіли бачити такого діла. З дому на двох парах волів ми з дідусем виїхали, та старалися повернутися назад. А нас природа взяла і представила такими людьми, яких довелося виручати. Два Івана пастуха Мотюха і Горюха. Хотілося, щоб цього не було.          

 

52. Коли цього мати не чекала, щоб так її дитя помирало. Ми зі своїм рідним дядьком таким, як я був малюк у той час. Треба вчитися, до школи ходити, роки такі наступали. А от сам час як тут давав бачити, як якусь машину, що їде. Ми приїхали на свою землю, де нас оранка свій час чекала. А в природі, як у малині. Так ми опинилися в тумані. Ми цю роботу починали, і ми хотіли в житті скоріше це діло зробити. Під самий ранній сніданок довелося на небі побачити сонце. І в цю хвилину, у таку народжену годину десь узявся найперший паровоз компаунд. Він залізницею біг, і перед семафором свій тонкий голос перед нами розвинув.  

 

53. А за собою він віз криті звичайні вагони, і платформи з цистерною. Це був поїзд товарний. Як це все сталося в житті? Наше діло таке відбувалося в природі, не один раз вранці рано вдосвіта, або, можна сказати, вночі це робилося. А вставати доводилося, комусь треба. Мій батько був у той час шахтарем, працював у шахті. Його не вчила природа, щоб він, як чоловік, мав зацікавленість бути хліборобом, як це робилося іншими. Лише б жива   була сила, на що сподівалися, як на якусь особливість. Весна приходила для того, щоб у ній господареві не спати. А потрібно рано вставати, і в поле для роботи треба їхати, і там свою роботу робити. Ми це робили вдвох. Дядя Федір, він вважався, як молодий у цьому ділі господар.       

 

54. Через свою рідну матір я не досипав, і не хотів вставати. Хто в цей час був у цьому ділі уболівальник. Якщо моя мати моє тіло, як якогось любителя, брала за волосся, і тягнула з ліжка. Хіба це було в цьому ділі хліборобство? Це добре? Ми всі дядькові Федору, такому чоловікові, повинні сказати спасибі, що він не відмовився з осені за цією землею доглядати. Вона давалася для того, щоб за нею доглядати. Її орати вчасно, і не забувати думати, як господареві, як ділку в цьому ділі. Він же не кидає про це думати або гадати, що можна без участі матері все робити. Я був таким як ніколи життєрадісним. Їду від своїх ровесників і приїжджаю. Як хочу чогось привезти, і наділити якимись винятковими дарами.

 

55. Ви знаєте, як робиться в цьому ділі. Шкода, і важко доводиться переживати. Краще б ні за що не братися. А вчитися в школі? У чужого дядька доводилося отримувати у себе знання не практичне, зроблене людиною в природі. Вона є мати наша всіх. У будь-якому місці може зустріти, і, як ображеної чоловіка, про це діло запитати. Ми живемо в природі один раз. Але не хвалитися цим, ми не вміємо.  І не може сказати ніхто з усіх живих, що буде між нами в природі завтра. Яка буде у нас атмосфера? На це не скаже природа. Ми, як мати, хочемо народити такого в житті своєму сина, який би своїми грудями, своїми руками міг будь-якого чоловіка з ніг збивати, чим би раділа мати.

 

56. Але природа не народжувала таких героїв, вона озброювала своїм умінням. Своєю рукою зробила богатиря на кожній війні, що зародилася. Він себе показував перед убитим ним чоловіком, котрий як безсилий упав жертвою в боротьбі за своє діло. Що б чоловік на своєму місці не робив, а закінчити не встиг. У природі було багато таких завойовників, які примушували людину за будь-яке місце і діло знімати зі шляху. Хіба господар свого добра хотів з ним ділитися. Багатство свою сторону стало мати. Як воно зберігалося в житті людиною, так воно і залишилося.

 

57. Чоловік тільки не зумів під ним, як належить в історії минулій, зробитися паном. Ми в природі кого тільки у себе не мали спочатку. Ватажки ... шукачі, хранителі золота і срібла. Ми його знайшли і маємо зараз. Але от життя своє в цьому ділі ні в якому випадку не зуміли зробити таким, яке б ніколи не вмирало. Ми з вами такою дорогою не пробували ходити. Нас мати не вчила, щоб ми з вами жили в природі однією сім'єю. Ми поділилися з матір'ю, і зробилися на своєму місці людьми тимчасового явища. А в людях одних були засоби, і вся створена снасть, техніка, яка робилася, і буде робитися чоловіком.          

 

58. Без усякого діла чоловік дорогу не мав, і не буде він мати через свою залежність. У нього дорога одна, по якій він ступає. Це материнське начало. Мати таке життя ввела в люди. Мати свої руки доклала, щоб її дитя ходило в одягу, красивішому від усіх. І було нагодоване досита, а в хорошому домі життя своє вело. У нас не знайшлося, щоб від цього діла відмовитися. І порхнути, як роблять наші близькі птиці. У них такого немає, щоб з природи брати добро, і робити у себе великий у цьому запас. Це тільки наші люди не довірилися, а взялися за природу. І стали робити цяцьку, чим вони обгородилися. Без усякої такої зброї він не зробить крок у природу, і не подумає про це. У нього одне і друге, і третє.  

 

59. А от за четвертим він завжди йде в дорогу і перебудовується. Чи немає такого в житті хорошого і зручного місця, щоб на ньому нам таким людям знову поселитися.  І там цю саму штуку розвинути.  Ми без такої гідності, без усякої цяцьки не хазяї.  Нам треба хорошу сильну машину, щоб вона нам орала нашу землю, і під сніг клала цю оранку.  Ми в цьому ділі праві, що нас ця робота пов'язує із землею.  Ми такі люди, яких примусила наша велика природа.  У нас є до цього всього розум.  Ми не кидаємо про це всю зиму безперервно думати та гадати, що на цьому прекрасному облюбованому місці треба з насіння посіяти.

 

60. Ми звикли землю примушувати, щоб вона у нас даром не лежала.  У нас на це все будь-яке насіння. Мати наша природа на це має свої такі дні.  Вони приймають цю роботу на свій такий розвиток.  Ми цим обгороджені.  Нас учить наше місце нашого життя.  У нас годувальниця наша рідна мати.  У неї такі є у всіх людей здібності.  Від голки і до самого шила ми самі в цьому ділі майстри.  Щодня любимо свіжі борщі варити, якою-небудь такою іншою стравою закусити.  А третє, водою солодкою запити.  Ми такі є люди.  Нас мати наша навчила всіх до одного, щоб одяг був, як з голочки, чистенький та красивий.  

 

61. У чому вся наша зацікавленість.  Цей одяг до того доносити, на нього дивитися не хочемо, він непридатний до життя. А ту потребу, яку доводиться ковтати, жувати, кусати, тобто млином бути.  Таке добро в шлунку не затримується, хороше гонить погане. Так і ми з вами робимо в цьому. Ще повно в животі, а на столі стоїть приготовлене інше. Краще від того мати приготувала, і хоче перед дітьми задобрити, що вона теж не сидить, а будує, як мати, свій смак для їхнього апетиту.  Буває в житті і таке.  Не хочеться їсти, а час приходить.  Пропустити його так без усякої їжі, ми цього не пробували.

 

62. Вважаємо, голодувати нам навіть бог не велів у цьому.  Для чого ми живемо?  Тільки для цього.  Ми разом з матір'ю цю штуку робимо. У нас мати не теоретична в цьому, а жінка практична. Зі свого волею і силою вона все це робить. Про кожен день вперед вона знає, що потрібно цього дня, вона тримає.  Каже вона нам, дітям: на те я і мати ваша роділля в цьому житті, яким ви, як люди, не задоволені.  За материнським бажанням, в природі так не доводиться днями у своїх домівках просиджувати, і дивитися в будь-яку сторону. А що це за така людина, та ще в такому напрямку, як це робилося завжди.  Сусід не прийде, і не скаже тобі про свою ту чи іншу таємницю, яка сьогодні з ним зустрілася.  Він даремно в степ не поїде кататися.

 

63. У нього певна мета в цьому. У дворі щось таке будується, знає про це все.  Без наявних коштів, і без сил ти нічого в природі не зробиш.  Знаєш, як наші бідні люди за нами зі своєю біднотою за нашим багатством гоняться. Хочуть нас догнати і перегнати.  Ця думка, вона не в однієї бідноти є.  Така думка у нас є, від цього всього не відставати.  А треба вдень робити, та прибавляти в цьому вечір, а то людині мало.  Він би для цього діла не лягав і не спав.  А його таке життя побудовано в труді, у такому втомлюється чоловік. А раз він втомився, необхідно відпочинок.  Я, каже мати, нам, таким народженим дітям.  Це небувала в світлі мати. Коли вона спить, і як вона спить, що про цей день вона добре знає. І як до першого дня в тижні готує.

 

64. Це материнське серце. Вона не хоче, щоб її діти були голодні, як є між нами, такими людьми. У них немає, де взяти, більшість вони терплять. А у нас таких все це є, лише б охота жива нами зберігатися, сила є людська. А коли цієї сили не буде у нашої рідної матері, тоді не спитаєш. І не примусиш нікого про це так сильно вболівати, страждати за своїми дітьми. Вона ж мати про це все думати, допомагати своїм дітям у всьому. Треба, щоб була для них вечеря. Я ж мати рідна, без цього не залишуся. І треба скотині робочій приготувати, і це я зможу приготувати. На це все є у мене, як матері, руки, сила моя. А не буде цієї сили ні у мене, ні у моїх рідних дітей, життя наше відійде, буде зняте з колії. 

 

65. Ось що робиться в цьому ділі нами.  Ми ж є люди даного часу. Треба – ми біжимо.  Не треба – ми цього не робимо.  А в житті нашому виковується в усіх ділах тільки хороше.  Беремо ми з вами денний час, що прийшов, ми до нього фізично у труді готуємося.  Ми ж люди не одні такі, що зародилися не робити це, і не вживати нічого. А то ми такі, в цей день треба не один раз поїсти. Ми стараємося поїсти три рази, та багато.  А чому ж ти вночі не їси, як ти їси завжди вдень.  Про що наша мати думає, якщо вона не була за своїм селом ніде.  Вона знає внутрішнє життя у своєму дворі.  Хоче, щоб воно не збавлялося, а прибавлялося.

 

66. Ось навіщо кожне господарство в цьому ділі ганяється, і хоче отримати господарство.  Раз не буде самостійної думки, яка лазить по природі.  Особливо наша в цьому ділі мати, вона без цього не залишається.  Їй теж потрібно спідниця як спідниця, або кофточка.  Вона, як мати наша, на собі носить хустку.  І не проти надіти на себе туфельки материнські.  Вона себе в цьому, як мати, не ображає.  І не хоче мати залишати себе без будь-якої хорошої їжі.  Вона це все робить по порядку.  Треба снідати, вона від цього не йде. Треба обідати, вона теж не забуває про це саме.  А вже вечеря робиться по приїзду додому зі степу.  Збираються, чекають одного часу.

 

67. Мати, всім вона мати. Примушує, щоб усі, що зібралися на своє місце, знали і чекали того, хто убирається за нашим господарством.  Він теж наш, і робить нам те, що буде треба.  Він готував живій силі корм для того, щоб вона не була голодна.  А ми ж добре знаємо свою скромницю в цьому ділі.  Для матері всі діти з душею і серцем.  Їй теж хочеться в природі так зробити в своєму господарстві, щоб люди інші не сказали їй.  Що ти мати така не зуміла зробити.  Цього мати наша не допустить.  Вона знає добре, що в степу робиться не кому-небудь і не ким-небудь, а роблять діло всі наші люди.  Вони разом зберуться за стіл за приготовлену їжу, і почнуть сьорбати своїми ложками.

 

68. Від чого не відстанеш так, що мати за це все не хвалить. На те вона, наша мати, щоб знати, що в цей час готувати, щоб жирне і багато, щоб вистачило всім наїстися. Мати наша майстриня на все, що приготувати. А треба ще помити, та приготувати, що в степ буде треба нам. Такого могутнього і вмілого труда. Мати кожного господарства повинна цим розпоряджатися. Вона є господиня найголовніша в цьому ділі. Їй треба дрова рубати, вона за грубкою стежить, як за оком. Піч варить, смажить, один час своїм тілом обігріває. У матері нашої, як на рахівниці кісточки рахують, так перед нею всі наші дні приходять і йдуть.    

 

69. А ми їх кожен раз зустрічаємо і проводжаємо завжди з цим самим. Треба підніматися з ліжка. У віконце дивитися, як на небувалу атмосферу. Глянеш, побачиш: на землі лежить білий морозний сніг. Ми до нього вже давно приготувалися, тільки треба самих себе в цьому ділі зберігати. І не треба забувати про природу, про живу силу, яка повинна відпочивати. І одужувати, набиратися сил, всіх можливостей, які будуть потрібні в будь-який час її запрягти і розпрягти для практичного діла в житті. Ми про це не забули, що у нас є на колесах віз, який пристосований до коней і до биків, що весь час на хомуті, на ярмі везуть. Ми це в житті самі зробили, і ввели все це в господарство.   

 

70. Нас природа щорічно учить. Хіба мати хотіла, щоб ми взяли свою дорогу індивідуальну в цьому. І від усіх своїх біжу, не хочу разом жити, один одному в цьому заважати. Ні, я не бажаю весь час слухати матір. Треба в житті своєму зробитися батьком, і в себе мати своїх дітей матері. Нам землі вистачає. Є, на чому час проводити. Тільки що із землі в атмосфері пішов сніг, водою змило поля. А сонечко десь узялося. Сметана з молока збирається та поїдається. Так і від землі волога десь дівається. А в цю саму суху пору ми, як господарі цього діла, не сидимо на тому місці, де ми просиділи всю зиму. Без цієї думки не залишалися, завжди намагалися, поспішали зробити яку-небудь цяцьку, і вивезти на базар, як небувалий продукт.

 

71. Мати наша зовсім безграмотна, але сильно вона любила своє життя. Вона добре знала, по порядку ставила свої дні, і ними в природі хвалилася. Треба було в будній день на себе вбрання надіти. Вона намагалася все це на собі показати, свою охайність. Не сиділа на своєму місці, і не очікувала від природи милостині. А знала про перший в році будній день, вони у тижні стояли один за одним. Коли вона їх проводжала шостий поспіль, в них доводилося по-селянському працювати. Весь день безперервно зимою не вилазила через пряжу, через гребінь і мочки прядива. Треба ж прясти по одній ниточці, і треба крутити пряхи по всьому порядку. Вона знала про нас, таких жадаючих в їжі. Вона не дивилася у віконце.

 

72. Ми цю комерційну сторону ввели. Хтось з колодязя воду тягав, грубкою доводилося володіти, розтопити, щоб не погасла. Суп всякого роду з картоплі варити, та щоб був смачний. І час треба добре знати через апетит. А скотина належна, корова, дві невеликі конячки. Їм треба корму покласти. Принести не з самого сараю, а з городу в сарай. А треба напоїти не кухолем, а відром, не одним, а двома. Як коли якимось кормом нагодувати. Теж потрібно материнське в цьому око. Не один суп готується до сніданку. А до обіду борщ з капустою та картоплею. Якщо є сало свиняче, засмажити, буде заправлений.   

 

73. Готуєш разом, і на вечір залишаєш ... Мати хліб пече в тиждень раз. Треба приготувати кізяк для палива. Треба запустити з водою борошно на тісто, дріжджів покласти. Хоч один раз садити в грубку хліб, і витягувати треба. Та й до того треба самій сідати їсти. Нас усіх посадити, ложку чисту дати треба. А наливати, підливати теж матері, і прибрати, помити і заслати. Мати в такому денному кипінні, це не все. Сьомий день неділя приходить до нас один раз на тиждень. Йому, як введеному святу, всі люди віруючі поклоняються. Одне те, що примушувало кожну людину. Сідай за стіл – ікони перед тобою. Встаєш – теж молися. А до сну треба довго помолитися.

 

74. Якщо найнятися до чоловіка працівником, у цьому буде велика образа, а для себе це постійний полон. Ми, діти, підростаємо, робимося дорослими дітьми. Нас учить обстановка. Ми теж можемо робити. А в неділю, це таке прийшло для нас свято. Ми самі працюємо, а самі тягнемо за край весь свій тиждень. Ми, говорить нам, дітям, мати наша. Був тиждень, а в ньому весь день безперервно працюєш не погано, а добре, за що сім'янина хвалять. А вже в неділю ми ні кроку, рука об руку не вдарить. А їсти матір готує не по-буденному, а по-святковому. Хоч шматочок на всіх зварить м'яса, і поділить по шматочку, вже й борщ пахне. Словом, не працюємо в ньому. А думати про це не кидаємо. Особливо зимою. Молоде жіноче діло до повітря.

 

75. І постояти поговорити з сусідами, новину яку-небудь по селу дізнатися. Вона, як горе якесь на кому, скраю починається, і кінчається на краю. А буває, і радість вводиться у життя сімейне. Коли людина у своєму житті вмирає, по ній у дзвони дзвонять. По дорослому б'ють три рази, а по маленькому – один раз. Всіх в одне місце виносять. А коли люди з людьми одружуються, тут уже своїм добром. Особливо на конях катаються, іншим людям показують свою здібність. Весілля, та ще й яке, теж люди дивляться. Красуються та дивуються, заздрять, говорять багато цікавого. Люди багато років збиралися, готувалися. Треба буде кишеню в цьому не жаліти. Господар багатий, тільки пий всю чарку, він нал’є. До такого господаря гості прийшли з далеких країв. Та ще такі зібралися співаки, танцівники.

 

76. А на весіллі все буває, між людьми характерними хто як скаже. Одному повірять, іншому ні. Люди не однакові. Бувають і бійки через нервування. Чого, чого, а це робиться. Не здумайте що-небудь хороше корисне між собою ввести. Та таке комічне зроблять, чоловік здатний на все. Де він і як працює, і як його годують між такими людьми, які жили у нас в селі. Один одного знали, і родичалися через своїх синів, дочок. Бачили здалеку, хто як виряджав, туди свою голівоньку повертав. І до нього, як сват до свата, приходив. Намагався сват йому догодити, що-небудь сказати, щоб сват звернув увагу. І з ним погодився посвататися, щоб мій син улюблений на твоїй донечці одружився. І робив те, що зробили ми, батьки. Наука одна, і така наука, яку учить сама природа, що робити треба.

 

77. І як буде треба зробити, щоб про тебе не сказали так, як про мою матір роділлю. Вона народжувала через рік, їх ставила на ноги. Хіба у моєї матері не було до своєї дитини любові або хорошого. Якщо дитя моє не знає вперед, що буде з ним завтра. Не по годинах росли, піднімалися діти, з ким доводилося матері разом зустрічати і хороше, і погане. Треба було жити. А зараз про моїх дітей кажуть люди, розцінюють. А якою буде він тоді, коли на будь-кому ожениться? Завжди ту матір хвалять, яка жила вільно від своїх дітей. А у матері було їх сім, треба йти на дітей працювати. А в роботі все життя складалося. Свої не погодилися матір підтримати, а пішла чужа зовсім дівчина.                

 

78. Хіба наша мати не хотіла бути такою матір'ю, щоб у неї діти заслужили бути такими, як воно і годиться. Який би не був у житті чоловік, він не повинен йти від тих людей, які проклали свою дорогу, яка ввела життя чоловіка, залежного в природі. А природа, вона така мати. Не одну дорогу хорошу має, вона має дорогу погану. А люди погано не захотіли, хороше вони вибрали, і стали самі ступати. Це тільки один чоловік у житті зміг ці якості завоювати. Від труда та від діла відмовився. Визнав, це все не треба робити. А треба зробити те, що люди хочуть. 

 

79. Це дорога всіх нас до одного. У моєї рідної матері, за моїм судженням, сили свої в цьому невичерпні. Як у всіх матерів. Стосовно всього вона не підкована мати. І в неї теорії немає до того, щоб своє дитя вчити. Вона знає своє практичне життя, жива вона людина, але нужденним багатьом у природі. Вона теж людина. Думає багато, а робити не перестає. Якби вона була самотня, навіщо їй зайве в житті робити. А то вона огородилася живими дітьми, їм потрібно в природі дуже багато, і продукти харчування, і одяг.   Та щоб не поганий, а хороший він був. А дім який доводиться на землі ставити.

 

80. Моя мати коли ці сили мала, вона своїм здоров'ям сили перевертала. Коли ми були всі маленькі в цьому ділі, вона нас годувала, вона нас поїла й одягала. Вона нас клала в ліжко і заколисувала, щоб ми тихо спали. А вона в цей час хоч спокій мала. А трудитися вона бігла щодня. Вранці біжить, увечері біжить, щоб подивитися на свій посаджений капусник. Вона цю грядку сама копала, сама удобрювала гноєм. Вона знала, що її цей фізичний труд – могутнє істота в природі. Тільки давав великий прибуток через воду, що йде по Івкеній. Скільки їх по Потечкіна.

 

81. Усі обгороджені для того, щоб знати свою цю місцевість. І завжди її називаєш: це моя, належить моєму імені капусник. Мати без цього діла не зможе жити. Вона його влітку від спеки поливає, дає йому вологу. А сама капуста росте по годинах, і прибавляється в цьому виді, на що вся наша людська надія. Поле у нас полем, про що ми не забуваємо. Просимо, щоб на ниву прийшов не малий дощик, а великий. Це нам природа не кожен раз дає, щоб вчасно на цьому місці пролив хороший дощ. На це треба заслужити, щоб ... між усіма людьми.      

 

83. Ми, всі люди, що живуть на білому світі, потребуємо. Щоб так сказати: я, мовляв, і без цього цей рік можу жити. Цього ні один чоловік не зможе зробити, він у цьому ділі страшний уболівальник. У нього думка розвивається щодо цього із самого початку. Тільки цю розсаду треба масивом виходити. А потім її пересадити не в яку-небудь просту землю, а щоб вона була гнойова. Коли ти це їй, як землі, зробиш, вона швидко у себе цю розсаду приймає. Без усякої води вона теж не росте. Та без усяких рук вона буває покинута. Слід на все руки. Це тільки один у полі хліб, його господар садить один раз.

 

84. Кидає в землю зерно рукою. А сам хоче, щоб недарма. Яке-небудь вродить, це його карта. Думки з ділами не сходяться. Так і цей господар цим не заспокоюється, що у нього є в полі посіяний хліб. Він його чекає непоганим урожаєм. Дає йому всі можливості, від сміття очищає. А от вологу. Якби цей чоловік добився у своєму житті, йому б легко жилося. А то його думка одна – взяти від землі багато зерна. Але природа не така мати, як хотілося її бачити на сьогодні. У неї 365 днів у році. Ніколи однакові не бувають роки, бувають різні, а день так само. Людська думка бідна.

 

85. Буває, і капуста не вродить. Але цього добра в природі багато, її капустяна вода береже. Ми нею поливаємо більше від усього на ніч ... до повної ситості. А пшениці та ячменю треба з неба дощ, та ще щоб він був такий, як треба. Мізерний, обложний на кілька днів поспіль. Нас, усіх хліборобів, завжди така думка оточує. І в цьому ділі треба сонце, без чого жодне зростаюче не дозріє. А природа є мати, вона не одну конячку нам народжує, для цього робить силу. Або бика вона створює нам на один лише час. Ми на цю силу сподіваємося, її годуємо, поїмо.     

 

86. Вона у нас жива і сильна це робити. Хоче кожна людина, яка живе на землі, тільки нічого у неї не виходить. Руки в брюки, нічого не робити – цього наш будь-який господар не зможе. А от це він зможе зробити. Своє око розпростирає, вуха тримає на маківці, носом дихає, чує, яка погода надворі. Особливо зараз нашому вченому агроному, кому не треба природа на землі суха. Він голосує за те, щоб вологу захопити, раніше виїхати в степ, та швидше посадити зернятка, щоб не в суху землю, а в сиру. Найголовніше для нашої людини – це треба в цьому ділі поспішати.

 

87. Ми для цього готуємося. Всю зиму пролазили, та заводили свій залізний трактор. А у нас борони не дерев'яні, як це було. Зараз не одна кінська борона, а цілий агрегат займає більшу місцевість. Причіплюємо ми машиною. Не дивимося на те, що не повезе машина. Є машина, та ще яка вона сильна вчасно зорати під зиму, оранку вкласти. Найголовніше, не просипати. Є такі слова, в людях сказані. Хто спить дуже міцно в природі, той просипає своє царство небесне. У нього не виходить. Погані сходи у чоловіка, що спізнився у ділі.

 

88. По-агрономічному ми з природою легко справляємося.  У нас є, чим зерно посадити.  Сила не колишня, не жива, а моторна.  Що хочемо, те ми в процесі зробимо.  Наші на це сили осідлати цю машину, і по сирому треба посіяти зерно. А потім треба не упускати щастя своє, дане природою.  Вона нас, як таких людей трудівників, не хоче ображати своїми можливостями.  Спустить вчасно для нас цей дощик.  Ми вже самі по-науковому визначаємо свої сільськогосподарські сили.  Знаємо добре, що даний дощик прибавив  наші сили. Наше посіяне росте масивно. Багато і швидко робиться в зерно, що і потрібно для життя людини.  Без дощу ми ростемо на години.

 

89. А хліб завжди природне вимагає, потребував рясного дощу.  Цьому всьому сильному для людей розпорядку мати наша не сильна нами, такими людьми, розпоряджатися.  Ми цей шматок хліба, і приготоване кимось інше.  Мати на цей рахунок свої сили втратила.  Вона ледве-ледве ... живе.  У неї одна надія на свою старість, що прийшла.  Сама в минулому заслужила отримувати від держави пенсію, то вона і отримує.  А все старе історичне довго з нами не живе.  Які раніше були сильні люди з живою силою.  Годували самі себе, одягали теж, а будинки будували за можливостями.  Як зробилися зараз всі самі без матері жити.  Ми сподівалися на свою силу, на ту силу, яка робить нам на нашій землі.

 

90. Чоловік живе в житті сам тоді, коли у нього його здоров'я не відбирається. У нього ум, як ум. На це надіється, на свою покладену роботу. Він її робить для того, щоб від неї отримати хороше. За це, що він робить у житті, йому люди виділили оплачуваний заробіток. У нього одне. Встав – думає, лягає – теж думає. А коли чоловік думає про це, у нього те і виходить. Хіба це одне в житті є, що ми з вами робимо, і в цьому виходить. Ми радуємося, що воно у нас росте і прибавляється. Як наше це здоров'я, котре іде у нас вверх. Ми з ним разом лазимо, і хочемо завоювати вершину.  

 

91. Ми з вами ніколи не хочемо втрачати своє здоров'я таке, яке мати нам дала.  Мати наша всіх, вона через це все відпала, не захотіла так по нашому новому жити.  Ми з вами її діти, піднялися на свої ноги, і стали по-своєму без матері своєї кожен собі жити.  Ми від цього діла всі до одного чоловіка залежні.  Хочемо ми в цьому багатіти, це одне у нас.  А молодь у нас усіх така.  Ми з вами не хочемо жити, щоб було в цьому ділі погано.  Наше всіх бажання одне перед нами розвивається – добре в житті жити.  Ми без матері рідної цим добром зайнялися.  Хочемо, щоб зима була такою, як ми хотіли в житті.

 

92. Вона і до нас приходить так само, як приходила наша зима тоді, коли мати наша була жива.  І всіх нас вона огороджувала, і росла як ніколи.  Ми тепер свою рідну матір, сильну в цьому всьому.  Яка вона була тоді мати, і поб'є, і пожаліє, але сили створила нам вона.  А зараз ми з вами взялися за своє те, що нам дає природа.  Через нашу техніки, через наш такий труд, в якому ми прощалися живі за рахунок цього діла.  Треба б жити людині в цьому, а природа не погодилася з нами.  Взяла свої сили, і кинула на людину, сама в її тіло ввела безсилля.

 

93. Вона не стала мати сил, тих можливостей, які були у людини. У мене, такого чоловіка, народилася така думка. Раз ми не зуміли зберегти свою любиму в цьому ділі матір, ми її закопали. Вона тепер не мати над нами є, вона перейшла в прах, лежить у землі за своїм розвитком. У неї таке є терпіння в цьому ділі нас таких до себе чекати. У неї мертвий магніт за собою всіх тягнути в землю. Вона залишила нас усіх на своїй такій дорозі, по якій ми йшли, і шукали для самих себе життя, яким ми не задовольнили себе так само, як наша мати. Ми її самі закопали, закопають за це нас всіх. Ми по дорозі слідом пішли, і стали робити те, що всі люди робили.

 

94. А в людині є сила така у житті. Треба любити природу з кругозором і світоглядом. Не треба буде примушувати, але треба на це запрошувати. А волю треба таку мати, яка не буде в природі падати. Природа така, вона як ніколи сильна і рясна нагороджувати людину за її одну для всіх любов, яка зроблена в ній людиною живою, енергійною і вмілою.

 

1968 рік 7 лютого

 

:6802.07   Тематичний покажчик

:Мати народила не виховала 6

:Дитя виховати по-незалежному  11

:Війна за хороше й тепле 32

:Сім'я Вчителя 20-35

:Ми закопали матір, нас закопають  93

     

'''Друга серія про нову матір'''

 

1. Ми з вами як люди зуміли зустріти рідну матір такою, як це треба. Вона була не в одних нас, і не такою, як вона була. Ми з вами, народжені всі люди, з якими довелося матері зустрічатися. І до того ж залишити позаду все. Мати рідна була перед дитям невмовкаюче любиме серце. Сказати в будь-який час про таке народжене в природі. Вона нам ніколи не скаже про те, що це не моє дитя. Я, говорить в цьому ділі мати, щодо цього скажу прямо. Для цього місце обросло життям. У нас на це є все, лише б тільки мати погодилася у себе в такому, як показала вона.

 

2. Це ж місце, та ще яке. Ми з вами взялися за це. Нас з вами оточила хвороба. Хотіла своя мати, і сильно, і те, і інше у себе мати. Ми ніколи не залишалися без цього. Коли дивишся у висоту в небо, то тобі здається це велике діло. Воно почалося і робиться нами так, як завжди в цьому ділі думається. Ніхто з усіх живих, особливо тепер ми, всі свої люди, в цій справі не заїкнемося і не скажемо, що без матері можна буде жити. Це тільки наша хвала, і незабутня наша слава.

 

3. Ми такі народжені люди, як ледве що-небудь таке не так, ми вже кричимо, і хочемо назвати матір. Це наше хворе місце, якщо тільки залишатися в житті без матері. Ми давно-давно на цьому місці. Завжди хочеться сильно сказати, і заручитися в цій справі, що в природі, та ще такій, можна залишатися без цього. Нам потрібно в житті одне й інше. А коли в природі це є, і мати як мати любителька, яка лише б захотіла. Вона своїми силами для нас прибавить у житті своєму цього чоловіка, який нам треба. Мати в цьому ділі майстриня. Хоч і важко доводилося в цьому ділі називати за це себе матір'ю, але зате хоч один чоловік народився в цьому ділі.

 

4. Ми його так по імені назвали. Якби цього у нас не було, то звідки це все бралося. Ми в цьому всьому відбулися, і хочеться про це все сказати. Ми без матері жити не навчилися. І нам хочеться хвалитися своїм усім наявним, яке буде нам треба. Ми для цього всього живемо, про це саме завжди говоримо. Знаєте, що нам сказав чоловік. Ледве з цього всього не засміявся. Це все діло, зроблене нами, ніколи б не вийшло без участі в житті цього. Хоча ми народили у себе революцію, і це місце ми прозвали, що це місце наше.

 

6. Добре було нам розмовляти. Коли наша в житті брала революція, так вона не давалася, щоб залишитися без усякої крові. Ми з вами жили і в цьому воювали. Особливо нашим командирам щастило. Кажуть вони нам свої слова. А особливо хотіла політика пролізти, за що ми сильно воювали. Але ніхто з усіх нас таких, як ми в цьому ділі зробилися. З нами жила наша рідна мати, вона нас на шляху зустрічала, і тут же поруч проводжала. Без усяких сил вона не залишалася. Я був свого коня вершник. Ми з вами такі навчені люди. Лише б нам командир сказав. Знаєте, милі мої солдати, тоді ви сміливо спите, коли не забули про матір думати.

 

7. Вона ж тебе такого народила і пхнула. Не сказала про це, що мені такому доведеться загинути. І без цього всього війна не залишалася. Я, говорить чоловік, не тієї сторони, щоб про це все забути. Я червоноармієць у цьому всьому ділі. Про мене, як сина, такого воїна, кавалериста, і мати моя не забувала. У неї було таке своє серце не забувати, а все думати. Мати є мати між природою і між нами усіма в природі. Я воюю, завойовую не собі, а майбутньому людству, ще ніколи ніде не народженому. Як це перед нами робилося. Ще не доріс до віку, до досконалості, а говорить і робить ...

 

8. Мати тебе, такого молодця, народила. Мати наша рідна є, і в цьому вона не відмовилася бути. Коли ми з вами закінчили бити ворога, прийшло у життя мирне будівництво. Вона і від цього не відмовилася, а взялася, як мати, командувати. Вона і про це наше все не забула, стала в цьому ділі допомагати. Ми взялися самі це робити. Нам треба було вугілля, ми його ... рубали. Всі в один голос сказали, це не фронт, і не громадянська війна, а улюблений наш фронт трудового призначення. Про це все і мати знала, вона свого сина споряджала. Казала: синку, іди, це треба.

 

9. З чим ми взялися за це діло. Думаєте, ми забули матір. Немає того чоловіка на світі, щоб він без материнського слова у своєму житті зростав. Мати, вона за це називається матір. Але щоб ми з вами, руські люди, у цьому всьому ділі взяли, відмовилися, не пішли, як ми спочатку пішли. І влізли в цю глибоку шахту, і там наколупали вугілля. Зі своїми силами, що народжені, його як пальне на-гора видали. Без усякого такого господаря, самі це зробили. У цьому народна мати збоку стояла, і допомагала мені в цьому. Ми з цього дня не бідніли, а міцніше бралися і багатіли.

 

10. Мати наша годувальниця є. Вона від нас далеко не відходила. Недовго ми з вами там працювали. Нас так не знала держава. Ми заслужили в цьому ділі бути прямим нашим чоловіком у нашої великої матері природи. Вона з нами через землю стала говорити, ми стали її слухати, як рідну любиму матір. Ми без усякого материнського слова нічого не починали робити. Вона як мати наша рідна допомагала, як буде для цього діла забити гострий залізний цвях, куди це треба. Ми з цього почали робити. Ніколи не забули про свою цю могутню в житті матір. Вона з нами, вона допомагала, і буде вона в житті допомагати, якщо ми з вами про неї не забули.

 

11. У нашої колишньої матері було. Вона не даного характеру матір. У матері не було того, що потрібно було її дитині. У неї раніше таких сил не було, як вони зараз народжені. У матері таке діло є не в одному такому місці, де ми з вами добивалися. І те в житті робилося, обов'язково буде треба. Ми для цього починали, а закінчувалося часом. У матері це серце було одне. Вона хотіла, щоб природа взяла і переробила з цього в таку штуку, якої ми не робили. А зараз нас умови примусили бути такими, як вона була.          

 

12. А час прийшов такий, в якому ми виявилися. І сказали в один голос: тільки ми це завоюємо. Наше теоретичне поняття, воно примусило бути матір. Вам мати каже про це діло, а яке воно є або буде. Я, він розповідає, по своїй дорозі йшов, ногами ступав по ній. То мені це ось здавалося. Ніби я не знав про це. А коли я придивився, і почув це ось маленьке місце, на якому бути не зміг я. А ви знаєте про це добре. Ми б з вами не бралися і не робили. Ось що вам про це розповім, як нашого такого чоловіка з початку всього життя підвищили.

 

13. У нас, таких людей, як є ми, за нас, таких необізнаних. Мені як рідній матері невідомо, коли трохи пожили та покрутилися. А от щоб точно нам сказати, чоловік звичайний простий. Щоб ми бачили, чого улюбленець. Він наш такий, як усі люди. Вони на цьому місці недарма жили. Не один він хоче це зробити, а без усякої такої техніки. Мені добре не доводилося вивчитися. А мати про це і досі знає, що її рідне таке дитя буде. А коли в життя ввели це, то наш чоловік переконався. Тут він нам усім до одного правду одну для всіх скаже. Ми в цьому от не кланялися, і дуже сильно чекали.

 

14. А раз люди хочуть, у них така є рідна мати. Вона ж мене народила, і вказала свою путь-доріжку, по землі прокладену. І примусила, як чоловіка, треба буде трудитися. Те в житті робилося. Мати цього не хотіла. Вона народжувала таким, як треба. Самі люди, що живуть, без майстра не залишаються, будь-якими засобами робляться. Треба нам такий чоловік, ми його робили таким. Він у нас не був і не розпоряджався. А зараз люди дали загальне ім'я. Ми б його не хотіли, він сам цього досяг. 

 

15. Тут у цій формі нелегко доводилося слово завоювати. Раз він для цього діла треба, то ми поклали всі свої сили. Не було такої створеної армії. Ми цій справі так не кланялися. Все це наробила мати. Як я не хотів її слухатися. У природі просторо перебувати. А от зараз люди зробилися не такими, як вийшло. До цього і матір не втримати. А от це було треба. Ніхто не хотів починати. А комусь, як початковому в цьому ділі воїну. Особливо   перед нами усіма його назвали по-своєму, дали йому ім'я. Він не відмовився від цього.

 

16. Мати хіба сама не хотіла на людині такої слави. Ми самі повернули право. А на своє таке місце самі ми поставили. Хто в цій справі виявився. Донбас – велика одиниця, яка зберіглася в людях. Я, каже, за це воював, чимало вбивав сам. Все це робила природа. Вона дала чоловікові в руки, він на це все дивився, і хотів скористатися нами. Хіба це не мати наша, вона призвідниця в усьому. Пішла зі своїми дітьми в бій. Нам у житті своєму треба було вугілля, та ще для наших заводів. Ми в цьому ділі великому що хотіли, те і зробили.

 

17. Чоловік, це наш Ізотов, він народився таким між нами. А природа у всьому допомагала, щоб йому в ділі було легко. Наші руки це зробили, вони самі для цього озброїлися, і зробили велику техніку. А без неї ти нічого не зробиш. У тебе твоя для цього думка. Сьогодні подумав добре, а завтра ти зробив. Один герой між нами виявився. І слідом за цим Ізотовим зі своїм здоров'ям пішов, став було гнатися. А в природі не один він є. Їх виявилося в житті дуже багато. Їм хочеться з природою воювати, у самих на це сили є.

 

18. Вони без нічого не починали. Хоч і були вони молоді, але зате їх навчила сторона найкраща з усіх. Ми такі в цьому є хлопці на нашій цій землі. Дочекалися часу ми з вами, зі зброєю в руках вийшли. Не порахувалися ні з чим, а взялися за свою покладену роботу. Ми з вами є люди, та ще які здібні до цього діла. Спасибі нам усім треба сказати за таку народжену нам матір. Вона у нас теоретична. Багато сильно не вчилася, а пройшла всього десять належних класів. Школа мала велике значення. Вчитися їй було недобре.

 

19. Вона в нас мати освічена, читала, писала і рахувала. Але не робила того, що треба. Під віконцем довго часу не сиділа, і не робила свою стару нісенітницю. Місяць сходив над віконцем. Вона ж мати нам усім курчатам. А нас доводилося поодинці вчити. Ми без усякої школи не залишалися. Зима наша для всіх була. Вона для нас не приходила така, щоб від неї не ховатися. Бувало, який день прийде, ми його в цьому дочекалися. А він візьме і почне пустувати. Для нас під наші ноги підкине сніг. А ми такі в цьому ділі хоробрі, без матері не виходили надвір. І для нас це ніщо. Вона нас одягала, вона нас взувала.

 

20. Проводжала на той час, де ми з вами просиджували не так це все даремно. Ми вчилися на своєму уроку, знали свого близького вчителя. У цій справі його слова не боялися. Коли додому ми приходили, вулицю ми в цьому не забували. Треба було нам, що зібралися, гуляти. Ми без цього не залишалися в нашому селі. А воно у нас зараз зробилася не таким. Старі минулі люди померли, їх давно-давно не чути. Нікому затівати кулачний бій. Всю зиму безперервно нічого не робили. Вийшов на свій власницький двір, на таку хазяйську роботу. Не встиг що-небудь зробити, як вже кричать криком: на сніданок.

 

21. Ми тоді такі хлопці нічого не знали, нас наша мати цього не вчила. І не хотіла, щоб ми чого-небудь знали. Це таке нашими батьками завойовано, що наша молода мати жінка від природи отримала право у всьому жити, як чоловік. Вона зможе не в одному Донбасі оголосити себе господинею. Вона ж є селянка, і до того вона є трудівниця у всіх ділах. Для неї це не старовина. Було колись без світла ніч всю просиджувала. Та думала, як би так взятися за одну конячку, та за таку нашу силу, і почати робити оранку.  

 

22. Я ж мати годувальниця і вчителька на всі такі ось приклади, які нами почалися давно. Але от кінчати це, ми з вами кінчали, тільки не зовсім добре. Вчила мене мати. Просила вона, щоб я робився такий хлопець, щоб не сказали про нього інші, а позаздрили всьому цього. Треба було нам зробити, ми за це діло сильно взялися перетворити свою матір. Вона зі своїм поняттям знає. Взяла в руки газету яку-небудь, а наші письменники про це пишуть. Не стараються вони спати, а все думають, гадають щось зробити не таке, як було відстале. Зараз на конячці не орють.

 

23. Ми учимося, читаємо, але не забуваємо про нашу таку чорноземну землю. Вона змусила нашу матір курси закінчить на тракториста. У неї підхід свій до нас нашого брата виховувати в році. Так нас ростила вихователька. У неї для нас один підхід. Я пішов тією дорогою, якою раніше не ходили. Зараз робиться асфальтована дорога, та ще великого значення. Починається від краю і кінчається краєм. Ми такі є люди, всіх нас тепер не впізнати. То ми нічого не вчили, а зараз для нас школа, та ще вона яка у нас. Не сім класів вона, так десятирічка.  

 

24. Ми в цій справі проходимо, і учимося не так на трійку з двійкою з вами. Нас змушує наша совість. Ми це робимо свідомо. Треба бути в сільському господарстві, ми учимося на це все так. У сільському господарстві треба не один вчений агроном. Треба буде і плановик, і рахівник. Багато у нас ще недоучок. Голова – обізнаний чоловік, він думає дуже багато, а робити йому доводилося більше. У нього під руками все. Сказав – значить зробив. Технічним помічником агроном, вчений він для нас чоловік. Знає добре за часом природу. Знає, коли час прийде, і що коли робити.

 

25. У селі ... не в образі робиться. Взимку ремонтується, готують у повній своїй формі. У них бурять навіть сніг. А не те, що їм потрібно трактор, це наймогутніше. Як за собою возити плуг на п'ять лемішів. Але щоб заморитися, від цього пішли. Наша матір під віконцем не сидить. Якщо вона відпочиває цей час, то спить у м'яких перинах. Милі мої діти, вона нам говорить, ми вам прокладаємо дорогу. Ідіть і знайте, що нам потрібно буде. У цьому всьому нашому вченні не одне буде треба. Нам треба в цьому фізичне здоров'я. І це нам в школі викладають. Ми готуємося до всього, і не забуваємо про завод.

 

26. Там теж вона не сидить. А, може, проводжає в школу. Його як синочка просить, щоб у цьому вчився на добре. У нас таких хлопців, як ми з вами один час зростали. Це буде в житті нашому нова і велика картина. То нічого такого не знав у житті, а тепер прочитав у газеті. Вона нам пише новини про все, де що нове з'явилося. Кажуть: там десь за морями, за великими горами людина є така у житті. Дев'ять дітей народила. Це притча велика в цьому. Але щоб жити всім, не доводиться. Я, каже це мати, не відпочивала. Все це робила наша мати.

 

27. А от наша мати тепер така. Не тягне своїм умінням назад. І не хоче, щоб у нас був один фізичний труд. Ізотов, він нас таких усіх учить, щоб ми зробилися, як Олексій Стаханов. Ось що ми шукаємо, життя своє, але ніякої в цьому смерті. Камінчик лежить на дорозі, він заважає нашій машині. Ми, як у цьому підковані, скоріше його з цієї колії. Це все здається, ніби зараз ми з вами рибу ловили. Але того, чого треба нам, ми в цьому ділі програли. Ешелони на рейки ставимо, стрілку правильно відводили. Це все наробила наша мати, вона наша рідна.

 

28. Якщо тільки з нею розібратися, вона наша любима вчителька. Не скаже нам своє погане, оточить нас своїм хорошим. Не буде нас змушувати, а буде нас усіх як мати просити. Ми станемо це робити, щоб у нас народилася свідомість. От тоді-то ми візьмемо високу гору, і до нас прийде такий час, ми зійдемо  на неї легко. А зараз ми підемо дорогою, яка не буде звертати. У нас місцевість наша зміниться, і більше не буде такою перед нами бути. Вчитися, ми научимося. Все одно наше діло буде таке ... про це  напишемо.

 

29. А сили свої там застосуємо, дорогу в цьому зробимо нову. Школа для нас зробиться джерело. У церкву більше дороги не буде. Ми свої ноги так зробимо як ніколи не хворими. Мати наша рідна скаже: діти ви мої рідні, знаю добре про це. З маленьких корінців ми виростимо великі дерева. Або так побудуються хмари від найбільшої хмари. Ми тільки про це бачимо, знати нам ніяк неможливо. Чоловіка так нам буде треба. Ми з вами робимо цінну техніку. Дерев'яну ложку ми робимо руками, без майстерності не обійдеться.                     

 

30. Мати старого покрою буде бачити дитя дорогу. Так у цьому ділі робить, як якась вічна краса перед людиною змінюється. Як світло завжди буває в ранню таку погоду. Тільки сховається за горою сонечко, наші сили людини скрізь і всюди робляться не до життя, а до сну. Ми повинні погодитися з природою, з кожним окремим днем. А в ньому неоднаковий час, і без нічого не проходить. Ми з вами думаємо про це, що сама природа з нами не говорить, і нікому нічого не скаже. Візьме від нас піде як ніколи небувала. Споконвіку природа жила.

 

31. Тільки що змінилося, пішло. Не таке стало, як було вдень. Наші очі потребували світло, і не стали більше робити. Не таке в цьому життя ... Ми сильні все зробити. Беремося за свій улюблений сон. Ламаємо живе, робимо мертве. Для людини таке життя нині. Вона працює фізично, або думає розумово, а завтра йде зі своїм нездоров'ям під копил. Тут у цьому всьому ділі і мати наша природно не допоможе. Мати моя така жінка. За цим обрядом треба буде в домі робити різного виду роботи.      

 

32. Особливо ми тепер жили, так дивилися на природу. Вона в цей час лютувала. Це проходило якраз тоді, коли наші дні народжували сніг. Надворі так холодно, особливо коли вітер дув. Люди всі, що живуть на своїх місцях, даром не виходили з дому. Вони хотіли міцно спати. У них робота більше робилася вдень. А вночі займалися в тиші ділки якого-небудь нового діла. У природі діл людині вистачить, лише би вона хотіла робити. Ось належний живий скот, за яким наша мати доглядала. Їй доводилося рано підніматися, а пізно треба лягати.

 

33. Де яка проходила система. У місті наші майстри не потребували землі. А треба було робити, щоб заробляти цю копійку, яка раціонально витрачається на всю нашу родину. Ми в ній дружно жили, хто яку роботу робив. А гроші зароблені в дім несли. Ми ними зберігалися тут. Нашому чоловікові необхідно життя не погане, щоб була хороше через інших людей. Вони в селі думали про це, що треба було чоловікові. Він ці продукти зберігав, і завжди готувався з ними, щоб на базар потрапити не з порожніми руками. Місто або базар любив гроші.   

 

34. А селянин з продуктом приїжджав, його в себе берег, як око. Службовець або робітник того чи іншого труда у себе в кишені тримав гроші. Особливо наша любима мати, їй доручалося нас годувати і одягати. Вона нас зустрічала і проводжала. Ми з дому так не виходили. Йшли як діти свої в школу. Нас чекала до себе парта і спільного характеру дошка. Учитель наш нею розпоряджався. Він на це мав свою спеціальність чуже дитя порядку вчити. Для нього нічого не стоїть ввічливість, яку кожна людина мала. Для нього треба в день їсти не один раз у своєму житті. І не дурну їжу приготувала нам мати.

 

35. Якщо вона рідна наша мати, ми у неї всі на одному рахунку. Вона нами, такими дітьми, не нарадується. За нами доглядає, з нами веде будь-яку розмову. У матері нашої такої, де б вона не була і не жила, у неї повинні бути руки як руки, можна сказати, золоті. А який у неї повинен бути розум. Вона командує військами. Через її виховання ми проходимо. У нас велика вибрана ложка. Все це примусила наша мати. Не так сів за свій стіл – вже як своєму синові або дочці вона не побоїться сказати. Любителька в усьому.

 

36. Її так сім'янин бачить: матір своєї всієї сім'ї. Вона прикрашає будь-якого чоловіка, куди він іде зі своїм здоров'ям. Без нічого вона не посилає, бере його на облік своїм розумом. Будить його від солодкого сну. Як їй хочеться, щоб її сім'я краще в усіх відношеннях жила, і користувалася всіма правами. Особливо стіл накривається. Чим-небудь не накриваєш, і як-небудь не поїси. На це потрібний посуд, він вид свій показує на столі. А яка може бути твоя робота. Якщо ти вмієш її робити, ти в цьому ділі завжди. Треба берегти себе у всяких відношеннях. Роботу треба любити, без усякого промаху робити, щоб твоє місце виправдовувало. Ти в цьому ділі стратег.

 

37. Закладала мати твоя фундамент. У матері хорошої робиться, як за хорошим прилавком продавець міряє мануфактуру. Або в хорошій шахті під землею робиться людьми в уступі лава. А в сільському господарстві яка мати! Вона хоче не однієї трактористкою, у неї здібності такі. Взялася яєчка збирати. Вона така розумниця з усіх. Без її участі жодне курча не виведеться  в своєму місці, і не одна курочка виходиться. Все нам дає наша земля. Ми не перестаємо про неї думати, особливо наш агроном. Він учений для цього чоловік, знає добре ґрунт землі, яку треба зробити снасть. Навіть яку і де матір поставити, щоб вона була тут мати.

 

38. Господиня є охайна. Вона ж усьому заводу майстриня, та ще яка енергійна. Послати сюди на роботу, якщо матері не буде в нас. Не така матір, яка не вболіває за свою сім'ю так, як треба. Яка буде наша мати, якщо вона не тим займається. Вона ж агроном або землемір. У неї під руками птах і тварина вирощується. Це вона є майстриня, з будь-якою людиною розмовляти, як буде треба зробити, щоб ми зробилися свідомі. Ми один з одним живемо, і в цьому народжуємо чоловіка. Його як такого посилаємо. Він іде туди, досягає. А буває, і програє в цьому, як себе примусить в цьому ділі.

 

39. Але от матері такій непростимо вбити своє рідне дитя у своєму особистому тілі. Хороше робиться добре. Але коли робиться погано, то ми в цьому отримуємо погано. Жодна наша мати не робила того, чого треба було дитині. А багато матерів увійшли в керівництво, стали господарки науки. Я народився в цьому місці, де наші селяни жили. У них таке було діло за нашою землею доглядати. Ми з вами це робимо для того, щоб багатіти на цьому місці. Щоб була можливість наша в цьому всьому хвалитися, що ми отакі прості люди зробилися Таврійськими.

 

40. У нас такі здібності. Ми знаємо таке місце, де наша з вами земля робить нас культурними. Ми весь тиждень безперервно одне – їздимо назад, вперед. Якось ми поїхали на конях у степ, та приїхали зі степу додому. Для нас ясна картина є, за живою худобою доглядаємо. Треба було упряж. Для конячки потрібно хомут або шлейки з нагрудниками. Наше життя Таврійське. Ми з вами не їздимо одинаком, як їздить селянин на конячці. Запрягає її в голоблі, засупонює гужі свої. А сиділка на спині лежить, через сиділку оперезана.

 

41. На ній їздить інколи мати, не підручна це робота. Так їздять бідні люди, особливо у нас у селі. У такому великому селі, яке жила не по Таврійському, а просто жили. Вони так заважали іншому жити. У маленькому Таврійському хуторі жилося краще не може бути. Він поселився близько до міста. Йому треба базар, він цим любить хвалитися. Бричка є, не драги, щоб мовчки приїхати. На те нас називають Таврійськими. У нас все наше життя на колесах, та в наших руках.

 

42. Ми маємо в себе корову, стараємося прибавити до неї. А корівка – це дещо таке є повне для міста виробництво. Моє діло, говорить мужик, я не сідаю на місці, і не просиджую. А треба їхати в степ, ми вранці поспішаємо   потрапити. А яка у нас думка для цього діла. Не встигли приїхати на місце, ти з биками разом – за нашу землю в борозну. З плугами, з ярмами на спині оремо цю ґрунтову землю. Це не міське наше життя, яке ми робимо в місті. Щоранку ми на ногах в це місце поспішаємо, нас очікує діло наше. Ми з вами йдемо до нього самі.

 

43. Нас конячка не везе, як це робилося в селі. Ми з вами звикли думати та робити, що належить. Наші ноги нас в цьому носять. Та й до того ми цим годуємося. Ми найнялися це діло робити, нам за це гроші платять. Наша мати така є, тепер вона у нас нова колективного нашого труда. Ми перестали робити те, що роблять у своєму дворі селяни. У нас думка не така є. Селянин спить із землею. А ми розмовляємо на відстані з нашим добрим господарем. У нього добра, хороша душа, нам таким робити продукцію. Ми у нього не одні є.

 

44. У нас на таких місцях, особливо в нашому хуторі, кажуть, наш Іван поїхав. Рано-рано він зібрався, з собою на час взяв їжу. Йому не так доводиться їсти. У нього лише б був хліб, та до цього сіль з водою. Зовсім природне діло. А ми, кустарі, такі люди, нам нашому ділу треба допомога, та ще вона буде яка. Краще не може бути в житті самому писати якусь фразу, яка робилася чоловіком. Він запряг конячок, та в свої хороші шлейки, у бричку, що дзвонить. А ви знаєте, куди торохтить твоя бричка на колесах.

 

45. Та ще така прикрашена в усьому селі одна. Але не в місті людина, а в селі, та ще в якому селі великому. А в ньому є не як в місті. Не підеш у завод або кузню, де кується залізо на будь-які деталі. Треба нам кочергу в житті, ми її маємо в себе. Треба буде теж борона в житті, ми її зробили для себе. А якщо нам буде потрібно цвях, ми теж це змайструємо. Хіба нам не треба буде для нашого такого тіла, якому потрібно штучне. Воно у нас розвивається хорошим і теплим ділом.

 

46. А хіба це погане у житті: повітря, вода і земля. Мати наша цього не полюбила. Взяла та сховалася не в живе наше єство, а в мертве наше. Чого ми з дому побігли. Хіба тебе хтось там чекає. Тебе примусили умови, ти їх у себе зробив. І хочеш сказати: для тебе в цьому ділі добре і тепло. А хто з усіх може хвалитися у своєму житті поганим. Вчені люди для всіх не думають і не гадають. Хіба їм не хочеться, щоб їхня думка звершилася. Вони думають не так, як все життя продумали селяни. Де ви таку матір бачили, щоб вона не любила своїх дітей.

 

47. Хіба робітника не мати. Своєму рідному місцю він ніколи б не був   шахтарем, якби йому не платили гроші. А хіба мати знала, яких вона народила своїх дітей. У них різні уми на це, один народився з сокирою в руках, а іншого чоловіка оточила голка. Хто і як на що працює. Вчений даром букви не ставить, у нього немає фрази, за яку він гроші отримує. Герой виявився в житті. Він жив і творив свої діла в народі зі славою. А от коли чоловік помер, тут вже пішло діло не те. Не хотіла ніяка мати, щоб їй довелося вмирати і в селянському життя, і в робітничому житті.

 

48. Цього, що треба буде, для матері будь-якої не зробиться. Вона померла разом зі своїми дітьми, як усі матері. Ми в житті не зустрічали такого чоловіка і там, і тут, щоб чоловік наш зробився у своєму житті такий, щоб він свого ворога переміг. А він як жив між нами, так він і буде з нами жити. У природі чоловік живе, і він робить те, що треба. Він працює сам до того, поки його не забере природа. Це таке є наше життя. Сьогодні ми робимо, і завтра робимо. А коли приходить наша смерть, ми не поспішимо в життя.

 

49. Наша з вами дільба з природою. Розум не працює, серце не б'ється. Ми з вами в житті що робили? Хороше й тепле діло. І що ж ми в житті, як мати, отримали. Наша така залежна дорога. Мати пхає свою людину йти дорогою тією, якою проходили всі до одного моменту. Мати моя така рідна без своїх сил не народжувала мене. Вона цим життям не цікавилася. Казала свої слова такі: Боже тебе спаси. У цьому залишатися доведеться. Адже ми були селяни, ми не пішли від робітника. Але такого в житті не захотіли – свідомо погано жити.

 

50. Всі матері в своєму житті тримали в своєму режимі дитя. Вона його красила так. У неї була жалість така. Вона не вчилася у нас, щоб своє дитя просити. Вважала, вважає вона, улюблене своє місце не яке-небудь чуже є, а своє улюблене рідне. Чого тільки вона не робила, і якою вона в житті не була, такого в житті не бачила, щоб її слава на віки померла. Мати людину народила не для якої-небудь мети. А мати своїй рідній дитині ім'я ввела. А от дурне вона не захотіла, взяла та сама померла.

 

51. Її діло в житті – треба буде примушувати і посилати його. Але щоб вона просила, благала його як дитя, вона цього не вчилася, і не хотіла робити це. А коли її дитя красувалося, те робило у своєму житті, мати цим дитям раділа, взяла і назвала молодцем. Він зі своїм здоров'ям не жив. І ніколи вона не думала про це, що її таке хороше дитя на віки віків помре. У неї ці якості не народжувалися. Жодна тать цього не хотіла. Іншої такої матері не було, і не буде ніколи такої. Мати, вона є мати така, зберігає своє дитя.

 

52. Мати бачила в море хвилю, яка била в берег. А людина чекала свого часу, коли він і до нас прийде, щоб ми один від одного не йшли. А шукали його по природі, і пізнавали його нужду, яку треба вивчити, зрозуміти, як слід. А коли ми її узнаємо, научимося, які треба засоби, щоб нашій матері в цьому допомогти. Коли вона це почує, що ми їй у житті допомагаємо, і хочемо, щоб наша мати перестала на нас працювати, ми цим учинком легке створимо. Умови треба буде такі зустрічати і проводжати. Сказали нам: треба готуватися і по-своєму матері робити.

 

53. Вона у нас тепер не пряха, і не ткаля, як вона була раніше. І не хлібороб землі. Тепер не збирається їхати в степ на свою долину. І не думала про цю роботу. Бралася за доярку, доїла молоко. Добрих наших людей годувала. Це все робила і наша мати. А нас, таких дітей, в садок як одного проводила вранці, а вела нас ввечері. Ми там гуляли по-своєму. А мати наша ходить за машиною, хоче догодити землі. Вона старається обробити. Хочеться зробити по-своєму, по жіночому началу. Робила у цьому ділі краще, ніж чоловік.                                       

 

54. Ми теж так само чинимо, як чинить наша мати. У свято неділю відпочиває, як усі наші люди. Свій стіл наукового діла не робить, а робить свою любов до нас. Нас, як дітей малих, в гарний одяг наряджає. Нам сучасну пісню заводить, або ж бере ногами сама танцює. Ми, її діти, дивимося і учимося найкращому в житті ділу. Мати наша не опалює піч, як це раніше в житті було. Топки часто не вистачало, та й до того не було, з чого готувати. Мати жила в цьому ділі бідно, але зате нами вона розпоряджалася, як хотіла. Нас залишить без усякої їжі, і ми сиділи.

 

55. Що нас чекало в цьому? Велике таке терпіння. У предків ми вчилися. А мати наша в праці гинула. Зараз наша мати не така. Як тримає матір природа. Вона нам чоловіка народить, хто не визнає це все. Особливо буде на цю тему з вченими нашими, хто в дану хвилину був народом запрошений для того, щоб сказати їм, як матері рідний. Щоб вона нам не народжувала таких людей, які задалися мети в нашому суспільстві зробити зручне і хороше. А в природі народжується нове, про яке ніколи не думали.

 

56. Ми тільки про це розмовляємо. Рвемося у висоту для дослідження там. Ми ж не знаємо, що робиться на нашій землі в природі. Випадково ніким ніколи не пізнана істота. Говориться по-новому по Іванову. Природу ніяк не можна обдурити, її доводиться пізнати. Вона скоріше від усього зробиться в людському житті нехорошою стороною. Як мати наша рідна народжує своє дитя? Як все матері народили не для того, щоб умирати. Кожен народжений чоловік, він народився для життя, щоб у природі жити непогано.

 

57. А людина – хитра тварина, у неї, як у матері, думка. Завжди вона гониться, і вибирає в цьому місце. Таке у чоловіка народилося, погане місце навіщо йому? Він хоче в житті своєму оселитися в природі так, як не селився чоловік. Він хоче в своєму житті такий ґрунт мати, щоб йому недалеко доводилося на чому-небудь їздити за чим-небудь. Двір не захоплюється чоловіком, і він у нього не робиться порожнім. За своє життя він не один дім поставить на землі для того, щоб жити в ньому, щоб зручність була.

 

58. Для цього двері ввів. Особливо тепер для життя багатосімейних ... коридор спільного характеру. Не треба йому власність, яка була у людини. Починай перечитувати по одній. Хочеться не одну мати. Краще буде в житті своєму, ніж мати мало в цьому. Та так в житті говориться. Легше буде мати багато, ніж людина має мало. У будинку одному не зможеш нажитися. Рік – це не один день є. У людському житті є. Буває, людина одного дня зі своїм здоров'ям у житті своєму не може прожити.

 

59. Чоловік на це не дивиться, і не хоче нікому вірити. До себе другий день тягне не таким, як він був учора. Він хоче бачити в житті сам себе в природі не одного. Який він господар є на своєму такому місці, якщо він живе в нестатку. Господар вважається тоді, коли у нього немає тільки молока пташиного. А це не господар є, живе в житті бідно. Ми живемо не для того, щоб про нас говорили інші люди в природі. Живе мати в своєму будинку, вона у себе народжує дітей. Хочеться красивим народити, та в житті щасливим.

 

60. А щастя не мати дає. Вона тільки по-своєму виховує. Не треба народжуватися в житті зовсім нещасливим на місці. У природі такій, як вона є, дуже важко чоловікові жити через своє незнання. Хочеться в домі розвинути, щоб не один будинок стояв, і не одна людина жила. Для однієї людини не робився, мати одна не хотіла жити. У неї одне є дитя син, інше дитя є дочечка. Не погана у своєму житті, а щоб була гарна в житті. Не роздягнена по землі ходила. Треба, щоб чоловік був не голий зовсім, а одягнутий добре, красивий у своєму житті.

 

61. Мати рідна цього хотіла, як мати свого рідного дитя, щоб вона його не виростила і не зробила таким дитям, якого в житті не було. Людина не хоче жити на світі у своїй самотності. Вона хоче отримати садибу не таку погану. Щоб вона була для життя з усіма вигодами. Є будинок один, на кутку стоїть, це людині не все. Для цього кішечку стала мати. Вже в природі пішло життя таке, як треба. Собаку дворову стала мати. Це нам усім добре, що про нас думає хтось. Та свої плани будує не у дворі своєму.

 

62. Він думає про землю таку, яка дає людині прибуток. Він не одну хату або будинок став мати. Свою власну курочку, а до неї не завадило півника. У чоловіка одне не буває. Раніше він у природі не жив так, щоб сподівався на чоловіка, на такого хитрого чоловіка. Він для цього закінчив десять класів школи, має освіту середню. Знає добре своє місце. Таке для нього є воно, щоб безперестанку думати не про одну курочку з півником. У доброго господаря є корівка і конячка.

 

63. Вона не одна є до цього. У пари запрягають воли, вони людині допомагають. Ярмом возить за собою віз, а в нього кладуть нелегкий вантаж. І не один раз це робиться, і не одне робиться діло. Знаєш про це діло, значить, людині робиться добре. Він даром це не має. Живу силу будеш мати не для того, щоб хвалитися. Її тримає людина для того, щоб нею щось робити. Живу худобу плодять для життєвого труда. Один час ними орють землю, в інший час запрягають у драги, і їдуть туди, куди треба. А так, щоб даремно, не поїдеш.

 

64. Прийшла осінь наша холодна, до неї люди готуються, щоб бути сильними людьми. У них для цього діла є хороша якісна снасть. У одного господаря є одне, і також людина має інше. Хочеться людині сильною бути. Конячка – це одна є сторона. А воли не така зовсім сила є, економна в житті є. І не швидка, а повільна, але зате вона робить добре. У природі чоловік не сидить, дивиться він вдалину, і бачить свій прибуток. Особливо який є мисливець. У нього своя є рушниця. І є своя жива сила, також зроблена снасть.

 

65. Як добре дивитися здалеку на ось цю роботу, яка робиться людиною. У церкві один є дзвонар, але всіх не призве для неї. Щоб люди зрозуміли його, що це він робить для нас, як хороший хлібороб свого господарства. А господарство не таке є. У одного сильне воно, а в іншого воно безсиле. Тепер ми не живемо так, як ми прожили до цього. Вірили конячці і волові. А зараз мати навчила, дала свій розум таке місце зайняти, якого людина не мала. У неї одне є в житті – жити не бідно, а багато.

 

66. Щоб показувати свою красу. Таких красивих місць у природі дуже багато є. У самому чоловікові живому. Він народився для цього, щоб робити красиву небувалу в житті річ, яку наші вчені взялися робити для всіх. Вони по-своєму вивчають технічно природу. Вона перед ними красуня така, яку вони роблять. Землю захопили. Що хочуть, на ній роблять. Захотіли зробити з неї мертве, ні в кого нічого не питають. Особливо з тварини.

 

67. Конвеєром все робиться. І так само люди народжуються. Як на землі все робиться на одному тому ж місці. Ми, всі матері, прожили, та продумали й проробили в цьому ділі. Ми, матері, послали на фронт, щоб вдало провоювали, та ворога свого вбивали. Не знаєш, що робити в житті – не берись це робити. Ми, вчені все наші люди, учимося в природі, щоб знати. А от розвиненого ворога ми з вами не знаємо, який він буде для нас. Думаємо ми про це діло, але щоб точно створилося, у нас цього не було.                       

 

68. Людина не думала хворіти, а її змусила хворіти природа. У неї виявилися свої сили природного характеру, без жодного штучного діла. Чоловік у цьому помилився, пішов прямою дорогою. А довелося дорозі зробитися на дві невідомі дороги, по яким мати проходила сама. А от матері син по цій дорозі, по бездоріжжю, у нього народилася думка не матері. Перш ніж бути розумною людиною, треба буде між людьми дурнем побути. Хіба маленький народжується розумною в цьому людиною. Він же, як старий, і малий від цього не йде.

 

69. Така проходить на нас улюблена в усіх відношеннях. Адже в природі одне не буває. З осені дні не такі бувають. А поступово зниження, до нехороших умов іде. А ми як такі люди взялися за природу, за наш практичний шлях. Ми зробилися залежні. Наші люди не такі, а взяли в руки зброю, і пішли в природі шукати те, що в житті необхідно. Нам потрібна земля, та ще хорошої якості, щоб вона давала плодів не мало, а багато. Ми в цьому ділі багатіли, і хочемо багатими бути.  

 

70. Але у нас одне є велике з усіх. Ми в морях плаваємо, у повітрю літаємо. Нас природа пропускає. Ледве нам не скаже про цю справу, що є можливість одна. Треба буде вміти по землі нашій ходити не так, як ми з вами вміємо. Надягнемо хороші нові чоботи, або черевики жіночого характеру. А у нас такі можливості є піти дорогою такою, якою не ходили наші люди. А в наших людей не це водиться. Лише б хотів чоловік, його в цьому ділі допустить, природа ніколи не відмовить. Своє сильне життя розвине і доручить йому.

 

71. У людини чи одне буде це саме та прогресуюче за рахунок хорошого дня пожити, та подумати про інше. Ми з вами не за це взялися. Треба буде корисне створювати. А в природі не як у чомусь, а в хорошому джерельному колодязі. Ми туди пішли з відрами зовсім порожніми. А коли набрали води, стало сильно важко. А в природі робиться людиною на своєму рідному місці. Ми не звикли залишатися там, щоб у нас нічого не було. Хочеться, і сильно, багатіти. Стараємося в цьому трудитися чимало, щоб було легко, а доводилося бути важко.

 

72. Мати якби по-новому. Вона про цю істоту знала, що її синові доведеться так у природі вмирати. Ви бачили, як він жив, і веселився на своєму такому місці. У нього у дворі, як у господаря, такого любителя у всьому. Він був у житті своєму професіонал, жив між нами всіма не так, як усі жили. Що він не візьме зробити, під його руками горить. Промаху він ніколи не отримував. А в природі не одне селянство і не робоча сторона, є ще комерційна. Вмієш в житті своєму придбавати, умій між нами і збувати, щоб була собі користь.

 

73. Взявся за землю свою. Або в ній треба ритися, щоб сировину свою добувати. Свою потребу задовольняти. У матері однієї такої своя в цьому ділі сім'я. Вона народилася в природі для того, щоб жити. Та вчитися треба в своєму господарстві. Доводилося робити по-материнському. Робилося в житті так, як хотіла робити мати. Вона заводила нове життя для того, щоб сім'ї жилося в такій природі непогано. Доводилося у себе народжувати, і виховувати в цьому ділі своє рідне дитя. Як не важко довелося, але вона його виростила.   

 

74. У мене, як у матері нашої, не одне сільське управління. Воно в житті не вимагає зараз від нашої матері, щоб вона збирала в степ зі своєю живою силою. А зараз у степу все робиться. Там працює кухня. І разом з агрономом мати творить свої справи. У неї одна думка: як буде треба в житті, щоб її рідне дитя не було в житті таким, як це було раніше. Збирається до школи учень. А йому треба костюм. Йому треба, що поїсти. Мати його рідна губилася, не знала, що збирати.

 

75. А зараз у цих умовах, каже наша мати, вже ми про це ось саме не думаємо. А приходить такий час для нас, таких матерів, піклується наша радянська торгівля. Вона для нас майстриня, у неї голка з ниткою. І у верстаті стоїть машинка. Чоловік, як хороший майстер, мріє про це діло. Ми вчимо дітей своїх не якомусь старому ділу. У нас учень як учень, не відступає від свого. З першого класу бере і лізе на високу гору. Хоч і важко йому вчитися, він вважає, це треба. Такий час настав у своєму такому житті.

 

76. Наші батьки зі зброєю в руках, та наша мати рідна в цьому ділі відстояли. Взялися за маленького хлопчика, за такого чоловіка у нас, хто на сьогодні не боїться, а ступає слідами матері. У неї під своїми руками розташована газета. У ній наше життя описують, як у свій час писали за нашого водія паровозів Кривоноса, який досяг у житті. Своя мати ніколи не переставала пускати в життя свої слова. Вона його такого проводжала і говорила йому так.

 

77. От, от, синку, скоро ти сам у нас будеш таким, як твоя рідна мати. Не буде у нас такого нестатку, і не будемо ми так жити. Далеко ми не роз'їжджали, жили на одному місці. Нас усіх вчили одному. Якщо твій батько вміє жити за рахунок такого діла, а чому не взятися за це молодому молодцеві. Хіба у нього немає рук, або він зовсім без голови. У нього, як людини, є все. Особливо б'ється серце, через нього створюється все життя. Ключ усьому – це діло. А в природі такій, як вона є, багато ще такого в житті не відкрито.

 

78. Сама природа змінилася. Не така мати стала, як вона раніше була. У неї тепер не газета в руках, а чистий зошит з паперу. Вона в нього записує свої справи, будує свою історію. Вона у нас така є повчальна в нашому житті. Ми в процесі учимося, нам природа допомагає свої ворота відчиняти. А ми в цьому ділі досягаємо. Як один ходимо в школу, учимося в цьому ділі. Хочемо стати майстром, або нашим хліборобом, хто зі своєю землею носиться, як учень з книгою. Треба йому вивчити урок.

 

79. Він його зубрить напам'ять. Треба буде написати чисто руським викладом. Він пише цифри сам. Для нього це ніщо є. Він лізе, піднімається сам. У нього одне в голові – дійти до самого вченого такого, хто лазить у небесах. А про землю він зовсім забув, про годувальницю таку, з якою доводилося розмовляти, як з якоюсь особливістю. Ми знаємо чоловіка, йому за його хороше все низько клонимо головку, говоримо свої слова. Нас вчила так наша мати, у неї були властивості одні для всіх такі.  

 

80. А коли у нас чоловік знає дуже багато, у нас є одне у всіх таке, ми його чекаємо годинами. А коли він приходить на місце, то ми добре знаємо в цьому, що нам не доводиться сидіти так, як сиділи наші предки. Вони робили в своєму житті те, що зробила наша історія. Нашу цю землю перевертали щорічно один раз. А скільки раз на день людині доводиться одягатися, та їсти сідати за стіл. Якщо підрахувати все, що робилося людиною в житті, немає цьому кінця і краю. А от його рідному життю не вистачило його сил у цьому.     

 

81. Він, як і мати рідна, ці свої сили загубив. А щоб їх знайти, як це шукає чоловік у природі, дуже важко шукати ці сили. Ми їх втратили в цьому. Наше незнання примусило сьогодні наїстися досита, і напитися води від спраги. Це всіх нас таке діло. Ми йдемо дорогою цією, на яку звертаємо увагу. Думаємо одне, а виходить інше. Всю весну працюємо, та ходимо своїми ногами. Хочемо довести всім нам, що ми вміємо жити в цьому. А коли розібратися в усьому, діло наше нехороше.

 

82. Ми його зробили на нашій землі самі. І мати тут не причому. Показала сама природа, вона це все людині доручила. І на землі це зробити, і на воді кораблем плавати. А в атмосфері в повітрі плавати, а по землі такій повзати. Це все робилося чоловіком. Він почав місце вибирати. За рахунок його жити довелося не так, як живе птах, або ходить звір по природі. Чоловік примусив себе, щоб він втягнувся. Чоловік хоче їсти, він хоче і одягатися, як якийсь чоловік, один з усіх.

 

83. Природа така є мати, вона нашого чоловіка почала любити, що примусило чоловіка в цьому ділі з чоловіком на одній рівнині жити. Земля ніким не захоплена, великі простори лежать. А у нас така мати зі своїми щупальцями проклала. Як ледве що-небудь таке, кажуть, знайшли в землі нові якісь поклади. Геолога примусили ми. А вже ним ми хвалилися, що не вбили нас усіх таких нехороших людей. З нами, такими людьми, а вони вже прожили своє. А як вони думали про своє, не забували про зроблений ріст мого всього життя, котре залежне діло.

 

84. У грача, чорної птиці, зовсім не таке серце. А у людини, як у маленького солов'я. Він тільки голос свій розвиває, як на базарі торгаш свою продукцію справляє. Не треба буде читати про героя ні в якій фантастичній книзі. Шатер циганський на сонечку некрасиву картину показав за такою кипучою роботою. Горн циганської пори. Топити вогнем не можна. Але тільки вона є циганка, як рідна в шатрі матір своїх улюблених дрібних курчат. Співає національні пісні, по-своєму циганському танцює.      

 

85. А коли йдеш біля лісу дрімучого, біля гори на відростку сорока сидить. Вона б цього не сказала, що циган циганці говорить. Це буде наш такий табір. Ми своєю сім'єю стояли. А наша мати циганка в селі над іншими такими матерями, які ростять своїх дітей. Каже їм мати циганка. У неї слова втягують матір, яка потребує щастя. А воно не дається саме людині. Треба буде в житті заслужити, це наше таке буде щастя, з яким людина рахувалася. Вона не для чого-небудь виїхала у степ, і там розклала в холод багаття. Наша в цьому ділі пильність знати всю природу, що настигла.

 

86. А в неї такі дороги, якими треба людині проходити. Ми жили не в циганському шатрі, та свої сили в цьому творили. Наше було таке руське село, а навколо нього були хутори, не які-небудь такі місця, в яких пан розвивався. У нас, руських людей, у народі не процвітав такий режим. Більше від усього вірили в Бога.

 

87. Мати не в одних нас є така людська годувальниця. Вона сидить в гніздечку зі своїми дрібними яєчками. А їх пташка не за один день знесла. На це затратила енергію в цьому всьому ділі. Пташка зі своїм сонцем грала. То воно піднімалося вгору, і воно спускалося вниз. Переставала на землі співати, коли сідала на своє місце, де зустрічалася вона з ним. Яка між ними була любов, якщо вам таким розповісти. Коли одні наші такі рибалки закидають сіті, вони думають про те, щоб чебак піймався або щука не пішла.  

 

88. А шуліка великий птах, якому доводилося піднятися, і звідти доводилося дивитися. У нього очі далекоглядні. Будь-яку живу маленьку розвідають, вона або він. Ми ж задумали посіяти на цій ґрунтовій землі, просто хотіли зробити, потрудитися, як треба буде. І в цьому ділі почекати, як ми такі чекали свого річного великого свята. Ми в цьому сильно готувалися. З маленького велике робили, як наш сільський коваль своєї кувалдою, молотком стукав. Це було наше село. Та ще втягувався в свою ковальську роботу.

 

89. Працював на землі чоловік, думав він про природу. Про таку природу, яка тягнулася від самого моря і до найвищих снігових гір, звідки нам тягнулися річки, шумні каламутні води. А чоловік на парі буйволів з лісу віз повний віз дров. І це буде нам таким треба. Від села до села одного прокладена асфальтована дорога. Вона нашу глибоку річку зі своїм мостом переходила. Легко-легко переїжджали наші вантажні машини зі своїми належними вантажами. І мати наша на це подивилася, як своїм дітям нічого такого не сказала.

 

90. Доля наша людська народилася з наших високих гір. Це просто Кавказькі гори, які чимало тягнулися. Вони хотіли, щоб люди не про це одне з усіх знали. Знали про цього чоловіка, в якого зберігалася таємниця. Вона не так робилася і робиться. Як біля річки, найголовніша, це одна з усіх жаба загальна. Вона любить перед дощем, вона дає людям усім близьким, що наша природа даром хмаринки не розвине. А просто так сказати про це саме з усіх людей, які сідали, виряджалися, як якась мати.

 

91. Вона така роділля з усіх, вчителька в наших школах. А туди не одні діти входять, багато навчаються дорослих. Галка птиця менше від самого грака, вона вміє з ним жити. Як якийсь струмочок води з ключового холодного колодязя. Ми проїжджали на машині, навіть на цьому місці не зупинилися. Одні тільки автобуси, повно набиті людьми, їм так сильно захотілося курити, жага велика вбила. Нам не доводилося чекати. Ось це гостра могила, і там я простоював днями.  

 

92. Вона мене примусила стояти там. У нашої матері є всі народжені в природі сили воювати з природою на всіх своїх фронтах. Мати учасниця бути в полях воїном усім. Також вона зможе бути в будь-якому місці механізатором. А на водному транспорті вона може народити такого водія кораблів, одного з усіх нас. Мати учасниця будь-якої роботи розумової, такої, як керівник колгоспу. І всіх літаючих апаратів мати свого дитя учасниця. У неї до цього народжені всі життєві здібності.

 

94. І хранителька у всьому. Вона знаходиться для людства в будь-яких пошуках, у цій справі ініціатор. Без її участі нічого не робиться. Особливо працює за машиною, трактором. Вона знайома із землею, ходить зі своєю машиною по нашої робочій землі. Ростить для нас хліб, чисте зерно конвеєром котиться. І вирощує в природі на нашій землі овочі. Вона хороша городниця. Не дивиться тепер на небо, і нікого вона не просить, слухає природний прогноз. У матері в голові в'ються різного роду плани, на все наукового характеру думка.

 

95. А яка вона для природи мати. Вона весну відкриває своїми рідними силами. У неї є всі можливості доручити людині справу. Ми без материнської участі ніякі особливості не робимо. Треба буде боротися з природою. У неї нам це є слова нас зі зброєю в руках проводжати. Ми їдемо разом в Арктику, вона з нами летить в літаках, пливе з нами в криголамах. І також вона є геолог. А у неї є начальник. Мати, вона вивчає повітря, воду і землю. Без неї ми не народжуємо людині ніякої в житті думки. Вона без матері не дається.

 

96. За Івановим, вона є нова, ніколи не вмираюча. Нам треба через матір цього в житті добитися. Ми з вами живемо на землі. Шукаємо в природі за новим початком незалежну сторону. Навіть мати це підказує, що буде це в своєму житті. Народиться чоловік на це все, завоює в природі сили. Разом з матір'ю вирішить наперед. І скаже в один голос про це саме в природі нашій на загартованому чоловікові, на тренованій матері. Вона була мати, і є зараз мати, і в усіх відношеннях залишиться матір'ю.               

 

1968 рік 23 лютого. Іванов

 

:6802.23  Тематичний покажчик

:Аборту - ні    39

:Незалежність    96