Арктика. 1967.12

Іванов Порфирій Корнійович

 

Редактор, перекладач – Ош. Редагується з благословення Іванова. (Див. Паршек. 1981.02, с. 115, 127)

 

1. Порфирій Корнійович, ти наш практичний у природі письменник.  Хочеш розповісти нам про наше вічно живе місце, про яке знає всього народу експедиція.  Вона туди прибула не на парі волів у ярмі, вона туди пробралася на літаках.  Там висадилася в самій глибоко названій людиною Арктиці. На неї з чим-небудь туди не дістанешся. Для цього треба були не одні літаки, в яких сиділи люди, без розуму вони там не сиділи. Вони думали і обирали для цього діла своє намічене місце між вічно лежачими крижинами. Ми там не однією творчістю будемо займатися, і почнемо фізично руками все робити, у нас це вийде.

 

2. Ми встановимо перше, це наше тут к цих умовах прокричить голос Москви або Ленінграда.  Ми одні не будемо самі жити на ось цих темних крижинах, що лежать.  А ми зв'яжемося з народом усієї нашої землі. Ми будемо зі своєю надією у кожної людини. Будемо в душі за наше те, що ми з вами намітили. Це не те, що було на цьому ось місці. І зараз він живий, це білий арктичний ведмідь. З ним разом живуть моржі і птиці. Ми їх бачимо, намагаємося руки прикласти, щоб тут постачати. І придбавати наше перше, це буде приготовлене блюдо.  А ви знаєте, як при такому повітрі будується у нас в наших тілах апетит.

 

3. Ми б їли і їли безперестанку.  У нас є, що поставити на стіл, і чого поїсти.  Під час цього всього ми зможемо наповнити вином склянки, взяти в свої руки.  І привітати наш трудовий народ, від якого ми відірвалися. І туди ми прибули, де на нас лежить велика задача цю холодну атмосферу своїми технічними знанням вивчати, розуміти.  І треба в цьому знайти для життя людського користь.  Ми для цього так покликані, щоб у природі шукати.  Ми все одно знайдемо, нам це буде дано так, як нашим батькам довелося взятися зі зброєю в руках.  Самодержавне царство взяли в руки.

 

4. Вони не одну владу відновили.  Їм довелося самим це зробити.  Природа не відмовилася, дала нашій людині розум і силу взятися за відновлення промисловості і нашого сільського господарства.  Ми його війною імперіалізму і громадянської розтягували на всі боки.  Хто як і де робив своє в цьому ділі.  Довго нам довелося на свої ноги ставати, щоб на них, як довільних, зміцнитися. Довелося від старого не відмовлятися. Ми хотіли не по-старому, а по такому, як ми з вами сюди з силами, зробленими нами.  Цей ось стіл, за яким вся наша експедиція, яка свідок цьому всьому. Особливо нашій людині, хто навчив сам себе за партою зробитися таким фахівцем, який отримав звання свого місця.

 

5. І за що ми, як експедиція.  Своє місце кожному чоловікові довелося зайняти, і зробити свою роботу, як наш в колективі чоловік.  Особливо він зі своїм здоров'ям, зі своєю любов'ю щодня зустрічається, і кожен день проводжає.  У тижні шість днів.  Ми або учимося, або працюємо, а приходить для нас свято неділя, однаково воно у нас буває.  Ми зустрічаємо його на виробництві та в сільському господарстві.  Для цього дня як хочеться перед ним поклонитися.  І готуватися непогано нашому братові свій стіл накрити, щоб на тебе, такого молодця одного з усіх, що веде, не сказали: що ж ти робиш?  Начебто в природі сам господар природи, легко проходиш від сходу і до заходу по нашій країні.        

 

6. Я душа цієї політики та економіки.  Хочу, щоб деталь зробилася руками.  І проведений по ґрунтовій чорній землі трактор не сам провів, з чоловіком. Він свою пісню проспівав, та про це продумав, як це вийшло між нами такими, виросла не кінська природна, сила в техніці.  У машині і в мотору, який не одних нас привіз, і висадив на цьому місці.  Ми не тут ним користуємося.  Користується кожен водій, він поспішає по асфальтованій дорозі, йому теж хочеться в один час потрапити. І вдома по приїзду в цей день не гірше нас зберуться. І згадають про нас, що ми такі люди.  Нам випало таке щастя в житті таким колективом сидіти, і друзям за своїм розвитком це все розповідати.

 

7. Ми знаємо добре не про одного водія, або про нашу цю експедицію.  Ми не зможемо індивідуальні сили тільки тримати.  А раз ця пайка почата, вона у нас щороку кожен день вивчається, розуміється, і так вона робиться. Як у нас очищається, і ставиться вишка геологорозвідки для буріння цього арктичного ґрунту. Ми ліземо вглиб, шукаємо.  Як наші господарства у себе шукають героя, наше знання, у природі таємницю.  Важко тягнути нашого чоловіка для того, щоб він був придатний.  Ми такі викладені у своїй природі.  Це наш тракторист, робить свою роботу, він з машини не злазить.  А завжди з піснею їде на борозні, оре землю, або косить комбайном хліб.  Йому не сидиться так, як ми в Арктиці не втрачаємо дні і тижні в природі, про свято не забули.

 

8. Як ми один час усі думаємо чого-небудь хорошого зробити для науки показового.  Ми все робимо, день і ніч серйозну погоду зустрічаємо.  А хотіли б південну сторону.  А вона у нас біля Чорного моря в Криму, на Кавказі, куди зможе наш північний чоловік поїхати, і зміг полетіти.  І там добре і тепло провести свій відпочинок. Ми про це знаємо і думаємо, що і нам після нашого такого повернення наша Арктика нас примусила перебувати тут не так, щоб було чоловікові просто. Ми працюємо в цих умовах, відкриваємо еру небувалого знайденого діла.  У нас є люди такі, яким не важко нашу зроблену історію описати, як наукового характеру джерело. Ми в Арктиці перебуваємо, і розуміємо весь учинок у повітрі, і на крижині, яка вічно не розтає.

 

9. Це не в природі, де робиться найменшою у вулику бджілкою, яка уважається між людьми. Людина доглядає за нею цивілізованим порядком.  Ми зробили їй умови, спорудили і показали весь хід у праці.  Вона у нас, як якась особливість, взяла на себе всю ініціативу. З вулика вона сама рано-рано при сонечку взяла і полетіла.  Її дух цього оточення примусив це зробити на такому медоносному поле, що розташувалося. Чоловік цього у своєму житті не зробив би.  А вона, як якась у цьому розвідниця, дізналася на цьому місці, що є для її однієї родини.

 

10. Прилетіла попереду всіх, і підняла на ноги, розповіла, що вона в цьому ділі знайшла.  Бджілка про це не мовчала, брала свої сили на це.  І вперед за цією здобиччю, яку в природі зроблено.  А наше таке діло.  Тільки сьогодні ми усі працівниці, і взялися за це діло показати, як ми вміємо обробляти ці природні якості з нашої такої дружно зробленої роботи.  Нас потрібно людині весь час цінувати, і не забувати.  Особливо в цю саму хвилину, в яку встав її господар, умився чисто, рушником утерся.  Як особа, що  вірить у Бога, моління своє вимовив, і сказав у природі свої слова щодо взятку в цей час бджіл. Він ніколи не забував про своє, що прийшло.

 

11. У тижні буває завжди неділя. Вона так даром до нас не приходить.  Особливо нас, таких бджолярів, хто в природі так, як усі, не спить. Добре вивчив усі дні, що йдуть по природі.  А вони не однаково проходять, і свій побут чоловікові покажуть. Він чекає, і сподівається на сонечко, що світить на всіх, від кого залежить усе. Якщо воно хоче на землю передчасно покласти в молоку на кожен ріст будь-якої трави росу.  Особливо це все скочується, і завжди затримується в будь-якій квітці.  А бджілці не доводиться ні в чому такому затримуватися.  Вона добре про це знає, що їй не доводиться забувати і про це.  У неї між нами різниці немає такої, як ми, такі люди, воюємо з природою.  Між ними немає ніякої такої науки, в якій би вчилася бджілка для того, щоб цій маленькій бджілці треба була допомога якого-небудь літаючого предмета.

 

12. І намагалася бджілка позбутися такого павукового діла, хто для цього свою наявну павутину розташував на шляху, і заважає швидкому польоту.  У цьому ділі вже не повертається бджілка ні на це поле, ні в вулик свого господаря. Вона себе втрачає дуже, але зате вона готує свій розплідник для заміни, швидко вона в стільниках дозріває. Це нам не чоловік, у кого буває всякого роду захворювання, будь-яка хвороба.  Але що тільки не робили.  Особливо зараз у порошку, якого треба з водою по горлу проштовхнути.  А за таблетковим станом, кажуть наші вчені люди в природі, що це ось найкращі закордонні медикаменти, від яких в житті скрізь і всюди допомагає.

 

13. Людина не бджілка, це от зробити, вона не зможе досягти.  У неї таких лікарів немає, щоб іншій людині допомагати від такого захворювання. І наш лікар зі своїм тілом не йде, щоб у природі, та в таких умовах, в яких опинилися і живуть гуртом ці люди на арктичному полі.  Вони не такі загартовані, щоб попереду всіх наважитися людині при будь-яких обставинах нашої цієї природи, яка допустила все робити не природно, а штучно й озброєно.  З усіма ділами тут вже павук не замете цю дорогу, по якій чоловік ходить своїми ногами. А умови самого снігу, замітає слід. У цьому холоді і зниженій температурі можна буде ходити в хорошому і теплому одягу, це зроблено тут.  Хоча ми, експедиційні люди, і знаходимося тут в цих ось умовах, але ми боїмося природи, дуже сильно застерігаємося.

 

14. Не хочеться так даремно хворіти. Але з нами природа не рахується, бере, нас карає в цьому всьому.  Людина не бджілка, а бджілка не людина.  Як і природа сама не людина, а людина не природа.  Бджілка обробляє сама солодке. Як і зима надсилає нам, людям, під ноги білий сніг.  У чому наша вся експедиція знаходиться.  А чай кип'ячений, заварений по-московськи, ми з медом бджолиним сьорбаємо.  Говоримо, хвалимо цю маленьку трудівницю, яка свого часу не забуває на себе це взяти.  І будує своє те, що ми бачимо простим оком. Вона гігієнічна, за собою не несе різне сміття. А от чоловік без цього не залишається в природі.  Він розклав широко місцевий фронт.  Скрізь і всюди його нога робить слід, дає природі зрозуміти.  Де є людина, там вже народжується неприємне будь-яке і кожне захворювання.

 

15. Особливо у нас тут у природі на людині.  Не у нас в нашій північній Арктиці, куди наш соловей, найменша пташка, сюди в ці умови не дасть своєї згоди прилетіти, і де-небудь без усякого дерева сісти.  Ці умови для солов'я Арктика не придбала, вона не хоче слухати голос у пісні солов'я.  Вона допустила до себе людину зі своєю зробленої снастю, з таким силачем залізним трактором.  Ми в цьому всьому не відзначилися Арктику так зустріти, як ми зробили свої умови, небувало зберігаємо самі себе.  Ми живемо краще, ніж живуть без нашої Арктики.  Вона зможе людини зустріти в будь-якому своєму природному місці.

 

16. Це залежить від самого чоловіка. Якщо він хоче зробити експедицію зі свого тіла, для нього Арктика є природа, могутнє діло кожного дня і ночі. Лише б чоловік хотів, він доб'ється.  Хіба це не діло Іванова таку щілину пробити. Ми знаємо центр, сама складена установа у нас в соціалістичній державі.  Ми, люди, через хворобу їх ввели, як психіатричний інститут імені Сербського. Він ніколи ніяк ніде у себе не бачив і не чув такого чоловіка, котрому була скрізь і всюди Арктика.  Іванов попав через  діло, здійснене ним у природі, чого не робив наш земний чоловік.  Ні за які гроші і особливості він не хоче це отримувати. Мені ваше не треба, каже Іванов.

 

17. Мені треба в будь-який час в будь-якому місці північна в льодах Арктика.  Я її не боюся.  Для мене в Москві в інституті в науковому світі між ними була вся в снігу морозна Арктика.  Я прошу, благаю, щоб люди пустили для випробування цієї атмосфери, котра показувала нам температуру нижче нуля.  Тільки я один цього потребував, холодну ключову в льоду приймав ванну.  Чи це не Арктика була перед конвоєм з інституту в Бутирку.  Як хворого психічно, чоловіка конвоювали.  Який би не був він чоловік Іванов зі своєю якістю, зі здоров'ям, його вчені виштовхнули.  Іди, ти нам не потрібен, щоб ходити в трусах і роззутим по снігу.  А яким же у вовчок сідав?

 

18. По снігу і роззутим, це була для Іванова чиста Арктика.  У Москві його привезли в Бутирку.  А там усім хворим прогулянки година, і також мені одягайся, взувайся, тільки без шапки, і також можна гуляти.  За тобою дивиться, як ти поводишся.  Добре по-їхньому, а погано по-нашому.  Як я робив на прогулянці?  Роззувся.  А до мене підходить начальник підполковник, мене своїм режимом попередив.  Він хотів, щоб я так не ходив, як ходжу.  І вчуся випробувати, щоб відкрити між усіма свою невмирущу арктичну славу.  Це Москва – самі режимні для людини є умови, в них сидіти.                          

 

19. А для мене було практичне.  Я там писав олівцем, а зараз пишу про практичну Арктику.  Вона для мого тіла всюди є Арктика. У цій Бутирці лікарі допускали у себе свою волю робити лазню, як це належить, в 10 днів.  А з лікарні хворому треба йти по двору, по снігу, мені це дозволяли. У сніг заритися – тут же конвой не свій, кидається на порятунок мене.  Це, я їм кажу, як молоді, мій дух.  А вони сумніваються, думають, я збожеволів у цю хвилину.  А я випробував, знаходив ворога, і йому давав відсіч.  Це, я їм кажу, моє рідне загартування.  Вони боялися, що їм нагорить у цьому.  Роззутим і в трусах можна, а в снігу ритися не можна.  Я їм кажу.  Це Арктика для мене є у вас.    

 

20. Дух мій у природі.  Вони знають добре, що моє тіло загартоване, я не хворію.  Але у них такий режим, що строго виконується для людини хворої.  Я його обходив, якщо це треба, крок назад, а крок вперед.  Ленін так казав про інтелігентного чоловіка, про старого капіталістичного.  Ми довго боролися, воювали, і все ж буржуазію зняли зі шляху, а своє ввели. Так і зараз мені, незалежному чоловікові, доводиться всім людям доводити про своє зроблене, для цього діла проводжу, за що мене через Бутирку в'язницю спускають у Казань. Куди дуже сильно не хотів їхати, але зробити я не зміг.  Мене туди везли примусово з провідником ...

 

21. Я і там в Бутирці між хворими залишив своє арктичне джерело. Їду конвоєм у вагоні ув'язнених.  Цього я від учених не очікував, щоб вони при моїй хворобі і моїй справі в Казанську лікарню до психіатрів у стіни Катерини. Я туди приїхав Свердлов поїздом.  На дворі лежав мороз 30 градусів.  Конвой хотів, щоб я їхню форму одягнув – я не дав згоди.  А зробив так, як хотів.  Без всякого одягу, в трусах. Вони вважали, що я хворий. «А йому море по коліна». Прийшов до вовчка, звернувся до червоноармійця, він мене слухав. Я йому кажу. Чи було це коли-небудь, щоб такого чоловіка ви конвоювали?

 

22. Він мені сказав: «За три роки моєї служби це першого везу чоловіка».  Переді мною виявилася вся Арктика, у ноги мені вклонилася.  Мене зустріла вояччина, охорона і охоронець цієї лікарні.  Посадила на стілець для стрижки і гоління. А сестра 1-го відділення біжить і каже: «Стійте, не підстригайте і не голіть».  Тут я сам себе запевнив, що хтось потурбувався вивчати ці умови арктичні 16 лютого 1965 року. Як хотів примусити лікарів, щоб вони погодилися і не забороняли ходити роззутим по снігу. Всі свої нитки зосередив, і направив у них це на відстань через мозкову систему.  Вона все зробить і робила за Варсельским вченням. Людина своїм вченням зможе своїм вмінням підкорити людство і природу.         

 

23. Я своїм вміння прошу природу, щоб вона мені дала життя і вчення, без кого життя немає нікому.  Я адміністративно ізольований, за це все наявне нічого не отримую. А стою в такому вигляді, в якому і зараз малюю картину.  А вона виявилася перед моїм тілом, весь колектив лікарів безсилий.  Я їх просив, щоб вони моє волосся не чіпали. Вони хотіли психічно вплинути на моє здоров'я. Я був як ніколи, вірив природі. Ходжу я по снігу роззутим, паводок роблю у дворі. Велика купа снігу, ми ходимо, як на Арктиці.  Вона мене тут у цьому колективі тримала. Тут суспільство нікому не вірило.  А я вірив тому, хто мені теоретично допомагав. Я написав «Моя перемога».  Вона була замовлена, щоб я її написав, як писали інші письменники, яких мені прислали зараз.  Я пишу все з голови, даю всім читати.

 

24. І так в цих умовах мені не пощастило, щось напало на ногу, якась червоність. І ударила не зимою, а влітку температура. Я її мав, відчував, але мені треба волі води, а лікар її не дав. Та призначив через сестру уколи для розсмоктування. Я згадав не Арктичне діло, а Сеньку Разіна.  Я від уколів такий став.  Я плакав, сльози клав для того,  щоб мене не кололи, у цьому був правий.  Мене представили до виписки три комісії, але професор Лунц не давав згоди. Вже жінка приймала. Вона питала про загартування моє.  Я їй сказав.  Загартувався не на шкоду, а на користь, не свою особисто, а на користь всього людства.  Мене нога тягла назад.  Вона, ймовірно, знала про моє все те, що вирішила комісія перекинути в місцеву громадську закритого виду лікарню в Новоровенецку в Гукову.  Я з Казанської лікарні 4 травня 1967 року вибув.

 

25. Нас посадили у в'язницю в Казані, де ми просиділи два дні.  Треба прогулянка, а я був не такий чоловік, як усі люди.  Мій вчинок забракував, не став брати на прогулянку.  А сказав: «Ти де є?» А я йому кажу: ти більше мене знаєш.  Він повернув назад.  Начальник примусив, дав мені прогулянку.  Їду в закритому вагоні.  Ростовці брали, знали мене.  А сестра везла, напрямок в Новочеркаськ.  Їхали через Харків, де день весь стояли.  А в Ростовську в'язницю привезли, там пробули, затримали.  А потім 12 травня 1967 привезли на місце в обласну психіатричну лікарню.  Я потрапив в 1-е відділення до Едуарда Федоровичу.  А це мої вихованці, я їм читав про своє загартування-тренування.  Робив точний висновок у цьому.  Я їм малював, що це обов'язково буде моє.  Нехай експедиція Арктики ці рядки прочитає, коли приїде назад.

 

26. Дома так зроблять, що зробив наш Іванов.  Він і в Арктиці буде жити.  Тільки не з літаків, а фізично ногою.  Це місце, куди потрапляють дуже багато людей для порятунку життя свого.  З багатьох районів сюди потрапляють, більшість шахтарі з травмами. І потрапляють колгоспники з усякими головними захворюваннями.  Є епілепсія, для цих людей це місце враховано.  А за сонцем, за теплом гоняться так, як люди гоняться за днями. Їм в Арктиці цікаво дочекатися такої погоди, тобто атмосфери, якої не було ніколи на півночі. Ми для цього збиралися в Арктику, щоб вивчити природу, її перебіг.  І величезний буран для його атмосферного діла.  Людина не одна воює в природі, хоче хороше мати.

 

27. І тут люди не лежать для поганого, сюди надходять люди з дефектом.  Їхня справа в природі чекати, але не потрапляти в 6-е відділення вічну койку труну. Тут Арктика тільки існує в природі Іванову.  Вона може зустрітися в будь-якому місці і в будь-який час.  Іванов не потрапляє і не потрапить для того, щоб було добре. Цього не чекає ніякий чоловік, ні здоровий, ні хворий. А один тільки зустрічається з поганим і холодним.  Для тіла Іванова є місце скрізь і всюди.  А експедиція чекає моменти, щоб погана і холодна природі з погодою не була. Знижена температура вимагала від людини скрізь і всюди самозахисту.  Це наша не наука є ганятися за природою, робитися для неї пристосованою, щоб не втратити себе.              

 

28. І тут, і там, і там, і тут.  А от чоловікові арктичному не треба таке, щоб було тут і там добре і тепло.  І там, і тут треба холодно і погано.  Ось що треба техніці відшукати, що знайшов наш чоловік Іванов.  Він виводить підсумок своєї арктичної роботи на собі.  Він говорить.  Арктика – це є чоловік шукач у природі будь-якого добра на чоловікові. Він шукає в природі якості для того, щоб скористався чоловік.  Для цього і робиться експедиція наукового характеру. У природі в кожному окремому дні це все відшукується.  І ставиться на стіл, щоб мати хороше і тепле.  У поганому і холодному нема можливості нашому чоловікові носа показувати.

 

29. Він шукає в природі такий день, що прийшов по порядку.  І він у ньому запише в книгу свої рідні слова про живий факт.  Хіба ми не зможемо оцінити цього чоловіка, що наступає.  З фронту він сюди потрапив у це розвинене нами суспільство, яке знаходиться і на півночі, і на півдні.  Він все одно думає сам про своє хороше здоров'я. Люди, які підбираються людьми в північну частину в експедицію, вони там потрібні для такої роботи, як вона робиться в Арктиці. Туди люди підбираються такі стійкі зі здоров'ям.  Так же само і тут в лікарняному господарстві люди підбираються для наших фахівців лікарів люди з одним діагнозом.  Над ними цілий ряд учених займається.

 

30. Шукають у природі те, що треба людині в цьому ділі добувати.  Ми хочемо такі засоби знайти в Арктиці для нашого чоловіка, щоб він сам зумів у природі захворіти, і від цього вилікуватися.  Бо це є в природі, але ми не хочемо це шукати, і не хочемо це робити.  У це місце, куди нашого брата возять, це тут вчені люди сюди спустили з верхів на низи Іванова зі своїм обрядом.  Він не має і не мав чужого, а свої чорні трусики.  Не для захисту самого себе вони на ньому, а для цивілізованості, щоб з чоловіком, що зустрічається, розмовляти довелося руською мовою. Ми цього звикли питати. Особливо є, чого запитати про це в Іванова, він дещо новеньке знає.  Він один у світі є чоловік, загартований для цього діла.          

 

31. І хоче сказати нам усім, що ним уже ці якості завойовані.  Йому скажи: сьогодні в холодній воді скупаймося зимою. Це для нього дрібниці, він у будь-який час дасть згоду це робити в природі.  Але не захоче робити по старому джерелу, по якому ходять усі.  Це не Арктика і не експедиція, яка тримає себе в хорошому та теплому. Треба таку створити експедицію в природі в будь-якому місці, щоб там була для людини Арктика.  А то тільки ми хвалимося самі собою в цьому.  Надягаємо на себе такого характеру.  Через це і наша природа не хоче байдуже на людину дивитися.  Він не любить природу. За що вона його буде любити і своїми силами зберігати, якщо чоловік чоловіка своїм озброєнням лякає?  Чоловік цього ніколи не бачив.

 

32. А зараз бачить, на півночі в самій Арктиці копається чоловік.  Він хоче в цьому знайти таємницю.  Як наші початкові діти. Учні школи з великою охотою і любов'ю йдуть на урок. Але скоро це все відпадає. Легке відходить, а важке приходить. Вчитися – це відшукування нового. Треба навчитися читати, треба арифметику знати, і писати чисто, розбиратися з географією.  І знати єство, і алгебру тощо. Треба добре вчитися, не лінуватися, щоб закінчити 10 класів.  Провчитися інститут, щоб отримати собі диплом, щоб знати свою роботу, і розпоряджатися колективом.  Це тобі не легко дісталося.  Учень всі свої сили клав.  І робив всілякі штуки, аби вивчитися.  І зайняти своє місце, в якому людина сиділа доти, до того часу, поки не буде здаватися за яке-небудь діло, за яку-небудь роботу.

 

33. Ці люди не намагаються у себе мати поганого, а стараються жити добре. У нього думка працює добре не на користь свого здоров'я.  Він сам живе добре, і не пускає своїх народжених людей, тобто дітей, вони у нього малими балуються.  А йдуть в нехорошу сторону. Через гроші, через умови народжується людина не така, як нам буде треба для поводиря і керівника, тобто вчителя.  Не для того, щоб потрапляти у в'язницю і лягати в лікарню.  Для того, щоб звідти не вийти таким покійним чоловіком, який взявся за себе, і зробився сильним і вільним чоловіком для того, щоб у себе пробудити ворога зсередини і ззовні.      

 

34. І став би робити для інших хороше.  А собі зробив погану сторону, яка б навчила себе, як буде треба нам із цього всього вивернутися всім, щоб жити всім добре.  І написати таку статтю щодо життя, але не смерті такої, яку ми в процесі життя завжди отримуємо.  Наше є все бажання у всіх визнати у людини серце і душу.  Тільки що чоловік, вона або він, народиться, йому треба життя однакове дати, щоб він не чекав, і не надіявся на когось.  А жив за рахунок своїх у людях виділень.  Ми будемо тоді найбагатші, коли зробимо між собою в природі.  Ти, чоловік маленький у житті чи старий, для вас одна буде ціна.  Ви будете двоє, старий і малий.  Хочете жити, щоб не було в'язниці та лікарні.

 

35. На це буде треба не йти на якусь експедицію, а завжди думати, що наші всі такі люди є.  Вони можуть зробитися такими арктичними людьми, які будуть робити своїм тілом для інших людей, щоб їм було з цього всього добре.  Якщо чоловік не буде залежний у природі, він буде сильний в будь-який час і на кожному місці. Свої сили для того, щоб навчитися в природі для того, щоб бути в природі переможцем над будь-яким ворогом, як і робиться в природі Івановим.  Він не побоїться води.  Для цього всього стане в ній робитися таким чоловіком, якого ще в житті не було. Він зараз між нами в природі, і може бути в будь експедиції, і буде вишукувати свої засоби.

 

36. Ні в Америці, ні в Англії, і ні в Франції, і ні в Німеччині, і ніде в інших національних інших державах, щоб такий чоловік знайшовся, і пішов у природу шукати для себе погане і холодне. А іншому шукає хороше і тепле. Це тіло чоловіка живе і енергійне природне, не залежне ніким ніде ніяк.  Воно зробило, добилося, тепер воно прогресує між нами такими людьми, хто на білому світі живе і робить своє діло почате.  А потім він умирає, не дороблюючи його, без усякої такої слави.  Чоловік, залежний у природі, зовсім не тією дорогою пішов.

 

37. А пішов, і знайшов для себе зовсім шкідливе.  Проти природи став озброюватися для того, щоб її якості вбити і знищити, як небувале живе.  Ми, всі люди земної кулі, цим займаємося, учимося в іншої людини.  Робимо самі, щоб нам не було в житті погано і холодно.  А навпаки, щоб нашому чоловікові було добре і тепло через красу природного багатства, чим наш чоловік пожив та сваволив цим один прекрасний час. А потім, як усі, зі своїм ділом помер.  Його не стало в цьому, він втратив своє здоров'я.  Його люди, як і всіх людей, за законом прибрали до рук.                                                                                                                                                                   

 

38. І вказали вічно лежати в праху в землі.  Це все наробила наша на людях зроблена ними в природі залежність.  Вона не захотіла пробувати в природі відшукувати для себе хороше, щоб з цим хорошим довелося жити не одній людині.  Добре жити, а іншому не треба.  Це не життя людини, а нелюбов іншої людини.  Відходить чоловік від чоловіка шляхом свого особисто багатства. Не хоче він поділитися в природі, щоб бідному неімущому багатий чоловік з любов'ю дав, тобто допоміг.  Цього ні один чоловік не зробив.  Так він без цього помирав і вмирає, і буде він вмирати.

 

39. Де б він не був, і щоб він у природі не робив, його діло безсиле в природі жити.  А от інша дорога незалежна зовсім не така.  Вона нікому ніколи не скаже, що по ній не можна буде йти іншій людині.  Цього вона нікому не забороняє, а навпаки, запрошує вслід.  Що я буду робити, те й ти.  У мене немає нічого, крім свого тіла.  Я сідаю від утоми своїх ніг.  Не сідаю – і тобі така доля.  Ноги твої довільні, на яких треба стояти або рухатися по земній корі.  Руки – це твої крила.  Коли будеш спускатися на глибину води, ти будеш не ходити, а летіти вниз своїми ногами і руками.   

 

40. Будеш тримати їх вгору.  Ти перед природою джерело, яке повинно жити у воді за рахунок єства, за рахунок води.  Це не повітря, в якому люди одяглися й наїлися, і в домі в ліжко вклалися.  А вода не мати роділля. Вона народила людину, і своїм умінням примусила в природі важко жити.  У природі фізично трудове і природне. У воді, можна сказати, літаючі, легко жити.  Це не повітря, в якому треба природа.  А в природі плоди добуваються і зберігаються, як око своє.  Готуються смачно.  Вода цього не має, і не хоче, щоб у воді зберігався який-небудь запас.  Цього вода не хоче, щоб людина у себе мала.    

 

41. Хто тільки знає Арктику, і в ній своїм природним тілом купався.  Це природна водяна ванна.  Якщо тільки розуміє в цій справі, що у другої дороги буде скрізь і всюди повна форма для людського діла Арктика.  Вона буде приймати людські тіла в будь-який час і на кожному місці. Чоловік повинна не боятися цього діла, гарненько продумати і зважитися. Для чого це буде чоловік робити?  Він свій потік в цьому змінить за рахунок води, і стане для цього діла занурюватися і відчувати.  Тобто вчитися і робити у новому ділі.  Не так ми дружимо з водою, коли буває надворі тепло чоловікові не арктичному, хто боїться атмосфери повітря.    

 

42. Він захищає сам себе завжди, йому літо чи зима. Чоловік хоч легко і важко одягається.  А з одягу у воду, це не арктичні умови, а самого чоловіка. Він живе, і купається в хорошу погоду. А для незалежності народився Іванов. Він дійсно арктичний чоловік. Навіть спить у ліжку, ніколи не одягається. Це пробудження дає ділу продовження.  Ми такі люди в цьому.  Приходить, треба трудитися до поту.  Ми втомлюємося, але працюємо.  Приходить час, треба спати.  Ми лягаємо, і спимо глибоко і солодко, у себе просипаємо.  Сон – це не арктичне явище в цьому.  А ми все те, що маємо, просипаємо.  Краще б нам, людям, не робити це, що ми робимо і в Арктиці, і не Арктиці.  Ми з вами там і там ізольовані, не зможемо сказати, що ми є загартовані.

 

43. Ми боїмося природи.  У теплу пору від самої півночі їдемо на південь, тобто на Чорне море.  А про північ ми з вами забули, що у нас є самий початок у своєму житті.  Ми говоримо про північного чоловіка не так, як ми представляємо південь.  На півдні ми маємо джерело своє.  Земля для нас лежить, як виробництво, про що ми думаємо, як про ґрунт чорнозему, до чого ми готуємося.  Це теж є експедиція наших людей, нашого всього народу зі зброєю в руках, і зосередженням умів щодо бою на нашому фронті в сільському господарстві. Всі люди за те своєї думкою.  Вони не хочуть, щоб було холодно, і вирувало в їхньому господарстві.  Люди бережуть у себе те, що вони зібрали, це їхнє є добро всі наявні плоди, котрими люди живуть.

 

44. Арктика, вона без сонечка з людиною живе.  Назовні в атмосферу ізольовано виходить в природу, і там з льодом борсається, і кидає сніг.  Не живим, а захищеним тілом чоловік радий би хоч годинку одну у день з'являтися.  І то б можна сказати і згадати про тих людей, які хотіли, щоб одна година холоду була. Але наше бажання одне, ми це бажання зробили.  Але ми люди безсилі це отримати.  А зараз у труді ми б'ємося, копаємося, робимо про своє життя, яке проходить між людьми в природі один раз.  Ми добре знаємо, що в природі не одна Арктика вивчається людьми. Вона розуміється, як і на нашому півдні, де люди ганяються за природою.  Як наша дика птиця, що перелітає.

 

45. Вона сидить на своєму одному місці. У неї є частковий приплід.  Вони один час живуть на півдні тоді, коли північ уся робиться Арктикою. А коли природа себе в кліматі змінює, робиться з Арктики природне життя, можливе будь-якій тварині водитися під кущиком, птах тоді піднімає свої довгі ноги, і своїми крилами летить у свою далечінь.  У них теж є ватажки, які в природі знають, куди і як летіти.  У птаха є свій нюх природний, він добре знає час, коли цьому ділу приходить цей час.  Він набирається своїх сил у природі.  Як арктичні люди зібралися, вони туди летять  не власними особисто, а з собою беруть зброю, тобто зроблену людиною техніку і всю належну снасть.  Вона примушує людину жити тим, чим це треба.              

 

46. Вони не їдуть в Арктику так, як схотілося людині.  Щось узяв, а щось не взяв.  Як це робиться на землі.  Немає того, що треба в житті.  Земля для цього діла у себе має свою сировину.  Вона поки для людини природної є в природі мати. Арктика поки в цьому ділі не підготовлена і не завойована, щоб там продовжувати і продовжувати своє людське життя. Ми теж птиця, та ще не така неімуща.  Ми з собою беремо величезну машину. З нами в Арктику летить у літаках залізний кінь трактор. Ми для нього веземо продукт, і про себе не забуваємо, як про чоловіка живого.  Йому треба не одна їжа і одяг.  Ми з собою веземо дім для життя. Ми для того, щоб відпочивати, у природі маємо своє місце. Це зручність у житті, добре поїсти досита, і одягнутися добре до тепла.

 

47. А ми це зробили на нашій землі, де ми народилися, де ми вчилися, і ми для цього діла озброїлися.  У нас у природі не одне. Ми зараз на Арктиці шукаємо те, що треба нашій науці.  Ми багато знайшли, пізнали і застосували. Але ще більше не знаємо, на цьому місці не вміємо жити і користуватися природно.  Як у нас між нами по цій дорозі йшов зі своїми силами, зі своєю народженою думкою. Ми б з ним погодилися, з таким вчинком, як він у нас є.  Він жаліє даного чоловіка, хто шукає в природі життя.  А вона його до найголовнішого, що потрібно, не допустила.  Тому ми Іванову не повірили, а привезли його туди, де він з нами разом народився. А зараз по нашій дорозі не пішов, а йде по своїй дорозі.

 

48. Птахи, що перелітають, з собою не мають у себе казанка, і немає мішка для того, щоб їжу мати. У них свідоме терпіння. Раз не їсти, значить не їсти.  Вони терплять, знають добре, що вони роблять не для поганого в природі.  Люди це не всякого роду живі види, які бояться тільки одного озброєного чоловіка.  А він є таке миле серце, він без усякої зброї в природі, нижче від усіх і ввічливіше. Але зате він заслужений у ній усіма достоїнствами.  Якщо тільки йому знадобиться що-небудь таке в його житті, щоб від цього отримати допомогу для продовження.  Природа, вона мала весь час ці якості, і має для людини, тільки не штучні, як вона їх весь час отримує. Одне закінчує, добуває, а інше починає, зосереджується.  Він намагається ще більше зробити для того, щоб був в їхньому ділі достаток.

 

49. Експедиція від експедиції – велика в процесі різниця.  Вона розвивалася на людині спочатку не так, як робиться зараз на нашій землі, на нашому материку, де можна буде один час пожити.  Та зробити те, що буде треба чоловікові.  Він свою форму завжди міняє, і хоче від такої більш розвиненої експедиції чекати чого-небудь новенького. Нам говорить учений, для чого ми з вами це все робимо в природі.  Хочемо відкрити в природі такі засоби, від яких ми отримаємо у себе легке в житті, а це буде.  Ми зможемо на місці оточити себе, і для людини отримати те, щоб від цього не падати, а більше і довше жити, і вчитися в природі.  Особливо кожного дня і ночі треба буде енергія.            

 

50. А ми всі на своїх місцях взялися за кермо, і хочемо, щоб наше господарство росло.  І додавалося для того, щоб ми жили, і в ньому розвивалися, і вчилися робити своє початкове діло.  Ми не навчилися одного – це діло доробити, без усяких аварій обійтися, без стихії. Це нам природа поки йде нашому повному розвиткові назустріч. Ми науково шукаємо цей характер, і хочемо його практично випробувати, як на живому факті. У нас на нас у природі як прогресував на наших тілах у природі, так він і робить це, що він робив раніше. І зараз його сили між нами живуть.  Вони на людині робили, роблять, і будуть робити з упевненістю доти, до того часу.   

 

51. Ми з вами поки справжні не арктичні люди, щоб ми для цього робили колективно.  У нас з вами в природі для цього чоловіка, хто бореться, воює з природою, все є.  Немає одного тільки, ми не знаємо, звідки і за що ворог з'являється на наше таке бідне тіло.  Нам треба жити, і продовжувати в цьому.  А з нами, як людьми, зустрілася природа з недовірою до життя за наше зроблене в ній.  Візьміть, перевірте на собі на одній людині, нам не треба брати всіх. Скільки раз їсте в день?  Три рази, та не погано, а добре. Не три рази, так чотири рази.  Коли-небудь цьому всьому в природі прийде твій кінець, і не за горами він знаходиться.

 

52. Не сьогодні, так буде завтра.  Продукт як такий чоловікові не робить і не робив у природі хороше.  А навпаки цей вплив відбувається, і вводить людині в тіло.  Ми робили і робимо, і будемо робити в природі щодня те ж саме.  Що роблять в Арктиці, і так само роблять люди.  Ні ті, ні інші без цього всього не залишаються. Людина нічний час привчила солодко у своєму житті спати і потягатися.  Хочеться спати, і міцно.  А час поспішає, не стоїть, а йде, і рухається з одного виду в інший.  То було глибоке нічне місце, людині бажання в цьому спати.  Про це знаю я, чому так це робиться.

 

53. Якби людині нічого не робити, це в природі не створювалося, і не робилося на всій землі нашій людині. Вона є цьому початок.  Ми ходимо до церкви не так даром, щоб нічого не отримувати.  Один звертається до тієї істоти, від кого залежить у цьому ділі все життя.  Не погане повинна бути, а хороше.  Хто цього хоче, він у цьому завоює, аби хотів.  Так і переді мною, таким чоловіком, така випадковість сталася на одному місці, де оточувало велике природне багатство.  Це робилося перед містом Ростовом, на старому базарі собор стоїть зі своїми зовнішніми вежами з хрестами.  Хто сюди приїжджав, він бачив цю форму.

 

54. Той, хто вірує в це, скидав з голови шапку, і робив у руці правій з пальців хрест, і розмахував.  На лоб клав і на пузо своє, і на плечі.  Сам собі говорив слова на користь свою, щоб почате маленьке і велике господарство або торгівля в прибутку. Це будуть карти, в яких люди азартні в різні ігри старалися.  Зустрілися не для того, щоб один на одного подивитися в цьому ділі.  А ми сюди приходимо ділитися кишенею, хто як кому що-небудь зробить. Банкір право отримав туза. Він першої руки свою карту, яка до нього прийшла для того, щоб програти, як перша рука.  А банкір вбив першу руку, його тепер одне – другого азартного вбити.  А третій азартний злякався, не став бити.

 

55. Банкір зібрав до стуку банк.  Оголошує, говорить гравцям: я стукаю.  Знову роздає, і думає їх усіх напоїти. Тепер перша рука б'є по банку, і набирає законне очко, вводить одне, починає інший. І так час пройшов, треба розходитися. А у них виграшу ніякого, гра не дала ніяка. Раді хвалитися, та нічим. А от у нас в селі в Луганській області село Оріхівка, зараз Лутугинського району. Жив недалеко від православної церкви старий мануфактурник, завжди зустрічав з Богом покупця, і також проводжав з ним. А у самого були слова свої, сказані всім, він багато не брав за це. А копієчку на копієчку йому треба віддати. А Сапун був по-комерційному зі своїми багатьма синами, які не в купу горнулися.

 

56. Щоб позаздрити, і сказати про такого батька, хто не тримав у себе. Одному – плантація, іншому – вітряк, третьому – паровий млин. А вже четвертий добивався на своєму батьківському корені. Все це господарство одного батька так само, як в інших людей, упало від стихійної смерті. Вона всіх наших, кого знаю, їх уже немає. Є між нами усіма в природі в Арктиці і на материку з однією думкою, з досвідом старого характеру, щоб між людьми була нова небувала економіка з великим режимом. Люди з людьми в нестачі живуть, не вирівнялися. Саме положення людського життя в природі, воно своїм джерелом навчило один від одного зі своїм багатством іти. Бідність відставала, не доганяла.         

 

57. А багатий психічно втік. У нього велика недовіра до днів, які наближалися. І щохвилини рухалися зі своїм атмосферним явищем, в чому ми, всі люди, і розповзлися по всій нашій землі зі своїм ім'ям, зі своєю любов'ю до природи. Вона збагачує своїм достоїнством, і людині дає те, що вона надумала. Їй треба був день перший, понеділок теж захопив своє ім'я, і примусив людину в ньому важко зранку трудитися. Хоч і важко доводилося в природі працювати, але не до душі. Можна було своє особисте здоров'я втратити через невміння. Раз він за це діло взявся знати, треба буде робити. У цьому першому ділі ми народжуємо своїм умінням живий невмирущий факт.

 

58. І також ми не відстаємо зустрітися зі своїм здоров'ям у другий день вівторок. Ми від себе понеділок прибрали, як життєве питання. Він нас змусив, щоб ми це зробили. У нас на це сил вистачило для того, щоб змінити у себе положення. То сонечко треба було, а то ми поклали, з нами разом у ліжко. І ми разом з ним проводимо час один, а інший час зустрічаємо. Якщо нам триматися початку, завжди нам трудитися, ми не зможемо жити. За всім цим прикладом ми своєю працею і робимо весь тиждень безперервно. Ми робили те, що буде треба. Один за одним трудові будні залишили позаду до самої неділі. Це ми зробили те, що було не треба робити за шість днів. Ми не зробили те, що треба.                           

 

59. А ввели свій святковий день неділю для нашого відпочинку.  Як приємно і добре.  Ми про це не забули, приготувати, що краще, поїли.  І в що одягнутися.  Найкраще одягли, щоб один перед одним хвалитися.  А про те, що робилося в нашій природі, ми з вами не забували зустрічатися, як з погодою.  Вона себе в цей час змінювала в секунду кілька раз.  Бігло сонечко, був путівник у своєму житті, воно змогло нам в упор своїми променями пекти.  А буває, своє місце закриє хмарами, і яка-небудь істота на землю стане падати.  То дощик робить на землі вологу, щоб розмножуватися на землі.     

 

60. А то буває, йде з висоти сніг.  Для нашого брата, це все не красить.  Ми звикли від цього всього ховатися. Та думати, що завтра доведеться знову робити. Сидіти в природі без усякого діла не доводилося, яке було перший час розвинене. Людина не зможе в дану хвилину нам сказати, ніякий теперішній учений. Перед ним стоїть завдання одне – тепер розвиватися і рости вгору за рахунок природи, щоб нам ніхто в житті не сказав про наше вміння.  Ми робимо щодня, сьогодні.  А завтра у нас нове, ніколи не бувале.  А ми себе приготували в ньому трудитися, що нас у житті поділило в порядку наших днів, що приходять. З шести днів у нас вийшов наш вічно не вмираючий зі своїми днями тиждень.

 

61. Ми відсвяткували і відпочили добре.  За це все Богу відмолилися.  Змусили своїми силами залишити те, що було перед нами вчора.  Його вже тепер не повернеш.  Ми робимо в житті своєму за тридцять днів, або 31, а буває 29. На це все приходить і до нас такий час, ми знаємо, і рахуємо його кожний раз.  Він перед нами колесо. З тижнів ми місяць побудували. А з місяців у нас вийшло, з 365 або 366 днів, круглий рік.  А його нам потрібно прожити, як такий час, що видозмінюється.  Ми за ним гонимося, але ніяк не доженемо.   

 

62. Перед нами, такими розвиненими людьми, одного створеного року мало. Ми не нажилися, і не зробили те, що слід.  Перед нами стоїть велика задача, щоб не один рік прожити, перед нами вік попереду, сто років.  А їх треба прожити, людині зустрітися, та поробити, щоб не було погано, а було добре.  Споконвіку це діло робиться.  Про початок всього такого життя, про кого  нам не забути.  А от початок ми не знаємо, і не можемо історію з неї побудувати.  Як це люди зробили, що у них вийшов день перший в році 1-е січня взимку. Тому в процесі життя зробилося літо, в чому ми і опинилися зі своїм розвиненим трудом. Ми самі зробили в природі наше таке сонечко. І ми, ймовірно, відкрили очі днем.

 

63. Нам природа допомогла всім, що було потрібно в житті щодня.  Ми знаходили і задовольнялися остільки. Але щоб достатньо, цього ми не отримували, і зараз ми в природі не отримаємо. У нас не виходить у житті, мислимо одне в житті, а інше приходить. Жити нам доводиться всім, але от не завжди це виходить, не виходить хороше і тепле. Ми з вами раніше цього розвитку не мали, та де б ми це взяли. Ми не мали сонця, і у нас від цього не було темної ночі. Що ж було?  Ми нічого не знаємо.  А біжимо своєю швидкістю вперед.  Ми поспішаємо, щоб наздогнати.  Ми не наздоганяємо, а свої сили втрачаємо боляче як.  Щоб їх назад мати, ми не зможемо.  Нас мучить така довга природа.        

 

64. У неї немає початку, і не видно кінця. А раз ми не знаємо початку людського життя, ми не побачимо у себе кінця. Ні на Арктиці не добилися, ні на материку, де процвітає наука наша. Вона менше прожила, чим доводиться нам жити. У нас від порога сліди на нашу вічно не вмираючу могилку. Що б ти, як чоловік, не робив, і як би ти не творив твоє діло, видно, що вийде в житті одна створена самим чоловіком смерть. Його ніхто не посилав в Арктику на наш північний полюс, але ми самі захотіли. У нас не воли. Нам в ярмі допомагає кінська сила в моторах на машині, в літаку, як ледве що-небудь таке. Вже кажуть: Чкалов, Гайдуков, Водоп'янов пролетіли через полюс до Америки.       

 

65. А Леваневський, бідолаха, ні. Ми з вами не навчилися жити, не навчилися не хвалитися. А спочатку зробитися у себе дурним, а потім розумним стати. Ми з вами поспішаємо, і робимо, щоб нам було добре і тепло. Але у нас не виходить перед людиною. Дивишся, життя вдало проходить на нашій землі, а десь береться в природі стихія. Вона людині не давала далі мислити, перервалося, мозку далі несила працювати, сил не вистачає, йде подалі. А коли мозок перестане мислити, як він мислив раніше, через своє серце, що б'ється. Через кров, що переходить через легені, через повітря, що приходить, через кисень людині не стали природні якості надходити, і життя відходить саме. Ми в цьому помираємо, і помремо безслідно самі, ніхто нас не спасе в цьому.

 

66. Ми в природі залежні в умовах. А щоб залишитися в незалежності, ми боїмося. Я, як автор цих могутніх слів, не буду вам писати неправду. А напишу вам правду про найменшу пташку жайворонка. Про ту найближчу, що не відлітає нікуди. Особливо вона така терпляча в житті, завжди на своїх ногах. Ніколи вона, щоб підвернула свої тоненькі мізерні ніжки і літала. Так ні, шановні читачі. Вона духом обгороджена, має своє почуття до теплого, до сонечка. Заспіває у висоті пісні свої, сніг із землі геть. А вона вже будує своє гніздечко, у ньому накладе яєчок не більш п'яти, виведе діток. Стане сама їх у природі годувати. Вони в цьому обростуть пір'ям, і стануть схожі на дорослих.             

 

67. Наберуть сил своїх, щоб сваволили, кинути матір з батьком. Взяти сили свої в природі, щоб жити. А одного не запитали – про велику птицю шуліку, яка нашого брата б'є по їхніх тілах зверху. Ображатися доводиться на самих, ми не запитали у матері. Вона нам не підказала про це саме, щоб ми знали. Ми б полетіли зі своїми силами вперед туди, де Арктика не допускає нашого брата. Тільки пускає, як пустила своїх пташенят жайворонків, а їх шуліка повбивав не в один час. Так і люди, їх не спасало ні на Арктиці, ні на материку. Людина ізольована в штучному. Він залежний всюди зі своїм учинком. Чоловік якби не шукав життя так, як йому довелося знаходити. А через це все він загинув, помер безслідно.

 

68. Знаємо добре, що були в цьому всьому. Був начальник, був за це саме відповідальна особа, довірена особа від народу, але не порятунок у житті. Померли всі, що кричали, як померли всі. А от такого в житті ми в історії не зустрічали, не бачили такої дороги, по якій би наш чоловік наважився, і пішов шукати не життя для себе. А він знайшов у природі смерть, і гарненько з нею пожив разом, та відчував її тілом. Зрозумів у природі, що це непогана річ для життя людини в природі: повітря, вода і земля. З ними довелося подружити через своє пізнання, і довелося зробити їх близькими рідними друзями.

 

69. Арктика чоловіка до себе прийняла, одного з усіх, що воює в природі. Він хоче від неї отримати різного виду сировину, і звідти перекачувати, як з джерела. А ми це зробимо, нас поки природа жаліє. Вона нас допустила транспортувати, сідати і підніматися. А раз це діло ввели, дорогу провели, потрапили в такт і в те місце, де людина обрала своє місце, і там проводить своє діло. Ми без цього діла не змогли бути на півночі, нас без зброї природа не допустила. Ми її атмосферу завоювали, зробили своїми людьми те, що треба. Ми для цього діла розчистили поля, і побудували в цьому місці зручний майданчик для того, щоб наші зроблені літаки сідали легко тут.           

 

70. І піднімалися в повітря нашими водіями. Це проба, зроблена нашими людьми, які тримаються з природою своїм тілом. Хочуть Арктиці довести, що ми вміємо будувати, і продовжувати нашого старого чоловіка всю його початкову ідею. Земля – це наша мати роділля. Вона таке право ввела. І стала примушувати чоловіка, щоб він жив у природі індивідуально. А будував життя сам для того, щоб бути в природі не таким чоловіком, хто не хоче зрозуміти у своєму житті, що йому доводиться на цій землі не погано, а добре. І в природі місце таке людині дано, щоб на ньому щодня трудитися, придбавати все необхідне. Йому не одне порожнє потрібно.

 

71. Земній людині треба було у себе мати дім, таку будову, як його люди роблять всі з природного будматеріалу. Будинок людиною придбавається недарма. Деякі частини, з яких складається, доводиться діставати, щоб вони були для спорудження цього першого будинку на нашому материку. Його на цьому місці не одна людина зацікавлена у своєму житті непоганим мати. Люди не звикли, щоб від іншого такого господаря на яку-небудь секунду відстати, і не добудувати в цьому році. Таке діло між нами не проходить. А от таке діло вводиться між нами, такими людьми, що живуть у нашому селі. На одному місці не доводиться стояти.

 

72. Ця хата чоловіка всякого від себе пхає, і йому розповідає, що цій хаті треба, щоб у ній жити зручно, без усякої перешкоди. Вона не одна тут на цьому місці стоїть. Їх стільки на землі стоять зі своєю економічною формою, щоб однаково в ньому жив чоловік. Ми віки проживаємо, але щоб однаково жити, у нас у селі такої звички не народжувалося. Навіть поставлена один від одного огорожа не така, і все не схоже на сусідське. Характер життєвий у природі не такий, як треба буде. А він народжений людиною у вчинку його діяльності. На одну хвилинку від іншого сусіда відстав. А люди їхню роботу між собою бачать, як вони хочуть, не вшанують своїм добром. У одного є, на чому вискочити, і від цього місця швидко побігти.      

 

73. Щоб інші сусіди подивилися у віконце, і кинули в зад слова, як на якогось доброго чоловіка, хто це діло сам винайшов для того, щоб цим перед іншими себе показувати. Своє вміння, що це він сам все зробив, у природі отримав. Земля про цього господаря не забула йому в цьому ділі допомогти, щоб у нього через його діло, яке він сам робив у цьому. У нього дім не один стоїть зі стінами. А в ньому щоб не було нічого. Він хитрий у цьому мужик, нікому про це не скаже. Можна сказати, він промислова голова. Якщо тільки треба йому що-небудь новеньке у дворі зробити, він цього місця господар. Що хоче, те і зробить. Але пробуй його вчити, він скаже тобі прямо: вчи ти самого себе, але не мене, такого розумного. Він себе так сильно уважає.

 

74. Іду я по дорозі своєї, не заважаю нікому. Іде чоловік проти мене. Він мене знає, я його знаю, а думки у нас різні. Він іде по своїх справах, а я йду по своїх. Він не вітається, я теж його не поважаю, шапки такому чоловікові не знімати, і йому сказати ввічливо: здрастуй. Це можна побачити між нами, такими людьми. Не в Арктиці на полюсі, а ми це самі робимо на материку в своєму селі чи хуторі. Гордість наша, але не чиясь. Якщо між нами стихія в обох народжується, ми один одного знаходимо, свою ввічливість у себе маємо. Говоримо, називаємо по імені. Як нам хочеться, щоб в наших дворах було добре. Ми погане женемо від себе, а самі дивимося за цим, заздримо. Кажемо: йому, цьому чоловікові, у житті щастить. Що не почне робити у себе, він зробить.

 

75. Справжній між нами майстер. У цієї людини по шнуру все робиться. Якщо здалеку подивитися, у нього в будинку і віконниці не такі погані. А ми їх маємо, а він ні. У нього не такі коні. Горить, сяє на них упряж. А лінійка яка. Якщо він їде, вже знають багато, і такому ділі хорошому раді поклонитися. Але він такий чоловік, ні на кого, низьких, не дивиться. А щоб вище від себе, таких людей не народжувала природа. А бідність, вона народиться на будь-якій людині. Це приводить його лінь, небажання це робити. Треба було спати та потягнутися. А природа жене, штовхає в спину: чого ти, такий собі чоловік, лежиш, діло треба робити. А він, як вихором, з ліжка. Та надвір, а у дворі у нього все живе і мертве. Треба буде робити, щоб народжувався живий факт.

 

76. Живе від живого народжується при теплі. І в Арктиці може народитися з покладів яких-небудь наявних. Лише б ми захотіли, ми на землі все зробимо. Село спорудили своє, ми в ньому живемо один час. Живемо, а потім залишаємо все, а самі йдемо на віки віків. Також і Арктика приймає чоловіка, йому дає жити в умовах. Він каже: моє вміння змусить від свого сусіда глухою стіною відвернутися. А підслуховувати, ми слухаємо. Хочемо сказати про його ранній шерех, він кудись у дорогу дальню збирався. А куди він може зі своїм здоров'ям потрапити. Йому погода дозволяла, щоб по цій дорозі потрапити.

 

77. Чоловік спочатку думка направляє, а що він повинен на наміченому місці робити, куди доводилося трудівникові відлучатися. Якщо він потрібен на нашому місці, де виконують закон: шість днів працюй, а сьомий неділя відпочинок. Треба себе в красі показати. Що ми робимо в це свято? Добре їмо, красиво одягаємося, на які-небудь спортивні ігри ходимо, розважаємося. Це тільки потіха наша себе показати і на інших подивитися, та позаздрити. Ми це робимо, без усякого засуджуємо, буває, і посміємося, скажемо нехороше слово на іншого. Навіщо це робити, або братися за це. Братися, а не зробити.             

 

78. По-моєму, треба братися для того, щоб зробити. На материку між нами в селі молоток коваля в кузні дає свій знак. Значить, коваль кує залізо, він робить якусь деталь якомусь господареві. Хоче догодити, щоб не сказав на це все погано, а похвалив, і за це заплатив добре. Ми з вами не скажемо на своє місце, що воно є в природі неприємним. Немає такої зручності, якою треба хвалитися. Через село між садибами протікала річка. Не просто так вона проходила, у ній водилася рибка. І всі наші зроблені грішки дочиста обмивала. Напувала, годувала нас і всіх наших тварин, які нам у житті нашому допомагали. Ми на них їздили, возили великий вантаж.

 

79. Землю свою щорічно орали. На ній між нами і ними робилося щодня, без чого життя немає у людини. Не одне це місце, на якому час свій живе, і чекає у себе одного – в господарстві прибуток. Особливо земля народила в рік один раз урожай для людини. Треба буде великий або хороший прибуток. Особливо народить пшениця або жито, на що вся надія. Ми в цьому працюємо, думаємо, багатієм, вперед плануємо. Хочеться отримати таке здоров'я, щоб з ним можна було зробити будь-яке діло. А в ділі народиться для людини те, що слід було. У неї не було під руками антонівського яблука, і ніде його взяти. А хотіли отримати, але його немає тут. Ми з вами переживаємо.                   

 

80. У нестатку будемо переживати. А ви самі знаєте, як в нестатку є хлопці. Особливо у школяра, коли йому задавали уроки. Він їх вивчав, розумів напам'ять. А у нього, як молоді, бажання те, що роблять наші діти. Вони не навчаються в природі, щоб весь час жити погано. Навчаються одні діти, навчаються інші. Велика між ними різниця в економіці. Та людина, яка має у себе достаток, і у волі. А от той, який в бідності завоював знання. І з цим знанням своє дипломоване місце зайняв, і тепер живе добре, він про це минуле життя забув. У нього рідні діти, кому він не погане робить, а найкраще з усіх їм створює. У дітей народжується до цього недовіра, діти цього не досягають, ідуть до поганого самі. 

 

81. Уми всього людства, вони в природі намічене роблять не одне, а багато в цьому ділі. Але щоб що-небудь у цьому всьому зробленому новенького знайшли, лише старе людьми минуле, той маленький свій на землі початок. Він починався з лопати, з маленької сохи, з поганої безсилої конячки. Вона людині в борозні допомагала робити чорну ґрунтову оранку, яку чоловік індивідуально клав під сніг, як свою власну пайку. І з нею невідривно разом лягав, і під голову сам клав все своє північне діло. І думав про який-небудь острів. Ми з вами на глибокій півночі.     

 

82. І в Арктику людина зі своєю думкою, в якій риємося. Але щоб обіцянку людині знайти, як це робиться на кораблях китобійних. У природі в умовах робилося і робиться нашими радянськими кораблями. Також ми не кидаємо відриватися зі своїми силами, які направлені народом у мирних цілях. Як ми створюємо з учених і мисливців побувати експедицією на полюсі в Арктиці на крижині в природі, де є те, що ми маємо на материку. Ми озброєні снастю фізично, і забезпечені мікроскопічно в цій справі. Геологи копаються, шукають у природі те, що буде треба. Ми відривалися на крижині, пливли в Льодовитий океан.  

 

83. Це експедиція Папаніна, вона народом врятована. Все нам зробила техніка. Без усякої техніки люди не досягали, гинули, їх холод переміг у півночі. Вони не зробили того, що думали, у них дорога рвалася. І зараз у даний час так це даром без усяких матеріальних засобів. Ми, люди, їх не жаліємо, кидаємо поки у вітер те, що треба для життя всього, щоб перед народом похвалитися живим фактом. Багато дечого відкрили в розвідці, виявили, вивчили, пізнали, як природне явище. Є, його треба фізично брати, як таку сировинну річ, якою можна користуватися, як джерелом користується материк. Туди треба перекинути комбінати, трести, тобто люди там треба.

 

84. І щоб звідти був транспорт. Чим звідти робити викачку для нашого материка, на якому вже немає такого місця, щоб наші люди там не створили для себе тимчасове життя, яка людиною робилася фізично, і робиться розумово. Але того, що треба знайти і зробити нам усім, ми поки і на Арктиці, і на материку народом не розуміли. І не зробили того способу, який буде треба для людського життя. Ми, вчені люди, не віримо своєму хімічному, штучному ділу. А повірили Ізраїлю, там люди більше від нас знають, навчилися в природі, як буде треба з ворогом, щоб його побороти. Вони себе показали на арені міжнародній. Будь ласкавий, приїжджай, для вас місце готове. Покладуть у ліжко.

 

85. І там ... робити те, що робить давно наша хімічна в штучному радянська медицина, якої сам міністр охорони здоров'я Курашов зі своєю хворобою не довірився. А взяв свій золотий рубль, і поїхав лікуватися. Він думав у природі купити здоров'я. Він так думав, що здоров'я можна купити. Ні. За практичним вченням Іванова, у природі за гроші можна легко втратити своє здоров'я. Курашов провів цю ситуацію, зробив свій курс лікування, по урядовій путівці розрахувався, як це треба. А вмирати приїхав у народ свій, в якому вся наша медицина вчиться практично фізично, розумово. Хочуть допомогти людині, але сил на це діло не знайшлося.         

 

86. Кажуть так людині лікуючі лікарі: ми відповідаємо за тебе. Якщо ти, як хворий, що надійшов, у нас без усякого нашого діла помреш, ми будемо засуджені своїм законом. У нас диплом відбирається, і у в'язницю нас саджають. А якщо ми хворому своїм способом робимо, але щоб допомогти, йому не допомагаємо, ми за це не відповідаємо. Людина природно від хвороби своєї розвиненої померла. Ми списуємо це все Актом. Це робилося лікарями, робиться, і буде так у природі робитися. Бо лікар на такій дорозі сам ходить, і натикається на такі справи, і починає в цьому ділі стогнати, занедужувати. Йому так само, як Курашову нічого не змогли в природі зробити.   

 

87. У природі не в людини, щоб рівнятися з нею. Вона всесвіт, не пізнана ніким ніде ніяк нашим залежним чоловіком. Він у нас примусив сам себе за природою ступнути по землі для того, щоб у ній знайти благо свого життя. Для людини не одна була така дорога, якою всі люди, що прожили, нічого не знайшли, крім цього. А в один час розвивалися дуже повільно. З початку появи життя предки вказали йому, що буде треба зробити, щоб один час пізнати добре і тепло. А потім після всього цього доведеться здатися, і втратити на віки віків своє здоров'я. А щоб знайти його, цього нам не довелося досягти.

 

88. Ми з вами, всі, що живуть, не зуміли завоювати того, чого слід. А на землі не в материку і не в Арктиці стільки зроблено для життя людини, не врахувати нового небувалого. Особливо народився у природі чоловік. Він народився не сам зі своїми силами. Його народили люди, і примусили їсти й одягатися, а в домі жити. Найголовніше, в його житті навчили, як буде треба в природі робити. Ми щодня і в Арктиці, і на материку. Люди навчили самі себе, як якесь маленьке поросятко, годувати молоком. А потім годують хлібом, але не примушують одягатися. І так у житті своєму роботою бережуть, як якесь око. Збирають, його створюють на сало. У людини сама в житті є для труда годівля.

 

89. Салом заправляється пахучий і жирний борщ, або смажена яєчня, або картопля, яку любить чоловік. А чоловіка не любить природа за його один для всіх каприз. Чоловік однобоко живе, він у природі чекає у себе тепла і хорошого. А від поганого біжать, не хочуть такі якості у себе бачити. Тому так у житті виходить. З хорошого людина потрапляє в погане. Ми так жили в Арктиці і живемо на материку. Але не бралися ми за нове, за таке діло, в якому треба буде йти зовсім іншою дорогою, але незалежною, загартованою у тренуванні. Ми повинні цього добитися, і зробив на собі особисто. «Моя Перемога», вона написана автором самим.

 

90. Моя Перемога. Я, щодо діла, є самородок.  Джерело – загартування. Працюю я один на благо здоров'я всього світу, вчуся в природі. Я хвалюся перед світом. Правду хочу сказати про самозбереження особистої клітини. Моє здорове, загартоване молоде серце 25-річної людини. Мій вихід у світлі. Я не боюся ворога, не боюся нічого, навіть своєї смерті. Якби я не мав це, мене давно б не було, я помер. Чоловік я землі, дихаю дуже сильно. А кажу я різко не про якесь чудо, про природу, про фізичне практичне явище. Найголовніше, чисте повітря, вдих і видих, снігове пробудження, миттєве одужання центральної нервової частини мозку. Люблю і вболіваю, але ніколи в цьому не забуваю про хворого. Душу я знаю його, хочу допомогти, через свої руки струмом убиваю біль. Це нам не слова говорять, а все робиться ділом.                 

 

91. Рука моя пише владика, ніколи про це не забути. Дуже справедливе. Прохання моє яке.  Мене треба просити, будеш здоровим. Кому це буде не треба, юнакові молодому? Та ні, шановні. Це світове значення. Нам треба нашу природу любити і їй кланятися. Не мовчати словами, а правду говорити. Не хвороба відіграє ролі над людиною. А відіграє ролі людина над природою і хворобою. Нам треба вчитися по Іванову, щоб не потрапляти у в'язницю і не лягати в лікарню. Не лізти на рожен. Жити вільно. За що буде велика слава в цьому любити самих себе. Старим старикам головкою кланятися, дядькові і тітці, і дорослому, і молодій людині свою ввічливість представляти. Ех ти моє життя для всіх важке.

 

92. Зрозумій моє терпіння, серце загартуй. Милі мої всі люди, гляньте ви на сонце, ви побачите своє одужання. Свій обов’язок у цьому бути завжди таким, Переможцем природи і Вчителем народу.  Чому це все мною описано живим фактом? Тому що моя істина в цьому, зроблена практично для цього діла і мого вчення. Хіба це не мій труд у цьому всьому. Я вам не сяду, і не буду так сидіти, як ми в цьому ділі сидимо, та самі думаємо про інше місце, на якому людина ще не сиділа. А спробувати треба, така зародилася у мене думка. Це, що ми з вами зробили і робимо в житті, це наше.

 

93. Самим підніматися, у цьому ділі рости, щоб у своєму чину бути вище від усіх. Така зразкова звичка в житті людини. Пробиратися вгору, підніматися своїм знанням, і робити людині те, що є можливість. Він на місці сидіти не буде так, як йому довелося зайняти своє це перше місце. Ми так не звикли на одному місці сидіти, і нічого такого не робити. Чоловік, він практично робить, у нього в ділі виходить. Йому як такому народ вірить, намагається його слухатися. А раз чоловік чоловікові вірить, і він намагається зробити те, що в житті треба. Ми з вами так звикли, щоб чоловікові свідомо.

 

94. Його наказ виконувати – це наш обов'язок спільний колективний. У нас він починається з самого початку свого першого життя. Ланковий у фізичному труді – це не все між нами так проходить. Є в цьому ділі бригадир, яким можна було скористатися, як чоловіком у цьому. Раз чоловік від чоловіка фізично в праці відірвався, його примусила в цьому сила своя мозкова іншого чоловіка. Того чоловіка, хто тільки ним оточив себе. Він більше від цього діла не вміє, або за своїм розвитком не хоче він тут. А раз він не хоче, у нього немає сил для цього діла, щоб виділити себе чоловіком іншим. Над усіма є чоловік командир.            

 

95. На це місце можна будь-якому практичному чоловікові стати, лише б було твоє вміння робити те, що довірилося тобі. Це не ти один є в труді чоловік, та ще який між нами такими, як ми є. На це місце, яке я зайняв, не так даром у житті потрапляєш. Треба свою здібність у колективі між нами всіма зробити, щоб люди тебе підтримали у всьому, що робиш у природі. Вона тебе не захотіла, щоб ти сидів на своєму тому місці, яке ти навчився добре робити. У тебе в цьому ділі добре виходить. Ти один між нами такий вмієш з людьми про це говорити.

 

96. Сили твої, воля твоя в цьому людину примусити. А він робить, і в цьому ділі дає живий факт. А в живому факті все виходить, ти це зміг зробити. А раз ти зробив таку першу деталь, яка знадобилася в нашому виробничому колективі, це наш чоловік. Він до цього грамотний, розбирається, розуміє, читає літературу, не відкидає всякого роду ким-небудь написану про що-небудь статтю. Як і ми всі такі люди взялися за своє вчення першого класу. Ми цю голосну літеру тягнемо до того, поки з нами зустрінеться не голосна. Вона нас не зупиняє, доти ми на цьому місці, поки ми оточимо ці слова. І скажемо, це для нас є добре написане, зроблене нами, такими людьми, що ростуть.       

 

97. Ми добре знаємо чоловіка за його таку здібність, говоримо всі про це діло. Нам цей чоловік потрібен. Ми його маємо, як голову в сільському управлінні. Він добре веде свою покладену для народу роботу. Ним задоволений народ, хоче, щоб він був у них. А його люди тягнуть вгору, хочуть, щоб він був у районі. А з району він потрапляє в область. А з області його мета пробратися в центр керувати всім національним народом. Він вибирає командувати для того, щоб йому підкорятися, і робити те, що всі люди, як підлабузники, звикли робити. Ми робимо.

 

98. Всякого роду чоловік, він сам своєю ввічливістю в народі вислужується, робиться чоловіком для всіх не таким поганим. Він робиться не всім хорошим. Йому за це дорога розкрита. Він робить те, що люди роблять. Вони свою працю на своєму місці цінують, говорять і привласнюють до свого імені. Якщо він міністр своєї справи, його народ поставив на це місце. А от від цього місця не всі такі люди, які залишили своє покладене місце без усякого болю. Його, як чоловіка, хвороба кладе в ліжко, і не дає йому спокою, щоб він далі свою цю роботу продовжував.      

 

99. А як же мені, Іванову, доводилося у капіталістів працювати на їхню справу. Вони воювали, їм треба був шнедерит амонал для артилерійських снарядів. А ми, люди всі близького села, на цьому виробництві служили. На кожному ділі свою роботу виконували, за це отримували гроші. Мені не хотілося це робити, або я не такий, як усі люди, з кого був зроблений цар. Він був самодержавний, він для нас таких був поставлений у нас. А капіталісти між нами жили, і свою комерцію творили. У них був на це діло капітал англо-франко-російське товариство, яке нас, таких, як я й інші, молодців і молодих дівиць до себе запрошували.

 

100. І доручали, щоб ми робили те діло, яке нам буде в господарстві треба. Ми в природі це робили, нас воно оточувала. Ми в ній нічого не знали. А робили те, від цього діла на материку хотіли збагачуватися в народі без усякої Арктики. Вона тоді не була так пізнана, як ми, люди. Нас природа для цього оточила, кругом створила хмари дощові, і велика гроза в блискавках, пройшов проливний дощ. А люди на цю роботу не змогли виходити. А робота на бігунках, і будівлі не стояли, їх оточила машина. Час ішов, треба роботу робити, з бігунків цю продукцію вивантажувати і носити на сита. Моє діло одне – розпоряджатися.

 

101. А комусь виконувати. Дві дівчини вийшли на цю роботу, та я, апаратник старший. Мені треба проявляти ініціативу стосовно цього. А поляки є поляки. Англієць був директор, завідувач француз Еміль, руський був Красін. Я між ними як ніколи виконавець, за що гроші отримував. Ви думаєте, я не людина в природі. Я був сильний проти їхнього розпорядку, про що вже було написано в працях. Мене турбувати в цьому ділі нікому не давалося права, як зараз у цьому ділі. Арктика з материком не допоможе в цей час. Мене законно не тримають в умовах. А моє загартування-тренування хотіли вбити як так, посадили у в'язницю, як здорового чоловіка.

 

102. У мене виявилася при цьому ділі вже до природи недовіра. Вчені люди взяли, зробили на мені мою хворобу, ввели мою групу першу. Я від чого не відмовився? Свою трудову пенсію прийняти. А пенсію призначили 138 карбованців 50 копійок. Я повинен у природі жити, як хворий. Природа мені мою думку підказує. Неначе вона людиною каже мені. Ти один з усіх є чоловік, якого в житті не було, і не буде такого. Твої кроки, вони не пхаються, а просто робляться самі в любові. Ти чоловік у природі новий. Розповідай про це діло. Тобі вірити, ніхто не буде заперечувати. А от саме будуть тобі допомагати . Я від цієї допомоги не відмовився. Це законна в профспілках тимчасова допомога пенсіонерів.                 

 

103. Це було тимчасове явище в цьому ділі. Але у мене руки золоті і розум дорогою. Я ним ринувся хворій людині, забутій усіма, допомагати. Це моє. Я не хочу (лікувати) своїм вчинком і своїм вченням. Я пробуджую тіло людини, щоб воно не хворіло і не застуджувалося. Це ввели самі люди для того, щоб робити. І усно, як урок свій ясний у природі робити. Перше початкове в житті – це буде треба ноги водою холодною вранці і ввечері мити. Устав – мий, лягаєш спати – теж мий. Це система чоловіка. Він повинен робити з душею і серцем. Друге. Чоловік на дорозі, а з ним, як з чоловіком, зустрічається так це просто.

 

104. Чоловік чоловікові друг у житті, товариш. Треба буде в житті своєму між собою так навчитися чоловікові живому на землі зробити, щоб природа взяла на себе сили, і виховувала чоловіка в дусі такого характеру. Якщо він буде йти по дорозі, хто б він не був у своєму житті – дідусь, бабуся, дядько, тітка, або ровесник тобі, чи молода людина. Не чекай від нього його милості, а поспішай сам його пробудити, йому сказати свої особисті слова, мовляв, здрастуй. Він чи відповість, це нам не треба, лише б сказав ти.          

 

105. Третє. Це буде твоє діло шукати по природі бідного чоловіка. А вони є, що потребують допомоги. Треба буде навчитися його знаходити, і треба узнавати, чого він потребує. Якщо є, чим допомогти, обов'язково треба вміло допомогти, щоб він залишився вашою допомогою задоволений. Ти скажи про цю допомогу: я, мовляв, даю за то цій людині, щоб мені в цьому ділі було добре. І віддай без усякого осуду. Четверте. Прийшла до тебе за часом субота. Ти тільки повечеряй у п'ятницю ввечері. Берись за діло, лягай спати, але не забувай про те, що час іде твій. Ти повинен протерпіти як ніколи цей належний час.

 

106. А він буде між тобою і природою. Ти повинен нічого не їсти всю суботу до самої неділі, до 12 годин дня, а потім треба сідати їсти. Ти повинен вийти надвір, і там підняти обличчя вгору, а потім тягни чисте повітря з висоти, проси того, хто тебе буде вчити. Він учить цьому, він господар природи, хранитель усього: «Учитель, дай мені здоров'я». Коли це ти зробиш, потягнеш, три рази скажеш, сідай їж. Це в тебе буде велике свято, ти про нього ніколи не забувай. Це твоє особисте здоров'я одне з усіх, будеш завжди робити.   

 

107. П'яте. А коли ти хочеш поласувати цигаркою або вином, цього ти не роби. Не пий, не кури, і не плюй, не харкай на землю. Коли у тебе це істиною залишиться у твоїй голові, і ти будеш знати про це діло твоє і обов'язок, то ти можеш ставати збоку свого Учителя. І будеш вчитися у нього в діях. У нього практика на ногах простоювати великий час. У ногах, що проходять, ти втомлюєшся. Коли до води доходиш у будь-який такий час, занурюйся, і там, як чоловік живий, відпочивай. Треба буде так клітку поставити, своє тіло, щоб ноги були вниз. А руки свої тримай вгору – ти перед природою здався.

 

108. Вона бачить твоє дію, твою роботу на собі. Ніколи не бійся, що на тебе нападе якийсь ворог. Ти цим уроком будеш огороджений. Він не вигаданий. А зроблений в природі людьми, і даний мені ним користуватися, як природним джерелом для всіх. Учитель – це Переможець природи, він буде і хазяїн її. Народяться сили на людях, у них буде віра. Повірять чоловікові одному. Він буде перед нами такими усіма. Він наш буде в усіх відношеннях критик пропагандист нашій всій цій будові. Те, що ми з вами зробили для життя свого. Це буде наше знайдене в природі, замучене нами. Ми його через себе проковтнули.      

 

109. Це не те, що буде треба для нашого життя, яке нам присилає щодня нове небувале, ніколи не народжене. А тепер воно є. Ми бачимо чоловіка не такого, як ми з вами, залежні, в цьому ділі озброєні. Можемо в житті пожити один час, а в інший треба вмирати. Нам ні материк у житті цьому не допоможе, ніякий північний полюс, Арктика нічим ніяк ніде не допоможе в цьому всьому. А тільки обидві сторони завадять, не дадуть своїх усіх можливостей продовжувати. Ми в цьому безсилі далі рухатися залежною дорогою, яка нам як таким людям не допомагає в цьому всьому, а заважає.

 

110. Ми шукаємо в природі, хочемо знайти нове небувале ніколи ніде ніяк. Ми шукаємо у себе, хочемо мати Бога, але боїмося дороги Бога. Вона для нас кучерява, ніким не протоптана. Всі люди такі є, які лізуть на гострий рожен, не бояться померти. А от щоб жити, не хворіти і не застуджуватися, на це працювати, і робити для цього незалежність. Вона учить людину, щоб не зацікавитися тим, чим люди, що пройшли, взялися за Арктику. У них проявилося одне для всіх – цю крижину вивчити, узнати течію,  яка вона є. І що там інше таке, яке є в природі, воно нашому братові дасть.

 

111. Людина в природі бурить, дістає, і робить свою роботу. А от незалежність така є не годувальниця і не задовольняє, а сама хранителька свого тіла в природі. Ось що нам знайшла і ввела в це могутнє діло, яке примусило чоловіка живого, впевненого у свої народжені сили. А їх не загубити ніде, вони природні, ні на материку і ні в Арктиці не вмираючі. Ось що природа чоловікові нашому новому, ніколи не вмираючому. Якби природа впливала, він би через хвору ногу отримав ускладнення на все.           

 

112. І можна було вже згоріти. А незалежність ввела. Неправда. Жити хотів сильно я, але природа не давала. Раніше я працював, а зараз відпочиваю. Вчені люди наші на мені помилилися, хворобу свою визнали. Параноя розвиток особистості, шизофренія. Ох, як молодість моя, жаліти доводиться її. Але зате хвалюся я, ім'я його ціную. Він хороший чоловік, розумний, корисним зробив мене. Руки мої золоті, а розум дорогий. Якщо знаєш моє тіло, перед усіма хвалися. До мене звертайся, сильно проси: «Учителю, дай мені моє здоров'я». Коли мене упросиш з душею і серцем, ніколи в образі не будеш. А те, що слід, ти отримаєш.

 

113. Природа – багата матір. Повітря, вода і земля – найближчі рідні, милі незабутні друзі. З ними можна вчитися, і можна у них навчитися для самого і для іншого. Треба буде трудитися, загартовуватися в природі, сили волі набиратися, щоб вони були в тебе. А потім це маленьке зернятко сіяти.  Ми звикли хворіти і застуджуватися самі. А вчителя на це немає, щоб учити людей, крім одного тільки руського чоловіка Іванова. Хто сили перед собою поставив не лікаря, не знахаря, а свої особисто загартовані. Йому хочеться передати нашому народові, як майбутньому молодому поколінню, самому ображеному чоловікові, забутому всіма людьми.

 

114. Він хворіє, йому хочеться бути в житті здоровим. Але не знайшлося чоловіка, щоб він був такий, щоб за це вболівати, і сильно думати, як буде треба допомогти уму вміло. Він щодня хворіє, страждає за це, природу сам просить, щоб ворота вона відчинила для цього самого, щоб чоловік поверну здоров'я назад, що найголовніше в житті. Їй сказати спасибі за її турботу, за незалежність свою, яка йому допомогла. Чоловік здоровий став, хвороби вже не буде. А є життя одне здорове і сильне.

:Кажуть, що це було

:Дідусю, розкажи нам улюблену казку.

:Нам хочеться знати скоріше розв'язку.     

:Ти нам розповів, що поради він давав.

:Тяжких хворих, кажуть, зціляв.

 

:115. За мудре слово народ – виконавець.

:Прозвали його все єдино Учитель.

:Ну що ж, розповім,

:Коль сподобалася казка.

:Залишилося трошки, і буде розв'язка.

:Дідусь, розкажи.

:Розповім, розповім.

:Але щоб переривали мене, не терплю.

:Сидіть тихенько, щоб чуло вухо,

:Коли пролітає найменша муха.

:За горами, за лісами,

:За широкими морями

:Нині було чи давно,

:Знає сонечко про те.

:Ще хуртовина знає, знає вітер,

:Знають дорослі і діти.

:Тільки ранок настає,

:А Учитель у дорогу йде.

:З непокритою головою,

:Невзутої ногою.

 

:116. Тільки трусики на ньому

:Ні сорочки, босоніж.

:Грудьми вітер розсікає,

:А заметіль перед ним грає.

:Сміливо по снігу ступає.

:Слід ногою не залишає.

:А бувало, в море входить,

:Око з нього ніхто не зводить.

:Раптом щезнув, пішов на дно.

:Чекають, хвилюються давно.

:Година пройшла, друга проходить.

:Він з моря раптом виходить.

:Радий вас бачити, каже.

:А народ стоїть, мовчить.

:Він на воду спати лягає,

:І хропе, так солодко спиться.

:А хвиля його плескає,

:Вітер пісні наспівує.

:І колише ледве-ледве,

:Як немовля в колисці.

:Далі оповідь така, хлопці.

:Не прочитаєте його в книжці.

 

:117. Кажуть, що це було.

:Три доби зливою лило.

:Затопило все в окрузі.

:Що творилося, жах, друзі.

:Плачуть старі й діти,

:Ніби стогне все на світі.

:Плачуть всі, чоловіки й дружини.

:Все змішалося: крик і дзвони.

:Раптом Учитель з'явився,

:І народ весь здивувався.

:Тільки рученьку підняв,

:Злива відразу тихіше стала.

:Поступово затихала,

:І зовсім раптом перестала.

:Кажуть, таке було.

:Сонце яскраве палило,

:Спалити посіви все загрожувало.

:А без хліба погано було.

:Але Учитель раптом прийшов,

:Поглядом небо обійшов.

 

:118. Тільки рученьку підняв,

:Звід небесний затремтів.

:Поплили по небу хмари,

:Хлинув дощ на землю з кручі.

:Напилася земля досита,

:І від пилу всі вмиті.

:А ще таке було.

:Дві доби море вило.

:Шторм сильний піднімався,

:Плач дітей не вгамовувався.

:Каміння з гуркотом летіли.

:Люди адже всі німіли.

:Як Учитель з'явився,

:Шторм на морі припинився.

:Тільки рученьку підняв,

:Вітер тихіше, тихіше став.

:Поступово затихав.

: зовсім перестав.

:Всі Учителі любили.

:На пораду до нього ходили.

 

:119. А порада його така.

:Щоб кожен був здоровий.

:Молодим віддати навчання.

:Старим всюди пошану.

:І щоб кожен був здоровий.

 :Не боятися холоду.

 :Вранці, ввечері мити ніжки.

:Один день не їсти ні крихти.

:Навіть краплі в рот не брати,

:Щоб хворобою не страждати.

:А які були люди.

:Що за сила, м'язи, груди.

:Волею смерть переможена

:Цим людям життя дано.

:Ось вам казочка, яка.

:Ну а приповідка інша.

:Нам Учителі б такого,

:Горя не було б лихого.

:Потрібен дощик для посіву.

 

:120. Він один господар неба.

:Тільки руку піднімає,

:Дощик поле поливає.

:Ураган десь піднявся.

:Він один би з ним справлявся.

:Тільки рученьку підняв,

:Ураган би перестав.

:Ох, і життя, скажи, таке,

:Що в тій казці, золоте.

:Дідусю, у нього що ж ніхто не запитав,

:Як він перед природою себе загартував?

:Ну як же, запитали,

:Знайшлися смільчаки.

:Відповів? Відповів!

:Дідусю, розкажи.

:Нема чудес, сказав, на світі.

:Чоловік за все у відповіді.

:Перед ним земля багата.

 

:121. В ній і паливо і золото.

:Тільки треба труд людський,

:Щоби вік  був золотий.

:Тільки руки трудові

:Всім несуть плоди великі.

:Дар безцінний від природу

:Відкриває для народу. 

:І випробуваний в боротьбі,

:Точно золото в вогні.

:Всю неправду геть з дороги

:Не потрібна вона в природі.

:Всім заважає вона в світі,

:Старим, юнакам і дітям.

:Породжує білоручок,

:Пройдисвітів, недоучок.

:Жадність до пишності, багатства.

:Геть її, щоб було братство.

 

:122. Гартуй в боротьбі терпіння,

:Силу, розум і навчання,

:Силу, чесність, поважання,

:Старику віддай пошану,

:А дитині настанову.

:Буде легким той, хто в силі,

:Той, кого природою били.

:Хто пройшов усі випробування,

:Гартувався він в дерзання.

:Він хороше знайшов

:З поганого, що пройшов.

:Він узнав, що значить щастя,

:Чоловік він справжній.

:Сміливий, чесний і простий,

:Кожен повинен бути такий.

:Життя однієї сім’єю буде,

:Хто ж вас тоді осудить.

:Не буде за що судити.

:Всі ж у дружбі будуть жити.

:Словом ворог викоренений.

:Переможець, видно, розумний.

:Ось вам казочка яка.

:Буде істина така.

 

123. Ця казка – моя бувальщина в моєму житті. Я практично робив, а теоретично цю історію описував. Це моя в цьому проходила історія, яку я природі між людьми показував. Я в своєму житті не кинув, щоб живий факт не описав. Це моя цінність, з якою доводилося в житті своєму починати. І не кидаю, а все роблю і роблю в природі ніколи ніяк. Це буде моє загартування-тренування. Воно мене примусило і навчила, щоб я таким у житті зробився.

 

124. Я герой, з героїв герой, пішов на злочин свого життя. Природа моя, не чиясь, і на материку, і в Арктиці моєму цьому розвитку не буде проти. Це моє, не чиєсь у житті. Я його знаходив у природі. Воно мені давалося нелегко, щоб бути чоловіком таким, як треба. Ми всі мислимо в добру сторону. А коли починаємо ми практично виконувати, як чоловік у природі, то у нас між нами усіма в природі наше діло ми недоробили. Завадила нам, як ділкам поганим. Що ми з вами зробили у вітчизняну нашу війну? Завоювали перемогу над фашистом.

 

125. Навіть свято в природі 9 травня ввели. Це було на станції Каменоломні. З Москви йшов потяг Бакинський № 20. До нього причеплений міжнародний залізний вагон. Я по перону гуляв по снігу. А генерал армії стояв біля тамбура. У мене народилася думка, одна з усіх, підійти до нього з вибаченням, щоб він мені відповів, що ми у вітчизняну війну з фашистами завоювали? У природі воюємо з нею. Чоловік хоче сказати, що він вміє жити і будуватися. Як це робилося в природі? Один чоловік будується, озброюється, воює з собою, чоловік з чоловіком, а у нього інше виходить. Він у цьому добре хоче жити.

 

126. А його природа не допускає жити на своєму місці, як чоловіка. Бере і умертвляє людину, її місце залишилося недороблене. Іншому чоловікові, такому ж самому вояці, борцю з природою. Він її вбиває вогнепальною зброєю. А природа в нього стріляє єством, своїми силами. Як це робилося природою, робиться нею, і буде. Вона розпорядниця вічно. Вона жила, і буде вона жити. А ми з вами народжувалися живими для того, щоб жити, і творити для самих себе й іншому хороше. А ми самі живемо, і робимо собі хороше. А ти як хочеш, аби я жив добре індивідуально. І колективність цю форму не змінила.

 

127. І не зміниться в таких умовах, в яких ми зустрілися з генералом. Він від мене не очікував, як це між нами двома особами вийшло. Я, як загартований у тренуванні чоловік, незалежний у природі. А генерал військовий чоловік у штучному стояв. А я до нього підійшов у єстві. Він мене до себе, як небувало, приймав. Я в нього запитую. Що ми завоювали у вітчизняну війну з фашистською Німеччиною? Мені генерал сказав: «Перемогу». А я йому кажу: яка може між мною і тобою перемога? Він міні не знайшов свої слова, щоб чого-небудь сказати.

 

128. А зараз же у вагон пішов. Я слідом за ним у його купе, став йому доводити. Він бачить мою здібність у цьому ділі.  Я йому кажу. Ми з вами воювали для того, щоб знищити ворога. А по історії, весь час б'ються, б'ються. А як був ворог над нами, так він між нами, внутрішній і зовнішній, залишився. Я йому кажу. Ми неправильно вчинили в природі з капіталістами разом. Один час знищували ворога, і зробили, як хотіли. У Потсдамі домовилися, як буде треба вчинити з вояками, які хотіли за своїм розвитком оволодіти всіма людьми. Це були німці, вічні в житті вояки.              

 

129. Він мені доводив практику, а я йому теорію говорив з цього всього. Що ми зробили в природі? Ми хвалилися перед народом, що ми почали робити, але до основного діла не дійшли. Ми не знищили зовсім ворога. Він як був, таким він і залишився. Проси поради у того, хто вміє отримувати перемогу над самим собою. (Леонардо Да Вінчі).

 

Незабутнє.

 

134. Я йду по дорозі разом з генералом, йому кажу, як вояку. Я не за те, щоб між людьми відбувалася війна. Але ми самі її створили. Образу ми залишаємо за собою вічно. Чоловік іншої національності мстить, все про своє втрачене думає, хоче все втрачене повернути назад. Він хоче знову рости, бачити силу свою на собі. І хоче відновити, щоб це зло між собою розсіяти, і знову один одного бити.

 

135. Ви пробували бачити, як сусід із сусідом через стіну живе, і що він думає. Особливо тоді, коли вони в сварці. Один проти одного йдуть, у них зло розвивається, не хочуть поступитися. Один силою доводить, інший теж не мовчить. У одного свої люди, на кого він сподівається, а в іншого теж люди зі своєю технікою воюють і вбивають один одного. Але щоб так зробити? Одному з усіх зробитися чоловіком душі. І йому, тобто сусідові, протягнути свою руку, проявити любов, як до людини. І почати говорити про хороше, про мир між собою. Одному треба схилитися, і почати про це розмову ватажкові.

 

136. А люди завжди погодяться, підтримають завжди хороше. Хіба це хороше між нами введене? Вбити, ми завжди це зробимо. У такому ділі треба премудро вирішити. Ми сьогодні вб'ємо, а завтра вони – нас. Це зробили ми. А хіба тепер люди початі не будуть робитися. А от таке ніхто не пробував зробити. Треба з такого ворога, якого ми не вбили, а зародили сильніше. Ми зробили в житті гірше. Ворог не знищився, а більше розвився, і зробився ще зліше і міцніше. А ми це в природі зробили самі, почали це діло робити. А закінчувати будемо пізніше.     

 

137. З такими висновками люди військові не згодні. Кажуть, на це робилося і робиться в природі. І на Арктиці, і на материку фізична людська війна з природою. Ми на це діло живемо, і хочемо сказати. На це трудимося, своїми руками вміло робимо, що буде треба людині в його житті. Вони потребують снасть, зброю, що й допомагає в природі діло робити, щоб люди в умовах не сиділи. Для них таке місце, де люди навчилися для себе все необхідне мати. Самі себе навчили в природі захищати.   

 

138. Бути чоловікові залежним – це означає в природі безсилим. Чоловік це все робить для самого себе, щоб було, за що і в чому жити. Коли він має у себе зброю і таку техніку, яка йому допомагає бути так, як ми хочемо науково своєю експедицією зі своїм народом. Ми фізично в праці копаємося, шукаємо в природі, копаємося щодня, щохвилини дихаємо. Відчуваємо ми в цьому ділі прекрасно. Нас Арктика не хотіла, щоб ми на ній зі своїми людьми жили.

 

139. Для неї це неживе робиться. А раз ми почали робити в природі це діло, яке цілий рік робиться для того, щоб нам не сказали наші люди капіталістичні, з ким ми не в такті живемо. І весь час на всякого роду розвиток кидаємося. Шукати, ми шукаємо. У нас дорога одна залежна в природі. Ми разом пробиваємо щілину. Хочеться свій нестаток поправити щодо внутрішнього і зовнішнього ворога. Ми, люди землі, для цього озброюємося. У нас важка індустрія, розвинена хімія. А от штучно не знайшлося людини зробити просте куряче яйце.

 

140. Ми зробили машину, ввели для цього діла струм, протягнули енергію, зробили за рахунок води моря, відкрили нові басейни. Але от у нас, усіх людей, непридатні серця, зношувані, приходять в непридатність. Ми через них самі себе втрачаємо і на арктичному полі, і на материку. Догляду немає, щоб серця в процесі у нас робилися молоді, загартовані здорові 25-річної людини. У нас, залежних людей, такого розвитку немає, щоб здоров'ям хвалитися. Поки між нами в природі на людях прогресує всюди віроломний ворог. Ми не гарантовані в цьому ділі, що на нас не нападе природний незнайдений ворог.

 

141. Поки природа має над людиною силу. Вона йому заважає за його роботу, за його турботу. Не дивиться ні на які особливості, ні на які хороші умови, нападає і створює свої неприємності на людині. Нападає спочатку маленьким пухирчиком синього кольору. Ця горошинка тихо своє діло показує, наче його, цього ворога, немає. Це ми говоримо про рак, з яким наші люди всієї землі не вміють воювати. Не знають, що йому треба зробити. У мене, незалежної людини, всю бутність, коли був у лікарні, на правій нозі він всівся, і показував свою для всіх форму. У мене руки золоті, а розум дорогою, хто не довіряв штучному лікуванню. А те сам організм зробив, від чого було ніяк відмовитися.              

 

142. Всьому діло серце, змушувало не до серця тягнути. Ох і ох, і ох. А відчуваєш, що він у тебе копається. Якщо тільки хворієш раком, то таку штуку, обплутану ним, чуєш. Я не кинув жодного дня, щоб не мислити. Дивився на відстані, і відчував його нападаючу біль. А як не піддавався своїм тілом, і не піддався цьому ворогові, якого не визнає моє серце, каже мені. Якщо я такий чоловік, буду потрібний між людьми, які дивилися і говорили про ногу. Вона вимагала хірургічний ніж, так підсумували фахівці лікарі. Але я цьому не кланявся, мовчав. Знав і сподівався на матір природу. Вона мене любила, і веде по дорозі прямо до мети для того, щоб не померти.

 

143. За всім висновком цього діла, я терплю свідомо 35-ю зиму. Коли вона у мене стала боліти, свою форму в Казанській лікарні показала лікарям і всьому медичному персоналу. Ніхто з усіх не скаже, що вона в мене весь час не боліла. Вона вид свій в пухлині показувала, і створювала на нозі червоність. Тут лікар, він же завідувач першого відділення, подивився на форму розвитку цього місця. Володимир Васильович сказав свої слова: «Але тут твоє загартування не допоможе, доведеться втрутитися хірургії». Хоча він і говорив, що я їй не вірю як такій. З цим справлюся сам, все одно справлюся.     

 

144. Ворог буде переможений. Вдруге був, і лопнула лапа, жахлива картина, я перетерпів. Знову хотів різати тіло, йому треба крапля. Узнати, що за хвороба рак. Я від цього не відмовлюся, завжди скажу. Казав, кажу, і буду говорити. Він для мене не рак, а переможена істота. Я прошу природу, вона володарка у всьому. Вона і на Арктиці, і на материку між людьми була мати. І так вона залишилася перед усіма залежними людьми, які опинилися в умовах, чому треба технічне життя, яке ми робимо. І хочемо в усьому, щоб ми жили не так погано, а добре.

 

145. Ми це шукаємо, хочемо знайти. А нам у нашому ділі не щастить у житті, як мені з моєю ногою. Це є мій доказ, що я вмію робити. Мені не потрібно в житті ніяка хвороба, я її на людині не визнаю. Я вважаю людину живою енергійною, з нею веду розмову стосовно його хвороби, що створилася на ній. Мені потрібно живе, а не мертве. Я маю діло з людиною, їй своїми силами допомагаю. Вважаю, мій організм – це для всіх слава. Лише б людина була з душею і серцем, у неї через це не буде хвороби. Як моя нога не боліла в моєму житті.  

 

146. Я на це сили створив. Заочно копаюся в чоловікові. Який би він не був, що не робив, і де не знаходився, я лише б його риси обличчя бачив, мені більше не треба нічого. Я у воду, як глибину, спускаюся, і дивлюся очима вдалину. Хочеться побачити таке, яке ти не бачив на землі, яке далося б людині дочекатися з витрачених сил без усякого дихання обходитися. Коли буде потрібно піднятися тілу до повітря, то на це наші руки. Весь організм назад швидко піднімається, і вискакує голова для того, щоб усередину потягнути чисте над водою ... повітря.

 

147. Людина під грудями має парасольку легені, які наповнюються, і свої стислі можливості розширюються. Повітря повинно потягнути в повітря тіло не важке, а легке. Це буде зроблено в природі за кругозір чоловіка. Він мало знає, йому люди не вірили, його знищували. Особливо охоронців порядок з адміністрації, хто цього діла не хотів, щоб чоловік робив. Він сам почав, натрапив на цю дорогу, яка примусила чоловіка шукати не в природі таємницю. А таємницю людина повинна знайти в самому собі, у своєму тілі. Тому цією дорогою люди не ходили. Вони хотіли щоб у природі доводилося жити людині важко.    

 

148. Хіба чоловік коли-небудь це робив, він думав, коли лягав у постіль. А щоб він ішов у воду, і ногами спускався вниз, і про все не забував, а думав, що робилося в житті на материку і в Арктиці. Чоловік робить, носить фізично своє тіло кожен раз, коли піднімається ногою. Чоловік ні на материку, ні в Арктиці нового в житті своєму не відкрив між собою в природі. Як вважали це місце, на якому розташувався зі своєю створеної технікою, своїм, так і на сьогодні вважається чоловіком це місце рідним. Він у ньому один час народився, і став жити в залежності.  

 

149. За його розвитком, що чоловік у природі має, йому цього місця мало. Він зацікавлений із самих себе зробити наукову експедицію, озброєну, забезпечену для того, щоб полетіти на літаках. І там на крижинах висадитися, і побудувати для тимчасового явища. Арктична вічно лежача крижина, на якій людина причепилася. Як кров'яної кліщ на тварині, так і людина в природі робить. За часом треба тепло, а його природа нам не дає, тривають зимові дні. А у нас направлена зброя практично в природу.

 

150. І весь світ на землі зосереджений і підготовлений з природою воювати. У людини є техніка. Для того люди її зробили, щоб з нею в руках по природі на землі робити свою роботу, своє діло. У природі час не стоїть, і не чекає так, як ми одягнулися. Чекаємо так, як ми чекали до цього. Як були до цього, так і залишилися. Нам треба і в Арктиці, і на материку наш красивий у фасоні одяг. І нам потрібно смачна в апетиті їжа, а житловий дім треба з усіма вигодами. Ми маємо будинки в Москві і в Ленінграді. Такі люди, яким мало в будинку обстановки. Треба, щоб в кімнаті народився крокодил. Що б тоді чоловік зробив?  

 

151. Він би вбив його, а сам залишився. Яка мила тварина ця корова. Вона молоко дає, вона масло дає, і сирок різних умов. А ми її тримаємо на прив'язі, та годуємо чим-небудь, лише б вона не здохла. Ми її не допустимо, уб'ємо, з'їмо. За що нас природа тримає, та ще дає врожай. Це людини труд, а в ньому вона помирає. Ми, всі люди нашого колективу, робимо на материку, а в Арктику летимо бруднити. Цим, що ми робимо, і природа не радіє в житті. Вона тільки народила людину. А людина сама себе примусила, щоб у природі не жити. Як хотіла сама природа, щоб людина не ходила тією дорогою, по якій проходили всі люди, що померли.

 

152. Ми хвалимося, що зробили ми протягом 50 років. А не скажемо ми, скільки нас померло. У нас немає тих людей, які не хотіли вмирати. А час їх примусив, зробив їм те, що вони не думали отримати. У них така думка розвивалася весь час жити не погано, а добре. Щоб тілу не було холодно, а було тепло. Цього людина через озброєння своє не досягла, а померла, як і не жила на світі. У природі дві дороги. Одна веде нас в Арктику за промислом в житті що-небудь звідти привезти. Якби ми з вами не бачили і не чули про Іванова, такого чоловіка, хто з нами не пішов шляхом, а звернув. Збоку знайшов такий шлях невмирущий. 

 

153. Іванову, як Ціолковському, не вірили, що це буде. А зараз, після його смерті, ми його слід шукаємо. Кажемо: це хороший був розум. Хіба Іванов розумний? Він каже: нам усім треба дурнем побути, а з дурнів вилізти в розумні люди. Тоді можна буде писати і писати, думка не буде зменшуватися. А розум буде розвиватися, і робити те в природі, що слід було всім нам, людям. Це загартування, воно буде потрібно всім, і ми всі повинні це зробити, як один. Взятися за це, за природу, і її примушувати не треба. Для неї це примус не нове, а зовсім старе, негідне. Дай, дай без кінця краю.

 

154. Нам не треба буде літак і те, що ми з вами не знаємо в природі. Нам треба життя, і тривале таке, як Іванов між нами прожив. Ні за що не зачепився, а йшов і йде дорогою Бога. Хоче нам сказати про те, що вмирати я через своє знання не буду. Моє знання – це є люди, а я їм несу купи багатств. Це наше всіх здоров'я, яке ми для життя створюємо і на материку, і в Арктиці. Словом, скрізь і всюди для того, щоб чоловік у природі жив, і своє діло на землі творив. Раз нам умови життя робимо.

 

155. Особливо експедиції в Арктиці. Людям мало роботи на материку, чого чоловік не робить. У нього день весь на обліку. А що повинен в свій час, що прийшов, чоловік зробити. У нього в думці все, як би відзначитися в природі, те, що чоловікові треба. А чоловік розташувався для цього на цьому місці, щоб своє вміння показати, що я не такий, хто оселився для життя свого, а йому в цьому ділі якось не щастить. Він своє вміння не розвиває. Не хоче перед іншими людьми своїми силами все робити.

 

156. Я, говорить ділок, виділився між усіма на своєму місці. А це місце для всіх показове. Як мені не хочеться гірше від усіх жити, і таке, як в Арктиці, робити. У науці виявилися хитруни розумники, силу свою в техніці представили. А людину змусили, щоб вона робила. Про індивідуальність говорили, тепер скажемо про колектив. Він цю силу вигадує, щоб посадити на крижині в Арктиці експедицію з різними широко сказаними науками. А от цього наука не додумалася, і не захотіла організувати такі сили, щоб ними рушити в природу шукати на собі особисто смерть. І щоб її знайти, і порозмовляти з нею на цю тему, яка повинна допомогти чоловікові в цьому ділі.

 

157. Щоб чоловік своїми індивідуальними, якими став загартовуватися. Іванов не став місце вимагати, йому не було потрібно засоби для цього, він не потребував матеріальність, всякого роду не потрібна техніка. Він без цього всього став на собі робити його це діло. Арктика в будь-якому місці і в будь-якому ділі, це любов і охота така в природі, щоб робити по Іванову. Що Іванов робить, жодна людина не збиралася зробити. Вона добре знає капіталістичну сторону, якій Іванов вірив, як богу. Думав своєю працею, як він працював, довести. Йому його практичне життя в природі допомогло, і створювало те, що слід у природі. Він хотів було з селянства перейти.

 

158. Він був один час шахтар, про що вже рукопис написаний. А потім службовцем став, прийняли у профспілку, чим довелося козиряти один час. Виконувати роботу покладену, що й примусило практично вчитися. Я працював, і описував про кожне діло, через що і напав на те, щоб загартовуватися. Загартування зроблено для того, щоб обов'язково зробитися в навколишньому середовищі, як це робилося. Я не знав, що моя просьба випросить у природи своє створене життя і моє в цьому ділі вчення. Я робив практично те, що було потрібно. Для мене був чоловік, якого я не знав, а що йому було потрібно в житті. Я думав, що йому треба рости до свого росту. Він спішив на ноги стати, і набратися сили, зробитися здоровим чоловіком.   

 

159. А коли людина порівняється з цим ділом, людина повинна завести своє сімейне життя, як і взагалі робиться. Не зуміли досягти віку, як зустрілася парочка в любові, погодилися це діло почати. А воно як втягує. Ви самі знаєте, як це все в житті виходить. Лише б почати, а кінця такій похоті не було видно ні на який Арктиці, і на материку. Щоб користь, ніякої, крім як молодому господареві братися, і в природі робити те, що всі люди цілий рік у себе у дворі робили. Це його був дім, в якому люди не хвалилися. А те ними зберігалося від інших таких же самих господарів, які давно вже господарювали.

 

160. Їм доводилося все в природі робити, щоб у них виходив ріст. Чоловік не сам жив, у тому господарстві йому багато чого допомагало. Особливо у нього вводилася життєрадісна тварина, яка не робила для себе за своє таке важке життя. У доброго господаря, порядного, все вважалося гарним, що було в домі введено. Конячка, без якої не залишався він, щоб до неї були драги з голоблями, вся належна упряж. Вуздечки з груздилями, сиділка оперезалася по середині живота, надівається хомут з гужами, є для цього дуга. Це чотири колеса, які крутяться в один бік, щоб належний вантаж з одного місця перевозився.

 

161. Що було у господаря, особливо робилося рік? Починають з'являтися на материку теплі весняні в сонці дні, за ними погоня. Їх чекають, як якусь особливість. Жодного зимового дня людина не пропускала так даремно, сама собою готувалася. І готувала у себе живу фізичну силу, яка не одна для цього трималася. До цієї силі придбавалася снасть хороша для діла, щоб робити доводилося на нашій землі. Не одні драги робили свій стук. Треба було для оранки землі за багатим прикладом, як у природі господарювали люди окремі.

 

162. Видно було здалеку, який у нього був будинок, і які ворота, з яких щодня сила людська виїжджала, і їхала в степ. Там вона свою роботу робила, весь свій день з землею возилася ... Орали її, клали ранньою осінню під перший сніг. Чоловік не кидав  про цей ґрунт думати. Він знав, що цей рік для цього врожаю зробити, і що на цьому місці виростити. Це його була пряме завдання. З осені починати, а всю зиму для цього мислити. І не так даремно, щоб залишалося без усякого. Чоловік у цьому ділі стратег, зиму продумав, від холоду ховався.  

 

163. У нього у дворі так, щоб палиця даремно валялася. Це не господар, щоб він їй місце не знайшов. До будинку не одна була поставлена комора із засіками, в які насипали чисте інвентарне зерно. І виритий для соління льох, вносилися відрами, солилася капуста, огірки, помідори. Мішками насипалася картопля. Це все було в запас. Людина мала зручне для цього місце. Силою змушувала себе це в природі отримувати. А сила стояла в закритому місці, там де її годували, поїли, і за нею доглядали, як за собою. На прив'язі тримали за рахунок соломи, за рахунок полови, за рахунок сіна, до чого додавався хліб, борошно, або зерно овес.              

 

164. Без цього діла не робилося господарство. Самодержавний цар був безсилий боротися з природою. Вона помічниця бідним нужденним в колесі. Воно у нас поламалося під час нашого виїзду з будинку в поля. Не доїхав до своєї пайки, яка очікувала до себе для того, щоб із землею займатися для обробітку цей день ґрунту. Вона набралася за всю зиму вологи. Людина в цій справі поспішала. Багатий вигравав. А бідний з нестатком попадав з поламаним колесом на дорогу. Йому ні вперед і ні назад, нікуди було їхати. А сонечко не стояло на місці.

 

165. Пекло в упор, сушило землю, яка висохла до самого гуркоту. Ніяк бороною, ніяк плугом. А просто не хотіла пізно сприймати, щоб к сухий ґрунт зерно лягало. У природі незручна погода насідала і робила. Східний вітер сушив ґрунт, не підтримував у цей час бідняка. А багатий поспішив зробити своє захоплення, не очікував від природи милостині, у нього не ламалося колесо, а твердо трималося, і крутилося на дьогті колесо. Воно не порожнє їхало, а везло чисте підготовлене господарем зерно для посіву. Господар не кланявся нікому, і допомагати не хоче нікому. Свою роботу намагався зробити, примушував землю своєю силою.      

 

166. Лягали в землю зернятка, щоб вологою охопити, щоб швидко показалися сходи. Ми їх бачили, і всі цьому раділи. А у бідняка 50%, в землю не вчасно дощик по природі пройшов, він зробив недорід. А багату людину своїм ділом нагородив. Не подивилася на суховій. 100% були сходи, їх тримала весняна волога, на що людина в руках тримала карти не прості, а козирні в усіх відношеннях. У цього хазяїна була в той час велика опора на свою хорошу снасть, і фізичну живу силу, яка була у багатія, на яку спирався цар. А бідна неімуща людина в цьому всьому відпадала, і робилася в природі як ніколи безсилою людиною.

 

167. Їй не як багатієві доводилося з землею своєї розпоряджатися. І більше таку роботу в природі не робити. Вона їй не допомагала, а заважала, робила свій природний врожай. У бідний через нехороше колесо не отримав, що отримав багач. Йому не в силах своїх доводилося обробляти, і не отримав того, що весь час отримував багач. Природа послала на землю фронт, між народом німецьким і руським влаштували царську бійню, яка зробилася через це все, що відбувалося між царями. Війна цивільних умов. Народу не треба була війна, щоб її люди на землі продовжували. Ми з цього всього бою на материку відкрили свою руську громадянську війну.

 

168. Для того ми, всі люди, воювали, щоб люди самодержавство відібрали на землі, а своє народне ввели. Самі собі зробили, в борозну пустили не по-старовинному кінь. А по-новому зробили трактор, машину свою з мотором. Силою за собою тягне 5-лемішні плуг. Ми ним не хвалимося, що ми багаті в цьому ділі люди, але оремо. Ми осідлали, і примусили не потребувати в цьому силою. А навіть на Арктику ми з трактором прийшли на крижину, і проклали шлях арктичного діла на дві тисячі з гаком відстань. Ми сильні робити в природі те, що маємо. Це наша з вами велика техніка, яка свого часу на материку не ламається. А робить все те, що буде для людини треба. Ми тепер взялися за природу, за її ґрунт, за крижину.

 

169. Ми робимо все для народу. А раніше робилося, за землю грудями йшли в бій. Для того це робилося в житті, щоб наш господар, нами обраний в чині царя. Ми йому, як Богу землі, вірили. Випадок якийсь, неполадки бувають, що не порозуміються між собою царі, а народу в цьому воюй. Закон самодержавний такий. Не упускай своє місце, на якому я, господар, народився в приватній власності. Нікому в цьому ділі не поступився, жив сам, ріс угору, розширювався. Робив для самого себе те, що було треба.

 

170. Щоб через нашу стіну дозволив який-небудь сусід накинутися, його громадськість перед богом засудить, і покарає режимним законом. Для цього діла юстиція з в'язницею поставлена, щоб чужого не брати, не нападати, а зберігати, як око своє. Те, що людина в своєму ділі спорудила, у своєму будинку майструє. Та людина у себе тримає таємницю. Вона для свого життя народжує іншу, у спадок залишає свої сліди, які відшукувалися раніше.

 

171. Хотіли такі умови зробити, але були безсилі зробити те, що наша Арктична експедиція зробила. Вона по-науковому це робила, робить. І те знайшла, що старій людині цим не огородитися, як наш земний чоловік зробив. Пройшов усі умови життя, таку пургу, таке бездоріжжя. Він пройшов сам по шляху, своїй дорозі індивідуально без усякої техніки. Всьому світу людям на собі довів, що можна буде в природі все робити для нашої людини, аби їй у цьому робилося в природі не погано, а добре в житті.

 

172. У природі, як на хорошій ниві. Вона цим радіє, щоб людині доводилося в природі працювати і працювати на нашій землі. Я, каже чоловік, для цього роблю. І весь час вчуся, щоб у мене в будинку було кожен день щось не погане, а хороше приготоване поїсти, так смачніше, щоб досита наїстися. Не один раз це все робиться самим чоловіком для самого себе. Він у будинку має стіл, щоб готувати їжу. Треба, щоб було, з чого готувати до сніданку. А до обіду вже не те готується. До першої страви вариться м'ясо, якщо є. Без м'яса не такий борщ. А коли вариться в будинку на плиті борщ, він пахне. У нього кладуть картоплю, чистять ножом.

 

173. Кладуть підготовлену капусту мочену, і кладеться, якщо є, лавровий лист. Удача народжується в процесі, кухарка їсть і солить. Вона цей борщ для своєї родини робить, щоб досита наїдатися. А потім після цього обіду робить людина відпочинок в затишному ліжку в чистій постелі. Як людині хочеться надвір вийти, подихати чистим повітрям. Людині краса вважається у своєму фасонному зшитому одягу, який робив, шив майстер хороший. Робили примірку, на що дивилося око, як на якусь особливість, на яку люди дивляться, і собі такий фасонний одяг готують. У  людини є на все любов, що зародилася.

 

174. Він для цього сам у цьому всьому бере участь, щоб було в цьому добре. І це саме робилося і на Арктиці, яка свого часу тримає у себе чоловіка в одному теплому одягу. Він на ньому висить, як якась особлива в цьому ділі неприємність. Вона на людині свій фасон втрачає, зношується в непридатність, яка не прикрашає людину, а примушує в цьому своє здоров'я втрачати. Що робили в домі на материку, то в колективі в експедиції робилося, згадувалось між собою. Особливо зараз не у нас на крижині, де ми з вами не так у природі огороджені. Не зможемо виконати, що наші товариші, друзі зустрічаються щодня. У них час є, вони можуть зайти в будь-які умови, де готується їжа за вимогливістю місця.

 

175. Люди знають, що це за місце. Люди працюють, за це отримують, і цим живуть, на все є кошти. А за них легко живуть, і цивілізовано роблять, щоб нам не сказали, що у нас немає такого ресторану. Такі люди, вони своїх клієнтів зустрічають і проводжають з хорошими словами. З таким ділом, щоб за їхнє хороше не забували заходити вдруге. У цьому роль перед людиною. Сама людина вміє будувати в природі їжу. Вона один раз готується, і завжди хорошої якості створює. Ми цим користуємося, у нас на це є здоров'я з цим приготуванням укладатися. Ми люди такі, у нас животи вимагають хорошого.

                      

176. Ми такі ж самі люди є на цьому місці, де не кожній людини є така можливість, щоб у таких умовах, де ми чуємо голос нашої людини, дзвін дзвонів кремлівської вежі. І от цей час ми не можемо зустрічатися зі своїми близькими рідними, або друзями. Ми таких можливостей через це діло не маємо дивитися, як наші всі бачать сонечко. Воно робить свою природну в повітрі атмосферу, яка змінюється, і приходить, і йде щохвилини. А ми, як у молоку, та ще густо запущеному. Для нас існує температура нижче нуля, яка не робиться в природі така тепла і сонячна в повітрі. Приємно буває в ньому засмагати, як це робиться, особливо на Чорному морі.                               

 

177. Біля берега моря лежить камінь. А ми на ньому, як на килимах, щорічно на пляжах пролежуємо, та купаємося у воді. Вважаємо, в цьому ділі найкраще з усіх задоволення. Ми туди не ходимо на пустий шлунок, за чим тут просиджуємо на ось цьому місці. Ми робимо у себе ощадкасу. За цей ось час збираються у нас кошти. Ми з вами до цього часу готуємося. Робимо все, що є можливість, щоб повернутися з півночі на нормальне таке в материку життя. Воно нашими людьми робиться щорічно, як тільки приходить тепла пора.  

 

178. Коли в лісі заведеться соловей, він теж на зиму відлітає, не хоче в холоді купатися. А зараз йому право приносить щохвилинну теплу атмосферу, з якою він зустрічає кожну зорю. Та нам, таким слухачам, завжди намагається проспівати свої задумані пісні. Співає він у лісі, далеко його голос чути. А ми зберемося в цей час на землі, на зеленій травичці. Нам цікаво час цей тоді, коли ми прожили, і не чули по такій природі, в якій ми знаходимося. І ми навіть сонце не бачили.

 

179. А зараз ми приїхали на цей жаркий південь, куди зі своїм вчинком, зі своєю роботою, з піснями шпак. Він своє місце займав, і давав знати всім про своє швидке в природі прибуття. На кого люди дивилися, говорили, значить, весна починається у нас. Свої пісні співає нам, що живуть на своїх колишніх місцях. Всі як один чоловік зі своїм наявним господарством приготувалися, з силою живою, зі снастю своєї. Йде такий час для нас, ніколи буде спати, та думати про те місце, на яке весь стан з двору рушить. З собою господар все належне забере, і буде їхати в степ. У цей час летіли дикі гуси вгорі.

 

180. Хазяїнові не до них на відстані розмовляти. Поспішав на своє місце, щоб робити на цьому місці. На землі треба було свою покладену річну роботу цей день зробити. Господар цього добра починає приступати. Всю силу тварин підгодовує, випрягає, поставив під корм. А сам за роботу взявся, став борони класти на край оранки, звідки почне після розкидання в землю зерна. Буде запряжена худоба, рогата худоба в ярмо, кінь у хомут. Чоловіка в цьому вся робота на своїх ногах. Він буде рушати для того, щоб пішла на цьому місці на висохлій землі. По оранці стало вироблятися людиною волочіння назад, вперед, щоб розкидане зернятко по верху волочити.

 

181. І треба буде зробити цій зораній оранці, щоб з неї зробити дійсну грядку, щоб на ній не так було, як ми провели свою роботу на крижині. Вона весь той період не бачила і не чула, що наш господар в цей час робить. У нього одне – швидше щоб додавалася хазяйська робота. У нього одне – у цей день зробити, а завтра вже буде пізно. Сам ледве-ледве ходить, і свою силу живу водить. Не порожню, а з снастю, яку треба возити, щоб волочити цю оранку. Це діло селянинові проробити. Він про це саме всю зиму продумав та гадав. А зараз навколо нього навіть прослизає в повітрі маленька комаха, яка своїми крильцями продзижчить. Вона дає знати вперед людині, а який буде природний прогноз.

 

182. У людини близька природа, а в неї чого тільки немає. Тільки сніг з двору забрався, а на цей час: бах, і схопилася жива у своїй квітці підсніжна просянка, по-народному її назвали. І в цей самий час довелося людині, як за продуктом, полювати. Зробив з дерева багнет, і став їх при умовах копати. Накопав їх цілий пук. Каже: «Буде дітям польовий подарунок». А ми, отакі полярники, що зробили на своїй крижині? Ледве-ледве самі себе звідти прибрали, щоб природі там не заважати, як ми в цьому ділі їй заважали. Про цю роботу, яку робили не індивідуальні селяни, як це було в природі. Треба не спати, а робити свою роботу.                   

 

183. А вона починалася з першого дня важко, і робиться весь час нелегко. Зараз ми повернулися з крижини на материк, у цей час спускаємося. У нас швидкими потягами вони нас везли, на кожній  станції не зупинялися. А з ходу брав путівку синього кольору, і додавала тяга електрична, вона за собою везла більше десяти вагонів. А на середині їх був поставлений ресторан. Ми тепер у ньому користуємося своїм місцем, своїми засобами розпоряджаємося. У вікна ми дивимося на боки, і направо, і наліво. Наше колективне сільське господарство зі своєю силою. З залізним конем, з водієм разом, зачепив за собою агрегат. І не скаржиться нікому, не говорить, що йому важко цю роботу робити. А мотор ричить, колеса не стоять.    

 

184. На своєму місці за собою роблять таку робота, яка нам, всім людям, треба. Ми вирощуємо в цьому місці в цей час хороший урожай, та дивимося на нього, як на своє око. Ми робимо в природі цю селянську роботу, яка нам потрібна всім. Особливо нам, хто їде в поїзді. Ми їдемо на море купатися, та сваволити своїм тілом. Ми заробили це ось діло в експедиції. А зараз їдемо ми, відпочиваємо. У нас, таких полярників, тільки зараз ми побачили нашого тракториста, який робить не для себе цю роботу. І хоче догодити всьому народові, як ми з вами догоджали, вивчали, розуміли. Так і наші колгоспники зі своїм ділом волочать, а потім багато саджалкою сіють, поспішають вчасно упоратися.  

 

185. У них план. Без жодного плану по конвеєру не піде зерно. Так, як ми його сіємо один час, не важко машиною. А машина у нас – одне нержавіюче золото, милий наш у дорозі друг. Вона нам швидко допомагає справитися з осінньою ранньої оранкою. Ми тепер не кланяємося поламаному колесу, у нас не бідняцьке в природі життя. У нас нова соціалістична держава. Ми робимо для народу, нас не бачили. Про нас, що ми робимо, друк підносить. Наші писали на наше радіо. А зараз іде таке між нами всіма, 50-річчя Жовтня. А ми його зробили, показали те, що нам потрібно. Їдемо і міркуємо про все народне надбання, про весь народ, про нашу партію, яка керує нами всіма.

 

186. Як ученими і невченими, робітниками, селянами. Хто читав доповідь Брежнєва, він каже: «Недалекий той час, коли ми будемо берегти, цінувати природу». То буде потрібно для нашої людини, щоб зблизитися ближче з природою, яка врахує наші всі зроблені в природі помилки. Вона не буде на нас нападати, а буде нам усім допомагати в житті, щоб ми не жили так важко. Коли разом були в Арктиці, то ми знали один одного, за кожну людину трималися. Ми брали ложку в руку одну, а в іншу хліб, зубами кусали, жували і ковтали. Говорили, що наші люди роблять у полі. Вони грали, співали пісні, читали, про нас також у деякий час згадували. Казали: добре їм там у холоді бути? Сонечко майже не бачили, весну. Зима, сніг, та пурга нескінченна.

 

187. А нам доводилося хоч одягнувшись там жити. Зараз нас своя власна сім'я розлучила, ми повинні більше не (виїжджати). Ми з вами повернулися до родин своїх, взялися за допомогу свою, виховувати своїх дітей, що зростають. Вони наша заміна. Для цього діла навчаються, ростуть, і піднімаються. Своє діло не кидають робитися ділками, і займати в житті своєму таке, може наукове, місце, в якому доводиться сидіти та все думати про нашу природу. Про фізичне практичне явище. Найголовніше, чисте повітря, вдих і видих, снігове пробудження. Наша улюблена Арктика. У ній миттєве одужання нервової центральній частині мозку. Це наш господар, який безперервно з нами жив. Нас у цьому ... одягав.

 

188. Давав усі можливості бути здоровою людиною. Ми не думали вмирати. Наша діло – жити. А зараз ми спускаємося вниз по залежній дорозі, яка нас привела до одного безсилля. Що ми не робили, і як не робили і де, а прийшло наше безсилля. Треба б з вами жити, і міцно за це хапатися, щоб продовжувати. А ми якось трималися добре на своїх ногах, бігали швидко, носили по багато, щоб жити. Сильно хотіли, але природа не давала ... Від родини своєї відірвала. Примусила нас поодинці не жити. Хто і як цю дорогу залишив, а сам взявся за мертве. Ніколи не хотіли цього. Але через наше все, що ми робили в житті своєму, взяли і померли.

 

189. Не такі люди, як ми на своїх зроблених машинах. Люди на своїх ногах грудями з природою, так воювали. Не хотіли навіть дивитися. А коли прийшов такий час, треба б не робити, що ми зробили тепер. Але нічого не поробиш. Смерть здолала, а життя пішло. Треба б жити по Іванову, але ми не вірили і не робили. У нас не вийшло життя, а смерть забрала всіх, крім одного Іванова, живого чоловіка.

 

1967 рік 21 грудня. Іванов

 

:6712.21  Тематичний покажчик

:Казанська лікарня 1967    24

:Однакове утримання всім 34  

:Життя у воді - 40,41,141

:Ворог їжа    51

:Через дурного до розумного   65,153

:Здоров'я не купити    85

:Медицина    86

:Моя перемога    89

:Гарне - погане    89

:Учитель історія завод    99

:5 заповідей     103

:Вода, занурюватися   107,146

:Залежність заважає 109,138,188

:Незалежність    111

:Неправда 112

:Кажуть, що це було 115

:Допомагати іншому 126

:Війна і ворог 128-136

:З ворога зробити друга 135

:Ватажкові почати –люди підтримають 135

:Незабутнє 129

:Рак   141-146

:Заочно копатися в чол.  146

:Зонт легень, вода    147

:Розум розвивати    153

:Учитель вмирати не буде 154

:Причина смерті 189