Буде тема писатися про нову людину. 1967.08

Іванов Порфирій Корнійович

 

Редактор – Ош. Редагується з благословення Іванова. (Див. Паршек. 1981.02.с. 115, 127)

 

1.  Найголовніше, є в природі діло, а воно показало чоловіка.  У своїх кроках знайшов другого чоловіка не для того, щоб підкорятися.  А він нами знайшовся замінити першого чоловіка.  Тому у нас один за одним і створилися люди.  Вони в бою побудували із цього всього історію.  Природа нам показала свою залежність.  Вона нам нове стала народжувати щодня.  Ми отримуємо одне й інше за кожним старим ділом.  У нас виходить нове, ніколи не бувале, як наш день першого початку.  Він у нас не був, ми його не бачили.

 

2. А узнали паювання часу.  Зелене зростаюче – до хорошого.  А найбіліше – до поганого.  Це прибуток і збиток, чому чоловік своєю голівкою і розумом схилявся.  Сказав: ти наша рідна мати природа повинна нам давати все те, що в тебе є.  І що ми, люди, знайдемо, розуміємо і застосуємо в наше життя у тебе.  Для нас нужда до твоєї чорноземної просторій землі.  Річки розтяглися до морів, і зробили океан води.  Гори каміння поставила, і ліси розташувала.

 

3. Надра відшукала, стала давати нам вугілля, руду і нафту. Ми все це знайшли в нашому труді фізичному.  Снасть, зброю зробили з природи, нею поступово оволоділи, навчилися ми, куди нею стріляти.  Зробили в природі фронт, оголосили ми своїм ділом.  Для нас треба був щодня кожен раз людині одяг, і потрібна їжа.  Ми її стали майструвати.  І дім ми поставили на розі свого двору.  Ми присвоїли в цьому: це моє.  Тепер треба умови природи, щоб вона нам давала свій урожай.  Ми все життя своє сподівалися.

 

4. І хотіли, щоб у природі був хтось, і нам в цьому всьому допомагав через нашу до нього просьбу.  Ми віру в цій думці створили.  Самі собі говоримо, треба Богу молитися не погано, а добре, щоб він цю наше прохання почув і звернув на це увагу, що мені як господареві треба буде в природі.  Ми, всі люди, у цьому всьому, можна сказати, різниці ніякої від свого бажання в нашому земному чоловікові.  Він нічого не знає, йому треба.  У нього своя така розвинена думка, чоловік будь-який без неї ні кроку.  Його життя примушує.  Він на це не жаліє сам себе.  Бере в руки свою зброю, і на це місце.                

 

5. Він добре його знає, що він тільки там придбає те, що треба йому.  А скільки в природі таких людей є, або місць таких.  А справ не перелічити.  У кожній справі є свій початок, тільки не видно кінця і краю.  Ми, всі люди, під одним дахом живемо.  І хочемо сказати всім нам, таким людям, нам треба не це.  Ми шукаємо в природі таємницю, але щоб її знайти, ми не знайшли.  У житті першому ми не мали смерті.  А зараз між природою на людях прогресує захворювання рак, значить, є у нас смерть.  Наше діло в природі не таке, щоб людині сказати про все це про найпершого в природі чоловіка.  Або зима в снігу лежала, або стояла літня пора.

 

6. А ми як учені в цих роках, нас примусили умови в природі шукати хорошу, теплу для життя сторону.  І перший наш на землі чоловік, і другий теж хотів бачити хорошу і теплу природу.  Усім нашим предковим людям в минулому часі не подобалося холодне і погане.  А в природі зміна, та ще яка.  Людина кидає все у дворі живе, а сама в степ у поля з силою, з снастю.  Кожній людині треба це зробити, хоч жменю по оранці доведеться вкинути, як слід.  Або розкидати весь мішок на цю належну ниву або пай.  Вона не обійшлася без усякої снасті і без живої тяглової сили, з чим людина повзла.   

 

7. Не один раз пройшовся, кілька раз.  Обліку ніякого.  Кустарництво повного характеру.  Все робила рука, одна тримала пряму лінію, інша хлопала батогом або палицею по худорбі.  Воли рогаті парні вибиралися в ярмо.  А конячку з гривою з хвостом запрягали в хомут з посторонками за коромисла.  Не легко, а важко не одній людині, а й тварині, та й тій людині, хто допомагав.  Без цього в цей час мало кому доводилося нічого не робити.  Таких людей ... не знайдеш.  От які раніше були господарі.  Вони не залишалися так без усякого.  Більшість людей вірили в Боже діло.  На все село і для хуторів була поставлена для моління церква.

 

8. Ця наша церква, ми туди як прихожани.  Не кожен раз туди людина заглядає, і не кожен день.  Вся церковна система розвинена на  простих днях.  Найголовніше, сказано «шість днів попрацюй, а сьомий Господу Богу».  Це свято введено неділя.  А є свята річні, як Різдво.  25 грудня воно проходить в числі одному.  Це свято Господь народився.  Як же не підеш, а йти було треба.  Хоч одну копійку, але віднесеш.  А церква не що-небудь таке даремне у життя, за неї стоїть усе духовенство.  Воно без семінарії не обійшлося.  Церква бідних не поважає.

 

9. Більше від усього вона бачить багатого, руку до нього простягає.  І хоче, щоб він був близький до неї.  Ми з вами останні дні у році перед новим роком зустріли, і, як не було в одному дні, його проводили.  У нього багатий без кабана ніколи не обходиться.  Святки збирають жир через Господа Бога.  Січня перше число введено людьми. Перше число нового року, людям захотілося це зробити. А днів у природі вистачить, тільки не кожен день по порядку. Велике свято в природі для людей Хрещення Христа.  Люди Йордан на річці роблять.

 

10. А час наш не стоїть, літо зустрілося із зимою.  Люди стали думати щодо зимового холоду.  Сонечко не так ходить над землею.  А підіймається на свій горизонт, в упор промені потрапляють на землю.  Атмосфера людська робиться, їм хочеться тепла. Зима залишається ззаду безкорисно, ніякої прибутковою користі, збиток вона будувала.  І зараз лягає з самої осені на землю сніг білого характеру до самої весни, до сонячного теплого дня.  У природі починається в житті зовсім інше нове небувале.

 

11. Весна не одним людям свої дні приводить. Вона потрібна першим птахам.  Бідненька чує повітря, летить на своє колишнє місце. Там починає своє гніздечко робити. Яєчка несе, як і тварина своє маленьке дитинча.  Воно в природі займає живим тілом своє місце.  Воно не думає, що йому буде в природі погано. Його оточила силами, волю йому ввела природа. Дорога одна людини – треба слухатися. Господар поки панує над усім чоловік.  Він якщо хоче, все зробить.  Шахту викопав, розробку під землею зробив, а вугілля видали на-гора.  Навчилися палити для створення розплавленого заліза.

 

12. Для життя треба буде залізо, або лопатку, або плуг.  А тому, що вродить, треба спосіб.  Косу ручного характеру, до неї рукоять, і грабки з ремінцями.  Та потрібно до цього брусок, кувалда, молоток, щоб була вода.  До цього треба вміння, як буде треба косити.  А потім без сили хліба не поїси.  Всьому діло складалася в природі на людині її сила, а в силі здоров'я.  Дуже важко було людині зачепитися за землю.  А насамперед треба мати в природі чоловіка.  А йому в житті не одна сорочка.  Вона не робилася з чого-небудь.  Для полотна у себе мати прядку, а його жінка розумниця, що вміє.

 

13. І на чому посіяти прядиво конопель, і вибрати в сніп, як слід.  А потім пром'яти на прядиво.  А прядиво треба на мичку, а потім на гребінь, і прясти на качалку.  Не на одну, а на багато стен, для того, щоб на верстат навити прядку в стегно ткати.  Будь-хто полотнину не зробить.  Майстриня все зробить: і вибілить, і покроїть, і пошиє, і одягне.  Її зносить в непридатність.  Природа не одну цю прядку у себе мала.  Вона на все село навчила кувати залізо.  А з заліза можна було для сільського господарства.

 

14. У природі не один коваль зі своєю роботою, котрий залізо тягнув.  У селі в природі був тесля, який вважався сокирним.  А потім навчився з того дня продукцію випускати.  Ми цю теслярську роботу всю знаємо.  Зацікавлено сприйняли, і полюбили як гарний виріб.  Це був чоловік майстер своєї справи.  Він робив будь-яку річ і нею хвалився, свою працю в природі продавав.  Люди цим раділи, як річчю скористалися.  Це хіба одне робилося в природі людиною.  А швець кустар-одинак.     

 

15. Він через хорошу роботу зробив чобіт, заслужив майстра, далеко відомого.  А швець будь-якого одягу майстер.  Що й примусило чоловіка простого такого, хто навчив сам себе жити за будь-які інші в природі якості.  Якщо тільки до природи придивитися, як це слід.  А в ній не одна така розташована місцевість, в якій робилося в природі людиною руками.  Я, говорить будь-який майстер будь-якої справи, хочу в природі сказати слова, які живуть між нами такими.

 

16. Як ми їх бачили, і ми в природі це розуміли, що нам це все дало якусь цяцьку.  А в цій цяцьки все наше в природі життя.  Ми для возки змайстрували горбу, один раз у році нею користуємося.  Говоримо у себе: це треба, і дуже, в один час.  Так треба, як і коса, який виріб є у косаря, хто продає всі коси, хороші й погані.  Їх робив у природі чоловік.  Він так само, як і хлібороб, у цьому розбирається ранком, що прийшов.  Йому треба людині цю косу продати.

 

17. А той, кому треба її купити, її придбаває, щоб з нею в якомусь році втратити своє здоров'я.  А для нашого нездоров'я народжувалися люди, робилися ділками, своє ім'я прославляли.  Зробив, не зробив людині, але факт був.  Людина яка-небудь до цього знахаря приїжджала.  Може, що-небудь і допомогло, раз людина говорить: добре стало.  Як це було, про це знає, якщо він є Бог.  А наша діло – у природі занедужати і хворіти всякими захворюваннями.  Це раніше в природі не зустрічався чоловік з цим ділом.  Ділки на це діло не народжувалися, щоб  комусь допомагати.

 

18. Бо хвороба, вона на людину напала не даремно, і не завжди може людина в природі хворіти.  Ми з вами таку штуку робимо завжди, від чого зможемо захворіти.  Нами в цьому всьому не радіє природа.  Яка я без вашої ноги хороша, або без вашої іншої якого-небудь тварини.  Навіть не хочу, щоб бачилася яка-небудь птиця.  Для мене Сонечко з Місяцем путівники круглого колеса.  А повітря, кому воно буде треба, коли його сили розвиті не в бік той, в якій можна буде зберігатися.  Ми в природі маємо воду.  Все це живе разом із землею.  Яка краса цих трьох тіл.  А от між цими живе сама природа.  Вона ніколи не боїться залишатися.

 

19. Каже: яка я хороша для всіх.  Ніхто в цій справі не задумався і не кинув.  Як чекали і мислили, хотілося, та і вийшло.  Ніколи цього людина в природі не зустрічала.  А от прийшов саме такий час, і Сонечко як Сонечко.  І ніде не подівся наш Місяць.  Це природні путівники.  Ми їх бачимо вдень, вони себе показують і вночі.  Ось які у нас проходять по природі справи.  Не чоловік сам робить, а його примушує природа.  Не треба для нас такого густого туману, а він на наше місце напав.  І в цю хвилину всякого роду на дому робота стояла, природа не давала рухатися.  Всі люди не так думали.  Їхнє діло – прогнати такі умови.  А в природі не це одне шкідливе для людини.  Дуже багато таких властивостей, які не робляться ніде, стоять на місці.

 

20. Нам розвиток не давався раніше до цього порядку.  Ми його в природі мали при царі, при боярину, за князя.  Особливо там, де цей маєток процвітав.  Птиця свійська не маленька, а гусак, індик водилися, який-небудь запліднювач.  Все зберігалося разом з нами в природі.  А природне діло одне – перед людиною себе показувати.  Вона не забуває себе міняти з хорошого в погане.  Людині треба сприймати.  Яка не була погода, життя живе прогресує.  Тільки що інше з'являється, коли йде дощик або лягає сніжний струмінь, вона нікому не робить хороше.

 

21. Для людини треба дорога для полювання.  Чоловік впевнено йде за своїм прибутком.  Йому треба хороше. Він у цій справі може бенкетувати. А бенкетувати кожен раз не будеш, що-небудь у природі своєму здоров'ю завадить. Як би ти не жив у природі добре, а все одно погане переможе твоє хороше.  Кожна людина хоче себе тримати розумною, але погана сторона перемагає.  Природа оточує будь-яку нашу людини, вона створює людині здоров'я для того, щоб у природі не хворіти.

 

22. Якби природа не була в цій справі ініціатор, вона б не ввела різні квітки, і не було в природі ягід.  Все це створюється природою.  Вона свої призначені дні рядочком ставить.  Ми, що живуть у ній, стоїмо близько один біля одного, очікуємо свого належного дня, в якому доводиться захворіти.  І, може, помучитися, а потім померти.  Ми отримуємо в житті в природі такий потік людського життя, добре довго не доводиться жити.  Хоч сто чи двісті років будеш жити, а все одно доведеться вмирати.

 

23. Помирати в природі навчилися ми.  А от щоб жити, не навчилися ми, і не бралися ми за це.  А в природі ці якості на людині були, і є зараз.  Ми, всі люди, по природі залежно ходимо.  І живемо в цьому ділі самі.  Хороше й тепле сприйняли, як небувалу одиницю.  Вона привчила, вона ввела людину, примусила схилитися, і за хорошим ганятися весь час.  Кожного чоловіка природа вчить, і хоче, щоб він ходив по своїй дорозі зі своєю думкою.  Вона з ним ділитися не хоче, примушувати, щоб чоловік ішов не по цій дорозі, і не те робив, що роблять усі.

 

24. Це війна, боротьба з природою.  З одного боку, люди живі самі себе захищені.  А з іншого, природна природа.  Повітря, вода і земля.  Що нам і відкрило в природі очі, і ми почули те, що треба.  На землі в природі ніякого «мого» не було.  Все було не чоловіка, а природи.  Чоловік поселився для того, щоб жити.  А йому в природі його діло завадило.  Він у ньому помилився, і сильно.  Не зробив того, що буде треба для життя.  Наше життя людське таке, треба знайти його в природі, і ним скористатися.  А ми знайшли життя, зробили з нього смерть.  Хто нас з вами за це похвалить, або в природі скаже щодо цього добре?

 

25. Вбити іншого нікому не давав права такого.  А от нічим ніяк ніде треба буде сили завоювати, і на собі проробити.  Хіба не можна буде в природі зробитися незалежною людиною, або загартованим чоловіком у природі?  Бути в природі самородком.  Тільки для цього треба буде в природі фізично практично трудитися, щоб цей труд між людьми в природі не пропав.  Запитайте у цього чоловіка, хто мене бачив на волі там, де люди однобоко живуть.  Я і при випробувальних умовах так себе вів, і буду вести так.  Важко і важко з такими людьми жити.  Треба плакати, але у мене до цього виходжене серце, зроблене для всього, тільки щоб було добре не мені одному.                               

 

26. Це кроки природні.  Ми, всі люди, земної кори повинні одного чоловіка такого зробити.  І дати йому право не по-старому жити, а по-новому історичному.  Чоловік цей новий небувалий буде сильний, вільний.  Те, що ми зробили в природі, воно у нас є.  А те, чого ми з вами не знайшли, його ще немає.  Ми в цій справі бідні.  А цей чоловік знайшов у собі таємницю, але не в природі.  Йому треба ворота відчинити.  Нехай він по всій нашій земній кулі рухається.  І своє те, що треба для природи і кожної людини, треба ввести її здоров'я в тіло, щоб змусити без усякого захворювання залишатися.   

 

27. Бути в цьому ділі переможцем. Треба практично показати в будь-якому місці клімату. І сказати людям, що це я сам зробив. У чоловіка цього нового перед ним не буде витися в природі думка так, як вона примушувала після робити.  Його в цьому була помилка.  Думка його не створювалася.  Природа йому заважала, силами нападала, і не давала можливості зробити, що і заважало в житті.  Треба було бачити і практично зробити, але час не вказав.

 

28. Природа виявилася сильна, не дала робити. А раз завадила, вже нестаток у чоловіка народився природний у запасі.  Хвороба у чоловіка народилася, нестаток, він його не зробив.  А раз немає, вже ох і ох перед людиною.  Цього чоловік новий не буде мати.  А завжди огородить сам себе цього не робити і не думати. Буде для всього краще для здоров'я, і для життя продовження. Вже людини в природі виграш, а програшу не буде, що і допоможе розправитися.

 

29. Як ви думаєте.  Ми свою пайку орали, і з якихось причин не зорали під зиму. Буде якась різниця в цьому. Так і в природі людина не озброїла сама себе.  Не зробила того, що було потрібно за законом.  Розвитку ми не зробили, і у нас не вийшло, вже немає живого факту.  Немає, на кого надіятися, і віра відпала зовсім.  Треба вірити істині, а ми її не зробили.  Наш прорив, ми цього недоробили, хазяїнові навантаження.

 

30. Треба думати, треба робити.  Особливо, не одна сіється пшениця.  Сіють люди ячмінь і жито, всякого роду чечевиця, і соняшник, кукурудзу, гречку, і всякого роду ще різні насіння.  Ми не забули розповісти про тютюн, про плантацію.  Думка людини, вона у людини в цьому в природі думає.  А до цього діла, як і до часу, вона готується.  Людині треба буде снасть, зброя, чим людина озброюється.  І разом з людьми господар на землі робить, і хоче свого добитися, за що бере великі гроші. У природі все, що придбавають руками, так даром люди не роздають.  За які-небудь, але за гроші.

 

31. За що люди живуть, і наживають у цьому ділі свій капітал.  Це багатство природи.  Вода по землі швидко ярками біжить, зупинки, крім гребли, ніякої.  А от техніка, сила природна, вона змусила все зробити для цієї людини.  Через такого комерсанта, через багатія, хто в природі нажився для того, щоб між ним у природі народився професіонал.  Злодій і вбивця неприємність у природі.  Чоловік приїхав на своє місце на плантацію.  Подивився на всі викладені сторони.  Кругом було добре і вправно у всьому належному господареві багатстві.  Це буде наша для всіх людей природа.            

 

32. Ми не нарадуємося цим. А природа є природа зі своїм могутнім ділом.  Це людини багатство, якому і краю немає, і кінця не знайти.  А от багатство видно здалеку, чому можна позаздрити, як якійсь особливості небувалій.  Що можна сказати в цьому ділі, якщо треба в природі готуватися, як якоїсь вічно не забутої людьми хорошими.  Професіонал на всі руки, він може обраховувати, і він може говорити мовою.  Сильно, сильно кричати, свою правду в природі доводити.  Це я працював на цьому ось місці.  І в один час доклав до цього діла свої руки.  Розум направив, щоб це все вийшло в житті і в природі в нашому зручному місці.

 

33. Живу так, як усі люди в одному місці, тільки вовчу думку маю.  А вовка ноги годують.  А людину час тримає в цьому.  Як добре очима на хороше дивитися, та ще на такий красивий і великий у зростанні тютюн.  Він дуже примушував людину радіти.  Ми сьогодні прожили в цьому не погано, а добре.  А історія хороша, і вмирати не треба, а жити треба.  Що буде після, як господар на це все подивився, та подумав про те, про що люди не збиралися мріяти.  А от коли розвернувся господар з цього місця, то вістка його нагнала, йому під вухо сказала.  Даремно твої клопоти відбувалися, робилося тобою на цьому ось місці.

 

34. Господар словам не повірив.  А сам поїхав і подивився, переконався, як і не було цього місця. Знаю добре трьох братів, що жили, Григорія, Родіона, Меркулов.  Всі троє неоднаково жили, та дітей у своєму селі на своїй землі привели. У Григорія один син та п'ять дівчат. У Родіона п'ятеро синів.  А у Меркула одна дочечка. Усі хотіли одного – як би від іншого брата ми прожили краще.  Це природна була мета.  Всі вони були сокирні теслі, що і давалося собі майструвати.  А для наймів не доводилося бути ділками, хоча Григорій показав свою хліборобна здібність.  У нього були коні, у нього були бики.  І до того він побудував у суспільстві на вигоні вітряк, чим від усіх відрізнявся.

 

35. А Родіон оточив себе синами. Він сподівався на їх спільну сімейну силу. Вона його берегла, як давнього і сильного господаря, який жив за рахунок землі та за рахунок наймів у підприємця капіталіста. Ці брати по молодості не поступалися іншому.  Хіба тільки ці Міюсовці або їхні прізвища Бочарова.  Вони також мали розум жити за рахунок цієї землі разом із силою, зі снастю, як хотів будь-який господар.  Все було від нитки до бича, до гарби, до коси, до граблів, до вил.  Все це треба, і буде треба.     

 

36. Це у нас було. А в інших селах або аулах, у містах робилося по-іншому.  Більше від усього в цій справі жив між природою і людиною наш у всьому тяжкий труд.  Він був необхідний, і треба весь рік безперервно.  Ми трудимося для того, щоб нам жити в природі.  Знаходимо ми вихід, яке-небудь у житті легке.  Хіба не можна людині кинути все наявне, а взятися за таке, якого не було перед людиною.  Всі люди, вони гоняться за якоюсь у природі славою.  Ніхто з усіх не бажає жити бідно.  У всіх апетит такий, щоб було все.         

 

37. Але от зберігати вміти, цього наш чоловік не брався, і не кожен уміє. У людини розум маленької сторони.  А щоб вона взялася за таку проблему, за яку не бралися люди в природі.  Не двір і не хата, і не те, що людині в житті допомагає і тримає в її умовах.  Ми з вами не хочемо братися і робити те, що рекомендує спорт. У нього різний всякого роду розвиток на собі відчувати, будь-які роботи  робити.

 

38. Хіба чоловікові буде погано від цього діла, якщо він навчиться в природі, як буде треба, щоб зробити в житті те, що не буде впливати на організм ніде ніяк.  Людина загартується, у неї народяться такі в природі сили, таку можливість буде мати в природі продовжувати і продовжувати в житті.  На це треба знати багато, щоб про це діло писати, і не забувати практично робити.  Ми в природі господарі і хранителі свого здоров'я.

 

39. Здоров'я людини зберігається в природі, не на виробництві, а воно втрачається у важкому і незручному труді.  Якби чоловік не вмів хитрувати, не вмів виляти, або відходити, він би так показово не жив, як він живе один час. Ні на які особливості він не дивиться, а бере і робить важко. У нього жалості ніякої до себе, у нього одна жадібність. Хоче робити те, від чого робиться чоловікові шкідливо.  Він не уникає цього.

 

40. Хіба природа не зможе людину зберегти без чогось. У неї всі її можливості є.  Лише б людина хотіла, вона доб'ється, зробить через любов.  Не будемо ми думати і готуватися так, як весь час чекаємо.  Воно і до нас не встигло прийти, ми поспішаємо це все зробити.  Рвемо всередині, робимо.  Наша думка хоче, щоб у природі було, і цим ми жили один час, а потім закінчували самі собі. Треба це не робити, і не думати про це все.  А треба навчитися без цього залишатися, бо люди навчилися цим самі себе умертвляти.

 

41. Ми багато самі себе проводили на віки віків у землю. Думаємо, у природі цього початку не буде, що ці люди за своє зроблене будуть відповідати перед природою. Вона зробить для цього все. Ми жили в селі. У кожного любителя землі дуже багато треба було в усякому його розвиненому труді.  Ми так звикли, і про це говоримо цілими днями.  І от настала така година, у цьому ми зібралися.  У нас під руками все опинилося. Ми раді це в природі зробити. Для того ми робимо на будь-якому і кожному в природі місці.

 

42. Ми для цього ввели в життя завод, який робить залізо, або ж будь-який верстат механічний.  Допомагає все робити для життя людини. У домі піч, яку ми звикли щодня розтоплювати. А урожай лізе теж у кожної людини індивідуальної. На своїй пайці довго доводилося хорошому і поганому господареві придивлятися, та розум свій у цьому ділі направляти.  Про все треба подумати, чого не вистачає.  У цьому ручному труді треба думати, як буде треба в природі цю роботу зробити, щоб жоден колосок не загубився.

 

43. Кожне зернятко було на місці.  Для того це все людиною робиться в життя в природі.  Рано вранці вже клепає косу.  Здоров'я є, людина його придбаває в природі.  На цей рахунок круглий рік щодня міняє свою роботу. У нього немає одного, щоб було одне й одне. У людини в природі щодня нове та нове. Перш ніж жити, людині треба буде одягтися так, як потрібно буде затишно.  А потім треба наїстися досита. Людина готує до сніданку одну їжу, а в обід інша готується їжа, і на вечерю. А відпочинок робиться людиною завжди в постелі із солодким сном.

 

44. А природа зі своєю якістю не стоїть на одному місці. Людині не одні руки роблять самі, на що потрібно одна та весняна робота, яку доводилося в природі починати, і, може, навіть кинути.  Не одне доводиться робити. Природа на це в житті ніякого діла такого не дає. А от коли людина подумає гарненько, та береться у ділі зробити.  А на це все діло природа дивиться, як на працю, закладений для цієї справи, на що людиною робиться.  Ми всі селом кожен собі одне, як ніби крадемо або тягнемо до себе. Це їхня не спільна в цьому початку на землі робота, як роблять інші багато.  У одного своя сила, в іншого інша є сила.

 

45. А в силі вважається.  Людина будь-яка, що народилася в природі, вчепилася своїми ногами за землю.  Ми вхопилися, оточили себе, поповзали, значить, у природі зажили. Для нас виявилася дорога, протоптана по землі. Прямо по ній ходимо, та придивляємося що-небудь побачити. Це не вода, яку ми як люди виявили, в якій треба вчитися. Для цього людині знадобилося в допомогу його життю човен дерев'яний, зроблений для пересування по воді людини.  Довго ця історія тривала.

 

46. І вводилося в життя ногами по землі не босими ходити. А в природі носився не так, як це було потрібно обрядом. Для природи це не нова мода починати, і робити доводилося те, чого треба навчитися.  Ми і сонце виявили, і всякого роду види.  Особливо показує природа на небесах, у повітрі, на землі і на воді. Ми жили між багатьма селянами. Одні одного доганяли своїм умінням, своєю індивідуальною хитрістю, яка не в усіх наших людей була. Один раз в році відбувалася дільба на мужицьку душу.

 

47. А родині неоднаково доводилося в природі мати.  Хто скільки.  У мене, говорить Максим, Кулінін називали його по-вуличному, якраз чотири душі.  Діставалася десятина.  Три лани для хліба ділилося, а два залишали під посів, третій залишався під толоку худобу випасати.  Мене оточували сусіди багатого характеру, не доводилося миритися.  У одного бики, свій плуг, нікому Омелян Іванович не кланявся.  У нього не мій шахтарський труд.  У природі допомагав.  І не так зовсім я жив у селі.  І ходив по землі, не те зовсім бачив, чого мої сусіди бачили щодня.

 

48. У них дорога не така, і у дворі видно по прибудові і по внутрішньому столу.  Вони жили багато, не так, як я жив.  У мене одна пара, не коней, а конячок.  Хто свою землю не сам обробляв, робив з неї оранку. З таким же бідолахою складалися і домовлялися.  Як буде треба чиюсь землю орати, на це діло мали спільного характеру куплений кустарно зроблений плужок, чим ми своє життя продовжували.  А з іншого боку жив Дем'янович, він був громадський листоноша. У нього була робоча сила, коні, чим він забезпечував і сільське господарство, і возив пошту. А для цього не одна тачанка або бричка, яку мав цей чоловік.    

 

49. Вони знали свою справу бути завжди. У одного церква, прихід несе копійку.  А як я.  Нас в селі чимало займають своє місце, і своєю справою огороджуються. Не земля, так інше що-небудь приносить нашому братові дохід у праці.  Нас жене всіма такими сторонами.  Не хоче природа, щоб ми жили гірше від цього в природі.  Одні іншого примушували, вони хотіли, щоб бідний допомагав багатію своєю працею, як це робилося нашим селом.  Навколо були розташовані підприємницькі шахти, чавун-ливарні заводи, їм наш чоловік був придатний до роботи.  А на шахті або на заводі всякого роду є робота, вона примушує нас усіх таких бути там.

 

50. Я не один такий між такими багатьма жив.  Моя кустарна така ручна одна робота, в якій доводилося на все їхнє дивитися.  Це село не що таке в природі, величезний внесок у всьому.  На них не було, що на нас.  І також не така сила, і снасть не така.  Далеко видно з боку людину в природі.  Я чи хтось інший такий страждалець з усіма особливостями.  Хто як у житті жив.  Недалеко по цій вулиці вгору над Луганським провулком жив швець Тихон Потапович.  Він хороший був майстер шити селянський чобіт, або жіночі туфлі, у чому все життя процвітало.

 

51. Люди для цього трудилися.  Для нашого такого, можна сказати, кволого транспорту тоді особливо відігравала ролі в усьому чотириколісна гарба з драбинами.  Та з двома кінцями на дерев'яних гачках.  Існувала за тодішнім часом наша сільська у сільському господарстві ув'язка.  Ми їздили більшість на дерев'яних колесах без оковки.  Заліза зовсім ніде, крім одних вил, і ті дерев'яні вводилися.  А косовиця розвивалася більшість на серпу.  Яка була ця початкова система, яку наші люди, особливо в той час, коли люди у людей брали приклад.                          

                                                                                                                                        

52. Від самого двору крутилося на дьогті.  Слідом за собою, як з колодязя, бралася по мазкам, і мазалася дорога.  Не на всі сторони був чорнозем.  А в нашої природного місцевості, де ми не з розвитком свого технічного діла визначалися.  Багато попадалося псування, під чотири колеса каменів.  А їхати нам було треба один за одним по хорошій натоптаний колесами дорозі.  Вона нам свій шлях показувала, ми бачили, як губилися з гарби колоски.  Нас це примушувало робити у своїй роботі як ніколи не з прибутком, а збитком.  Не робота наша була така, яку ми своїми руками робили для того, щоб у природі виходило.  І у дворі, і в дорозі, і на місті ми кожен день будній старалися бувати.                                                                                                                                                                                                         53. Нас примушувала наша бідність.  Ми додавали, нам заважала природа.  Коли сонечко обігрівало, робило гарну погоду.  А ми не рахувалися ні з чим, поспішали зустріти і проводити цю ясну погоду.  Але коли яке-небудь у природі річне свято, або ми зустрічаємо щотижня неділю, чому ми як люди намагалися сильно вірити.  І дивилися вдалину.  Не так доводилося, як у будній треба було.  Людина це сама з усіх розуміюча, а що і як у нас на нашій землі розташувалося.  Особливо ми не старалися попадати на будь-яке і кожне місце, що потребує в нашому будь-якому ділі.

 

54. У цей святковий час всі діти належної сім’ї вже знали, що треба буде кожній дитині, або дорослій людині.  Та непростимо нашому віджилому старому дідусеві або бабусі. Усім нам, отаким нашим людям, що живуть, наш цей день, тобто наше свято з собою приніс. З самого ранку один з усіх видно сяючий час, в який нам не доводилося сидіти в цій хаті. І не виходити нам таким вирядженим в нашому обрядному одіянні, в якому ми себе примушували, щоб іншому кому-небудь у природі показати і похвалитися.

 

55. Чим?  Та зробленою красою.  Особливо твій на тобі висячий одяг, він твій вид далеко показував.  А ти свою бадьорість у себе мав, що ти не в будній день це робив, а в свято. А сім'ї маленькі тоді не водилося, були великі, і у них зберігався старожил.  Він багато знав про природу, за кожен день, що приходить і відходить. Ніч примушувала всіх своїх до нового дня приготуватися. Було таке діло, приходили без усякої помилки точно. А часто було, що наш старожил вожак помилявся.

 

56. Не туди своїм племенем приїжджав. Його накрила погода, і з собою забрала все плем'я. І це було. Ця історія предкових людей, вона разом з людьми по землі повзла. І не бачила своїх стихійно народжених будніх днів, що приходять, які один за одним проходили в нашій праці.  Вводилися нам, господарям цієї справи, дні особливого характеру.  Вони себе показували не так, як це раніше було, зараз по-іншому.  Одному ватажкові вірили, слухалися одного.  Але сам час приходив не такий, а поганий.

 

57. Не думалося так, а вийшло. Люди не пішли по дорозі тій, якою треба було йти.  Вони взялися круглий рік своє діло робити для того, щоб жити. А вийшло – люди стали поступово у природі відмирати. Ми це мали через наше все те, що ми у своєму ділі, а воно нами робиться на тому місці.  А воно у нас захоплено самовільно.  Людина живе, як наше село.  Воно у себе має розвиток за рахунок труда.  Він прибуток дає, і ми отримуємо, багатство створюємо.  І у нас це є.   

 

58. Ми не хочемо відшукувати в природі те, чого слід для того, щоб ми не робили з нього живий факт.  Це було перед усіма людьми, яким доводилося в 19-му столітті жити кустарно, тобто дуже важко.  Навіть зі своєю наявною землею власною, яка в суспільстві щороку кожен раз ділилася.  А люди жили по-різному.  У кожної людини не одне було тягло або сила, щоб зорати добре свою землю з-під толоки.  Краще і легше буде для такого господаря, хто теж хитрував.  Свою залишав під сіно, під траву.  А сам сіяв у пана під скупщину.  І так це діло вводилося, не дай бог, дуже важко.  Один одному як сусідові не допомагали, а сильно заважали.  Не визнавали багаті бідних.

 

59. Сам жив, можна сказати, добре.  Своє було тягло, своя жива сила.  Є, кому вміло обробляти нашу матінку землю, щоб за рахунок її жити.  Природа одна, для всіх нас дні такі приходять, і йдуть вони.  А ми жили селом великим. Три вулиці, та скільки провулків, та закутків, де зміг господар сам себе посадити, там він свою таємницю мав. Таємниця в нього така, як би з ранку до самого вечора довелося захопити, і зробити від іншого господаря більше.  У господаря одного було своє розвинене господарство по-своєму.  А в іншого теж по-своєму було введено. Так робилося в житті одним перед одним.  Аби тільки що-небудь новенького з'явилося для легкого в житті, то слідом за ним обов'язково свої руки ламають, і свої нігті ставлять, щоб отримати.

 

60. І зробити у себе те, що зробив сусід. Всі люди, що оселилися не в одному нашому рідному селі,  вони недолюблювали колишній свій сімейний режим. Ми визнали це діло важким. Тому навчилися жити хоч і важко, але самому. А самому тільки продавати себе не хотілося. Але саме в житті своєму виходило. Я вам розповім про Чувахіних, про двох братів, як вони жили. У них було кустарне господарство своє живе.  Але треба було поділитися навпіл, садибу перерізати. Свої власні будинки поставили, все це дала зайва копійка.  А Фома, старший брат, мав свої руки сильніші від Власа Кановича. Ноги розпростирав ширше, щоб від брата швидше піти.  Влас був хитріший на голову.  У нього була одна конячка.

 

61. Була кобила сіра, добра була.  На возовиці не поступалася парі волів.  На цій конячці Власко в шахті не працював, а вугілля брав на шахті на Оріхівському пласту.  Возив його в місто Луганськ.  Половина на половину доводилося заробляти.  Скупістю Власко не розкидався, копійку берег міцно.  Так що за Власкіним розумом не доводилося гнатися ніякому такому господареві.  Він ні в кого не вчився, все сам.  Ягода, це виноград, він народився за сімдесят верст.  А возити не у кожного такий віз прибудований, як у Власа.  Він їхав на своїй конячці не для того, щоб тільки на возі треба заробити, скільки заплатив.  У братів були сини.  Як не жилося добре одному братові старшому, і не відставав молодший.  Одне те, що в природі час йшов.

 

62. І хотів він не одних цих братів зберегти, та самі сили не підказали. Треба буде людині в природі псуватися або старіти, хиріти.  Хіба ця умова не одним цим братам. Уперед від свого господарства відірвався, помер Фома, а слідом за ним розпрощався Власко зі своїми хитрими силами.  Це голова, яку носили ці два брата.  До цього були, може, хитріші, їх не стало.  І таких от було два брати, невисоких сивих мужиків.  Одного звали Кирило, іншого Семен, невеликого багатства вони.  Один жив за рахунок козуба, збирав яєчка та продавав, за них закуски.  В іншого брата була одна бідність.  Дві худі конячки, і ті були худі.  А раз недохват, і у дворі, і в полі не було, за що вхопитися.

 

63. Як треба було кудись себе закласти. Як воно робилося їхніми дітьми. Їм було несила з цим ділом залишатися, земля своя не давала вільно дихати. Ми разом довго не жили, нас наша сварка розділила.  Треба господарювати, але сил не було. А життя від людини вимагала не одну їжу та одяг, яка з чого-небудь не робилася добре.  Це в моді була жінка.  День і ніч сиділа під гасової лампою за гребнем у прядива.  Своєю правою ногою крутила пряху, а лівою рукою прядиво тягнула в тонку нитку.  Вона пряде цілу скалку.  А з скалки намотувала клубок.  Не один вона для ... мала.  Треба заснувати це все діло, треба на стан навити.

 

64. А бердом виткати. Це не робота була така, можна сказати, цьому чоловікові.  Навіщо він таким сильно ручним народився.  Не одна ця важка і болісна у воді і без сну. Ми цю роботу не одні виробляли дома все літо, всю зиму безперервно не кидають. Що думаєш у цей час, воно перед людьми змінювалося.  Люди не жили, а поспішали не пропустити без усякого діла.  Це в природі не вважалося основною роботою.  Без берда і без верстата ми полотнину не зробимо.  А без мішка і борони, та твоєї тяги хліба не наїмося. Цілий рік ми в хвості волочимося  Хочеться не відстати, а зробити те, чого наші односельці потребували.  У самих хліб ріс, а самі їхали в Ростов, наймалися косити хліб.

 

65. Це початковий і перший час був між чоловіком і природою. Він хотів сильно бачити такого, як він сам є в житті.  Його мрія чи думка не відбулася, природа не пішла йому назустріч, не стала робити чоловіка, як він є для їх розмноження.  Якби так зробила наша велика природа по розуму чоловіка, то в природі не було такого розвитку, який вийшов на землі, у воді і в повітрі.  Що й допомогло чоловікові дочекатися свого живого факту. А він у природі сам народився.  Чоловік думав не те, що йому піднесла наша природа. Він у ній зустрівся з таким чоловіком, хто був йому треба.                       

 

66. Чоловікові першому в житті його не пощастило, до нього прийшла його вчити в житті жінка.  Вона не прийшла до нього питатися, як у першого чоловіка.  Вона прийшла другим чоловіком для того, щоб першого чоловіка вчити, що буде треба робити їм, щоб у них прогресувало життя за рахунок їхнього діла. Природа на землю посадила клітину тіла чоловіка, вона і народила в допомогу жінку. Чоловік ніколи цього не подумав, що вона буде жінка, яка буде ініціатор усьому. У неї народяться сили народити чоловіка нового небувалого в житті.  Він народиться як дитя нерозумного характеру. Знати доводилося йому, навіщо його такого незнаючого чоловіка в природі викинула повітрям, а водою облила, земля прийняла по ній повзати.       

 

67. Та шукати собі життя, чим треба було жити.  Ось що в житті своєму в природі чоловік знайшов.  Чоловіка другого, хто став вчити першого чоловіка, йому показувати, що це є за таке діло.  Ми повинні вдвох вивчити, і робити в ділі все.  Ми природою народжені трудівники. Нас примусила і народжувати, і любити природа, а в ній хороші якості. Нам місце погане не треба. У нас мають бути на все умови, повинна  земля хороша.  А на ній сіяти, що завгодно, щоб була можливість за це народження будь-який день у природі зустрічати і проводжати.  Щоб був у всьому достаток, ми для цього діла жили.     

 

68. А ми робили, у нас вийшло.  А раз хороший зранку день, навіть не було на небі жодної хмаринки, погода стояла наша для нас. І вітер нізвідки не дув. Ми в цей самий час зовсім зібралися. Ми повинні сказати, все було добре. І ми як люди відчували прекрасно. У нас було, на що дивитися. І земля як земля перед нами лежала, на яку звертали увагу, і намагалися з неї як ніколи зробити грядку.  Була можливість, чим.  У нас на це була зроблена снасть.  Ми цим гралися, і хотіли, щоб це місце нас за це ось зроблене.

 

69. Ми на ньому збагатилися.  Це природа, а в ній чоловік.  Йому захотілося хорошого і теплого у себе добитися.  Чоловік уміючи себе примусив, щоб у нього його місце виявилося одне з усіх прибуткове, і зручне для всього, прибуткове у всіх відношеннях життя.  Ми з вами хочемо, щоб у нас, і на нас, і біля нас, і на дворі, і в домі своєму було добре. На цю справу ми свій труд закладаємо.  Ми вибираємо свої хороші для цього дні, щоб нам у них взяти своє намічене.  Ми з вами кустарно і без усякої техніки жили, ми не отримували того, чого слід.  У природі, та ще такій, як вона починалася, у ній доводилося важко вчитися.  І свій будинок віддавати за рахунок наших усіх у людини бажань.

 

70. Ми знаємо добре про природу, що вона нас пожаліє, все нам дасть.  Для цього ми погано жили, а прийде час такий, нас природа нагородить. У нас усі наміри для цього відкриті. Ми свою дорогу пізнаємо.  У нас уми зосередяться.  Візьмуть свою дорогу, і стануть всі вони по ній іти.  Це те, чого ми з вами ще не знайшли.  Наше завдання таке для всіх – взятися треба зробити.  А коли вийде у нас це все хороше в житті, ми тоді перед усіма зможемо похвалитися.  Наше буде в усіх таке діло.  Ми не будемо думати, щоб це сьогодні робити.  А ми як примушували жінку думати про сьогоднішній день.  Для нього треба буде знати, чим своїх людей треба нагодувати, і в гарний одяг одягти.

 

71. Господиня є господиня, а не якась лише порожня.  У неї все в голові.  У неї розум не про неї тільки думати, про її роботу належну. Вона думає про свого господаря, чоловіка. Якщо він для неї не пройдисвіт, любить її, то вона теж не кидає думати і любити. А сама старається сильно любити, і робити все, що треба для тих людей, які вже померли.  А це все діло описується для того чоловіка, хто ще не народжувався.  А він народиться, і йому під руки не потрапить старе.  А от візьметься за нове небувале.  Землю як джерело свого діла від себе людина відкине.  Визнає в природі не ту дорогу, по якій ми з вами під гору котимося.  Сніг білий на землі лежить, падає з  висоти холод, морозне в повітрі діло.

 

72. Для нас, таких захищених самих себе людей, не одне буде потрібно.  Це одяг, який вирощується на нашій землі, і також уся їжа придбавається всякими шляхами. А ми назад, вперед своїми ногами бігаємо, як не знаємо, що ми робимо. Нам це потрібно, і необхідно треба.  Без цього місця, без усякого багатства, наявного у людини.  Якщо вона тільки цього не буде мати у своєму рідному господарстві, порятунку ніякого.  А то весна, ясні теплі дні, вони повільно до нас наближаються.  А нам треба їх чекати, та ще й як готуватися.  Без нічого ти не відщипнеш від курки її пера.  Треба вміти, як готуватися.  Особливо раніше, не зараз було діло. Зі своєю живою силою, з тією снастю, яка без усякої залізяки робилася.  Соха, дерев'яна іграшка не допомога.

 

73. Ми машиною користувалися, нам це давало хороше. Ми в цьому ділі жили, вважали себе в цій справі, начебто і добрим господарем.  Ми жили так тупо, як ніколи, сиділи на такому місці.  Особливо тоді, коли колеса не існувало.  Рухалися на бичах без усяких наявних місць, ніяких по природі доріг.  А люди в цьому за рахунок таких можливостей дерлися на гору.  І хотіли довести цьому всьому.  Ми з вами не розбиралися, і не мали у себе, щоб у природі який-небудь день утворився легкий.

 

74. Візьміться, розберіться, як це слід.  Ми тільки просуваємося.  Всі сили в цьому ділі кладемо.  Одне за одним ми збираємо, робимо в природі хороми. Заповнюємо це ось місце, в якому доводилося людині вільно оком своїм далеко дивитися.  І повітря було теж, без усякого дуло, ніякого такого, щоб чому-небудь у природі заважав.  Ми з вами цього не знали, і не робили такого величезного хорошого і зручного дому, в якому ми стали жити, та свою таємницю в природі майструвати.  Ми для себе, своєї зміни народили енергійного маленького чоловіка.  Раді були його приходу, але не знали ми, чим його доводилося зустрічати.  Він нашого, що ми мали, зовсім не потребував.

 

75. І не хотів нам робити в цьому претензію. Але злякатися, він у нашому всьому злякався. Його атмосфера наша сильно страшила.  Він не знав, що далі робити.  Йому здавалося, важко.  А коли він своїм голосом закричав, наші батьки про свою дитину потурбувалися. Не треба було його тіло в природі одягати.  І не треба було його годувати, і не потрібен був живому тілу дім. За це все, зроблене людиною, у цьому всьому він помер.  Його не стало.  Що ми з вами зробили в цьому всьому?  Розвинули нестаток, потребувати стали, чим це дитя доводилося виховувати. Він нашого не потребував, і не хотів цього у себе мати.  Ми хотіли самі, і по-природному стали вчити.

 

76. Через це маленьке дитя ми створили все в природі життя. Ми йому пошили одяг, а з одягу ми сорочку й штани зробили.  І шапку для краси на голову наділи.  Чоботи по фасону натягнули.  Зробили поступово в природі штучну людину.  Кому, як нужденній людині, у природі на стіл покладуть хліб в розрізаному вигляді.  До цього буде лежати ніж.  І ложка, вибрана за апетитом, яка лежати буде доти, поки борщ не опиниться перед людиною.  Сім'я така зібралася, є добре.                   

 

77. В котрому виїжджати будуть свої люди. Чужим дозволяється поза законом робити. Коляска зроблена за старовинними умовами для тварини, щоб її возити по землі. Це не наші ноги, які піднімаються і в зазначеному місці ставляться.  На все це звертаєш, дивишся очима, які є й у маленької, і у великої людини.  Треба буде дивитися, треба буде і наслідувати.  У природі робилося без усякої техніки.  Це наша предкова система, що прийшла, яка важко сама себе піднімала в природі.  Як ми знаємо, це період, у ньому жили наші батьки, наші прадіди, про яких теж доводиться написати, і розповісти про це.

 

78. Ніхто з нас не скаже, що такому індивідуальному хазяїнові доводилося готуватися одному особисто.  Їдеш на конячці в поле, не все належне з собою взяв.  А коли на місце прибув, а якого-небудь предмета немає.  Що робити?  Треба бігти назад додому.  На коні біда.  І самому теж важко.  А бігти буде треба.  І таку штуку в цей день мати – краще не жити. Так жити не треба. Завжди перед людиною буває маленька чи велика помилка, а її важко доводиться видаляти.  Ми з вами звикли з нею зустрічатися, як зі стихією.  І ми все робимо найкраще в житті як ніколи.  Для нас змінилася і дорога, і саме положення не таке є.

 

79. У природі всі умови.  Вона не давала людині такий розвиток. Вона не користувалася нічим таким у житті, щоб було в цьому ділі легко.  Я сам у цьому всьому був недостатньо задоволений, не одним, так іншим.  А обов'язково у нас, таких темних людей, це все винна природа.  У неї було таке важке для людини джерело. Ми його бачили, як наше сонечко сходило.  Щоразу кидало на наші поля свої промені.  І змінювало атмосферу для того, щоб на землі росло і рухалось.  У цьому квітами і ароматом дихалося людині. У природі він чув, він бачив.

 

80. Але брати руками доводилося не щодня добре.  Людині природа заважала.  І по теплому створювала яку-небудь незручну в наших днях погоду.  Все це робило нам повітря, воно бурю створювало з дощем.  І ясну погоду робило, чим не одні люди були раді.  Навіть на цю теплу ясну без усяких крапель дощу кожна дика пташка і тварина вилазила на гору. І хотіла бачити простір безлюдний.  Вона не боялася ніякої поганої негоди, крім однієї тільки озброєної людини, котра знала і намагалася туди на гамір потрапити.  Для цієї людини природа в цей час послала туди в саму гущу, яка сама себе слала туди, куди потрібно було посилати.        

 

81. Або стріляти в ціль життєрадісне яке. Люди цим благом були незадоволені. Якщо у них це народилось в перший раз.  Ми одержали б, у нас вийшло, ми похвалилися.  І хочемо сказати, це ми зробили раніше.  А зараз люди з великим поняттям до всього цього багато і розумно зробили.  Добре знаємо, що це буде треба, тому ми думаємо і робимо в цьому ділі.  Погане з дороги своєї женемо, не хочуть мати.  А от те, що треба в житті, ми тягнемо до себе.  Це буде все треба.  А зима, холод, морозне діло повинно піти.  Ми самі це все женемо.  І хочемо сказати, нам треба буде те, що треба.

 

82. Ми не ганяємося за поганими днями. Нам не потрібні хмари або сильний вітер. З усякого роду погода нам потрібна.  Трактор є велика сільському господарству могутня машина, вона допомагає на нашій чорноземній площі робити ранньою порою оранку.  У неї потреби немає, вона даремно не стоїть.  Їй треба в природі місце, на якому людина розташовується.  Що потрібно, те й робить.  Ми такі люди зі своєю машиною.  А за нею слідом чіпляємо плуг 5-лемішний.  Цим плугом недовго доводиться орати.  І над землею робитися дійсним господарем. Тільки що врожай із землі комбайном покосили, помолотили, а машина забрала і завезла на елеватор, на тік.  Солома склалася в стіг.  А оранка почалася.  Це людини така могутня думка.

 

83. Зерно наше покотилося конвеєром, воно в збереженості в нашій базі. Ми на це все наявне надіємося.  І до цього і зараз без голодуючого живота.  Ми свої зуби не тримаємо.  А от про цілий рік всі думаємо.  У нас день не в моді, ми колись кланялися йому.  А зараз ми природі не кланяємося, а все ми робимо самі.  ... І між нами, людьми, і нашою природою після такого закладеного труда в землю.  Ми поволочили оранку, з неї зробили грядку, а в неї посадили зернятко. Воно зійшло зеленою масою.  Сходи перед нами усіма вийшли.  Це в природі не все для людини.   

 

84. Людина залишилася цим початком у природі задоволена. Ми з цього густого сходу розуміємо, діло залишається за природою, за її днями, які вони прийдуть. І оточать кожну цю билинку, яка стане себе тягнути високо.  І утворюється з цього ростка колосок, своїм кольором відцвіте, і зародиться в колосі зернятко, не одне, а багато, з чого вийде рясний урожай.  Люди стануть не так у природі мислити.  Їх примусить  саме положення цим радіти.    

 

85. Все це нам дала природа для нашого тіла, щоб ми так в житті не сиділи.  А завжди вперед в цьому ділі думали, та готувалися таке добро в одні умови прибрати, куди слід.  Зробити із цього запасу базу, щоб вистачило на кілька років.  Ми цю базу самі зробили для наших попередніх днів, в яких ми з вами без цього зерна не зможемо далі продовжувати.  Людина людиною, а природа природою.  У неї є якості одні, і є інші.  Є хороші для цього всього, а є і погані.  У природі одне не буває.

 

86. Щоб одне і одне сонечко вранці так для нас сходило, це нам завжди не зможе бути. А візьме і змінить себе в цьому.  Хмари порожні десь візьмуться і звідки візьметься вітер – вже не те прийшло між нами.  Стали себе і комашки ховати, птахи не співають пісні свої.  А люди надягають на себе будь-яке важке вбрання, бережуть у цьому всьому себе.  Це час довго перед нами ніколи не буває.  Квітка, що розквітає, дуже любить тепло і вологу.  Для квітки сонечко з сухим вітром не прикрашає.  Всі наше живе цим не радіє.

 

87. А от живе наше тіло навчило себе в штучне ховати на один час. У людини в природі не одне – це  тепліше ховатися. У неї як би краще себе нагодувати, та ситніше в цьому.  Людина їжу погану не поважає. Їй треба солодке, жирне, та побільше.  А коли у неї не буває в мішку, у неї апатія зустрічається на шляху, вона думає, де взяти.  А його й на базарі не знайдеш – значить жива смерть.  Людина не одну хорошу смачну їжу любить, і старається, щоб ця їжа завжди була.

 

88. Вона для цього живе і трудиться.  Землю примусила бути джерелом.  Про неї, як про матір одну, завжди думає, якщо вона не дасть те, що треба в житті.  А в житті найголовніше – це природні плоди.  Їжа, одяг та житловий дім, з чим людина в природі не розлучиться.  Їй треба одне, друге і третє, без чого життя людина не придбаває.  Основне, повітря, вода і земля, що і народило для людини в житті.  Вона бавовну створила, і зернятка засипала  в засіки.  А будинок житловий поставила багатоповерховий з усіма вигодами. Ми в усьому цьому живемо добре, можна сказати, прекрасно. У нас є, у що одягнутися, і є, чого поїсти, і є, у чому жити.

 

89. Ми є цьому всьому господарі.  Хочемо – зробимо те, чого не було.  А що ми хочемо в природі мати?  Та життя довге.  А ми поки що в природі цього не завоювали. Поки вона нами розпоряджається.  Дає нам все для збереження самого себе: і одяг, і їжу, і житловий дім.  На що ми, всі люди, у цьому залежні, і надіємося на все це, що ми будемо в цьому жити.  Якби це не було для людини природою, то діло було б зовсім інше.  А то самі близькі милі рідні в природі друзі, з якими чоловік наш рідний для цього тільки живе.  А штучне наше всіх нас примусило від цього ховатися, йти.  Ми не любимо ці якості, які нам в нашому житті начебто заважають.  Не треба по нашу всьому хворіти і застуджуватися.

 

90. Ми в цьому ділі є господарі не свого тіла, щоб його зберегти.  А ми господарі місця і діла в хуторі, селі, селищі та місті.  А діло починається з сільського господарства від першого діяча, від коваля до тесляра, кравця, шевця.  Всі ці майстри потрібні будь-якій людині в їхній справі. А шахта, завод, фабрика, виробництво від пекаря до самого кухара.  Ми для цього діда працюємо, всі в цьому ділі, ніхто з нас ні один чоловік не виграв, а тільки програли.  Ні коваль, хто залізо тягнув, як ніколи робив якусь цікаву деталь.  Ми, слюсарі, її обточували і робили такою, яка треба.

 

91. Ми двоє залізних майстра, і разом з нами працює збоку тесля.  Він майстер сокирного діла.  А раз у нас трьох наше виробництво разом, ми робимо якусь потрібну для всіх корисну машину, що працює.  Вона робилася нами.  Ми за це все отримали кошти мірило, тобто гроші, за що протягнули ми свої руки до підприємця, якого-небудь торгаша цього торгівельного діла.  Він продає матеріал, ми купуємо.  І тут же віддаємо майстру, творцеві в природі фасонної шапки або сорочки, або штанів, або пальто.  Словом, це теж майстер, який нарівні разом  живе.  Швець, він думає про це діло.

 

92. Каже сам.  Якщо я добре вмію шити хороші чоботи або інше яке-небудь, нам потрібна машина.  Нам треба рушниця не погана, а хороша.  Нам потрібен костюм.  Словом, ми думаємо сильно про землю, і про роботу, кожну таку річ, яка починається з самого початку.  Ми потрібні всім людям, хорошим і поганим, аби були гроші.  А за гроші все у нас робиться.  Починається із землі, а кінчається повітрям з водою, що нам і допомогло в усьому цьому. Ми для полегшення у праці зробили машину, нею огородилися, стало легше в природі жити.  Чого тільки чоловік не робить.  Він у цей час живе, і буде один час жити.  Ніякі особливості не відвернуть твоє захворювання, ти ж безсилий жити.

 

93. У природи люди не заслужили, щоб у природі їм продовжувати. Вони як ледве що-небудь таке в житті, нежить, вже прохолов, захворів, болісно в природі живе. А це діло саме помре як ніколи, не повертається назад. Ми в природі як тільки добре чи погано не жили, а природа бере своє. У неї, не в людини, є все, вона не майстриня в цьому ділі і на своєму місці. Вона не людина своєї машини, їй вона не потрібна. І не треба природі одяг з їжею, також не треба буде і житловий дім, як це потрібно людині в природі. Вона природність, є могутня сила в повітрі, у воді, та на землі.

 

94. Чого тільки чоловік змайстрував на своєму місці і в своєму ділі. Не одна сталева голка треба була в житті людському. Не одне шило буде треба для того, щоб швець колов товар, і туди протягував дратву. У природи не так, як у чоловіка. Йому треба сокира з пилкою, рубанок. Йому треба молоток не маленький, а великий обух. Треба розбивати на корж залізо. Цяцька треба обов'язково людині, чимось похвалитися. Зброя так, щоб ні на що його робили, чоловік не конструював цього діла. І так кожна наука перед людиною, вона б не робилася і не вводилася в життя людині. Це буде треба, і обов'язково, людині.

 

95. Будь-яка хороша наука буде в природі треба, особливо небувала в житті. А ми її відкриваємо для того, щоб таємницю відшукувати в природі. Війна людини з людиною. Воюють більше від усього через її багатство. А в природі його для життя людини стільки, скільки його не знайдуть ніде. Ми звикли через стіну до сусіда підглядати. А що мій сусід так рано встав, і на своєму подвір'ї постукує? Він робить щось непогане для себе, дарма з ліжка він не встане. Щось його так рано примусило, турбує свого близького сусіда. Сусід чує, не спить.

 

96. Йому теж не хочеться, щоб спати і нічого не робити.  Ось які наші тепер у природі люди.  Для цього діла на своєму місці роблять для себе зброю.  І навчаються оволодіти нею, щоб у ціль без промаху попадати.  Така наша людська у всіх мета. Ми бачимо в іншого, стараємося на нього за його добро напасти і у нього відібрати, привласнити до себе.  Ось які на своєму місці в природі діла людини.  Вони не дрімають, живуть, далеко бачать.  А завидки не дурні, не погані, а хороші: як би мені було, і дуже багато.  А от у тебе щоб не було. Ми люди залежні в природі.  Нам дай, та не мало, а багато.  Ось які ми в природі з вами люди.  Нам потрібно, і обов'язково, не така, а могутнє і велике.  Таке, що не падає, тобто не відмирає.

 

97. Ось що ми, всі люди, у природі шукаємо.  Свого життя продовження.  А ми з вами цього не знайшли, і не хочемо відшукувати. У нас немає улюбленої в цьому охоти, щоб іти правильним шляхом для того, щоб наш чоловік не був у природі залежний від неї.  А був господар у природі над своїм тілом.  А ми з вами поки не господарі над своїми тілами в природі.  Часто згораємо, вмираємо в природі кожен раз.  Нас не рятують, як це треба. А беруть, роблять так само, як усі робили в природі весь час, у землю зі сльозами закопували.  Ми такі люди, не хочемо людям допомагати, а хочемо заважати.

 

98. Тільки нічого не поробиш.  Простий який-небудь хлібороб, або простої якої-небудь роботи є у сільському господарстві, починаючи від самої землі, хто за нею доглядає.  На тракторі за кермом їздить, та всіляко оре оранку під зяб і під пар.  І всяку культуру людина робить.  І старається в природі для цього навчитися на агронома.  Ми не в одному сільському господарстві спеціалізувалися на всяке діло в роботі. І також спеціалізація у виробництвах цінується. І робиться швидко і добре, на що потрібна велика якість.  Ми з вами любимо в природі все: працювати, вчитися.  І жити один час так, як природа хоче, але людина не хоче.      

 

99. Все змінюється на інше, на нове.  Це дорога, по якій весь час люди йшли, і йдуть вони прямо.  Але щоб своє діло доробити, у людини нашої не довелося.  Рветься нитка, не дошивається сорочка або штани.  А коли людина не одягнеться і не приведе себе в порядок, то людина в природі не вважається красотою.  Вона сил для цього не має, щоб залишатися в природі такою людиною, якої в житті ніколи не було. Людина в природі треба не така, як вона була до цього в природі.  Ми, отакі люди, живемо всі по-старому в нестатку великому.

 

100. Хотіли, щоб у нас було все.  Ми боремося, воюємо з природою.  Про це думаємо, щоб у нас, людях, було все для того, щоб зустрічати перший новий час.  Особливо ми, люди всі, одне ззаду залишаємо, а  інше ми беремо. Це будуть для нас усіх зимові холодні в морозі, в снігу дні.  Які вони холодні.  Набридає.  Щоразу одягнеш то один належний одяг, а потім інший.  І так він до точності не обігрів.  І ми кожен раз не наїлися досита, як це треба.  Одне за одним апетит вимагає.  Наша доля така, щодня свою кімнату берегти в теплі і в хорошому вигляді.  Але зима є зима, вона свого вимагає від людини.  Сьогодні одне, а завтра інше.

 

101. А весна вже не зима така, як вона людину тримала у себе.  І готувала зі своєю снастю.  І те приготує, що треба посіяти.  Ми в році один раз придбаваємо плоди.  Літо несе прибуток, ми в цьому ділі працюємо, закладаємо перші дні весни.  Ми машину пускаємо в хід за собою.  Вона тягне борони, оранку волочить.  Після за цим сіє у вологий ґрунт.  Життя людини в цьому великому життєвому ділі.  Ми з вами, всі люди, такі.  Про це все думаємо, та робити доводилося для того часу, щоб пожити та помислити про те, про що наші всі предки малювали, та робили те, що нашими майстрами робилося.

 

102. Ми на це вчилися, і будемо ми вчитися в економічній державі, яку народ своїм тілом завоював кров'ю.  Зробилися в одній шостій частині землі.  Стали по-своєму робити те, що вийшло, і робиться нами.  Ми цьому ділу господарі не землі зробити таке діло, в якому доводилося по-новому жити. Ми господарі зробилися.  Що треба  для цього, ми старалися для життя свого придбавати.  Ми в цьому ділі самі працюємо.

 

103. Треба було соху і одного коня замінити трактором і п'ятьма лемішами, і косу ручну – комбайном.  Ми це діло зробили в сільському господарстві, не стали сили такої потребувати.  У нас на дорогу нашу прийшов мотор, став швидко водити колесо.  А конвеєр став деталь за деталлю представляти.  Ці деталі робилися нами для того, щоб змінити в машині новими.  Ми на це діло на цьому місці творимо чудеса, конструюємо, робимо з старого нове. Примушуємо природу, щоб вона нам відкривала поклади.

 

104. Ми в природі знайшли те, з чого кожну деталь ми робимо. І спрацьовану замінюємо, ставимо в машину нове, вони продовжують життя.  Це ми зробили з маленького у велике.  Машина не чоловік є природний, якому не знайшли засобів. І не замінили його деталь, яка повинна замінитися на нову енергійну деталь, і дати можливість далі продовжувати.  Ми цього у своєму житті не навчилися, і не зможемо знати, що буде треба цьому чоловікові.

 

105. А на нього напала така хвороба ранка, яка створила свої умови, народжені спокоєм. Це хвороба, яку піднесла природа за таке діло чоловіка, в якому він опинилася. А от замість цього діла ми нічого не зробили. Це, що напало, в зернятку розвивається, вона дереться вгору спокійно доти, поки цей грибок укорениться. Тоді йому нічого не зробиш. Хірурги всі сили свої направили, щоб цей грибок видалити. Ніякими особливостями, ні підпалюванням, все це не в моді.

 

106. Ми тілу робимо шкідливе. Людина через це захворювання не отримує легкого. Таємницю людського життя ми в природі шукаємо, і хочемо її знайти в повітрі, у воді і землі. І так ми того, чого слід, не знайшли. А таємниця, вона знаходиться в людині – це його здоров'я. Здорове тіло загартоване. Треба в природі загартовуватися, не боятися в природі, близько стояти, і з нею розмовляти стосовно всієї цієї історії. Вона людину вчить у природі залишатися незалежним ні від кого ніде ніяк, як навчився в природі бути Іванов Порфирій Корнійович. Йому довелося зустрітися з думкою, яка створилася в голові.

 

107. Чому це так у природі вийшло, що людина одягається тепло і добре, також їсть сито, а живе в домі теж зручно і добре. Ми, всі люди, це робимо, у нас виходить живий факт, ми хворіємо і застуджуються, вічно вмираємо? Як вмирали до цього, і будемо вмирати в цьому ділі на цьому місці. А зараз місце таке і діло скасовано нами. Ми не маємо такого місця, як воно було до цього діла. Ми через це, що ми отримали, не будемо застуджуватися і хворіти. Зробимося такими людьми, як наш Іванов. Він цю дорогу знайшов, і з нею разом іде прямо для того, щоб у себе мати силу волі.

 

108. Ми не будемо потребувати місце, не будемо робити самі діло. А будемо природу знати, як доводиться щодня зустрічатися і проводжати. Без усякого природного товару і продукту, та будматеріалу. Ми з вами зараз користуємося, вважаємо: це життя. А в житті цьому ми помираємо. І будемо ми помирати доти, поки не змінимо потік. Якби це було неможливо, то Іванов цього не робив. Він нам показав на факті живому 1965 року 14 лютого. Сюди в спеціальну психіатричну Казанську лікарню, яка мене прийняла через етап не такого, як всі були в цьому ділі. Ми – весь наш колектив лікарів, і персонал цієї лікарні, і апарат охорони.

 

109. Я між такими хворими опинився зі своїм ділом. Якби я нічого не знав у цьому, я б щодня не робив це. Для чого я ходив роззувшись, і кожну мить не взувався, босими ногами по умовах крокував. Шапку на голові зовсім не носив, і всього належного теплого і холодного одягу на тілі не носив. Я був не на одне відділення відомий. Мене знали всі люди, які близько знаходилися. Я не пропускав однієї хвилини про свій розвиток. Ми, всі люди, з моїм ділом не погоджувалися. Всі мене вважали в цьому: я «чума», нехороший до людей чоловік. У мене була свідомість природна. Я знав чоловіка будь-якого так, як ніхто, про це нездоров'я.

 

110. Зимою або влітку для мого тіла одне-єдине процвітання. А в цій лікарні режим нелегкий з боку охоронця порядку і лікарських умов. Особливо догляд нянечок, які доглядали. Їм було довірено все робити. А кому лікар дасть зимою ходити роззувшись по холоду, по морозу в трусиках? Треба не ходити. А в природі треба робити. А як же ти зможеш, якщо у всіх така мода, і такий порядок законної сторони. Я був на боці того, щоб чоловікові такому, як я був у той час. Поставив питання добитися   через свою направлену думка для кожної людини. Я був готовий зустріти і проводити як ніколи у вчинку ввічливо.

 

111. Я лише б свою думку пустив у хід тій людині, котра має з тобою щодо твоєї хвороби говорити, мій був у цьому виграш. Раз загартування-тренування це така практична наука. У природі знати не так, як люди всі себе знали, однобоко любили природу хорошу і теплу, а не любили холодне і погане. А коли людина з'являється в нову атмосферу, то тут оточення, з яким довелося зустрічатися в перший раз. Люди, яким доводилося бачити таке діло, старалися такому ділу не вірити. І не погоджувалися вони з новим небувалим чоловіком, у кого народилася недовіра до всього зробленого людиною.  

 

112. Я, говорить лікареві загартування. Мене такого не треба тут у таких умовах тримати. А через ці руки лікаря проходять, які тільки не були. Більшість ця лікарня приймає всякого роду людей з їхнім зробленим ділом. Я теж із ділом сюди попав, мене зробила адміністрація, міліція за мою здібність у житті. Нібито я лікар, і не який-небудь, а шахрай. Я як загартований чоловік на це претендував. Якби я ці якості не мав у себе, я б ніколи не хвалився ними. А вони це є природа.

 

113. Вона у себе має повітря, воду і землю – це найбільші близькі рідні до людини друзі.  Я у цьому ділі вважаюся всіма людьми майстром. Не помру я доти, поки я своє діло не доведу. Я загартувався для цього, щоб з друзями жити нарівні, не боятися в природі нічого. А любити природу, не йти від неї.  Вона як така до цього всього ставиться зі своїм наявним добром.  Все вона зробить, лише б  вона хотіла.  А коли у тебе на це є сили і воля, то буде не страшно зустрічатися з новими людьми, з випробувачами, особливо з лікарями.        

 

114. У них такий відбувається розпорядок робочого дня. Як тільки приходить на своє місце, звертає увагу на книгу записів службових сестри.  А у сестри, як на своїй долоні. Їй лише б сказати або побачити, вона пише свою для закону правду. Їй потрібно хвороба людини.  А вона примушує будь-які сили здатися, і робити те, що природі треба.  Вона в цьому ділі показує на людині свій нестаток.  З цим зустрічається будь-яка залежна людина.  Аби тільки природа на це діло пішла назустріч цьому всьому, вона робить баранячий ріг.  А у природи на це сили є.  Лише б вона захотіла, все вона зробить на людині.

 

115. Ми, всі люди, у природі залежні.  Робимо те, чого не слід.  Треба нам, людям, у природі.  Ми всі до одного чоловіка повинні робити те, що в природі буде корисно в житті.  Всі наші спеціальності робили, і вони роблять у природі своє шкідливе діло.  Ми в своєму хорошому навченому ділі. Чого б чоловік будь-якої спеціальності будь-яку цяцьки не робив, обов'язково він на ній своє здоров'я втратить. У нього діло в цьому погане.  Він цього в природі не хотів, щоб у природі хворіти і застуджуватись.  А щоб зробити в природі що-небудь, він нічого не зробить.  Залежний у природі чоловік незадоволений.  Йому треба одне й інше, у цьому ділі кінця не видно.  У цьому треба і треба, і дуже треба.

 

116. А в природі ці якості є, лише б чоловік хотів. Він хороший одяг на собі носить, у нього на це сил вистачає. Він є в цьому ділі ініціатор, носить на собі яку-небудь красиво зшиту річ, вона на ньому робить свою красу. Без усякої шапки, без усяких чобіт, без штанів і пальто не є чоловік. А коли він це все одягне на своє тіло. Він не одягається натщесерце, йому доводиться в цьому не один хліб жувати. Він кусає зубами, зі слиною і повітрям ковтає, і робить в тілі всередині шлунок. На це чоловік робиться у своєму одягу, який він одягає. І його носить доти, поки він на ньому зникне. Ми з вами, всі люди, в природі не хочемо, щоб на нас, на таких людях, висіла ганчірка порваного характеру.

 

117. Ми, всі люди, народжені природою, і навчені ми всі хорошому і теплому. Нам погане не подобається, ми женемо від себе, і йдемо ми всі від холодного. Особливо ми не любимо сніг, таке біле діло. У житті на білому світі біліше від снігу нічого немає. А ми з вами не хочемо, щоб він під нашими   ногами лежав. А по ньому доводилося взутим ходити. Ми на ногах носимо валянки і чоботи. У цьому всьому втомлюємося, як у великій вазі, весь день ходимо. Піднімаємо цей належний у природі вантаж, де складаються тони. А в тонах складається важко. Ми все це діло робимо, особливо в живіт свій накидаємо будь-яку, всяку їжу. Не знаємо, яка корисна, а яка шкідлива. У природі такого продукту дуже багато росте.

 

118. Людина в домі робить для себе те, що їсти, поїдати; і шиє те, що на собі носити. Ми в будинку самі будуємо, щоб для нас була така приємна в житті температура, яку всі люблять, щоб було тепло. А в природі – у повітрі, у воді, і на землі – тільки народжується природою нове життєрадісне. Особливо в лісах злий звір або всякі із зміїв, що плазують. Словом, всі живуть і хочуть бачити ясне тепле сонце, яке щодня сходить і щодня заходить. Щоб в природі не стояла одна атмосфера, а змінювала сама себе, щоб чоловік про це все думав і готувався в природі зі своїм наявним зустрітися. Людина без нічого жити ніяк не зможе. Людині треба одне, друге і третє. 119?

 

120.У чоловіка кроки такі, щоб жити за рахунок природи, і покладатися на це добро. Я був оточений першим відділом. Два лікаря, завідувачка і її помічниця, та сестри з нянечками, до цього всього охорона. Чоловік я природний, що розуміє у загартуванні і тренуванні. Перед Маргаритою Леонідівною як лікуючим лікарем – випробувач у своєму здоров'ї. Я сплю, не перестаю думати про природу, як вона мене показала такого, як я один перед нею. Вранці о 9 годині робиться обхід лікарів.

 

121. Їхнє діло – у себе зберегти цього хворого, хто сюди за яке-небудь діло потрапив. Ми зобов'язані йому ліжко назавжди дати, щоб розпоряджатися ним. Матрац, два простирадла, подушка, ковдра і рушник – все це для людини, яка сюди за яке-небудь діло попала. Ми його годуємо, поїмо, у лазні купаємо, три рази кіно. Підходимо щодня у хворого. Лікар зобов'язаний запитати у хворого чоловіка, як його в цей час проходить здоров'я. Хворий такий, як я, один є. У мене не змінюється ніколи ніде ніяк здоров'я. Так я відповідаю, коли у мене запитує на обході лікар. «Ну як ви відчуваєте», – запитала вона мене.           

 

122. Я їй з великою радістю відповідаю, як лікарю своєму, що лікує. Цього мало, що вона з тобою так зустрічається, її це повсякденна робота. Вона над тобою лікар. Захоче – все зробить, лише б вона хотіла. У неї за спиною стоїть весь народ. А наука медична введена в народі. Лікар викликає в кабінет свій, на стілець перед собою посадить, буде говорити, що завгодно. Вона може питати про все. Їй охота та інтерес цього чоловіка зсередини зрозуміти і ззовні теж. Вона може, як це потрібно, або це треба, або не треба. А до неї військові люди, скільки хочеш, а лише б його зв'язати в ліжку так, щоб він цей режим знав і розумів.

 

123. Та іншому чоловікові показав. Я заслуговував самого спокійного одного з усіх учинку. Я не прагнув образити своїм словом, ніякого другорядного чоловіка не образив. А я примушував своєю розповіддю, щоб він мене слухав. Я любив про своє розповідати. А розповідати було і є багато чого. Не один лікар це слухав, та чоловік зі мною розмовляв, кому моє загартування було треба, і в цьому зацікавлений чоловік, такого чоловіка свого часу в житті не бачив і не чув. А хотілося б самому лікареві прослухати мене. Що примусило це робити? Або якась хвороба, або загартування-тренування, труд.

 

124. А в труді все робиться. Я запитую в лікаря. Мені підказала моя думка, а її народила природа. А в природі є така спеціальна Казанська психіатрична лікарня. Вона у себе до тисячі чоловік хворих. Ні одного чоловіка так не зустрічали, як мені хотіли моє волосся зняти. Посадили на стілець, хотіли стригти. А сестра першого відділення прибігла і закричала своїми словами, щоб мене не стригти. Я тут-то подумав про те. Значить, щось є таке, що мені залишили на голові моє біле волосся. Я з цим ділом лягав і вставав, але про це, як сніданок, обід і вечерю, кожен день не забував. Я ніколи так руку не кидав, а завжди намагався писати про що-небудь.

 

125. Особливо я пишу про природу, про повітря, воду, землю, що найголовніше, мене такого народила. Я народився таким, як усі народилися, і виховувалися у труді важкому фізичному. Особливо в труднощах нашої давньої місцевості, в якій я сильно пустував. Робив у житті те, що мені дуже заважало. Бідність моя мене примусила все минуле кинути ззаду. Вона мене примусила в природі кинути, щоб я не був таким, як усі люди залежні. Їм знадобилося в природі все те, чого хочуть усі люди, які жили в селі й у місті. Ми робили те, що було нам треба і в селі, і в місті. Особливо теперішній фасонний у красі одяг, і жирна, солодка смачна їжа.

 

126. І нам потрібно житловий дім. Ось за що ми боролися з природою, воюємо з природою. Як тільки від неї брали, і в цьому ділі ділилися з природою, і потрапляли в ці умови. У мене лікарі взяли кров, більше нічого не робили. А я виходив надвір на холод, на сніг і на морозну зиму. Мені не давали близько ставати до природи. Мені хочеться по снігу ходити. А лікарям через мою дію робиться страшно. Зустрічаємося, говоримо ми про це загартування. А все ж довелося скинути валянки, та по снігу бігав. А мені сестра не дає. Я день за днем старався додати, дійшов до сорочки. А лікарям мовчати довелося і говорити. Домовилися до одного, став я ходити, ходжу. З мене хворі сміються. Сміялися, як з якогось порушника або бешкетника.

 

127. Моє діло одне, я звикнув, вже мене тягне. А знаєте, як обходитися в цьому ділі ...За моїм висновком, у природі немає для людини сонечка, а є природа. У ній повітря, вода і земля. Найбільш незабутні близькі по життю рятівники і творці. Вони примусили сприйняти це саме діло, взятися за загартування-тренування. Щоб у житті не боятися природи, і страшитися смерті, треба буде догляд своєму життєвому серцю, від кого залежить усе. Чому я не боюся вчених, і не боюся з ними   простою руською мовою розмовляти?     

 

128. Ви, всі люди, схильні до теоретичного знання. Для вас не природа відіграє ролі в житті. А відіграє ролі в житті, що ви в природі зробили. Що ви бачите і що в природі маєте? Це ваше є багатство, якому ви вірите, і його хочете зберігати, як життя. А раз ви хочете, значить, ви це діло в природі робите. А у вас воно виходить. Ми в природі живемо один раз. А вмирати, ми вмираємо щодня. Наше з вами діло таке, у ньому помиляємося. Ми неправильно пішли по своїй дорозі, неправильно стали закладати свої всі сили для того, щоб отримати в природі для самого себе прибуток.  

 

129. Ми розвинули в природі людську силу. Вона стала примушувати тіло в природі придбавати те, що буде для життя треба. Коли чоловік живий, енергійний у природі, йому не треба нічого, як тільки одна природа треба. Вона чоловіка народила, вона його таким збереже. У неї такі сили вчити його давати всі свої можливості в природі. Як я лізу на гору. Іду по шляху тому, який ніким не був зайнятий, це загартування-тренування. Воно любитель на людині своє хороше, тепле, холодне, погане робити для всіх.

 

130. Ось чого нам, людям, несе наша велика мати природа. Життя своє, але не нашу зроблену нами смерть. Як такої смерті між нами немає. А є в природі таке саме явище, як наше сонечко живе. Щодня вранці з'являється, ввечері зникає. Так і наш чоловік зі своїм тілом, зі своєю любов'ю до життя хорошого і теплого біжить. Йому хочеться це діло бачити. А хіба чоловік не хоче в природі життя? А чому це йому воно не продовжується? Значить, він не заслужив у природі. Вона його вважає безцінним чоловіком.

 

131. Так як один з усіх мужик своєї любимої конячки. Він її у драги запряг, і поїхав на ній за вантажем. Туди гралася конячка, по своєму здоров'ю вона везла. Але от коли вона звідти повернулася не так порожня, вона з собою везла, а був на драгах важкий вантаж. Ми так само хотіли, щоб наша конячка себе везла, як вона сюди гралася. Звідси наша конячка закрутила хвостом, не захотіла ці драги з вантажем назад везти. Як люди своє життя поставили, і хотіли вони за рахунок природи в своїх днях продовжувати. А природа не захотіла, щоб далі люди зі своїм наміром жили та творили в природі свої чудеса.

 

132. Але такого в природі вони не робили, щоб відмовити самому собі в одягу і в їжі, та в житловому  будинку. А та індивідуальність людини примушує мислити. Людина в природі хотіла дуже сильно вранці рано до сонечка піднятися. І всім людям тим, які від свого солодкого сну, і подивитися на таке прекрасне. У зелені були квіти, всі вони молоком з роси облиті. А промені сонечка упились, і зробили навколо себе на час хороший вид. Не одні люди прагнули дихати таким запахом, котрого природа в житті створила. А люди хотіли щодня таку погоду. Але в природі одне не буває.

 

133. Десь беруться такі густо навислі внизу хмари, вони заслонили перед усією місцевістю чисте блакитне небо. Що в це саме робилося на нашій землі. У кожного, що живе на білому світі, не було довіри, що завтра не вийде який-небудь не такий отвір у природі. На такому створеному холодному вітру ми не привчили самі себе по природі ходити. І принюхатися до тієї квітки, котрій вітер не давав спокою стояти. Квітка не мала своєї приманки, не мала такого в природі магніту, щоб до квітки летіла найменша бджілка зі своєю улюбленою роботою. Вона не мала своєї любові, щоб прилетіти і сісти на це місце. І стала годувати, набирати в себе продукт.     

 

134. Природа в цей час і в цю хвилину закрила свої дари не одним в їхній роботі, а навіть звірів не по тій дорозі повела. Мисливець на це діло зібрався зустрітися з тим, до чого доводилося приготуватися. Вся його думка до цього пропала. У природі таке створилося, яке було треба. І ліс не так красиво на своєму місці шумів. Навіть у цю хвилину птах на своє місце не сідав, і не співав у цю пору свої пісні. Людина з хати не виходила. І не старалася думати, що їй доведеться на наступний день не з цим зустрічатися. А її може оточити красуня наша природа з таким дощем, що сильно ллється, якого не хотіли б. А природа не до цього вела.

 

135. Вона примусила, щоб чоловік про мету думав. А природа цього чоловікові не давала. Він збирався після дощу такого зустрітися з сонечком знову. А десь узявся наш туман, як молоко. Він себе тримав до самого сніданку. Ніякого сухого часу перед роботою чоловіка не робилося. А от коли прояснилося сонечко, стало проганяти з місця туман, що стояв. Ми в цей час зраділи, і птахи піднялися вгору. Десь на цей час взявся ще східний вітер, як скоро стала з землі йти вогкість. А зростаюче себе вело так, як шуба. Вгору доводилося над цим ділом не одній бджілці працівниці над квіткою дзижчати. Прилетіли всякого роду на квітку жучки, або сам метелик, десь він узялася.

 

136. А людина на це дивилася, готувалася до одного бою, щоб чогось на цій землі копатися. Зростало посіяне швидко, давало життю прибуток, який ми дочекаємося, свій прийде час. Наша така в природі думка людини, вона робить те, що в житті слід. Якби була природа наша однакова, ми б з вами сказали не те. А то дні йдуть не такі, як ми їх хочемо завжди в себе бачити. До цього готуємося відзначити своїм задуманим бенкетом. Тут вже не буде потрібно ніяка інша така атмосфера. На це діло не буде треба ранішній хороший уві сні час. Ми зібралися звечора в наше розташування ночі.

 

137. Ми в цьому ділі підготувалися зі своїм здоров'ям цю штуку сьогодні проробити. Яка вона пам'ятна між такими нами. У нас за нашим столом на нашому стільці усаджений чоловік, якому не доводиться спокійно в природі знаходитися. У нього є свій розум. А де він є, і що йому доводиться тут робити. Його одне – дивитися на таку публіку, що створилася небувало. Вона без цього всього не залишалася. Перед нею чого тільки не було. Люди для цього зібралися.

 

138. У них голоси, як якісь в житті налетіли сюди дикі птахи, їхній це бенкет. Вони мовчки ніколи не сиділи. Якось за своїм таким обрядом їм доводилося веселитися. Вони забули про той прекрасний теплий сонячний час. Він у нас буває часто в році, але буває дуже, на нього не хочеться очима своїми дивитися, а вухами чути. Ми такі зібралися на цьому місці. Люди по-своєму сказали слова. Треба в житті цьому всім нам в один голос яку-небудь історичну пісню. Ми такі люди, зможемо потанцювати самі.         

 

139. Ми в цьому всьому народжені, хочемо за це веселе життя, яке ми будуємо ось зараз на цьому народженому місці. Це небувало. Що хотіли, те і зробили. Це не наш такий прийшов час, можна сказати, поганий, осінь перед зимою. Що тільки не робилося на нашій землі. Все це падало з висоти. Нам небо давало то дощик, не теплий, а холодний по нас таких піде. У нас є на це така певна штука. Як ледве що-небудь таке, ми збираємося в купу. Всі сидимо, чекаємо, а коли воно пройде.

 

140. Природа зробила нам, ми цей час дочекалися. Навіть не бачили ми в природі, як воно змінилося. Ми не хотіли, щоб на нашу таку землю такий одяг накривала. Ми тільки на це все подивилися. І в такому вигляді не пішли, як ми вчора ходили без усякого взуття, можна сказати прямо, роззутими. Зараз на землю впав сніг, біліше немає від нього. Холодна одиниця така весь час на цьому місці не буває. А ось летить тихо, він без шуму сюди приходить. На це місце велику скатертину прокладе, а потім свій час пролежить.

 

141. Та змушує нас усіх, присутніх на цьому місці, де ми в свій час чого тільки не робимо. Але не забули у цього господаря, його так карати, як ми зібралися. Про що-небудь з хорошого не думали, а робили все по-старовинному. Їли від волі та пили, чого хотіли. Все було на столі перед нами. Господар цього будинку сам просив, сам наливав. Запитує у всіх нас: «Чого ви до мене в мій дім зібралися?» Вони відповідають: «Повеселитися та подивитися на твої наявні багатства». А ти їм перед нами хвалишся, наливаєш нам вина не по половинці склянки, а по повній      .

 

142. Ми такі всі твої близькі зібралися цей день у тебе відзначити. А ти такий чоловік для нас готувався, хочеш сказати: у тебе є. І знаєш, де взяти. Твоя така хвала перед нами в такими цей день. А от збоку дім стоїть, у ньому теж люди такі живуть. І вони по природі також лізуть, своїми ногами крокують. Придивляються, щоб подалі побачити, і зробити те, що роблять всі наші сусіди. Зима недарма для нас лягає на це місце, і не одних нас накриває.

 

143. Ми тільки її боїмося, не хочемо визнавати її великою. Вона нас жене в наші будинки. Ми всі однаково ховаємося. Яка нехороша для нас є дорога, по якій ми один час проходимо. Ми всі однакові мисливці за природою. Де ще цей день, він і до нас іде без усякого того, що ми маємо. Це все наше приготування. Нам природа все це дала через наш такий великий труд. Ми його робимо для того, щоб було в природі, і у нас на цьому прекрасному столі. Господар знав, для чого готував.

 

144. У нього люди є друзі. Сьогодні вони в мене, а завтра я буду в них. Такий між нами лежить в природі запит. Без усякого прибутку цього року ти, чоловік, цього нічого не зробиш. А коли у тебе є твоє особисте здоров'я, ти його здобув у природі. А з ним легко-легко підійматися на високу гору. Ми зараз у цього близького товариша по своєму такому життю. Ми живемо, і хочемо сказати про це всім. Ми повинні жити, нас природа за нашу працю винагороджує. Не одним, так іншим ми збагачуємося.

 

145. У природі робимо те, що нам треба в житті. Хочеться повеселитися, радісно пожити, ми в цьому ділі збираємося. І нам з вами хочеться так пожити та поласувати. Ми до цього всього самі себе ведемо. У нас не одна земля служить для нас джерелом. Для нас служить вода благом, і також не відвертається зі своїм ділом повітря, без чого чоловік не зможе жити ні однієї години. А зараз ми всі з вами люди, та ще близькі рідні. Нас примусила сюди природа на цьому бенкеті зібратися. Ми їмо, ми п'ємо, і ми пісні співаємо, танцюємо. Так себе примушуємо в природі веселитися, як ніколи, всі, що зібралися.

 

146. Ми про щось погане для нас скоро забули, для нас прийшло дещо. Ми з вами близького свого сусіда в землю закопали. Тепер він нас, таких вояк з природою, борців із нею, тягне своїм магнітом. Його сили, цього нам дочекатися і зробитися в природі безсилою людиною. Ми цього не хотіли, ми хочемо життя. А нам природа його вкорочує, і хоче сказати нам усім, щоб ми цього в природі не робили. А бере того, хто у себе зайвого не має. Він його на стіл ледве не живим тягне. Хоче сказати, це все прийшло без природної участі. Клімат змінює чоловік своїм учинком. Він всю ніч безперервно спав, не виспався, ще йому хочеться спати.

 

147. Але думка його піднімає, хоче йому сказати, щоб він ішов туди, і робив те, що нами робилося. Це не все робилося людьми. У них не індивідуальна думка примушувала національності домовлятися, щоб повоювати за те, за що захотілося людині. Не пожаліє сам себе в цьому бою. Хіба людині хочеться іншим людям підкорятися?  За що? За їхнє завоювання. Такого в житті не було, щоб вічно в житті своєму розпоряджався чоловік у природі. Це хотів, у нього є такий намір, щоб хто-небудь працював у природі. А я, як умілий в цьому ділі чоловік, сильний тобою розпоряджатися.

 

148. Я виявився на нашій землі завойовник, переможець у природі. Господар над іншим безсилим чоловіком, хто не зумів у своєму житті втриматися над своєю власницькою землею, де людині довелося відкрити свої наявні в природі багатства, які треба будуть у природі людині. Особливо джерело природне для людського життя, яке потрібно на ринку. А за нього гроші платяться. Він його як око у своєму житті зберігає. І хочеться йому в цьому ділі нелегально придбати.

 

149. Він на це торгівлю свою між цим ділом влаштував. Йому треба в цьому природний продукт. Треба його купувати, як це завжди робилося між людьми. Чоловік своє добро, яке він придбав, тепер хоче з нами, людьми, поторгувати в природі. А закон такий буває розумний у людях. Людина дивиться на це добро, як на своє. І думає по-своєму, по новому такому закону, якого не було навіть у природі, щоб чоловік один зробився в природі управителем. Щоб його національність жила і користувалася великими правами в природі.

 

150. Цього хотіли давно люди, але у них не народилися сили бути таким одним чоловіком, над усіма розпорядником. Щоб усіх людей один примусив, цього не було в житті і не буде в природі. Торгувати, бути в природі комерсантом, як це робилося купцями. Цар, ватажок цього не зробив, так ввів свою боротьбу, війну, силою напав. Не хочу торкатися історії, пройденої предками, як це робилося в природі людьми. Не вміємо торгувати, краще буде для нас, таких вояк, озброєних людей, хто свої сили приготував для того, щоб не торгувати.

 

151. Як це робилося людьми. Силу мав таку, щоб на іншого нападати. Це буде краще. Людина над людиною силу її поділить. А яка вона буде: його або моя. У природі залежну людину змусила в житті своєму сваволити, захоплювати, присвоювати. Ім'я своє прославляти на цьому місці. До появи клітини людини на землю свого добра не було, і не було, щоб називали своїм. Це все зробило одне бажання чоловіка в природі так жити, як йому захотілося. Він колись не мав у себе колеса, щоб воно крутилося. І не називав своє місце: це моє.    

 

152. А зараз чоловік огородився, і сказав у природі на своє місце: це моє. А раз це моє, я його нікому не дам. Ось які проявилися в природі чоловіком діла. Він колись кочував з місця одного в інше. Навіть не було в природі міни. І ніякої не було торгівлі, щоб природу брали і продавали або купували. Не було такого діла, хто мав право це зробити над чоловіком. Ніхто не мав права копати землю або бути в природі підприємцем, чому зробився господар. Якщо ти в ній народився незалежною людиною, а потім твої такі умови примусили тебе одне й друге придбавати. Ми цього діла навчилися, як буде треба зробитися в природі комерсантом усякого роду.

 

153. Питається, за що, де і як в природі? За природу. Вона нам дала все, і буде нам давати. Героя народжує вона для того, щоб люди стали по-новому жити. Іванов. Я це недарма не став жити однобоко. Йому довелося залишити старий потік. У тілі був нестаток у природі. Ми любимо природу як ніколи, хорошу сторону, яка примусила в природі шукати хороше і тепле через розум і працю. Ми у ділі теоретично для самих себе штучне, і ним огородилися, самі себе захистили в природі для того, щоб жити не короткий час, як це хотіли всі ми.

 

154. А вийшло в житті перед людиною, ми хороше отримали, а найгірше на себе через це діло взяли. Нас, таких вояк з природою і борців у цьому, за наше хороше і тепле розбила природа. За те, щоб ми любили природу всебічно, із світоглядом. Холод – погане це діло, а ми від нього йдемо. Наше у всіх таке  завдання. Ми люди такі в природі, хочемо сказати природі. Нам для твоєї великої і розвиненої атмосфери треба хороший і теплий одяг ззовні. І всередину ми змайстрували для самих себе солодку, жирну, смачну їжу. А для того, щоб жити в природі в яких-небудь умовах, особисто на своєму зазначеному вічному місці будуємо для життя дім.

 

155. І до цьому дому треба люди з руками, щоб у природі робити. На це діло мислить мозок. Він у людини в природі думає, і хоче знайти, що потрібно для цього двору і цієї хати, яка примусила людину знаходити по землі. Ми такі зародилися в природі від початку свого життя. У нас завжди великий нестаток, ми потребуємо в цьому ділі. А раз ми потребуємо, це для людини хвороба наша. У природі не знаємо, а бачимо, в іншого є. Намагаємося таке саме.

 

156. Розвідка людину послала в труд. А труд знайшов спочатку в природі на землі те, чим було потрібно спочатку харчуватися. Це була зростаюча ягідка, чим люди стали задовольнятися. А одяг був у них природний зелений лист. Цим періодом вони довго жили. А потім у природі переступили на плоди, фрукти на дереві знайшли, і стали харчуватися. А одяг носили з листа. Коли їх природа переробила на іншого зовсім чоловіка, то чоловік почав жити в природі за рахунок крові. 

 

157. А одяг зробив самозахист, у природі худоба, тут уже людям стало легше жити. Кочувати, був час, не кочували. А бич зробили, звили з рослинності, стали з місця одного в інше переміщатися. Дійшли до колеса, без усякого такого власного місця у них було, без землі вони обходилися. Їм давала природа такий час, з яким доводилося по землі за зірками жити і вчитися на майбутнє. Ватажки думали, вони шукали. У них мудрість, розум примусив у цьому зупинитися.

 

158. Порвав у природі дружбу з кочуванням. Люди довго жили, так сім'ями в природі від стихії гинули, їх природа забирала з собою своєю сильною стихією. Це все робилося довго в природі. А люди довго не думали цього діла уникнути. Ми, вони кажуть, довгий час гинули всією сім'єю в природі. Нас примушувала природа це отримати. Ми не заслуговували, щоб нам було від цього розвитку добре. Нас природа за це все не побажала з собою забрати. У природі став господар життя такий чоловік. Йому на все погане в природі відчинялися ворота. У нього думка була така розвинена, щоб шукати в природі для себе краще.

 

159. Тому йому як чоловікові давалося в своєму житті це знайти, але все одно мало. Судячи за даним часом, чоловік не був задоволений цим. Він у природі все думав, лазив по природі. Йому далося це змінити. Він став користуватися своїм місцем. Те, що вони довго думали, гребли в одне. Чоловік ватажок, за ним у прірву йшли  люди. Для цього колесо потрібно, залізо. Треба для цього в землі знайти руду, вугілля, щоб плавити чавун. І його переробляти на сортове залізо, яке купувалося за золото, за гроші, чим люди економічно багатіли, робилися купцями, господарями.

 

160. Підприємці в цьому ділі нам у цьому життєвому питанні допомагали, розуміти чоловікові. Він для себе зробив снасть, зброю, чим цю роботу зробити. Ми робили з однієї хати хутір, потім село. А з села виділялися люди такі ремісники, які навчилися робити різного роду снасть. А раз у природі це зробилося, стали її продавати наліво і направо, то природа на цю торгівлю, що створилася, ввела між людьми війну всякими шляхами, злодійство і вбивства. Спочатку часткова була в природі бійка, а потім стали воювати за своє національне право. Йшли в бій, не жаліли самі себе. Одні вигравали, інші програвали через своє невміння або вміння.  

 

161. Це був у природі для людей такий багатий подарунок від самої природи. Вона була на все майстриня особисто людину умертвляти, і купою, гуртом. Такий у житті у людей був потік, від якого ми, люди всі, не йшли, а приходили до цього. Для нас робила думку. Вона нас примушувала в природі зробити яку-небудь у захисті цяцьку. На це люди все майстрували, робилися ділками. Індивідуально в життя представили свою штуку. Вони зробили в одному місці ярмарок, де люди над людьми були купці. І в цьому виявлялися люди люмпени. Вони в дуже поганих умовах залишалися. Їх природа не примушувала до цього себе вести. Вона примушувала, щоб уміло добувати силою.

 

163. А чоловік знесилив сам себе: у цього господаря за мінімум прожитку існував. Так робилося весь час. Так ми економічно, самовільно захопили, індивідуально, по-власницькому ми будували хутір, ставили на землі у своїх умовах місто. А ця місцевість  у своєму житті людей привчила молитися Богу. Посеред  свого села ставила свої секції віри молитовний дім або церкву. А в місті ставили собор. Між цим у людях не було ніякої такої для людей доброї культури. Ми не мали лікарень. А збудували для ув'язнених в'язницю.

 

164. Це була можливість кожному чоловікові на землі зробитися огородженим господарем, хто в суспільстві мав повне право. Якщо задоволений своїм вчинком у природі зробитися цілком обраним старостою або волосним старшиною. Обрали хорошої якості господаря повіту, там сидів обраний, розпоряджався сам пан. Для самозахисту цього господаря був урядник, пристав і губернатор. Самодержавний був цар, йому як Богу люди темні підкорялися, і завжди кланялися в землю, як Господу Богу земному чоловікові. Це все відбувалося під великим і суворим режимом. На користь цього права школа себе на селі розвивала церковно-приходська і земська для того, щоб бути чоловіком, що розбирається в природі, грамоті.

 

165. Від темних своїм знанням ішов, робився багатієм, і бідного за людину не визнавав. Боявся, що його дожене бідний. А бідний чоловік гнався, але не догнав багатія. Перед природою люди ніякі в житті не заслужили, щоб жити в природі, продовжувати своїм національним умінням. Не було такої людини в природі своїм учинком, своїм ділом у природі того часу, щоб нічим не хворіти і не застуджуватися. Важко було між людьми в природі піднімати свій рівень, технічне знання і озброєння в нашій великій природі.

 

166. Вона не відчиняла на це ворота. Не народжувався в природі такий чоловік, щоб він добився від природи такого в житті права, щоб чоловік від природи заслужив те, чого люди всі бажали, бажають, і хочуть, щоб не було згодом у своєму житті поганого. Природа хотіла такого чоловіка, але чоловік такий у природі не народжувався. І не хоче цього ні один чоловік мати. Всі люди залежні, всі люди безсило живуть на білому світі. У них усіх до цього діла велика апатія, яка не давалася в цьому ділі нічого зробити.      

 

167. Дуже ми піднімалися вгору. Нічого про це діло, що люди живуть в природі погано. Природа не хотіла, щоб ми по цій дорозі йшли. Доти плуталися, поки нога Карла Маркса наступила правдою своєю. І написав нам усім про велику правду, що не вмирає. Він так у працях своїх матеріалістичних указав. Те, що є на нашій землі, це все в природі змайстрували самі люди.

 

168. І це все, що є, належить людині трудовій. Тільки не тій людині, хто від своїх предків у спадщину отримав. Карл Маркс зі старою і гнилою теорією поділився. Він знайшов іншу дорогу, яка виразилася між усіма словами. Він так говорив тому, кому не хотілося в природі, щоб змінилося на нову представлену історію. Так він говорив про свою писанину. Я пишу не про когось, щоб у цьому ділі виправдовувати. Я пишу в природі за чисту для нас усіх правду.

 

169. Хай народ читає і по цьому шляху крокує, тобто йдуть. Карл Марс людям вченим розкрив у цьому ділі очі, примусив практично зробити все на наших людях. Ми повірили не людині, а повірили природі. Вона не захотіла, щоб ми це робили. Взяла нам на це діло створила думку в теорії, яка створила про нас і про них труди. На них люди базуються, і йдуть до мети нашого діла. 

 

170. Природа родить на це могутній міжнародний час. Ленін за це діло взявся. Йому довелося практично в природі з народами багатьох національностей. Його голос був спрямований проти буржуазної інтелігенції. За це діло доводилося дуже багато і важко в режимі боротися. Вести довелося намічене Леніним на землі для показання, щоб соціалістична держава проявилося для того, щоб на нашій землі в природі людьми самими зробилося комуністичне суспільство, яке дало б людині в природі пожити добре і легко для всіх нас.

 

171. Ми повинні в цьому для самих себе побудувати в природі базу з усіма видами продукції і товарами. Будувати завдання лежить на наших вчених, вони нам своїм умінням у цьому допомагають. Таємницю в природі ніяк не можуть для нашого народу, щоб люди стали з душею і з серцем однаково малий і старий. У природі не зробилася зміна. Щоб люди не боялися своїм тілом жити, вони свою хоробрість повинні в природі мати, щоб наша людина не застуджувалася і не хворіла, що і треба людині. А ми цього не хочемо в природі відшукувати.  

 

172. Бо природа наша мати, вона вболівальниця і хранитель усього цього. Хіба нам погано, якщо між нами в природі народилася зі своїми силами на чоловікові незалежність. Чоловік – це я, Іванов, якому довелося в природі практично для цього зробити, щоб люди знали і погодилися з моєю думкою. Не економіка в житті чоловіка збагачує і рятує його в цьому життя. А в природі відіграє роль сам чоловік, тіло його в житті. Якщо тіла людини не буде в природі, навколо нас не буде нічого. А тіло наше пішло по залежній дорозі, по тій дорозі один час пожити, сваволити. А потім у природі людині треба здатися.

 

173. Як воно робилося, так воно і буде робитися в природі. Люди наші не любили, а однобоко жили. Люди без усякого загартування жили. Один час живуть, а потім умирають. Яка може бути нам, таким людям, слава. Ми господарі місця і діла, а в житті безсилі боротися, у природі воювати з людиною, з природою теж. У природі зробили дуже багато ліків і всякого роду пристосувань, щоб не було перед людьми ворога, ми б їм не були ображені ззовні і всередині. Він як був, так він і залишився, прогресує над нами всіма.

 

174. Ми також і для внутрішнього, і зовнішнього таку зброю ввели в життя. На випадок законного явища в людях, ми маємо армію, і готові самі себе захищати для того, щоб з боку на нашу землю і наше багатство не напав ніякий ворог. У нас для цього є з дальньої відстані попадати. Ми тільки не навчилися цією зброєю створювати в природі користь. Всьому діло – це чоловік, він творець усього в природі. Він же і втрачає в природі у праці своє особисте здоров'я. А от жити всі хочуть, і залежно для цього отримують для себе. Наша в природі така потреба. Ми нічого не знаємо, а нам дай, не більше, не менше. 

 

175. Ось що говорить наша нова незалежність у природі. Життя – це така ідея, яка не потребує нічого, і вона чужого не бере. З нею, старою роділлю, котру вона представляє, не погоджується ні один марксист, і не погоджується ленінець. Політики всього людського життя свого не хочуть втратити. Хіба це не нове для нашого рідного чоловіка, він же застуджувався, він же і хворів. Від цього всього в цьому всьому людина помирала, і буде вмирати. Ні одна наука у цьому не наважилася, і не створила того, що на людині зробила природа. Силу волю, і вона знайшла життя, але не смерть. А ми ж з вами вмирали, і будемо вмирати.

 

176. Ми всі такі люди, нас з вами примусило. Кожен день людині доводилося в сніданок сідати їсти. Це її думка примусила зранку думати, і в обід обідати смачною жирною, солодкою їжею. Ми коли наїдалися досита, і одяг як одяг на тіло приємно лягав, у чому доводилося ходити, і формою своєю хвалитися. А потім заходити в дім, і там величатися, як і робилося людьми. А приходив на це такий час.

 

177. Усі наявні багатства залишалися в природі. Від цього ні один вождь і ні один мудрець зі своїм ділом не отримав у природі продовження. Ми, такі люди, не навчилися виховуватися в дусі того, щоб не доводилося жити погано і важко. Ми з вами через природу не відшукували ту дорогу, по якій не ходили. Там люди не пробували своїм тілом випробувати у нас у природі.

 

178. Ми не хочемо з кругозором і світоглядом жити. Це сторона була незалежності. Вона говорить нам, усім людям, особливо вченим, хто прийшов до нас на свій час допомагати. Залишатися в природі без засобів виробництва капіталістичної сторони, але залежно в природі. Для нас почали будувати важку промисловість і легку для того, щоб у нас у таких бідних, нужденних у цьому ділі. Нам було потрібно і те, й інше, особливо в селі на землі. Ми вводили в життя машину, трактор.

 

179. І для нього слідом причіпляли плуг. Ми замінили соху на 5-лемішний плуг. І косу з грабками, та ланцюга з катками. Ми побудували на виробництві комбайн, до цього навчили людину оволодіти цим усім. Ми як учені отримали таке право в природі конструювати, фізичний труд ввели. У роботу так і машину, стали в тому ділі конвеєром робити. Вугілля, руда пішла по конвеєру. Транспорт зробили розвиненим скрізь і всюди, таким сильним, таким потужним для того, щоб на виробництво доставляти швидко.

 

180. Колесо закрутилося, мотор загарчав. А ми в цьому всьому стали вводити всюди для цього економіку. Вона між нами процвітала через наш розум, через наше зосередження. Ми розширено все стали робити. На нашому заводі у нас електризація пройшла. Ми розвинули хімію. Думається, для нас робота розумова за практику спішить. Ми навчилися бути в цьому, тому для всякого діла професора. Вчимо молоді кадри для того, щоб між нами був кореспондент і журналіст.

 

181. За зроблену хорошу, економічну річ, яка нам усім у нашій праці треба, взялися, щоб у нас не було нестатку. Ми ростемо, піднімаємося, у нас усе є. І ще шукаємо в природі те, що треба буде людям. У нас дороги відкриті всі до комунізму, про це й мови не може бути. Ми не сидимо в природі, а все робимо. Особливо для вчених і молодих людей введений цивілізований спорт на різні чемпіонські гри. Ми в цьому атлети готові.        

 

182. Наша не яка-небудь є молодь, а стрімка в усьому. Лише б що-небудь на арені показалося, ми фізично стараємося підтримати, і вченими описати. Ось що зробила наша молодь. Вона зі своїм комсомольським енергійним ділом і в селі, і в сільській місцевості, ніде не відмовилася. А взялася, героїчно все зробила енергійно. Ми стали в цьому ділі економічно багаті. Одяг наш фасонний, хороший. Їжа жирна, солодка і хороша, і багато. Дім житлова площа з усіма вигодами.

 

183. Це наше діло, яке ми стали мати. А от одного незалежного чоловіка, якого між нами народила природа, і ввела в його тіло сили. Це я, Іванов, це діло в житті свідомо від природи сам практично зробив. Для того в природі загартувався, не застуджуюся і не хворію. А в природі всі атмосферні явища зберігаю, терплю для того, щоб мені не було в природі згодом погано. Моє загартування йде від смерті  через свою любов.

 

184. Я не ділю навпіл природу, щоб любити хороше і тепле, а від холодного і поганого йти. Я цього в себе не маю, і не хочу, щоб наші всі люди це мали. У природі лежить для людини в цьому ділі таємниця, яка нам розкриє всі свої життєві плоди для того, щоб у природі завоювати для життя людини нове. То людина жила в природі, багатіла в природі, мала велике господарство в природі.

 

185. А потім все не спасло, а покарала нас поступово всіх велика природа, і ми один за одним відпали. Нам треба не це, що ми зробили, і чим ми збагатилися. А як нам треба відмовитися від цього наявного потоку, взятися всім за це діло Іванова, за загартування, за тренування. Я вам, вченим, малюю картину в природі таку. Це все буде добре, що я з вами на нашій землі живу, та загартовуюся сам у природі. Мене за це візьме і покарає природа?      

 

186. А в природі є істина. Живе енергійне корисне в людях ніколи не зникає, і не пропадає в природі. А жило, живе і буде жити. Хіба це для нас погано, якщо ми засоби у чоловіка в цьому ділі, як буде треба нашого ворога зжити, у чоловіка ракове захворювання. А я цю таємницю в природі на людині зробив, видалив у неї легко природно, але не штучно.

 

187. Я прошу в міністерства, як практичний в цьому ділі чоловік, щоб вони цей пшеничний пухирчик  представили в нерозкритій формі. Його наші вчені хірургічним шляхом стараються вирізати або випалити. По-моєму, це все не є полегшення. Ворог відновлює свої фокуси, повертається, і повторює свої сили, від чого людина довго не живе.

 

188. Шановні ви вчені люди, я вас прошу, щоб ви дали мені свій дозвіл практично вам відповісти. Якщо я цього не зумію, мені гріш ціна. А якщо я це зумію, мені буде слава. Хіба це нашому чоловікові народженому, якщо він буде мити холодною водою по коліна вранці і ввечері завжди. А хіба він буде принижений? З усіма старими з бабусями, і з дядьком і тіткою, і молодим чоловіком своєї головкою вклонитеся і скажете: здрастуйте. 

 

189. А потім треба самому шукати бідного, нужденного в природі чоловіка, і йому дати. Коли будеш йому давати, говори: «Я цій людині даю за те, щоб не хворіти». І віддай. Четверте. Не їсти. Поїв о шостій вечора в п'ятницю, а будеш їсти у неділю о 12 годині. Без повітря не сідай їсти, а виходь і тягни до відмови з висоти три рази. Тягни і кажи: «Учителю, дай мені здоров'я». Не харкай, не плюй слину, не кури, не пий. Це будеш свідомо проробляти. Це твоє здоров'я, а не чиєсь. Це вчинок у житті.

 

1967 рік 4 серпня. Іванов

 

6708.04  Тематичний покажчик

:Хороше, погане     21

:Треба без потреб    40

:Початковий людина   65, 66,151-157

:Народження дитя    75

:Рак   105, 187

:Таємниця в людині    106

:Початкова думка    107

:Казанська лікарня   109, 110

:Учитель    113

:Природа   127-130

:Нема сонця, є природа 127

:Здоров'я    171

:5 порад   187-189