Сни квітневі. 1967.12

Іванов Порфирій Корнійович

 

Редактор, перекладач – Ош. Редагується з благословення Іванова. (Див. Паршек. 1981.02, с. 115, 127)

 

1. Через нестачу коштів довелося на своїй старості найнятися працювати. Або так умирати, або так.  Земля за полубобком була без рослинності, врожаю ніякого.  А природа не така.  Де було потрібно, косили стиглий хліб.  Страх обіймав. В атмосферу пускав ракети на стрічках.  Всі сховалися, а один на сході свій хвіст зі стрічкою показував. Тільки один повернувся, і хотів сідати, пролетів. А на ньому сидів батько. Коли сам хотів робити посадку з чоловіком, він не хотів робити посадку.  Я сказав, щоб чоловік відривався і на землю стрибав. Так вийшло, це впала жінка руська біднячка.  Вона ногу розбила до крові, але жива.  Мені не дала чіпати.

 

2. В одного в квартирі сталися неполадки з дружиною через горілку, він перебив посуд.  Я тут був ні до чого. Я бачив, як Федотов Остап, мій ровесник, під час роботи у своєму сільському господарстві.  Вже видно, мужність на ньому була. За ним ішов дядько Авил Федотович. А в степу працювали всі, готували із землі грядку, годуватися збиралися. Я не бачив їхні обличчя, так вони своїм розташуванням залишилися. Я начебто у своєму житті скаржуся, кажу Антону Платоновичу. Я до служби, коли був маленький, і невеликий був Федір. Ми з ним дружили. А люди кажуть, що Федір Антонович сказав.  Я, по роду, є піп, як уже мене, простого чоловіка, не карають ці люди.  А мені в цей час прийшла на мою постіль, де я спав, і виявилася голова людини, вона мою голову розбудила.      

 

3. Бачив таке поле на нашій землі, найпрекрасніший час, коли огіркові всі батоги розвиваються дуже сильно, а цвітуть квітами безперервно.  Між батогами і квітками огірки виросли, будь добрий, збирай їх. Воїн чоловік, він іде своєю воюючою дорогою вперед, або їде на коні, щоб на ньому воювати. Або перемагати, або відходити, відступати. Також на машині їхав вперед, і міг іти вперед. Чоловіка це розвідка, у котрій відшукує, в цьому ділі робити перший початок нового небувалого на землі життя.  Чоловік робить, щоб бути ним, чим задумав.  Він полюбив це все сам.  Значить, буде треба людині хліб.  А де ти візьмеш, якщо ти не працюєш.  На прохання немає. Хліб – це продукт.  А тебе, як незаслуженого у ділі, ніде не приймають. Кажуть: не потрібен.

 

4. Що робити доводиться. В одне місце прийшов: не треба. В інше: не треба.  А їсти хочеться.  Дружина живе добре, але це дружина.  А мені не дає за мою нездатність, яку люди знають, а допомогти не хочуть ніхто.  Ніхто мною не радів.  Я не зміг жити.  Велика в цьому туга, ніде зачепитися.  Їсти хочу, а хліба не дає ніхто. Ми з вами лягаємо спати, але ніколи того ми не подумаємо у своєму житті, а що на сьогодні людині доводиться уві сні бачити, а робити те ж саме.  Я думаю сказати, про все це ми безсилі знати, і безсилі розмовляти. А тільки той може розгадувати свої сни, хто помирає на віки віків, йому не треба буде ніяке світське життя.  Ми не захотіли продовжувати своє початкове.

 

5. І не хочемо вважати, що ми з вами прожили більше не самі. У мене хворий, як у хворого чоловіка,  питає про воду гарячу чисту.  «Ну як, – він говорить, – вода чиста для того, щоб купатися». 4 квітня.  Через вітер, який дув у кватирку, я, як і зазвичай, під ковдрою лежав. Алфьоров писав матері лист. А П'ятаков чогось з написаного. Пише більшість олівцем. Хтось цю штуку.  Як на гріх, кудись поділися вони, їх П'ятаков не виявив. Як і завжди, він захворів сильно. Він запитав не в Алфьорова, а в усіх, хто був у палаті. Сам не став чекати. До виходу з цими словами, за ним з кулаками Алфьоров, П'ятаков у коридор швидко.  Як тут десь узявся Алмаз на це все.

 

6. Чую Алфьорова на П'ятакова слова.  Він, мовляв, говорить, що ми взяли його олівці.  Алмаза діло робити.  За згодою, П'ятакова в окрему.  На його місце привели старого Куракого.  У цей час заходить Шахір інженер.  Бачить, немає П'ятакова.  Став говорити: «Цьому дурню так і треба».  Я за Шахірова взявся, жену його з палати, а він не йде.  Я тоді чергового Ніколаєнка прошу, щоб він звільнив палату.  Я в цьому виграв, але не він.  Я за ображеного, а він проти.  Алфьоров, як на гріх, став через цього старого закривати кватирку. Фраза переді мною.  На Червоній площі бачу наш весь уряд. На своїх плечах несуть в катафалку спалений попіл померлого Маліновського у кремлівські стіни замурувати.

 

7. Я у них запитав: що це ви робите?  З них один відповідає: «Воїну, найвищому між нами товаришеві, йому робимо шану».  Я у них знову питаю. А якщо ви помрете, що будуть люди робити? Глибоке мовчання. Ніхто мені на це питання не сказав жодного слова. Далекий Схід. 4 квітня був зі стихією ураган 9 – 10 балів.  Багато постраждало в цьому ділі. Вийшов на сніг, став ходити по умовах.  А у мене нога розрізалася, кров стала виділятися. Я зараз потурбував брата, щоб він мені, як аварійному, допоміг, відвів у відділення. А він мені сказав: «Іди, і не приходь, а я тебе водити не буду». Сергій Миколайович хотів мазати йодом, чому я був противник.                   

 

8. Надворі на тому місці був неймовірний холодний вітер, ходити босими ногами дуже шкідливо.  Зимою було не так, як зараз між мною і природою робиться через дорогу. Вийшов на прогулянку, я відчув щось не так. Ходив по лавці з квітня, десь взялася кров. У кіно зібралися, я вийшов теж само, стою, чекаю першої черги. У цей час повз проходить Алмаз.  Він поставив питання: «Тоді я тебе пущу, коли вимірюєш температуру». Я і на це пішов, вимірювали – 37,9. Він не дав згоди, я до нього в кабінет.  Він мені каже: «Ти помреш, а повинен без свого втручання лягати, за тебе диплом і два роки.  А коли ти помреш з моїм розпорядженням, то я тоді не  буду відповідати».

 

9. Я це тільки продумав, але йому не сказав.  А за чиїм розсудом помер Малиновський?  Йому зробили під серцевим ... операцію, він від цього помер.  Треба заслужити в природі, виховати людину не по такому ділу, як ми, всі люди, залежно живемо. Хотів колоти інсуліном, тоді йди в кіно. Я йому кажу: завтра вже цього не буде, а буде нове. Дурова робили ведмеді танцівником не одного, а багатьох під бариню судариню ... Друге, був вовк здоровий і злий, з ним займався, він свої зуби не зміг скласти.  А коли йому вкинули маленького людину в клітку, то вовк з людиною, як ображеною, став дружити через диригента.

 

10. Він через цю людину змусив вовка погодитися з людиною піти по Москві.  Є всякого роду ділки, вони мудро намагалися людям яку-небудь цяцьку зробити.  Робили, у них це діло виходило до такого великого озброєння, і такої розвиненої техніки, яка заміняла фізичний труд.  Як було тому фізичному труду важко залишатися, і піднімати вантаж на плечі.  Він є і зараз.  Треба шукати не в природі, як ми його шукаємо в таємниці.  Через те, що ми робимо і зробили, це для нас не користь, яка треба нам.  А хіба це не природа?  А саме діло не те, яке в процесі розвинув?  Ніхто не скаже, що це буде погано.  Я за свою ідею був ізольований через те, що мене у вчених лікарів брати.

 

11. У них із запальним питанням, взяти хворого чоловіка з пальцем мізинцем, якому загрожувала небезпека до ліктя руки. А коли він звернувся до мене, попросив мене, я у сестри запитав дозволу. Вона мені дозволила. Я тут же взявся, без болю, все це на очах у фахівців легко збив запалення. А в Казанській лікарні сестра Клара, вона у себе мокрий лишай носила. Що вона не робила, які особливості не робила своїм капіталом. А після мене руки можете перевірити. Зиму проходив, не застуджувався, не хворів, а зараз захворів. 6 квітня на прогулянку не пішов, і не став по коридору бігати. А захопився сном, сплю, і спати хочеться. Значить, не так даром я спав. А потім дивлюся: по тілу дрож, як буває, трясуться. Значить, захворів.       

 

12. Змушує мене вставати.  Говориться так, краще жити, ніж не жити. Я на це сили мав. Знаю, що робити, сам роблю. Пішов, своїм вчинком примушую природу, щоб у ній жилося. А життя людини, воно характерна для того, щоб бути помічником. Треба самому собі, а потім іншому аби вмів допомагати. «Доктор буде лікувати», в газеті «Ізвєстія», там такі слова літературні, і правильно.  Будь-який науковий учений може експериментувати, лише б була людям користь. Школу треба нам побудувати для того, щоб любителі свого діла там отримували знання. Ніяких балів не набирати, ніякої стипендії. А щоб розвивалася на людині свідомість, з якою доводилося поділитися з тими людьми.  

 

13. Хто в процесі цього всього диплом отримав свого місця, навіщо йому в цьому ділі хтось. Він начальник, я його підлеглий. Або залишили таке суспільство, в яке входила душа і серце кожного малого і великого чоловіка. Погодитися взяти і дати будь-якій людині, працював він, чи не працював.  А раз між нами такими живеш, проявляй. Твій брат збоку все робить, він теж отримує. Так давайте зберемося, і почнемо таке творити, щоб люди людям не сказали про мене, такого вченого.  Хто б він в цій області не був, його дорога чужа від нас. Ми його найняли, він у нас чоловік інтелект.  У нас жінки вже досягають льотчика, це можна. А хіба це не можна, щоб люди у людей вчилися, як буде треба запобігати застуді та захворюванню.

 

14. Люди, молодь каталася на велосипедах.  А я біг сам, вперед прибув на місце, де доводилося купити в одному магазині щітку від пилу. Гроші отримав касир, а чек не дав. Як було важко пролазити через натиск людей.  Мене зупиняє контролер і складає акт. Як мені доводилося бачити асфальтовану дорогу до самого сонця. А половину життя я нескінченний простір бачив, морський у воді вигляд.  Без думки не залишався.  Цього ніколи не було.  А зараз може бути до самого Японського міста Токіо, в якому лежить хворий. Ніхто йому не допомагає. А я на відстані все можу зробити, лише б дали можливість. Не як чоловікові, а як Богові віриш – будеш здоровим чоловіком.  Не хочеш цьому вірити – вір чоловікові.  Він тебе проведе і виведе.           

 

15. Куди?  Далі не попадеш, як у могилу.  Якщо ми не вміємо, що можна сказати про те, що у нас між нами процвітає, і буде процвітати. З нашим усім розвитком дуже багато ми одержали б, а можна більше отримати, але користі ніякої не знайшли.  Ми експедиції призначаємо для якої-небудь мети, вона нам потрібна для науки. Всіма достоїнствами постачаємо, даємо зброю, тобто посилаємо техніку. Але того, що нам треба в житті, ми не шукали, і не шукаємо в цьому. Одне прохання перед урядом, щоб вони дали свою повну згоду в житті, і дозволили любителю цим займатися.  Хіба погано нам буде від цього діла?  Чоловік буде через людей розвивати свою ідею, вона наша незалежність.

 

16. Вона ніким не зайнята.  Що якби ми взяли, та залишили землю вільно.  Нехай вона заростає.  Треба вивчати на цьому ділі.  Раніше – це не тепер. Зараз на ходу вся жива культура, яка робиться для нашої молоді. Ми, хлібороби, такі люди, яким треба великий урожай. А про неврожай він не знає. А ви як думаєте про коваля. Хіба він не хотів якусь цяцьку змайструвати, і за неї отримати гроші?  Це його робота. А господар вітряка мірошник, йому треба хороший вітер молоти завізнику зерно. А мірошник водяного млина, він дивиться на погоду, йому треба дощик. Це наше життя таке в природі, думати. А  робити важко, і дуже сильно. Господар каже: у мене сад хорошим, я за ним доглядаю, як хорошим плодовим деревом.

 

17. А його у мене люблять за те, що воно родить, дає плоди.  Я, каже майстер швець, людям треба. Вони мене зберігають, і тримають біля себе. А теслі робота тоді буде треба, коли людина задумає побудувати дім. На допомогу свою кличе мене, я йому роблю, як умію. Краще цього не можу. А чоловік мою роботу бачить, він бачив у іншого дядька. Полковник убив у своєму дворі хлопчика, а суд його як такого виправдав. Він виходив з суду, його облили бензином і запалили. Чоловік згоріла, з чим повинен розібратися, як орган. Каже найбідніший чоловік у суспільстві. Я живу дуже важко, навіть немає курочки з півнем. Словом, для хорошого немає, чим його проводити.  А люди імущі так не дивляться, як треба.  Ніхто з усіх не прийшов, і не запитав у мене.

 

18. Я б йому сказав. Хороша в природі земля, але зате хліборобна чорноземна. Так це без усякої боротьби не обходишся. Я, каже добрий господар хорошому добру. Що тільки у себе маю, не можна за умовою назвати, що це погане, тобто нехороше. І без цього жодного господаря в природі не народжувалося.  Всі відстаючі хочуть гнатися за тим, хто відходить.  А ми добре знаємо про природу, що вона така мати, їй недовго переробитися з матері на мачуху. За положенням діла, батько є батьком, а мати матір'ю. Тому родина яка-небудь, але порядна любов до труда. Одного разу ми жили в лісах, а у нас у тайзі водилися злі звірі, особливо ведмідь. Я, каже мисливець, напав на дві барлоги, не став їх турбувати, пішов за допомогою.  Нас зібралося троє на це діло.

 

19. Коли стали з ними займатися, викликати з барлогу ведмедя, то там не один був, а всіх їх було чотири. У другій виявилося менше, три.  Ми їх побили, один за одним вилазили, ми їх убивали.  Я, каже, на всі руки майстер, але такого ніколи не чув, щоб протягом хвилини розклали.  Десь узявся хлопець свій з цією птицею пугачем.  Я його взяв, як подарунок, додому приніс. А мої голуби коли побачили його, розлетілися. Більше цих голубів я не повернув.  Горобця із зайцем не зрівняти, обидва між людьми живуть, але людину з чим-небудь бояться.  Ми, кажуть, тобі, як господареві, не довіряємо самих себе.  А от ворон з орлом високо піднімається, далеко свою здобич бачать, але от по-різному харчуються. Не погоджуються бути разом завжди. А що було мені раніше, такому чоловікові, як я поводився.  

 

20. У мене була конячка. Церква мала чоловіка для відкриття верхнього вікна. І на це знайшовся бажаючий, який цікавиться за цю мотузку руками взятися. І по ній, як по сходах цього діла, досяг цього вікна, через яке йому доводилося добитися каси. Зламав замок, взяв гроші, вино. Тільки затримали, дізналися, що він злодій першої гільдії. Для Іванова жінки молоді чергою рухалися.  Для чого?  Не знаю.  Йшли без усяких людей, рухалися з катафалка.  Квіти різного виду.  Куди, навіщо, і кого несли, не знаю? Це очі в наві бачили, як сонце, воду. Сільське господарство говорить. Вони хваляться, що вони торік нічого не зробили в змаганні.  Треба було укласти між собою.

 

21. А тепер комсомольці беруть це діло по-новому. Через 50-річчя Жовтня примусять себе укласти змагання.  Робота йде, але от природа щось зробить, нам дощу не дасть.  Ми з вами кому не віримо?  Богу. Його тримаємо у в'язничній лікарні. Він говорить. Ви свій рік отримали, вас природа не забуде.  А ось мій вам рік. Зробити те, чого ви не отримували. Таланти на змагання різних діл, обласних або районних.  Особливо ми хлопців підбираємо видатних, йому дорогу, ворота відчиняємо.  Його просимо підвищити дорогу спорту. Не одна цю система так через тренера робиться. У нас люди на це народжуються. Ми їх для людей підбираємо, учимо, даємо спеціальність.  Вона його піднімає вгору, і робить героєм.

 

22. Це вічно розвинена на людині така система показова чемпіонська у всіх країнах на смерть.  Люди зі своїми ударами йдуть і роблять те, що доводиться в цьому стати чемпіоном. Кам'яні складені стіни руйнувалися в житті. З моїх очей ніколи не піде це діло через правду. Куди вони сипалися, і де вони поділись. Але коли ці слова писалися, то жовті начебто соняшники вилися купою за пером.  Ось коли моя думка прийшла марно.  Ми вчених найняли, і дали свою волю робити те, що вони хочуть зробити, і пустити в хід на виробництво хазяїнові цього діла, або інженерові. Вченому чоловікові, хто своє виробництво зробив таким, як він його не очікував. Він думає багато. Але от робити доводилося людині, якій треба буде легко жити.

 

23. А у нас техніки немає, тобто машини, яка буде треба для швидкого діла.  Ми з вами люди ученого характеру.  Наше одне – копатися, думати, придумувати, вносити, ставити на колеса.  Мотор заводити, щоб він людям нашим, що важко трудяться, допомагав. Як наша думка мрійниця, і зробила вона чимало доброго. На виставці ми показали людям, а от практично в кабінет ми не притягли. Поки робить усе людина.  Вченим, інженерам хотілося своїм хвалитися, але у них нічого такого в житті не вийшло. У колодязь без дна відра не спустити, води не напитися.  А от діла самого життя ми уникаємо, всі вчені, всі люди, що знають щодо життя.

 

24. Іде Олексій Микитович зі своєю сивою зарослою бородою разом з багатьма людьми. А слова кажуть: «Все одно ми з Господом Богом свого доб'ємося». Люди століття свої завойовували, і так не досягли, пішли далі, і не отримали легкого в житті.  А в людях є наші народжені діти, кому потрібно велике в житті виховання для того, щоб дитя робилося таким, якого ми ще не народжували.  А ось воно народилося, і виховалося не в духові того, що треба. Паровоз нового зразка підготувався під состав. А наші земні люди взяли на себе щодня робити, що доводилося їм зустрічати. Людина будь-якої місцевості чекає хорошого теплого дня, щоб у ньому зробити те, чого не думалося.  День хорошої якості перед людиною.

 

25. Даремно так ніякій людині не доводилося без усякого залишати. Хіба це не природа себе розвила в цьому ділі. А хіба вона не зможе допомагати? Вона зможе будь-якими засобами допомагати.  У Осташки Полянського опинилося троє годинників, золоті та білі.  Він просить, щоб я йому дав одні. У своїй церкві старого обряду був, а діти гралися. Я залізними дверями накрив одну дівчинку, тобто вбив.  Думаю, загинув.  А дівчинка жива лізла з криком, і піднялася, і пішла. Чия, і як, не знаю? Сідав поїздом, але не поїхав. Їхали на своїх намічених місцях люди всякого характеру. Вони їхали з бригадирами, вони їхали за законом своїм, нібито у них було таке право заслужене.                            

 

26. Я теж не їхав даремно, на себе брав ідею.  Їм говорив, як залежним людям.  Вони мене оточували, і дивилися на мене, як на якогось для них не чоловіка.  Нібито я їм у цьому сказав, самому командирові: знаєте що, моя ідея для вас не підходяща до життя, а для вас така, що руйнує в цьому всьому.  Ми, всі люди, залишилися на неораній стерні.  Мій бік орався. Під 20 квітня мені був піднесений план форма завойованої чоловіком держави таким незалежним людям, які зі своїм здоров'ям не будуть заважати нікому ніяк іншому. А тільки це ідея, яку вносить для життя небувалий чоловік.

 

27. Йому природа дала право користуватися у Кам'янській області, як людині. Тихо, тихо наша мати природа на місці стояла. Вона нам з усіх нікому не говорила, і не хотіла вона, щоб ми цією дорогою йшли. Їй було жаль, і сильно, за те, що ми не послухалися.  Взяли, та пішли по тій дорозі, по якій не слід було. Ми в цьому ділі помилялися і помиляємося, але вдіяти нічого не змогли.  Нас оточила природа, показала віху.  Ми прямо пішли, а вийшло криво.  Нас зустріла стихія, а з нею не впоратися, крім як треба здатися.  Безсило боротися з нею, оволодіти, а краще поділитися.    

 

28. І сказати їй: вибач.  Вона була така.  Якщо нам доведеться її пізнати, яка вона сильна. Немає більше нікого, як є природа. У неї вся сила є, великі можливості для нашої людини все зробити.  Річки швидкі протікали, а площа рівна була. Квітка росла перед нами, дихати було аромат. Але природа невмовкаюча. Сходило сонце, а потім воно заходило. Все це було людське. Повітря, вода, і земля – найближчі друзі.  Дядя Філіп сидить на задньому місці, миє голову.  Каже: «Я цю будівлю найкращу сам робив.  У мене запитує сам директор: як воно може потекти?  Я йому сказав: таке грім не розіб'є».

 

29. Ми урожай на полі поклали на стерню, та по м'якій дорозі троє провезли. Від смерті йшли, а до карантину вдалися.  Багато пошуків пройшли, але чого-небудь не знайшли.  Наше завдання таке знайти в природі, зробитися в природі чоловіком новим небувалим.  Хоча ми й думати не хочемо, а зробити безсилі, взяли, зробили чоловіка Богом. Довго навколо ми ходили. Не знали, куди і навіщо його посилати. Думали, ворожили про нього, нібито він є святиня.  А виявилося, найпростіша звичайна штука.  Сам він простий і звичайний чоловік, з ким можна.

 

30. Будь-якій людині розмовляти з ним можна.  Йому можна задавати питання.  Він люб'язно відповідає, і розуміє він їх добре.  Якщо тільки зрозумієш його, вивчиш всі деталі на ньому, він буде для тебе надалі помічник, вчити тебе буде.  У нього знання практичне природне, світоглядне, з кругозором. Так що він буде потрібен завжди в твоїй просьбі. Ти його проси, без нього ні кроку. Якщо його вважаєш Богом, і йому віриш, він твій покровитель, він твій і хранитель у всіх твоїх ділах.  Не хочеш вірити в нього – не треба, живи сам.  Він усім допомагає, будь-якій людині.  Треба просити з душею і з серцем.      

 

31. Красти не помічник, вбивати не вчить, поганого іншому не хоче.  Хороше, тепле і холодне, погане любить без кінця і краю. Про природу так, як усі люди залежні, не думає.  Для Бога білий сніг – від нього немає нічого біліше і м'якше.  Зима для Бога – здоров'я.  Люди для Бога ніщо є.  Що хоче Бог, те зробить їм.  Всі будуть біля нього. Бога ображати не треба, за що ми будемо ображені. У нас немає того, що треба для всіх. Ми сильно скаржимося і плачемо.  Нас природа за це не жаліє.  Бере, поодинці карає своїми силами. Ми, люди, нас багато всіх, безсилі боротися з нею. У неї – природність, у нас – штучне.        

 

32. Порожній дім без всяких перегородок, збирався в ньому після жити. Сам Брежнєв був у своєму нарядженому мундирі, у капелюху.  Він у такому, можна сказати, де знаходилося пристрій гнати самогон. Брежнєв сидів, і у нього від вогню загорілася голова, особливо капелюх.  Я, Іванов, його благав, просив, щоб він звідти вибрався для порятунку самого себе. Він там був, та ще самогонки напився.  Коли звідти вибрався, мені доводилося водою обливати капелюх, що загорівся від жару.  Це все загасилося. Він зі своїм корпусом вийшов на вулицю, і став хвалитись мені через цю європейську нараду для того, щоб йому довести своїм умінням.  Я в цю хвилину був у трусах, на снігу стояв.

 

33. Що ж виходить?  Цю нараду два рази скликали, а діла ніякого на рудих конях не зробили.  Яшка їхав з моря на паровозі, а я слідом по воді йшов.  Ми цей паровоз в ремонт провели.  І там в шлаку його в такому місці поставили ледве-ледве. Але якраз по воді доводилося повертатися по мілині, і через вузьку водяну протоку пірнути, якраз через кордон.  А там збирався дощик, і хотів мочити цю землю, де посіяно було зерно, від чого вийшов урожай. Треба буде не примушувати будь-які народи, а їх треба просити.  Особливо народ китайський, якому доводиться важко своїми руками культурну революцію.  У нього такт правильний, з нічого робити щось.       

 

34. 1 травня.  Моя бабуся Олександра пішла до Федора Чувахіна, я її шукав.  З Ростова вийшов поїзд у бік Москви, а молодий чоловік їхав чомусь до Ростова.  Ми, люди всі, у природі такі прості, а хочемо, щоб наше з вами зроблене вводилося в життя. Ми з вами зробили дуже хороше в житті, і багато для того, щоб цьому ділу вчитися всім.  Для нас природа служить джерелом.  Ми, люди, такі на білому світі, нам треба.  А у природи ці якості є, ми їх шукаємо, і їх знаходимо, і ними користуємося.  Хочемо, щоб вони були.  Ми ними один час живемо, і будемо так жити, як жили один час.  Ми, всі люди, живемо, а хочемо, щоб жилося у всіх краще.

 

35. Діло таке тепер, без усякого підлабузництва начебто жити не можна.  Кажуть, що у радянської влади не можна торгувати. Нам сказали, що такий-то відкрився магазин мануфактурний. Цьому відкриттю навіть сам голова поставив фінансовий значок про патент. Ми теж у місто невелике зі своїми валізами пробиралися, шукали без усяких людей свою вулицю, яка давно була треба. Нам навіть будинок для порятунку самих.  І от ідемо, люди зустрічають багато.  Ми були здивовані.

 

36. А потім коли стали підходити до своєї вулиці, то вулиця ця виявилася. Ми стали шукати номер по електричному такому світлі, було діло на вечір. До номера півшляху, ще перший починався, та йти з речами було важко до № 42. Це виявилася вулиця нашого села. Я добре цю вулицю знав, і не погоджувався по селу в такому вигляді, важко скоро дійти. Зі мною, з таким чоловіком, стали зустрічатися знайомі.  Їх цікавило, куди ми, і навіщо йшли.  Мене мій близький знайомий вів до себе показати. У житті своєму він знайшов таємницю, вона була непогана у своїй родині, яка без усякого діла ніколи не сиділа.

 

37. А коли не було праці, він, як господар, їх змушував у землю втикати залізні палички.  І рахувати, скільки він цих дірочок зробить.  Він у цьому знаходив якесь хороше задоволення, чим він хотів мені, як одному, в цій справі перед своєю сім'єю хвалитися.  Я, і були люди інші, думали, ця штука непогана.  А може бути, вона дасть в житті чого-небудь хорошого.  Ми практикували, поробили це діло не один день.  Та посиділи не ївши.  Нас змусив інтерес це робити.  Ми визнали, це все діло, їм вигадане, нічого реального для життя не дає.          

 

37а.  А господар цього діла робив у себе з-за того, що у нього в місцевості виявилося багато людей, що живуть, але виробництва не було, куди вступити. А своє все те, що було, так залишено. Так він і вигадав цю історію, хотів було цим ділом замінити.  Цей неоплачуваний труд людям треба ввести. Ми копалися дуже багато у своїй експедиції, але толкового в цих ямочках нічого доброго, крім як голодні залишилися вони.  І ми навіть хорошого звареного супу з хорошим руським, білого хліба не з'їли, не проковтнули.  А пішли з цього місця, на яке ми прагнули потрапити.         

 

38. Нас дорога в цьому ділі не довела.  Ми опинилися в природі порожніми без усяких цих важких валіз на просторі вищого синього бугра. 2 травня. Перед сходом сонечка хмари багато показалися.  Я перед собою ставлю над ногою хворою. А на небесах біля сонечка, що сходить, показалися хмари, і багато для збільшення. А хвороба моя прогресує на нозі, то я говорю.  Якщо ці хмари розійдуться, то і моя хвороба відійде, якщо я стану з цього числа не їсти, як їв я до цього. Ми спускаємося по людському ходу в шахту.  А нам різали з правого ходу, зі світлом гнали вагонники вагони.

 

39. Ми їм дали дорогу. Поки вони свої вагони до вказаної зупинки догнали і їх зупинили, мій напарник вперед вискочив з шахти. Шахтарі ледве-ледве вибралися не на простір, а між технічними біля котла.  Різними отворами мене оточило, трохи не ріже моє тіло.  Я глянув назад на підводу, а вона стояла з двома коритами.  А була ззаду її посаджена нами капуста, то її хотіли вантажити.  А Максим стоїть там десь, і передає мені чисте насіння, щоб я його лузав. І за мною йшли люди викладеною дорогою.  Ворона кобила слідом не відставала, ішла.  

 

40. А люди про це говорили. От, мовляв, кінь, так кінь. Я пішов далі по проритому каналу, де утворилася чиста вода.  А кобила слідом, нібито я йшов не на роботу.  А завідувачка мене зустріла, і попередила мою нескромність, нібито я неправильно працюю.  Це було діло в сніданок.  Віктор брат над хворими господар. Саша не їсть якийсь уже день. Він його насмішкою хотів примусити.  І от він сів на заднє місце, і не пішов.  А Віктор до цього всього поставився, каже: «Здихає, як хочеш».  Ось яка робота медицини.  Гроші, а не хвороба.  Мені прийшла в голову така думка. Людина буде оздоровлюватися з будь-якою хворобою в Оріхівці, Луганської області, на Чувілкіному бугрі.  Де я побував свідомо.  Жодна нація, ні одні люди не придумали, щоб залишатися без усякої такої їжі. Цього не було ніколи.

 

41. При НЕП я став жити, господарювати. Поцупив пару волів, їх проміняв на конячку. Став середняком жити. Нажив не для себе велике господарство, батькові. Жив із дружиною, її любив, але на іншу поглядав. За рахунок придбаного в природі прироблював. А про поховане золото сказали люди, які жили в залежній стороні. Їх природа розігнала навпіл. В одній стороні було три червоних вола, я їх пас. І в іншій стороні пасли інших по масті. Вони побачили мене, і по оранці пригнали своїх волів. Я їх назвав багатими людьми. Діти мене як такого лякалися, і йшли від мене.

 

42. Мишка Іноролов лежав збоку, спав, не спав, а від нього пахнуло вино. Я почув, він зрозумів це. Я у нього запитав: ти пив вино? Він відповів: «Так». У в'язниці Казанської доводилося бачити, як наша молодь у своєму хорошому житті приходила і до втоми танцювала. Моє прохання: це врахувати, у нас в наших комбінатах проявляється нестаток такого хліба доброякісного пекти. І просьба така: треба за чистотою дивитися. Моїй цій роботі хотів ... Мишка мені в моїх ділах перешкодити. Я його, як діяча, просив, щоб він мені в цьому ділі не заважав. Моя стійкість вимагала, і наполягала в цьому всьому, щоб було так, як це буде в житті нам треба.

 

43. Діло вечірнє, скотина якраз з поля приходила. Прийшла корова і два бика. Телятко кинулося до корови, закричало по-своєму. А пара биків собі заревіла, ніби з голоду. Я пішов на город за соломою, її було дуже мало і гнила. Я набрав. А вони вже перед смертю лежали, та говорили. Звідки цей час взявся. А Єгор якраз поховав, з голоду терпіла худоба. Все натягнуте було, не так, як треба. Страшно було. В Оріхівці на Ивкина мосту я стояв. А мені кажуть. На Івкіній проти Калінчевих на горбі розтерзана убита жінка. Коломахіна мене просить, щоб я, як такий сміливець, зміг перевірити піти.

 

44. Золото з мисками нелегально жінками давалося. А боятися довелося в цьому сильно. Будматеріал добувався злодійськи, по повітрю летіли колоди. Я зайшов у двір, звернув увагу на паркан. А за ним стояли люди. Вночі прийшли до мене, під кватиркою мені кажуть: дізналися, люди багато йдуть до вас. Я, як уболівальник в цьому, їх впускаю у двір. Хочу, щоб вони проходили в кімнату, як це робилося. А моя дружина побачила, і здригнулася таким знову прийомом, якого я робив. Вона як заплаче, жаліє моє життя. Хоче сказати, що я не хочу помирати вдома, а десь там.              

 

45. Іван Олексійович, Текля Гнатівна, і дівчинка Ульяна Федорівна, і Порфирій Корнійович гостювали у ... хати. Ми маємо таке господарство, в якому доводилося робити різного характеру роботу. Ми поїхали на конях в інше місце трудитися. А по нашій дорозі був такий випадок, з яким доводилося зустрітися, як із живим фактом. Іде по залізниці поїзд, а йому хтось зробив аварію. Він загородив одноколійний рух. Дивимося, іде слідом.

 

46. Я помру тим, що кину все те, що ми маємо. А воскресну тим, що в житті знайшов життя, але не смерть. Чому я не кушаю? Ви думаєте, мені не хочеться поїсти, або їсти нічого. Я не кушаю через те. Якщо всі люди хочуть дощу, а його немає, і не піде. Я ж не хочу, щоб люди з мене сміялися. А от дощ піде, буду їсти. Я згадав про капусник Ивкина, де жив Іван Антонович Полєхін. У нього жила Махорка племінниця, яку я любив. Потрібно, не потрібно, а часто через її особистість ходив. Вона не залишилася за мною, але любов моя так і залишилася.

 

47. Помер чоловік, його збираються ховати зі сльозами, його везуть на могилу. А коли він воскресне, люди злякаються, підуть від нього. Я так згадав про своє те, що попереду буде завтра. Впав на землю білий сніг, чим я радію, і люблю я холод. Коли тільки люди мене, як Бога, в цьому ділі звільнять, тоді люди будуть жити за вченням Бога. Не звільнять – будуть мучитися гірше, ніж до цього діла. Треба буде визнавати. Через один дощ, через одне харчування. Чоловік розуму це не погодиться робити ні за які можливості.

 

48. Люди будуть у цьому ділі сильні, або Бог буде сильний. Садив по чорноземної землі на хорошому ґрунті дерева сливи. Вже з листям, сам між ними ходив. Сонечко тепло світило. А я по-своєму свої створені вірші співав. Збиралися люди робітники на роботу в зміну. Один з одним зійшлися, а другий  біг, намагався від цього не відстати. Зібралися в природі люди, на машині їдуть шукати таємницю. А самі в борту потворили, і своє в піснях співають. Я для себе купила черевички з новими каблучками, з новими підборами, щоб було, в чому танцювати. Одна чоловік, що живе в своєму домі, надумав іншого нізащо батогом великим поганяти.

 

49. Підкрадаючись, стала Катя переглядати мою писанину. А на ній вже є позначки п'ять. Вершина зеленої травички в балці. По ній юнаки, діти всякого росту, куди, навіщо біжать у трусах. Ульяша, моя дружина, пішла за водою сама, на ходу їсть. Я їй кричу з наміром: повний рот і їси. На платформі простій нашого транспорту ліс круглий вивантажували. А от птиці гуртом вгорі летять, наше буде щастя. Я, Порфирій, опинився між людьми мужиками, такими хворими людьми, з яких вискакує один такий сміливець з кулаками, і всі за ним на мене бити і виганяти.       

 

50. Ми в Оріхівці за Івкіна. Через Водолоцькою вночі показалося, ледве видно.  А ми, троє, у кулемета сидимо, чекаємо, щоб вони на горбку показалися. А ми їх повинні вразити. І от ми їх на конях    упустили, вони до нас приїхали, не бачили нас, зупинилися.  Ми хотіли стріляти, а потім не стріляли.  Опинився я на кур'єрському паровозі, з якого по частинах зліз і пішов. Річка, я через неї хотів пливти або перейти без усякого одягу. Став готуватися, одну скинув, іншу скинув, і третю.  Опинився в ямі, а біля мене ахав на велосипеді, хотів образити.  Я ріс, як віл.  Я відбився від нього.  Сам тримаюся в своє домашнє життя.  На шляху солома стара, я її набрав, і ніс її до дому.

 

51. А там була кукурудза нарізана, і обставлена навколо будинку.  Я пробирався до дверей, став стукати, опинився в цих умовах у домі. Борсався з сіном, а до мене підходить Уляна, каже: два зятя якихось приїхали.  І я пішов їх зустрічати, а їх виявилося сорок чоловік.  Я злякався. Чоловік наш – господар природи, вирішить наперед все наше діло.  Ми, люди, хіба не хотіли з вами зробити те, що в житті не введено нами.  Квітка в природі природно в полі на тому самому місці розквітає, і свою красу людям показує.  А запах ароматний чути за велику відстань.  Так же само і боротьба людини, війна з природою.  Вона людям все дає, аби люди це робили.

 

52. А у них думка не одна, а різна.  Тому між ними і природою за їхній учинок ними ж побудована в'язниця і поставлена лікарня.  Не хотіли люди цього бачити, але сама економіка людині показує свою дорогу, від якої не відмовитися всім нам.  Та хіба люди не захотіли це зробити. Йшов я з хлопчиком до них у дім.  Коли зайшли в кімнату, то хлопчик кинувся відразу до світла, а його немає. Я до зошитів, а їх не виявилося.  Хотів записати стратегічний сон.  Мене виявили, нібито я був пов'язаний з фашистами.  Радянському народові передають до відповіді мене і брата мого, та третього.

 

53. Я його бачив, але не впізнав. Нас трьох фотографували.  Я думав відговоритися, так немає.  Єгор, той на мене, що я дійсно брав участь у цьому ділі.  Так я був наляканий, що прокинувся. А от ми, або він сильнішим виявився в природі. Я в Ануфриєва Кузьмича опинився, голодуючого чоловіка.  У нього в домі сиджу та думаю.  Як це вийшло, що господар не дорахувався залишити тварини, не вистачило корми.  Він думав, що йому люди допоможуть.  А у самих людей не дуже багато.  Я сиджу з буханцем хліба.  А він прийшов, і точить ніж.  Хотів мене зарізати і з'їсти.  Я догадався, пішов.  Коли вийшов, думав, що хто-небудь у мене попросить цього хліба.  Я через Чувахіна двір, та по снігу в заметах.  Стояла скирта соломи.

 

54. Це не все, зі мною трапився нестаток. Я теж в голодовку опинився. А дружина моя Уляна мала повний льох картоплі, та був хліб. Я боявся у неї їсти залишатися. Я прийшов на Чевілкін бугор. Бачу, опинилася там Мотрона Афоновна Кобякова, Наума дружина. Вона із-за якихось справ туди пробралася. Я до неї з претензією. Хто тобі давав право сюди підійнятися. Вона стала відмовлятися. Я її лозиною по спині раз і другий раз, і третій раз. Вона жалується. Я став їй розповідати зі сльозами. Кажу. Знаєш, що мені це діло довірив мій рідний батько. Він мені так сказав.

 

55. А у самого дуже сльози на очах. Я сам плачу і розповідаю, начебто ображений цим. Підійнявся на бугор, прийшов час. З першого початкового наявного будматеріалу, який слід було з місця одного в інше таку махину транспортом переправити. Така продукція, щоб з нею впоратися, треба на це діло пристосована машина, яку треба завантажити краном. Ми це не одну таку належну в себе мали. Це не одна вона цінності створювала. Доводилося зручне в руках з собою брати. І то буде велика черга.

 

56. Люди не обходилися так це просто, а без нічого вони збиралися від цього місця виїхати, зі своїми речами виїхати. Нам, як імущим багато, не одна ця якість. Треба було з собою взяти наявну товарну належну продукцію, яка давала з себе цінності. Ми так і вчинили, вирішили це взяти, як важкий ручний багаж. На це була виділена одна велика порожня місцевість, на яку вже давно люди створювали свою законну чергу. Ми багато цього товару цінного до місця везли. Ми всі залежні від цього. Добра, речей чимало. І не те, що хотілося в цьому ділі бути.

 

57. Ми не програвали в цьому ділі, якщо і не везуть. Ми так вирішили. А завтра, за розповіддю цих ось людей, які тут в цьому ділі жили, і хотіли нашому всьому цьому зарадити. Назавтра не одне таке місце, такі величезні сили будуть з усіма порожніми рухатися. Це Оріхівська Водолоцька, яка із західного боку брала всякого роду створені будматеріали кам'яного виду. Зустрічався в перший раз з Дербеевим. Ми інших зуміли замирити, а самі себе не вміємо.  Як бути? Що це таке в нашому житті, що ми з вами не вміємо на цю тему говорити.

 

58. Я мислитель. Не лізьте в чуже, не робіть іншим людям поганого, бережіть своє придбання кров'ю. Бо ви не світила є в природі. А такі ж самі залежні люди, бідні в природі, та ще які є. Ми ж стоїмо в черзі так, як стояли всі наші предки. У них була думка така чекати у себе час, і до нього сильно готуватися зі своєю снастю, зі зброєю в руках. Ми цей час чекали, прийшов він і до нас. Ми всі сили на це діло, починаємо робити.                 

 

59. І ось така швидкість і енергійність. Поспішаємо зробити те, що ми почали готувати з осені. А весна прийшла основна, примусила будь-яку людину це діло творити. Ми, люди всі, це діло беремо, або брали, крім однієї-єдиної людини, яка фізично захворіла. Або у неї немає, чим цю роботу робити. Ці люди всі ображені природою, забуті всіма нами. Ми їм не помічники і не хранителі їхнього здоров'я. Наша хитрість, від цього діла йти. Не хоче на місці одному простоювати. А життя вимагає, щось треба робити, і прибуткове.

 

60. У людях зародилася така думка багата. Ми не повинні від цього всього відставати. Наше діло одне – йти по тій дорозі, по якій пройшли всі старожили, що живуть. Або, можна сказати, всі наші предки, які колись жили, може, добре. А потім здалися, померли, як і не були на білому світі. А померли на віки віків. Це не наша з вами думка, і не наше з вами діло таке. У ньому я пожив один час, і покористувався своїм добром, а потім розпрощався, пішов у прах у землю.

 

61. Що за таке почуття примусило людину змінитися через це саме. У природі треба не думати так, як ми самі себе примусили, і хочемо жити. Тому наш день прийшов небувало вперше. А ми з вами з такими людьми приготувалися по-вчорашньому зробити. Перед нами стояв стіл, ми його також накрили. Стояли стільці по-теперішньому, ми їх зайняли. Взяли свої належні ложки, шматок хліба відрізаного. А перше – чашка з борщем. Ми це все прибрали гуртом швидше. Нам дали другого, чим ми це закінчили добре. І так само ми зробили все це завтра, не тільки завтра, і буде далі в нашому житті.          

 

62. У цьому всьому початому житті ми з вами не живемо, а відмираємо як ніколи. Ми це є люди, та ще які багаті своїм нездоров'ям. У нас того немає, що треба, це здоров'я. А воно живе один раз усього в житті. А потім відривається, і біжить своїм шляхом. Ми цього не бачимо, ми не намагалися в цьому знайти. А воювати, нам у цьому успіхів не буде, ми з вами програємо через хвальби. Природу не обдуриш, вона нами командує. У неї сили природні. Тому допомагати, хто ображений і забутий усіма. У неї це ніколи не забувається. Два рази не буває виграш. А один раз, і стихійно, але буває. Природа – мати наша, вона нас усіх народила, усіх вона і огородить.

 

63. Ми це все хочемо – зробимо, ні – так залишимо. Треба не економіку будувати, а свідомо бідність вводити. Однобоко не жити, а з кругозором і світоглядом. Треба любити хороше, тепле і погане, холодне.  По своєму шляху летить маленька бджілка, вона по-своєму говорить. Які це є люди зі своїм наміром. Як ледве щось не так зробилося, вже велика образа. На кого? Та на природу. А якщо самі ось нас, маленьких таких мізерних бджілок примушують, щоб ми їх годували і робили віск. Для нас таких люди роблять погано. А в житті вдіяти ми не зможемо, нас за погане до людей вони скасують. Нами не всі так цікавляться, і хочуть у себе їх тримати. Ми ж красуні в житті своєму.

 

64. А які трудівниці, нам лише б природа. 24 червня Володимир Іванович сказав мені: я напишу в суд в Бобренец через місяць. В одному місці я перебуваю, придбав чотири відрізані по метру колоди легкі. Узнав про транспортне господарство, гас возять в бочках на конях на підводі. Мені не відмовив водій, щоб взяти ці колоди. А господарник дізнався, він звелів їх викинути. Я дав слово за це сплатити водієві. Вони погодилися, взяли. Я проморгав. Він поїхав дорогою, мені доводилося доганяти. Я хотів дочекатися будь-яку машину, а на конячці не доженеш. І на інвалідній немає місць.

 

65. А тут ремонт виявився на мосту, з екскаватором все робили. І так мені не довелося доганяти. Син з батьком пасли стадо корів, і одяг полотняний. Ми чекали поїзд, а він швидкий, повинен на цьому місці зупинитися, і нас як таких забрати. А він ішов, забрав, кого треба, а ми залишилися. Я був у кожусі. І у мене попереду була Єгорова ... Ми слідом кричати, він зупинився, ми біжимо на місце. Нам все це здається, взявся за поїзд, за пристосування одного вагона, а треба дістатися до іншого вагона. Поїзд став, чекає на нас. Ми ледве-ледве вибралися, а люди нас зустрічають.                

 

66. Летить швидкохідний реактивний літак. Але люди на це усе, що рухається, дивилися. І думками на таку відстань у ньому люди покладалися. І водій робив те, що ми бачили. Ми дивитися почали з нашої руської фірми, що низько літає. А зараз ми з вами так щодо цього озброїлися між людьми в природі. Наше з вами одне велике в цьому ділі незнання. Ми любимо своє, хороше й тепле створюємо для тіла, і зручне для продовження. Які ж ми люди, примусили нашу нову техніку. 

 

67. Всі колеса і мотори працюють, і роблять те, що наша машина на землі зробила. Хіба це не наше рідне поселення місцевості, село, або місто. Ми з вами того, що треба в житті, ні в якому випадку не досягли. Перед нами порвалася наша краса. У природі чоловік хороше і тепле втратив, немає його в природі. А чоловік є на землі, чоловік зі своїм здоров'ям, він на високу гору лізе легко. А коли ми з вами захворіємо, для нас з вами немає шляху. Дорога повернулася в інший шлях, котрий не до життя, а до смерті.

 

68. Вчені, кому вірити: чоловікові чи машині? Чоловік усно говорить, природно робить. Будь-яке захворювання через руки свої струмом вбиває, ворога, що породила людина. Це правда, викладена в природі не машиною, штучно зробленою на людині. А розумом своїм, на відстані продумано. І пробудження нервової центральній частині мозку. Я чоловік природний, незалежний від неї. Великий вболівальник за нашого близького хворого, забутого всіма людьми. А ми йому ніякими засобами не допомогли. А закопали в землю так, як воно робиться в людях у природі.

 

69. Воно буде робитися через наше незнання. Ми бідно розвинені в цьому ділі, жити не навчилися. Ми вчені на нашу смерть. Не йдемо від неї, а наближаємося щосекунди. Це наша неправда. Про самозбереження клітини я говорю правду. Моє загартоване здорове молоде серце 25-річної людини.  Вихід мій у світлі. Не боюсь я ворога, не боюся нічого, навіть своєї смерті. Якби цього не було в мене, не жив би я давно. А то моє тіло два роки випробовувалося в Казанській лікарні, зробило те, що треба. Практично вченим лікарям показало свою пильність на собі особисто і на інших. Ми не будемо кланятися природі. Самі взяли, тепер робимо, добилися істини, і нею стали володіти. Наш чоловік ніколи ніде не буде хворіти і застуджуватися.

 

70. Цього ми добилися. Що може бути від цього краще, якщо ми змінимо потік. Життя буде нове. Яке сонечко, що сходить, воно зранку рано піднімалося, і себе, свої промені показувало, як ніколи.  Воно обігрівало, і лягало на землю так, як це робилося перед нашими людьми.  Вони в цьому місці робили, і примушували в атмосфері мінятися з одного в інше.  Немає кінця, немає краю цього часу, що йде в природі.  Він з собою несе не такі умови.  А яких тільки їх немає в природі такій, як вона з перших днів свого дня народження, в якому наш чоловік створився.  Як якась жива клітина зустрілася з тим, чого в житті не було, а зараз є.

 

71. Та наше людське залежне в природі щоденне життя, яке стоїть і в черзі чекає.  Воно йде, і повільно приходить до нас.  Ми зустрічаємо і проводжаємо з силами, хочемо, щоб воно від нас таким хорошим пішло, і більше не поверталося назад.  Ми його бачили до цього таким, як воно приходить і йде.  Для нас ніякого збитку не зробило, а прибуток розростався.  Ми багатіли, у нас це все додавалося.  У нас була зацікавленість індивідуальна. Чоловік яку-небудь цікаву річ для себе зробив, і перед усіма в цій місцевості він її показав, як небувалу одиницю, яка змусила чоловіка іншого дивитися.

 

72. А у нас такого хорошого в житті не було. Ми приймаємо його вперше.  Хіба було погано нам, таким людям.  Ми з вами зробили з себе нового небувалого чоловіка, хто в житті себе переробив на нові якості. То чоловік хворів у природі, а зараз він не хворіє і не застуджується.  Та й до того справа йде.  Він помирав і вмирає, а доб'ється мети в природі, що вмирати не буде.  Цей час не за горами, треба буде робити.  Думки такої не народжувалося, і не було у людини думки.  Це неможливо, та й хто зможе це зробити.  У людини слова не було, і нікому сказати про це саме.

 

73. Всі люди залежні від цього.  Їхня діло одне – помирати.  А моє життя не Бога, а чоловіка не такого, як усі люди, хто однобоко примусив сам себе оточити себе залежно в природі.  Як уже сказали в один голос, ми живемо один раз.  На своє обґрунтоване місце стали ми й стоїмо, чекаємо небувале, нове.  Воно й до нас прийшло. Ми думали в ньому жити і своє діло робити краще, ніж було. Раніше помилялися, і зараз ніякої іншої дороги для цього не знайшли.  Наша діло таке в природі – гинути, як ми  гинули весь час через це діло.  Хотілося мені, такому чоловікові, зробити руками своїми те, чого люди не пробували і не хотіли робити.

 

74. Ми з вами намітили це зробити.  А щоб доробити, цього ми не зуміли.  Обірвалися в цьому, не стримала линва, життя людське пішло.  Ми з вами не шукали у себе життя, як це нам було потрібно.  А пішли шукати своїм умінням по природі.  В умовах не знайшли життя  своє.  А наткнулася не на життя своє, а на нашу смерть. Яка вона є, через що ми почали хворіти, або ми застудилися, і лягли ми в ліжко, лежимо, стогнемо.  Наша з вами така напала на нашу таку долю хвороба, з якою людина зустрілася.  Її, як таку людини, за зроблене в природі, вона не пожаліла. Сили її взяла і відібрала. Вона непридатна до життя.  Її природа жене з колії, як непридатну до життя людину.              

 

75. Я бачу на ньому нестаток, а він у нього є силою.  Так що із природою не слід було рахуватися, як не з матір'ю рідний.  Вона нас усіх до одного народила, і всіх поступово умертвила.  Це не наше з вами таке між людьми є життя, наше незнання стосовно цього всього.  Ми такі люди зі своїм напрямком у житті, своїм на собі хвалитися, і гордість свою, ні перед ким не поступатися ніколи.  Це було, воно й буде між нами всіма. Загартування не хитрило, не ховалося, прямо йшло. Якщо це було потрібно, вона не дивилася ні на яку пристрасть.  Йшло воно, і не зупинялося ніде, а брало хоробрість свою.

 

76. Ми знаємо добре про будь-який і кожен день. У будь-який час людина може померти зі своїм таким пристосуванням, з таким озброєнням.  Між цим різниці немає на цей раз.  Ми вважаємо, що наше все приготування в будь-який день, що зустрічається. Ми його також з хорошим таким позаду залишаємо.  Наше таке в природі діло робити доводиться, особливо в понеділок в будь-який тиждень, що проходить.  Він у себе має шість днів завжди робочих, крім цього одне свято неділя. Як цю неділю доводиться, кожен день з ранку весь час без усякого діла, або без усякого труда ніяк не доводиться нам усім розлучатися.

 

77. Нас кожен час хоче, щоб ми знали, а що треба для цього зробити. У людини розробляється своя пророблена думка. Вона робила дорогу ту, по котрій без усякого продукту, або кожної твоєї їжі.  Вона нас годує, і він годується для того, щоб бути насиченим чоловіком для того, щоб природою зберегтися.  Чоловік одного кроку не ступить, і не подивиться вдалину для того, щоб своїми очима це місце, цю живу річ оформити. Ми на це мозок свій направили, і хотіли на користь свою зробити. Ми своє почуття направили, і ввели для цього свій наявний слух.  Це наше те, що ми не бачили і не зробили.  А природа така в людях зразкова зі своїми силами.   

 

78. І такий же самий вівторок, він іде слідом за першим небувалим днем.  А тут же поруч середа, третій день, пройшла половина тижня.  А четвер перед п'ятницею, починає наближати цю п'ятницю.  Вона до себе суботу тягне.  І з цим тижнем можна розпрощатися, і сказати про другий у місяці початковий тиждень, який робив цілий будь-який місяць.  Ми в цьому місяці не рятуємося, а вмираємо.  Як це робилося до цього діла, і може померти завжди.  А от не народжувалося такого життєвого дня, при якому ми з вами не гартувалися.  І не робили всі люди в цьому ділі, щоб у будь-якому і кожному дні без всякого всього жилося не так, як ми їх проводили і проводжаємо зі смертю.  Ми зможемо померти, а от жити, ми в будь-якому дні не знайшли і не зробили.

 

79. Зробила наше одне з усіх загартування.  Воно не один рік так свої дні проводило, готувало не так саме себе. Загартування перегортає і вважає, це ж самий рятівний час. Чоловікові буде нове небувале, зроду не випробуване.  А зараз чоловік народився не таким чоловіком.  Смерть. Може, ми без цього діла в своєму житті і не побажали це отримати від природи. Але ми такі люди, стоїмо в черзі, і свого дня очікуємо. Він для нас обов'язково прийде не такими силами, які нам треба. Він зі своїми силами прийде, і у нас запитає, що буде треба між нами зробити для того, кого слід. У нього знайдуться сили, він їх застосує, і примусить будь-якого нашого чоловіка здатися, здоров'я відбере.

 

80. А введе нездоров'я. А з ним нам не жити, і не бути вояками. Ми захиріємо, нас оточить неприємність, це хвороба. Вона тисне чоловіка. Де б він не був, а йому хочеться жити, та ще яке бажання. Але в природі інше. Вона нашим ділом, що ми робимо, ніяк не радіє. Вона нам каже. Я сама і без вас можу ароматом дихати. А ми люди, кому хочеться погано жити? Хочеться хорошого і теплого. Всі наші люди до цього йдуть, але удачі мало виходить. Ображає часто нас природа, візьме і покарає чим-небудь. Особливо проходить на людях хвороба рак, якій ми не знаходимо засобів. І немає чоловіка такого, щоб вилікувати легко рак. Ми з вами не навчилися жити, а навчилися вмирати. Ми не від одного раку вмираємо.

 

81. Наша смерть прогресує. А от життя, воно на місці не стоїть. Сьогодні багато, і хороше. А коли це вмирає, вже нам не нажити. Краще бідному, неімущому чоловікові бідняку. Йому хочеться гнатися, і догнати чоловіка бідного, і його перегнати, щоб у мене було. І є, знаю, де взяти, та додати, щоб було, на що нам сподіватися. Ось які чудові в природі в людях діла, наша така жага в цьому ділі. Ми хотіли, а потім зробили. Наша в цьому людська мета і завдання все, дочекатися нашого в природі часу. Воно вже старе давно, якщо дивитися, як на якусь живу річ. Вона нас, всіх людей, змусила, щоб ми знали про зміну. Ми в одному часі не пробували залишатися. А коли одне йшло, інше з'являлося.

 

82. Гігієну доводилося в одному місті. На одній вулиці доводилося накидане людьми всякого роду сміття. Цю роботу я виконував для людей. А люди своє сміття не хотіли прибирати. Цю роботу не довелося закінчити. Під 1 липня доводилося голос почути, своє прізвище назване Іванов. Це небувала одиниця в природі, такий народився день. Під 3 липня 1967 роки я приїхав на коні до своїх батьків, які померли в свій час. Їх бажання було одне – біля себе мене залишити. Я в цьому ділі добре розбираюся, у своїх тільки днях, і снах, що приснилися, які вони тільки не зустрічалися.

 

83. Сьогодні зібралися ми, поїхали на машині з усіма в баню. Виявилося, я їду з чужими по своєму місту Червоний Сулін. Дійшли до зазначеного місця, їм треба своєю дорогою йти, а я пішов. Приблизно знаю розташування лазні, про що знаю, і йду. Одну вулицю пройшов, одягнений у пальто, а шинель несу. Сам не знаю, навіщо. І ось бачу, що це лазня. Заходжу, відчиняю двері, а це школа, батьківські збори. Я повернувся, став виходити, а мені сказали, вона збоку. Я коли виходив з останнього коридору, а діти, багато їх, сиділи тихо, чекали уроку. Мені ця картина враження залишилося.

 

84. Я вийшов уже без шинелі. Питаю у людей. Вони кажуть: шукає баню, вона в тій стороні. Я покрутився, покрутився, узнав насмішку. З мене вони сміялися. Я пішов по сухій уже оранці. Доріжок багато є, всі вони протоптані. Я йду, роблю свою. А до мене причепилася жінка, начебто скелет, єхидно. І так я прокинувся. Не знайшов баню, а шинель втратив. Бачив зиму, що починається. Під ногами лід, а сніг пурхав, вітер дує, а він в'ється під ногами. Люди сиділи в своїх коморах або домах. Я встав і записав цю картину, цей для людей такт в їхньому житті.    

 

85. Люди в одній місцевості потребували машини, щоб і до них хто-небудь приїхав їхню землю орати, осіннього часу зробив грядку. Знайшлася чоловік, пригнав зі снастю трактор, приїхав і почав працювати. Не точно зайняв, а більше, ніж указали. Інша земля зовсім потрапила, за неї треба платити. А виявилося, платити нічим. Люди претендували на свою належну землю. Значить, така в житті історія, розвинена на білому світі. Володимир Васильович, ви мене змусили написати про своє вчення. Я вам пишу одну правду.

 

86. Що найпотрібніше в житті людині. Ми з вами, люди всі на нашій землі. Нас з вами народили предки. Ми зустрілися з другом. Нас оточила природа, повітря, вода і земля. Що нам і допомогло в житті зробити діло. Таке діло, яке показало з себе живий і хороший факт. Ми з вами в цьому розвилися і розумом, і трудом. У нас одне в голові – зробити те, чого в житті нашому не було. Всі наші сили, вся наша в цьому ділі воля повинна зосередитися умами, і відкрити в природі таємницю. Нам поки цього не вдалося зробити. Ми з вами опинилися в природі безсилі. Нас природа карала і буде карати. Ми як хворіли, так ми і будемо хворіти і застуджуватися.     

 

87. Ніякі особливості нас не врятують в житті доти, до того часу, поки ми не змінимо свій потік. Він нас мучив, і буде важко примушувати, щоб ми в житті не потребували нічого. Це все наша для всіх хвороба, яка нам не дає легко жити. Ми думаємо, ми трудимося, і в цьому всьому вмираємо. Це нам не нове, а старе. Без загартування-тренування жити буде не можна. Це дорога нова небувала. Ми повинні спільними силами цю історію розвинути. Вона була і є. Все залежить від нас самих. Ми повинні за це взятися, і обов'язково це робити. Природу не треба любити так, як ми її любимо однобоко. Наша любов – це низько кланятися їй, і треба її просити. Вона мати наша, народила всіх, вона і збереже нас, якщо ми візьмемо і будемо робити по загартуванню-тренуванню.

 

88. Буде для нас це. В Оріхівці на призьбі в домі Михайла. Він був у домі. Я його чув, його розмова, але туди потрапити не зумів. Це було на розвантаженні вугілля з пульмана. Прийшли червоноармійці вивантажувати. А один ... вниз головою попав. І почали вниз кричати. Кому? Самі не знають. Думали, що він пропав, вбився. А він зачепився ногою, його зняли. Що він поганого зробив? Виявляється, він узяв листи Іванова.  

 

89. І сказав, це недобре. Йшов я по вітру, у природі велике чув почуття. Виявилося, творець плантації з матеріалу робив насіння. І в мій обов'язок входило це здійснити. Ярмарок прогресував. Я метався, а злодій там робив свою роботу. Зародив індивідуальний у природі урожай. Його треба було косити, а кіс не було. Тільки в колгоспі були косарки без усякого комбайну. Я цю річ розумів, попросив, щоб він узяв на вільний стілець. Я – за ним, він, як машина, вперед, а я за нею. І так не довелося її догнати, щоб сісти.

 

90. Оріхівка. Наша Гора ... край. Я по ньому ніби в дитинстві свого життя пробирався. І от свою сестру Анюту проходив, вона мене, як старенька, виявила. І швидше до мене звати, щоб я до неї зайшов їсти. Я з нею розцілувався, вона мені свого українського борщу налила. Я довго з апетитом їв, поки весь поїв. Але не знаю, як ми потім раз ... У своєму домі приїхала трійка. Один раз ми її не бачили, другий раз ми цих трьох коней бачили. І бачили, як у сінях запалювався вогонь, і вона рушила ...

 

91. …А так просто я в своєму домі був біля Вісанового мельника. Вночі це діло було. Нас з боку колодязя лякало, начебто голос бика бутив. Хтось голосом говорив, це нас лякає павук. Це довго не проходило, але страшно тоді було в хаті. Я там десь дуже далеко по-над прокладеною залізницею, де доводилося бути, як у відрядженні.

 

92. Де випробував природу, розумів її. У потім одна частина поїхала в лікарню. Я особисто по одній вулиці біг слідом за однією парою молодою. Опинився в одній шахті, у ходах зроблено умови. Я в шинелі, в кашкеті молодим чоловіком іду по рівній начебто своїй місцевості. А сам отримав звільнення нелегальне. Думаю, як же так, що йдеш ніби додому. Тримаєшся стороною, щоб тебе ніхто не помітив і не узнав. Особливо боявся міліціонера. А він задом до мене був, я ховався.

 

93. А міліціонер нічим не думав. Я боявся дезертирства, не хотів, щоб мене хто-небудь узнав. От пробираюсь по-над дворами. І велика прірва бездонна, а тут немає, за що братися. З великим трудом вибрався на нову дорогу. Сам не знаю, куди. По природі бачилося дуже багато таких місць, на яких звернув увагу. Як це була розорана даним плугом та місцевість, на яку ми дивилися, як на незручне місце. Воно зараз не лежало таким, як воно була до цього. Ми з вами тепер виявили на ній глибоку зорану ... Я на ній був підбурювачем тим, і говорив сам собі.

 

94. Як же так, що це діло вийшло. Начебто ніякого права в житті немає. Збираєшся від цього місця виїжджати під якимось небувалим страхом. Це було в Оріхівці. Тебе як такого проганяли з життя. Ми збиралися їхати кудись подалі. Начебто їдемо. А у мене ніякої довіри в цьому ділі. Їдемо, самі не знаємо, куди. Від усього цього діла доводилося відриватися, і бути в одинокій темряві. Де і сам про весь цей страшний момент, начебто ти опинився перед кінцем світу в такій темряві.

 

95. А всі близькі їхали, не знали, куди. Про це природа нехай скаже. Від сну страшного діла прокинувся.    Мені доводилося свою хворобу білою марлею розв'язати, а болячки не виявилося, крім одного місця білого. Жив у нестатку, картоплю в коридор збирав. Їм в домі не довелося бути. Я був з однією ногою. Сам себе примушував, на одній нозі стрибав важко, і інша була. Тягнувся залізний ланцюжок, який довжину мав. Мати моя і бабуся Орина так у дядька Федора замітали, готували під молотьбу катками.

 

96. Одна скирта пшенички у бабусі Орини, її треба молотити. А у нас було мало пшениці, яку потрібно було молотити. Спершу хотіли дядькові Федору. А у нього в коридорі м'ясо висіло і вуздечка від коня. Молотити треба, мене посилає батько за трьома кіньми. Я йду додому, а моя Уляна не хоче розмовляти. Я, як чужий, залишаюся у неї з якоюсь рідиною в пляшечці, посуд ставив, щоб не розлити. Батько мій говорить про свою почату шахту, яку мужики копали, тобто рили, але дістати вугілля не змогли. Велика в цьому вийшла помилка. Якраз революція, на їхнє щастя. Летів козацький літак.

 

97. А льотчики на їхню проходку напали, і попросили його охороняти. А партизани Толстоусовского загону про це діло дізналися, приїхали на те місце, де це вийшло. Літак спалили, а льотчики залишилися. Назавтра приїхала сотня козаків, і взяли з собою цих усіх шахтарів, які шукали щастя пласт. Іван Єгорович, Корній Іванович, Іван Савелійович, Никон Родіонович, Степан Михайлович і багато інших. Їх забрали в полон, посадили в льоху в Каменськ, де багато страждало людей через політику. Я згадую, починаю думати про цей план, і хочу відкрити на цьому місці шахту імені свого прізвища.

 

98. Хворі зібралися в одній місцевості, старалися на гармошку грати, Володя Кузнєцов танцював без усякого всього. У нашій лікарні в наших відділеннях ручки на дверях і частина стін обмазано відходами людини. Бачу дуже на морській воді білу птицю. Не прагнув більше. А ось це буде добре знати. Сніг по землі велику площу займав, а холодно не було. Якщо тільки буде моя така в природі неправда, вона ніколи не буде жити. Правда моя, але нічия в природі. Я живу для майбутньої молоді, щоб жити, але не вмирати.

 

99. Написав про природу. Вона зробила все і має. Ніякої зміни не вийшло, крім того, нове народжувалося, а старе вмирало. Як чоловік жив, так він зараз живе, а потім помер. Такого в природі між мною не було людського права в житті, що чоловік робив. Його нема. Навіть примусило здати корову. Дороги до життя немає, не знаєш, що робити. А коли права не дадуть, і не дозволять матеріально життям користуватися, гірше не може бути.

 

100. Сон снився, і великий в цьому ділі, але не згадуєш це діло, щоб порожньо не розповідав. Коня не бачив, капуста не зустрічалася, та й чистої пшениці не бачив. А все сниться більше минуле, прожите   мною дитинство. Я думаю, це база, на якій доводиться базуватися, що це не буде, що робиться. А на старому місці в Оріхівці дві скирти соломи. Ми люди такі є в житті, чого-небудь маємо в нашому господарстві. На арені дуже багато хорошого. Можна сказати, всього достатньо для нашої людини.

 

101. Він сам зробив у природі для того, щоб у цьому всьому жилося добре і тепло. Ми до цього всього приготувалися, отримали, навчилися перед іншими хвалитися. А от цим одним для всіх? Ми не маємо в себе такого здоров'я, щоб наша людина вміла завоювати сили і волю. Це все зробилося чоловіком в природі для того, щоб ми не застуджувалися і не хворіли. Це буде в природі найпотрібніше. А ми ці якості не хочемо сприймати у нашого руського практичного в загартуванні Іванова. Він при будь-якій температурі зможе бути.

 

102. Його вміння, він добився в природі, і на сьогодні воює, доводить своїм організмом. Що якщо тільки нашим людям, нашому народу знадобиться такий чоловік, який доб'ється від природи одного життєвого продовження. Чоловік, за всім цим висновком, зробиться безсмертним. Це тоді буде, коли людство приведуть до своєї свідомості. Люди цьому повинні повірити, і погодитися з цим чоловіком. Йому дадуть дорогу йти по ній вільно.               

 

103. Не заважати так, як ми навчилися зі своєю теорією кожній практиці заважати. Ми не довіряємо людині без усякого диплома. Ми на це діло дуже сильно і багато учимося. За розрахунком математичним все робимо. Вважаємо, це все, що ми робимо, правильно. У своєму житті в природі одягаємо тіло, годуємо його, і заходимо в дім, з усіма вигодами один час живемо. Там в цих умовах хворіємо, робимося до життя непридатними.

 

104. Нас природа як таких в ліжку тримає, нам не дає розвитку в цьому ділі.  Ми поступово відмираємо. Нас природа, як живих людей у самозахисті, залежних у природі, звідти жене. Вона такі тіла, які від неї ховаються, йдуть від неї, недолюблює. Це час, який ми не бачили, і не хотіли його близько біля свого тіла зустрічати. Як це все робилося нами, такими людьми.

 

105. Знаємо добре, що цей час наближається, йде до нас він.  А ми його чекаємо, і готуємося великим святом зустріти. За те ми його відзначаємо в житті, що ми не зробили. А щось робили. Ми одяглися, наїлися, і ми в домі пожили. А потім такий для нас час настав. Природа знайшла, поклала, ми з вами померли. Залишилися без слави, нас природа покарала, що не порахувалася з нами, такими вченими. Ми в цьому всьому залишаємо свою душу на віки віків. Що ми зробили над собою? Смерть ввели.  Змусили себе хворіти через нашу нелюбов до природи, через наше незнання.

 

106. Ми робимо те, чого не слід. Нам не треба так народжувати людину, як ми її народжуємо. І по-своєму ми виховуємо. Наше завдання – дитя одягнути, нагодувати, і в будинку спати укласти. На це дитя нам не робило претензії. А всі ми самі зробили, ввели в життя годівлю та одяг. А будинок – це предкове явище. Ми так навчили себе в цьому усьому робити по-людському. Як народилася людина, вона у процесі свого життя загубила своє здоров'я. А щоб знайти його, нам дуже важко в цьому всьому.

 

107. Ми не зробили засоби, і не знайшли чоловіка такого, який би цьому горю допомагав. Ми як жили, так ми навчилися в цьому ділі вмирати. Це все наробила в природі залежність. Їй треба буде місце велике, і треба на ньому діло робити. Ми це робимо, оточуємо себе, щоб мати не мало, а багато. Ми не ведемо себе до малого. У нас заздрість народжена. Ми через це все вмираємо. Важко вмираємо у своєму труді, в роботі розвиненій. Ми ж робимо в нашій природі, в якій опинилися.

 

108. У нашому житті нестаток. Ми в природі не знайшли, що нам треба. А незалежність зустрілася з чоловіком нашим Івановим, його взяла під опіку свого знання, і стала вчити не на шкоду свого здоров'я. А на користь того, що буде треба. Моє, тобто Іванова, життя не пішло тією протоптаною стежкою, по якій наші предки зі своїм багатством не зупинялися. Вони йшли, і топтали свою дорогу не так, як їм було потрібно в житті. Вони зі своєю залежністю гинули при будь-яких обставинах.

 

109. Людина будь-яка на своєму місці і в своєму ділі застуджувалася і хворіла. Хороше й тепле не дало людині ніякій рентабельності. А от нове не пробували так, як його вивчив і зрозумів про це правильно. І взявся, не відступив від свого того, що доводилося зробити в природі незалежно. Іванов з усіма людьми на нашій землі поділився.  Нам усім свій розвиток думки нашої залишив. Не став робити те, що ми робимо всі. Ми недоробили, померли. Наше не в такті.           

 

110. Ділу нашому кінця немає.  Ми тільки починаємо.  А щоб у цьому ділі добитися, ми успіхів не маємо. А завжди своє розпочате робимо. А у самого про інше не забуваємо, і за цим новим недоробленим вмираємо. Залежна сторона така. Народилася людина не для життя, а для смерті. А от незалежність, вона прямо говорить. Я чоловіка учу, щоб він жив, а не вмирав. На це і роблю енергійно. Тілу людини дає енергію природа. А в природі повітря, вода і земля.

 

111. Що людину народило, те і збереже.  Як зберігає в цьому ділі Іванова його любимий труд. Він для цього діла сильно терпить, у нього пекельне терпіння. Щодня кожен рік проходити в цьому. Це видозмінюється життя. Сьогодні одна погода, завтра інша. А от сьогодні такий для мене прекрасний день, в якому доводилося один раз у житті за себе брати друга. Так по історії думалося, після чого життя нове інакше піде. А воно не так з моїм другом. Я вважав, буде жінка чоловікові всі дні, що зустрічаються, допомагати, і любити за його таке в цьому ділі. А атмосфера між двома, ним і нею.

 

112. Була велика обіцянка, гори золоті ставилися. Я, каже він їй такій, у своєму житті багатий. У мене є для нашого життя в природі невмираюче ніколи багатство, це золото зі сріблом. А у мене буде, у житті такий обов'язково треба і любов у всьому. Особливо у праці, де закладаються на це сили. Коли один одному чесно допомагають, і цінують, один одного жаліють, у них буде хороше життя, дружне. Їм обом того, що вони у себе мають, мало, треба більше. А от у цьому всьому заздрість. Якби цій парочці не заважало мати у себе багато підлеглих і багатства в природі. Це для них ніякого порятунку. 

 

113. Для цього сонечко сходить вранці рано, прекрасно і добре своїми променями воно гріє. Ми з вами по землі крокуємо, нікому цього не говоримо. Наша така дорога – іти, шукати, знаходити і скористатися. Як наша земля зі своїми видами. То білим покриває, і зеленню обростає. Трава і сніг – велика радість. Ми звикли зустрічати і проводжати ці такі властивості. Привчила нас з вами природа. Змусила вона нас робити в житті те, що наші предки намітили. А в цих людях, у цієї сили є все. Аби людина захотіла, свою ногу босу поставила, це дуже важко буде. Людині такій не треба буде народжуватися.

 

114. І не треба про це думати. Наше золоте дно, по якому я, як чоловік, рухаюсь або повзу. Роблю все по порядку. Сіно сушимо для тварини, а їжу свою солимо, мочимо, в придатність робимо. А природа таким ділом не займається, і не хоче своє наявне показати. Камінь і землю не погризеш, та й не зробиш нічого такого. Ось що треба нам на землі. Руду залізну тягнемо на-гора. А колодязь глибоко викопуємо, не знаючи, що робити людині. Діла такі є в природі, і в повітрі, і на воді, і на землі. Ми намагаємося без цього не залишатися. Залежність від людини вимагає, щоб у нього було для життя те і друге, і третє.

 

115. Ми, мати і син мій Яшка, троє забралися в магазин, де хотіли скористатися червоним матеріалом. Тільки хотіли різати, а люди нас виявили, ми піймалися. Я прокинувся. Їду я або йду я по полубабській дорозі. Був глибокий сніг, навіть не видно було скирт в снігу. Я набирав граблями чистий порей. А в ньому виявилася кукурудзяна порожня солома, яка збиралася легко. Організація однієї сільської артілі своїх жінок викликала для екскурсії на Скілеватский бугор для участі балок Оріхівських.

 

116. І скіліватська свиня між нами бігала, а ми її не змогли загнати. Це було в Оріхівці. Ми не пробували залишатися в природному явищі. У грозі, в блискавці, у вогні, ніби на тебе така певна сила, яка напала з якої-небудь стихії. Ми не попереджені як ніколи в цьому ділі. Ми на цьому місці так добре пристосувалися. А людина з людиною домовилася. Як на воді сталося. Хіба нікому такого новенького сказати. Коли в повітрі при польоті будь-яких птахів, вони зграями літали, показувалися, ми один час на все дивилися.          

 

117. Як природа прийде, за своє нехороше покарає. Як сталося перед. Собака зла накидалася на мене, на моє здоров'я. Кажуть, що йде велика в житті зміна. Йде природа, і без нічого умертвляє людські тіла. Я шукав своїх. А дзвін, на це дзвони дзвонили, говорили ... З молодими хлопцями на дзвіниці калатали у дзвони, у найменші. А потім кинув, став спускатися на підлогу на паски, на здобний хліб. З собою відрізану паску взяв, а потім виявив, окремо від цієї відламав, заховав під сорочку.

 

118. А коли доводилося згадати, я цей хліб у піч, а потім у ганчірку. І так піймався, на руках виявили це перо. А дощ 17 серпня за все літнє спекотне та сухе проходить. Це в природі робиться для людей один раз. Ми зі свого думкою прийшли, зі своєю підготовкою, з чорними парами до посіву озимих хлібів. Все це робиться людиною в природі для того, щоб люди не сиділи, а щось у цьому ділі робилося. У моді, це щастя дощик. Але біда одна така лежить перед усіма – треба буде працювати.

 

119. Я в Оріхівці начебто вдома. І до нас прийшов Іван Потапович. А мені доручила дружина Уляна Федорівна корову відвести. Я її повів на гумці. Вона відірвалася і перелізла через стіну на город Ганнусі. Я її наздогнав, взяв її за роги, вона наробила до самого двору. Я повернувся. А за мною маленький хлопчик Чувахіна ув'язався, і сильно плакав. А тітка Хима побачила. Я прийшов у двір, а на ньому була чистота, треба мені двір чистити. Мені говорить ... гусенят, але я не бачив. Хотів зайти в будинок, але прокинувся.

 

120. Ми опинилися в далеких краях, хотіли виїжджати на поїздах. А квитка не візьмеш. Касир була не така, яку треба. Я їй сказав: одне ніколи не буває. Був поїзд робочого напрямку. Ним хотілося поїхати, і сюди не взяли. Зібралося нас четверо, все по сторонах хотіли до вітру. Я дуже міцно і довго відходжувався по-маленькому. А потім я їхав з кимось до одного місця на підводі. Поїхав у відрядження, а документи забув. Повернувся, і один прийшов з вулиці. Я пробирався через незручності. У будинок проліз біля туалету, і потрапив у кімнату. А там був ... Кажу: Уляна. «Я», – говорить вона.

 

121. Неначе став збиратися. А люди багато йшли, і на когось на особливість дивилися, але не бачили. І так церква у дзвони дзвонила. Дядя Федір гнав з волі всіх людей своїм криком. А ми з Іваном хорошим боялися. Одягнувшись, я йшов по Оріхівці по вулиці Гори. Посередині біля Чувахіна побачив знайомих, Василя дружину, вона сховалися. А потім дідуся Єгора Тимофійовича, з ним привітався, запитав, як живете. А він робив ланцюг для молотьби соняшника. Зайшов я в крамницю до одного торгаша, у нього різних закусок я набрав. І не взяв я срібних грошей для того, щоб скористатися.

 

122. Ми були троє в дорозі. Нас разом примусили зупинитися перед вугільною сільської хатою. Я їх двох примусив, щоб вони йшли здобувати чого-небудь з їжі, а сам ліг. До мене підходить з недовірою чоловік. Починає мене, як старого покинутого чоловіка, засуджувати. Його треба, тобто мене, з життя зняти. А інший проти йшов, він жаліє мене. Я побачив зарослого. Автомашина чорного кольору, вона йшла своїм ходом, йшла по дорозі швидко, і зійшла з колії на чорну крапку. А потім прийшли жінки на зміну, і крокували своїм фасоном по тротуару.                

 

123. Мені доводилося за багатьма лізти в шахтарках по штреку, сам кілька раз. А потім дійшли, і там залишилися. Я був у своєму домі. А потім став виходити, у коридорі заплутався в якомусь матеріалі, став криком кричати. І прокинувся. Чоловік у сірій чумарці пішов до мене за дім. Травку ... теля щипало, воно годувався. А я біля нього проходив. Сталін під час свого керівництва, він багато над людьми знущався. А машинка друкарська строчила свої слова. Сонце жарко світило над землею. А ми мимо проходили.

 

124. Футболісти, 22 чоловіки, ганяють по полю м'яч, але влучити у ворота не можуть. Ми такі є люди на світі. Що хочемо, те ми зробимо. Для нас це все дрібниці, змусити себе отримувати від землі плоди. Ось яка наша штука. Один час ми думаємо, а от інший беремося, робимо без усякого такого шкідливого діла. Ліз я на високу гору, виліз. А потім мені одягнена людина не дала по рівному рухатися.  Пісня. Йдемо ми з вами на ворога з гострим багнетом. Що я бачив у природі найкраще з усіх, наші гріхи.         

 

125. З хати своєї вийшли після сильного дощу. А ми спали з Яковом маленьким у маленькій халупі. Хазяйська невелика біла зла собака на мене гавкала, хотіла вкусити. А потім біля мого тіла такого опинилася, а щоб гавкати, не гавкала, і не вкусила. Діло було під суботу в неділю на шахтарське свято в Гуковскій лікарні. Я йшов з речами, для мене десь взялася підвода. Я на неї поклав свою річ, і поїхав до колгоспного будинку. Їду, розмовляю. А базар, Яшка з ... стоять ... як торгаші, щось чекають для покупки.

 

126. Ми троє їдемо до начальника, щоб з ним домовитися. Приїхали до нього додому, він спав удома, його розбудив. А віра виявилася, але порожньою кукурудзяною соломою. Мені каже, тут дружина була, говорила про твоє лікуванні. Нібито я дмухнув – і готовий чоловік. Спочатку тонкий дріт маленькими і великими котушками придбавалася, а потім сніг між дротом ліг. Я його став прибирати не один, а інші. Коли частину прибрали, кинулися, він поживний виявився. Але добився його зберігати. А погода пішла така, став він таїти, і так скористатися не довелося.

 

127. Не було нічого, щоб практично жило. Одна думка з'явилася, щоб створити що-небудь у житті. Навіть не було землі, не трималася вода, і повітря не оточував. А думка людського життя народилася між цим величезним простором. Що і не було нічого, крім одного народженого в житті живого енергійного дорослого модерного творця чоловіка. Він мислив, він і робив. У нього перед ним таким відбувалося.

 

128. У нього слово народилося до цього всього життя, що зав'язалася через одного чоловіка, хто про це діло знав, але не зміг проти цієї всієї течії відмовитися. Сила була не в ньому. А вона все нам робила. Думка захотіла створити землю не одну, а з водою, та повітрям оточена. Це вона зробила, а потім ввела за цим сонечко. Воно свій час просвітило, слідом за цим прийшла на нашу землю ніч. І оточив цей час, який став між цим ділом природи.          

 

129. Плоди пішли по природі від людського розуму, праці. Він не хотів жити між одним і іншим сам один. Йому забажалося побачити такого чоловіка, як він був сильний створювати, але не скасовувати. Думка створила тіло чоловіка. Вона створила землю, розділила з водою. А повітрям оточила. На допомогу всьому цьому прийшов світло. Чоловік побачив на землі радісне в квітах, у плодах життя, яке народилася від тепла. А ніч прийшла, вона білим снігом одягнулася. І тільки вона пожила, поки не повернулося назад сонечко.

 

130. І взялося за свою діяльність, яка за собою слідом привела іншого, зовсім не такого, як був чоловік він. Вона в цьому ділі прийшла, і хотіла йому своїм ділом допомогти, щоб життя людське в цьому всьому процвіло. Вона не прийшла вчитися у чоловіка мудрого діла. А вона прийшла підказати чоловікові те, що ми є в цьому ділі господарі, початкові люди в усьому. Раз земля з водою між повітрям з'явилася, і день з сонечком прийшов на допомогу всьому цьому. Лягла на землю темна ніч, і народила у себе білий струмінь.

 

131. Народився в природі в житті білий сніг, ніколи не бувалий для того, щоб свого часу пролежати, і підняти на ноги своїм відходом. Нехай чоловік користується в природі всім, господар він: так сказала вона. І стала примушувати чоловіка першого, щоб він погоджувався з нею, як з другим чоловіком, що прийшов, хто не побажав жити так бідно, як жив перший чоловік. Він не бачив і не чув, між собою народилося добро і зло. Природа нам, як людям, створила в їхній праці плоди, чим і скористалися люди. Їм потрібна була необхідність.     

 

132. Вони побачили і почули інше. А раз ми, люди, побачили в природі одне й інше, то ми стали розуміти: а що буде треба в житті, щоб пожити один час. А потім прийде такий час, ми свої сили втратимо і помремо, нас не стане. Тому ми за це взялися, щоб робити в природі діло те, в якому стали самі помилятися, і гинути в цьому всьому, тобто вмирати через це все бажання. Ми знайшли життя живе, а потім його зробили на мертве. А коли у нас це все вийшло, ми слідом стали самі помирати. Нас природа била, вбивала на смерть.

 

133. У природі їхав на якійсь тварині, їхав біля інших і маленьких. Намагався в глиб туди, де були різні рослини, чим була можливість цю тварину нагодувати. Вона по бездоріжжю не йшла. Я повернувся від цього походу, і дійшов до того місця. Вона огороджена для життя якимось засобом від шкідливої істоти. Коли я там став заходити, побачив чоловіка, п'яного вщент. Він сидів біля порога. Подумав я: цей чоловік може образити. Коли кинувся я до свого місця, де ми стояли табором, то мені надали порожнє місце. Виїхали мої. 

 

134. Стояла посередині двору виробнича залізна труба. Її я вугільною великою купою вдарив під корінець, і повалив її в цілості. Мені потрібна була для свого життя основа. Я її іншим людям таким, які вміють її робити, замовив. Вони її зробили, тепер у мене вона є. Я добився в природі, тепер я не кланяюся нікому. Вона мене навчила, як буде треба в природі робити для свого особистого фізичного тіла, щоб воно ніякими особливостями не страждало. Це не машина, яку зробив чоловік своїми руками, а розумом надумав.

 

135. Тепер цю машину робить краще. Йому це, що треба в житті, дуже хороше, від чого робиться в природі тепло. Це тепло нам створює плоди. Наше могутнє невмируще сонечко, воно всіх нас живих підняло, і примусило робити те, що нам, ділкам, від цього діла шкідливо. Ми, всі люди, йдемо по тій дорозі, по якій наші предки проходили. Вони своє прожили, але нічого такого цінного в житті своєму не добилися. Як починали в природі виробляти те, що буде треба в природі, щоб у цьому ділі нам своє те, що нам треба, давала.

 

136. Ми це робили, робимо, і будемо робити. У нас з вами, найголовніше, в житті це природа. Повітря, вода, і земля. Вони нам допомогли зробити для життя, знайшли все те, що було потрібно. Ми це зробили самі. У цьому ділі добилися від природи. Вона нас збагатила, через що ми живемо один раз. Нас це все зберігає, своє дано природою. Ми нею зберігаємося. Вона нам дала наш одяг і їжу. Зробили ми самі житловий дім, чим ми один час хвалимося.   

 

137. Кажемо: це ми зробили все те, що у нас є. Ми сказали про самих себе, що ми вміємо робити. І в цьому ділі доводиться свій зазначений час пожити та сваволити, поласувати. Коли був здоровий і міцний чоловік, тоді старався для себе все хороше і тепле придбати. Цього не хотіла бачити, щоб чоловік у природі робив своєю рукою, мислив головою. Одне любив, а від іншого йшов. У природі цього немає і не було. Її дні, які не стоять на одному місці і не однакові, вони завжди приходять. Їх до нас один за одним надсилає природа.

 

138. Без кінця нове і нове. А ми для цього нового створили самі своє. Державні гроші викрав, відхожу, ховаюсь. А за мною погоня, хочуть посадити. 1967 рік 3 вересня у неділю чергував Володимир Васильович. А я в зміну Олега Івановича спитався, щоб піти в став купатися. Він мені не дозволив. Це була діло на телевізорі. Якраз була друга частина ... крах.

 

139. Ми завжди ходили купатися троє. Володька Кузнєцов і лікар. А коли я запропонував піти купатися, вони обидва відмовилися. Я тоді думаю, спроситися вранці одному ходити? Запитаю. І от перед телевізором питаю, звертаюся до нього, як лікаря. Кажу: Володимир Васильович, дозволь мені ходити вранці на став. Знаєте, що він мені сказав. Я дізнаюся, хто тебе пускав. Я йому кажу так, як це було. Мені дозволив Олег Іванович. Він сказав: узнаю я.  

 

140. Мені вголос кажуть, що всі адміністративні особи п'ють, і напиваються до невпізнання, були п'яними. У лісах на заготівлі партизани криком кричали: дивіться, а ось біжать, відступають, а за ними наступає, будуть рубати. І через сон прокинувся. А потім наш сірий кабель собака навколо берегла комору. 6 вересня 1967 року бачив батька і матір свою. Ми вдвічі з Іваном Олексійовичем на носилки взяли чуже вугілля. А Іван Єгорович Слесарев це побачив, прокинувся, і на наш шерех вийшов з гвинтівкою, хотів у нас стріляти. Я його побачив, призупинив, він погодився зі мною, не став стріляти.     

 

141. А Петро Микитович Бочаров теж встав. Ми це вугілля за Мітін кут в саду під стінкою кинули. А самі до дідуся у двір до хати для того, щоб сховатися. А дружинники нас знайшли, ми не сховалися, і хотіли нас забрати. А потім ми були в такій кімнаті, яка зберігала багато нарізаного соняшника та скасована. Сам тваринам заважає, і самому життя не дає. Ми двоє були послані послами для смирення війни. Запряжка в плуг пару коней. А на це діло бігли коні, та ... які один з одним бились.

 

142. А з них виявилися люди, стали битися. Ми пробиралися на гору, і побачили, прожектор наводив на літак. І от раптом виявив, він почав бомбити. Війна з цього. Вийшов німець, і став руським по-своєму говорити, що прийде час, німець вас, росіян, забере, і сам тягне линву. Я зі своїм собакою гнав по горі всіх собак. Стою разом з конем на підвищеному місці, я був у білому одягу. Три наших минулих коня, я їх бачив. А гарбу з немолоченим хлібом в ярмі на тік спускав.

 

143. Двох голів тварина, я на ній їду, начебто у неї дві голови. Чисто розмовляє, боїться верблюда. А потім дівчина з хлопчиком гралися зі мною. У них іграшки маленькі живі, що розмовляють. Добре, ясно М ... наснилася, з нею розмовляв в Оріхівці. Кабан сусідський, прив'язаний на ланцюгу, не пускає мене. Я на кабану їхав. Думав, приїду. І так довелося його загнати в свинарник. Він сам відкрив ворота. Собака рвала до самої крові. Але не було боляче страшно.         

 

144. Робота в природі відбувалася на конях людьми, яку робили в одному місці. Чоловік її робив, винаходив машину, і примушував її працювати. Вона в нього возила вантаж з місця одного в інше, і робила таку величезну річ, яка бурила, і робила крах. Загороджує шлях, доріжку, по якій доводилося людині їздити і ходити. Особливо зроблена машина, вона створювала аварію. Бурився вантаж, не довозила до самого місця. Загороджує цю дорогу, по якій ішли слідом поїзди. Вони не хотіли очікувати, а свою швидкість проявляли, а дорога залізна була перекрита. У ці умови пробирався інший состав, він у ці умови забрався, і наробив людям страх.

 

145. Поїзд далі не пішов, перервався, а потім дуже він гримів, коли йшов. Діло було таке, що мало родила тварині корму, нічого було їсти тварині. А потім опинилася після врожаю розбита солома, яку набирали в мішки, і несли це все додому. Після чого чоловік зробився шкідливий, він нічого не робить, а живе за рахунок свого діла, він уміє і живе. Вів я поїзд головним, треба було паровозом їхати. Я проїхав, і ззаду зіскочив, і пішов шукати чергового. Наскочив на зал, а там бруду по коліна. Мені він заважав, були доріжки протоптані. Я вийшов на найголовніший шлях, а йти доводилося далі.

 

146. Мене помітили не своїм, хотіли йому притримати. Я його від себе прогнав, хотів битися. Корова наша отелилася, я її гладив. Каже лікар мені: «Ви передбачаєте безсмертя». Їду я поїздом у паровозі, як і раніше їздив, з онуком Геною. А потім мене примусили перейти до головного в його купе, з ним їхав Гена. Я був у великому кожусі. Коли зайшов, а там виявився зал, а в ньому замурзані всі головні. Я підняв їх, щоб вони подивилися на мій кожух. Вони піднялися. Я їм кажу: ви знаєте мене? Вони мене не знали.

 

147. А коли я їм став розповідати про своє досягнення, хто ходить взимку і влітку в трусиках, вони впізнали. Виявляється, це все були ображені люди, які кинули через чогось працювати. І ось один починає про все невдоволення розповідати. Я слухав і розумів їх. Хворий мені каже. Ми були в Желєзноводську на курорті. А з Гірської станції говорив. Мій останній шлях лежав у воду, я повинен спуститися, і там бути, вивчати становище.

 

148. Їхав я по шляху різного виду. Думав дістатися до дому, працювати доводилося. А потім захотілося до двору. Я пішов шукати туалет, пішов біля стадіону, а потім в приватний двір, де не знайшов туалет. А люди в цей час були одягнені. Мене жінка узнала, стала з мене, такого в одягу, сміятися. Я тоді одяг зняв, їм самого в трусиках показав, а вони перестали сміятися. Я ж був перед ними Бог. Перше, вигнали мене з життя. Я не міг через це все влаштуватися жити. Навіть дружина Уляна, вона відмовилася.

 

149. Хоч іди з життя. Ніхто не звертає увагу. Я опинився з дітьми в природі. А Іван до мене прийшов, став руку свою подавати. А дівчина, яка звернулася до мене, щоб я її жалів. І стали ми бенкет у цьому ділі створювати, квас з води зробили. У сні пропонують їсти смажену рибу, це дражнять. На шляху залізниці чоловік насмітив, його лаяли. Два замки не однакові були дані в руки, розімкнуті. А потім сходами в будинку одна за одною спускалися жінки. А одна так і залишилася ...

 

150. Два вагони стояло на рейках, один зійшов з рейок, я його поставив, а потім їх забрали, повезли. І вони опинилися в одній будівлі, зробили колоподібну аварію. Я бачив викинуту дитинку. Люди приходили, мене відвідували, просили мене, щоб я цю місцевість ... міняти. А взяти Кірюхіна Гната, він ... І є земля, і є сад, чим можна легко жити. А я їм кажу, що це для дому будь-якого не порятунок. А треба вміти жити не по старому такому. Чоловікові, що знаходиться, в море він потрапив, стояв, і йому кинули мотузку з корабля, що стоїть на місці. Він узяв через плече, і пішов у глибину.                    

 

151. Ми стояли з онуком. А до нас долетіла зграя граків. По морю вглиб поплила якась чорна істота. Мені довелося дві пишки, одну я з'їв, друга залишилася, я її не їв. Ми молоді люди, нас призвали на службу воїна. Ми їдемо на фронт, наша частина в місті Ростов. Назавтра хочуть нам зробити парад. Нам дали квартиру. А я її втратив, не зможу, її не знайшов. Мене відпустили, я їхав додому. Це неправда виявилося. Бачив своїх сірих двох коней, яких мій батько придбав через Єгора. Він їх купив в Маршальську. Молотарка молотила, чистий відходив овес, він був видний.

 

152. А пшеницю повинні везти на млин молоти борошно. Я був у Гуково, сидів покинутий. А до мене прийшов один селянин, мене злякався. А я його призупинив. У цей час вийшла така група організована переселятися з піснями на Україну, у них командир. Раптом ми йшли по дорозі. А перед нами опинилася внизу річка. З неї виходить за течією маленький чоловік. Ми його бачимо продірявлену голову. У нього притулок свій, живий. У мене було яблуко, я йому його кинув. Він виявився зобов'язаний, з'їв це яблуко. Я туди спустився.

 

153. Думав, що глибоко, а там і не. Добре скупався, і на гору я виліз. Яєчками виконанням 22 тисячі задовольнили себе. Я в посольство просився для того, щоб американцям по снігу довести. Горський замучив теля. А він каже, дав мені сокиру неймовірну, щоб я його рубав. Я цього не робив. А потім до мене прийшов невідомий, з кішкою чорної накинувся. Я його знищив, він здався, пішов. Словом, те, що треба, між мною здійснилося. Приїхала машина, привезли мануфактуру.            

 

154. Природа страшила, зробила неприємне, ввела для всіх, що живуть, свій страх. Люди і тварини дуже сильно злякалися залишитися без усякої крові. Не було, чим харчуватися, така погода утворилася. Натовп людей зосередився. Я був у цьому один. Знав, до чого це все вело.  Друге. Мені природою довелося отримати дозвіл зі свого Оріхівського села. Місто зі сльозами доручав Фролу Власовичу Кобякова, щоб він був у цьому начальник.

 

155. Я серед людей опинився. У мене двоє годинників. Один Павло Буре, а другий невідомо якої марки. Я один їм показав, вони здивовано сказали: але і годинник. З них Федір Федорович Городовитченко, брат дружини Уляни Федорівни, бере і палить його весь скляний механізм. Він згоріти не зміг. Я думаю далі: що за сон це? А мені видається розпечена піч з вугіллям, що не згорає. Вічно тліючий це предмет – життя моє невмируще, вічно житиме.

 

156. Йшов товарний поїзд, я хотів на нього сісти, умови не виявилися. Я в дім тягнув живе і мертве. А потім його втратив. Зустрів дружину хвору. А потім у мене стали просити. У мене не виявилося, чого давати. Росло, додавалося господарство, а розпоряджатися ніхто не знає. Я з дружиною перебував у Лісеєвому саду, а з Аношкіна боку підлізав кореспондент зі своєю метою. Мені Уляна про це сказала. Я побачив з камінням. До нього, він іде. На голові були рани розрізані гнійні, в пухирях висіли на ньому.    

 

157. Їхав я поїздом швидким в тамбурі в кепці, одягу до одного маленького міста. Доїхав поїзд, зупинився, я пішов по доріжці, і прийшов у глухий тупик. Я бачив, як одні люди інших залишали, а своє місце захоплювали, як якісь вмілі люди, а їм не щастило. У Оріхівці по вулиці Гори я йду вперед з Іваном Олексійовичем. У мене якийсь апарат, журнал «Наука і техніка», яка зробилася якоюсь не зробленою машиною. Вона бігла по команді нашій. Ми її під лапочки в гарбузи. Вона по бездоріжжю пробиралася без усякої енергії, і на поклик нашого каміння вона повернулася.

 

158. Мою голову і моє тіло бив віником обв'язаний. А дядько мій Філіп по голові бив.  За що? Я сам не знаю. А я йому кажу: дядько, це я, Паршек. Він мене перестав бити. Вгадав: через свою ідею. Я йду по дорозі прямо на те місце, де ми жили. Виявилося: там зарослий у дикому вигляді степ. Я вийшов на підвищене місце. Сиджу, думаю, як це вийшло? А люди ... і теж жаліють. Місце моє кровне одне для мене вибране. Йшов я з Уляною, її рухав своїм здоров'ям. Зібралися в одному місці сільські селяни.

 

159. А перед ними доповідач говорить. Радий вас порадувати двома білугами. Я, говорить природа, в році маю 12 місяців, а півроку – 6 місяців, а три місяці в кварталі. Сниться моя рідна сестра Нюра, нібито вона подарунок сама готує окорок і торт. Я в це хотів встряти, а вона каже мені: я сама все зроблю. Я в Оріхівці спускаюся під Луганський став біля городу Васильєва. А його дочка Федора, наша ровесниця, жене під кручу Чувахіна Нахима биків гнідих. Вони зробилися сіро-сині, дуже гладкі, невпізнанні мною в цей час.

 

160. Мати моя покійниця їхала в паровозі. І я, мій син з речами переїжджали в інше місце. Голос Уляни сильно чув, розбудив. А потім тема народилася на просторі з одним студентом «Місяць і людина». Ми на машині були на вигоні, а потім приїхали в свій дім обідати. Коли відчинили свою кімнату, то холодна атмосфера була, у снігу обсипана обстановка. А шкіри спущені лютих звірів, які десь кимось так пороблені. Я взявся за слова, написані віршами, яких написав, а ми розбираємося поетично.

 

161. Моя думка дала охоту людям це написати. Я повинен цю тему описати сам, як людство повинно заселити цей Місяць. Уявити всю можливість у житті людині на Місяці. Місяць повинен відкрити кожній людині очі, щоб жити в природі, а не вмирати. Так буде робитися людиною на Місяці. Не за рахунок природної залежності буде продовжувати свої роки, а за рахунок свого вміння. Чоловік повинен на Місяць перебратися такими величезними составами, в яких чоловік буде зручно і сильно доставлений як ніколи добре.     

 

162. 20 жовтня температура до 2 градусів, а на ранок нормальна. Одна площа для мене огороджувалась, а дівчину одягали всередині. Моя дружина з дому свого криком проганяла, я був нею ображений. Я заходжу у вокзал, стоїть каліка, я його впізнав, що він Іван Васильович. Я до нього ввічливо з рукою, він мене не хотів прийняти. Я з братом Єгором зустрівся, їхали ми з мішками до одного місця поїздом пасажирським. Нас на вказаному місці перед лісом Кавказьких гір висадив головний. Паровоз зустрічний йшов, трохи мене до стіни не придавив. І потім мене засудили спалити.

 

163. Хотіли вже палити. Я прокинувся. Я пішов по маленькому ... по річці, а опинився на живій і морській воді. Мене оточив страх, якого я ніколи не бачив. Мені смітило незнання: де я є? Віжками управляв вільно природою, але віжки застрягли. Я їх не зміг витягнути. Отримав дозвіл вирити у себе колодязь. Написаний на це один документ. А на два роки пусті. Біля Івкиної дороги збоку орав плугом, чорноземну почату пайку закінчував. Гарбу сіна ми на волах наклали, і під кручу спустили. І під кручу парою коней повезли по рівнині.

 

164. Старий двір, оріхівська хата Федора Чувахіна розорена. Я визначився спати в умовах, треба було готувати. Мати моя каже: «Чисти картоплю». Було діло навесні. А собака чорна прибігла до нас у двір. Бачить, що наша собака, і йде. Хмари не суцільні, падав з висоти хороший капелюхами сніг, чому доводилося заздрити. Гроші були в кишені, ховав я від матері їх. Йшли ми розвідкою, піднімалися на білої глини гору. І відкрили у себе площу, на якій стали придбавати інструмент, яким стали робити цяцьку. Я, тобто чоловік, ішов у солдатській формі і в білому кашкеті. А дядько Федір все матері, він прагнув, втомився.

 

165. Я йому допоміг, він поїхав. А ліс не був вологий, як слід. Я повернувся в соняшники, де моя дружина відпочивала. І воду пила, діставали із землі в пляшки. А в цей час грав у транзисторі концерт. Неначе артіль фашистська влада. Я прийшов, як неімущий. Мене зустріла булочка, і мені дав риби шматочок. Я її їв, а кішки голодні на мене накинулися. Я хотів було влаштуватися працювати. Це було начебто не в Сулині. Я по дорозі зустрівся з брудною чорною водою, по якій люди бродили. Я намагався її позбутися, хотів на пліт ... сісти, а через них стали люди битися. Я бачу, що це чуже, їх залишаю. Іду по дорозі, вже води немає.

 

166. Начебто в степу. А потім під ногами велика ожеледиця. Я роззутий покотився. І під гору треба розбитися від швидкості. А дорога так зробилася, начебто я потрапив у гній з соломою, тим я врятований. Стала дорога, а людей купка мене чекала невідомих. А дві начебто зі сльозами кинулися. Я йшов звільняти, їх не прийняв. Іван Олексійович мені каже. Помер Рябцев Володимир. Це було в Оріхівці. Я в нього запитав: хто тобі сказав? Та ті близькі до Бога. А потім став про його здібність говорити, який він був розумний розповідати про всякого роду знання.

 

167. Його думка: такій людині не треба вмирати. А от, по-моєму, це всьому діло. Такий зі своїми силами дочекався свого дня, він його повалив. Ми всі на такій черзі. Це 1967 року 3 листопада. Я задумався: хто його ховатиме? Жити не навчився, а вмирати. Кожного закопає. На мою думку, це повинно змінитися. Приходить ... сторож. Я у нього запитав: ти звідки? Він мені каже: «Я з Росашенського району». На платформу состава вантажилися колоди. А я задовольнявся доброю зручною вареною рибою. Слідом за соняшником ростом я йшов. Мене годувала невідома старенька трьома зручними шматочками хліба.           

 

168. Мене запрошував Яшка син купатися, я від цього відмовився. Гналися за мною люди розлючені, хотіли мені в залізо закувати шию. Догнали, я їх упросив не так на залізний ланцюг потрапити, а на линву. Я їх упросив, вони пішли на милість. Їхній був сміх наді мною. Хвостик таємниці в природі відірвався, ним хотіли люди скористатися. А Таня його відірвала самою пронизливою швидкістю, і не дала нею скористатися, пішла вперед. У Оріхівці хочу зв'язатися по телефону з Іваном Олексійовичем. Мені кажуть: дзвони і проси заготівельне зерно. Я беру трубку, кажу: дайте заготівельне зерно.

 

169. Слухає заготівельне зерно. А потім проси Гришку Сапуна на вітряк. Гришка відкликається. Я в нього запитую: впізнав голос? Він каже: «Паршек». Я того здивувався. Йому сказали про мене. А з Іваном Олексійовичем не домовився. Дивився на план, і сказав їм: прийду завтра, підрахую все це сам. Пішов до Гната шукати. Вийшов на ганок і кричу: Гнат. А він жив недалеко в своїй хаті. Я туди пішов, а мені вже дружина відчиняє двері. Я зайшов, привітався з дівчинкою. Я бачив, як збирало міністерство охорони здоров'я ягоди. Вони були червоні квітки для ліків. І якесь пересування подібно до живих ...

 

170. Був на линві, його хотів прив'язати, він побіг, ледве-ледве його втримали. Їхали три підводи, дві попереду, по горах і лісах, на зразок біля моря. А моя підвода їхала начебто на великих волах, і розламалася в ярмі, а потім ланцюгом прикріпили. У моєму домі на столі стояли пляшки різного сорту вина. А ми за столом сиділи, але не пили. Моя мати, дружина і Анютка. Мишка Єгоров уклав договір на сад, а мене не взяв. Я просився на яблука, так він і не взяв. Пробирався по доріжці одній з усіх, селище в Оші залізниці. Йшов потяг, і розтягнувся. Я потрапив назустріч, з ріжком біг. А люди били коней. Я по снігу пробирався.  

 

171. Щетовці привели коней пасти на нашу Оріховську землю через нестаток. Три чоловіки зробили команду, щоб я підійшов за десять сажнів від кручі, і разом стали. А річка велика попереду. Один бере, хоче мою голову пробити способом до крові. Карого коня добув, він по-людському каже: я тебе скину. І скинув. Я його прив'язав, сів на нього. Я прийшов додому, і прийшов слідом мій батько п'яний. І послав мамі сказати, щоб вона дурням ображеним прийшла приготувати хліб білого характеру. Робилося вим'ям у корови. А ми готувалися, щоб доїти це все молоко. Найкрасивіше діло. 

 

172. Купили будинок зовсім порожній, без садиби, і ніякої обстановки. Федір Сергійович під горою диктантом був. Я піднімався взутий, і ніс із собою два дрючка, і шукав від церкви ключ. 1967 рік 22 листопада. Мені доводилося вигравати через два рази місцевість. Я їхав кудись з двома мішками. То зі мною їхав у вагоні Ленін. Він сидів на бічному місці з одного боку, а я з іншого. Він про свою роботу багато думав, як Ленін. Я до нього зі своєю думкою, йому в його обличчя кажу після його слів. Він про своє зроблене сам лив. Я йому скажу, що я все ж думав. Що ви примусили неправильно, щоб робочий так сильно й енергійно трудився, через що він помирав.

 

173. Він своєю головою схилився спати до моєї голови. Я все думав, як це довелося з ним зустрітися, навіть він лежав на моїй правій руці своєю головою. Ми нічого не говорили. Він був у своєму костюмі сіренькому. Їхав начебто зі зміненою своєї думкою. Ми повинні вставати. Я радий, йому хотів допомогти своїми силами. У нього запитую: сказати робочим? Він сказав: «Скажи». Я одним військовим сказав. Вони ніхто не звернув уваги, що зі мною їхав Ленін. Я свої половину мішка кинув, прийшов йому допомагати.      

 

174. А його вже не стало. Де він подівся? А я опинився в природі навколо глибокого снігу, зі мною говіркий чийсь хлопчик. Був я обраний до сто відсотків у сільпо, і українське старе давнє негідне. Всі залізні інструменти ми, Яша, мій син і батько мій рідний, брали і починали розкидати. Було залито нафтою. Я погано себе почував, ледве не впав, а батько мене підтримував. Люди турбуються за попа. А ми йшли з братом Іваном. Представилися для людей, що ми ті люди, які їм треба. Зайшли в будинок, з них взяли три рубля срібних. Наказали, щоб вони обережно все робили.

 

175. Я хотів іти, а люди організовані дізналися. Під віконце, я бачив. Йти, побіг по селу. Біжу туди, де мене на велосипеді догнали, і з револьвером у руках скомандував: «Стій». По вулиці Горі я посилав молодь, вони мене не послухалися. Я сам до Аврама побіг. А по-над кладовищем довелося летіти вперед ногами. А вся сім'я дідуся Гриші сиділа, до якої я підлетів. І з ними привітався, вони мені сказали: «Здрастуй». Бачив бліду тітку Феню. Потім на Чівілкіном мосту летів. Трактор, він робив закладку цегли.

 

176. З дівчиною Оленкою лежав, з Тосею Мурашеною теж лежав, говорив, їхав поїздом. Визнавав я людей, які були свідки мене засудити. На прогулянці біля Андронкіних зустрівся на коні верхи Бочаров Антон. Він зліз і за мною камінням гнався до Кірекових. Я побачив між деревами умови цієї психіатричної лікарні, і золотий живий хрест.

 

:Просторі планети. Пісня

:Просторі подивимося ми планети,

:Ми багато їх побачимо наяву.

:Заводимо швидкі наші ракети,

:І летимо швидше на Місяць.

 

:177. Приспів: О, якщо на світанку дує вітер,

:І тихо мчать хмари над землею,

:Як летимо з тобою ми в ракеті,

:Відчуваючи невагомість за кормою.

 

:Літаковим новим ...

:Частина винахід Місяця,

:І під вібро-арки пластмаси

:Знову попливуть кораблі.

 

:А всі близькі й далекі планети,

:Пропливаючи, високо летимо.

:Раніше ми бували на Венері,

:А тепер до Центаври полетимо.

 

:На Юпітері спочатку побуваємо,

:Освоїмося нормально на воді.

:Сільське господарство насіваєм

:Новими сортами ми в труді.

 

:Ми вирішили план роззброєння.

:Виконуємо волю трудових,

:Нам відкриті всі шляхи вітрами,

:Та родичам, близьким і рідним.

 

:У телескопі ми нові бачимо

:Всі зображення Місяця.

:Як експерименти там проводимо,

:Й інші ми бачимо світи.

 

:178. Ми відкриємо нові планети,

:І заглянемо в цьому здалеку.

:Воскресить він мирні процеси.

:Правда комунізм великий.

 

:І сторонні планети охороняємо,

:Близькі, і дуже далеко,

:Мирну зброю ми знаємо.

:Тому-то адже ...

 

:Всім знайдеться місце на планеті,

:І просторо буде всім завжди.

:Після оновлення ракетою

:Заселимося там ми назавжди.

 

:На небі покажемося ми скоро,

:З мопедом ми пройдемося пішки ...

:Просторі планети облітаємо.

:Та летимо до будь-якої зірки.

:Райські простори натхнення.

:Чудні діла втілені.

 

179. В заводі в бригаді в транспорті працював вантажником. У сніданок мені треба бігти додому їсти. А вони зготувати зі свинини, і це їв. Все життя поставлено в нашій боротьбі на землі. Чого ми тільки в цьому не робили, чого ми не бачили, і як не представляли в цьому ділі нашу з вами всю будову. Це буде для нашої людини все. Він своїм тілом пробрався через маленьку і велику відстань у світлу і величезну кімнату. Без усякої грубки світла кімната. А потім розтанув сніг, і було тепло. Я в цьому злякався. Знаходив у природі дощ. А ми з батьком його збиралися зустрічати.   

 

180. Мішки порожні вивісили, а два відра води приготували. Один варить кашу, інший був цілий день на сонці з водою. Це для пиття було на вечір. У Суліні зібралися нас троє грати в карти. Щоб не було нікого, ховались. А міліція дізналася приходить один хитро, начебто нічого не знає. Інший потужний наміряється на мене, начебто танцює. Я вже бачу, за мною. Двері відчинив, швидше додому. А міліція оточила, стоїть, чекає. Я прокинувся. Жінку бив залізом по голові. У одного чоловіка жбурляв теж залізяку, а на нього це не впливало, він живий. І обрушився на мене засудити, вбити, за це мене знищити.

 

181. У палаті номер один говорили слава з кимось, я їх чув. Відчинилися двері, ішов по своєму шляху. Замирився, встав. Мішок з речами. Я спочатку віддав хліб темний весь, і погодував собак. Та кукурудзяна солому з качанами залишилася ... Легкий одяг непридатний. Йшов я на Оріхівка. Косили хліб. Я питав дорогу, як потрапити прямо. З Іваном Федоровичем поїхали щось придбати. Удачі ніякої, крім цигарок. 10 грудня 1967 року бачив Алмаза Разаевіча Мердеева. Держава наділила вас ... подарунка. Підтоварників 50 штук, половина очищена, а половини немає.          

 

182. Побачив вишеньки, став їх пробувати. А об'їждчик наскочив, і хотів мене оштрафувати. Я йшов багато по оранці, по паханій. В дорозі по доріжці чоловік один одному робить шану. «Був на цьому місці, помер». Він читає слова на цьому місці. 11 грудня 1967 року був удома. Коло корови відходи чистив, корову бачив. Люди кудись купою на конях їхали. Молотили хліб на токах. Я там з'явився. За мною приїхала міліція заарештувати. Потім з Іванов Федоровичем орали, волочити збиралися. Йшов паровоз по землі, він нас оточував. А потім пішло каміння в хід. Стали ми – на них, а вони – на нас. Ми з Яковом, чотири скирти соломи стояли окремо.      

 

183. З'явився в Суліні в чистому одягу. Іду, і не дивлюся на міліцію, вона з мого вчинку сміялася. А потім я потрапив на вокзал. Іду, і зустрічаюся з людьми з Суліна. Вони мені не сказали, де йти. Я йшов на сулінський вокзал. А вийшло, я йду на Новочеркаськ. Річку в незручності я перейшов, опинився в Новочеркаську. Іду, і думаю, як і де ночувати? Була чарівна ніч, і так я не потрапив в умови будинку. Тіло моє повинен зберігати, як око моє, щоб не вмирати. Іван Климович розповідав, як його тіло чуло, як його закопували.

 

184. Він відчував, тільки тіло хрустіло. А потім я був у Германа, відвідав у постачальному відділі. Начебто Уляна померла. Я хотів, щоб вона повернулася. Вона каже, що вдруге не буду вмирати. Свою ранку маленьку бачив чистенькою. Я йшов у національні люди, вони мене так чекали. Як це ними робилося. Я хороший чоловік, але через одне не виходило своє. Вони вибирали між собою у них. А у мене не виходило. За мене була природа. Бачу я перед собою Артема Сергійовича. У нього запитую, як ти живеш. Він жив добре по такому розвитку, коли були змолоду всі. А зараз відмираємо.

 

185. Ми сіли в доміно пограти. А моя пропозиція була в карти в «двадцять одне», в улюблену мою практичну руську гру, яка склалася в чотирьох. Один банкір, а троє гравців. Банкір дав нам по карті. Я отримав десятку. Чекаю, щоб вони програли. А я повинен виграти. І от один програв три карбованці, стало шість. Другий карбованець, стало сім. Якщо за законом брати п'ять портів, то у мене 21, я виграв. Але я не вигравав гроші, я їх за законом не повинен мати. Я зупинився на 14 очках. А банкір набрав більше. Я залишився не в боргу перед людьми. Гроші – це не порятунок, як ми думаємо. А воно тільки, якщо маєш гроші, і хочеш обіграти свого товариша, хто хоче теж обіграти.

 

186. Як мною робилося. Це мій суперник, який від мене отримав не мої гроші, а людські. Я програвав у цьому гроші, а вигравав у цьому здоров'я ... Хутором через умови потрапили на косогір, і перекинулися з тваринами всякого роду. Начебто винуваті умови. Був своєї спійманої дикої худоби, яку чистив і привчав. Казав, робив, і про це в природі знав. Значить, закінчується цей рік. Чекають інші дні, що наступають, вони принесуть із собою багато нових у житті снів.      

 

187. А в наступному році те ж саме буде, що було до цього. Зима така ж сама, як вона лягала, і буде своє продовжувати до своєї весни, яка відкриє поля, примусить людину з нею воювати. А я буду любити, як ніколи ніяк. Це буде життя невмируще, жити буде вічно.

 

1967 року 20 грудня. Іванов

 

:6712.20  Тематичний покажчик

:Сни    4

:Школа   12, 13

:Віра в Бога, здоров'я    20

:Бачення в наві    20

:Бог   30, 31, 46, 47

:Бугор і здоров'я    40

:Голодування   53, 54

:Не економіка, а бідність    63

:Хороше, тепле, погане, холодне    63

:Загартування    87

:Історія Вчителі: козацький літак 97  

:Правда Вчителі та молодь    98

:Залежність   109, 110

:Незалежність    110

:Народження першої людини   127-132

:Місяць заселення    161