Пухирчик. 1966.11

Іванов Порфирій Корнійович

 

1966.10.27 – 1966.11.14

 

Редактор, перекладач – Ош. Редагується з благословення  Іванова. (Див. Паршек. 1981.02, с. 115, 127)

 

1. Вчора мені, як позивачеві, досліднику в природі того, що треба буде в житті.  Це здоров'я, яке є в природі.  А людині воно необхідне для життя свого тіла.  Я 7-го жовтня при зниженій температурі надвір у природу з непідготовленим, як це треба загартованим чоловіком бути від зовнішнього і внутрішнього ворога.  Я поїв, тобто наївся.  А треба було нічого не їсти.  Але сама умова примушує щодня отримувати три рази на день їжу.  Невідома війна і боротьба з природою.  А зараз у мене ворог всередині.  Я в тіло накидав продукту, тобто затопив, дрова підкинув горючі.

 

2. А раз наївся, у мене програш.  А не їсть у своєму житті пухирець, якщо в нього не наберуть чого-небудь такого, щоб пухирчик не був одним.  Буває для пухирчика такий час, що пухирчика не набрати.  Йому доводиться без іншого перебувати.  В один пухирчик набрали, а в іншому немає нічого.  Між цими пухирчиками велика різниця.  На одному місці говориться в життя в природі, що буде треба для того, щоб побудувати так дім з двома кімнатами, які будуть у себе мати.  В одній є пухирчик повний, а в іншій порожній.  Тільки ми не знаємо, і не хочемо сказати самі собі, для чого нам буде треба такий будинок.  

 

3. І навіщо нам потрібна така посуд, в яку ми намагаємося набрати, і зберігати, як якусь невідому цінність, яка зберігається для якої-небудь мети.  І це саме треба людині знати.  А у знання лежить одне й друге.  Якби ми мали чоловіка одного такого, щоб він був не наповнений.  А інший повний.  Це так і робиться самою природою.  Те, що ми з вами зробили або знайшли, потрібно нам для життя.  Ми господарі і порожнього, і наповненого.  А навіщо нам три найбільші і дуже сильні науки для чоловіка?  Щоб він вчився цьому, і розумів про цей пухирчик.

 

4. Багато людей живе, і навчаються на всякого роду спеціальності.  Чоловік своїми руками зробив, приготував сам обидва пухирчики, і скористався одним, а інший незаповнений, порожній пухирець.  Господар не знайде в природі чоловіка такого в житті, щоб узнати про цю пустоту, яка буде чимось заповнюватися.  І вона дасть згодом не це, що ми маємо, і вже в житті з наповненим пухирцем програли. А треба нам з вами виграти в усьому з цим порожнім пухирцем.  Ми з вами не знаємо, як нам з вами доведеться помирати, чи то раптово, чи то ми будемо довго хворіти.

 

5. А потім, так чи інакше, ми помремо.  Нас це знайдене наповнене в пухирчику не врятує.  І не зробить те, що слід було нам у цьому житті не вмирати.  Ми з вами знаємо, що в ньому, але не знаємо, чого будемо набирати в порожній пухирець.  Господарі ми цим двом пухирцям.  Одному наповненому пухирцю знайшли людей, їм підказали, навчили, що буде робити, щоб в пухирчикові не убавлялося.  Зберігалося, як у доброго господаря всього є повно.  Сам господар нічого не робить, а у нього роблять все найняті люди.  Всього у нього повно, він ним користується, як джерелом, яке не відбирають.      

 

6. Природа багата й сильна зробити все для себе особисто.  У неї є життя і є смерть.  У доброго господаря нитка пані.  Коли вона міцна і багата, тоді і господар пан.  У господаря пухирець повний, хоч інший насипай.  У господаря все повно, все добре, йому не треба нічого, крім одного повного пухирчика.  А цей пухирець не вічний, щоб бути повним.  Колись це все зібране потече.  Здоров'я не таке у господаря буде, настрій зміниться, у пухирчика стане зменшуватися.  Вся прислуга відмовиться допомагати.

 

7. У господаря дорога поламається легко, щоб їздити важко.  Не захоче прислуга такого господаря захищати, хто для цієї справи не хотів другий пухирець набирати.  Господарю не довелося своє повне продовжувати.  Справа людини в інший бік повернулася.  Бідняка слова на арену прийшли.  Він говорить.  Я б випив зараз, але в кишені не виявилося.  Так і цьому пухирцю цього господаря.  Коли у нього було самодержавне право, він був гідний господарювати, у нього й слуги як слуги.  А коли похитнулася така гідність, у пухирчикові не стало, люди свій напрямок не підтримують.           

 

8. У цей порожній пухирець взялися придбавати свої нові більш стійкі сили розуму, не такі, як вони були до цього.  Партія сильна тоді, коли вона повна.  Ми не знаємо, чим буде набиратися.  І не було такого чоловіка, щоб він нам підказав, що за річ буде набиратися.  Ми з вами живемо і віримо своєму господареві, поки він повний.  Але він вже не такий став, уже ми безсилі стали на шляху цього всього.  Ми хоча й озброєні, у нас зброя, але не люди наші.  Хто не повно у господаря живе у цих людей, хто живе добре і тепло.  Їм нужди такої немає, як є нужда нашому чоловікові, хто оточений великою укладеною болючою справою в терміні.

 

9. Чоловік не сидить без усякої думки, щоб нічого не думав.  Він для цього дуже важко робить, але все його діло не на користь іде.  Його діло індивідуального місця, його ніхто не замінить.  А додати додасть через науку прогресуючу.  Яка наука ця юстиція, і який у неї народ, що йому доводиться рости за самого темного чоловіка, що не розуміє.  Куди ці люди дивляться, і що вони бачать, якщо в цьому пухирчикові немає того, що було. Через це все зробився між людьми руськими і китайцями пухирчик.  Був один, а зараз вже робиться не те, що було до того, що робилося.             

 

10. Такого пухирчика не буде, свою дорогу господар втратить, у нього здоров'я зміниться.  Управляти він не зможе, у нього не вийде.  Всередину пройде неправда, і перешкодить тому пухирцю, якого ми мали раніше.  Зараз порожньому пухирцеві настав такий час робити в природі краще, ніж воно було до цього.  Треба було знати.  А природу не обдуриш і не об'їдеш.  Всьому справа – це люди.  Вони зробили зброю і озброїлися, оволоділи, стали стріляти природою в природу.  Будь добрий, у цій справі відповідай.  Ти знаєш, чого ти всю зиму безперервно думав.  Сам спав у ліжку на постелі, а під твоєю подушкою під головами лежала твоя земля, яку тобі доводилося один час захопити.

 

11. І привласнити до свого імені, назвати своєю землею.  Вона ж не вмирає і не зникає, має свої сили нашу людину тримати, як кліща.  І показувати свою дорогу в час, що йде.  Хто його знає, де він є.  А ми завели мотор, на колесах стоїмо, готові їхати зараз у дорогу.  Але сама природа не дає людині очолити.  Хто з нас, що живуть на білому світі, думав, і так хотів, як багато хто в цій справі отримали.  Давайте торкнемося будь-якого чоловіка.  Коли він був здоровим, у нього бурувала думка.  Як важко доводилося з ним погоджуватися.  У цього чоловіка в руках зброя.  Він ватажок, його люди слухають, вірять, і сподіваються на майбутнє.  Це буде, що чоловік намітив.

 

12. У природі поля великі, і час не стоїть на одному місці, і діло буває не те.  А завжди чоловік задуманого досягає.  Він мислить про хороше і чому.  Хіба ми хотіли, або ми чекали від німецького народу віроломного нападу.  Хіба ми про це думали, що так вийде, між землею і водою в повітрі руйнівне бомбардування.  Ми цього не хотіли, а довелося.  Люди ми залежні від цього повного пухирця.  Він ними наповнений для того, щоб себе змушувати в природі думати, як думав наш цар покоління Романових.  Хіба він давав свою згоду, щоб він своє наповнене в пухирчику віддав тій особі або чоловікові, щоб він скористався цим пухирчиком для того, щоб його таким зберігати, як зберігав його цар.            

 

13. У нього слуги були для цієї зброї непогані.  Люди йому, як богу, вірили.  Сподівалися, як не на царя, його вважали земним богом.  Він мав право над будь-якою людиною все зробити.  А от одного він не знав, хто його в житті своєму замінить.  І кому цей пухирець повний дістанеться.  Це люди, які робили те, що було потрібно цій державі.  Школа вчила людей цей пухирець зберігати.  І робити в цьому машину, заміну тіла людини.  Люди користувалися джерелом, це земля.

 

14. Вона примусила царя цей пухирець у себе повним тримати, і нікому його не давати.  На що сам цар сподівався?  Що це пухирець його спасе.  Цар господар цього добра, цим живим неозброєним людям.  Вони не мали того, що мав цар.  Своє підпорядкування, і служба захищати царя.  Всі близькі в природі втратили на це надії між цією війною, яка вбивала з тією дороги або боку і з іншого боку.  Кожний хотів захопити в свої руки цей пухирчик.  Виявилося, ні той, ні інший.  А прийшов на зміну порожній, без нічого, пухирчик.  Він став сильнішим, ніж повний.

 

15. Це народ, люди стали заповнювати своїм знанням цей порожній пухирець.  Йому потрібні були вчені, такі ж самі залежні всі безсилі люди, боротися без нічого з природою.  А пухирець порожній зробився живим, туди забралася незалежна сторона.  Зовсім нічого не мала, хто став цей пухирець своєю  властивістю насипати.  Пухирець став сильний господарю робити за рахунок природи, за рахунок того ж самого, що й було в пухирцеві.  Люди залежні з цього пухирця насипали, і наповнили свій пухирчик.  Люди це робили залежні, боялися природи, її повітря, води і землі.  Ховалися в умови, вірили тому багатству, що зробили руки людини, діло людини.         

 

16. А в ділі деталь, а з деталей складається машина.  А машину мати треба, знати, і володіти нею, як якимсь виробництвом.  А у виробництві цьому люди озброєні, фахівці своєї справи.  За це все вони обдаровувалися і цінувалися господарем, чоловіком не таким, як були всі люди.  А вчені запросили на службу цього порожнього пухирця.  Вчені шукають у природі таємницю людського життя.  А вона є в самій людині.  У тому чоловікові, хто був один проти поповнення цього пухирчика.  У людей для цього набралися сили, наповнювали з обох сторін повні пухирці.

 

17. Вони стоять і прогресують на хорошу і теплу сторону.  В одному пухирчику і в іншому повно.  А як не було стійкості в житті, так чоловікові немає.  У чоловіка сили погані зберігати самого себе.  А як ледве що-небудь таке в житті, кажуть: чоловік захворів, похворів, і в цьому помер.  Ніхто з цього всього не зміг сам себе представити, щоб від природи заслужити, але не від чоловіка такого, хто безсилий у цьому всьому тут.  А в природі є це місце, воно ніким не займане.  Залежні бояться, як без цього залишатися, і без нічого жити.  Цьому жоден нічого не робив.

 

18. А тому люди самі себе примусили знати менше, ніж ми знаємо про життя.  Це природа має дві сторони, а вони різні.  Одна легка, друга важка.  Те, що нас примушує, йому не хочеться служити.  Ми служимо, хоч і не з доброю рукою.  А те, що нас просять, ми не хочемо знати.  Ми, всі люди, свої й чужі.  Ми люди планети Земля.  А от одного не хочемо зрозуміти, що є між нами і природою наше життя і наша смерть.  Вона різна й далека в цьому нашому ділі, яке ми хочемо робити, і ми не хочемо робити.  А от приходить саме це діло.  Ми, всі люди, це діло хочемо робити.  А от ми, всі люди, в ньому помиляємося.

 

19. А от щоб ми з вами навчилися нічого не робити і не помилятися ніяк.  Ми з вами помиляємося не легко, а дуже важко.  Ми, всі люди, у цьому ділі, що не доробили, померли, як і не жили ми всі до одного чоловіка.  Такого чоловіка не знайшлося, розумом розвиненого мудреця і художника своїх слів, сказати нам, щоб ми, всі люди, зрозуміли нашу велику, таку галасливу природу, що вона для нас усіх така багата і могутня у всіх своїх справах.  Вона не з однією стороною з нами зустрічається.  З такими людьми, хто не навчився сам, щоб пробувати йти двома сторонами.  

 

20. Ми з вами, всі люди до одного, навчилися жити залежно від природи.  Вона в цьому сильна для всіх нас людей, і може не дати нам у нашому ділі доробляти.  Ми з вами, всі люди, цією стороною не схотіли в природі йти для того, щоб ми навчилися крокувати по незалежній стороні.  По ній жоден наш чоловік з наших людей, що живуть, не пробував у природі йти.  Люди вважають гідністю це діло не робити, щоб люди знали і про хороше і тепле, і холодне погане.  Ми, всі люди, дуже сильно навчилися самі в природі залежно жити за рахунок природи.

 

21. Вона нас, наших людей усіх, веде по землі шукати те, що нам потрібно для кожної людини.  Це наше життя, яке ми, всі люди на землі обґрунтували.  І за рахунок цього діла ми пожили один час, і померли.  Хіба для нас немає іншої дороги.  Хіба нам нікому узнати загадку цю, щоб чоловік наш між усіма нами, людьми, взявся за це діло.  І став би це робити, що почав наш руський чоловік між усіма нашими людьми в природі Іванов.  Він за цю справу вхопився, і став сам робити.  У нього, як самородка, вийшло.  Джерело – загартування.  Трудився він один перед усіма людьми в природі на благо здоров'я.

 

22. Всьому нашому земному національному людству. Іванова це практичне вчення в природі.  Йому є, чим хвалитися, і є, кому сказати свою правду про самозбереження особистої клітини.  Іванова здорове, загартоване, молоде серце 25-річної людини.  Іванов у світлі свій має вихід.  Не боїться ворога, нічого такого не страшиться, навіть своєї смерті.  Якби цього не було в мене, то не було життя мого.  Я, Іванов, землі чоловік, дихаю сильно.  Кажу я різко не про чудо якесь.  Іванов робить практичне фізичне явище.  Найголовніше, чисте повітря, вдих і видих, снігове пробудження, миттєве одужання нервової центральної частини мозку.

 

23. Іванова хвороба і любов у цьому.  Я не забуваю про хворого, душу добре знаю, хочу допомогти.  Це мої руки, говорить Іванов, через них струмом убиваю хворобу.  Це нам не слова Іванова говорять, а робиться в природі все ділом.  Рукою пишу владика.  Ніколи не забути, дуже справедливе.  А прохання яке?  Мене треба просити, як знаючого ділка, будеш здоровий.  Кому це буде не треба, нашому юнакові?  Та ні.  Шановні, це світове значення.  Говорить і просить Іванов усіх нас.

 

24. Мовчати словами не треба, говорити правду треба.  Не хвороба відіграє над людиною, а, за висновком Іванова, відіграє людина над хворобою.  Вчитися треба в Іванова, щоб не потрапляти у в'язницю і не лягати в лікарню.  Треба не лізти на рожен, жити всім людям вільно.  Яка буде нам слава любити самих себе.  Низько кланятися головкою, вітатися, ввічливість представляти.  Ех, життя моє важке для всіх.  Зрозумійте терпіння, своє серце загартуйте.  Милі люди всі, гляньте на сонце, побачите правду, своє одужання.  Бути завжди таким, Переможець природи і Учитель народу.

 

25. Якщо ми, всі люди, це візьмемо, вивчимо напам'ять і практично зробимо, то пухирчик від нас відпаде.  Іванов правильно думає своєю думкою про пухирець.  Про хорошого господаря, про того хазяїна, хто жив і створював у себе зібране багатство в пухирцеві.  Воно ним зберігалося, як якась особливість.  Також і дана форма, свій пухирець насипали, цим створено людьми   багатство, вченими створили на землі.  Хвалимось зброєю перед природою, що ми її приборкали, і від неї тягнемо.

 

26. І пускаємо в космос, вивчаємо положення.  Хочемо добитися простору для наших людей життя.  Ми вже не знаємо на землі, куди дівати померлих.  Це наша здібність розвинула цю систему залежність.  Наша розумниця на людині робити це діло, в якому втратив здоров'я чоловік.  А от знайти не зумів.  Немає засобів, і немає на цю справу людини, щоб без всякого пухирчика, і без усякого того, що ми наливаємо.  Це інсулін, на що вчені більше від усього сподіваються, і людині ллють без кінця.  А щоб яка-небудь користь, крім смерті.

 

27. У Іванова є знання про природу.  Не пляшечка з інсуліном, а повітря, вода і земля, що нам і породило людину, і воно нам збереже.  Треба заслужити в природі своїм зробленим вчинком.  Проявлену любов ділом у житті треба робити.  Я, Іванов, один задався мети однієї практично добитися. Через це холодною водою мою ноги по коліна для того, щоб їх пробуджувати.  Вранці встаю – помию.  Лягаю спати – теж мою.  Це мій такий урок. Друге.  Ніколи не проходжу будь-якої людини, ні старого, ні малого.  А своєю голівкою низько вклоняюся.  Це роблю в житті для того, щоб моя ввічливість залишалася між нами, людьми, заслужена.

 

28. Третє.  А потім треба самому особисто знайти бідного неімущого чоловіка, і узнати його нестаток.  Визначити і з'ясувати, чого він потребує.  Йому треба жити.  Йому треба допомогти зі словами: я, мовляв, даю цю допомогу за те, щоб мені в житті не було погано.  І віддай без усякого. Четверте.  42 години не їсти.  У п'ятницю ввечері о шостій годині повечеряй, а будеш їсти в неділю о 12 годині.  Перед їжею надвір вийдеш.  І через рот тягнути повітря до відмови, вдих і видих.  Потягни три рази, і сідай їсти.  Проси у того, хто переміг природу.  Це твоє свято, твоє діло.

 

29. Ти повинен це все зробити з душею і з серцем.  Якщо людина це буде робити, то не треба нічого, окрім як це треба робити.  Це заслуги перед природою, найкращі з усіх.  Краще не може бути від цього.     П'яте.  Треба не харкати на землю, і не плювати слину.  І не курити тютюн, і не пити вино. З цим вченням завойовуєш незалежність.  А незалежність вчить людину  самому бути здоровою людиною, хто про себе турбується і вболіває про іншого.  Про ту людину, хто не отримує в природі своє здоров'я.  У природі є ці якості.  Їх треба вишукати не в самій природі, а в самій людині.  Це незалежна сторона.

 

30. Іванову і також усім іншим це треба.  Ми з вами люди такі.  Ми випробувачі всього природного багатства, і дослідники в природі таємниці. Ми з вами, люди, хочемо від природи отримати хороше з хорошого.  Це ніколи не буває.  А от з поганого ми отримуємо хороше.  Звідки ми прийшли, і що ми з вами до цього бачили?  Нас з вами примушували, примушують, і будуть примушувати.  Наше незнання, воно поки в наших тілах.  Ми з вами не хочемо копатися, в чому слід.  Не хочемо вчитися і трудитися, та виходжувати своє серце.  Ми в цьому винуваті, що стали по цій дорозі крокувати. Наше діло одне – треба навчитися, як буде треба жити.

 

31. Нам, усім людям, треба навчитися, як буде треба жити.  А ми не знаємо і не вміємо, гинемо у своєму початковому ділі.  У нього сил не вистачило.  А у нього пухирець без ... зберігається ним.  Про нього знає людина, і риє яму.  Хоче людина цьому пухирцеві перешкодити.  Хіба чоловікові такому, як себе примусив.  Чоловік з пухирцем іде від неімущого.  Тобто неімуща особа не хотіло рахуватися з тим, що у мене теж вийде згодом те, чого не було в пухирцеві.  Чоловік який би не був у своєму житті, він не знає, що і як цьому всьому може перешкодити.  Хіба цар про це думав, що його з його місця люди можуть витіснити.

 

32. У царя були великі надії на своїх прислужників, на військових, генералів, міністрів, губернаторів, і всіх низьких чинів, які були на боці царя. Я вам, як читачам, розповім, як це вийшло, що я зробився старшим апаратником бігунків.  Мені там не бути.  Це тільки завдяки Івану Потаповичу.  Він мій дядько по батькові, намагався мені в цьому допомогти в розвинену саму німецьку війну.  Я для цього витратив одну пляшку російської горілки.  Моя математична грамотність стежить за правильним вивантаженням шнідирита амоналу артилерійського пороху.

 

33. Я в це діло потрапив, і оточив себе такою роботою.  Війна нами, руськими, програється.  У німців була ініціатива відбирати у руських права.  Ніхто не думав, навіть не знав, що я залишаюся на заводі Штерівського динамітного, як по броні.    Думалось так, а вийшло інакше.  У природі переворот.  Тобто зробилося для цього, на мою руку, зосередилися сили в атмосфері.  Непрохідний по землі проливний дощик завадив мені далі працювати.  Так вийшло між моєю зміною, дівчатка не прийшли на свою зміну, через дощ.  А в завод вийшла руська і полячка в мою зміну.  Я відповідав за вивантаження.

 

34. Мені доводилося примушувати, щоб ця пара  зі мною разом цей шнідіріт з бігунків вивантажувала.  А полячка в цю хвилину звернулася до комісії, вона прийшла розширювати цю будівлю.  Полячка зі сльозами звернулася, і сказала англійцю директору Пусселю, нібито я цю полячку вдарив, чого не було.  А Пусселю треба було це ... їм розпрощатися з їхнім пухирчиком.  Господарство капіталістів, вони хотіли, щоб війна на фронті розвивалася на гарматному м'ясі.  Це був бій союзників руських англійців і французів, хто проти німця.  Австрія, Угорщина, і Туреччина воювали.  А  англієць наказав французу руського незнаючого чоловіка Іванова, хто без усякого принципу розрахував.

 

35. Це хотіла природа, вона недарма це зробила.  Природу не обдуриш.  У природі на все є принципи такі, яких робили самі люди.  Вони не знали, що у них буде з природою погано.  У цей час тиснув німець, бив на всіх фронтах.  Так що не видно було кінця, щоб цар російського народу з німцями замирився.  На це і приводу не було видно.  А природа готувала нові шанси в цій справі.  Робочий, бідняк селянин воював, не знав, за що.  А зброю брав для знищення ворога якогось.  Чоловік не знав, у кого він цілився, і йшов у розвідку навіщо.

 

36. У нього був один напрямок.  Раз німець йшов проти нашого царя, то ми, всі люди, повинні захищати його.  Як ворога, що йде проти нашого пухирчика.  У них теж таке господарство, яке думало у себе зберегти цей наповнений пухирчик.  У природі не таємниця зберігається, людське життя, а таємниця людського життя.  Був у цій справі герой Іванов.  Він був перед капіталістами з одного боку чоловік, ображений долею.  У Іванова шлях порвався, не дав далі продовжувати.  Йому природа завадила, не дала далі це робити, що його примушувала залежність робити.  Іванова воїна побажала у себе на фронті бачити.  1989 рік народження був царем Миколою в 1917 році призваний для того, щоб розбити в друзки все створене капіталістичне ядро.

 

37. Це був перед усіма пухирець не розбитого характеру, але повний стояв і в німців, і в руських.  А з боку робітників і бідних селян був порожній пухирець, куди Іванов зі своєю сім'єю належав.  Іванов за його ріст, хватку і красу був узятий у гвардію.  Закликав військовий полковник, присягав зі священиком, обіцяв царю все служити.  А Іванова був голос на кургані.  Вийшов і сказав свої слова: «Тільки ми цю війну замиримо, більше її не буде».  Так сказав усім людям, що залишалися, і руку підняв вгору.  Що й спонукало зробити в дорозі Лютневу революцію.

 

38. Нам стало відомо по дорозі, що царя вже немає, а Тимчасовий уряд.  Міліков, Гучков і сам Керенський.  Ми бачили, як жандарми зі студентами розправлялися.  Нас, як зібраних гвардійців, кого не приймав Петроград.  А ми весь наш належний рік на карантині стояли.  А в Москві робилася буржуазна революція.  Один іншого гнали з місця.  А самому сісти і зайняти місце повного пухирця.  Ніхто не хотів так воювати, як у Іванова було бажання: або голова у кущах, або груди в хрестах.  А що робилося в природі між людьми, один Бог знав, що в цьому Іванова примушувало  робити.  Він би не втік слідом за тими людьми, хто їхав у Петроград сам себе показати, як герой солдатів, який приїхав у свій полк.

 

39. Один був нестаток.  Хто брав, того вже немає.  Їдемо до капіталістів, до буржуазії.  Нікому по шляху нашому сказати, навіщо і куди ми їдемо?  У голові не трималося у Іванова, було порожньо.  Але їхати було треба.  По дорозі, ніби це і треба, везуть.  А ми, люди молоді, їдемо, нам сказали, що треба служити.  Ми цього добиваємося.  Голос був у відозві нового уряду: не кидати війну, а треба перемогти ворога.  Іванова хоробрість везла в простому червоному 1000-пудовому вагоні.  Місце його була верхня полиця над люком правого боку.  Дивився, і бачив багато, а розумів дуже мало.  Куди я виїхав, сам не знав.  З Москви треба повернутися назад господарювати.

 

40. А розуміти, абсолютно нічого не розумів.  Але щось у голові було, порожній пухирчик.  Його ніхто не хотів, щоб з ним нарівні жити.  Всі відходили, а я до нього наближався.  Думаю, що робити.  Треба робити.  Мене послали до інспектора праці до Луганська.  Я його знайшов.  Каже людям Іванов.  Селянський маленький одно кварталу провулок.  Я чого добивався?  Назад на місце, хотів жити.  А мені природа тоді не давала, щоб я своє тіло повному пухирцеві продавав.  Знаєте, що мені сказав інспектор.  Ми, росіяни вчені, більше віримо англійцям.  Я не став чого-небудь робити, окрім як з себе зробив злочинця.

 

41. У мене кайло просте, але надійне.  Поламати кілограмовий замок, я був сильний це зробити, про що вже написано.  А зараз ми приїхали ешелоном в Петроград служити цареві.  А його, кажуть, за пухирець заарештували, сидить під охороною, солдати гарнізонні стрілки караулять.  Нас оточила вояччина, як дикунів, прибрали до порядку по вулицях шеренгою вести.  А ми їхали зі скриньками в сільській формі.  Нас через вокзал Московський проводили.  Я це пам'ятаю, як зараз.  Бачу: черга за хлібом, стоять чоловіки і жінки.  Голос від них доносився.  «Це, – кажуть, – овечок останніх підбирають, і в бій, поб'ють і цих».

 

42. Жити хотіли, але пухирчик не давав.  У них таке право, треба народити матері своє дитя.  До росту виходила, і знайшовся пухирець прибирати до рук.  І почнуть по-своєму вчити.  Научать у руках тримати зброю, володіти нею, і в когось за щось стріляти.  Це таке законне явище введене між людьми і природою.  Боятися, щоб багатство з джерелом хтось не відняв.  На це діло вчать.  Показують свою людину і чужу форму для того, щоб була різниця між людьми.  Ми йдемо, приїхала вся наша гвардійська молодь.

 

43. Їм би мамині слова улюблені слухати, та вулицю зустрічати і проводжати.  А мати є мати, вона і скаже, вона і пожаліє.  Не командир, кому треба підкорятися, слухатися, в бій треба йти і свого близького сусіда вбивати.  Такі ввів права пухирець.  Він людей поділив, і примусив своє берегти, і не давати нікому скористатися.  І той чоловік озброєний, він зробив для себе зброю, а з нею легко вигравати.  А буває, і програвати.  У якому дусі ця компанія поведеться, і для чого.  Я, Іванов, приїхав сюди для того, щоб бути на цьому місці, і робити те, що всі люди цього пухирчика мислили й робили, кого вже не стало в цій справі.                  

 

44. Люди залежні не вберегли, і не стали жити за вказівкою Бога.  У нього був закон: не вбивати, не красти, і не чинити перелюб.  Тому люди помилилися своїм свавіллям.  У них не було того, щоб не робити.  А люди це самі розвинули.  У них сили прийшли зробитися такими, як він не був.  Хіба насипався для цього діла пухирець.  Якщо земля лежала, вона ніким не займалася.  Люди самі це зробили, їм треба було своє ім'я.  Цю місцевість він же привласнив, і назвав цю тварину своєю, і став її ростити для своєї потреби.  Це все зробила людина для свого хорошого і теплого, що давалося прибутком.  За нею чоловік кожний час ганявся, і тут виглядав хорошого.     

 

45. Іванова була мета – вбити кількох людей.  Його небажання, а діло таке стояло перед ним, про що жодний чоловік не думав.  Треба було хворим лежати, примусили умови сміху або страху.  А коли нас привели в манеж біля Исаківського собору, то я засумнівався в Петра Першого.  Він колись узнавав людей, як вони про нього відгукнуться.  Вважав, всі люди до його вчинку хороші.  Особливо він вважав багатих людей, вони до нього неупереджені, ставляться добре, як до царя.  Він наважився узнати про люмпен-пролетаріат, жебраків.  Сам Петро взяв їхню форму, одягнувся, і пішов по місту.                          

 

46. З ним по дорозі зустрілися жебраки.  Варшавський – до Петра, а Петро – до нього.  Він у Петра запитує: «Ти нічого не знаєш».  Петро йому сказав: «Ні».  Каже Варшавський: «Так от слухай, хочуть царя вбити».  Петро сам цар.  Петро каже: «Так що ж таке?» – «Практично треба було перевірити, фальшива система».  З цим Варшавським до того місця, де це робилося.  Одна дівчина справляла свій день народження, і в цю хвилину готувалася склянка вина з отрутою.  Царя не обдуриш.  Він каже: «У соборі буде молебень, проходь».  Петро каже йому: «Не стань, як це слід, а стань поперек, не як усі люди, боком.  А я прийду, теж стану».       

 

47. Домовилися, прийде цар.  Ми домовимося і скажемо про цю штуку.  І от на завтра вдосвіта, раніше до собору, де домовилися зустрітися в соборі, Варшавський прийшов.  А петроградського немає, раптом цар іде, побачив безлад отакий.  Стоїть чоловік не в такому вигляді.  Цар наказав його посадити.  Його беруть, а він каже: «Не беріть, не саджайте, я прийшов сказати цареві, що його хочуть отруїти».  Йому не повірили, посадили.  А в цей час, коли цар був запрошений на цей бенкет вечірній, військові оточили цей будинок.  І веліли всіх забрати за те, що йому піднесли стакан.

 

48. А він його взяв, цар, і передав, щоб дівиця випила цей приготований стакан.  Це дівчина випиває, і помирає від вина.  Тоді цар закликає цього жебрака, і його робить князем за його порятунок. А Пухтіна Іванов у манежі, як і всі призовні, слухає, одного підпрапорщика, заступника нового уряду.  А він нас закликав вчитися, як буде треба опанувати зброєю.  І треба навчитися ворога вбивати, щоб нам довести, щоб у новому пухирцеві знову пішло життя людям краще, ніж було.  Обіцяти, а не давати того, чого люди хочуть. Людям треба не пухирець наповнений, їм треба життя незалежне.

 

49. Нехай вже німецький народ, він з нами воював, на непідготовленого царя Миколу Другого пішов.  Так йому простимо за ту його неграмотність, через яку помилився на своєму рідному сину Олексію.  П'яний підписав наказ розстріляти його.  Це завдяки його свиті, побачене в пухирцеві підтримали.  Такі в людині сили.  Люди це роблять і зараз.  По цьому слову цього полковника в сані підтримують все, щоб «до перемоги воювати з союзниками».  Керенського слова.  Це не Іванова золоті руки, якого цар призвав теж разом з людьми воювати.

 

50. Я, говорить Іванов, потрапив з розподільчого пункту, з манежу, в гарнізон Царського  Села, як солдат стрілок  4-го полку, його прізвище.  Якби я не вмів ходити, я б зі своїх таких товаришів у сірих шинелях не сміявся, що вони по-своєму не навчилися повзати по землі.  Їх вчила підготовлена група людей, які отримали у себе лички за це.  Мені командир відділення Лук'янов так висловив свої слова.  Якби був на це діло цар, колишній уряд, то Іванову не вилазити з вахти.  А то що це за покарання днювальним.  Його командир відділення Литвиненко покарав.  Іванов, як в цій справі ображений, стоїть, дивиться, як якийсь довірений по казармі чоловік.        

 

51. Його любив взводний командир Надсадний.  Він коли побачив у цьому Іванова, прийшов до нього, запитав: «Хто тебе поставив?» Іванов сказав: «Литвиненко». То Підсадний закричав українською мовою, сам він був українець: «Литвиненко».  Литвиненко був командир відділення Іванова.  На голос біжить, бере, за правилом форму свого порядкового режим, під козирок: «Слухаю, пане взводний». – «Зараз зніми, постав іншого, про Іванова я говорив».  Іванов більше не карався людиною.  А природою карався.  Якось вдарила температура, мене в околоток поклали.  Бачив тоді роботу медичну, як вони від болю головного мозку лікували.

 

52. Палки і вату в ніздрі з жовтим складом пхали.  Я більше там, каже Іванов, не хотів лежати.  Ще відчував недобре, але волі природної я не просив.  Мене, Іванова, задовольнила, просьба моє.  Я в цей день, коли було стрільбище, роти проти роти вибивали очко.  Останній підскочив із-за свого запізнення.  А то були рівні.  Мене, як стрілка другої роти, поклали, дали в руки гвинтівку.  Я вибив три очка з трьох зарядів.  Наша взяла, ми перемогли завдяки мені.  А в церквах дзвонять, б'ють у дзвони про те, що наша бере.  Пишуть про фронт, як наші люди при новому ладі при Керенському на липневих днях показували самі себе.

 

53. Без попівського хреста не пішли, солдати потребували двох священиків.  Змусили їх іти в бій вперед.  Наші їх повбивали обох, щоб вони знали, куди людей вести.  А в тилу що робилося, особливо між військовими в саду, куди раніше не мав права солдат заходити та собака.  А зараз під кожним кущиком сидять гуртками та ріжуться в карти.  Я говорити в цій справі не майстер, але мені повезла карта цих своїх солдатів обігравати наповал, як якийсь боєць.  У мене грошей вже більше за всіх.  А ті люди, які хочуть виграти, вони не з порожньою кишенею сідають Іванова обіграти.  Іванов був у цій справі боєць бити цю шантрапу.

 

54. Вдома не хочуть мирно жити, та взялися за гру в карти в «двадцять одне».  Воно було в Іванова в руках.  А тут десь взялися загальні полкові збори, щоб писатися у добровільну систему виїхати з Росії в Англії, у Францію.  Я говорив теж туди, тільки що мене записали в чергу. Пухирчик сидить за свою обіцянку, багато людей за своє хороше і тепле існування вбивав.  Розпрощався з людський життям.  За хороше, зроблене Івановим, ніколи ніде не пропаде.  Як йому доводилося жити в природі таким, як це треба.  Він жив, захищав вдів, а таких карав, які були винуваті.

 

55. Цар мав договір з чужими людьми.  У нього була довіра більше англійцям і французам.  А Іванова ставили на пост свого місця, і веліли стріляти у Леніна.  У того чоловіка, хто зі своєю думкою був цареві і його прислужникам меншим.  Іванову сказали: ти, мовляв, де народився?  А він їм відповідає: «У Росії». – «Так зумій у ній і померти».  Значить, моє все це зроблено капіталістами неправильно.  Іванов їм своєю душею допомагав у їхньому задуманому.  Вони затіяли недурну річ, яка робила на людях хутро.  Щодня вони з музикою ходили, грали гімни через новий уряд.

 

56. Керенський торохтів ледве не на весь есерівський голос, по всій Росії кричав.  Ми, всі люди, бачили, як генерал Корнілов свої слова розкидав за нове спільно з союзниками.  Хотіли, щоб пухирчик залишився повний.  У них ця кличка примусила сама себе зробити те, що їх примусить здатися.  Ми неправильно кричимо про цю справу, що нас природа примусить все зробити.  Не наш це пухирець, якому ми віримо.  Начебто наші люди підуть назустріч, і будуть робити те, від чого нам стане кепсько.  Іванов стоїть на боці повного пухирчика.  У нього вся думка про порожнього, що тільки в цю пустоту буде наповнювати.  Може бути, у природі щось таке зміниться в бік того, що потрібно.

 

57. Люди чекають.  Що?  Самі не знають.  Особливо багаті люди в цьому всьому.  Їм хочеться пожити добре і тепло за рахунок когось. Ми коли просимо у когось, йому важко так слухати між нами.  А коли ти кому-небудь даєш, він обов'язково бере.  У місцевості будь-якій є люди різного виду, хто звик у цьому своєму ділі себе перед іншим чим-небудь хвалити.  Особливо між усіма людьми в природі, що це він зробив.  Він вміє, а от я або ти не вміємо.  Одна з усіх нас природа не піднімає на висоту.  Ти сам туди не вилізеш, твоє тіло не заслуговує.  У тебе сил не знайдеться проти того, що хотіли вчителі.

 

58. Солдатам не їхати у відпустку, нас перед маршовими ротами на фронт. У Іванова з'явилася охота наша по-сільському говорити.  Ми вояки, але не ви, вчителі.  Наша черга за нами, а ваша, ви шукайте самі.  За мною всі пішли солдати, за Івановим.  І підняли на висоту за це в солдатські депутати обраним, про що ніколи не думав Іванов.  Він по-науковому нічого не знав.  Та й звідки буде знати.  Іванов, як якась тварина.  Вуха мав, слухав, а очима дивився.  Як українець Гайдамака, свою ідею вносив між військовими.  Наша діло, як і всіх.  Ми дивилися, було чути, як оратор хвалив раніше минуле життя.  Воно обрядами оточувало українське тіло людини.  Це були запорожці вояки.            

 

59. Тому кожен оратор був на боці свого виступу, щоб цей пухирець був завжди повний.  А люди з цього приводу воювали.  Без війни, без солдатів командир не людина.  А він людина, змушував іншого, щоб він оволодів.  Хотів на фельдшера навчитися, природа не дала моєю грамотністю оточити себе.  Я не земську школу закінчував, а церковно-приходську.  У мене вчитель був Єгор Стефанович, чоловік з мужиків.  Він нам руське слово вводив, чистописання, географію та арифметику.  Та були на це книги церковні.  Ми їх читали, вірили.  Але щоб довести до кінця, рвалася нитка, і не давала надіти на себе сорочку.  Не давало бідне життя, щоб далі довелося вчитися.

 

60. Краще було б практично працювати.  Зараз треба б вчення, а  його не було, знання.  А зараз збирає в Царському Селі в гарнізоні всіх частин війська на одній площі.  Приїхав сам міністр Керенський, який примусив сам себе оточити солдатськими депутатами, куди я потрапив.  І все бачив і чув, як хоче зберегти себе ця людина, якій довелося цих людей своїм розумом приборкати.  Ми були всі готові бачити цю стратегію над кожним  солдатом, як командири будували зустріч Керенського.  Його ніхто з людей не уповноважив, і ніхто нічого не зміг зробити, крім Гучкова і Меликова.  Вони цю кашу на людині заварили.

 

61. У них була сила від пухирця господаря самодержавного усунути.  Іванову не довелося в цьому ділі бути, його привезли умови.  Іванову не бути тут, і не бачити, і не слухати, як йому доводилося зустрітися з генералом, який не заслуговував, щоб йому Іванов себе ставив фронтом.  У Іванова не один сад з озерним напрямком, і також всі водяні фонтани, навіть палац Катерини залишився в пам'яті.  А коли Керенський проїхав на автомобілі біля військ, він з усіма привітався, як міністр.  Йому відповідали: «Здравія бажаємо, пане міністре».  Він після чого до себе запросив депутатів.  Я, Іванов, теж туди потрапив, як ніколи.  Його промову улюблену чув, на що його була опора, яка примушувала ревіти на весь голос.

 

62. Після тільки одного маршу солдатів дякував міністр, як братів.  Вони пройшли, у них було одне –  треба брати гвинтівку.  Треба отримати дорогу маршову, і прибути з батальйону в полк, а там вже позиція фронт.  Я почув в перший раз, як це вийшло в житті.  Не російське право ставив на арену, а поставив на арену Англію, Францію.  Що у них такі люди, яких в житті не було.  Вони були союзники наші, ми разом з ними прогнали із заводу Іванова.  А тоді не на жарт природа прогриміла, та пролила сильним ураганним дощем.  Вона тоді не хотіла, щоб Іванов своїм тілом цю роботу доробляв.  Це був перед руськими людьми обман. Він не пройшов так, як хотів  пухирець своє діло в господарстві війни продовжувати.

 

63. Війна всяка відбувається через всякого роду неприємності, що людину примушує у людину цілити і стріляти.  За таких командирів, які ставили Іванова днювальним.  У природі цим не виграєш, що чужих хвалиш.  А свої ці люди, які зустрічалися з Івановим, їх уже немає.  Їхнього звання немає, яке повинно бути.  Хіба це зброя, або це люди в командирській справі.  Я тут уже став розбиратися з нашими людьми, які були призвані воювати на фронті.  Ми ж початкові і наші всі люди.  Чому Керенський приїжджав до нас у полк, де нас на війну готували.  Сам себе називав, що він є міністр.

 

64. Ми ж такі душі.  З ким разом бути повинні?  З офіцером, у якого погон не такий, та й думка не така.  Він не є між нами всіма.  З нами близько і нарівні жив учитель, якому було право дано мене, як солдата, вчити, як буде треба з гвинтівки стріляти в мішень.  До нас політично жоден офіцер не прийшов і не сказав, щоб ми радісні залишилися.  Ми офіцера лякалися.  Де б він не показався, звідки не прийшов, йому велика і сувора команда.

 

65. Наш близький мужик, це практичний чоловік, він робить цю нашу команду.  Як кури від шуліки, так і ми від свого життя.  Всі кидаємо і вмираємо на цей час.  Що означає, в цю хвилину смирно є для всіх тих людей, які йдуть у шеренгу, і повернулись на цього міністра.  А у самого серце не серцем.  Навіщо це діло.  Командир наш не отримує ці слова, він же близький до того, хто його до себе тягне.  Я був тоді сірий і нерозуміючий солдат, ніде я не вчився.

 

66. Але був з людьми, які невідривно один від одного.  Разом спали, і розповідали про сни, що кому і як снилося.  Наша діло таке було.  Слухатися такого чоловіка, хто в цій справі багато знає.  Він як оратор виступає, про майбутнє розповідає, що буде від цієї справи завтра.  Немає таких людей, які не народжувалося на світі.  А от це народилося.  Мене, Іванова, ставлять на чергування зі зброєю в руках.  Каже Іванов.  Мені було наказано, кого і за що вбивати я повинен.  Якщо Ленін покажеться на арені, я повинен в упор його вбити.  За що?

 

67. Ніхто про це не сказав.  Жоден офіцер простому солдату, його помічнику, істину свою не сказав після розповіді Керенського, коли парад відбувався.  Якраз для цієї справи демонстрували, щоб люди знали.  Вони слухали Керенського, одного з усіх ораторів.  Оратор говорив, братами називав: «Нам треба разом з союзниками».  Він вважав їх близькими по капіталу.  А за що воювали ми?  Цього він нам не сказав, тільки хвалив їх.  А наше діло, нічого не скажеш.  Заєць теж тварина цікава жива.  Саме м'ясо, шкіра, та це заєць.  Ми його вбиваємо, шкіру знімаємо, а м'ясо зовсім поїдаємо.

 

68. Це таке ми з вами маємо.  А зараз нам міністр говорить.  Кому?  Та депутатам.  А ми, як депутати, повинні що зробити?  Не відвернутися від цієї справи.  Іванов не приїхав сюди в карти грати, і по різних місцях походжати, та придивлятися до чого-небудь цікавого.  Дзвони калатали, давали знати, що робилося між людьми на цьому фронті.  Ні ми, росіяни, ні вони, німці, прості солдати не знали, що ж буде завтра.  Їхня справа – наступати, відбирати у росіян їхнє належне багатство.  Навіщо?  Вони нітрохи про це не знали.

 

69. І для чого німці це робили, якщо це починання призведе до краху.  Моя думка тоді не підказувала.  Але зараз я не такий, як усі.  Тут знаходяться і бояться так природи, як нікого, як її днів, що приходять.  Вони і тоді такі були, як зараз ідуть.  І знижується нижче нуля ця температура, від якої нам доводиться всім, і простим, і заслуженим ховатися.  Ми боїмося залишатися, хоч гвинтівку російського зразка маємо.  Але маємо для того, щоб нею в когось стріляти.  Нам її в руки давали ті ж самі офіцери.  Але вони не думали нічого такого, що у них народжувалося велике в цьому ділі питання життєве, яке ми не знаємо.

 

70. Вони, як всі вчені, а ми невчені всі люди.  Але історію минулу читали про найпершу зброю людини.  Це зробив наш земна чоловік пастух Давид.  А силач був Голіаф.  У такий час був, коли на груди міряли силу, яка вважала себе від бога сила, він нею розпоряджався.  Це так поводилися, такі люди були між природою.  Вона їх зустрічала і вчила.  Давид не знав цього Голіафа, але був пастух овечок.  Він винайшов для тварини, розколов паличку, і туди заклав камінчик, і ним у ціль попадав.

 

71. А потім став овечок убивати. А коли торкнулося в цьому Голіафа, то він прийшов зі своєю силою робити те, що він зробив до цього. Ми, говорить сім'я Давида, дочекалися свого, до нас божі сили прийшли з нами ділитися. А ти не заперечуй, сказали Давиду. Роби те, що Голіаф скаже. Його божа сила. Він каже: які сили, якщо я його вб'ю, не доходячи до стада 30 кроків. А люди засміялися, не вірили Давиду. І от живий факт між ними зародився. Голіафу треба стадо, він – до нього, а Давид його цим камінчиком убив.

 

72. Давид був правий. Його люди обрали над собою тимчасово обраним царем. А царі навчаються обстановкою. Раз у тебе виявилися такі сили, так будь ти над нами цар. Іванову довелося про це читати, і те між собою і природою отримувати. Несподівано він почув музику. На фронт проводжали маршові. Вони тут проходили між людьми Царського Села. Вони відчували всю обстановку, котра робилася по всій Росії. Цар був, гнав людей у бій, і гонить цей уряд. Люди бідні, вони від цього режиму терплять. 

 

73. Не таке було між людьми, які залишалися вдома. А наша справа, тих молодих живих людей, хто на себе надів захисного кольору обмундирування і сіру шинель. А гвинтівку за плече для того, щоб вбивати людину. Про це немає слова ні в кого. Тільки треба, за словами, всім людям війна. Та ще хотіли, щоб була в природі перемога. Цього Іванов не хотів. Його бажання: або голова в кущах, або груди в хрестах. А сам себе пустив у хід за те, щоб добитися в житті своєму будь-якого командира, щоб я людиною розпоряджався. Цього мої предки у себе не мали, а я при такій азартній думці сам себе вів  добре.

 

74. Хотів, щоб щастило так жити. Природа недарма з заводу прогнала і забрала. Це небувалий останній набір царя. Через тіло Іванова сам з престолу полетів. Сидить під вартою. Нам каже молодь цього набору. Доводиться стояти на варті біля нього в будинку. Він ніколи не проходить між нами, щоб не привітатися, завжди говорить: «Здрастуйте». Стрілець йому відповідав: «Здравія бажаємо, пане полковнику». А потім припинили з ним вітатися. Один раз у свою зміну сказав він, і ладно. Це тоді робилося, а зараз про це історія пише. Я, Іванов, хотів бачити царя і його сина Олексія, але, на жаль, не бачив. Такого випадку між собою і природою я не зустрічав. Каже Іванов.

 

75. А хотів, але не виходило. У чоловіка таке було життя, у чому Іванову доводилося зажити. Йому природа стосовно цього врахувала його селянське положення. Якби погано жилося мені, тут я не бачу нас, як якихсь людей. Для цього час готує. І не думав я про дім, куди була можливість поїхати  солдатові. Такому любителю свого життя перед іншими хвалитися в поїздах. Ми як солдати дачними їздили без усякої оплати. Ми молоді, від нас не було солдат таких, котрі б сказали: от які ми є вояки. Ми готуємося зі своїм озброєнням і здібністю.    

 

76. Ми добре знаємо, за що воювати. Їдемо. Наша справа не воювати з такою дитячою силою. А нас до того підготували, щоб ми вміли ряди на позиції заповнювати. У нас в голові хитрощів ніяких. Ми в своєму селі та за таких умов, як вони робляться нами. Де ми не були, роз'їжджали, дивилися на все те, що в місті такому, як був Петроград. Він так нашого брата не годував, а готував за якісь особливості. Зле нічого не давалося, на все потрібні в державі гроші солдата утримувати в самій царській столиці.         

 

77. Треба гроші, а їх давали багаті люди. Вони нам готували дорогу, щоб ми їхали і займали своє місце, яке призначене було. Ти, людина, не їдеш кудись у гості. Твоє тіло живе, мислить про хороше таке діло. А тебе везуть на забій. У тебе це не доходило, що будеш там, де люди. Ніхто не хоче між цим загинути. Там не ховають людини. А ставлять, як мішень, і його примушують всякими шляхами чужинця на свою землю не пускати. А у ворога, у німця, не така зброя, і не такі віддані вояки.

 

78. Їхнє діло одне – треба своє почате закінчити. Ми, німці, нічого не знаємо зі своїм народом. Наша спеціальна західна воююча раса культурна в усьому. Ми повинні ні з чим не рахуватися, а своє вміння закласти для того, щоб у руських таких некультурних бідних людей. Вони за своє таке власницьке право, створене государем, живуть не за рахунок уміння, а за рахунок щастя. Техніки було нестаток, чекають на фронт солдати зброї, чим воювати.   А їм бах: прислали картоплю. Хіба люди не розуміли самого генерала Корнілова. А який він був добрий вояк у цій війні, де нашим руським не щастило.      

 

79. У них люди були, а людям немає, чим допомагати. Зброї недостатньо, літаків не було. Щоб спостерігач був, як у німця, ми цього у себе не мали. У нас було своє знаряддя російське, недалеко воно діставало. Кулемет був «максим», але їх не вистачало. Також багнетів не було. А зараз ніби тимчасовий уряд, а кричить про липневі дні. Про ті дні, в яких ми, солдати, пішли воювати в тилу в Росії. Царя видалили, самі стали господарі. Куди ми ліземо, навіщо нам німецька, австрійська земля. Якщо нас не добили, так зараз доб'ють.

 

80. Кажуть, Ленін за робочих, за бідняків, за селян. Не хоче воювати. У людини зародилося вже після цього не війна, а мир між людьми. До кого дійшло. Раз слова про це прозвучали, вже пішло в інший бік. Люди – це пухирчик, насипаний засобами, люди ці є в усьому. Їм тільки скажи про це, їх думка йде не в той бік, яка веде нас усіх не до такого потоку. А ми весь час йшли, і наближалися, як ніхто, до свого поганого і холодного. Це наш з вами між природою нестаток. Люди наші не вміли, і важко жили. А разом, однією сім'єю не доводилося жити.

 

81. А природа, вона показувала багатство. Найголовніше, це джерело в природі, чим чоловік оточив себе, і ним весь час невідривно жив. Сам лягав у постель, а під голову клав подушку, а під подушкою лежала зі своїми діями земля. Із землею чоловік на відстані говорив всякими путями. Він не землю просив, не природу, котра чоловіка примушувала на землі все робити. Він з першого дня свого життя оголосив себе всім дням в році хазяїном. Цей день, цей час, хто його знає, де є. А у нього пухирчик насипаний повний стоїть.  А в другому пухирчику нема нічого.   

 

82. Чоловікові треба було подумати, чим треба буде наповнити. У чоловіка будь-якої національності є своє хороше. А погане шукав своєю розвідкою Іванов. Йому в Царському селі дуже везло на волі, коли доводилося грати в карти. Був завжди програш всюди свого близького товариша. А тепер гроші у того, у кого яка-небудь на фронті хоробрість. Це йому допомагало придбавати у себе таке життя, чого Іванову не доводилося шукати. Іванов з розвідкою на арені був близько до природи. Вона його вела, відривала від хорошого, а наближала до холодного.  

 

83. Хіба Царське Село це був найкращий путь до життя. А жити так, як жив один час Іванов, треба буде між людьми заслужити. А наша справа така. Сказали нам, усім людям, які повинні по всьому їхати на фронт воювати з ворогом. Ти, як чоловік, про цю справу знав і готував сам себе до цього часу. Нас, цих людей одягнули, як це треба, у нове обмундирування. Ми стали схожі на тих людей, яким було сказано: «Ви готові в маршову роту, вас повинні завтра проводжати з музикою, як інших». Якось мені в моєму життєвому питанні змінилося. Їдуть люди на фронт, а чому я залишаюся, сам собі каже Іванов?

 

84. Що значить війна? Треба підготувати себе, як буде треба в цьому ділі воювати. А я записався, як молодий чоловік, у навчальну команду зробитися яким-небудь командиром для того, щоб іншими людьми командувати. Примушувати, щоб інші люди тобі підкорялися. Який же я буду вважатися вояк, якщо мені дадуть знання початкового єфрейтора. А він у нас найперший з усіх командир. Без другого не можна ніяк бути, він своє відділення веде в бій. Ми, всі вищого складу офіцери, йому довірили командувати людьми. Він має право посилати в секрет або в розвідку, як командир денного характеру.

 

85. Він теж говорить. Я проходив у цій справі школу. Мене вчили люди бути в цій справі, я вчився на це. А мене не взяли до школи фельдшерів.  Чому?  Не знаю. Каже Іванов. Краще буде для мене і для всіх нас решти людей, хто їхав на фронт. Вони їхали туди нижче води. У них це не базарна площа, де ти, як людина, можеш для себе купити для їжі, що завгодно. Це твоє в цій справі побудоване життя. Без нічого ти тут не зміг. А фронт це є таке місце, де люди поділилися навпіл. Одні стали на одному боці, а інші на іншому боці. Дивляться уважно туди, де є інші.

 

86. Люди такі ж самі, тільки не з такою душею і серцем. Вони – нас, а ми – їх. У цьому всьому не жаліємо. У них гвинтівка свого зразка, а у нас своя гвинтівка, свого зразка, з якою швидко вискакує через порох куля, і летить повітрям не прямо. А як веселка, так і ця куля надсилається нашим братом. Щоб там на цьому місці лежав чоловік такий же самий, як і ми, всі люди. У нього є дружина, є діти, батько і мати. Він молода людина, йому це діло не до душі. Його хтось примусив лежати на своєму місці в ряду з іншим чоловіком, таким, як і він є. Разом з одного казанка їдять.

 

87. Кажуть, сумують, як вони жили вдома. Ніхто на іншу людину не стріляв і не вбивав. А зараз хтось цю штуку придумав. Треба ж так озброюватися. І треба навчитися стріляти в людину, і вбивати людину.  За що? Та за те, що він не так легко дихає, як ми з вами дихаємо. Німці для руських. Ми поділені в природі через неприємність. Яку? Про це знає пухирчик. Ніхто з людей про це діло не зможе знати. Йому сказали: збирайся. Він одягнув на себе, як з голочки, все військове нове, приготоване до цієї справи. Дали окремий казанок, речовий мішок. Все у тебе є, і твій розум до того, щоб воювати.       

 

88. Але розуму не було, щоб зрозуміти і розуміти, з ким і за що треба буде воювати. У того чоловіка свій напрямок у житті, щоб жити на білому світі добре і тепло. А ми й вони цього не хотіли, взяли і пішли шукати те, що нас убиває. Це все зробив наш ватажок цар, і їхній теж. Вони не поладили, через що взяли, примусили нас у цьому ділі воювати. Закон один захищати свого близького царя або ватажка. Він нам сказав, що руські німцям вороги. А руські сказали, що німці вороги. І от ця справа почалася через цього ворога. У війні не жаліємо нічого, знищуємо всіх ми, а вони нас теж.

 

89. У цьому ми живемо, і один з одним воюємо через нашу матір природу. Раніше ми так не воювали. Пухирчик не насипаний, його навіть не було. Це зараз це все зробили. У нього насипали німці, і насипали росіяни. А порожні чекають іншого, не того, що робиться зараз. Після цього всього буде тихо, добре. А зараз ми чекаємо у своїй маршовій роті. Нас з музикою проводжають, як захисників, надійних у цій справі людей. Ми майстри всі воювати, заряджати вміємо патрон, і стріляти навчилися. А залізниця поставила вагони, вже вони нас чекають. Ми в них, як худобу на бойню везуть, так і нас з вами.  

 

90. Ці вагони прості, але непогані. Вони вже не нас одних везуть. Але після нас, каже Іванов, вже таких маршових не буде. Ми їдемо останніми. Що він думає, і що він говорить, що він знає, інші говорять? А його справа: або хрести, або кущі. Таке він знав, і їхав добровільно на фронт. Кинув вчення, навіщо воно нам.  Він говорить. Треба, щоб більше не було війни. Люди все зроблять. Війну почали, вона є. Так і мир, не введеш – сам прийде. Ми його самі змайструємо. Наша справа – думати. А що вийде далі, ми подивимося. А зараз стоїмо на місці, чекаємо свого коня, це повинен підійти паровоз.

 

91. Він без свистка не рушає, дає сигнал. Це помічниця рукам людини. Раніше цього не було. Була підвода, або вояки сходилися пішки воювати. А зараз ми їдемо на фронт, маршова рота. Нас посадили, і до зазначеного місця. Позиція там, де доведеться свою руську територію відстоювати. Цих поїздів близько гармата не підпускає. У німця гармата далекого прямування, в бою влучно попадає в ціль. А у нас цієї зброї замало. Їдемо ми, як на якийсь у житті заробіток. Ми так в голові тримали. А між солдатами якби не було карт, і розваги не було.

 

92. А війни ми не бачили. Бачили солдатів з фронту. Розповідали про великі зради в командування. А тут зброя одна – гвинтівки. Ми, руські, на рукопашний бій на багнети сміливі. Все одно помирати так. Коли працював на заводі, не думав воювати. А зараз це з голови не виходить. У тебе це не мама, ти в гості приїдеш. А чужа невідома сторона, де ти під командою. І вбиваєш людину. Тобі не скажуть, щоб ти стріляв, ти не маєш повного права зі своєї рушниці стріляти. А зараз ми в карти один з одним ріжемся. Та думаємо, як ми зустрічатися будемо з німцем.

 

93. Він же така людина, як і ми. У нього своє командування, а у нас своє. Примушує солдатів бути підлеглим чоловіком. Нас везе ротний командир поручик Зорін, йому ми всі підкоряємося, як в гурті. Скотина стада слухається палиці, а ми слова. Всьому річ – людина. Я свою дружину обіймаю рукою, людина голова, а сам кажу, ось тобі. А між людьми приклався режимний закон у цивільному селянстві. У селі був спочатку десятник мужик з палицею, його слухалися всі. А потім переходило в руки старости, старшини і земського начальника. У господаря на виробництві був десятник, завідувач виробництвом і директор господар.

 

94. Потім для цього всього є урядник, пристав і губернатор. А у військових є найменший чин єфрейтор. Відділення, взводний, ротний, батальйонний, полковник, дивізійний, корпусний та сам цар. Ось це все складало повного пухирчика. Йому доводилося все це робити для того, щоб люди жили не так, як це треба було жити. У них своя дорога, по якій доводилося крокувати. Вони один одного по сусідському розвитку не любили. І не хотіли, щоб інші такі люди жили, як вони. Люди людей хотіли підпорядкувати   під своє вміння, і хотіли над цим панувати.

 

95. Як природу хочуть люди залежні примусити своїми силами, волею своєї. Технікою, яка допомагає рукам людини, щоб у природі робити діло своє для того, щоб це діло створило між людьми величезну економіку. Це багатство, яке взято з природи, воно якісне і кількісне, але не жива істота, а мертве. Як діло зроблено, а потім це діло робиться більше, у більшому розмірі, щоб більше вантажу піднімати для того, щоб з природою впоратися. Це все знання, яке розвинене на чоловікові такому, хто примушує чоловіка, щоб він робив, тобто їхати на війну, і там старався вбити людину.

 

96. Хіба людина людині не брат по життю в природі. Хіба його належить примушувати. Він же не хоче воювати і вбивати, його примусила копійка, а вона знаходиться в режимній і залежній стороні. Це тільки народився в природі Іванов, а хотів було залишитися на заводі, тобто за бронею в труді. Йому природа не дозволила своїм руським чоловіком бути. Йому доводиться добровольцем бути в природі, через своє тупе знання у нього народжувалося на все. Він хотів зробитися в Царському Селі злочинцем, і тут йому природа не дозволила. Взяла, і дала право в карти вигравати в гроші. Він тоді від цього пішов, не став іти на злочин.       

 

97. У Іванова народжувалася воля кинути свою руську землю, на якій він народився. І зараз йому доводиться їхати в маршовій роті, як кудись у хороші гості. Там мами з татом немає, вони вдома залишилися. А Іванова везуть через Псков, Мінськ та інші міста, через які доводилося, як хлопчикові, їхати. Та думати про свою рідну сім'ю, про батька і рідну матір, яка не хотіла, щоб загинув де-небудь її рідний син Паршек. Вона його любила, зберігала, як людину. Але йому в житті своєму не щастило. Тільки зараз в карти він обіграв всю роту маршову. Він шле гроші додому, жаліє матір свою.    

 

98. А люди нічого про цю справу не знають. Кажуть, це він в бою з убитих грабує. Іванов у шляху свідомо їде на фронт. Хоче повоювати, повбивати німців. Треба за цю хоробрість, за хрести, або ж треба обов'язково свою голову покласти в кущі. Так думалося по дорозі Іванову. Він ще не доїхав до того місця, де людина людину за щось вбивала. Законне явище. Де куля свободу має лягати туди, де їй слід було. Вона багато років споруджувалася і робилася для того, щоб не гратися, як діти граються в свої ляльки. Люди наші та їхні розуміють.

 

99. Вони хочуть залишитися героєм перед природою і людьми за те, що людина навчилася, як буде треба в житті ухитритися за рахунок науки, щоб сам інших людей вбивав, а сам залишився. Це не натура перед усіма, вона не показує так. Любив кататися, і люби саночки на гору тягати. Це твоє те, що ти в природі зробив, тобі далося це все зробити. Ти чоловік на це все лізеш магнітом, хочеш вбивати. Це чоловіка сусідська розвідка, вона навчила чоловіка дивитися через стіну, і виявляти у сусіда зайве що-небудь, у що чоловік втягується, і хоче привласнити до свого імені. Він зацікавився цим, примусив себе хворіти.

 

100. А хвороба яка, хоче він це отримати. Треба буде закласти на цю справу свій психічний труд. Як кішка хотіла взяти у людини в роті кільце чаклунське. Вона перед собою поставила: все, розірвуся, очі видеру людині, але кільце візьму. А природа в цю хвилину підіслала мишу, кішка кинулася, хотіла з нею розправитися, як зі своєю здобиччю. Кішці миша каже: «Ні, стій, мене не їж, я тобі буду в пригоді. Я знаю, що ти прийшла і тут хазяйнуєш, твоє так не вийде. А я тобі допоможу це кільце легко взяти».

 

101. Кішка слухає, миша каже: «На бороду, а хвостом в носу черкнути. Ця жінка чхне, кільце викотиться назовні, а ти, кішка, забереш». Так і вийшло між природою і кішкою. Так і цю силу доведеться від природи невидимо отримати. Сам народ це діло почав. Капіталісти не хотіли, щоб наша руська сторона завжди у військових началах програвала. Люди хотіли цьому допомогти без усякого царя, з багатими союзниками добити ворога. У цю хвилину народилися сили між багатими і бідними. Думка про що і хто з ким воював. Виявляється, не ми, руські, самі воювали з німецьким народом. А от з руськими англійці і французи, їхня указка.

 

102. З меншовиками домовилися. І зробилися через пухирець союзниками, щоб більше від усього повбивати руських людей. На чому вся війна зберігалася. Ніхто нічого не зробив, крім моєї думки, їй довелося в цьому ділі, говорить Іванов, проникнути. Мої сили їхали на фронт, як у гості до мами і до тата. Ми ще в ешелоні сиділи, грали в карти, один одного обігравали. Де там ця позиція. Нас гнали, як овечок, у прорив липневий. Наша, кажуть усі, бере. Ми пішли в наступ. А тут більшовицька думка до людей прослизнула зі своїм ділом. Ми такі ж люди, як і німці, і нам воювати не треба. Нас ця думка зустріла на узліссі одного невеликого лісу.

 

103. Наші офіцери поставили над нами пряме голосування про це, хтось за цю політику, яку нам в Тернополі перед ешелонами матрос своїм есерівським голосом кричав. Наша в цьому ділі бере. Ми не одні в цьому воювали. Нас з вами підтримує тільки насипаний пухирець, якого зберігали всі люди. І хотіли, щоб ворога, тобто німця, перемогти. А де ти його переможеш, якщо німецькі сили були більші. У нього літаки є, стріляють з повітря кулеметом. У нього є спостерігач. У нього і гармата велика. У нього на фронт замість зброї не привезуть картоплю. У нього в армії немає російським командирів. А в нашому полку стрілецькому, його прізвище полк.

 

104. Капітан за званням офіцер німець. Ми до нього, як до батька, по фронту південно-західному наближаємося, хочемо поповнити ряди. Нас поставили на вид наші голоси, чи будемо ми згодні воювати чи ні? У нас їде найбільша думка з нас всіх – це Іванова бажання зробитися через це все героєм. Так думка в природі підказувала нашому герою. Він тоді про це не знав, і не думав про це. А природа робила сама, вона йому таку сильну думку давала для того, щоб йому про це діло говорити. Ми повинні воювати. А як воювати без царя. Пухирчика вже немає в природі. Люди між собою думкою поділилися. Одні ж, хто нічого не розуміє про цю справу, кричать: за війну.

 

105. А хто добре знає, і весь час на війні, він ніколи не скаже: за війну. Весь тил, всі солдати за те, щоб кинути вбивати один одного. У цей якраз час ми прийшли до полку, як маршова рота. А полк не приймає. У паніці весь південно-західний фронт. Всю Галичину треба буде австрійцям здати. Не розумію, що робилося між росіянами і німцями. Без усякого бою ми віддаємо всю територію німцеві. Кажуть солдати між собою: наша стара початкова позиція буде річка Збруч, Кам'янець-Подільськ руська земля. Вдень ідемо, вночі відпочиваємо. А німець переслідує, як ми свої ... військове палимо.

 

106. Горить кругом. Ні молодший, ні старший не знає, що там робилося в тилу. У Росії готувалася робочими руками революція, щоб взяти в свої руки радянську владу. Людям прийшла ця чара на їхню таку долю, це в житті не було видно. Іванову на ногах доводиться слідом за своїм полком, що йде по фронту. Для того гвардійські частини рухалися з місця одного в інше, на них була надія Керенського, як на надійних людей, вояк у наступі. Він хотів німцям довести, що ми з вами вміємо і зараз без царя воювати. У нас сила на це є, у нас і техніка збережена. Ми в цьому ділі тебе не боїмося, що ти на нас, такий сильний ворог, напав. У нас народу вистачить, лише б ти з нами воював.

 

107. Ми взялися за царя недарма своїм народом довести. Ви нас таких без пухирчика не завоюєте, за нас велика природа. Досить на нас, на руських таких людей. Особливо ви, німці, хитрі люди, озброєні технікою. У тилу ваші люди у нас командують, у вас великий у цьому виграш. Для вас не природа допомагає, а свавільне знання. Ви йдете зі своїм поняттям. Ви хочете у руських відібрати частину землі і багато народу, щоб ним розпоряджатися. Не для того народився цей юнак, він голосує своїм розумом не за те, щоб кинути воювати. Війна не ця тільки на нашій землі. Війна з кожним тілом між людьми і природою, у ділі людських рук.

 

108. Тут ми витрачаємо те, що ми в тилу робимо. Патронний завод. Всі ті люди, які робили цей патрон, вони учасники в цьому. Допомагають робити цю кулю для того, щоб свою людину, що живе на білому світі, зняти зі шляху, щоб він не жив. Це у нас так робиться і робилося. Ця система у німців, у нашого ворога. Вони теж хочуть своїм умінням, як воїни вічного характеру в житті своєї раси, перед цією справою в природі хвалитися, що наша бере. Якби ми, руські люди, взялися за це діло енергійно, і не було у нас таких у цьому ділі зрад, ми б хіба вам, таким людям, піддалися.

 

109. У нас, руських, фізична  велика сила є для цього діла. Нас примусив цар воювати. А зараз взявся воювати Керенський, він у цьому ділі новий чоловік, не миру хотів. А його отакого примусили за договором союзники. У них весь там руський розміщений капітал, вони торгують і в тилу. Але їм довго там не доведеться сидіти. У природі піднімається на цю справу з-за бугра велика чорна хмара, і вся вона налита водою, та ще якою водою. Про це нам розповість думка, про цю справу рука Леніна. Він народжений для того, щоб перебудувати старе на нове. То люди жили в умовах дуже важко. У них не було для цього сил, щоб землю обробляти.                               

 

110. Та з надр качати, щоб сировина була, з чого цю зарядну річ обробляти. Я її робив у тилу, говорить Іванов. За рахунок цієї праці жив. Хотів цьому всьому допомагати, але природа мене по цій території, де люди самі себе примусили дуже сильно озлоблено воювати за чуже. Вони у себе ніякої свідомості людської не мають. У них діло – помітити чоловіка, що тікає, там, де він цілить жити. А його інші люди, які не вчені люди, хочуть вбивати. Особливо навчився стріляти з гвинтівки сам особисто для цієї справи близький по сусідству ворог, що нав’язався. Він не людина в дану хвилину так само, як і ми теж не люди.  У нас з вами зброя. Якби наші люди в тилу не робили цю належну зброю, ми б без цього всього не воїни.

 

111. А то там озлилися між собою режимним законом, грошовим. Все це роблять гроші, їх отримують на це діло люди, і їх витрачають. У них законний труд, без якого вони жити не зможуть. Один час пожили та попрацювали в цьому ділі, самі себе зносили, і померли навіки. Все це наробив повний пухирець, господар цього, самодержавний цар. Тепер його більше не буде. Взявся доводити до кінця школяр. Хто йому це діло довірив? Вчені політичні люди. ... Гроші. Костюми Керенський міняв щодня, чим він хвалився. Хотів ними народу довести, як вільна людина непоганого звання. Хотів по своїй дорозі весь народ повести.     

 

112. Це йому не довелося. Ми на фронті вже в окопах сидимо, а над нашими окопами у висоті панує літак. По них стріляють гармати, снаряди рвуться, шрапнелі назад падають на землю і наших солдатів. Ротою він стріляє з важких гармат. Коли розривається в землі снаряд, то летить угору чорна земля. Більше від усього бив по правій стороні. На лівій стороні знаходимо невідомий для нас порожній пухирець. Без усякого поняття чоловік. Це Іванов, він на себе взяв свою ініціативу для того, щоб сказати. Через його сили змінилася між воюючими людьми тут на цьому місці атмосфера.

 

113. Люди зайняли свої передні позиції на річці Збруч. І не пускають своїми грудями вояка, не дають сюди проникнути, щоб оволодіти руською землею. І ми теж хотіли піти в розвідку, але чомусь відставили, не пішли. Ймовірно, мої сили перешкодили. Я хотів побачити, не знав, кого. Каже Іванов. Всі бачать німця чи австрійця, а от моїм очам не довелося. Два рази займав позицію, але воювати не довелося. Один раз була команда, спущена словами, що німець буде наступати. Не пішов, не став це робити. І також хотіли ми спробувати, хотіли повоювати. А природа через Іванова не дозволила, а взяла гвардійські частини, і кинула в тил на своїх донських козаків воювати.      

 

114. Ми, отакі вояки, були в тилу на відпочинку. А літак збили, летів через кордон. А наша частина за ним у погоню, як якась іграшка. Це добре, що німець не побачив цю історію. Він би дав жару снарядами. Ми в дорозі, наші всі гвардійські частини гарнізону Царського Села. А перед нами десь взялися три дикі гуски, вони примусили солдат по них стріляти всім полком, крім мене одного, хто поставив свою мету. Раз не довелося одного разу стрельнути на фронті, то ніхто не потрапить в цих гусок безвинних.

 

115. Так вони і полетіли три нешкідливі. Я, Іванов, говорю. Значить, такої війни, як вона була, більше не буде. Тепер перевалилася війна на громадянську революцію, люди до цього себе готували. Це ми таку штуку будуємо ... Ми, гвардійські частини від уряду, особисто від Керенського отримали спеціально наказ залишити фронт. І в тил на Каледіна в Дон, де генерал зі своїми незнаючими козаками, що зібралися, виступив проти цього уряду. За господаря заступився, хотів з Дону відновити самодержавство Романова. Це добре, що так вийшло, говорить Іванов, моя думка не звершилася.

 

116. Уже мої слова, сказані на бугорку своїм селянам про те, що тільки ми замиримо війну, так і вийшло. Ми відмовилися, один час була команда дана нам на німця наступати, і були спущені слова з німецької сторони, він повинен піти на нас у наступ, і так не пішли війною. Дійшло людям: немає, за що воювати. Пухирчик залишився повний, але господаря ми, самі люди, втратили. Хочемо установчі збори провести спільними силами голосами. Людьми обрати пухирцю господаря. Це тимчасовий уряд.

 

117. Особливо сам Керенський, есер меншовик, наслідувач союзникам, він у цю хвилину не грав ролі господаря. А був прикажчик, найнятий чоловік з боку союзників. Він не руським людям служив своїм розумом. У нього думка створилася. Це все не люди робили, а капітал, гроші, економіка капіталістична, де сидів Гучков і Меліков. Ми, нашої Росії люди, цьому складу не довіряли. Як генерал Корнілов, якому люди повірили і відкрили фронт, німець прямо двинув на Петроград. Начебто дати дорогу старому. А люди зрозуміли, їм дійшло, що генерал – це не рятівник нашого бідного життя.         

 

118. Скоро прийшли до свідомості запитати у тієї сторони: на що ми йдемо? Ми йшли на Каледіна, як на бунтівника. А Корнілов зійшов з розуму своєю думкою. Хотів царя звільнити, дати йому цей же самий пухирець, якого хочуть всі люди мати. І при ньому жити не так, як ми жили, провоювали у війні всі гвинтівки. У нас руки наші, розум теж наш, ми домовилися самі ті, кого посилали узнати. А чому це так вийшло, що наші на наших пішли в наступ? Це був обман Корнілова, він у свою чергу між цими людьми, які втратили від пухирця господаря. А тепер не знайдуть люди скажено.

 

119. На це нове діло чоловіка не було нашу свободу теоретично підносити. Це люди в свій час були вигнані з життя, сиділи в засланнях, чекали цієї хвилі, яка стала робитися людиною на землі. Старі люди з молодими поділилися навпіл. Старики, старенькі у великому страху. Як же, земного бога немає, цар престол здав. Невідомо, кому дістанеться. Есери гнали в бій людей за установчими зборами. Їх це задовольняло, вони свої всі сили капіталістичні на всіх фронтах клали. Вони хотіли залишитися з російським народом у кермі, як і було царське самодержавство.  

 

120. А зараз трошки змінитися у бік не нового, а буде схоже на старого залежного, такого ж самого чоловіка, хто жив і до цього часу в нестатку. Він важко помирав, кінчався за це все, що він робив. Йому це діло представляє пухирчик. Не раз били його. А науки як прогресували між людьми, змушували його сильно працювати, так ця система нікуди для людини не поділася. Зброя примусила різними словами так робити. Як хотіли знову стати біля керма найстарішому капіталу. Не туди свою думку направив Іванов, він чекав установчі збори по всій Росії, просив.

 

121. А це система. Ми, такі люди, самі створимо, на більшість голосів партії представляли, хто яку зумів представити. Порожній пухирець залишився порожнім. Чекає до себе чоловіка не такого, хто буде його наповнювати. Пухирець ні від кого не залежний. Він обманювати не буде, а буде магнітом тягти до себе правду, нею в природі огородитися. Не скаже про те, що я є не хазяїн цього порожнього пухирця. Хто нічим не набирався, але вчить чоловіка з перших кроків свого життя, з 1989 року народження. Цей чоловік повинен всіх залежних у природі ошуканців зупинити. І сказати, все зроблено добре.

 

122. Царя ми, люди, самі прибрали. Тепер слухаємося, що нам вчені скажуть. Хороше ми приймемо, від поганого підемо. А хто ж залишиться з поганим, з порожнім пухирчиком, крім одного Іванова. Він ходив у кожну халупу приїжджаючого чоловіка своєї партії, яку хотів. Він ховався від нас усіх, хотів виграти в цьому ділі, але вийшла його прикраса, програло. А от більшовики всього народу люди не пішли під дах ховатися в халупу. Я, говорить Іванов, всіх провідав. І не погодився з усіма, що вони багато людині обіцяють, але давати нічого не дають, крім однієї гвинтівки солдата.

 

123. Вона в мене зберігалася, як око. Своє есери меншовики взяли, кермо. Поки хваляться союзниками, вони наші помічники в цій справі у війні. А ми поки воюємо. На це все відгукнувся народжений природою теоретичної сторони чоловік Ленін. Йому люди повірили, погодилися з ним, що тільки він заступник за бідного селянина і за робітника. Кому треба земля, як джерело. А фабрика, завод, шахта треба робітникові. І от у неділю, кажуть, приїде більшовик. Куди, думаю. Він не ховається перед усіма, запрошує. Будьте ласкаві, приходьте слухати на площу до церкви.

 

124. Відкрито буде говорити людина за більшовиків. Іванова пригнали, чекає цей час. Думає, хто ж буде він, яка людина, і що він буде говорити? Іванов хотів почути правду перед усіма. А, правда, був чоловік, якого ми, що зібралися в цьому місці, чекали. На чому ж він повинен сюди, на трибуну буде представлений? Побачили: їде на артилерійському передку на парі конячок. Ми цьому всьому духом раді. Значить, не обдурили. Правда, їде не він, а вона, Бош жінка більшовичка південно-західного фронту. Хто в цьому був, не відвернеться, підтримає. Це перші її слова на трибуні.            

 

125. Вона з нами, говорить Іванов, привіталася, сказала: «Здрастуйте». Їй всі присутні тут сказали в один голос: «Здрастуй». Вона у нас запитала: «Чого ви зібралися?» Ми їй кажемо: «Чекаємо вас». А вона каже: «Ви знаєте, хто ми є. Ми більшовики. Не хочемо, щоб воювати з німецьким народом. А ви повинні дома бути. Не без зброї своєї, а з рушницею. А то вовки нападуть, це генерали, як Каледін, Краснов. А вони опинилися. Ви додому з тією ж гвинтівкою. І там господарюйте землею, фабрикою, заводом і шахтою. Це ваше все».

 

126. «А не це місце, на якому ви чекаєте когось, щоб вас розпустити. Царя немає. Тобто ми господарі, люди Росії, це ми всі. Але між нами є й такі люди, зараз він після моїх слів виступить, буде хвалити не мене, а самого себе». Це вона сказала. Кадет – сторона стара, але не нова, офіцерська. Так воно і вийшло. Вилазить капітан за формою, став говорити не те, що нам треба всім. Не хотіли слухати його далі. То тоді Бош вдарила його по обличчю. Він же вас бив учора. А сьогодні він тихий вовк, не наш чоловік, чужий. Геть з трибуни.

 

127. Прогнали. Хотіли стріляти, але не було гвинтівки. А люди сиділи в окопах, а свобода в тилу красується. А яка може бути свобода, якщо їхній близький є на війні. Кого він захищає, якщо немає царя. Ленін був проти війни, братання ввів, руські з німцями кинули воювати. Руським не на руку було кидати фронт і додому йти. Слідом за руським і німцеві доводилося легко займати українську територію. Іванова початок – кинути полк, і додому, як відпускники, за зробленим документом. Я, говорить Іванов, примусив Бочарова Федорова, щоб він на конвертах білих поставив розпис, печатку.

 

128. А потім Іванов Авраам написав, як відпускникам, за батальйонного командира Карпова я, Іванов, розписався. Вже їдемо додому, як українці. У цей час заарештували офіцерський склад, вони всі в Києві в раді організували воювати, за словами одного лікаря. З ним по шляху своєму Іванову довелося подружити. По дорозі тій, по котрій їхали всі в ті умови, де рятувало людину в її житті. Між людьми по природі зародилося зло між собою, люди з людьми поділилися. Одні собі взяли, до старого приєдналися. А другі, це люди останні, хто працював, створював, а їм не діставалося жити так, як жили перші люди.

 

130. Я їду ешелоном. Нас віз паровоз на фронт для того, щоб ми там воювали. Але нас зустріла природа, вона не дала права моєму тілу бачити ворога. Я був у секреті через річку Збруч, ми сиділи вночі, берегли самі себе. Тільки вогненні ракети вгору пускалися. А нам же цікаво під цей вогонь дивитися, як він свою швидкість, як сірник запалюють. Так у нас був ракетник у кожній роті. Ми цією роботою гралися, начебто десь у гостях за столом сиділи. А нас оточували кулі або снаряди, які завжди націлені на секретну частину. У нього наводка на першу лінію в окопи, де солдати були розташовані.

 

131. Гармата. Це люди, які не навчили себе бути артилеристами, щоб снарядів не шкодувати. Артилерійську гармату встановлено, як верстат, вона наведена лякати своїм ударом людей. Це  не наша солдатська куля, яка може одного чоловіка вразити або поранити, або вбити. Куля не така страшна людині, як страшний вибух снаряда. А в снаряді картеч, і то цього люди не боятися, воюють, кому треба було залишитися в живих. Він за це хрест четвертого ступеня здобув, його командування за це нагородило. Він чоловік, і чоловік я був на фронті. Каже Іванов. Люди такі були, всю війну провоювали на фронті.

 

132. Були в боях, не тривожні залишилися. А зараз ідуть у цьому, кинули фронт. Треба жити, а вони напали на спиртовий завод. Набрали спирту, і почали пити, по-російськи напилися, а завтра під'їхав, їх спирт спалив. Ось які ми люди. Якби ми вміли воювати, говорить Іванов усім воякам, ми б гуся три, що летіли у висоті над нашим полком, куди свої стволи направили. Стріляли, але вбити нам не довелося. Так сказав усім Іванов. Програли ми всі своє знання. Нас вчили стріляти у кого? У людину. А ми взялися стріляти безвинну птицю. Як вона, бідна, від нас залишилася жива?

 

133. Іванов не стріляв, був на боці птахів. Так вони живими полетіли. А ми, такі люди, що зробили з війною. У кожного в руках гвинтівка, ви навчилися стріляти. А як нам скажуть дома. Ми всі без гвинтівок біжимо, воювати ніхто не хоче і не хотів. Це все наробив цар, він закликав нас на цю війну, а сам забрався. Його змінив Керенський, а вже Керенського прогнали люди. Бідняки селяни і робітники господарі пухирчика захопили під указкою самого політичного в теорії чоловіка, у його брата цар відняв життя. А Ленін себе присвятив у цьому за свого рідного брата помститися зробленим самим господарством цього пухирця.

 

134. Ленін за допомогою цих відданих молодих червоногвардійців, які не бачили на фронті і не чули ніякої позиції. Їм сказали. Господар ти, тобі для цього дали гвинтівку. Ти як помітив не нашого чоловіка, хто був проти Леніна. А Ленін створив задумане людством, ввів у життя радянську владу. Народ став пухирцю господар, але не прислужник царю, з ким доводиться тепер воювати. Іванов їде додому, як українець, з гвинтівкою в руках, як сказала Бош. Він не хоче воювати. А що ж буде робити далі? Приїде додому, він же це один з усіх приїде у своє село. Виправдав свої слова. Не захотів воювати. А за ним їдуть усі такі ж вояки.

 

135. Ніхто не хоче воювати, і не розумів нічого цього. Іванов пише. А зараз наш поїзд залишив праворуч ... пішов на Дніпропетровськ і на Сталіне. Юзівка була, де нас зустріли нові люди з червоними стрічками. Ми по всій Україні їхали, нас ніхто з усіх не питав. Як свої ми їхали. А зараз знайшлися на наші гвинтівки. У нас запитують: звідки ви, і навіщо ми їдемо, і куди? Ми їхали правильно, не хотіли воювати, додому на батьківщину. А зараз нас Ясеновата питає, хоче забрати у нас гвинтівки. Ми поки цій місцевості господарі, та ще які нові для пухирця. А коли ви до нас приїдете на допомогу воювати зі старими офіцерами, полковниками, генералами, ми вам дамо гвинтівки.

 

136. А зараз їдьте додому, демобілізуйтеся зі старої армії, а в загони поступайте. Це було наше завдання і наш такий борг. Значить, ми правильно вчинили, що кинули свій полк. Раз у Росії нікому точно охороняти пухирчика. Люди не знали, як куди свою голову після такої війни царської. Зробили війну в Росії громадянську. Німець до нас, таких вояків, прийшов, зайняв всю територію України. А Дон займали козаки і кубанські люди, котрі не хотіли, щоб радянська влада була. Вона відвоювала повні права в природі бути над пухирчиком господарями. Все робилося на боці партії більшовиків.

 

137. Я, говорить Іванов, перший повстанець загону Толстоусова. Зробив вибух Голубовського моста, спустив ешелон з козаками. І літака, що сів на території для того, щоб спалити, а ми його спалили. А батька мого посадили за це в Каменськ в льохи, де люди гинули від тифу. І в цьому був я ініціатор їх звільнити. А потім відновлював шахту, проходку Красіна, на Андр ... районі найперший з усіх тоді, коли генерали лізли з усіх боків. Я не був на їхньому боці, а підтримував думкою людей ображених. І так вийшло. Я в цю хвилину робив перерву маленьку між шахтою і війною, і рятував своє життя. Працював у наймах в Колодязному хуторі, Костянтинівського округу на Дону за хліб.                  

 

138. А як це після такої п'ятирічної, на фронті весь час чоловікові перебувати в боях. То чоловік визначився, як під крилом дому, при своїй родині. Вона ж рідна, жити б, а тут підскочив на це діло нещасливий рік. Врожаю не було, мало хліба було в землю посіяно, а тут недорід. Природа не погодилася в цей час людині допомагати. Взяла, нестатком в цей кипучий час зробила бідний недорідний рік. Вона людей покарала, щоб вони знали, де і як бути. Весь цей час горнулися в сім'ю, а комусь не до цього. Пухирчик стояв на столі, треба комусь його оточити знанням.

 

139. У цей час перед Росією, такий безладний, випало комусь бути над людьми господарем. Як було в шахті на 8-9. Я, Іванов, теж працював у підрядника в шахті, бурив бурки для динаміту, щоб рвати по породі. А вже приходила радянська влада і до нас. Старих управителів геть, а нове на місце. Мені, як шахтарю, Хрол Кобяков каже: «Берися за цю справу». Я ж відмовився. А люди вчені до цього часу готувалися зі зброєю в руках, брали на будь-якому місці барикади. Їм треба було не життя їхнє в природі практичне. Вони готувалися захопити першими своєю організованістю.

 

140. Як вона йшла, і доводилося між вченим світом. Перед природою ставилося питання в житті. Нам не треба старе таке суспільство, яке робилося людиною. А в природі, як матері рідний, стали гнів створювати. І стали люди навчатися самі на те, щоб так навчитися, і бути вченим політичним, підготовленою в цій справі людиною. Ця дорога давно прокладалася, прокладається, і буде прокладатися між такими людьми, які через місце свого життя прагнули це зробити. Особливо ті люди, кому це доходило в голову, краще було біля керма сидіти.

 

141. Як у хорошому зробленому рамковому вулику, у ньому сидіти не доводилося бджілці по такій чарівній природі. За цим ділом дивився чоловік. Він знав, цьому бути, що атмосфера підопічна буває один раз, за це бджоли поспішають працювати. Робити те, що люблять люди. Мед їсти. А ви як думаєте, заслані царем люди, що поділилися навпіл, де він подівся і за що? Вони до цього часу говорили, кому була потрібна свобода, і яка. Без землі не залишався чоловік, без заводу і шахти не чоловік. А Іванов цьому ділу практично відновлював ці якості, фізично і практично робив.

 

142. Хоч трохи, але був перед початком у розвиненої радянської влади. На нове місце селянське, на хороші землі, та з такою силою, яка тоді у мого батька, як у щасливого хлібороба. З такою дружною сім'єю, яка виїхала в іншу зовсім область. І там розташувалася за рахунок свого фізичного труда. Де якраз мені не доводилося в шахті в той час командувати, я навіть пішов з хліборобства. Потрапив в Лиху в депо, чистив топки паровозам «Ехо» і «Щука». Сам був невідривно, тоді фізично працював. Після ночі дві доби. Я шолом скидав, як це треба для селянства.

 

143. Ми з Оріхівка, Луганської області виїхали в Гуково, хутір Іванов, Звірівського району, Ростовської області. Моє прізвище з цього хутору прозвучало. Я про свою роботу в цей самий час, коли розчинилися ворота соціалізму. З генералами покінчили, пішла ця вся неприємність. Люди прийшли до одного – старе гнали, а нове ставили. Так і ми своє колишнє дідівське залишили позаду, а взялися за своє, як взявся за це діло робити Ленін. Він хотів оволодіти повним пухирчиком. Але він не знав так само, як Христос під час свого діла.

 

144. Він теж криком кричав про Лазаря, про того бідного чоловіка, хто в бідності своїй помер. Неначе Христу це було потрібно довести, що він вміє повертати назад людям здоров'я. Він Лазаря для історії воскресив. Він був заслужений чоловік, нічим нагодувати людей, нічим ходити пішки по хвилях. А коли святкувати він їхав до Єрусалиму, його такого чоловіка примусила природа сісти на віслюка, і їхати на ньому. Куди,   сам не знав? Навіщо? Як і Ленін хотів у цю хвилину довести перед природою, перед людьми, що він був правий в економіці, політиці, яка була ним введена через наявні в людях засоби. Йому було треба виступити. Не знав, де.

 

146. Цьому життєвому факту прийшов кінець. Ми свідки не одному Леніну, хто за це брався, щоб всю інтелігенцію, буржуазію зняли з великим успіхом. Ми добре знаємо видатних людей, мислителів художнього слова, як Лев Миколайович Толстой, і розробляв нервову центральну систему, це мозок, Павлов. А як він це все залишав позаду. Письменник Горький. Словом, всі ми люди, ніякої різниці не маємо, всі залежні від усього діла, хочемо жити добре і тепло. За що ми життя клали на віки віків. І зараз ми всі так робимо, людей примушуємо, щоб вони були наші раби.                        

 

147. Це робилося, робиться, і буде великими людьми робитися. Ми з вами давайте гарненько подумаємо про мою першу дорогу, по якій я без кого-небудь пішов. Я не шукав повний пухирець, щоб ним користуватися. Як користувалися всі люди, що залишилися в населеному пункті. Їм треба було повний пухирець. А моєму такому бідному народженому тілу потрібен в житті цьому порожній пухирець, якого довелося цінувати і зберігати за його скромність. Вона мені одному показувала цю дорогу, по якій я пішов один. А всі слідом свої слова кидали на мій такий вчинок. Я не знаходив потрібним цей повний пухирець зберігати і мати.

 

148. Я хотів бачити такого ж самого чоловіка, як мене всі за це назвали. Я був тоді божевільним, у мене в руках був порожній пухирець, тільки я не знаходив у себе такого, в нього наповнити. Я не прагнув тягнути до себе час. Я не цікавився в природі готуватися за кілька днів вперед зі своєю цяцькою. Я не виходив у степ, і не захоплював для себе цю місцевість, на якій чоловік поспішав свою справу швидше зробити. Йому це було треба, він без чого жити не зміг. І не вміє жити так, як я себе примусив. Мені такий час не буде потрібно, він зовсім не треба, щоб у ньому чекати доводилося, як ми з вами робимо.

 

149. Весна ясна красна, тепла для нас усіх, ми до неї зі своїм ділом вже готуємося. Землю цієї місцевості буравимо, не даємо життя, спокою. Особливо своєму мозку, голові своєї, яка бачить, що у нього робиться. Земля чорна перед очима, а потім на неї лягає сніг. Природне багатство робить велику вологу. Ми про це знаємо добре, готуємося, і думаємо не помилитися, чого-небудь такого під цей рік посіяти. А у нас це діло добре вродить, ми зробимося господарями, завжди з нами буде повний пухирець. Його ми створювали і берегли весь час свого життя. Ми від неї, як рідної матері, відірвалися, і стали шукати в природі не холодне з поганим, а пішли шукати в природу хороше і тепле, щоб жити.

 

150. Ми пожили та покористувалися всіма правами в залежній стороні, а потім ми здалися. Нам не дала далі крокувати смерть. Ми з вами в цьому ділі померли, недоробили діло. За нами залишилося недороблене діло. Треба було робити, а сил не вистачило. Ноги не носять, руки не роблять, очі не дивляться, а вуха не чують. Що будеш робити? Твоє або ваше всіх діло залишається вам доробляти. А потім знову починати робити те, що треба в житті робити. Ми робимо і в ньому помираємо. Нас це діло примушує, не просить так, як кланяється незалежність усім нам, умираючим людям.

 

151. Невже вам хочеться помирати так, як ви навчилися не жити, а вмирати. Вас усіх примушує ваша зроблена вами неповноцінна залежна сторона. Якщо у вас немає в мішку і навколо вас, ви дня не будете жити. Тому я божевільний перед вами виявився. Я не пішов вашими слідами, по вашій дорозі, по якій ви пішли, і знайшли хороше і тепле. Довго з цим не пожили, захворіли, похворіли і померли. А чому ж я з порожнім пухирцем один виявився. Не застуджуюся і не хворію, як ви всі хворієте. А щоб від хвороби йти, нічого не робиться.

 

152. Швидше в постіль в ліжко, щоб добре і тепло сховатися від холоду. Ми вважаємо: погано, йдемо. Я, говорить нам усім Іванов, від холоду і від поганого не відмовлявся і не відмовляюся, і ніколи в житті не відмовлюся. Живу, і буду жити не так, як ми, всі люди, живемо. Нас природа в хорошому і теплому спалює, і буде вона нас спалювати. А от Іванова слова. Він же самородок, по ділу.  Джерело – гартування. Один з усіх трудиться на благо здоров'я. У природі вчиться, перед світом хвалиться. Всім каже правду про самозбереження своєї особисто клітини.  Іванов каже. Моє молоде, здорове загартоване серце 25-річної людини.

 

153. Мій у світлі вихід. Я не боюся ворога, нічого не боюся, навіть своєї смерті. Якби цього не було в мене, то не було мого життя. Я, каже, чоловік землі. Дихаю сильно, різко кажу не про якесь диво. Про природу, про практику, фізичне явище. Найголовніше, про чисте повітря, вдих і видих, снігове пробудження, миттєве одужання нервової центральної частини мозку. Люблю і вболіваю я, Іванов, не забуваю про хворого, душу знаю, хочу допомогти, через свої руки струмом убиваю біль. Це нам не слова говорить Іванов, а робиться все ділом.

 

154. Пише рука владика, ніколи про це не забути, дуже справедливе це.  А прохання яке? Каже Іванов. Мене треба просити, якщо ублагаєш мене, завжди будеш здоровий. Кому це буде не треба, юнакові молодому. Та ні. Шановні, це світоглядне явище. Нам треба любити велику природу. Не мовчати словами, а правду говорити треба.  Не хвороба відіграє ролі над людиною, а відіграє ролі людина над хворобою. Вчитися треба у Іванова вчення, щоб не потрапляти у в'язницю і не лягати в лікарню. Треба жити вільно, не лізти на рожен. Буде велика слава для самих себе, любити треба. Низько головкою кланятися, з усіма здороватися, ввічливість представляти.

 

155. Ех, життя моє таке для всіх важке. Терпіння треба мати, серце загартувати треба. Милі мої люди, ви гляньте на сонце, побачите правду, своє оздоровлення. Бути таким скрізь і всюди, Переможець природи і Учитель народу. Ми з вами радіємо і хвалимось в природі своєю зброєю, що ми її зробили такою, як думали і хотіли. Щоб воно так стріляло, і в ціль попадало для того, щоб убити ворога, що створився. Ми його не знаємо, який він є, і що він буде робити, і звідки він з'явиться, і навіщо. Ми нічого не знаємо, а робити ми робимо. Нам це треба, ми цим багатієм, що у нас є одне й інше. Та ще пускаємо на це все розвідку.       

 

156. А в цьому нам треба таємницю таку, яка треба буде людині. Хіба погано буде, якщо чоловік доб'ється в природі, він не буде страждати, буде він Переможець природи, ділок із ділків. Він буде вважатися в природі Богом землі. У нього буде в тілі на все премудрість. Він буде помічник тому чоловікові бідному, хворому, забутому всіма. А раз він буде такі величезні сили між нами мати, то він вже не така людина, як ми всі. Ми залежні люди, радіємо прибутком. Особливо новонародженому чоловікові, кого ми не знаємо, що з нього згодом вийде. Ми, як батьки, хочемо, щоб наше дитя було таким, як воно не було.

 

157. Дитя не батьківською дорогою пішло. У батька своя дорога, а у дитя своя. Хороше через хороше ніколи не виходить. А з поганого людина вилазить на високу гору. Хіба Іванов не вмів би командувати. Або не зміг би свого часу отримати від народу довіру, щоб перед усіма стояти комуністом, чоловіком своїм. Або не навчився б Іванов знати про пухирчик повний. Була велика можливість кинути все, а взятися за будь-яке однобоке вчення. А вчиться людина чому-небудь хорошому. Поганому ніхто не вчиться, крім одного Іванова. Він в степ пішов у трусиках для того, щоб там замерзнути, і віджити в природі. 

 

158. А що вийде з цього діла, найголовніше. Ми, всі вчені люди, сказали в один свій голос, ми знаємо добре про діло Іванова. А самі не хочуть довірятися йому. Що він робить, це буде треба в природі. Господар повинен бути в природі, цінувати, зберігати, щоб людина в житті не застуджувалася і не хворіла. Що всім потрібно? Здоров'я. Це Іванов пішов шукати не життя, а смерть. Ми тому і воюємо з природою, хочемо довести свої здібності, щоб природа знала про нашого залежного чоловіка, хто для цього діла озброївся, і зі зброєю в руках проти природи. З нею разом воює, у ній працює, придбаває для себе багатство.           

 

159. У чоловіка задовольнити його потреби ніяк не можна, бо у нього немає впину, щоб сказати: це досить рости.  Ми повинні знати і робити. Навіщо комусь про це думати, якщо люди це зробили, їм це далося, вони успіх отримали. Чому я, як така людина Іванов. Де мені доводилося бути тоді, коли ворог німецької національності, військові люди господарювали. У них була сила зустріти нас, що їдуть по дорозі, ми на підводах везли для сім'ї продовольство. А офіцер дав вказівку відібрати у нас чисте зерно для коней. Я не перший з німцями зустрічався, і не в одному місці, коли прогресував на Україні Петлюра з гетьманом. Вони залишалися між цим господарі в Бєлгороді.  

 

160. Під час переходу з полону люди рухалися через фронт. Німець у вокзалі зібрав полонених. І перед ними продемонстрував, нібито в цей самий час нацмен єврей у руського солдата з кишені гаманець витягнув, а німець дізнався. Це офіцера ... Він приклад навів полоненим. Їх проводжав через фронт між руськими більшовиками гайдамаками українцями. А німці допомагали Скоропадському, офіцеру, відомому вояку. Полонені йшли туди, а там командує червоногвардійцями Троцький, Зінов'єв та інші. А у вас, росіян, він краде. І при полонених офіцер бив не так, як це треба. Бив долонею по щоках легко. Можна розуміти, це нелегальна дія. Бачив, як німці підхопилися захищати свою сторону.   

 

161. Я бачив, як учасники переговорів приходили, і вимагали свободу Білгорода. У мене і це все залишалося. Я був у Харкові, як один руський відібрав зброю і його вбив, як неруського чоловіка. А німці піднялися, і зробили свій наступальний режим з кулеметного вогню. Я не хотів один, щоб на Україні залишався главою німець. Наші руські люди замирилися, щоб не воювати. А генерали – вовки, як сказала Бош. Я не забував і не забуду ніколи цю шумову  між бідняками і робітниками, та офіцерами полководцями. Люди з людьми не на життя, а на смерть билися. Одні не хотіли залишати право своє старе, а інші відбирали, як в не закон робилося за землю.

 

162. Я про це навіть не хотів бачити і чути, що робилося за цю землю, за цю воду, за це повітря. Скільки раз стрельнув, а не в ціль гвинтівка. Скільки гармата не била, а в ціль точно не попала. Люди на людей, при можливості сили скасовували чоловіка. Вбивали, палили, спотворили. А щоб з ворогом ми розпрощалися, цього ми в природі не отримали нічого. Як він був, і на віки віків свого життя залишився між природою і людиною. Цю громадянську між людьми прогнали за море, залишилися мирної праці люди. З природою стала людина фізично боротися, на ручну зарубку, на кінську силу.

 

163. Електрики не було, струм був відсутній, машини не було. Колупалися, робилися в природі вояками, не хотіли відступати від свого бою. Як буде нелегко встати, про цей улюблений і відомий труд не написати. Я пишу більше від усього про життя одне. Воно мене примушує відшукувати дорогу не в повному пухирчику. Дорога лежить прямо, і не одна вона є, про яку можна буде людям розповідати. Це не по снігу роззутою ногою ходити, і не прикриватися чим-небудь, велике в цьому ділі переживання і терпіння моєму серцю. Воно відчуває не це одне, про яке доводиться розповідати, як про дух свого життя в природі.

 

164. Є між нами і природою не почата дорога, яка буде мною випробовуватися на Чорному морі у воді тоді, коли буде на землі лежати низька температура атмосфери. Я в цьому ділі вже огороджений за те, що я зробив іншим людям хороше. Мене не забувають люди з 49 річницею привітати, 52 чоловіка. Як вони хочуть, щоб я повернувся скоро до своєї сім'ї. У мене на це думка перед усіма стоїть зайняти місце своє вказане, і разом з порожнім пухирчиком себе виявити. Я буду таким, люди мене знають і мене шанують, як Учителя одного. 

 

165. Я, може, про це діло нічого не знаю. Але скажу вам, як людям, краще тримайте мене такого, як я народився для цього діла. Мені хіба ви робите в моєму ліжку гірше в житті. Ви мене за це бережіть, і сильно. Хочете, щоб я жив. Самі мене конвоюєте, і мені як лікарі довіряєтеся, моєму здоров'ю. Вже ви програли зі своїм вченням, воно у вас безсиле, не природне, а залежне в природі. Всі ви, люди, без цього часу жити не зможете, якщо тільки час стане, і не буде сам себе міняти, тобто рухатися. А по-нашому, по-вченому, цього часу не буде, а буде такий час, як ми самі думаємо.          

 

166. Ми про це не зможемо забути, що моє – це ваше. Але ви, люди всі, не знаєте, що буде треба зробити, щоб перед нами змінився потік за наше все. Він давно-давно таким рухається, і хоче нам сказати про нашу рідну матір. Вона адже нас народжувала всіх, бадьорих, живих, сильних. А зараз вона свої сили втратила, і безпорадна стоїть біля порога, так само, як всі матері, очікує свого дня. Він і до неї обов'язково прийде, вона його останнім магнітом притягне. І з нами, дітьми кліщиками, навіки розпрощається. Ми її очі за це самі закриємо, закопаємо в могилу в землю. Як це робилося, робиться.        

 

167. І буде робитися доти, поки час наш прийде, нашого джерела землі. Вона знесилює нами. Ми ж шукаємо хороше і тепле, чим наповнюємо пухирчик. А він нас до цієї справи приведе. Ми цього часу дочекаємося, знесилює мати земля нас таких у себе тримати. Мої сили немарно куються на сьогодні. Я поганого і холодного з порожнім пухирчиком не отримую на тілі. Моє – це природа, природна є сторона, не залежна ніким (ні від кого) ніде ніяк. Найкраще, в житті бути завжди в цьому. А хороше і тепле не проганяє так само, як і холодне з поганим, у чому наше все життя процвітає.

 

168. Хіба це не люди, 52 людини. За що вони дякують, або чекають до них для зустрічі. А скільки тих людей, забутих усіма нами, хворих людей, яким не доводиться знати. Вони дізнаються тоді, коли Учитель залишить берег землі, а сам спуститься по воді вниз із піднятими вгору руками, як здаються всі воїни перед сильними воїнами. Так і я, Іванов, з порожнім пухирчиком. Ніде не подінуся, а як жив з повітрям, водою і землею, так і буду жити та свої діла творити. Це не мої особисто одного. Це сили ваші, тільки ви їх не хочете на собі відчувати. Ось як випробував сам особисто Іванов.   

 

169. Доріг лежить дуже багато, і вони різні. Ними тільки треба йти, і знаходити для цього діла таємницю. Вона особисто в тобі, не в Арктиці, не в Льодовитому океані. Як ми не відшукуємо, а вона є в будь-якому і кожному чоловікові. Я її знайшов, говорить нам Іванов. Красуюсь нею, роблю в природі, як загартовуюся, радію холодом. Мені дуже холодно і погано, але я живу, і сподіваюся, що це я роблю не для того, щоб це задарма все пройшло. Я своє візьму в природі, зроблю те, що буде треба нам усім. Ми всі до одного чоловіка це діло підхопимо тоді.

 

170. Але вчені люди мовчать. Як ви бачите правду, але не хочете писати. Коли на одному місці сидів, у цьому всьому сам себе захищав, природа не допомагала. Як я сильно боявся холоду, не дай бог. Вірив дуже сильно. А сам я робив те, що нам у житті допомагало. Ми накручували, а природа дала розум, як буде треба без усякої війни скасувати з того місця. Мене цар брав на службу, а за мою неспокійну дорогу погорів. Йому довелося мене передати Керенському, він мене повіз на фронт. Мною командував старого режиму офіцер, я йому не підкорявся. У 12 роті самий останній у полку.

 

171. Четвертий взвод, четверте відділення. Завжди йшов за народом. Якби я був таким чоловіком, котрого наші вчені схопили. І за цю мою діяльність тримають у лікарні в Казані. Не роблять погано, а хороший догляд. Щодня прогулянки, до природи дуже близько. А думка розвивається по всій нашій землі, і в кожному чоловікові. Я зможу ритися заочно своєї думкою по його організму від ніг до серця, від серця до мозку і рук пальців, чим чоловік володіє, щоб самому собі було важко. Ми уникаємо важкого, щоб чоловік легко жив, і користувався правами хорошими і теплими.               

 

172. На сьогодні день проходить між нами, такими людьми. І досі ми з вами не знаємо, і не хочемо з цим розбиратися, що нас примушує один час викидати зернятко зі свого тіла, тобто плоть, яка робить приємне відчуття. Ми, всі люди, без цього не залишаємося, а у себе це діло розвиваємо. У них підказує думка, що це робити буде треба, начебто без цього діла чоловік не зможе залишатися. А як же перший початковий чоловік, він не бачив іншої людини доти, поки у нього не народилася думка здорового сильного чоловіка. Він звернув, по іншому шляху пішов.

 

173. Йому одному не сподобалося зустрічати ранок і вечір проводжати. У нього народилося його індивідуальне безсилля. Йому забажалося побачити чоловіка, і зробити у себе його залежним. Чоловік хотів побачити такого молодця, як себе особисто. Природа відгукнулася, пішла йому назустріч, і прислала не чоловіки, а жінку для розвитку цієї раси. Він думав, що якщо чоловік другий до нього прийде, він йому буде допомагати в житті, буде слухатися. А удвох легше було створювати все. Так думалося, а вийшло інакше.

 

174. По всьому цьому висновку всього людського розвитку життя, треба було вчитися у першого другому чоловікові. А у них вийшло не те. У другого на це життя, яке починалося з першого дня зустрічі. Вона хотіла, щоб чоловік був свідомим чоловіком, і слухався свою другу жінку. Вона хотіла, і він хотів, а пробувати доводилося, обом придумувати, а починати одному. Хто що зробив або зробить, він вже хвалиться. Йому здається, це добре, що він почав таку політику проводити. Особливо став їсти, а потім одягатися, місце для відпочинку вибирати. Все це йому робилося спочатку задоволення. Він хотів і зробив діло, що вийде далі чоловік. Багато не думав, а побачив чоловіка.

 

175. Цей чоловік примусив першого чоловіка все робити в житті. А першому не відмовитися від другого. Він не хотів у себе бачити погане. Хіба можна відмовитися від будь-якого початого діла. Жодне діло початкове не закінчилося робити. Лише б раз зробити, а чому вдруге не спробувати. Хіба погано все починалося або починається, а доробляти треба комусь. І так це діло, яке ми з вами почали, нам завадило, природа сили наші призупинила. А діло є між продовжувачами, у них це є, чому не робити по-предковому. Ми з вами теж люди, та ще які енергійні. Ми зобов'язані так трудитися, як трудилися наші батьки. Вони хотіли, щоб у них було те, що треба.

 

176. Ми робили, щоб жити для чоловіка тривало. А тепер нехай це роблять наші діти у спадок. Ми це діло почали самі, і це все продовжуємо без кінця і краю. Сьогодні ми, а завтра вони. Цей ріст відбувався і відбувається на людині, і він буде відбуватися в цьому недоробленому ділі. Ми люди такі, без цього залишатися не зможемо. Розвинули на собі все це, від чого ми вмираємо. Ми не зможемо призупинити, бо це діло, яке робилося предками, воно і продовжувалося, і продовжується з цим повним пухирчиком жити, і буде продовжуватися між людьми і природою. Люди людей роблять у доброму напрямку. Це діло людьми починалося, і не кінчається, а робиться для того, щоб був у нас чоловік.      

 

177. Ми з вами робимо і будемо робити. Треба нам чоловіка, щоб він це діло продовжував, робив те, що треба буде робити в житті. Ми це діло вдосконалимо, робимо, щоб було у ділі добре. А з цього діла що вийде? Ми не знаємо, і не хочемо добиватися знати, що буде з цього хорошого і теплого. Наше діло одне – треба буде робити добре. Йому кінця і краю не видно. Наша діло зробити, тобто тягнути час, і до цього часу тягнути час інший. Ми своїми силами інший час до себе тягнемо, і хочемо, щоб він між нами в природі був. А він буде, та не таким до нас приходить. Ми все життя своє безперервно робили в природі залежно, і жили весь час у ньому. Але зараз цей час змінився, залежна сторона здалася, а передала в руки все незалежності.

 

178. Чоловік добився, і призупинив робити все те, що ми робили шкідливе. Ми з вами, всі люди, робимо людей не для того, щоб жити. А ми це діло розвинули, щоб з вами померти. Ми і вмираємо в цьому ділі. Діло наше нехороше, але робити буде треба. Чоловік у житті господар, ми йому це довіряємо робити. Він робить для того, щоб був чоловік, який чоловік. Ми його вчимо, і хочемо, щоб він у нас навчився хорошому. А в природі хороше дається людині через його улюблену працю. А в труді, у важкому труді, швидко втрачає своє здоров'я людина, бо це діло створюється через труд.                              

 

179. А в ділі будь-яка людина помиляється і гине, на віки віків умирає. Вона не захотіла бачити у себе природу, а зробила в природі таку війну, таке самовілля, яке обрушилося на людину. Вона стала чоловіка першого турбувати своїм умінням. Його примусило це робити зовсім не своє, і не ним це все розвинене, а чоловіком першим, хто задався мети зробити чоловіка. Він почав у природі все робити, але він це діло не закінчив. У чоловіка розвинене це діло для того, щоб робити діло, а в ньому отримувати який-небудь прибуток. Нас діло примушує думати, і в цьому ділі робити. Природа не так себе змінює, і робить одне й інше.

 

180. Ми з вами любили і любимо одну сторону хорошу і теплу, і не любимо ми холодне і погане. Це не діло є труда. Ми в природі трудимося для того, щоб від неї отримувати хороше і тепле. Наша справа – це у себе отримувати. Ми з вами одне діло почате недоробили, а за інше взялися, вже робимо. Ще не пройшов день сьогодні, ми собі залишили. Завтра урожай з поля не встигли зібрати, а вже готуємо оранку. Ми проводжаємо, а зустрічаємо нове. Те, що робили ми вчора, таким залишилося й сьогодні. Ми свою форму не скидаємо з тіла, носимо, одну зношуємо, іншу надягаємо.

 

181. Так і денний час. Ми його як такий не тримаємо у себе, а женемо далі, щоб він не стояв, а рухався. Бо час наш ми до себе тягнемо магнітом. Якби ми з вами не робили і не чекали, і не гнали від себе цей час, ми б жили дуже багато років. Але раз наше бажання індивідуальне, ми тому по-різному живемо. У нас не таке здоров'я. Якби ми не були сильні для того, щоб народити в природі хороші якості. У природі вони є, їх треба отримати, щоб вони були живим фактом. У нас між нами, людьми, народився такий чоловік з гідністю для того, щоб від природи добитися найкращого в житті.

 

182. Робити те, чого не робили всі люди, не будемо чого-небудь такого робити. У році 365 днів, всі вони йдуть один за одним по порядку. Ми їх зустрічаємо, як це треба. Готуємося до нього, знаємо добре, що він до нас без нічого не прийде. У нього такі сили, ми до них без приготування нічого не зробимо. Один раз на день треба поїсти не мало, а багато та краще. У своєму житті доводилося весь рік безперервно щодня трудитися. Робити щодня те ж саме, що він робив і робить зараз. Тільки зі столу піднявся, і взявся за другий такий же самий продукт. Вже він думає створити з цього продукту, а змайструвати краще і смачніше.        

 

183. Так само робиться з нашою формою фасонною одягом, він робиться за місцевим і національним побутом. Кожний чоловік себе примушує, щоб у себе краще від цього, що він з'їв сьогодні. Він увечері закладає розум для того, щоб поїсти краще та смачніше. І одяг кращий да красивіший, це тільки й думає. Одну думку кидає, іншу бере. Дім не для того ставиться, і накривається, і двері ставляться, а вікна склять. Це дому не все, треба грубка, а до грубки треба пальне. А в пальному якості для того, щоб людині з цього зробити для столу кращу їжу.

 

184. Та поставили для зручності все необхідне для відпочинку. Хороший господар цього всього добра не пропускає жодного дня, і не залишає без усякого діла. Людина зі своїм тілом весь рік з природою воює, думає про те, щоб не забути про це діло. А що він робить? Його діло одне – не забувати про ту ложку, яку довелося залишити на столі. Вона мене нагодує. Люди, люди, три рази заслуговуєте ім'я люди. Нехай тоді, коли був цар самодержавної держави, котра через князів, лицарів і бояр у режимі завойовувалася. Йому можна пробачити за його болісну сторону.

 

185. Його люди підтримували власністю і руками, і ногами, у в'язниці висиджували, а в лікарні за рахунок закону режимного пролежували. Вчені популярності не мали між людьми. Захопили пройдисвіти, самозванці божого імені. Вони людей зробили залежними. У них з'явилася сила божа оголосити себе в цьому, примусити чоловіка, щоб він творив на землі свої необдумані чудеса. Пожити один час, та зробити те, що Бог примусив робити. Від землі брати багатства, і ними, як своїми, розпоряджатися. Войовничо місце своє захоплювати.

 

186. І так ним скористатися, як довелося Леніну з людьми на барикадах брати радянську владу. У неї вклинився сам Ленін. Кому обіцяв не державу.  А землю людям, і фабрики, заводи, як господарям відновників цього всього, хто економікою розпоряджається, хто примушує людину не шкодувати своєї енергії. Де ж ваша, учених, правда. Один чоловік з третього відділення пішов, як хворий чоловік. Ви його зловили, причому хто. Що ви ставите на заборах другий дріт, це що називається, у людях робиться? Що ми з вами бачимо між собою, людьми, і природою?

 

187. В'язницю і лікарню на безсило воюючого й ображеного природою чоловіка. Він від природи через свою залежність нічого не заслужив, крім черги. І чоловікові природа більше нічого не піднесла, не дала. Як болісно в режимі вона зобов'язала, щоб чоловік мучився. А ми, вчені, вчилися, і зробилися професорами, академіками, начальниками міліції та прокурорами. Тримаєте людину під замком. Боїтеся їх, як самого внутрішнього ворога. Не бійтеся, як ви його боялися. Стерегли Леніна, а його люди вбили. Він запросив інженера, щоб робити, бути вічно слугою. Наука без помилки не буває. Навіщо проситься вульгарність.

 

188. Господарем бути, людям треба збагатитися знанням. Кому Ленін розповідав, і за що у нього стріляли? На це діло господаря не повинно бути над людиною. А у нас Сталін прибрав Леніна з дороги. А Хрущов Сталіна в мавзолеї від Леніна прибрав. Хотів похвалитися, що у нього такий народ хороший, його політику підтримають. Людям що не закон, то режим, та ще такий, як у нас утворився між людьми в природі. Не дивитися своїми очима. Його створили самі люди своєю зброєю. Це все не сила стоїть войовнича, нею треба володіти. Знаєте, як гармати не стріляли і не вбивали ворога вітчизняної війни кругом, Гітлера і армію фашистську оточили.

 

189. Гітлера не знайшли, а ворога не знищили. Буття розвинули шляхом своєї соціалістичної держави. Кому, як нова держава, треба буде? Всім свідомим людям, хто хоче це будувати. Людині допомагати, не садити у в'язницю, не тримати під замком, чому кінця не видно. Також у медицині розвинена система така, як у юстиції. Кого на процесі вбили за дію війни? Чоловіка чоловіком. Чоловік залишився від цього чоловіка близький, він став нам найперший ворог. Ми його два рази перемагати не зможемо, ворог сильний, угруповання його не на життя, а на смерть. У природі не генеральний секретар розпоряджається природою, як йому довірила природа.   

 

190. А у природі чоловік Іванов, він бачить всю цю викладену картину, про неї пише. Не буде залежність, очолювати після цього зі зброєю в руках чоловік. У нього народиться своя свідомість, він відмовиться від однобокого явища в природі, візьме кругозір і світогляд, стане уникати своєю любов'ю. Чоловіка не такого, як ми його народжуємо ягням, нерозвиненим дитям. А в процесі всього цього ми його своїми силами для себе зробили генеральним секретарем, ватажком самого чоловіка, такого ж, як і ми всі. За його знання, що він політично навчився.  Так як не бажає людство цього робити, що зробили всі наші земні люди.

 

191. Я вже вам, як автор, сказав до цього про ложку велику, з якою жити не розлучилися так. Ми з вами, всі люди, зараз дочекалися цього року врожаю. До нього приготувалися, технікою зняли, тільки комбайни прийшли, скосили, промолотити. А 5-лемішний плуг ... Що ми з вами робимо? Та те, що робили наші прадіди, батьки наші. Ми без цього діла жити не навчилися. А як же Іванов, він наш виходець з людей, практичний природний фізичний чоловік, зробив на собі те, що треба всім. Але всі не заслужили бути свого тіла господарем, щоб не застудитися і не захворіти. А Іванов цього від природи заслужив.

 

192. Він хвалиться своєю клітиною. Це його молоде здорове, загартоване серце 25-річної людини. Йому кінця життя не бачити. Це його вихід. Не боїться ворога, нічого не страшиться, навіть своєї смерті. Якби цього не було в мене, то мене давно природа з'їла. Моє життя, як ви думаєте, вчені, ви нічого не знаєте. А я знаю, про своє життя скажу. Я чоловік новий для вас. Хоча ви не хочете і не хотіли радянську владу. Раз вона треба, то й буде діло моє.

 

1966 рік 14 листопада. Іванов

 

:6611.14 Тематичний    покажчик

:5 заповідей    27-29

:Незалежність   29, 47

:Хороше і погане   30, 157

:Навчитися жити   30, 146

:Учитель історія: апаратник    32

:Українець Гайдамака    58

:Христос    144

:Перша дорога Вчителі    147

:Моя перемога    153

:Таємниця в людині   156, 169

:Потреба ч.    159

:Ворог    162

:Природа    167

:Перша людина    172

:Життя, тягнемо час    181

:Церква    185